DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?

Ići dole 
+10
popovac
Aurora Borealis
determinanta
sonia
Oci-ANDJELA
doctorr67
PJER
Kijara-brm
Astra
Danubius
14 posters
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 2:05 pm

Kako prevazići stidljivost?

Svi smo mi ponekad stidljivi u "ključnim" momentima, a jedno od bitnih
"investicija" u životu je - rad na sebi i na sopstvenom samopouzdanju.
Kako prevazići stidljivost? Kako pričati viceve pred gomilom ljudi?
Kako uopšte dozvoliti ljudima da "dopru" do vas?! Kako prići onoj
"maloj plavoj" kada vam se odsjeku noge i srce lupa dvjesta na sat?
Nemoguće?! O stidljivosti i tehnikama za prevazilaženje iste, govori
psihoterapeut Stefan Gonik.

Prva stvar koju bi trebalo da znate ako patite od stidljivosti jeste da
niste sami. Ustvari, većina ljudi osjeća stidljivost u određenim
situacijama, čak iako ne izgledaju tako. Stidljivost je unutrašnje
osjećanje i često je drugi ljudi ne vide. Čak se stidljivost često
mješa sa hladnoćom, povučenošću ili uobraženošću drugih ljudi, ljudi
koji su oko nas, što čini da se i mi ponašamo na taj način. Verovatno
ste često okruženi stidljivim ljudima, čak i ne shvatajući to. Samo ovo
saznanje može vam pomoći da smanjite sopstveno osjećanje izolacije.


Eto.......šta mi kažemo na ovo ? Da li ste stidljivi, i ako jeste, koliko vam je to pravilo problem u životu ? Da li stidljivost može da nam uskrati ili pokvari doživljaj ?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 2:43 pm

E posto je moj zivot roman,ja za skoro sve imam primjer iz svoga iskustva,a veliki vezan bas za stidljivost.
Kao dijete,uzasno sam bila stidljiva,danasnja pricalica je bila susta sposobnost toj klinki.Uzrojk toga znam,bila je moja crvena kosa koja je ipak bila rijetka za nase podneblje,pa malo moji kompleksi,malo izrugivanje ostalih,eto napravili su da sam bila izuzetno povucena djevojcica.Trajalo je to dosta dugo,skoro cijelu osnovnu skolu.Nisam imala prave prijateljice,a sire drustvo,to je bila misona imenica za mene,jer kome treba cutolog u drustvu,nisu me cak ni pozivali,a i kad bi bila pozvana na neciji rodjendan,opet bi sjedila negdje sama u nekom cosku.
E onda je doslo tih nekih 13,14 godina kad su seve skolske kolegice pocele da imaju simpatije,moimke i ja sam im bila idealna za pokrice,jer koja je u mome drustvu,ni jedan roditelj nece posumnjati da je sa momkom.Tako su te pubertetske godine prolazile bez ljubavi,ali kao svjedok tudjih ljubavi,sto meni tad nije ni smetalo ni nista zunacilo jer sam i tada bila ubjedjena da crvenokosu djevojku niko ne zeli,pa nisam ni mastala o momku ili simpatiji.
Onda sam malo pocela da razmisljam o sebi i svojim kvalitetima,vidjela sam da ja i ne pokazujem nista sto bi nekoga privuklo da se druzi sa mnom,odlucila sam da se izborim protiv moje stidljivosti.Okrenula sam plocu preko noci,pocela sam da se smijem,da pricam viceve,da se ufuravam u ljubavne price,da se glupiram jednom rjecju,bila sam odjednom jako otvorena i zanimljiva drustvu,ali u sebi sam jos osjecala stid i borila se s njim,poslije nekog vica ja sam u sebi osjecala veliki blam,ali izvana sam navlacila facu frajerice.....jel kao ja sam ta neka druga ,nova.
Tad sam i shvatila da svi vise vole takve osobe,krenula sam u gimnaziju,jos uvijek su zveketali lanci stidljivosti za mnom,ali vec sam bila na idealnom putui da ih se rijesim zauvijek.Pocele su i prve malo snaznije ljubavi,osjecaj da sam zensko...osjecaj da ja mogu neke stvari da napravim a da ne mislim da sam kreten zbog toga.
Od tada pa nadalje sam bila omiljena u drustvu....vazila sam za super raju,kako se to zvalo kod nas.....Znaci,bez icije pomoci sam se prevaspitala i krenula u neki novi svijet.
Stidljivost mi jeste uskratila mnogo stvari koje je trebalo da prozivim u najranijem djetinjstvu,pa i sad ponekad kad osjetim stid,samo ga nekako preskocim u sebi,trudim se da ne pokazem.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 8:32 pm

Stidljivost kod žena je balkanski stereotip , jer po našim shvatanjima žena treba da je krotka , poslušna i da "ništa ne zna" Verovatno je najlepše da mladi par zajedno preovladava svoju stidljivost baziranu najviše na neiskustvu.

No u nekim zrelim godinama, stidljivost nema šta da traži .Stidljivost ubija prirodnost , i može se tumačiti svakako, kao zadrtost, nemanje poverenja.....

Stidljiva osoba teško sklapa poznanstva, teško se opušta , i zbog toga se može shvatiti sasvim drugačije nego što u suštini jeste .

Mala doza je ok, ali mislim da je treba što pre preovladati , jer......malo smo i kraćih živaca u nekim zrelim godinama , pa nam teže pada provoditi vreme u nekim ubedjivanjima...imamo jednostavno manje strpljenja za to










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 8:40 pm

Da li se ovdje prica iskljucivo o sexualnoj stidljivosti,jer sve naginje na ono.skidaj gace,kakav stid kad znamo kako se to radi.
Ja ne vidim stidljivost u pokornosti pred muzem ili muskarcem,niti mislim da strpljenje ima mnogo veze s tim,postoje muskarci koji smatraju zenu posteniju ako ima stida,opet taj Balkan-sindrom,jer kakva je to zena koja prica viceve jos ispred tudjeg muza.
Tu ode smisao teme sad,pa ako sam pogrijesila,recite,stidljivost onda moze da se opisuje i kao maska za osvajanje Balkanoida,znam jednu takvu koja mi vadi zivce po forumima sa svojom naivnoscu i stidljivoscu(ona cak neke stvari ne moze ni da izgovori) a ovamo site end reseto,nego skontala da Balkanci padaju na stidljive zene.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 9:07 pm

:oops: Ako je u pitanju tema sexa.....










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 9:22 pm

Mana u svakom pogledu....
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 12, 2009 9:48 pm

Astra ::
Da li se ovdje prica iskljucivo o sexualnoj stidljivosti,jer sve naginje na ono.skidaj gace,kakav stid kad znamo kako se to radi.
Ja ne vidim stidljivost u pokornosti pred muzem ili muskarcem,niti mislim da strpljenje ima mnogo veze s tim,postoje muskarci koji smatraju zenu posteniju ako ima stida,opet taj Balkan-sindrom,jer kakva je to zena koja prica viceve jos ispred tudjeg muza.
Tu ode smisao teme sad,pa ako sam pogrijesila,recite,stidljivost onda moze da se opisuje i kao maska za osvajanje Balkanoida,znam jednu takvu koja mi vadi zivce po forumima sa svojom naivnoscu i stidljivoscu(ona cak neke stvari ne moze ni da izgovori) a ovamo site end reseto,nego skontala da Balkanci padaju na stidljive zene.

Stidljivost uopšte, žene i muškarci, svejedno....naravno da ima veze i sa sexom, pa i to je deo života .........

Pošalji nam tu "stidljivu" na malo terapije tongue :zubarv7:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyPon Apr 13, 2009 8:48 am

Mana deffinitivno.... cyclops
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina
Oci-ANDJELA


Datum upisa : 08.06.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyPon Apr 13, 2009 9:10 am

:oops:


:plazko: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? 933166
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 26, 2009 12:39 pm

danubius ::
Stidljivost kod žena je balkanski stereotip , jer po našim shvatanjima žena treba da je krotka , poslušna i da "ništa ne zna"

Ovome je, nadam se, došao kraj i na našim prostorima.

Citat :
Stidljivost ubija prirodnost , i može se tumačiti svakako, kao zadrtost, nemanje poverenja.....

Sa boldiranim delom se NIKAKO ne slažem iz jednostavnog razloga što smatram da je stidljivost spontana reakcija, te se nikako ne može pripisati neprirodnom ponašanju. A ako kažeš da ubija prirodnost, onda je, znači, neprirodno izazvana, veštačka.

Citat :
Stidljiva osoba teško sklapa poznanstva, teško se opušta , i zbog toga se može shvatiti sasvim drugačije nego što u suštini jeste .

Sigurno je da ima i toga. Ipak bih stidljivost posmatrala iz više uglova, odnosno u različitim situacjiama. Neko je stidljiv u jednoj ili više situacija, dok je negde potpuno komotan, bez trunke stida.

Sigurnost i iskustvo su saveznici u pobedi nad stidom.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 26, 2009 12:47 pm

Sigurnost i iskustvo su saveznici u pobedi nad stidom


Nije baš.....kada se stekne POVERENJE , svaka stidljivost nestaje ....Stidljivost jeste spontana reakcija , ali je i stečena , uglavnom društvenim normama .

Primitivnija društva , koja ne poznaju razne "norme" ponašanja su daleko neposredniji , prirodniji u svemu.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyNed Apr 26, 2009 3:37 pm

danubius ::
Sigurnost i iskustvo su saveznici u pobedi nad stidom


Nije baš.....kada se stekne POVERENJE , svaka stidljivost nestaje ....Stidljivost jeste spontana reakcija , ali je i stečena , uglavnom društvenim normama .

I poverenje se stiče iskustvom.

Samo onaj koji je sklon uticaju društva na njegovu ličost u toj meri, nesvesno će prihvatiti (steći) bilo koju vrstu osećanja s kojom se nije rodio.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyPon Jun 28, 2010 2:08 pm

Vecina vas je okarakterisala stidljivost kao manu. Ne slazem se. Zivimo u vremenu kad stidljivost nestaje. I kuda nas to vodi? Stidljivost je ljudska osobina. Za mene pozitivna.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyPon Jun 28, 2010 2:16 pm

Postoje ekstremne i bezrazložne stidljivosti koje, mislim, spadaju u domen nekih kompleksa ili eventualnih psiholoških dijagnoza.
Globalno, stidljivost smatram vrlinom, jer mi to govori da neka osoba ima osećaj za prave vrednosti.
Evo jedan moj životni primer. Imam prijateljicu još od detinjstva, malopre je otišla od mene. Sedimo u kuhinji i ćaskamo, otvoren je prozor, a moji roditelji sede na terasi i sasvim dobro mogu čuti naš razgovor. Pričamo o običnim, svakodnevnim stvarima, ali ona toliko često ubacuje psovku u rečenice i nećete verovati, ja se svaki put zastidim, a to mi se dešava i kada nas niko ne čuje, ali je osećaj stida posebno prisutan ako nas sluša neka treća osoba. Ovu svoju reakciju, uopšte, ne smatram manom. Možda vi mislite drugačije?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Gost
Gost
Anonymous



STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyPon Jun 28, 2010 11:42 pm

sonia ::
Vecina vas je okarakterisala stidljivost kao manu. Ne slazem se. Zivimo u vremenu kad stidljivost nestaje. I kuda nas to vodi? Stidljivost je ljudska osobina. Za mene pozitivna.

[You must be registered and logged in to see this image.] ..Konacno da neko kaze....i ako..se cesto stid dozivljava kao osecaj poraza,ponizenja i otudjenosti,ova emocionalna odrednica nam pomaze da se prenemo iz dremeza i da shvatimo da smo jos uvek ljudi,mada sa mnogo manje ljudskih osobina..nego nekada..

Onima koji jos uvek crvene,se cini da je okolina spremna da im se naruga,da ih osudi ili uvredi...
Medjutim,zbunjeni ili pocrveneli covek ostavlja izuzetno pozitivan utisak,gde ga kao takvog svet dozivljava, obicno kao skromnog,inteligentnog,preciznog savesnog...

I ovakve ocene su zaista tacne..Jako je tesko zamisliti stidljivog ''razbojnika ili glupaka''..Biti ''umereno stidljiv'' je cak veoma prijatno,pozeljno i nije neophodno da bude obavezno odstranjeno...
Danasnje vreme je tako reci sasvim, ''po zadatku'' proteralo, ovu sjajnu covekovu osobinu, obojenu razlicitim mislima i osecanjima...

Umerena stidljivost je dokaz da smo dusevna,suptilna bica svesna i svojih slabosti i svoje moci...a mnogi govore o njegovom Bozanskom poreklu,dovodeci ga u vezu sa Prvim dozivljajem krivice(a onda i stida...)neposredno posle sagresenja Adama i Eve...Posto je okusio plod sa zabranjenog drveta....i td..i td...
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyUto Jun 29, 2010 8:13 am

svaki normalan covjek treba da prihvati stidljivost kao vrlinu a ne manu.....to je normalno ljudska osobina.....naravno ako je u granicama normale....jer pretjerana stidljivost takodje moze predstavljati gubitak samopouzdanja....ponekad neki ljude ne primjete bar na meni stidljivost....pa cesto ispadne da sam hladna, povucena i uobrazena.....sto ustvari nisam....
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptySub Jul 17, 2010 7:41 pm

Da gledamo to kroz žensko oblačenje/ponašanje .... [You must be registered and logged in to see this image.]

Ako je u pitanju vaša žena /devojka -stidljivost je vrlina [You must be registered and logged in to see this image.]

Ako je u pitanju tudja žena /devojka -stidljivost je velikaaaaa mana .. [You must be registered and logged in to see this image.]

Slažete se ? [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
popovac

popovac


Godina : 55
Location : Trebinje
Humor : znam i ozbiljan se nasmijati
Datum upisa : 26.04.2010

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptySub Jul 17, 2010 8:06 pm

Kada govorimo o stidljivosti moramo to debelo izdvojit kao poseban deo ljudskog ponašanja koje nema ništa zajedničko sa pristojnosti . Ako to uzmemo kao polazno mjerilo onda se razlika između stidljivosti i ne stidljivosti jako smanjuje . Nisu sva mjesta pogodna za stidljivost ,niti bi vreme trebalo da utiče na to . Nažalost u definiciji stidljivosti idemo iz krajnosti u krajnost . Danas na bazenu gledan dame sa malo krpica "dole" a još manje "gore " . Ne smeta ih što napasam oči nekoliko sati .Prošle jeseni kod jedne sam opravljao komp ,i gle slučajnosti bilo joj je otkopčano samo jedno dugme na kućnoj haljini ,i ona se okrenula od mene ,i uz izvinjenje zakopčala to dugme . Danas sam je na to potsetio ,pa se samo grohotom nasmijala .
Jeli onda bio u pitanju stid ili pristojnost ? [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptyUto Okt 26, 2010 4:39 pm

Danubius ::
Stidljivost kod žena je balkanski stereotip , jer po našim shvatanjima žena treba da je krotka , poslušna i da "ništa ne zna" Verovatno je najlepše da mladi par zajedno preovladava svoju stidljivost baziranu najviše na neiskustvu.

No u nekim zrelim godinama, stidljivost nema šta da traži .Stidljivost ubija prirodnost , i može se tumačiti svakako, kao zadrtost, nemanje poverenja.....

Stidljiva osoba teško sklapa poznanstva, teško se opušta , i zbog toga se može shvatiti sasvim drugačije nego što u suštini jeste .

Mala doza je ok, ali mislim da je treba što pre preovladati , jer......malo smo i kraćih živaca u nekim zrelim godinama , pa nam teže pada provoditi vreme u nekim ubedjivanjima...imamo jednostavno manje strpljenja za to

Dany,iz ovoga sto si pisao,vidi se da si se i ti uklopio' ..u trendove afirmacije kategorija okarakterisanih kao nepristojnost,vulgarnost ,primitivizam ... koje su danas sve prisutnije u nasem i javnom i licnom zivotu ,ali uopste i u globalnom svetu....Mislim da mi Srbi prednjacimo,u svemu ..pa i u tome ..jer se trudimo da stvarima koje su za djubriste, damo veliki znacaj...s'obzirom na siromastvo i tela i duha..a i sirotinju uopste.Nama je potrebno jako malo da pratimo ''ono sto je nekad predstavljalo sramotu za drustvo i za pojedinca...(primer svi oblici,ili makar vecina medijske komunikativne fenomenologije olicene u poslovima raznih ''kvazi sou ''programa..koje prate i vode ''priuceni voditelji,novinari'',vremesne ''estradne umetnice''...cesto oskudnog vokabulara,nepristojnih izraza i neprimerenog ponasanja...
Sta je stid?(pisala sam nesto napred o tome...)

Stid je emocionalna reakcija u odnosu na neko svoje stanje''...''i ne mora da se ispoljava ,a i psiholoski se razlikuje od stidljivosti ,kao i od osecanja krivice ili skromnosti...
Stidljivost je emocionalna reakcija u prisustvu drugih lica uz osecanje nelagodnosti i nespretnosti...

Ako covek danasnjice ne oseca vise stid,ili ga sve redje oseca,on postaje bestidan...Zar se bestidnost ne ogleda svakog dana i na svakom mesti u danasnjem svetu!?Na ulici,u parlamentu,na televiziji iu kafani,u medijima,zutoj stampi,u odnosima muskaraca i zena,dece i roditelja ali i roditelja i dece...Ako covek danasnjice ne oseca vise stid,suvisno je onda govoriti,da li oseca greh i krivicu.

Ako nema vise greha i krivice,nema ni odgovornosti...Nekada su neodgovorni bili samo dusevni bolesnici i sasvim mala deca...Nije li to onda nastupila infantilizacija zapadnoevropskog covecanstva i naseg,pa onda i porast,na razne nacine,dusevno poremecenih osoba?
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptySre Dec 18, 2013 4:37 pm

Secam se da sam kao dete bila jako,jajko stidljiva. Islo je do te mere, da ako gosti doju i udju u nasu kucu, a ja nisam bila tu, nije bilo sile da udjem i da se pozdravim. Krila sam se negde po coskovima dok ne odu  :smejese1;: 
Vremenom je ta stidljivost nestajala.
I ako drugi to nikad ne bi rekli i ne vidi se to na meni zlz jos uvek imam dozu stidljivosti.
Ne smatram stidljivost ( ako nije patoloska) manom. Naprotiv!
To je prosto karakteristika licnosti.
Smatram da doza stidljivosti  u danasnje vreme fali vecini ljudi.
Nazad na vrh Ići dole
Šmizla

Šmizla


Datum upisa : 07.10.2013

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptySre Dec 18, 2013 7:56 pm

Nisam stidlljiva.
Dok sam bila mlađa bila sam recimo...više suzdržana nego stidljiva.
Radije bi "snimala" teren i situaciju nego izigravala "dvorsku ludu".
Po meni stidljivost je mana.
Stidljivi ljudi često budu uskraćeni za mnogo toga zbog te svoje osobine, ukoliko nemaju uz sebe nekog ko će ih "pokrivati"...
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptySre Dec 18, 2013 8:45 pm

Stidljiva,prilicno..ponekad do seprtljavosti  stid ..pa se tek onda zbunim i zacrvenim i zbrisem sto pre..stid me je ponekad i u tudje ime,kad se neko blamira ,a ni ne primecuje,neprijatno mi je kad sam u kontaktu s ljudima koji puno psuju,evo kad citam neke aluzije ovde ja se sva zacrvenim  smehsmeh ..i to me tako drzi do odredjene granice,a onda se nesto desi,i u stanju sam da tu osobu-obrisem- za minut,tako da taj ostane zblanut,ne verujuci da se radi o istoj osobi..
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? EmptySre Dec 18, 2013 11:10 pm

Stidljivost i ja gledam kao manu. Pregruba rijc, vise kao nedostatak samopouzdanja. Ono kad te neko nesto pita, malo bold, a ti se sav/va zacrvenis, jer se "stidis" da izneses sopstveno misljenje, a uvijek, uvijek je iz razloga jer se bojis da je pogresno;))))

Bas sma se jucer uvjerila u to. Na sastanku smo sticajem okolnosti imali diskusiju o necem sto je malo nelagodno za citavu kompaniju. Osoba koja je bila najbucnija u raspravi, nalazila se u svemu, "branilla" neki stav koji ni sama nije znala da objasni (bas zato sto se nasla u temi, i dalje vise nije slusala, nego je samo reagovala;), na kraju parade se zastidjela kad joj je objasnjeno (naravno direktno;) da nije rijec o njoj;)))))

Vrlo sam confident, ne izrazavam stvari dok ne uradim iscrpan research, i samim time imam edukovanu podlogu za svoje stavove. Ovo se vise odnosi na svakodnevno rjesavanje problema, nego na neko filozofsko aman vidjenje: "ona je jadna stidna" - jer nije, samo nije sigurna bas;)

Divna tema za nadogradnju:)
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty
PočaljiNaslov: Re: STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?   STIDLJIVOST -mana ili vrlina ? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
STIDLJIVOST -mana ili vrlina ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» DA LI STE AMBICIOZNI /KARIJERISTA?
» Za mene mana, a za tebe vrlina :))

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: