DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Mesa Selimovic - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Mesa Selimovic - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Mesa Selimovic

Ići dole 
+7
AstrinaKomsinica
Zana
REVELIN
bosankaa
Barbara
sonia
Krupljanka
11 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Maj 22, 2009 12:06 pm

First topic message reminder :

Mesa Selimovic - Biografija




[You must be registered and logged in to see this image.]






Mehmedalija
Mesa Selimovic je rodjen u Tuzli 1910. Nakon zavrsenih studija na
Filozofskom fakultetu u Beogradu, do pocetka Drugog svijetskog rata,
radio je kao profesor gimnazije u rodnom gradu. Zatvoren 1942, a 1943.
g. nasao se na slobodnoj teritoriji. Ucestvovao je do kraja rata u
borbi protiv okupatora.


Poslije rata je jedno vrijeme radio kao univerzietski nastavnik u
Sarajevu. Potom obavlja niz visokih duznosti u kulturi (bio je direktor
Bosna-filma, direktor Narodnog pozorista i, konacno, glavni i odgovorni
urednik u izdavackom preduzecu "Svjetlost" u Sarajevu).


Zbog prigusenog sukoba s tadasjim politickim rukovodstvom u
Bih-manifestovanog pojedinacnim gestovima, izjavama i natpisima-napusta
Sarajevo i prelazi u Beograd. Nastavlja sa objavljivanjem svojih djela.


Bio je prozaist raznovrsne tematske i zanrovske orijentacije.
Poceo je sa knjizevnim radom relativo kasno, prozom sa ratnom
tematikom, da bi potom svoj literarni rad usredsredio na refleksiju i
univerzalne teme: covijek, njegova egzistencija i sudbina.


Njegov knjizevni opus obuhvata pripovijetke: "Prva ceta" (1950),
"Tudja zemlja" (1957); romane: "Tisine" (1961), "Magla i mjesecina"
(1965), "Dervis i smrt" (1966), "Tvrdjava" (1970), "Ostrvo" (1974);
studije i eseje: "Za i protiv Vuka" (1967), "Eseji i ogledi" (1966).
Njegov autobiografski spis "Sjecanja" (1957) govori o piscevom zivotu,
knjizevnom radu i nekim knjizevnim i kulturnim dogadjajima i
licnostima.


Puni uspjeh postigao je romanom "Dervis i smrt" (1966). Ovaj roman
je osvojio sve znacajnije domace knjizevne nagrade. Sljedi, takodje,
znacajan roman "Tvrdjava" (1970). Ova djela prevode se i objavljuju i u
drugim zemljama.


Selimovic je umro u Beogradu, 1982. g.
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Maj 10, 2010 8:06 pm

Ni za jednu zivotnu stazu ne postoji vodic, svaka je neispitana, neponovljiva, zato je u zivotu avantura pravilo, a ne izuzetak, jer je putovanje kroz neispitane predjele, koje niko poslije nas ne moze ponoviti, sve se staze potiru, uvijek nanovo se stvara nova konfiguracija, uvijek se ukazuje novi pejzaz, druga klima,...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Maj 31, 2010 11:28 pm

"Crno je, u teskom vremenu zivimo, a zivimo jadno i sramotno. Utjeha je samo sto ce oni koji budu posle nas ziveli, preturiti preko glave jos teza vremena i pominjati nase dane kao srecne."
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka




Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 03, 2010 12:39 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 17, 2010 10:53 pm

A o njoj nista nisam znao, ni o cemu bi mogla da govori sa mnom, ni za sto bih mogao da joj posluzim. Nikakvu vezu izmedju sebe i nje nisam uspio da sagledam.

Stajali smo jedno prema drugome kao dva ratnika sa skrivenim oruzjem iza ledja, kao dva protivnika sa skrivenim namjerama u sebi, pokazacemo se kad krenemo u napad, cekao sam da vidim sta hoce da zauzme, sta hoce da oduzme, nada je jos zivjela u meni ali nije bila cvrsta kao maloprije, ova zena je suvise mlada, i lijepa, da bi mislila na andjele sto biljeze nasa djela. Za nju je postojao samo ovaj svijet.


Nije dugo oklijevala, nije dugo trazila rijeci, bila je zaista ratnik sto polazi u bitku ne zadrzavajuci korak, ne osvrcuci se. To je od njenog soja, ali i zbog mog. Preda mnom se ne ustrucava, ako se ikad ustrucava. U pocetku sam s paznjom pratio njen namjerno tihi glas, boje zurne, i slusao govor sto je licio na vez, na nizanje bisera, rijecima i sklopom sasvim drukcijim od carsijskog, pomalo uveo ali kicen, s mirisom ovih starih odaja i dugog trajanja.

Dervis i smrt

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★



Datum upisa : 17.02.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySub Jun 19, 2010 9:53 pm

Četrdeset mi je godina ružno doba: čovjek je još mlad da bi imao želja a već star da ih ostvaruje. Šteta što nemam deset godina više pa bi me starost čuvala od pobuna ili deset godina manje pa bi mi bilo svejedno. Jer trideset godina je mladost, to sad mislim, kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se ničega ne boji, pa ni sebe."


  • "Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode?"




  • "Kasno je, sjećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utjehe i podsjećanja na ono što je moglo da bude, jer što nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono što se nije ostvarilo."




  • "Mi smo ničiji. Uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ko smo. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi historije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaćeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje, a sve se plaća pa i ova ljubav. Svako misli da će nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreća. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi na svijetu, ni skim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juče smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjećajem stida zbog krivice i otpadništva, nećemo da gledamo unazada, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Zar smo mi slučajno tako pretjerano meki i surovi, raznježeni i tvrdi. Zar se slučajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodređenosti, zašto? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znači da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka čast našoj ludosti!"
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★



Datum upisa : 17.02.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySub Jun 19, 2010 9:55 pm


  • "Mlade djevojke zamišljaju život i vjeruju riječima. Starice se boje smrti i s uzdahom slušaju o raju."




  • "Nada je svodilja smrti, opasniji ubica nego mržnja."




  • "Nezadovoljstvo je kao zvijer, nemoćna kad se rodi, strašna kad ojača."




  • "Ništa nemam osim uvjerenja da sam častan, ako i to izgubim, biću ruševina."




  • "Pa u tome i jeste sve - vraćati se. S jedne tačke na zemlji čeznuti, polaziti i ponovo stizati.




  • "Bez te tačke za koju si vezan, život nije odlaženje i vraćanje - nego lutanje."




  • "Smatrao sam dužnošću i srećom da sebe i druge čuvam od grijeha. I sebe, uzalud je kriti. Griješne misli su kao vjetar, ko će ih zaustaviti. U čemu je pobožnost, ako nema iskušenja koja se savladavaju? Čovjek nije Bog, i njegova snaga je baš u tome da suzbija svoju prirodu, tako sam mislio... Sad o tome mislim drukčije... Svijet mi je odjednom postao tajna, i ja svijetu, stali smo jedan prema drugome, začuđeno se gledamo, ne raspoznajemo se, ne razumijemo se više..."




  • "Smiješno je možda, bio sam čovjek s onim od juče i hoću da budem čovjek s ovim od danas, drukčijim, možda i suprotnim ali me to ne buni jer čovjek je promjena a zlo je ako ne poslušamo savjest kad se javi."




  • "Smrt je jekin, sigurno saznanje, jedino za šta znamo da će nas stići. Izuzetka nema, ni iznenađenja, svi putevi vode do nje, sve što činimo to je priprema, za nju, priprema čim zakmečimo udarivši čelom o pod, uvijek je bliže, nikad dalje. Pa, ako je jekin, zašto se čudimo kad dođe. Ako je ovaj život kratak prolazak što traje samo čas, ili dan, zašto se borimo da ga produžimo dan ili čas. Zemaljski je život varljiv, vječnost je bolja.




  • "Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se mješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja ni čistog života."




  • "Kunem se vremenom, koje je početak i završetak svega, da je svako uvijek na gubitku."




  • "Nisam htio da jedem, ni da pijem, odbio sam kad me nudila, htio sam da budem drugačiji od ostalih, zato sam bio isti."




  • "Na šta god da se odlučim, morat ću da učinim ja, sam. Bilo da oprostim, bilo da namirim."




  • "Živi ništa ne znaju. Poučite me, mrtvi, kako se može umrijeti bez straha, ili bar bez užasa. Jer, smrt je besmisao, kao i život."




  • "Otvorio sam knjigu nasumce i naišao na pricu o Aleksandru Makedonskom. Car je, prica se tu, dobio na poklon divne posude od stakla. Poklon mu se veoma svidio, a ipak je sve polupao. - Zašto? Zar nije lijepo? - pitali su ga. - Baš zato - odgovorio je on. - Toliko su lijepe, da bi mi bilo teško da ih izgubim. A vremenom bi se jedna po jedna razbijala, i ja bih zalio više nego sad. Prica je naivna, a opet me zaprepastila. Smisao je gorak: covjek treba da se odrece svega što bi mogao da zavoli, jer su gubitak i razocarenje neizbjezni. Moramo se odreci ljubavi, da je ne izgubimo. Moramo uništiti svoju ljubav, da je ne unište drugi. Moramo se odreci svakog vezivanja, zbog moguceg zaljenja."
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyNed Jul 11, 2010 8:16 pm

У години обележавања стогодишњице рођења великог књижевника, по страни остаје спомињање његовог дугогодишњег бављења филмом, тачније учествовање у писању сценарија за чак дванаест филмова, од којих је десет снимљено за време његовог „босанског периода”.
Стогодишњица рођења Меше Селимовића обележава се у Србији на начин који доликује значају овог познатог књижевника. Појавили су се нови стручни радови о његовом јавном и приватном животу, организују се изложбе и семинари о његовом књижевном раду, откривају се до сада непознати детаљи о његовој позоришној делатности и активностима у многим удружењима и организацијама. Међутим, једино по страни остаје спомињање његовог дугогодишњег бављења филмом, тачније учествовање у писању сценарија за чак дванаест филмова, од којих је десет снимљено за време његовог „босанског периода”.
Одмах по завршетку Другог светског рата, Меша је као партизан и проверени агитпроповац (Обласног комитета за источну Босну) прешао у Београд, где је добио посао у Комисији за утврђивање злочина окупатора, а затим у тек формираном Комитету за културу Владе ФНРЈ. Ипак, у новој средини очито се није најбоље снашао, што показује податак да је августа 1947. отпуштен са посла и при том био искључен из Партије. Излаз из новонастале ситуације пронашао је тако што се вратио у завичај, где му је првих дана гостопримство у свом сарајевском стану пружио познати сликар Исмет Мујезиновић. Меша је убрзо прихватио место професора теорије књижевности на Педагошкој академији у Сарајеву и почео да објављује своје радове у појединим књижевним часописима.
На његову срећу, у том тренутку се на месту директора издавачког предузећа „Свјетлост” налазио Марко Марковић, човек вансеријског познавања књижевног стварања, који је поред осталог прочитао и све дотада објављене Мешине приповетке, што му је помогло да лакше преброди замке нове средине. Како сам Меша истиче у својим „Сјећањима”, чика Марко га је прихватио старински присно, с невероватном топлином и срдачношћу, што му је омогућило да постане сарадник у издавачкој делатности ове куће и да у њој објави своју прву књигу „Увријеђени човек”.
Како је даље писао Меша, „директорска канцеларија Марка Марковића је у то време била стециште књижевника, сликара, глумаца, и уопште људи од духа”, па су тако и први кораци босанске кинематографије добрим делом били испланирани у просторијама „Свјетлости”. И Марковић и Мујезиновић су поред осталог били чланови Комитета за кинематографију при Влади БиХ, па није чудно што се и Меша Селимовић од самог почетка укључио у пројекте првог босанског предузећа за производњу филмова („Босна филм”), формираног јула 1947. Тако је, на пример, већ трећи босански документарни филм („Нови темељи”), са темом изградње задружних домова на селу, снимљен по сценарију Меше Селимовића. Непосредно после тога, исти аутор добија за то време и изузетно привлачну понуду да напише сценарио за први играни филм ове куће.
У сарадњи са тадашњим функционерима босанског филма (Мони Финци, Сида Марјановић, Слободан Јовичић), искусним позоришним редитељем Људевитом Црноборијем и квалитетним сниматељем из Загреба Бранком Блажином, Меша је, сходно правилима тадашње соцреалистичке реалности и под утицајем огромне популарности ударника Алије Сиротановића, написао сценарио и активно учествовао у припремама снимања филма из рударског живота.
(POLITIKA)
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyNed Jul 11, 2010 8:17 pm

Продукција првог играног филма нове босанске кинематографије под насловом „Рудари” је заиста реализована крајем 1949, али је по прегледу снимљеног материјала посебна комисија установила да је урађени посао незадовољавајући, те су све активности на овом пројекту прекинуте, а филм никада није јавно приказан. То, међутим, није сметало Меши Селимовићу да настави сарадњу са „Босна филмом”, па је са својим пријатељем (и сарадником у редакцији часописа „Живот”) Исаком Самоковлијом учествовао у припремама готово трогодишње реализације филма „Ханка”, који је почео да снима загребачки редитељ Крешо Голик, а затим преузео Славко Воркапић, Сремац који је у Холивуду постао изузетно цењени стручњак за монтажу специјалних ефеката. Упоредо са „Ханком” вођене су са угледним аустријским продуцентом Карлом Соколом, а затим и његовим земљаком Ернстом Робертсом, озбиљне припреме за реализацију међународног спектакла о сарајевском атентату, те су тим поводом написане чак три верзије драматуршке обраде овог догађаја, при чему је последњу од ових – у сарадњи са реномираним швајцарским редитељем Леополдом Линдтбергом – писао сам Селимовић, који је у међувремену постао шеф Уметничког одељења у „Босна филму”.
Иако је овај посао дуго и интензивно припреман (уз велику количину потрошених девиза), због озбиљних размимоилажења у начину приступа овој теми између аустријског и босанског копродуцента, пројекат је напуштен и нешто касније остварен у Аустрији, без босанског копродуцента, али са коришћењем доброг дела Линдтберговог (и Селимовићевог) сценарија.
Упоредо са преговорима око копродукционог филма о сарајевском атентату, продуцент Робертс је босанским партнерима понудио и реализацију акционо-психолошке драме из међуратног периода, смештене у амбијент једног приморског места на Јадрану. Прву верзију сценарија написао је Аустријанац Норберт Кунце, али је коначан текст направљен тек по пристанку „Босна филма” да учествује у овој копродукцији и именовању косценаристе Меше Селимовића, који је затим унео знатне промене у драматуршкој линији филма, нарочито у психолошким односима међу главним ликовима.
Тако је у лето 1953. у околини Дубровника снимљена „Кућа на обали”, филм који је био један од најкомерцијалнијих филмова у Немачкој следеће године, добрим делом и због учешћа познате немачке глумице Сибиле Шмиц и у том тренутку не мање популарног глумца Ренеа Делтгена. После бројних вести о великом успеху овог филма у европским биоскопима, очекивао се сличан пријем и код гледалаца у Југославији, али је после премијере на завршетку првог филмског фестивала у Пули (1954) и потоњих приказивања у биоскопским дворанама филм наишао на подељене критике. Тако је део новинара похвалио ову успешну акционо-психолошку драму која успева да до краја задржи темпо, као и откриће талентованог редитеља Бошка Косановића (у тренутку када је недостатак квалитетних аутора постао један од основних проблема наше кинематографије), али је било и доста мишљења да у филму има пуно недореченог, неубедљивог и наивног, почев од драматуршки недовољно разрађеног сукоба између мајке и ћерке око истог човека, до прилично неуспеле карактеризације главних ликова и њихових међусобних односа. Део конзервативне штампе је такође оштро напао неукусно сладуњави хепиенд филма, а такође и повлађивање ниским страстима кроз приказивање „еротских” сцена главне глумице Нађе Подерегин и њеног партнера Берта Сотлара.
После овог филма, Меша Селимовић је прилично амбициозно радио на сценарију „Палме у Снијегу”, коју је требао да режира тада најугледнији филмски редитељ у земљи Радош Новаковић, али због огромног прекорачења буџета при реализацији „Ханке”, „Босна филм” није била у могућности да комплетира финансијску конструкцију овог филма. Имајући у виду искуство са скупим пројектима Селимовић се окренуо проверено успешним темама из народноослободилачке борбе и за „Босна филм” написао још три сценарија.
„Туђа земља” у режији словеначког редитеља Јоже Галеа (1956) имала је за циљ да прикаже и непријатеље (италијанске војнике) као људе са посебним проблемима и надањима, „Ноћи и јутра”, у режији једног од пионира босанске кинематографије Пјера Мајхровског (1959), такође говори о психолошким односима бораца и грађана у опкољеном Мостару, док је „Коњух планином” у режији Фадила Хаџића (1966) прича о легендарној партизанској чети хусинских рудара, испричана такође кроз психолошку обраду појединих бораца ове чете.
После огромног успеха, који је и код критике и код читалачке публике постигао „Дервиш и смрт” (1966), Селимовић успева да новоствореној сарајевској продукцијској кући „Студио филм” и њеном директору Сејфудину Тановићу прода сва три своја нереализована сценарија, те тако током 1968. настају савремена драма „Уђи ако хоћеш” Раденка Остојића, али и два филма са провереном ратном тематиком: „Опатица и комесар” Гојка Шиповца, те копродукциони филм „Пламен над Јадраном” у режији реномираног француског редитеља Александра Аструка, са добро познатом темом саможртвовања официра Спасића и Машере, који су априла 1941. у Боки потопили свој ратни брод, да не би пао у руке немачкој војсци. Нажалост, сва три филма имала су проблема да дођу до биоскопских гледалаца, пре свега због нерешених односа које је продуцент имао са дистрибутерима и страним партнером из Француске.
После добро познатих догађаја Меша Селимовић се 1970. поново преселио у Београд, али се више није бавио писањем сценарија. На захтев редитеља Здравка Велимировића пристао је само да својим саветима помогне да се на филмском платну реализује судбина Ахмеда Нурудина из његовог најпознатијег романа „Дервиш и смрт” (1974), који је као и књига, такође постигао огроман успех у биоскопима широм земље, али и ван ње. Дилема дервиша Нурудина у питању: да ли изабрати људски лик или веру?, инспирисала је познатог књижевника још од краја 1944. када је по наређењу свог претпостављеног стрељан његов брат Шефкија, официр Команде тузланског војног подручја, зато што је без одобрења из војног магацина узео кревет и ормар.
Човек који је (као командант III корпуса НОВ и ПОЈ) наредио стрељање Шефкије Селимовића је за живота доживео највеће почасти. Постао је народни херој, члан ЦК СКЈ, амбасадор у више земаља, укључујући СССР, САД и Кину. Сахрањен је у Алеји великана. Да ли је ту и крај? Меша Селимовић је пробао да нађе одговор на то питање, између осталог и у својим сценаријима.
Срђан Кнежевић - POLITIKA
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyNed Avg 15, 2010 6:46 pm


"- Čovek nije drvo i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vezujući se za jedno mesto, čovek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne i sam sebe plaši neizvesnošću koja ga čeka. Promena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposesti njegov osvojeni prostor i on će počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promeni mesto i nametnute uslove. Kuda i kako da ode? Nemoj da se smešiš, znam da nemamo kud. Ali možemo ponekad stvarajući privid slobode. Tobože odlazimo, tobože menjamo. I opet se vraćamo, smireni, utešljivo prevareni.

- Ako je vraćanje cilj, čemu onda odlaženje?

- Pa u tome i jeste sve: vraćati se. S jedne tačke na zemlji čeznuti, polaziti i ponovo stizati. Bez te tačke za koju si vezan, ne bi voleo ni nju ni drugi svet, ne bi imao odakle da pođeš, jer ne bi bio nigde. A nisi nigde ni ako imaš samo nju. Jer tada ne misliš o njoj, ne čezneš, ne voliš. A to nije dobro. Treba da misliš, da čezneš, da voliš."

(Dervis i smrt)
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Avg 20, 2010 10:23 pm

"Iskustvo me naucilo da ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome.
Sebe možeš obmanuti nekim delom slike koji se nametne, teško izrecivim osecajem,
jer se skriva pred mukom saznavanja i beži u izmaglicu, u opijenost koja ne traži smisao.
Drugome je neophodna tacna rec, zato je i tražiš, osecaš da je negde u tebi, i loviš je,
nju ili njenu senku, prepoznaješ je na tudem licu, u tudem pogledu, kad pocne da shvata.
Slušalac je babica u teškom porodaju reci. Ili nešto još važnije. Ako taj drugi želi da razume."

Meša Selimovic



Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyUto Avg 24, 2010 11:33 pm

Neću da joj pomognem, neka se otkrije sama, to je i smisao ove igre u kojoj se uspostavlja naš odnos. Pomalo sam nadmoćan, jer vidim da se ne brani, ali osjećam da nije slučajno stala na moj put: nešto će se desiti među nama. Čini mi se da to znamo i ona i ja, tražimo se i čekamo. I uvijek sve odgađamo, kao u strahu od rješenja. Ovako je mogućnost, cvjetanje, prostranstvo želje. Sve je tu moguće, sve je pred nama.
A kad pređemo tu granicu, naći ćemo se na čvrstom tlu tačno određenog odnosa i obaveza kojih se bojim. Samo ona i ja, u uskom kavezu moguće ali nedovoljne nježnosti, omeđeni sobom i osjećanjima koja bi se mogla zaviti, ili koja bismo pokazivali da ne bude sasvim mučno. Samo ona i ja, bez svijetla, bez neomeđenih širina, koje nas draže kao mogućnost...
I ne znam šta je jače, šta je važnije, i zato se ispitujemo i čekamo. Bez ikakve logike, dirnut sam što osjećam da sam joj potreban i što me gleda drukčije nego ikoga drugog, a baš toga se bojim. Žao bi mi bilo da joj nanesem bol, a sigurno bi tako bilo. Ili vrlo vjerovatno. Užasavaju me obaveze, mogle bi da budu mučne, a privlači me što ih ona nudi. To rađa nadmoćnost, koja može da bude surova, ali i velikodušna: cuvam se i jednog i drugog...

MEŠA SELIMOVIĆ "TIŠINE










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
REVELIN

REVELIN


Location : nedostižna
Humor : osmehom razbijam.... valove
Datum upisa : 27.08.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Avg 27, 2010 6:11 pm

Koliko je svako od nas - Ahmed Nurudin ?


Gradeći ovaj lik u romanu Derviš i smrt, Meša je čitaocu dao umetničku viziju čoveka - pojedinca u svetu. Pokušao je,a verujem i uspeo da nam prikaže odnos pojedinca i vlasti, da nas učvrsti u uverenju kako je mnogo apsurdnog u svemu što nas određuje: slučaj, strah, samoća, očaj, sile koje su iznad naših moći, naša sputanost i ograničenost da ovladamo tim silama, stalno razapinjanje između onoga što činimo i pto bismo željeli biti ( ali i onog što ne bismo želeli biti,a ipak jesmo ) i na kraju smrt. Mnogo je šta u životu zbog čega bi čovek mogao da izgubi veru u sve postojeće i da prosto poludi ili pak da zakorači u tragediju. A da se to ne bi desilo, čovek mora da nađe neku tačku oslonca-u Bogu, u nekoj ideji, u nekom činjenju, u sebi.


Poslednji izmenio Iris dana Pet Avg 27, 2010 6:14 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://sestreposrcu.serbianforum.info/portal.htm
REVELIN

REVELIN


Location : nedostižna
Humor : osmehom razbijam.... valove
Datum upisa : 27.08.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Avg 27, 2010 6:12 pm

Koliko svako od nas može (ili mora) biti - Hasan ?

Hasan je nada i svetlost, jedan od pravih načina da čovek opstane u
ovome svetu surovosti, a da pri tome ne bude na gubitku. On je sasvim
drugačiji od Ahmeda Nurudina. On menja zanimanja, mesta, ljude; uvek
nekud ide, pa se opet vraća, stalno noseći neku svežinu života. Ona je u
njemu, ali je i bezbrižan, širok i neomeđen u svemu. Njegovo geslo je:
"Čovjek nije drvo i vezanost je njegova nesreća!". Od te *vezanosti* ili
nesreće boluje Ahmed Nurudin. Zašto je vezivanje ili ukorenjivanje za
jedno mesto nesreća? Zato što nas ono uvek svodi na jedan prostor, na
susrete sa istim ljudima; što u nama pokreće zavisti, sumnje,
ogovaranja, pokreće na netrpeljivost i zlo, jer uvek je neko nekome na
nišanu. Reč je o psihološkoj teskobi i psihološkom zamoru koji dolazi sa
ponavljanjem istih ljudi, istih priča…Uvek je sve isto. Hasan je to
shvatio i zato od toga beži, naročito ako je reč o *kasabi*, o malom
mestu u kome svako poznaje svakog.
Nazad na vrh Ići dole
http://sestreposrcu.serbianforum.info/portal.htm
REVELIN

REVELIN


Location : nedostižna
Humor : osmehom razbijam.... valove
Datum upisa : 27.08.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Avg 27, 2010 6:16 pm

Pismo Meše Selimovića Srpskoj Akademiji nauka i umetnosti iz novembra 1976.

"Kako u našim književnim prilikama naglo dolazi do novih momenata i olakih odluka, a ja ne mislim mijenjati ni svoja uvjerenja, ni stečeno mjesto u književnosti kojoj pripadam - može se dogoditi da ja, ili moja porodica, i dalje budemo izlagani neprijatnostima nečijih upornosti i nerazumijevanja. Da bih zaštitio svoj lični i književni integritet, ja se obraćam Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, čiji sam redovni član, s molbom da se u njoj nađe i sačuva ova moja pismena izjava.

Potičem iz muslimanske porodice iz Bosne, a po nacionalnoj pripadnosti sam Srbin. Pripadam srpskoj literaturi, dok književno stvaralaštvo u Bosni i Hercegovini, kome takođe pripadam, smatram samo zavičajnim književnim centrom, a ne posebnom književnošću srpskohrvatskog jezika. Jednako poštujem svoje porijeklo i svoje opredeljenje, jer sam vezan za sve ono što je odredilo moju ličnost i moj rad. Svaki pokušaj da se to razdvaja, u bilo kakve svrhe, smatrao bih zloupotrebom svog osnovnog prava zagarantovanog Ustavom. Pripadam, dakle, naciji i književnosti Vuka, Matavulja, Stevana Sremca, Borisava Stankovića, Petra Kočića, Ive Andrića, a svoje najdublje srodstvo sa njima nemam potrebe da dokazujem. Znali su to, uostalom, oni članovi Uređivačkog odbora edicije "Srpska književnost u sto knjiga", koji su takođe članovi Srpske akademije nauka i umetnosti i sa mnom su zajedno u Odeljenju jezika i književnosti: Mladen Leskovac, Dušan Matić, Vojislav Đurić, Boško Petrović.

Nije, zato, slučajno što ovo pismo upućujem Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, sa izričitim zahtjevom da se ono smatra punovažnim autobiografskim podatkom.

S poštovanjem i zahvalnošću,
Meša Selimović."
Nazad na vrh Ići dole
http://sestreposrcu.serbianforum.info/portal.htm
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Okt 15, 2010 12:32 pm

Čovjek želi moć (rekao je, gledajući u Mula Ibrahima, koji je pažljivo slušao). Zato što živi, što se kreće, što se sudara s ljudima. A želi da nešto ostavi iza sebe, da nešto stvori, da ne bi samo bitisao, kao drvo. I izgleda mu da je nešto postigao, da je snažan i važan, da može mnogo. Ali bog učini da odjednom progleda i vidi, ne ovim očima, već onim drugim, vidovitijim, da je samo zrnce pijeska u nesagledljivoj pustinji ovoga svijeta, sitan i nevažan koliko i mrav u mravinjaku. Da li mravi žele moć? Žele li da budu snažniji i značajniji od drugih? Imaju li svojih briga, muka, nesanica, očajanja? Ne znamo, i ne tiče nas se, suviše su sitni za nas. Zar onda ne bi mogao da postoji neko veći i od nas, kome su beznačajne naše brige i nevolje? Mi ga ne vidimo, jer je neuhvatljiv za našu misao, osjetimo ga samo kad nam se u nečemu pokaže njegova volja. Ni, mrav ne vidi čovjeka cijelog, zbog svoje veličine čovjek i ne postoji za mrava, vidjeće samo prst, ili grančicu, ako mu prepriječimo put, osjetiće potres ako rasturimo mravinjak. A čovjek prema vasioni sitniji je nego mrav. I zašto bi postojao samo čovjek i njegov način mišljenja? Svijet je postojao i prije nas, postoji i mimo nas, postojaće i bez nas. Hoće li svega nestati ako svi ljudi pomru? Neće. Sve će ostati, i ono što znamo i što ne znamo, samo nas neće biti. Mnogo je tajni kojima se ne možemo ni približiti, a kamoli ih razjasniti. A možda je najveća tajna smrt, tajna i užas. I kad ne mislimo na nju, ona misli na nas. Sačekuje nas na nekom ćošku, uvijek nespremne, i sve što je bilo, više nije. Uzalud smo prošli ovim zemaljskim putem, uzalud se nadali, uzalud tugovali zbog gubitaka, uzalud se radovali zbog uspjeha, sve uzalud. Smrt čini besmislenim i život i ono što se u životu stvara. A iza te strašne kobi, nepoznata tama. Znaš kraj, a ne znaš ništa o njemu. Pomiriti se s njim ne možeš, a ništa ne možeš izmijeniti. Po našoj volji to se ne dešava, jer bi malo ko htio da umre, već po nekoj svemoćnoj volji o kojoj ništa ne znamo, osim da je neumoljiva i do kraja dosljedna, možda je neki sveopšti duh, nimalo sličan našem, a nesaznatljiv, jer je van našeg iskustva. Ako ga ne možemo saznati, ne znači da ga nema. On ga ne zamišlja po ljudskoj slici, već kao nadnaravnu snagu, i nadnaravni um, koji hladno ravna vidljivim i nevidljivim svijetom. Uzaludno ga je moliti, uzaludno preklinjati, jer njegove mjere i razlozi nisu ljudski, a kakvi su, ne možemo čak ni naslutiti. Eto, i sam kaže: on i njegov, jer ne znamo šta je, niti je naš jezik sposoban da izrazi ono što naša misao ne može dokučiti. A ako je tako, a sigurno jest, nemoguće je zamisliti da taj svemirski duh igra nedostojnu igru s ljudima, puštajući ih da protrče kroz život, dolazeći iz ničega i nepovratno odlazeći u ništa. Bilo bi to besmisleno traćenje tolike snage. Mnogo je vjerovatnije, i logičnije, i manje uvredljivo, da je tijelo smrtno a duša besmrtna, duša je djelić sveopšte svemirske energije, poklonjen nam, privremeno ustupljen, na rođenju, koja će živjeti svojim nepoznatim životom i poslije smrti tijela, ili će se useliti u novorođenče, da nastavi svoje vječno kretanje. Ni kap vode se ne gubi, samo se mijenja, kako se može izgubiti sve čovjekovo? Mora biti da život postoji po nekom višem načelu, a ne samo po besmislu, po zlu, po ludilu!

Meša Selimović












Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyUto Feb 22, 2011 10:59 am

Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom? Nisam vješt razmišljanju, više volim život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini, i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me ubaciti samo druga slučajnost. Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim ću proći, jer ne vjerujem u neki naročit red ovoga svijeta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmjena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može sačekati, u toku mješanja. Ne možes je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš. Pa plivaš, ili potoneš.
Tvrđava, Meša Selimović












Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Mar 17, 2011 9:33 pm

...A sad je on sjedio pod žiškom, i kosa mu je od zlata, i glas mu je od mekih šapata, i lice mu je čisto i mršavo,
i oči drsko djetinje, i više nije važno šta je pričao ni šta mu se dogadjalo,
već što se ona otima iz sebe i potire godine i život za koji je mislila da je prihvatila kao svoj jedini,
i sa strahom diže brane koje je sa muk...
om podigla u sebi,
sa strahom, da bujica ne odnese sve što je gradjeno,
a opet sa slašću,
da se oživi trenutak prošlosti.
Svejedno šta će poslije biti, jer neće biti ništa,
avaj, ništa biti neće, sve će ostati kako jeste,
ali je bar otvorila prozor u ono što je bilo.
..........................................................

I sluša samo njegov glas, tih je i muški nježan, strast drhti u njemu skrivena,
otvara je svu do korijena, ne može više da se sakupi i vrati,
vraćanje bi bila muka gora od smrti,
on ne priča ono što ostali čuju već ono što ona zna,
i samo je to...
lijepo, i samo je to važno, ni zašto ga više ne bi dala,
ni s čim ga sad ne bi zamijenila,
i sve ih ona izdvaja i briše, samo on je s njom, i samo njoj govori,
i nije sitan, krupniji je, muškiji, i nije dječak,
oči su mu modre ali ljepše, govori isto ovako, šašavo,
miriše na grad i na elektriku,
samo draže, jer govori o njoj i o sebi,
i niko ne sluša pa možeš da kažeš šta ti padne na pamet,
možeš da luduješ i da se smiješ, možeš i da plačeš,
sluša daleki glas što žubori blizu nje,pretače se i vri kao izvorsko klokotanje...
tad je prvi put osjetila slast tudjeg govorenja i milost tudjeg pogleda,
davno je bilo a sve je u njoj živo i svježe,
odakle ta svježina?
kako se u njoj sve sačuvalo, bez njene volje, samo od sebe?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyUto Maj 24, 2011 11:26 am

‎''Hodaćemo bez razloga,
radovaćemo se, bez razloga,
smijaćemo se, bez razloga,
s jednim jedinim razlogom,
što smo živi i što se volimo.
A kud ćeš veći razlog.''
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyUto Maj 31, 2011 9:04 pm

''Zavideo sam svima jutros, jer je njihovo jutro svakidasnje.''










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Jul 11, 2011 10:20 am

1982. - Umro je srpski pisac Mehmed - Meša Selimović, član Srpske
akademije nauka i umetnosti, jedan od najvećih srpskih književnika 20.
veka. Kako je sam otkrio, potomak je srpske porodice Vujovića. Završio
je Filozofski fakultet u Beogradu i do Drugog svetskog rata bio je
profesor u gimnaziji u rodnoj Tuzli. Po izlasku iz ustaškog logora 1943,
otišao je u partizane, a posle rata bio je direktor drame Narodnog
pozorišta u Sarajevu, umetnički direktor "Bosna-filma" i glavni urednik
"Svjetlosti". Zbog progona kojem su ga podvrgli bosanski političari,
prešao je u Beograd i u njemu ostao do smrti. Roman "Derviš i smrt"
jedan od najznačajnijih u srpskoj literaturi, odlikuje se osobenošću
tretiranja teme, gustinom opservacije čovekovog života u tragičnim
okolnostima, refleksijama o ljudskoj egzistenciji i - kao i druga
Selimovićeva dela - unutrašnjim čarom pripovedanja. Ostala dela: romani
"Tišina", "Tvrđava", "Magla i mjesečina", "Krug" (nedovršen), zbirke
pripovedaka "Prva četa", "Tuđa zemlja", "Đevojka zlatne kose", studija
"Za i protiv Vuka", eseji "Pisci, mišljenja, razgovori", memoarska proza
"Sjećanja", nekoliko filmskih scenarija.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Okt 24, 2011 11:29 pm

Teško će se sporazumjeti dva čovjeka koja misle različito. Lako će se sporazumjeti dva čovjeka koja misle.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyNed Jan 15, 2012 2:02 pm


I sve ovo što govorim, kao da o sebi govorim








[You must be registered and logged in to see this image.]




Čudan
svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava
plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi inadom i sevapom i ne
znaš šta nadjača i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni,
otvoreni, skriveni, sve su to oni, i sve između toga. A povrh svega,
moji su i ja sam njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim, kao
da o sebi govorim.








Meša Selimović, ''Derviš i smrt''
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Apr 16, 2012 5:07 pm

“Eto mu rodni grad, eto mu zavičaj.
Povazdan gledao sokake veliš?
Gledao smrad, gledao svoju i našu nevolju. Rodio se ovdje, e pa čudna mi čuda.
To je nesreća a ne ponos.
To je razlog da čovjek plače a ne da se raznježava.
Za čime je čeznuo 20 godina, pobogu brate?
Za ovom siromašnom zemljom,za pakošću što u nama živi duže i jače od materinske ljubavi, za neodoljivom potrebom da činimo zlo kad god možemo,za našom divljom turobnošću?

"Tvrđava"
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Apr 16, 2012 5:09 pm

"Postalo mi je jasno kako čovjek umire, i vidio sam da nije teško. Ni lako. Nije ništa. Samo se sve manje živi, sve manje se jest, sve manje se misli, i osjeća, i zna, bogato žvotno korenje presušuje, i ostaje tanki končic nesigurne savjesti, sve siromašniji, sve beznačajniji. I onda se ne desi ništa, ne bude ništa, bude ništa. I ništa, svejedno"

"Derviš i smrt"
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Apr 23, 2012 11:05 am

Sve cemer, sirotinja, glad, nesrece...
A zašto je tako?
Ne znam. Možda zato što smo po prirodi zli,
što nas je bog obilježio.
Ili što nas nesrce neprestano prate,
pa se bojimo glasnog smijeha, bojimo se
da cemo naljutiti zle sile koje stalno obilaze oko nas.
Zar je onda èudo što se uvijamo, krijemo,
lažemo, mislimo samo na današnji dan i samo na sebe,
svoju srecu vidimo u tudjoj nesreci.
Nemamo ponosa, nemamo hrabrosti.
Biju nas, a mi smo i na tome zahvalni
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Apr 23, 2012 11:05 am

Ne možemo uništiti sve što volimo,
uvijek æe ostati moguænost da nam to unište drugi..


Hodacemo
bez razloga, radovacemo se, bez razloga, smijacemo se, bez razloga, s
jednim jedinim razlogom, sto smo zivi i sto se volimo.
A kud ces veci razlog.
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 21, 2012 5:22 pm

... ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe možes obmanuti nekim dijelom slike koji se nametne, teško izrecivim osjeæanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bježi u omaglicu, u opijenost koja ne traži smisao. Drugome je neophodna taèna rijeè, zato je i tražiš, osjeæaš da je negde u tebi, i loviš je, nju ili njenu sjenku, prepoznaješ je na tuðem licu, u tuðem pogledu, kad poène da shvata.

M.Selimovic-Tvrdjava
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 21, 2012 5:23 pm

moj omiljen citat"Volim ljude i ne znam sta cu s'njima...."

M. Selimovic-Tvrdjava
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 21, 2012 5:23 pm

"Odlucio sam se za ljubav. Manje je istinito i manje vjerovatno, ali je plemenitije. I ljepse. Tako sve ima vise smisla. I smrt. I zivot."
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 21, 2012 5:24 pm

za moje Bosanke:

"Bosna je moja velika stalna ljubav i moja povremena bolna mržnja. Bezbroj puta sam pokušavao da pobjegnem od nje i uvijek ostajao, iako nije važno gdje covjek fizicki živi: Bosna je u meni, kao krvotok. Nije to samo neobjašnjiva veza izmedju nas i zavicaja, vec i koloplet naslijedja, istorije, cjelokupnog životnog iskustva vezanog za ovaj kraj, iskustva mog i tudjeg, dalekog, koje je postalo moje."
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 21, 2012 5:24 pm

"Kad mi je tesko, bjezim u samocu.Kad mi je jos teze,trazim dobre ljude."


"Tvrdjava" Mesa Selimovic
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 21, 2012 5:24 pm

"Kasno je sjecanja, uzalud se javljate, beskorisne su vase nemocne utjehe i podsjecanja na ono sto je moglo da bude, jer sto nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono sto se nije ostvarilo. Vi ste varka koja radja nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i ne zelim da otjeram, jer me razoruzava i tihom tugom brani od patnje."

Dervis i smrt
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyUto Jul 31, 2012 4:50 pm

Meša Selimović
‎"Nekome, doduše, nije potrebno znanje da bi postigao mnogo. Tebi je potrebno. Nema u tebi lukavstva.
- Zar lukavstvo može zamijeniti znanje?
- Iskusan čovjek bi upitao: zar znanje može zamijeniti lukavstvo?
- Lukavstvo je nepošteno.
- Nije uvijek ni nepošteno. Zato što je neophodno. Kao kaput zimi. Neko to zove mudrošću."
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Avg 03, 2012 1:44 pm

Mehmed Meša Selimović:

"Mahmut ih je naučio i kako treba da sviraju, tiho, gospodski, da se čuje samo do kućnih vrata, da ulazi u srce, da te davi u grlu a ne znaš zašto."

zateleban
Nazad na vrh Ići dole
Zana

Zana


Godina : 59
Datum upisa : 30.05.2012

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Avg 03, 2012 4:41 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Avg 23, 2012 10:46 pm


"Volim da porazgovaram, od razgovora sve postane svjetlije i svježije, kao da se prozori na kući otvore. O čemu volim da govorim? O svemu što ljude i mene zanima. O životu, o prirodi, o radu, o smrti (i o smrti, zašto ne, smrt je važna koliko i život), zaista o svemu, jer teško da ima stvari o kojoj čovjek nikad nije pomislio."


[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySre Sep 19, 2012 8:41 pm

Krupljanin Faruk Šehić dobitnik nagrade "Meša Selimović" za roman "Knjiga o Uni"

Faruk Šehić dobitnik je nagrade "Meša Selimović" za roman "Knjiga o Uni" (BiH) koja se dodjeljuje autorima sa područja Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine za djela objavljena u 2011. godini. Šehiću je pripala statua "Mastionica i pero" rad akademskog vajara Pere Jelisića i novčana nagrada u iznosu od 7.000 KM.

U najužoj konkurenciji za ovogodišnju nagradu "Meša Selimović" prema odluci petočlanog žirija kojim je predsjedavao akademik Zdenko Lešić našli su se osim nagrađenog romana “Knjiga o Uni” Faruka Šehića (BiH) i romani “Sanjao sam slonove” Ivice Đikića (Hrvatska), “Kalendar Maja” Zorana Ferića (Hrvatska), “Mein Kampf” Svetislava Basare (Srbija) i “Bernardijeva soba” Slobodana Tišme (Srbija).

Svečanost povodom dodjele ove prestižne nagrade održana je u Tuzli (8.9.2012.) u okviru 12. Međunarodnih književnih susreta "Cum grano salis".

-------------
Faruk Šehić, je rođen 1970. godine u Bihaću. Bio je pripadnik 5. korpusa Armije BiH od 1992-1995. Jedanput je teško ranjen. Rat završava u činu poručnika. Srednju školu završio je u Bosanskoj Krupi, a studirao na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu i Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Poeziju, prozu, eseje, likovne i književne kritike objavljuje od 1998. godine.

Književna kritika ga smatra jednim od najdarovitijih mlađih pisaca na području bivše Jugoslavije, i predvodnikom tzv. pregažene generacije. Njegove knjige Hit depo (poezija), Pod pritiskom (kratke priče) i Transsarajevo (poezija) uživaju kultni status kod čitalačke publike, i objavljivane su u više tiraža. Član je Društva pisaca BiH i P.E.N. centra u BiH. Radi kao novinar i kolumnista u sarajevskom magazinu BH Dani. Živi u Sarajevu.



RTVKK.ba/Krupljani.BA










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Mar 18, 2013 9:59 pm

..Kad sam bio ugrožen, mislio sam samo na nju, hrabreci se njenim
prisustvom. Kad mi je bilo teško, pominjao sam njeno ime kao u molitvi,
nalazeci olakšanje. Kad osjetim radost,trazim da je podijelim s
njom,zahvalan joj, kao da mi je ona daruje.
Dobar je covjek, i lijepa žena, ali ono što je samo za mene, to sam sam stvorio. Cak i da je imala velikih mana, ja ih ne bih znao. Potrebna mi je savršena, i ne mogu dopustiti da to ne bude.
Dao sam joj sve što nisam našao u životu, a bez cega ne mogu. Cak se i
umanjujem pred njom, da bi ona bila veca, i ja pomocu nje. Bogato je
darujem, da bih mogao da uzmem. Ja sam osujedjen, ona je ostvarena, i
tako sam obeštecen. Ona mi namiruje izgubljeno, i dobijam više nego što
sam želio da imam. Moje želje su bile maglovite i rasute, sad su
sakupljene u jednom imenu, u jednom liku, stvarnijem i ljepšem od mašte.
Njoj priznajem sve što ja nisam, a opet ništa ne gubim, odricuci se.
Nemocan pred ljudima i slab pred svijetom, znacajan sam pred svojom
tvorevinom, vrednijom od njih.Nespokojan pred nesigurnošcu svega,
siguran sam pred ljubavlju, koja se stvara sama iz sebe, jer je potreba,
pretvorena u osjecanje.
Ljubav je žrtva i nasilje, nudi i zahtijeva, moli i grdi. Ova žena, cio
moj svijet, potrebna mi je da joj se divim i da nad njom osjetim svoju
moc. Stvorio sam je kao divljak svoga kumira, da mu stoji iznad pecinske
vatre, zaštita od groma, neprijatelja, zvijeri, ljudi, neba, samoce, da
traži od njega obicne stvari ali da zahtijeva i nemoguce, da osjeca
oduševljenje ali i ogorcenje, da se zahvaljuje i da grdi, uvijek
svjestan da bi mu bez njega strahovi bili preteški,nade bez korijena,
radosti bez trajanja..."


M.Selimovic










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Maj 10, 2013 6:41 am

..Znam te oduvijek, i vidio sam te ne jedanput,
ako ne cijelu a ono u dijelovima što sam ih sastavljao
sastavljajući sebe, želeći da te vidim cijelu ,a ne očekujući
da je to moguće, iako sam znao da postojiš.

Stvarale su te moje želje, mnoge želje, kako da te ne stvore?

Nastala od želja, nisi ni zlo ni dobro, već ljepota za sve koji
smo te željeli, zato ničija.

Svi smo ti jednaki, jer smo te svi rodili, i ne možeš biti ničija,
jer nećeš biti san.

Smij se, rođena u noćima bez snova, u noćima snova, nastala u
pustoši bez tebe i u čežnji da budeš, satkana iz mrakova i straha
da dan neće svanuti, spasavana iz mnogih potopa žudnjom
da postojimo, smij se i budi, ne nestaj iz našeg oka, kao što
ne nestaješ iz naše želje.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Maj 10, 2013 12:45 pm

Nesreću
su nas izdjelile, živimo svako za sebe. Zid naših nevolja je između
nas. I sjećanje na ono što je bilo, i što bi moglo biti da nije ovako
bilo, jer, začudo, najviše mislimo o prošlosti. Samo kad naiđe bol, ne
mislimo ni na šta, nesrećni smo i ogorčeni, i znamo samo za taj trenutak
muke. Svako otpati svoje sam."

(Tišine)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Maj 10, 2013 12:45 pm

"Sudbina
me je postavila na ovu stazu, za drugu ne znam, i koračaću po njoj dok u
meni ima snage. Treba tako, to je moj zadatak i moja životna svrha. Ne
pitam da li je pravedna, moja je."

(Ostrvo)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyČet Jun 06, 2013 1:58 am

Poznavao sam ovakve žene, dolazile su mojoj
majci, uvijek vedre zanimljive sigurne, najuravnoteženija stvorenja na
svijetu. Te obične mahalske žene su pronašle tajnu spokojstva, ne
tražeći je. Sve ih raduje ništa ne iznenadjuje, ne žele nemoguće,
dobre su dok im nestaneš na zulj, zubate ako ih povrijediš, ogovaraju
ali ne zavide suviše, jezičave su ali će pomoći svakome u nevolji, znaju
da je život težak ali ne plaču zbog toga, i uvijek ce isčeprkati
ponešto što je u njemu lijepo, a lijepo im je jednostavno, behar u
basti, kafa na brdu, svadbeno veselje u mahali, razgovori, dugi
razgovori...
Meša Selimović (Tvrđava)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySub Okt 18, 2014 3:06 am

Troje nas je, u cijelom svijetu samo troje: moji

prsti, njeno tijelo i njegov ujednačen

damar. Uhvaćeni nezaustavnim kolanjem krvotoka.

Nije važno šta se dešava u svijetu,

nije važno šta će biti sutra, važan je ovaj čas

blaženstva bez misli...

Hiljadu nečijih srećnih časaka biće kao ovaj,

ali ovaj nikada više. Hiljadu tuđih ljubavi

biće kao ova, ali ova nikada više. Nikada:

jedina konačnost.

Prvi put znam šta je sreća, osjećam je, vidim,

mirišem.

Cio svijet i cijela vasiona, nas troje. Nikog

drugog osim nas nema.

I ima sreća. Da li je mogu zadržati? .....



Mesa Selimovic










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Ladyintheblack
Maskota Foruma
Ladyintheblack


Godina : 31
Location : Gdje ljubav putuje....
Humor : Uvek raspolozena :)
Datum upisa : 05.05.2014

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySub Okt 18, 2014 1:34 pm

"Ne treba čovjek da se pretvori u svoju suprotnost. Sve što u njemu vrijedi, to je ranjivo. Možda nije lako živjeti na svijetu, ali ako mislimo da nam ovdje nije mjesto, biće još gore. A željeti snagu i bezosjećajnost, znači svetiti se sebi zbog razočarenja. I onda, to nije izlaz, to je dizanje ruku od svega što čovjek može da bude. Odricanje svih obzira je prastari strah, davna suština ljudskog bića koje želi moć, jer se boji."

(Derviš i smrt)
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySub Dec 13, 2014 3:06 pm

Porijeklo


Moji bliži preci su iz Bileće. Otac se rodio u Visokom, kad se porodica iz Bileće pokrenula prema svojim posjedima na sjeveroistoku Bosne.

Selimovići su porijekom iz Vranjske na granici Hercegovine i Crne Gore, od drobnjačkog bratstva Vujovića. Šefik Pašić, koji je ispitivao porijeklo naših porodica, piše o tome, na osnovu dokumenata koje je pronašao u arhivskim i porodičnim dokumentima (»Porijeklo porodica«, »Oslobođenje«, 1971):


Navodno je bilo devet braće i dvojica pređu na islam, da bi štitili jedni druge, i od njih su Selimovići i Ovčine. Selimovići se javljaju u Herceg-Novom prije 1690. godine, jer je tada njihova zemlja sa Ublina dodijeljena mletačkim podanicima. Takođe u Crnoj Gori je bilo Selimovića, navodno su od Babahmetovića ove porodice – Selimovići, Ćorići i Ovčine. U Jednošima jedan lokalitet naziva se Selimovina i Selimova Bistijerna, a u Plavu spominje se 1710. godine Džuba Selimović. Književnik Meša Selimović potječe iz ove porodice.


... Kad sam 1972. godine naveo ovaj podatak (iz normalne radoznalosti i želje za otkrivanjem svoga korijena), neki intelektualci iz Bosne su mi to oštro zamjerili. Rekli su otprilike: »Mnogi od nas znaju svoje hrišćanske pretke, i mogli bismo da pokažemo i direktne dokumente. Ali čemu to? šta bismo tim pominjanjem postigli?« Ova zamjerka i ovakvo pitanje moglo bi se postaviti povodom otkrivanja svakog istorijskog podatka. U ime čega zatvarati oči pred istinom? Time se ništa ne mijenja, kao što se nikakva ljaga ne baca na bosansko-hercegovačke muslimane ako se ukaže nanjihovo porijeklo.


...Eto tako (da se vratim na porijeklo porodice), negdje valjda početkom 17. vijeka, moj daleki predak Vujović iz Vranjske okupio je oko sebe sinove, devet ih je bilo, pa su se dogovorili da dvojica prime neprijateljsku vjeru, da brane ostalu braću i rodbinu. Ko zna da li su ih žrtvovali, odlikovali, ili birali odoka. Izgleda da moji časni preci nisu bili suviše kruti što se tiče religije, a ni suviše iskreni: više ih je interesovala moguća korist, ili manja šteta, nego vjera. Za nas, za svoje nepoznate potomke, nisu mnogo marili. I možda su tu ravnodušnost prema svakoj vjeri prenijeli do mene u krvi moji docniji rođaci, a možda su svoju prevjeru plaćali većom revnošću u novoj vjeri.


I desilo se ono što je predački savjet zamislio, pa su dva brata, jedan Selimović, jedan Ovčina, branili braću i rođake, generacijama pamteći da su rod. Kad su rođaštvo počeli da zanemaruju, pa da zaboravljaju, pa da preziru, i kad se sasvim zatrla rodbinska veza, teško je reći: to je dio naše teške i neispitane istorije. Nekadašnja želja da se pomogne rođacima polako se pretvarala u crnu mržnju. Možda su Selimovići pobjegli iz Crne Gore u Bileću da se spasu od istrage poturica, možda su se zakrvljeni rođaci tukli i zatirali što su mogli žešće, i nije prošlo ni dvjesta godina a Selimovići i Vujovići nisu više ni znali da su iste krvi, a možda su nastojali da to što prije zaborave i sakriju. Povijesna drama bosansko-hercegovačkih muslimana već stoljećima se odvijala na ovim prostorima, sa islamom koji je u našim krajevima prodro na zapad Evrope, ostavši na razmeđu svijetova, most i granica Istoka i Zapada...


Moji bliži preci su se zadržali u Visokom, tu se rodio i moj otac, Alija. Po nacionalnom osjećanju bio je Srbin, i znao je za nerazgovijetno porodično predanje o porijeklu iz istočne Hercegovine ili sjeverne Crne Gore.



(Sjećanja)
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySub Dec 13, 2014 3:07 pm

Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvaća sve uvjete, čak i nepovoljne i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, netko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor i onće počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji započinjati. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je promijeniti mjesto i nametne uvjete. Kuda i kako da ode? Meša Selimović..
Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

Krupljanka


Godina : 57
Location : Beograd
Datum upisa : 13.04.2009

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Jan 12, 2015 9:17 pm


…I sve je naše što smo mislili da je već ničije, ne treba nam a stoji pred nama, svetluca svojim bivšim postojanjem, podsećajući nas i ranjavajući. I sveteći se zbog izdaje.

Kasno je, sećanja, uzalud se javljate, beskorisne su vaše nemoćne utehe i podsećanja na ono što je moglo da bude, jer što nije bilo, nije ni moglo da bude. A uvek izgleda lepo ono što se nije ostvarilo.

Vi ste varka koja radja nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i ne želim da oteram, jer me razoružava i tihom tugom brani od patnje.



Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptySre Jul 01, 2015 10:20 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Gost
Gost
Anonymous



Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Okt 26, 2015 10:22 pm

Kako je nastao roman "Derviš i smrt"

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPon Feb 22, 2016 11:01 am

Intervju Z. Radisavljevica ( politika.rs ) sa Milisavom  Savicem, 
dobitnikom nagrade Mesa Selimovic , konkretno deo o Mesi S. : 


Мешу Селимовића упознали сте као новинар, правећи разговор за НИН, поводом изласка његовог романа „Тврђава”. Какав је утисак оставио на вас?
Меша је био већ легенда, ниједан роман у Титовој Југославији није дочекан с таквим одушевљењем као „Дервиш и смрт”. Пљуштале су похвалне критике (Михиз је поново извадио своје критичарско копље из трња), ређала су се издања. Наравно да сам имао трему пред таквом величином.
Меша је заиста био господин, како га је окарактерисао Михиз. У то време доминирао је имиџ писца боема или скандал-мајстора, „бандита” (мој израз), јер тобож прави писац је онај који нарушава норме пристојног, грађанског света. У српској књижевности више је „бандита”, господа се може на прсте избројати: Доситеј, Лаза Лазаревић, Дучић, Ракић, Андрић – Лаза Костић и Црњански се ту никако, због скандала, не уклапају.
Меша је био висок, леп човек, отмених манира, бираних и одмерених речи.
Селимовић се интересовао за студентски протест из 1968. Као један од учесника, шта сте му пренели?
Студентски покрет снажно је уздрмао Титову Југославију. И пробудио огромну енергију. Веровало се да може да смањи фрапантни раскорак између прокламованих идеала и стварности. Да може да оствари друштво социјалне правде и слободе. Покрет је био левичарски, помало анархистички.
Тад се говорило да још немамо добру књигу са савременом тематиком. Комунисти су дозвољавали – што је у односу на земље источног блока био велики помак – експериментисање у форми, у третирању савремене тематике постављали су ограничења. Постојале су табу теме: свако довођење у питање Титове личности или једнопартијске владавине санкционисано је строгим кривичним законом. Писци су једино у историјским темама, кроз параболе, могли да нешто натукну и о савременом друштву. Андрићеву „Проклету авлију” неки критичари на Западу тумачили су као метафору о Титовим затворима (што је, наравно, била чиста бесмислица). Тада је на српску прозу имао доминантни утицај Кафка, и та проза била је пуна јунака обележених иницијалима (као Ј. К.), који тумарају по неким марсовским зградама-лавиринтима. Шездесет осма била је против „езоповског језика”, тражила је да се јунаци зову пуним именима и да се те зградурине сместе у савремени простор и време.
У том разговору, у Сарајеву, Меша је најавио роман са савременом тематиком. Са студентом-бунтовником као главним јунаком. И он је пожелео да се придружи писцима који су већ начели табу-теме (Михаиловић, Селенић, Пекић, Ковач, Јосић Вишњић).
Шта је од те студентске побуне остало? Како данас, с ове временске дистанце, гледате на „студентску револуцију”? Да ли вас је Тито превео жедне преко воде?
Шта је остало? Ништа. Време и историја нису нам дали за право. Земља у којој смо одрасли и коју смо волели, распала се. И то у крвавом рату. Уместо друштва социјалне правде, добили смо друштво грабежа, пљачке, с бројном контејнерском класом. Небо је премрежено густом пауковом мрежом, а ветра ни од куда.
[You must be registered and logged in to see this image.]




  • "Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreca, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode?"











[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:33 pm

I zauvijek sam ostao gladan ljubavi i pažnje: niko me u životu nije
mogao iznenaditi grubošću i uvjek sam je očekivao, a svako me mogao
pridobiti pa i prevariti pitomošću, nježnošću, prijateljstvom, pa i kad
bih se prevario, opet sam uvijek bio spreman da naletim na isti mamac.


Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:34 pm

Da nisam našao tebe,
bio bih ljut na život, pa ne bih imao ništa, kao ni sada, ali ne bih
znao šta je sreca... Ne bi ti bilo lakše, ali bi meni bilo teže, i to je
pravo. Nikad te više necu ostaviti samu, sve što se desi, desice nam se
zajedno."
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:34 pm

Opet sam sam.
Mozda je i najbolje tako, ne ocekujes pomoc i ne bojis se izdaje. Sam.
Ucinicu sve sto mogu, ne uzdajuci se u podrsku koje nema,
i onda je sve moje sto postignem, i zlo i dobro....
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:34 pm

"Svijet mi je odjednom postao tajna,
i ja svijetu,stali smo jedan prema drugome,
začuđeno se gledamo,
ne raspoznajemo se,ne razumijemo se više." Meša Selimović
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:35 pm

Odlučio sam se za
ljubav. Manje je istinito i manje vjerovatno, ali je plemenitije. I
ljepše. Tako sve ima više smisla. I smrt. I život.
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:35 pm

.''Hodaćemo bez razloga, radovaćemo se, bez razloga, smijaćemo se, bez
razloga, s jednim jedinim razlogom, što smo živi i što se volimo. A kud
ćes veći razlog.
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:35 pm

Sve su mi oduzeli,a ti si mi sve namirila.Da nisam upoznao tebe,bio bih
ljut na život,pa ne bih imao ništa,kao ni sada,ali ne bih znao šta je
sreća.Zbog tebe se ne osećam poražen,niti mislim na osvetu.Mislim samo
na tebe.Nikada te više neću ostaviti samu,sve što se desi,desiće nam se
zajedno..."M.S Tvrdjava
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:36 pm

Kasno je, sjecanja, uzalud se javljate, beskorisne su vase nemocne
utjehe i podsjecanja na ono sto je moglo da bude, jer sto nije bilo,
nije ni moglo da bude. A uvijek izgleda lijepo ono sto se nije
ostvarilo. Vi ste varka koja radja nezadovoljstvo, varka koju ne mogu i
ne zelim da otjeram, jer me razoruzava i tihom tugom brani od patnje."
("Dervis i smrt")
Nazad na vrh Ići dole
Tessaa

Tessaa


Location : BG
Humor : da
Datum upisa : 08.02.2017

Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 EmptyPet Mar 10, 2017 4:36 pm

''Da ostanemo ovo što smo.
Sutra. I uvijek. Djeca.
Ne veliki, ne odrasli.
Da se ne zavlačimo svako u svoju ljusku,
da jedno drugom ne dopustimo
da budemo ono što nismo,
da ne gledamo vučijim očima
i da se uvijek prepoznamo kada se sretnemo.''
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mesa Selimovic - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Mesa Selimovic   Mesa Selimovic - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mesa Selimovic
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» PROIZVODI OD MESA -koji to nisu ?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: BIBLIOTEKA DANUBIUS FORUMA :: DOMAĆI PISCI/PESNICI-
Skoči na: