DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PARKOUR BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
PARKOUR BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 PARKOUR

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

PARKOUR Empty
PočaljiNaslov: PARKOUR   PARKOUR EmptyČet Sep 23, 2010 5:27 pm

Parkour je prirodna metoda razvijanja ljudskog tijela kako bi bilo sposobno kretati se što brže i efikasnije, koristeći pritom okolinu koja je oko nas. Ovo umijeće kretanja ne zahtjeva posebne pribore za vježbanje. Tijelo je jedino oružje. Moglo bi se klasificirati kao atletska disciplina pristupna svima, jer se sastoji od svih prirodnih vještina čovjeka: trčanje, skakanje, penjanje... Parkour je vještina koja nam omogučava da istražimo potencijal naseg tijela. Daje mogučnost prelaženja i fizičkih i mentalnih prepreka s kojima se susretnemo, bez obzira nalaze li se one u prirodnoj ili urbanoj okolini, u potrazi za kretnjama koje spajaju djelotvornost i kontrolu. Jedina potrebna oprema su obicna majica, udobna trenirka i par trkacih tenisica.

"C'est comme si votre corps avait toujours été en pilotage automatique et que vous découvriez soudain que vous etes capable de le piloter vous meme".

-- ili, kao da je vase tijelo do sada cijelo vrijeme bilo vodeno automatski, te ste tek sada otkrili kako ste u mogučnosti da ga kontrolirate! Trčanje, puzanje, skakanje, te ostale metode poput hvatanja za objekte, vješanje i balansiranje su bit onoga što pokreče ovu vještinu, a sve za jedan cilj: nikada biti zaustavljen ijednom preprekom, bilo da se radi o zidu, ogradi, drveću, kamenju, vozilima, ponorima itd, nego se sa svakim prelaskom prepreke prilagoditi. Ovaj način kretanja postojao je od početka vremena, kada su prvi ljudi trebali izvježbati vještinu kretanja za lov, napad i obranu. Kasnije, posebne skupine poput Ninja, te jos kasnije komandosa, ucile su kretnje kako bi im pomogli pri napadackim misijama. Danas, vatrogasci, vojnici i specijalna policija jos uvijek uče kako se kretati kako ne bi bili sprijeceni preprekama.

Jedan covjek -- David Belle -- predao je svoj život razvijanju ove vještine. Okružen obitelji koja se sastojala od sportskih heroja, David je vježbao sport koji je ima fizičke kretnje kao temelj, koje su mu dopuatale da se kreče s efektivnosti (poput gimnastike, atletike, penjanja i borilačkih vještina.). S obzirom na ovo, David Belle je rekao (prevedeno sa francuskog): "Strast, način života, a danas i vještina -- Parkour je prije svega bio prirodna metoda razvijanja svih prirodnih kvaliteta kojima raspolaže ljudsko tijelo. Jačanje snage, okretnosti i brzine bili su prvi koraci u ovoj potrazi. Kako sam trenirao gimnastiku, atletiku i borilacke vjestine, vec sam imao odredene vještine i sposobnosti za koje sam otkrio da su ograničene različitim sportovima koje sam trenirao. Tako sam odlučio stvoriti vještinu u vlastitom stilu, tako reći, bez materijalnih ograničenja; jedna trenirka, majica i par tenisica, te ja sam." "Dok bih se kretao, zacrtao bih si točku koja bi predstavljala cilj, te bih rekao sam sebi: "Stići ću tamo; stići ću tamo direktno; stići ću tamo brzo; i ništa me na putu neće spriječiti.". Moram dodati da sam oduvijek bio entuzijastični čitatelj Daredevila, Spidermana i ostalih super heroja iz stripova, crtanih i obicnih filmova. Svi tako savršeni ratnici, i svi tako slobodni." Parkour cilja na to da bude "kompletna" vještina, setom stavova koji inspirira one koji ga prakticiraju isto koliko i brojem vještina koje razvija. Teška je to disciplina za treniranje, jer stalno testira granice svakoga tko trenira Parkour. Radi se o tome da pojedinac treba znati da li je spreman zaglaviti u sadašnjim granicama, ili je spreman gurnuti granice sto je dalje moguče. Pristupačan svima koji su 15 godina ili stariji (zbog neophodnog fizičkog razvoja), Parkour nam omogučava da razvijemo fizičku spremu i koordinaciju dok istovremeno razvijamo snagu uma, odlučnost, motivaciju, snagu, izdržljivost, okretnost i hrabrost: bitne kvalitete u zivotu! Uči nas i informira mlade ljude koji su željni novih iskustava. "Moto" Parkoura je : être et durer sto u prijevodu znaci biti i trajati. Parkour je puno vise od vještine, parkour je način života, način "pronalaženja sebe", upoznavanje i kontroliranje vlastitoga tijela. Postajemo jači i učimo kako se nositi sa mentalnim preprekama isto kao i sa fizičkima. Riječ upozorenja: pojedini ljudi -- oni bezobzirni -- koji su umišljeni sa svojim fizičkim mogučnostima i/ili ne uzimaju potrebnu količinu rizika često završe ozljeđeni. U Parkouru, stav je kombinirati tijelo i duh, snagu i kontrolu. Bezvezno je "traziti slobodu", te onda zavrsiti slomljen u kolicima -- stoga budite oprezni! Takoder, dobar Traceur (naziv za one koji treniraju Parkour) ce biti odličan i u drugim sportovima koji zahtijevaju dobru okretnost, snagu, dobru samokontrolu, te toliko drugih kvaliteta koje Traceuri razvijaju dok treniraju "L'Art du Deplacement." Ovo je razlog zasto je Parkour najkompletnija vještina; istovremeno zahtjeva sve fizičke mogucnosti ljudskog tijela i sposobnost percepcije prostora, koja je ustvari trodimenzionalna: procjena daljina, procjena mogučnosti i procjena rizika. Na žalost puno puta dolazi do zabune, definicija Parkoura obicnog 'gledatelja' je skakanje po krovovima zgrada i razni flipovi i trikovi koji ne spadaju u Parkour. Iako je Parkour sam po sebi teško definirati, jedan zakon Parkoura je vrlo jednostavan i treba ga se držati: Svi pokreti koji narušavaju efikasnost prelaska prepreka nisu dio Parkoura.

Izvor parkour.hr















Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

PARKOUR Empty
PočaljiNaslov: Re: PARKOUR   PARKOUR EmptyNed Okt 28, 2012 8:22 pm

Lep spot koji populariše parkour.A J Lo samo može doprineti . [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
 
PARKOUR
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: SPORT/ REKREACIJA :: SPORT :: EKSTREMNI SPORTOVI-
Skoči na: