DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Да ли се молите и колико често ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Да ли се молите и колико често ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Да ли се молите и колико често ?

Ići dole 
+10
ZoxZoja
tok tuk tok
dusicaa
Kijara-brm
Ladyintheblack
Danubius
AstrinaKomsinica
Laura22
Tattoo
tvrtko
14 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Gost
Gost
Anonymous



Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Jan 28, 2012 11:52 pm

Да ли се молите и колико често својим речима, односно на онај начин који вам по срцу највише годи, или једноставно читате прописане молитве?
Ја, када се молим, волим да читам и прописане, али и да се помолим на свој начин, односно, имам потребу да се Господу обратим као да стојим ту пред Њим, да Му изразим своје најдубље потребе и осећања. Тако имам осећај да имам лични однос са Богом.
Такође ми више леже краће молитве, а оне најкраће ми највише значе јер су ми најдоступније у сваком моменту и брзо помажу (као "Господе помилуј" или "Боже опрости и помози")...

Nazad na vrh Ići dole
tvrtko
Učenik škole života
tvrtko


Godina : 66
Location : kikinda
Humor : da
Datum upisa : 12.12.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jan 29, 2012 12:04 am

svakodnevno,prvo Ocenas,a ostalo po mislima,,,,,,,,,,,,,
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jan 29, 2012 12:21 am

Jadan taj kome se molite, gresnika za gresnikom. Koja logika, sa grijesim pa se pomolim pa me dragi Bog oprosti. Pa opet gresim, pa opet.

Smisao vjere i bozanstva je drugaciji misljenj, ne na ovak nacin, ni posto.

Nemolim se uopce, ali mislim cesto da se molim.
Nazad na vrh Ići dole
Tattoo

Tattoo


Datum upisa : 24.10.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jan 29, 2012 12:38 am

..."Oce nas", cesto tu molitvu izgovorim,volim da se prekrstim tri puta pred spavanje,volim da odem do manastira i zapalim svece..Krstena sam,imam Slavu...Nisam neki fanaticni vernik,sve u granicama normala..Zelim da verujem,i meni je to potrebno,i smisao vere i molitve je za mene prastanje i blagost...
Isto tako razumem,kad neko nije vernik i ne moli se..

Kad izgubimo veru u Boga i poverenje u ljude,jedini spas je egoizam.
Zan-Pol Sartr


Nisam izgubila veru u Boga,niti poverenje u ljude..a kamoli da postanem egoista.

Da,pomolicu se,i drago mi je sto u nesto verujem..
Nazad na vrh Ići dole
Laura22
Laura
Laura22


Datum upisa : 29.01.2012

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jan 29, 2012 1:12 am

Klasičnu molitvu rijetko izgovaram. Ja imam osjećaj da sa Bogom stalno razgovaram. Kao da je On u meni. Ipak najljepši mi je osjećaj mi je kad sam u crkvi i svi u isti glas mole molitvu Oče Naš . Tada mi je to poseban osjećaj. Ne odlazim u crkvu redovito i žao mi je zbog tog a prelijena sam da bi nešto promijenila. Jednom vjerujem da hoću.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 21.01.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jan 29, 2012 1:44 am

Svi mi "molimo" kad dodje "dur" guzari, sto moja mama kazla:))
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jan 29, 2012 1:59 am

Molitva meni izgleda kao da podnosite Bogu "molbu" sa uredno ispunjenim administrativnim obrascem .Još mi je smešnije što su dragi mantijaši proširili repertoar i na razne druge svece ,i za svaku priliku .
Bog ne udara recke u svoj dnevnik ko se koliko molio i da li je redovan . Ono što treba da čuje -čuće ako želi ,ne mora se izgovarati po šablonu.
Naravno...nema ništa loše u tome da se ljudi mole ,pa i grupno ,ako im to donosi duhovni mir ili se bolje osećaju posle toga.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyČet Jul 24, 2014 10:23 am

Za snagu molitve je potrebno, pre svega verovati .

E sad....a koliko je logično verovati da u oblacima na nebu sedi neko ko će vam rešiti sve probleme ,ako ga lepo (ili po  mantijašima ) "pravilno" zamolite ?
I usput .....obraćati se ,ili "razgovorati "(makar i u mislima )  sa nevidljivim osobama je  obično siguran znak šizofrenije .
(ovo sve bez namere da povredim nečije verske osećaje )










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyČet Jul 24, 2014 10:31 am

Danubius ::
Za snagu molitve je potrebno, pre svega verovati .

E sad....a koliko je logično verovati da u oblacima na nebu sedi neko ko će vam rešiti sve probleme ,ako ga lepo (ili po  mantijašima ) "pravilno" zamolite ?
I usput .....obraćati se ,ili "razgovorati "(makar i u mislima )  sa nevidljivim osobama je  obično siguran znak šizofrenije .
(ovo sve bez namere da povredim nečije verske osećaje )
e pa jbg sad..
onda je more šizofreničara na ovom svetu.
lepo je kad čovek veruje u nešto..ne mora sad u Boga(da mu reši probleme).
ali dok veruje,znači da ima neku nadu,veru..
pa taman vera i u bolje sutra.

ti nisi čuo da srećni ljudi više razgovaraju i da je nije loše ponekad se ispričati sam sa sobom(što bi ti odmah pomislio,s podstanarima u glavi)  :zubi3:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPet Jul 25, 2014 3:47 am

Danubius ::
Za snagu molitve je potrebno, pre svega verovati .

E sad....a koliko je logično verovati da u oblacima na nebu sedi neko ko će vam rešiti sve probleme ,ako ga lepo (ili po  mantijašima ) "pravilno" zamolite ?
I usput .....obraćati se ,ili "razgovorati "(makar i u mislima )  sa nevidljivim osobama je  obično siguran znak šizofrenije .
(ovo sve bez namere da povredim nečije verske osećaje )

Daj Dani ni ti ne veruješ u ovo podvučeno. Služi ti kao floskula da dokažeš neke svoje tvrdnje. I ne samo tebi nego mnogim "nevernicima".

Znaš i sam da su predstave božanstva odraz znanja u trenutku nastajanja. Likovni prikaz onako kako su ljudi u tim istorijskim uslovima mogli da shvate. Diskusije radi hajde probaj ti da zamisliš Rajska vrata i Svetog Petra pred njima. Sigurno nećeš videti nekog ko lista knjižurinu od 258969 strana pergamenta i sa guščijim perom među zubima traži tvoje ime i spisak tvojih dobrih i loših dela. Pre će biti da bi zamislio nekog ko na super kompjuteru sa par klikova dobija potrebne informacije. Stvar projektovanja naše tehnološke stvarnosti na "paralelnu ravan".

Po temi: Da, smatram sebe vernikom. Očitam Očenaš, nekad se pomolim svojim rečima kod kuće, n poslu ili jednostavno kad osetim potrebu za tim pa bila u prepunom busu ili u usamljenoj šetnji, ako odem u crkvu ispoštujem redosled molitvi i svega što je vezano za Liturgiju. Često "pričam sama sa sobom". I ne, nisam šizofreničar. Ne čujem glasove, niko ne odgovara na moja pitanja, nema primedbi na moje uspehe i neuspehe... Ko je taj moj sagovornik? Pa nek svako svog nazove kako hoće, Bog, Anđeo čuvar, savest ... ja vam ovog puta neću otkriti sa kim to ja vodim svoje unutrašnje dijaloge.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Jul 26, 2014 10:36 am

Zox-i nemoj da nam otkriješ sa kim pričaš.Neću ni ja tebi..  migg .


hehe mislim da si do sada svatila koliko Dany ima alergiju na reč CRKVA/MANTIJAŠI;)
Ima i on svoje dijaloge,ali neće da prizna...  :zubi3:
Nisam ja neki veliki vernik,ali nisam  baš toliko  ogorčena na crkvu..ali ajdeee.. dm2
kao što rekoh gore-verujem bar u bolje sutra....  Да ли се молите и колико често ? 460727 










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Ladyintheblack
Maskota Foruma
Ladyintheblack


Godina : 31
Location : Gdje ljubav putuje....
Humor : Uvek raspolozena :)
Datum upisa : 04.05.2014

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Jul 26, 2014 10:40 am

Nikad se ne molim  wsmile 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Jul 26, 2014 10:54 am

Zato sam i postavila ono pitanje o Svetom Petru. Pa niko odrastao i razuman neće zamišljati Boga po slikama iz 1256-te godine.

Za Danija bih ja kao za neke svoje prijatelje rekla da je vaninstitucionalni vernik.To su oni koji postavljaju pitanja, imaju neke moralne norme, koji preispituju sebe i društvo i ne dopuštaju da im se komanduje. Sebe ne mogu da svrstam u te jer ipak poštujem određene dogme i ma koliko retko ipak volim da odem na Liturgiju i budem deo kolektivne molitve. To naravno ne znači da ne vidim mane LJUDI koji "rade" u Crkvi. Niti da favorizujem "svoju" na račun tuđih. Ali mi najviše prija Liturgija po pravoslavnom obredu jer sam na to navikla (bukvalno sam odrasla u Porti). Recimo volim Očenaš na crkvenoslovenskom i kad čujem ovu prevedenu varijantu dobijem ospice.











Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Jul 26, 2014 11:11 am

Me*šČini da je Danija ponela malo ova današnja situacija i uopšte stanje .Pa gde ,nego na svetu temu.. dm2 .

Bar nas je prosvetlio...Sad znam da sam i šizofreničarka.. :zubi3: .










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 21.01.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jul 27, 2014 12:48 am

Danubius ::
Za snagu molitve je potrebno, pre svega verovati .

E sad....a koliko je logično verovati da u oblacima na nebu sedi neko ko će vam rešiti sve probleme ,ako ga lepo (ili po  mantijašima ) "pravilno" zamolite ?
I usput .....obraćati se ,ili "razgovorati "(makar i u mislima )  sa nevidljivim osobama je  obično siguran znak šizofrenije .
(ovo sve bez namere da povredim nečije verske osećaje )

hahahaahahahah Koja si ti tica  smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 

I like hahahahahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jul 27, 2014 5:46 am

Naucena sam od malena da na pocinak ne idem bez molitve.
To je ostala navika i do dandanas. Nije to vise molitva naucena u detinjstvu, to je vise neka moja licna molitva necemu. Bogu, andjelu, suncu, mesecu,,,ma nije bitno...prosto je to moj ritual pred spavanje.
Kad nekog pratim na put ili da obavi neki vazan zadatak ( ili kad ja treba to da uradim) obavezno uputim par reci tom *nekom mom*
Osecam se bolje, mirnije, opustenije...i kazem sve je u bozijim rukama.
A s druge strane gledano ja i nisam neki vernik. Malo je to cudno, ali je tako.

PS
Pitanje za danija:
Da li si citao *Kolibu* od Vilijema Pol Janga ?
Ako nisi, procitaj je.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jul 27, 2014 6:29 am

dusicaa ::

Pitanje za danija:
Da li si citao *Kolibu* od Vilijema Pol Janga ?
Ako nisi, procitaj je.
Pročitao sam i nema zbora -knjiga je odlična .
Aliiii ...to je knjiga pisana za vernike i one koji se semantički pitaju postoji li Bog ,i ako postoji ,zašto onda dopušta da se svakakve strahote dešavaju kroz istoriju ljudskog roda . Knjiga treba da pomogne "otkrivanju Boga" u sebi i pošalje poruku -oprostiti ,živeti dalje ,a onda ,tamo negde nekada u raju....U smislu .čudni su putevi Gospodnji ,ne sumnjaj u njega ,ako i doživljavaš agoniju i gubitak ,ima zašto ,"On" pati zajedno sa tobom ,bla bla
Mislim ,da ne duljim i udaljavam se od  teme -ja nisam najbolji sagovornik,kao ateista .
No, po temi -ako već želiš da imaš neki odnos sa Bogom ,a Bog je svuda i sve vidi i čuje ,ne mogu da prihvatim da neko mrmljanje propisanog šablonskog teksta doprinosi tome da nas Bog čuje i usliši .
To bi valjda trebalo da zameni ritualno prinošenje žrtve ,pošto je ljudski rod napredovao pa nije u redu da koljemo i spaljujemo jagnjad i kokoši,pa eto -može to i simbolički i verbalno ?
Kao što ima narodnjak za svaku ljudsku muku ,tako postoji i molitva ,i mislim da su to izmislili mantijaši .
Bog nas čuje ionako ,ako želi da čuje ,a molitva je veštačka forma i mantijaška izmišljotina .
Evo primera ;
Onog mladog fudbalera Ljajića su ispljuvali na pasja kola ,i na kraju izbacili iz reprezentacije -jer nije hteo da peva himnu .
A dečko došao da igra za reprezentaciju ,svojom voljom ,da nije hteo to da radi ,ili da ima nešto protiv zemlje,ne bi došao ,niti bi godinama srce i dušu ostavljao na terenu u mlađim selekcijama te iste zemlje .
Kakve veze ima što nije hteo pevati?
Kakve veze ima sa tim da li si vernik i kakav si -ako ne "brojiš krunicu " ,padaš u trans  dok se "moliš" ,"klanjaš" 10 puta dnevno ,ili stojiš pored Zida plača dva sata dnevno u "molitvi" ili "Gospodi pomiluj" poješ glasnije od đakona ?
Bog ne traži formular ni taksenu marku ,a metaforički -molitve su baš to .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jul 27, 2014 7:14 am

Opet zamenjuješ teze.Molitva kao lični čin, kao lična potreba je starija od i jednog rituala bilo koje vere ili religije. Posmatraš veru iz današnje perspektive a ne kao istorijski proces i kao istorijsku činjenicu. Prvi ljudi su živeli u prirodi i od prirode, bez oružja, bespomoćni pred gromovima i zverima... Šta je onda čudno ako su tražili način da se odbrane i zaštite. Ako su osmišljavali rituale kojima će dozvati dobar ulov koji je značio razliku između života i smrti ne možemo to nazvati "mantijaškim izmišljotinama" već nasušnom potrebom tadašnjeg čoveka ...

Ti si ogorčen na "mantijaše" pa u toj svojoj ogorčenosti sve nas koji smo vernici više ili manje nazivaš šizofrenicima. Srećom pa Astra nije tu inače bih uložila zvaničnu žalbu zbog vređanja po verskoj osnovi za šta bi morala da te banuje bar na 24 sata. Po Pravilniku.

Šalu na stranu ali ne možeš da kažeš za sebe da si ateista a da napišeš - citiram:Bog nas čuje ionako ,ako želi da čuje ,a molitva je veštačka forma i mantijaška izmišljotina . Te dve izjave potiru jedna drugu. Molitva nije veštačka forma već potreba svakog od nas da artikuliše svoje želje, strahove, nadanja ... Ako neko to čini po obrascu koji je "propisan" zašto mu zamerati ako ne čini ni sebi ni drugome zlo takvim ponašanjem. Nekome treba takva forma a nekome osama i lična meditacija tj preispitivanje.

Molim te razgraniči veru, molitvu i vernike od institucije a još više od "zaposlenih" u njoj. Jer generalizacija nikome nije dobro donela. Niti su svi sveštenici lopovi, niti svi lekari primaju mito ili niti su sve žene kurve ... Svako od nas radi po svojoj savesti i račun ćemo dobiti jednom tamo negde. Po delima a ne po formi koju smo praktikovali. Tako bar kaže moj zdrav razum a ne dogma.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Jul 27, 2014 7:53 am

ZoxZoja ::
..

Ti si ogorčen na "mantijaše" pa u toj svojoj ogorčenosti sve nas koji smo vernici više ili manje nazivaš šizofrenicima.
-----
. Ako neko to čini po obrascu koji je "propisan" zašto mu zamerati ako ne čini ni sebi ni drugome zlo takvim ponašanjem. Nekome treba takva forma a nekome osama i lična meditacija tj preispitivanje.
-----
Molim te razgraniči veru, molitvu i vernike od institucije a još više od "zaposlenih" u njoj.
A ne -i odmah sam se ogradio ,da nekog ne uvredim -samo citiram činjenicu da razgovor sa nepostojećim (ili ako hoćeš, nevidljivim )  osobama jeste obično znak šizofrenije (ne kažem to ja -nego psihijatri)  smehsmeh 
"Obrazac" su propisali mantijaši ,a ne Bog,ili Isus .Još od Mojsija ,stalno imamo neke "posrednike" i "pravilnike" kako se obraćati Bogu, i šta se sme a šta ne . Portparoli u mantijama prete paklom ako ne ovo ili ono ....Bog prašta sve ,zar ne ?
Bog ne traži hramove ni molitve -jer je svuda .
Nemam ja ništa protiv "obrazaca" ,ali ti "obrasci" nekada podrazumevaju i ubiti nevernika ,zar ne ?
Nisam fan toga da se vojske usrdno mole na kolenima -pa idu da siluju, pale i ubijaju ,neretko u ime nekog "Boga" ,a sve uz blagoslov mantijaša ?
Nemam ništa protiv ni verujućih ,niti onih koji se mole -ali ne vidim potrebu za masovnim  egzibicionizmom ,bila to molitva na Trgu Svetog Petra u Rimu ili  na hadžiluku u Meki .
Ne vidim potrebe ni ići na neko "sveto mesto" ,tipa Ostrog ili Međugorje ,da Bog "bolje čuje" tvoju  molitvu?
Molitve su -ponavljam ,čista mantijaška izmišljotina ,jer inače ne bi postojale molitve  ,pored Boga, Isusa  i Device Marije maltene za svakog sveca i priliku .
Po čemu se pa molitva razlikuje od bajalice vračare ,oba koncepta imaju tačno određen tekst i pravila ponašanja .
I crkva sugeriše da Bog neće "primiti " tvoju molitvu ako se pre toga nisi "ispovedio i pričestio" ,te ti ovlašćeni božiji službenik nije dao "odobrenje" .
Nemam ,dakle ništa protiv onih koji se mole ,ali ne smatram da se to mora raditi po udžbeniku ,tj molitveniku ,niti  treba neko da me "najavljuje " ,.
Nije to otmeni salon ,pa da treba izgovaranjem "Očenaša" da "ostaviš vizit karticu" ,niti treba lakej u mantiji da te "najavi" ,pa da te  Bog primi u audijenciju.
Ako Bog želi da te čuje ,i misli da zaslužuješ da te čuje -čuće  te na svaki način i na svakom jeziku ,ne moraš ga prozivati "bajalicom" .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 21.01.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 12:23 am

Moram da se slozim sa Robinom:) Komercijalizacija vjere dovodi do propadanja iste:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 6:54 am

AstrinaKomsinica ::
Moram da se slozim sa Robinom:) Komercijalizacija vjere dovodi do propadanja iste:)
Nismo te sreće  spite
Ta diktatura i demagogija je usavršena ,tako da još uvek imamo milione ljudi koji u religiji fanatično vide "sve ",i toliko da su spremni i ubiti druga ljudska bića koja nisu na "pravom putu" . Ne vide sopstvenu glupost ,ili se prave mutavi kršeći prvu od  10 božijih zapovesti "Ne ubij"
A često baš od mantija dobiju "oprost" ili namigivanje ako su ubili,a nekada i "usmeravanje" koga ,zašto i kada ,da se ne lažemo .
Zašto sam protiv molitvi ? Iz istog razloga zašto sam protiv turbo-folka .
Ima na hiljade molitvi koje su "novokomponovane" .

Evo par "anti -abortus" .

-----
Blažena Djevice Marijo, Majko i Zaštitnice nerođene djece, prinosim Tvome Prečistom Srcu sve majke koje žele pobačajem usmrtiti plod svoje utrobe. Prikazujem Tebi i po Tebi Isusu Spasitelju svu nerođenu dječicu koja su osuđena da se nikada na ovome svijetu ne mole, me raduju, ne ljube.

Oni žele živjeti, Gospodin želi da žive i da nam svima budu dar i blagoslov; svojom molitvom ih zaštiti i spasi!

Utišaj, o Gospo, boli, riješi zagovorom teškoće, dovedi do pomirenja, obrani od pobačaja, obrati srca koja žele, zagovaraju, promiču i odobravaju abortus! Dajem Ti svoje vrijeme, žrtve, činim pokoru i vapim: zaštiti nerođene, pomozi trudnicama.

Amen.


ISUSE I MARIJO,
JA VAS LJUBIM; SPASITE NEROĐENE!!!

Marijo, Majko života, zaštitnice nerođenih pobjednice svakog zla, želim Ti molitvom i žrtvom dati zadovoljštinu za grijeh pobačaja u mojem narodu. Spasi i zaštiti nerođeni život! Oprosti nam jer smo slabi ne znamo što činimo! Učini da naše riječi i djela uvijek brane život. Tvome prečistom Srcu predajem svako začeto dijete, još nerođeno: sačuvaj mu život a roditeljima isprosi mir i ljubav prema njemu! Marijo, obrati grešnike, pomozi trudnicama, zaštiti svojim Srcem nevine, koji se ne mogu sami braniti! Amen.
-----
Ok, dirljivo i sugestivno -glupo i nepotrebno .
Jer, ako je nešto učinjeno ili neko želi to da učini -učiniće i ako mu hor Vojske Spasa poje pod prozorom . Jednostavno ,ima svoje razloge i svoj izbor.
Te ,nazovimo ih "duše" nerođene dece ionako idu u Raj ,dakle nema potrebe za ovim vapajima -sem ....što se sugeriše , pokušava izavati osećaj krivnje ,i daje naslutiti neizbežna "kazna" .
Pri tome ,radi se o novokomponovanom uradku ko zna koga .
Abortusa je bilo od kada je sveta i veka ,samo što su se ti slučajevi obično završavali smrću majke (i fetusa) ,pa se nije dizala neka velika prašina .

Uostalom katolička vera kaže sledeće :

“Klanjaj se Gospodinu, Bogu svome, i njemu jedinomu služi” (Lk 4, 8), kaže Isus navodeći Ponovljeni zakon” (2096 KKC).
Nema ovde ni Device ,ni isusa ,ni plejade svetaca .

Dakle ,ako ovo piše ,čemu onda moljenje svakom živom ko je ikada kroz istoriju nosio mantiju ,pa bio "unapređen" za  sveca?

Time se vraćamo u paganstvo i mnogoboštvo -jer se recimo neki mole svetom Franji ,neki svetoj Bernadeti ,neki nekom trećem ili desetom -zavisno  iz kog su kraja ili zemlje . Svako je slobodan napisati molitvu ,a ako uđe u neku od crkve priznatu "zbirku" ...
Mislite da sutra neko neće napisati molitvu za Stepinca (bude li "beatifikovan" ) i da se neće mnogi moliti?
Hoće ,u Hrvatskoj sigurno (čisto kažem ovo u religijskom konceptu ,ne ulazim u priču o Stepincu iz drugog ugla)
Pa većina kraljeva i papa su proglašeni "svecima" (a svi znamo kakvi su bili ,mnogima ruke krvave do lakata)
Uostalom...evo vam preporuke više (prikladnih) molitvi za posetu Međugorju .
A to su samo osnovne -kako su i sami napisali ,i samo na temu "Dijeva" .

OSNOVNE MOLITVE -Međugorje  link
Ima i redosled i tajming ,to mu dođe kao neki "set" .
A isto ima i za Dijevu Fatimsku i za sva druga "čuda" ,svece , anđele ,svetog duha ,mučenike, isposnike ,monahe .....
Gospod Bog jedva i stigne na red da ga pomenu .  spite










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 7:15 am

Taman ja dam reč samoj sebi da se neću upuštati u diskusiju kad mi Šef da razlog da istu prekršim.

Prvo i prvo me zanima odakle ateistima ta neprestana potreba da potcenjuju i vređaju vernike. Stepen tolerancije opada što je tema "vrelija". Na običan komentar-uzrečicu "Pomozi Bože" ili "Hvala Bogu" koju je svako od nas bar jednom izgovorio se javi čitava armija ateističkih pravednika koji zaspamuju temu objašnjavajući kako Bog ne postoji i da su oni koji veruju glupi, maloumni, retardirani i šizofrenični. A po Daniju i potencijalne ubice jer eto mole se "imaginarnom dedici koji sedi na oblacima" (Danijev opis ne moj).

Crkve su manje više obuzdane u fizičkom razračunavanjima s "jereticima" ali zato ateisti kao posebna sekta samo što ne potpale lomače na kojima bi spalili verujuće jer to je jedini način da se dođe do prosvećenog društva punog tolerancije i znanja.

Samo da napomenem da je iz religija iznikla NAUKA u koju se ateisti kunu (a većina ne bi mogla ni Pitagoru da smesti u pravi vremenski okvir). Matematika, astronomija, medicina ... sve temeljne nauke su nastale u verskim "ustanovama" onakvim kakve su već bile kroz istoriju. Napominjem samo da su prvi Fakulteti u današnjem smislu te reči osnivane u manastirima.

Ubijanje u ime religije? Naravno da je bilo i ima i biće onda kad se religija pretvori u ideologiju. A svakoj ideologiji je cilj proširenje svere uticaja i kroz nju NOVAC kao krajnji cilj. Oni koji direktno ubijaju u ime religije (ili ideologije) su iskreniji od onih po čijem nalogu to rade. Jer oni veruju a ovi drugi manipulišu.

Dakle dragi moji ateisti malo više tolerancije s vaše strane ne bi bilo na odmet. Nismo mi vernici ni glupi ni retardirani ni šizofreni više od vas. Mi samo imamo nešto što nas ispunjava a to nije mržnja prema neistomišljenicima. Govorim o sebi i o vernincima onakvim kakvi treba da budu jer budala ima u svakoj "profesiji".

O abortusu svako ima pravo da kaže svoje mišljenje i da lobira za njega pa makar to bilo i molitvom. Ono što niko nema pravo je da u ime tog mišljenja ubija, diže klinike u vazduh ili sakati žene koje se odluče na taj korak. Kao što i pristalice abortusa imaju pravo da kažu svoje mišljenje i lobiraju za njega tamo gde je isti zabranjen. Bez nasilnih metoda naravno.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
tvrtko
Učenik škole života
tvrtko


Godina : 66
Location : kikinda
Humor : da
Datum upisa : 12.12.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 9:10 am

svaki dan kad god je prilika
Nazad na vrh Ići dole
tok tuk tok
Putnik zvezdane prašine
tok tuk tok


Datum upisa : 17.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 10:38 am

svake godine...prestupne. u pismenoj formi.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 21.01.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 11:17 am

ZoxZoja ::
Napominjem samo da su prvi Fakulteti u današnjem smislu te reči osnivane u manastirima.


Ne slazem se:

Nizamiyya: This series of universities was established by Khwaja Nizam al-Mulk in the eleventh century in what is now present-day Iran. The most celebrated of all the Nizamiyya schools is Al-Nizamiyya of Baghdad, established in 1065 in Dhu’l Qa’da and that remains operational in Isfahan. But, this was just one of many Nizamiyyah schools — others were located in Nishapur, Amul, Mosul, Herat, Damascus, and Basra. The Nizamiyya schools served as a model for future universities in the region, and al-Mulk often is seen as responsible for a new era of brilliance which caused his schools to eclipse all other contemporary learning institutions.

Najstariji fakluteti su nastali na Babilosnkim temeljima, i nisu imali ama bas nista sa religijom. Naravno, kasnije su "prevedeni" na vjeru.

Ovo je samo napomena. Nemam nista protiv religije, i nisam ateist. Ali slazem se sa Robinom u tom da je organizovana religija nanijela najvise zla planeti i humanosti. I tu niko, ama bas niko ne moze da prilozi dokaz za suprotno.

Nek se moli ko kako hoce, nemam nista protiv, ali mojne mi suplje po plakatima kako meni neki tamo asshole treba da diriguje kako cu da se oblacim, ili sta da radim sa svojim tijelom, kad je abortus u pitanju.

Nekad davno sam navela da sam veliki protivnik abortusa recimo, ali iz zdravstvenih razloga. Sto mi ne daje za pravo da kazem bilo kojoj drugoj zeni na svijetu "sta bi trebala da radi sa svojim tijelom".

Sorry, supljara malo veca.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 3:16 pm

AstrinaKomsinica ::



Ovo je samo napomena. Nemam nista protiv religije, i nisam ateist. Ali slazem se sa Robinom u tom da je organizovana religija nanijela najvise zla planeti i humanosti. I tu niko, ama bas niko ne moze da prilozi dokaz za suprotno.


A da pročitate i moju rečenicu gde kažem da TO nije religija nego ideologija. Lep priča koja se servira naivnim koji onda ubijaju i ginu za tuđe interese. Baš kao što ginu zbog priče o "demokratiji" ili "ljudskim pravima".

Takođe obratiti pažnju i na prvo postavljeno pitanje u mom postu. Otkud ateistima tolika potreba da vređaju vernike?

Opet napominjem da to što sam vernik me ne sprečava da imam zdrav razum (mislim da sam to i ovde par puta pokazala) i da vidim mane "činovnika" koji rade za crkvu. Bilo koju.

Ono o abortusu sam napisala jer je Dani osuo paljbu po vernicima koji se mole za one koji su to radili. Na šta imaju pravo do god ne koriste fizičku silu.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyPon Jul 28, 2014 9:04 pm

ZoxZoja ::
Taman ja dam reč samoj sebi da se neću upuštati u diskusiju kad mi Šef da razlog da istu prekršim.

Prvo i prvo me zanima odakle ateistima ta neprestana potreba da potcenjuju i vređaju vernike. Stepen tolerancije opada što je tema "vrelija". Na običan komentar-uzrečicu "Pomozi Bože" ili "Hvala Bogu" koju je svako od nas bar jednom izgovorio se javi čitava armija ateističkih pravednika koji zaspamuju temu objašnjavajući kako Bog ne postoji i da su oni koji veruju glupi, maloumni, retardirani i šizofrenični. A po Daniju i potencijalne ubice jer eto mole se "imaginarnom dedici koji sedi na oblacima" (Danijev opis ne moj).

Crkve su manje više obuzdane u fizičkom razračunavanjima s "jereticima" ali zato ateisti kao posebna sekta samo što ne potpale lomače na kojima bi spalili verujuće jer to je jedini način da se dođe do prosvećenog društva punog tolerancije i znanja.

Samo da napomenem da je iz religija iznikla NAUKA u koju se ateisti kunu (a većina ne bi mogla ni Pitagoru da smesti u pravi vremenski okvir). Matematika, astronomija, medicina ... sve temeljne nauke su nastale u verskim "ustanovama" onakvim kakve su već bile kroz istoriju. Napominjem samo da su prvi Fakulteti u današnjem smislu te reči osnivane u manastirima.

Ubijanje u ime religije? Naravno da je bilo i ima i biće onda kad se religija pretvori u ideologiju. A svakoj ideologiji je cilj proširenje svere uticaja i kroz nju NOVAC kao krajnji cilj. Oni koji direktno ubijaju u ime religije (ili ideologije) su iskreniji od onih po čijem nalogu to rade. Jer oni veruju a ovi drugi manipulišu.

Dakle dragi moji ateisti malo više tolerancije s vaše strane ne bi bilo na odmet. Nismo mi vernici ni glupi ni retardirani ni šizofreni više od vas. Mi samo imamo nešto što nas ispunjava a to nije mržnja prema neistomišljenicima. Govorim o sebi i o vernincima onakvim kakvi treba da budu jer budala ima u svakoj "profesiji".

O abortusu svako ima pravo da kaže svoje mišljenje i da lobira za njega pa makar to bilo i molitvom. Ono što niko nema pravo je da u ime tog mišljenja ubija, diže klinike u vazduh ili sakati žene koje se odluče na taj korak. Kao što i pristalice abortusa imaju pravo da kažu svoje mišljenje i lobiraju za njega tamo gde je isti zabranjen. Bez nasilnih metoda naravno.
Aaaa, nemoj tako Zoxy .Ja često pomijem Boga (velikim slovom ) na forumu ,a i gledam da se nikome ne uskraćuju bilo kakva verska prava .
Inače ne bi bilo x "verskih tema" ,a neke bogami ja i "pratim" više nego deklarisani vernici (Verski praznici ,recimo)
Tako da mene  svrstati  u radikalne ateiste ,baš i ne stoji .
Naravno -ne krijem uopšte antagonizam prema mantijašima svih boja ,i crkvama kao korporacijama ,bilo u pitanju pljačkanje ili demagogija .
Ima pravo svako da lobira ,naravno ,ali je malkice neukusno molitvu upotrebljavati za to -ja bih to nazvao "demagoškom propagandom "
Ako je Biblija ili Sveto Pismo zvanično priznat standard ,i ako postoje molitve kao "Očenaš"  sl -čemu skribomanija za svaku priliku ?
To  je onda "žuta štampa" .

Uostalom......evo jednog sajta za razne "molitve" po specifikacijama(sve su linkovi ) :


  • Osnovne molitve
  • Dnevne molitve
  • Molitve Trojstvu
  • Molitve Gospi
  • Molitve Svetima
  • Molitve na nakane
  • Pobožnosti
  • Molitve u potrebi
  • Molitve u teškoćama
  • Molitve za obitelj
  • Molitve za zdravlje
  • Molitve za obraćenje
  • Molitva za snažnu vjeru

Ima i specijalna molitva za "oslobođenje zavisnosti od alkohola " pa onda i slična za opijate .
Šta će biti sledeća "specijalna "molitva  ?
Spasi me Gospode AIDS-a ?
Molitva za veću platu ili radno mesto? 

Ostajem pri mišljenju da je dovoljno verovati i obraćati se "za sebe" ,bez formula i svojim rečima, u mislima-a ne tražiti posrednike i  deklamovati ove šablone .   99i










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 21.01.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 12:48 am

ZoxZoja ::

A da pročitate i moju rečenicu gde kažem da TO nije religija nego ideologija. Lep priča koja se servira naivnim koji onda ubijaju i ginu za tuđe interese. Baš kao što ginu zbog priče o "demokratiji" ili "ljudskim pravima".

Takođe obratiti pažnju i na prvo postavljeno pitanje u mom postu. Otkud ateistima tolika potreba da vređaju vernike?

Opet napominjem da to što sam vernik me ne sprečava da imam zdrav razum

Malo sam isjeckala tvoj post:

Kakva ideologija?! Pa da nema podjela na milion religija, ne bi bilo ni te ideologije, no?! Ali i to je dvosjekli mac, e onda krenu tupit: "moja religija je bolje, hajmo u to ime poklat pola svijeta".
Nije to nikakva ideologija, nego manipulacija ovcama.
Iako nisam ateista, moram da naglasim da ateisti nikad ne vrijedjaju vjernike, nego je vice versa. A zacine sa vrijedjanjem inteligencije  trtrr 

Ti, kao vjernik kako kazes, imas zdrav razum. Ti i 1% vjernika. To nije niti uvreda niti omalovazavanje, to je cinjenica.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 2:59 am

Dani ti si sebe definisao kao ateistu zato sam te i prozvala. Lično smatram da se uz tebe ne lepi takvo opredeljenje. Ti si ono što ja nazivam neinstitucionalni vernik. Po cenu da te uvredim ali veći si vernik od onih koji se tako deklarišu a nisu pročitali tri reda Biblije a da ne kažem od onih što nose krstaču (ovo namerno podcenjivački) od pola kile zlata a diluju drogu pred školom. Samo onaj kome je do nečeg stalo može da bude toliko ogorčen na loše stvari koje se negde dešavaju.

Što se tiče "šablona" u molitvi tu mogu da kažem samo svoje mišljenje jer nisam teolog. Ljudi imaju različite potrebe pa otud valjda i različite molitve. Verovatno odatle potreba da se neke stvari urede i definišu bar institucionalno. Da ne bude da svaki sveštenik Boga moli kako on misli da treba. Da napravim paralelu s tvojom strukom ako dozvoljavaš. I vi imate "šablone" i procedure koje se razlikuju kad je u pitanju karijes i lom zuba recimo. Naš lokalni sveštenik je imao običaj da u jednom delu liturgije kad se moli za žive obavezno na kraju pomene i decu iz škole ili vrtića ako su negde na putu i poželi da se bezbedno vrate kućama. Nešto što je meni sasvim OK jer svako od nas bi to pomislio i rekao. A svaki roditelj čije je dete na putu ili je, daleko bilo, bolesno će se moliti na svoj način svojim rečima u tišini svoje sobe ili svoje glave.

Kono kad kažem da je religija pretvarana u ideologiju onda baš to i mislim. Krstaški ratovi nisu vođeni zbog "oslobađanja Svetog groba" od nevernika nego zbog dobiti u zlatu, kontrolisanja trgovačkih puteva i slično. Baš kao što se i danas u ime "demokratije i ljudskih prava" uzurpiraju tuđi izvori nafte. Obični vojnici možda i jesu idealisti i veruju u ono što im je servirano ali ideolozi tačno znaju šta im je cilj. I nema veze nose li mantiju ili Armani odela. Isti su.

Hvala što me svrstavaš u ono malo zdravorazumskih osoba. To mi puno znači jer kad Bog nekog hoće da kazni prvo mu pamet oduzme.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
tok tuk tok
Putnik zvezdane prašine
tok tuk tok


Datum upisa : 17.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 4:21 am

Svaka molitva je Bogohuljenje. Kao, ja mislim da to nisi dobro uradio Bože, pa te molim da to uradiš bolje ili kako meni odgovara.
Koji je to parada samoljublja i osećaja veličine.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 4:34 am

ZoxZoja ::
Dani ti si sebe definisao kao ateistu zato sam te i prozvala. Lično smatram da se uz tebe ne lepi takvo opredeljenje. Ti si ono što ja nazivam neinstitucionalni vernik. Po cenu da te uvredim ali veći si vernik od onih koji se tako deklarišu a nisu pročitali tri reda Biblije a da ne kažem od onih što nose krstaču....
Naravno ,pa nije moglo proći mimo mene ni "versko vaspitanje" Dakle ,par godina pohađanja veronauke (dakle, lažu oni koji kažu da je bilo zabranjeno) ,2-3 godine ministrant u crkvi ,kršten ,prvopričesnik ,krizman -sve obavio (doduše na dobrovoljno -moraš sistem) ,znači imam neko saznanje o "instituciji" . Malkice sam kasnije i čitao knjige (religijske ) ,ono ,opšte kulture radi .
No ,za molitve i dalje sam teški protivnik .Pošto sam katoličanstvo i islam pomenuo ,da se malo pozabavim i pravoslavljem .
Elem ,Srpska pravoslavna crkva ,umesto da se moli za duše zabludelih (recimo, gejeva ) po sistemu "oprosti im Bože ne znaju šta čine"ona daje blagoslov pogromašima nad pomenutima ,i još i pošalje kojeg "oficira za moral" u mantiji da bodri "pravednike" sa bezbolkama ?

Pa je ista ta SPC "blagosiljala " oružje raznih paravojski -sve sa molitvom za uspeh takve "vojske Hristove" .

(za obe tvrdnje postoje slike na forumu ,da ne dupliram,a isto sam stavio i za "svećenike" sa druge strane )

Kakve su to molitve ????

Pa kada god je neka nevolja nad ovim narodom ,Crkva ,tj SPC -organizuje "moleban" ?

Bio je za sušu (prošle godine ,tražili molitvama kišu ) pa za poplavu (ove godine ,tražili da kiša stane ) ,zar to nije apsurdno ?


Što niste ,gospodo u mantijama ,bili uz svoj narod ,bar formalno ,na nasipima ,ili po kolektivnim centrima ,što niste vaše džipove napunili bar pijaćom vodom, pa doneli ,što niste dali veliku novčanu pomoć stradalima (umesto one crkavice ) ,bilo šta drugo ?

Ne ...oni su organizovali "moleban" ,molili se za sve nas ,verovatno Bog bolje čuje ,ako mantijaši organizuju neki grupni performans ,"snaga molitve" njihova je "jača" ? (u Beogradu ,naravno ,na sigurnom i uz obilnu večeru )
Zbog vernika ću se uzdržati da kažem šta mislim o takvim "molitvama" .

A kao dodatna informacija ,evo i kataloga molitvi ,ovoga puta SPC


Молитвеник прославља  link

Pogledajte ,i mene je iznenadilo koliko tamo ima "novokomponovanog" ,i koliko uopšte molitvi, akatista , tropara ,na kraju i koliko -Bogorodica? .

Pobogu ,pa postoji molitva   светим СВЕШТЕНОМУЧЕНИЦИМА И МУЧЕНИЦИМА ПРЕВЛАЧКИМ !


Sećate li se šta je" Prevlaka" ? Ona vukojebina kamenita oko koje su se kačili Srbija i Hrvatska (tačnije ,SR Jugoslavija i Hrvatska ) koja je navodno imala neki vojni značaj u ratovima 90 tih ,zbog "kontrole nad bokotorskim zalivom" .

Da i to zanemarimo (što se niko tamo, srećom, mučio nije ,a ni ginuo ) svi valjda znamo ,da ,istorijski, je tamo (u Boki) dobar  deo  stanovništva katoličko (Hrvati) ,a žive i Srbi, Crnogorci ,Albanci , Muslimani .
E pa evo šta se kroz molitvu poručuje narodu :

Радујте се, мученици Превлачки, мироточиви кринови правовјерне Боке!


Радујте се, крчитељи корова зловјерја! 


Радујте се, истребитељи кукоља јереси!


Više nego jasno ,zar ne ? 


A evo i odakle vetar duva :


Благодаримо брату Зорану, уреднику презентације Нови Србљак,    link   на сарадњи и помоћи око објављивања.


E baš ti hvala brate Zorane ,ako ovako "obogaćuješ  " Molitvenik pravoslavni " .














[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 4:49 am

Šefe ko kaže da je Crkva i vera bila zabranjena taj laže ko ker tu se slažemo. Ova ovde Zoxy je krštena par nedelja posle rođenja. Nedeljom pre podne svetu i selu na pogledu a sve sa ocem vojnikom u Gardi i to Titovoj (videti sliku na mom Blogu). "Zabranjeno" je bilo onim koji su kroz Partiju mislili da napreduju a sad kad su videli da Crkva donosi "poene" odjednom postadoše "velikomučenici" za veru i otačestvo. To je ono što ja nazivam IDEOLOGIJA UMESTO RELIGIJE. Tu su i ona blagosiljanja oružja, lupetanja o gejevima i slične stvari. Opet se slaženo u mišljenju s tim što ja delovanje "službenika" razdvajam od istinske vere koju svako od nas nosi u sebi.

Što se tiče molitve za kišu kad je suša tu mi je mišljenje malo podeljeno. Seosko sam dete pa kad upeče Zvezda a kukuruz se uvrne ko siroče a suncokret obori glavu onda me tuga uhvati gledajući svoje komšije kako u nebo gledaju. Ne jednom sam bila svedok i učesnik molitve za kišu u svom Hramu. Treba osetiti tu jačinu molitve kad sveštenik čita ono što mu piše da treba a svi prisutni stoje ili kleče moleći se da im ne propadne godišnja muka. To je onaj vapaj nebesima koji su i naši pra preci upućivali i iz kojeg je i nastala religija kao takva. Treba razlikovati takvu organizovanu molitvu sa "komercijalom" o kojoj ti pišeš i koja je i meni bila bljutava kad je organizovana posle tri meseca kako kap kiše nije pala.

TTT zanimljivo mišljenje o molitvi. Poslaću ga jednom svom prijatelju koji je studirao na Teološkom. Baš me zanima šta će da kaže na ovaj ugao gledanja.











Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 6:25 am

ZoxZoja ::


Što se tiče molitve za kišu kad je suša tu mi je mišljenje malo podeljeno. Seosko sam dete pa kad upeče Zvezda a kukuruz se uvrne ko siroče a suncokret obori glavu onda me tuga uhvati gledajući svoje komšije kako u nebo gledaju. Ne jednom sam bila svedok i učesnik molitve za kišu u svom Hramu. Treba osetiti tu jačinu molitve kad sveštenik čita ono što mu piše da treba a svi prisutni stoje ili kleče moleći se da im ne propadne godišnja muka. To je onaj vapaj nebesima koji su i naši pra preci upućivali i iz kojeg je i nastala religija kao takva.
kaže premudri narod "U nevolji se i đavo Bogu moli"
Koji je onda smisao i svrha molitve ?
Opet da se vratim na one "patriote" što sa oružjem u crkvu dođoše po blagoslov ,pomoliše se i -dobiše?
I oni i onaj ko im vodio molitvu znali su da idu da ubijaju .
Razumem i seljake -ali čemu "litija" ? Da se crkva reklamira ?
Ako popo vodi ,onda je "zvanično"
Isto je da idu u "dodole" ,svrha i smisao je isti-samo se tekst malo razlikuje .
Dodole su ostaci paganizma ,a litija nije ?
Bolje da slušaju vremensku prognozu ,biće pametniji ,nego da se daju vodati okolo od nekog oca Makarija i zazivaju nebesa .
A nisam siguran da i crkva i sa tim ne manipuliše ,jer manipuliše čim stigne ,i ne bi me čudilo da "tempira" litiju dan pre povoljne vremenske prognoze ,pa onda "slave Gospoda" kad kiša padne (i sebi pripišu  zasluge ,naravno)


U mojoj porodici ima jedno zezanje ,vezano za jednog mog bliskog prijatelja ,mojih godina .


Inače mu celog života materijalno sve pada sa neba ,i kad se i neko začudi -pa odakle mu više (roditelji jesu situirani ,ali javnosti to bude nekada "previše" ,kad vide najnovije materijalno blago) ,kad prstom ne mrda nizašta ,njegova majka ume da kaže
"Eto ,molila sam se Bogu ,i eto ,dao mu je (kuću,kola, lokale , provode ,skupe "igračke" ,žene .......)
Za naše znanje ,žena uopšte nije religiozna ,ali ona to toliko ozbiljno kaže svakome ,da ni ne komentarišemo ,pošto je njen ljubimac ,što ne bi bio i Božiji .
Moje porodično zezanje je ,sa kevom " Izgleda da se ti slabo moliš ,a svaki čas ideš u crkvu ,idi da te mama od ..... nauči kako treba ..."

Taj moj prijatelj je sada na samrti ,iz čista mira (nikada nije bio bolestan ,živeo je ceo život u svakom obilju i bez stresa ) dijagnoza je najstrašnija među najstrašnijima ,bez ikakve nade u čudo .

I ja sam se pomolio za njega i zapalio sveću ,bez obzira šta mislim o tome, no nažalost ,nijedna i ničija molitva mu ne može pomoći .

Više nam ne pada na pamet da pomenemo ,kao što smo pre redovno ,kada se on "ponovi" za neku skupu stvar

" Eno se majka opet uspešno molila "










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 6:56 am

Danubius ::
kaže premudri narod "U nevolji se i đavo Bogu moli"
Koji je onda smisao i svrha molitve ?
....

Razumem i seljake -ali čemu "litija" ? Da se crkva reklamira ?
Ako popo vodi ,onda je "zvanično"
Isto je da idu u "dodole" ,svrha i smisao je isti-samo se tekst malo razlikuje .
Dodole su ostaci paganizma ,a litija nije ?
Bolje da slušaju vremensku prognozu ,biće pametniji ,nego da se daju vodati okolo od nekog oca Makarija i zazivaju nebesa .
A nisam siguran da i crkva i sa tim ne manipuliše ,jer manipuliše čim stigne ,i ne bi me čudilo da "tempira" litiju dan pre povoljne vremenske prognoze ,pa onda "slave Gospoda" kad kiša padne (i sebi pripišu  zasluge ,naravno)

....

Opet se ne razumemo. Litija ili dodole svejedno šta ko voli ili čemu je ko naklonjen ili uz šta je odrastao.

Ako molitvu shvatimo kao energiju koja odlazi negde gde pokreće "čudo" onda je jasan smisao kolektivne molitve ma kojem obredu ona pripadala. Što se tiče vremenske prognoze veruj gledaju e bar ovi moji. Koriste i sva čuda savremene tehnologije od telefona do interneta. Ni najmanje ne liče na tupoglave seljake made in Radoš Bajić. Ali ih to ne sprečava da u isto vreme i veruju i da se mole. Neko iskreno neko možda i ne. Nema generalizacije jer sve su to samo ljudi sa svim vrlinama i manama.

Da li će i kada neka molitva biti uslišena i zašto o tome već možemo da pričamo nadugačko i naširoko. Da citiram narodne mudrodti:

- Čovek snuje Bog odlučuje.

- Pazi šta želiš može i da ti se ostvari.

Što se tiče tvog prijatelja ima i tu jedno mudro narodno objašnjenje da Bog kad hoće nekog da kazni da mu sve materijalno što može. Zašto i zbog čega e to već ne znam.

Trudim se da živim u saglasju sa Božijim zapovestima koje su, ako izuzmemo one tri koje su striktno vezane za veru tj Boga, osnov morala i etike. Ponekad se pomolim, nekad "meditiram" tj pričam sama sa sobom (rekoh negde da mi je Zoxy najbolja drugarica) izanaliziram svoje postupke, vidim greške i napravim korekciju svog ponašanja ako zaključim da to treba.

Kad već dajemo primere evo jedan baš vezan za Litiju. Đurđevdan, kiša nije pala nedeljama, prognoza nikakva (ja sam dužila praćenje iste na svim sajtovima do kojih sam mogla da dođem). Završi se liturgija, presečeni slavski kolači a svi stoje i nešto čekaju a niko ne zna šta. Izlazi naš popa i pita - Ljudi kiše nema hoćemo li nositi Litiju. Videti moj video o Vrbici pa ćete shvatiti šta je Nebo koje treba da nose 4 jaka čoveka, plus svečani barjaci koji su samo u našoj crkvi tkani kao ćilimi a ne od svile. Odradimo mi šta već sleduje u takvoj prilici, nebo plavo da plavlje ne može biti. Nigde oblačka. Dok sam stigla do kuće a udaljena je nekih 150 metara od Crkve bila sam mokra do kože. Kako i zašto ne znam ali ta kiša je te godine značila pune kotarke i novčanike. Bukvalno život selu.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 21.01.2011

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyUto Jul 29, 2014 12:22 pm

Pogunih se ja: u sta se vi ubjedjujete?!  trtrr 

Cuj Bog kazni, pa oduzme pamet?! Treba pitat sve one ciji roditelji, djeca boluju od neke od tih bolesti. A kad mi kaze: ma sabur, dace Bog - ko da me maljem udari. Bog (ili vec koja sila) nam je dao um da i mi nesto uradimo po tom pitanju.

Opet ponavljam, divno je raditi yoga, meditirati, pa i moliti se, iskreno, posteno. Sta nije divno u ovom pomalo usmrdjenom svijetu je da se sva moguca zloca krije iza molitve.
Svaki onaj koji potajno pred spavanje pozeli da komsiji crkne krava kuzi o cem je rijec;)

Nema iskrene molitve, a izuzetak samo dokazuje pravilo. Poznajem dvije iskrene osobe kad je humanitarnost u pitanju. Ostali, svako kad tad pozeli neko zlo drugome, so propade molitva.

A ima i onog sto TT kaze, sve u ime sebicnosti, a ne ideologije. Jer samo sebicnjak moze da "iskarikira" molitvu, kao i vjeru, i da navlaci vodu na svoju vodenicu, pa samim time zapostavlja osnovna Bozija ucenja. NazaT u malu skolu:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Feb 04, 2017 10:58 am

Odličan tekst iz kojeg bih se složio sa mišljenjem koje se odnosi na ovu temu 
Iako se pominje SPC -tekst se može upotrebiti identično za sve vrste mantijaša ,isti su . 
-----



Čemu služi crkva?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Srpska Pravoslavna crkva je najveći neprijatelj srpskog naroda. Bez konkurencije.


Čemu služi crkva, dragi vernici? Čemu vam služe popovi u audi džipovima? Čemu vam služi krst od 33 metra na nekom brdu? Čemu vam služi hram od stotina miliona evra, sa mermerom i zlatom?




Ne, ozbiljno, dragi vernici, čemu vam služe sve te materijalne stvari u vašem odnosu sa bogom?
Da se razumemo, ja ne samo da ne verujem da bog postoji, ja tvrdim da ne postoji i da je verovanje u boga besmisleno, bespotrebno i čak veoma glupo. Ali to je druga tema. Vi, dragi vernici, ako verujete, to je vaša stvar. Možemo, ako i samo ako to želite, da pričamo i o tome, da razmenimo argumente i dokaze, pa da ljudski i smireno vidimo da li možemo da se složimo ko je u pravu. A i ne moramo. Ponavljam, to je sasvim druga tema.


Ono što me najviše zanima je čemu vama služe crkva i popovi?


Jer, ispravite me ako grešim, ali taj vaš bog u koga verujete je svemoguć, sveprisutan i sveznajuć. Zar ne? Što znači da će vas jednako čuti ako se molite kod kuće sami, u autobusu ili u mermernom zdanju od više desetina miliona evra. Zar ne?




Da ne pričamo o prostoj činjenici da je u hrišćanskoj veri čak pravilo da se ne moli javno, već tajno, Matej, 6-6: “A ti kad se moliš, uđi u klet svoju, i zatvorivši vrata svoja, pomoli se Ocu svom koji je u tajnosti; i Otac tvoj koji vidi tajno, platiće tebi javno.”




Ili o činjenici da se u crkvi ništa ne sme kupovati i prodavati: Matej, 21-12: “I uđe Isus u crkvu Božju, i izgna sve koji prodavahu i kupovahu po crkvi, i ispremeta trpeze onih što menjahu novce, i klupe onih što prodavahu golubove.”, Matej, 21-13: “I reče im: U Pismu stoji: Dom moj dom molitve neka se zove; a vi načiniste od njega pećinu hajdučku.”


Zbog čega su vam onda, ponovo, potrebni popovi u audi džipovima?


Zbog čega dozvoljavate da, dok ceo narod skapava od gladi, dok se bori da u katstrofalnoj nemaštini preživi, Srpska Pravoslavna crkva plivucka kao bubreg u najvećem loju?

Zbog čega dozvoljavate da država Srbija iz budžeta bukvalno poklanja Srpskoj Pravoslavnoj crkvi milione evra godišnje?

Vi se lečite u buđavim bolnicama bez adekvatne opreme. Vi se lečite bez anestezije, bez neophodnih lekova. Vaša deca se leče u najnehumanijim uslovima.

Vaša deca sede u trulim klupama, bez krede, bez sunđera. O kompjuterima mogu samo da sanjaju, a verovatno i o novim patikama.

Dok Srpska Pravoslavna crkva gradi velelepne hramove, krstove, pliva u zlatu i mermeru. 



Naplaćuje vam stotine evra za pevuškanje besmislenih pesmica na raznim životnim događajima.
Šta, neće vas primiti taj vaš bog u svoje carstvo ako vaši najbliži ne plate par stotina evra muškarcu u crnoj haljini da otpeva pesmicu dok vas sahranjuju? Je li to svedobar bog, koji bez skupe pesmice nikog ne prima kod sebe?
Šta, neće vas voleti taj vaš bog ako vaši roditelji ne plate par stotina evra muškarcu u haljini da vas umije hladnom vodom? Je li to svedobar bog, koji bez skupe pesmice nikog ne prima u svoje stado?


Čemu vam služe popovi i crkva koji plivaju u milionima evra dok svi vi skapavate od gladi? Zašto to dozvoljavate? Zašto to trpite? Zašto, dragi moji vernici?


I, dokle? DOKLE, dragi moji vernici?
DOKLE ćete dozvoljavati da lopovi i kriminalci prave budale od vas, tako javno, tako direktno, tako otvoreno?
Dokle, dragi moji vernici?
DOKLE?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Feb 04, 2017 11:11 am

A brate ti kad kreneš pisati ne staješ do Bogojavljanja.  

 Baš me podseti da ne znam OČE NAŠ napamet -a krštena sam.
Nemam potrebe da idem u crkvu jer kad god odem kod mojih prijatelja -pre ručka i posle ručka se čita molitva. 

Razumem da se čita na Slavi,nedeljom,ali svaki dan(pitala sam) i šokirala sam se.
Možda misle da će im život tako biti lepši.Šta znam..
Molitva se čita pa naravno i ja se iz kulture krstim .Moram da poštujem običaje kad sam već došla u tuđu kuću( to su inače oni koji trebaju da krste kćerku-pa sam se psihički prpremila da idemo u sred zime u Korenicu,a kuma otišla u Beograd.)
Spc nam ispred nosa.
Zaista ne razumem po čemu je onaj pop tamo bolji,ali to je njihovo i moje je da ispoštujem.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Feb 04, 2017 12:46 pm

Kad je dur guzici svi zovemo boga u pomoc.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk


Godina : 80
Location : Smederevo
Datum upisa : 26.11.2015

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Feb 04, 2017 11:29 pm

ZoxZoja ::
Kad već dajemo primere evo jedan baš vezan za Litiju.
...
Odradimo mi šta već sleduje u takvoj prilici, nebo plavo da plavlje ne može biti. Nigde oblačka. Dok sam stigla do kuće a udaljena je nekih 150 metara od Crkve bila sam mokra do kože.

ZZ nemoj da se uvrediš ali mi pade napamet ova priča:

Svojevremeno, radi održavanja dobrih odnosa, pozovu belci indijanskog vrača nekoliko dana u goste.
Pokazivali su mu svoja naselja, gradove i sva dostignuća.
Na vrača je ipak najdublji utisak ostavila fudbalska utakmica.
Evo kako je on to opisao po povratku u svoje pleme:

"Imaju posebno svetilište. Tu se okupljaju svi muškarci iz celog plemena. Ima ih da se ne bi mogli izbrojati danima.
Kada se svi okupe, u jednom trenutku se umire. Onda istrči 11 vračeva - svi jednako odeveni i poređaju se s jedne strane, na sredini svetilišta.
Zatim istrči još 11 vračeva, takođe svi jednako odeveni, i poređaju sa druge strane.
Onda je nastao tajac i istrčao je, očigledno, glavni vrač - sav u crnom.
Kada su se svi sasvim umirili i ućutali, u onoj mrtvoj tišini, glavni vrač dunu u pištaljku - i tog trenutka poče kiša!"
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Feb 04, 2017 11:45 pm

Dany,umjesto da citam liturgiju na tvoj nacin,de mi reci samo,a i tema pita:
Molis li se ikada bogu?
-jer crkva nije bog
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptySub Feb 04, 2017 11:48 pm

Diplomirani Duduk ::
ZoxZoja ::
Kad već dajemo primere evo jedan baš vezan za Litiju.
...
Odradimo mi šta već sleduje u takvoj prilici, nebo plavo da plavlje ne može biti. Nigde oblačka. Dok sam stigla do kuće a udaljena je nekih 150 metara od Crkve bila sam mokra do kože.

ZZ nemoj da se uvrediš ali mi pade napamet ova priča:

Svojevremeno, radi održavanja dobrih odnosa, pozovu belci indijanskog vrača nekoliko dana u goste.
Pokazivali su mu svoja naselja, gradove i sva dostignuća.
Na vrača je ipak najdublji utisak ostavila fudbalska utakmica.
Evo kako je on to opisao po povratku u svoje pleme:

"Imaju posebno svetilište. Tu se okupljaju svi muškarci iz celog plemena. Ima ih da se ne bi mogli izbrojati danima.
Kada se svi okupe, u jednom trenutku se umire. Onda istrči 11 vračeva - svi jednako odeveni i poređaju se s jedne strane, na sredini svetilišta.
Zatim istrči još 11 vračeva, takođe svi jednako odeveni, i poređaju sa druge strane.
Onda je nastao tajac i istrčao je, očigledno, glavni vrač - sav u crnom.
Kada su se svi sasvim umirili i ućutali, u onoj mrtvoj tišini, glavni vrač dunu u pištaljku - i tog trenutka poče kiša!"


Gluvom pevati i ćoravom svetlo paliti isto mu se vata.

A kad citiraš post ne vadi delove iz konteksta nego citiraj ceo. Koliko se sećam a sećam se jer sam sinoć pregledala diskusiju na ovoj temi u tom postu ima zadosta rečenica pre citiranih. A i par postova koji su pre njega koji daju celokupnu sliku onog što sam imala da kažem na ovu temu. Ali kako reče moja pokona Dušanka, Profesor srpskog i književnosti, izvuci rečenicu iz konteksta i možeš da dokažeš da je Hitler bio Majka Tereza.

Ako si mislio da si bio duhovit ovom pričicom moram ti reći da si promašio poentu. Jer niti si razumeo moj post niti si na njega dao iole smislen odgovor. Kao i svakom ateisti bitno ti je da nekog ko se deklariše vernikom predstaviš glupim. Samo napred ako će te to dići u sopstvenim očima. Meni ni najmanje ne smeta.

Zoxy










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 12:00 am

Meni je ova utakmica iz Dudukovog posta bas smjesna....a ne primjetih do sada da Duduk bilo koga vrijedja ili ponizava.
Kritika ako ima osnovu se moze i malo ljepse uputiti,posebno jer gospodin Duduk ima godina da bi nam vecini mogao biti roditelj.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 1:10 am

Astra ::
Dany,umjesto da citam liturgiju na tvoj nacin,de mi reci samo,a i tema pita:
Molis li se ikada bogu?
-jer crkva nije bog

Mole se svi,i zovu boga .
Bože ,pomozi mi da izdržim ovaj dan,bože daj mi snage.
O bože ,što sam opet uradila/uradio da me ovako kazniš.
Hebemte bože,opet preko mojih leđa...itd


O Božeeeeeee....










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Diplomirani Duduk

Diplomirani Duduk


Godina : 80
Location : Smederevo
Datum upisa : 26.11.2015

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 1:11 am

ZoxZoja ::
Kao i svakom ateisti bitno ti je da nekog ko se deklariše vernikom predstaviš glupim.
Žao mi je ako si to tako shvatila. Neću da se pravdam.
Svi koji budu čitali proceniće sami da li sam to nameravao.

Astra ::
Meni je ova utakmica iz Dudukovog posta bas smjesna....a ne primjetih do sada da Duduk bilo koga vrijedja ili ponizava.
Kritika ako ima osnovu se moze i malo ljepse uputiti,posebno jer gospodin Duduk ima godina da bi nam vecini mogao biti roditelj.

Hvala! :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Gost
Gost
Anonymous



Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 4:04 am

Kijara-brm ::

Mole se svi,i zovu boga .
Bože ,pomozi mi da izdržim ovaj dan,bože daj mi snage.
O bože ,što sam opet uradila/uradio da me ovako kazniš.
Hebemte bože,opet preko mojih leđa...itd


O Božeeeeeee....

Nije sve u molitvi. Možda pogrešno shvatam molitvu zato se ne molim, nego se zahvaljujem al' i o tome bi se možda dalo razmisliti... Onako, BTW. Te zajebancije sa klekni, prekrsti se tri puta, pljuni iza ramena, crveni konac oko ruke, nisu mi u opisu ličnosti. rasta
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

daljinski


Godina : 61
Location : Schweiz
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 4:22 am

Ja se smatram ateistom i ne molim se ali to ne znaci da su oni koji to rade manje vredni,glupi,neobrazovani i sl. Ne kaze se uzalud "Kada bi bilo vise pravih vernika ovaj svet bi bio lepsi" ali to nije tema .
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 4:41 am

daljinski ::
Ja se smatram ateistom i ne molim se ali to ne znaci da su oni koji to rade manje vredni,glupi,neobrazovani i sl. Ne kaze se uzalud "Kada bi bilo vise pravih vernika ovaj svet bi bio lepsi" ali to nije tema .

Ваистину лепши.
Појам слављења Бога или слично, по мом мишљењу, не садржи молитву, него слављење и хвалу томе.
Моли се искључиво у невољи а захалности се мало пажње придаје.
:brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyNed Feb 05, 2017 6:52 am

John Doe ::



Nije sve u molitvi. Možda pogrešno shvatam molitvu  zato se ne molim, nego se zahvaljujem al' i o tome bi se možda dalo razmisliti... Onako, BTW. Te zajebancije sa klekni, prekrsti se tri puta, pljuni iza ramena, crveni konac oko ruke, nisu mi u opisu ličnosti. rasta
Mislim da smo ovde pomešali verovanje i molitvu tj. Oče naš.

Neko veruje u boga,neko veruje u karmu,neko u bolje sutra(malo sutra :D :)

Nisam protivnik da ljudi drže do običaja,da se mole(*sve dok je u granicama*).
Što se tiče novopečenik vernika koji spavaju na oltaru i mole se(verovatno vuku teški greh ,i nečista savest-poznajem bar jednog takvog)  teško da će im pomoći.Možda oni kroz molitvu pronalaze svoj unutrašnji mir.
A što se tiče boga-pa mislim da ga svi zovemo kad nam prigusti,pa čak i kad nešto ne verujemo spominjemo ga ,kako sam već navela.

Ne molim se po molitveniku,ali četo kažem Hvala ti Bože,a i opsujem ga.  ne znam










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyČet Mar 16, 2017 7:48 am

Ne morate se više moliti -mantijaški posrednici će se obratiti Bogu direktno iz ovlaštene filijale (hrama ,crkve ...) u redovnom programu (liturgiji ) umesto vas .Naravno ,kad im platite za to .

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? EmptyČet Mar 16, 2017 8:34 am

Molim naravno! Kad god mi je teško ili imam problem, prvo Boga spomenem.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Да ли се молите и колико често ? Empty
PočaljiNaslov: Re: Да ли се молите и колико често ?   Да ли се молите и колико често ? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Да ли се молите и колико често ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Lekovito bilje-lecenje biljem
» Мала школа језика -SRPSKI са граматиком
» Народни рецепти из власотиначкога краја
» Вицеви из власотиначкога краја

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: