DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 LEKTIRE - kratak sadržaj i analize

Ići dole 
+11
Tattoo
AstrinaKomsinica
vuk98
Veliii
cojle
Lily
crvenokosa
montoya
Danubius
Krupljanka
Kijara-brm
15 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyUto Nov 03, 2009 10:43 pm

First topic message reminder :

Dopunite i vi sa raznih sajtova...

Ana Karenjina

Bilješke o piscu:
Ruski pisac, jedan od najvećih pisaca u doba realizma. Rođen je 9.
rujna 1828 u Jasnaja Poljana. Sa 16 godina Tolstoj je otišao studirati
jezik a onda pravo. Putovao je po zapadnim državama, vratio se vrlo
razočaran gradskim društvom. Bavio se pedagoškim radom, uzdizanjem
seljaka. posvećuje se svojoj obitelji i književnom radu. U
publicističkim tekstovima zagovara preporod društva moralnim
usavršavanjem pojedinaca. Prvi kratki roman izdao je 1863 a zvao se
«Kozaks». Usljedili su mnogi romani. "Anu Karenjinu" je napisao izmedu
1875 i 1877. Nakon "Ane Karenjine" napisao je još nekoliko romana. Bio
je jedan od najvećih mislilaca svog doba. Tolstojev bogati književni
rad i ideologija značajno su utjecali na evropsku misao i kniževnost u
završnici 19 i na početku 20 stoljeća. Umro je 20 studenog 1910.

Tema: Preljub Ane Karenjine

Vrijeme radnje:
70-tih godina 19 stoljeća

Mjesto radnje: Moskva, Petrograd

Vrsta: Roman ideja

Likovi:
Ana Arkadnjevna Karenjina, Aleksej Aleksanarove Karenjin, Aleksej Kiriovič Vronski, Konstantin Dimitrie Levin

Sadržaj:
Roman govori istodobno o dvije ljubavne priče. Sretan brak Levina i
Kiti te tragična afera grofa Vronskog i Ane Karenjine. Levin je plemić
i zemljoposjednik koji je zaljubljen u Kiti, dok je ona zaljubljena u
Vronskog. Kada je Levi zaprosio Kiti ona ga je odbila , nadajući se da
će Vronski zaprositi nju. Nakon odbijanja Levin napušta Moskvu i odlazi
na selo. Na jednom balu Vronski se zaljubljuje u Anu Karenjinu, a Kiti
zbog boli i tuge odlazi u inozemstvo na lječenje. Vani stvara nova
poznanstva i oporavlja se od nesretne ljubavi. Nakon povratka u Rusiju
Levin ponovo prosi Kiti, ali ovaj put ona prihvaća. Njihov brak je bio
stabilan iako je bilo povremenih neslaganja. Rađa sina Dimitrija. Levin
je nakon vjenčanja prolazio kroz vrlo teško razdoblje iz kojeg je našao
izlaz u vjeri u Boga. Ana je udana za Alekseja Karenjina. On je državni
službenik. Njihov odnos je korektan, ali bez ljubavi. Nakon bala
Vronski je otvoreno izrekao svoju ljubav Ani. Ona napušta Moskvu, ali
Vronski je slijedi. Ana i Vronski viđaju se svaki dan i ljudi su počeli
širiti glasine. Aleksej uplašen zbog skandala moli Anu da prikrije
vezu, ali ga ona i dalje nastavlj viđati. Ostaje u drugom stanju i to
priopćava Vronskom prije jedne konjičke utrke. Na putu kući Ana
priznaje mužu svoju vezu, braneći svoju ljubav. Aleksej želi sačuvati
svoj brak, ali ne želi da Ana prima Vronskog u kuću. Prilikom poroda
došlo je do komplikacija i Ana na rubu smrti moli muža za oproštaj. On
oprašta i Ani i Vronskom i prihvaća dijete. Ana raskida s mužem, a on
joj namjerno ne želi dati sina. Ana, Vronski i djevojčica odlaze u
inozemstvo. Bili su sretni neko vrijeme, ali Anina čežnja za sinom ih
vraća nazad u Moskvu. Ana i Vronski pokušavaju ući u visoko društvo.
Vronski je rado viđen, ali Ana doživljava javnu osudu. Povlače se na
selo gdje vode luksuzan život. Vronski insistira da se Ana rastavi od
Alekseja, ali on to odbija zbog religioznih načela. Ana sve više
kažnava Vronskog za odvojenost od svoga sina, upada u histerična
stanja, a noću uzima morfij. Na kraju teškog razdoblja baca se pod
vlak. Nakon toga Vronski se prijavljuje za odlazak u Srbiju u
Srpsko-Turski rat.

Karakterizacija likova:

Ana Karenjina
Na početku knjiga Ana je preljepa i šarmantna, uzorna majka, žena
državnog službenika. Svu svoju ljubav usmjerila je na svog sina.
Sljedeći srce Ana ostavlja muža, položaj, ugled i sina. Ona je željela
dobiti ne samo što je htjela već i više od toga. Optužuje Vronskog za
najveći moralni prekršaj-kršenje majčinske dužnosi. Postaje opsjednuta
o Vronskovoj nevjeri te gubi ljubav. Na kraju spoznaje da je ljubav
prolazna i odlučuje sve prekinuti. Bacanjem pod vlak Ana prekida svoj
život i ostavlja svoje ljubljene u velikoj tuzi.

Aleksej Vronski
Pružao je svu svoju ljubav i potporu Ani, čak se zbog nje i odrekao
vojničke karijere prije odlaska u Italiju. Bio je žrtva, podnio je
gorčinu poraza. Njegova najveaa krivica je u tome što je obećao ono što
nitko ne može ostvariti-DA ĆE ČAHURA LJUBAVNOG ZANOSA TRAJATI VJEČNO.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/

AutorPoruka
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptySub Okt 27, 2012 12:04 pm

S tatom cu se u 4 oka objasniti smehsmeh :rlol:
Nazad na vrh Ići dole
Tattoo




Datum upisa : 24.10.2011

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptySub Okt 27, 2012 12:05 pm

eee dok je moje dete odrastalo , iznova sam citala lektire, i smejala sam se do suza dok sam citala Orlovi rano lete.

Nazad na vrh Ići dole
Zana




Datum upisa : 30.05.2012

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptySub Okt 27, 2012 12:07 pm

Tattoo ::
eee dok je moje dete odrastalo , iznova sam citala lektire, i smejala sam se do suza dok sam citala Orlovi rano lete.


joj Tattoo ja sve x 3..da sam znala bezala bih sa chasova srpskog dok sam bila djak rasta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptySub Okt 27, 2012 12:10 pm

Magarece Godine su zakon :zubi3:
Nazad na vrh Ići dole
Tattoo




Datum upisa : 24.10.2011

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptySub Okt 27, 2012 12:11 pm

AstrinaKomsinica ::
Magarece Godine su zakon :zubi3:

Joooj jeste, a Lajenje na zvezde, i to je bas, bas.
I Basta sljezove boje.
Najredovnije sam citala lektire, jos da je moglo da umesto njega odgovaram.
Nazad na vrh Ići dole
Lained98




Datum upisa : 27.02.2014

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyČet Feb 27, 2014 9:38 pm

Može li lektira Veliki vezir Derviš Sušić??? tongue 
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma



Datum upisa : 09.02.2008

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyČet Feb 27, 2014 9:51 pm

Lained98 ::
Može li lektira Veliki vezir Derviš Sušić??? tongue 

evo ti link:
[You must be registered and logged in to see this link.]

 top88 
Nazad na vrh Ići dole
Kupikay Kip




Datum upisa : 24.03.2014

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyPon Mar 24, 2014 3:55 pm

Možel ko napisati lektiru "Prodavac osmijeha" i da analizira hitno mi treba.
Nazad na vrh Ići dole
Alce




Datum upisa : 27.03.2014

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyČet Mar 27, 2014 3:33 pm

Moze li neko da napise lektiru Tveđava Mesa Selimovic.?
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyČet Mar 27, 2014 3:40 pm

TVRDJAVA,,Mesa Selimovic
Mesina literarna tema i opsesija: Covjek i vlast-proizisla iz njegove vlastite biografije i sudbine ,glavna je tema i romana "Tvrdjava" .Poslije romana "Dervis i smrt" (1966.) Selimovic je veoma brzo objavio roman slicnoga roda i sadrzaja."Tvrdjava" pandan "Dervisu i smrti" ,objasnjava on ."Tvrdjava"..." je svaki covjek ,svaka zajednica ,svaka drzava ,svaka ideologija ."

"Tvrdjava" je ,kako je to i sam pisac rekao ,djelo o Ahmetu Sabi :"Glavni junak romana ,zeli da nadje most do drugih ljudi ,da izadje iz tvradjave ,jer zna ,razdvaja nas i unistava mrznja ,odrzat ce nas samo ljubav ,ili makar vjera da je mogucno ma kakvo sporazumijevanje medju pojedincima i zajednicom .Vodjen tom vjerom i zeljom ,on ostaje vedar i moralno cist!"
Radnju romana: muslimanska sarajevska sredina.
Vrijeme radnje:17 stoljece,poslje hocinske bitke-1621 god.
Iako je vrijeme romana u 17 stoljecu ,ona se odnosi i na neko danasnje ili jucerasnje vrijeme , cak i buduce .Sve ono o cemu se govori u romanu ,od hocinskih to jest ma kojih ratnih iskustava ,ljudskih kriza ,do sukoba pojedinaca sa drustvom ,sa sredinom u kojoj zivi ,sve je to univerzalno.Sve se moze desiti u ma kojem drustvu i u bilo koje vrijeme.Autor i sam veli da je pisuci ovaj roman zelio da napise roman o nasem suvremenom drustvu .Kao i Andric , Selimovic prikazuje sliku muslimanskog covjeka i svijeta.
I pored,zapravo velikih razlika,Andrica i velikana Selimovica, upravo u "Tvrdjavi"uvodi ono andricevsko ,a to je da spaja svakodnevicu sa istorijom i legendom.

Glavni lik Ahmet Sabo: Jedan obican covjek ,vojnik koji poslije rata pocinje novi zivot bez porodice ,jer svi su mrtvi ,zivote im je uzela opaka bolest koja je u to doba harala.Prikazujuci njegovu sudbinu ,kao sudbinu jednog obicnog covjeka,prikazao je ono sto moze da zadesi bilo koga od obicnih smrtnika .U svim Sabinim unutarnjim monolozima ,svim njegovim pasivnim radnjama i njegovoj otudjenosti od spoljasnjeg svijeta,autor zeli da nadje sustinsko u svakom postupku i svakom njegovom nosiocu.Konfliktni odnosi koji se javljaju kod Sabe prikazuju ljudsku sposobnost da odgovore na neka zivotna pitanja .A njegovo unutarnje izrazavanje u trenucima otudjenosti i samoce prikazuju ljubav i njeznost .

To je roman rata i mira u njihovoj unutarnjoj vezi kao ljudsko pojedinacno i ukupno iskustvo ."Tvrdjavu" je najbolje definirao ruski kriticar L.Anninskij :"Citajuci Selimovica vi svo vrijeme osjecate muslimanstvo ,ali vi takodjer svo vrijeme osjecate da je stvarno roman "Dervis i smrt" siri od teme islama a "Tvrdjava" to samo jos upotpunjuje".

==============="Mi smo niciji .Uvijek smo na nekoj medji ,uvijek neciji miraz .Vjekovima mi se trazimo i prepoznajemo ,uskoro necemo znati ko smo .Zivimo na razmedju svjetova ,na granici naroda ,uvijek krivi nekome .Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu .Otrgnuti smo ,a neprihvaceni .Ko rukavac sto ga je bujica odvojila od majke pa nema vise ni toka ,ni usca ,suvise malen da bude jezero ,suvise velik da ga zemlja upije .Drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo .Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odsluzimo .Nesreca je sto smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje ,a sve se placa pa i ova ljubav .Svako misli da ce nadmudriti sve ostale i u tome je nasa nesreca .Kakvi su ljudi Bosanci?To su najzamrseniji ljudi na svijetu ,ni skim se istorija nije tako posalila kao sa Bosnom .Jucer smo bili ono sto danas zelimo da zaboravimo ,a nismo postali ni nesto drugo.S nejasnim osjecajem stida zbog krivice i otpadnistva ,necemo da gledamo unazada ,a nemamo kad da gledamo unaprijed .Zar smo mi slucajno tako pretjerano meki i surovi ,raznjezeni i tvrdi. Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodredjenosti, zasto?Zato sto nam nije svejedno .A kad nam nije svejedno znaci da smo posteni. A kad smo posteni ,svaka cast nasoj ludosti !"
============================================
BOSNA U OCIMA PISCA:
"Mozda zbog neravnog hoda kroz istoriju ,zbog stalnih nesreca ,zbog istorijske kobi .Nikad Bosna nije imala srecu da je mocni susjedi ostave na miru .Od dalekih bogumila ,koje prestavljaju pravo ,neortodoksno lice Bosne ,ove ljude su proklinjali ,palili ,unistavali pape ,carevi ,kraljevi ,a prezivjeli su se uvijek vracali svome prkosu .Turska okupacija je jednima oduzela vjeru ,a svima slibodu.Ali i oni koji su presli u tudju vjeru ,ostali su Bosanci ,cudan soj ljudi ,koji se nije mjesao sa okupatorom ,ali nije vise bio sto su njegova druga braca,mada su im isti obicaji ,nacin zivota ,jezik ,ljubav prema zavicaju .Tako ostaju sami .Mislim da nikad ni jedna grupa ljudi u istoriji nije ostala usamljenija nego sto su bosanski muslimani .Nije mnogo pomagalo ni to sto je Bosna do osamnaestog vijeka bila relativno razvijena ,prakticki bez nepismenih ,sa mnostvom skola ,s uredjenim urbanim zivotom ,sa dosta vjerske tolerancije, neprirodnost njihovog polozaja bila je ocita .Nisu prisli tudjinu a odvojili su se od svojih .Kuda je mogao da vodi njihov istorijski put?Nikuda .To je tragican bezizlaz .U zatvorenim zajednicama koje su se stvarale u Bosni ,najzatvorenija je bila muslimanska .Od kuce i porodice stvoren je kult ,i sav neistrosen vitalitet tu se ispoljavao .Ako se na taj nacin stvorila intezivna intimna atmosfera ,s neobicnom jakom osjecajnoscu (nase najljepse narodne balade i romanse su muslimanske) stvorila se isto tako neophodnost za javnu djelatnost jer nikakve perspektive zaista nije bilo .Isli su s okupatorom ali su ga mrzili ,jer im put nije bio isti .S ostalim nisu mogli jer su zeljeli kraj Turske carevine i doprinosili njegovom rusenju .A kraj Turske carevine je i kraj svega sto su oni bili .Razum tu nije mogao pronaci rjesenje .Ostala je samo pasivnost i predavanje sudbini pri cemu je priklanjanje ili otpor Porti samo nesistematicno ,afektivno reagovanje .Ako se tome dodaju mrznja,osjecanje nesigurnosti ,strah ,bijes ,ispadi muslimana kao neimanje pravca i ispadi drugih prema njima mrznje prema Turcima ,eto vam ,ukratko ,skica jednog pandemonijuma koji se zove BOSNA i njeni ljudi".

BOSNA U ZIVOTU PISCA;
=======================
"Bosna je moja velika ljubav i moja povremena bolna mrznja .Bezbroj puta sam pokusavao da pobjegnem od nje i uvijek ostajao ,iako nije vazno gdje covjek fizicki zivi .Bosna je u meni kao krvotok .Nije to samo neobjasnjiva veza izmedju nas i zavicaja ,vec i koloplet naslijedja ,istorije ,cjelokupnog zivotnog iskustva mog i tudjeg ,dalekog ,koje je postalo moje .Vidjena izvana i bez ljubavi ,Bosna je gruba i teska ,vidjena iznutra i sa ljubavlju ,koju zasluzuje ,ona je ljudski bogata iako i u sebi nesaznana potpuno .Rijetko je ko bolnije i dramaticnije odredjen istorijom kao Bosanac .Sta se sve kroz vijekove nakupilo u tim ljudima!Osjecanje vlastite neodredjenosti ,tudje krivice ,teske istorije ,neizvjesne buducnosti ,straha od promjene ,zelje za dobrotom i humanoscu koja bi se odnosila na sve ljude bez ikakvih ogranicenja i cestih razocarenja koja su radjala mrznju .To su veoma slozeni i zamrseni ljudi i tesko ih je razrjesavati po prvim vidjenju i po spoljasnjim utiscima ".










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma
montoya


Location : gde god da treba
Datum upisa : 09.02.2008

LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 EmptyČet Mar 27, 2014 6:47 pm

Kupikay Kip ::
Možel ko napisati lektiru "Prodavac osmijeha" i da analizira hitno mi treba.


[You must be registered and logged in to see this link.]










Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: LEKTIRE - kratak sadržaj i analize   LEKTIRE - kratak sadržaj i analize - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
LEKTIRE - kratak sadržaj i analize
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Proza-citati

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: KNJIŽEVNOST :: PROZA/POEZIJA/PISANA REČ ..-
Skoči na: