DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 srBski ili srPski jezik ?

Ići dole 
+14
Astra
dusicaa
Danubius
PJER
Sibila_
bosankaa
Samouka
podbarac
Lakota
sonia
AstrinaKomsinica
cojle
Gothic
brdjanin
18 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySub Okt 19, 2013 2:25 pm

First topic message reminder :

Zbog pravila „Piši kao što govoriš“, običaj je da se u srpskom pravopisu beleže gotovo sve glasovne promene koje se u izgovoru javljaju. U pridevu „srpski“ prilikom izgovora dolazi do jednačenja suglasnika po zvučnosti - osnova 'srb' + nastavak 'ski' koji počinje bezvučnim 's'. Stoga 'b' prelazi u svoj bezvučni parnjak 'p'.

Ovo je jedno od objašnjenja po forumima -zašto srbski . gorepost 

Sve do sada poznate gramatike ,kao pravilno navode izgovor i pisanje reči kao -srpski .

Šta mi mislimo ,i znamo li nešto o tome ?










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži

AutorPoruka
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySub Okt 19, 2013 10:41 pm

Astra ::
Pa nije djuveglija nepismen bio,naucio i volio latinicu!

trtrr smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol:  ocene ocene ocene 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySub Okt 19, 2013 11:50 pm

Astra ::
Pa nije djuveglija nepismen bio,naucio i volio latinicu!

Samo zato Cojle sto covjeka cijenim po dusi i karakteru a ne po pismu koje pise.



Neki su mi cak rekli,zar nisi mogla da nadjes covjeka vec ode za Srbina...e i takvima sam ocitala bukvicu,predugacko je da trpam ovdje.
Najlepše rečeno:))))
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:00 am

sonia ::

A ti  sefe, nisi ziv ako na svakom pdf ne provuces politiku smehsmeh 


Prebaci je bar na tabu teme, ako ovako diskutujes jezicke promene.
Nisam JA prebacio lingvistiku na politiku -nego ovi reformatori srpskog jezika u srbski -i ne mogu da ne navedem koji su .
Niti ne mogu da ne povučem paralelu između sličnih "reformi jezika i gramatike " koje smo slušali u Tuđmanovoj Hrvatskoj .
Ni oni više ne koriste te rogobatije -sad treba popovi  ,desničari ,klerofašisti da nas uče i nameću nam kako da pišemo i govorimo ,kao deo njihovog "nacionalnog projekta" -a van svake logike i stučnog mišljenja obrazovanih Srba , profesora ,lingvista i drugih ?
I da je "politika" ako se pokaže prstom da to silom nameću razne" Dveri" "Obrazi" "Treće Srbije" i njima slični?
Pa "Srbska Akcija" ni ne krije da podržava "Zlatnu Zoru" (grčke nenonaciste ",smatra ih braćom  -to i takvi  su glavni zagovornici "srbskog" .
Ne znam samo zašto stavljam linkove ,da bi argumetom potvrdio ono što pišem -ako se glumi ludilo i menjaju teze ?
Ne pročitah nijedan logičan post za "srbski" -što nije "parola" od "srbskih" ideologa .
Srećom pa su još uvek u manjini ,i da bi to ostali ,treba ih raskrinkavati na svakom koraku ,naročito kada se mešaju u ovakve stvari kao što je jezik kojim govorimo ,kada pod parolom "zaštite nacionalnog bića" pokušaju nametati drugima veoma opasne ideje .
Ako je to "politika" ,ok -ja ću uvek "politički" biti protiv takvih .
Ja pišem i govorim "po Vuku" i smatram da je to ok -a ko smatra da treba "srbski" -što to i malo ne obrazloži ,a da ne kopira "srbske " desničarske sajtove ?
Nedostatak argumenata je jako čudna stvar ,a vrlo je glupo jednom prosvetnom radniku ,dakle kome je jezik struka ,i koji uči našu decu pravopisu i gramatici ,dakle ,čoveku koji je argumentovao i zna o čemu priča ,odgovoriti sa -šio mi ga Đura .
Jer ako ja jesam -on sigurno nije "političio" -nego se držao teme .
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne



Datum upisa : 30.11.2012

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 6:35 am

O kom vi to srp(b)skom jeziku govorite , o pismu da al o jeziku koji vise ne postoji nije potrebno komentarisati . Sa svim ovim stranim recima i frazama koje se upotrebljavaju on vise ne postoji i koji moj se vise vucemo u proslost umesto da gledamo i idemo nepred ( ne samo Srbija nego i ostali ) zbog nase dece. Dobro rece Pejakovic : znam ja nas ébo ti nas .


Poslednji izmenio podbarac dana Ned Okt 20, 2013 12:01 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي



Datum upisa : 23.03.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 11:01 am

Danubius ::
sonia ::

A ti  sefe, nisi ziv ako na svakom pdf ne provuces politiku smehsmeh 


Nisam JA prebacio lingvistiku na politiku -nego ovi reformatori srpskog jezika u srbski -i ne mogu da ne navedem koji su .

Jer ako ja jesam -on sigurno nije "političio" -nego se držao teme .
Tvoj prvi post na temi pocinje ovako:

Moje (lično i nestručno ) mišljenje je da reč srbski za srpski jezik upotrebljavaju razni neuki ultranacionalisti ,klerikalci ,"velike patriote" ,domaći desničari ,"čuvari tradijcije i nacionalnog bića" i slični -koji hoće da budu veći Srbi od ostalih Srba .
Da to tako treba -onda bi stajalo valjda u gramatici i učilo se u školama ,kako treba ,i pravilno .


Da je sve kako treba i pravilno, ne bi svako pominjanje neceg srpskog sto datira iz dalje istorije bilo oznacavano kao ekstremisticko, a svi koji se ''drznu'' da pomenu cinjenice obelezavani kao seljaci, smrdljvci, zaostali i sl..

Ovo je isto kao Ono pedersko pitanje, zaboga ako si protiv, zaostao si, nije nego..

U normalnom svetu svako ima pravo na svoje misljenje, a svi treba da cuvaju kluturnu, narodnu, jezicku tradiciju.

Nego, kao sto je i sve ostalo u nasem drustvu moralno iscaseno, tako je i sa pogledom na lingvistiku..

Zasto sad ja treba da se stidim kad kazem da je starosrpski jezik bio staroserbski ustvari?



TI pises i govoris po Vuku, a mi pisemo klinasto, valjda.. sta li..



Nego, bez obzira sta mi mislili, drzava postoji, drzavni organi takodje.

Najdublje se nadam da ce nove generacije pisati kao sto govore, ali i da ce znati da je 24.maj praznik kao i razloge sto to jeste....
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:09 pm

... posoji jedna stara serbska reč a to je proseravanje... "zaštitnici" serbskog jezika, porodica, tradicije, kulture i da ne nabrajam, su se toliko razasrali da me je prosto strah i da frižider otvorim... umirem od gladi...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa



Datum upisa : 24.05.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:31 pm

Srbijanski ili Srbski, meni je isto. A to neko jednačenje po zvučnosti.. jesmo učili u školi. I po toj gramatici pravilno je srpski. Ipak je najvažnije da se razumemo makar i na esperantu.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:37 pm

sonia ::



Da je sve kako treba i pravilno, ne bi svako pominjanje neceg srpskog sto datira iz dalje istorije bilo oznacavano kao ekstremisticko, a svi koji se ''drznu'' da pomenu cinjenice obelezavani kao seljaci, smrdljvci, zaostali i sl..
Ne menjaj teze i ne bavi se demagogijom .
I sama si napisala "istoriju uvek možemo čitati" zar ne ?

Jezik se stalno modernizuje,razvija  i menja ,i ne samo srpski -nego i svi svetski jezici ,inače bi se sporazumevali kao pećinski ljudi i pisali hijeroglifima .
Ovde sa "srbskim" se radi o pokušaju podmetanja i nametanja nečega što je istorijski i lingvistički davno prevaziđeno -i to od najgorih među Srbima ,marginalnih ekstremnih grupa ,koji pod firmom "brige za nacionalnu tradiciju" pokušavaju nametnuti sasvim druge stvari .

Ne pravimo se mutavi -valjda su i sve dosadašnje gramatike i pravopise pisali  inteligentni Srbi ? Nije nam ih nametnula EU ,Amerika ili NATO .

Ovi što bi da mi pišemo "srbski" imaju sasvim druge ideje "nacionalne istorije i jezika" -jednonacionalnu i jednoversku Srbiju ,ako može u granicama Dušanovog carstva -i ne pravimo se mutavi .
Pročitajte malo "statute" srbskih organizacija ,pogledajte malo njihove simbole -pa ćete naći i "white pover" i stilizovane "naci "krstove ,i tri šestice -što nije nikada bilo u srpskoj "istoriji" zar ne ?
Kako se to "ne primećuje" ?
Šta treba ,da se pravimo mutavi ,ljubimo ruke vladikama srebroljupcima i pedofilima ,da zajedno sa ćelavcima dižemo tri prsta -i "pravilno" pišemo  "srbski" -jer ako njih  pomeneš ,odmah si srbomrzitelj i protiv Srbije i svega srpskog  ?

Nepismeni i neuki,nacionalno i klerikalno  zadrti ološ treba da nas uči jeziku i gramatici ?
Ma daj....
Po toj logici ,sutra ćemo biti Srbovi .Ako je srbski -što ne bi onda "pravilno" bilo i Srbovi ,ako to nekom od tih padne na pamet ?
Ili "Srbaljci" "Srblji" ako je "pravilno" Seoba Srbalja" ?
Ne živimo u srednjovekovnoj Srbiji -nego u 21 veku .....valjda .


Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Samouka
PrEkoBrojNa



Datum upisa : 24.05.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:43 pm

Ako sam Srbijanka, onda ne znači da sam kler... nekako mi SrBkinja.. bombastično ali Srbijanka mi je baš ženstveno.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:48 pm

- Gospodine, na ulazu su, Patrijah, visoki zvaničnik MMF-a, direktor svetske banke i šeik...koga prvo da uvedem?-
-Patrijaha, jedino ću njega u ruku da ljubim-


rasta
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 12:57 pm

Danubius ::


Ne menjaj teze i ne bavi se demagogijom .  55555 

Ne pravimo se mutavi - trtrr 

Ovi što bi da mi pišemo "srbski" imaju sasvim druge ideje "nacionalne istorije i jezika" -jednonacionalnu i jednoversku Srbiju ,ako može u granicama Dušanovog carstva -
i ne pravimo se mutavi .
Pročitajte malo "statute" srbskih organizacija ,pogledajte malo njihove simbole -pa ćete naći i "white pover" i stilizovane "naci "krstove ,i tri šestice -što nije nikada bilo u srpskoj "istoriji" zar ne ?
Kako se to "ne primećuje" ? 
Valjda zato ste se to ne cita?! A i ako procita, preskoci kao da nije..

Šta treba ,da se pravimo mutavi ,ljubimo ruke vladikama srebroljupcima i pedofilima ,da zajedno sa ćelavcima dižemo tri prsta -i "pravilno" pišemo  "srbski" -jer ako njih  pomeneš ,odmah si srbomrzitelj i protiv Srbije i svega srpskog  ?
Demagogija, rece..ili izvrtanje cinjenica..

Nepismeni i neuki,nacionalno i klerikalno  zadrti ološ treba da nas uči jeziku i gramatici ?
Ma daj....
Ne živimo u srednjovekovnoj Srbiji -nego u 21 veku .....valjda .... I imamo mozak da s enjime sluzimo..da ucimo, pamtimo, idemo napred, prilagodjavamo se..

Znaci, citaj-
Nisam zagovornik  vracanja u 19 vek ali nisam ni debil da mi se mozak ispira, necu da vezem stari slovenski jezik za ekstremiste..Protiv tog povezivanja sam uvek..

Jezik je narodni, ziv, promenljiv...

Ali, lako je izvrtanjem cinjenica kroz istoriju promeniti celu sustinu.. Hoce li nakon stotinu godina svaka pomena na istoriju naseg jezika izbaciti neku ekstremnu grupu, zaboravljajuci ko som i odakle nam narod, kultura i jezik poticu?

Hocu reci, kreni kroz temu, pravilno, lingvisticki, istorijski, pa ako stignemo do tih danasnjih sto na isti nacin izvrcu sve, samo u suprotnom smeru, stigli smo, ako ne, bar da znamo, odakle som krenuli.. Tema je jako zanimljiva, ali ubiste je u startu..

















[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 1:07 pm

Danubius ::
Zbog pravila „Piši kao što govoriš“, običaj je da se u srpskom pravopisu beleže gotovo sve glasovne promene koje se u izgovoru javljaju. U pridevu „srpski“ prilikom izgovora dolazi do jednačenja suglasnika po zvučnosti - osnova 'srb' + nastavak 'ski' koji počinje bezvučnim 's'. Stoga 'b' prelazi u svoj bezvučni parnjak 'p'.

Ovo je jedno od objašnjenja po forumima -zašto srbski . gorepost 

Sve do sada poznate gramatike ,kao pravilno navode izgovor i pisanje reči kao -srpski .

Šta mi mislimo ,i znamo li nešto o tome ?
Ako cemo po gramatici jedini tacan odgovor jeste taj da se pise srPski gdje imamo jednacenje suglasnika po zvucnosti...gdje B prelazi u svog bezvucnog parnjaka P. I do ove glasovne promjene  dolazi radi lakseg izgovora.

Ako cemo po SRBstvu ....to bih prepustila SRBima da nam objasne ... :pušač:











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 1:15 pm

sonia ::
Danubius ::


Ne menjaj teze i ne bavi se demagogijom .  55555 

Ne pravimo se mutavi - trtrr 

Ovi što bi da mi pišemo "srbski" imaju sasvim druge ideje "nacionalne istorije i jezika" -jednonacionalnu i jednoversku Srbiju ,ako može u granicama Dušanovog carstva -
i ne pravimo se mutavi .
Pročitajte malo "statute" srbskih organizacija ,pogledajte malo njihove simbole -pa ćete naći i "white pover" i stilizovane "naci "krstove ,i tri šestice -što nije nikada bilo u srpskoj "istoriji" zar ne ?
Kako se to "ne primećuje" ? 
Valjda zato ste se to ne cita?! A i ako procita, preskoci kao da nije..

Šta treba ,da se pravimo mutavi ,ljubimo ruke vladikama srebroljupcima i pedofilima ,da zajedno sa ćelavcima dižemo tri prsta -i "pravilno" pišemo  "srbski" -jer ako njih  pomeneš ,odmah si srbomrzitelj i protiv Srbije i svega srpskog  ?
Demagogija, rece..ili izvrtanje cinjenica..

Nepismeni i neuki,nacionalno i klerikalno  zadrti ološ treba da nas uči jeziku i gramatici ?
Ma daj....
Ne živimo u srednjovekovnoj Srbiji -nego u 21 veku .....valjda .... I imamo mozak da s enjime sluzimo..da ucimo, pamtimo, idemo napred, prilagodjavamo se..

Znaci, citaj-
Nisam zagovornik  vracanja u 19 vek ali nisam ni debil da mi se mozak ispira, necu da vezem stari slovenski jezik za ekstremiste..Protiv tog povezivanja sam uvek..

Jezik je narodni, ziv, promenljiv...

Ali, lako je izvrtanjem cinjenica kroz istoriju promeniti celu sustinu.. Hoce li nakon stotinu godina svaka pomena na istoriju naseg jezika izbaciti neku ekstremnu grupu, zaboravljajuci ko som i odakle nam narod, kultura i jezik poticu?

Hocu reci, kreni kroz temu, pravilno, lingvisticki, istorijski, pa ako stignemo do tih danasnjih sto na isti nacin izvrcu sve, samo u suprotnom smeru, stigli smo, ako ne, bar da znamo, odakle som krenuli.. Tema je jako zanimljiva, ali ubiste je u startu..







... pile, u pitanju je samo FORSIRANJE nečega što je bilo davno zaboravljeno a neserbsko stanovništvo to oseća kao agresiju na njih, što u suštini i jeste... na žalost, politika se umešala u jezik i pismo... niko ne spori štampanje knjiga starih autora i čitanje istih ali povratak na taj jezik, nema smisla... sve mi se čini da Srbi gube svoj identitet pa na sve moguće načine žele da održe pleme na okupu... rasipate se i raseljavate... zanimljiva je činjenica da se dijaspora najbolje razume u serbske probleme i da ima najbolje rešenje za njih...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 1:31 pm

sonia ::
 Valjda zato ste se to ne cita?! A i ako procita, preskoci kao da nije..

Nije to samo na ovoj temi -na svim temama se "ne primeti" ono što ne volimo čuti iz naše istorije ili čak i stvarnosti .
Kao .....dosadno je to ,stalno pisanje ,ovo je forum ,tralala -hajde da se zabavljamo ?
A kada je nešto ružno vezano za druge -e onda smo jako aktivni, zar ne -iako se desilo pre puno godina ili se dešava na drugom kraju sveta ?
sonia ::


Znaci, citaj-
Nisam zagovornik  vracanja u 19 vek ali nisam ni debil da mi se mozak ispira, necu da vezem stari slovenski jezik za ekstremiste..Protiv tog povezivanja sam uvek..

Jezik je narodni, ziv, promenljiv...



E pa oni "vezuju "-ne ja

Činjenica
je da tezu "srbskog" zastupaju ekstremisti ,etnofiletisti iz SPC , ultranacionalisti ,desničari .
Ne zastupa je nijedan akademik ,lingvista ,nijedan ozbiljan autoritet srpske intelektualne javnosti .
Šta ako sutra opet dođe na vlast neki  DSS,pa kao što smo imali -njihova ministarka opovrgne i izbaci Darvina ?
Možeš li zamisliti ,kakva bi bila Srbija sa ministrom prosvete iz "Dveri" ,recimo ? Menjaćemo gramatiku u "srbsku" a pismo u glagoljicu ?
E o tome ja pričam -samo si ti daleko ,pa možda i ne shvataš .
To je ista priča kao i sa "tri prsta " -i tamo ima "najvećih Srba" koji ne pokazuju tri raširena -nego tri skupljena prsta .
Tradicionalisti i ultrapravoslavci -sutra će tući i Srbe i sve one druge koji pokažu ovako xxx2?
A to su isti likovi koji govore "srbski "-o tome ja ovde govorim .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 2:05 pm

Danubius ::
xxx2?
... ne tako, ovako...

[You must be registered and logged in to see this image.]

rasta
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 2:11 pm

Kijara bi na ovo rekla- ebat' vas obojicu  smehsmeh 


P.S.


Samouka,i moja mama se zove Srbijanka zlz  a strina mi Bosanka smehsmeh 
( zove strina majku u Sarajevu, i kaze ozenio mi se dever- kako se zove snaha, pita otud ona- Srbijanka, kaze strina- ma znam da je Srbijanka, ali kako joj je ime?!- alo Bosna cola










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 2:28 pm

sonia ::
Kijara bi na ovo rekla- ebat' vas obojicu  smehsmeh 


P.S.


Samouka,i moja mama se zove Srbijanka zlz  a strina mi Bosanka smehsmeh 
( zove strina majku u Sarajevu, i kaze ozenio mi se dever- kako se zove snaha, pita otud ona- Srbijanka, kaze strina- ma znam da je Srbijanka, ali kako joj je ime?!- alo Bosna cola
Ma sve smo Srbijanke, a neka smo i ima nas gorepost. Nije da se falim uuu55
ne bi ja to nikako .:qqq4:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 2:33 pm

sonia ::
Kijara bi na ovo rekla- ebat' vas obojicu  smehsmeh 


P.S.


Samouka,i moja mama se zove Srbijanka zlz  a strina mi Bosanka smehsmeh 
( zove strina majku u Sarajevu, i kaze ozenio mi se dever- kako se zove snaha, pita otud ona- Srbijanka, kaze strina- ma znam da je Srbijanka, ali kako joj je ime?!- alo Bosna cola

... moja mama je umrla...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 2:38 pm

John Doe ::
sonia ::
Kijara bi na ovo rekla- ebat' vas obojicu  smehsmeh 


P.S.


Samouka,i moja mama se zove Srbijanka zlz  a strina mi Bosanka smehsmeh 
( zove strina majku u Sarajevu, i kaze ozenio mi se dever- kako se zove snaha, pita otud ona- Srbijanka, kaze strina- ma znam da je Srbijanka, ali kako joj je ime?!- alo Bosna cola
... moja mama je umrla...

rasta
A strina?! :zubi3: 

Jaooo covjek bi rekao da pisete Historiju! hahahahahahaha

A jes mi drago sto niko ne konta sta pricam, je'l na bosanski je trtrr :zubi3: :zubi3: :zubi3: :zubi3: :zubi3: 
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 2:40 pm

John Doe ::



... moja mama je umrla...

rasta
Citat :
 Postovanje svim majkama.

A ti.. Opet cigara? nesvest  Nece Mile tako u Evropu smehsmeh 










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 4:43 pm

Kona bona ja te razmem , trt.










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:28 pm

... posoji jedna stara serbska reč a to je proseravanje... " neserbsko stanovništvo = zaštitnici serbskog jezika, porodica, tradicije, kulture i da ne nabrajam, " su se toliko razasrali

... pile, u pitanju je samo FORSIRANJE nečega što je bilo davno zaboravljeno a neserbsko stanovništvo to oseća kao agresiju na njih, što u suštini i jeste...

Ovo sa srbskim i "zaštitom ćirilice " je više od ikakve gramatike ili pisma -radi se o šovinističkim težnjama ultranacionalista da nešto nametnu -sve uz pomoć Crkve ,dakle ,čista politika.

Нема сумње да је ћирилица одувек била ЗЛО и одраз великосрпске, хегемонистичке, варварско - Бизантске традиције.

Има ли још ко да нам соли памет: - Шта је Србима чинити? booored 

Није овде надметање око слова П или Б, реч је о много значајнијем питању:

- да ли су баш све досадашње језичке реформе и коекави "договори" од Беча до Новог Сада, баш у свему одговарали срПским интересима?

Оградите једном то Ваше и оставите Србима право и слободу да себе преиспитају па и да се одрекну свега онога што се лошим показало.

Никоме не пада на памет да уређује језикословна правила, писмо или језик било којој другог националној заједници у Србији или другде (Мађарима, Бошњацима, Хрватима...), само су СрБи спорни ако и помисле да се мало позабаве тим кључним елементом сопственог идентитета.

И у граматици, правопису, писму и језику као и у делу фалсификоване и октроисане историје. srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 900975











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:31 pm

E sad meni nije jasno kako se palatalizacija pokazala losom?55555 
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:37 pm

Lakota ::
E sad meni nije jasno kako se palatalizacija pokazala losom?55555 
Zato što je pišeš na latinici.ziveli1 











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:37 pm

Ona je ista i na latinici i na cirilici..
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:42 pm

Lakota ::
Ona je ista i na latinici i na cirilici..
Ал је Он баш отакав на ћирилици.smehsmeh 











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:43 pm

cojle ::


Zato što je pišeš na latinici.ziveli1 
Па и ти пишеш латиницом, колико видим?
Ћирилица је равноправна на форуму, Пишу људи ...srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 98966










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:49 pm

Pitah familiju u Dalmaciji

Kad dodjem dole,hocemo li se mi razumjeti,uveli ste nove rijeci,zlo mi da pogledam dnevnik(mozda se i ne zove dnevnik,ne znam)?
Rekose mi...pusti majmune koji su na sluzbenoj TV,narod prica kao i do sada,niko nije usvojio u govoru te "starohrvatske" izraze.
Hocu reci,navika je cudo...naucis knjizevno,gramaticki da se izrazavas i onda te neko sili nakon pola tvoga vijeka da se mjenjas.Ne idu te reforme tako lako.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 9:51 pm

Palatalizacija nema nikakve veze sa politikom.
Pokušajte da izgovorite reč "srBski" i videćete kako je to neprirodno.
Ti sad Cojle možeš opet reći....šio mi ga Djuro...ali to je tako.

Jednostavno...artikulaciono je neprirodno da usneni glasovi idu uz zubne.
Sve ostalo je politika.
A ja odoh sa ove teme. Ne mogu više.










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 10:03 pm

cojle ::


... pile, u pitanju je samo FORSIRANJE nečega što je bilo davno zaboravljeno a neserbsko stanovništvo to oseća kao agresiju na njih, što u suštini i jeste...


A jok .ne podmeći .99i
Čitaj kako je napisano -i ne demagogiši .

Nema niko ništa protiv ćirilice i srpskog jezika ,i većina "nesrpskog" stanovništva se služi pismom i jezikom -ništa slabije ,nego mnogi od srpskog stanovništva . Čak ga i govori pravilnije -od juga Srbije ,ako dozvoliš,jer je književni srpski onaj koji su učili u školi.
No ovde se radi o forsiranju nečega što objektivno nema nikakvog smisla -i to od ekstremnih desničara ,dela SPC  i srpskih neonacista -jedino oni to forsiraju .
O tome se radi -i ne podmeći ,nije ovo tema "za i protiv ćirilice" .
A pomenuti su agresivni prema svemu i svakome -čak i prema Srbima koji ne misle kao oni . Oni što u samom nazivu organizacije imaju
Србска Aкција | Подвиг и борба!


tj ,preveden poklič nemačkih nacista sigurno me neće učiti kako se govori i piše srpski ,a još manje nametnuti svoju ideologiju i svoj srbski .Ne meni -nego nijednom obrazovanom i slobodnomislećem Srbinu .
To je nasilje nad jezikom .
Baš me zanima kako bi izgledao neki tekst na srbskom ,ima li još šta sem te reči,ili ćemo početi koristiti novokompovane "staroserbske" po receptu "Dveri " ?

Odgovori mi na ovo -ako ne tihuješ,Cojle mirotočivi ?  :zubi3:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 10:09 pm

brdjanin ::

Pokušajte da izgovorite reč "srBski" i videćete kako je  to neprirodno.
Ti sad Cojle možeš opet reći....šio mi ga Djuro...ali to je tako.
Верујем да ти је непријатно и како рече "neprirodno."
Извини, ал ту заиста не могу помоћи.smehsmeh 

Јер друго правило каже, када је властита именица корен изведене речи, онда се она задржава у оргиналном облику, тј. не мења се, у изведеној речи, као што су Србкиња, Србство, србски изведене речи од имена (властите именице) СРБ.
(проф. др Љубомир Т. Грујић)

Нисмо ми ни СРПи, ни СРПови, него СРБи.
А Теби на вољу, ил по Ђури ил како ош.srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 900975











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 10:22 pm

Danubius ::

Odgovori mi na ovo -ako ne tihuješ,Cojle mirotočivi ?  :zubi3:
Наравно, ал мало оч'кај.
А заиграј... запЕвај?rukuju se 

Проучавам покличе од Жупанија (стигао сам до 63.)
и још не назирем крај..smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: 











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 10:55 pm

cojle ::

Јер друго правило каже, када је властита именица корен изведене речи, онда се она задржава у оргиналном облику, тј. не мења се, у изведеној речи, као што су Србкиња, Србство, србски изведене речи од имена (властите именице) СРБ.
(проф. др Љубомир Т. Грујић)

Нисмо ми ни СРПи, ни СРПови, него СРБи.
А Теби на вољу, ил по Ђури ил како ош.srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 900975
Poštovani profesor Grujić je inženjer mašinstva koliko ja znam .

A iz koje gramatike ili pravopisa srpskog jezika je on izveo to "pravilo" ?
Jedino ako već ne piše i prvu gramatiku Srbskog jezika ?
Inače je dotični poznat po raznim "otvorenim pismima" gde traži ostavke predsednika Srbije ( i Tadića i sada Nikolića -doduše ,i sam se neuspešno kandidovao za tu funkciju 90 tih) ,poziva na državni udar ,pa je i tvorac epohalnih dela ,kao što je ovo :

МАТЕМАТИЧКЕ ГРЕШКЕ АЈНШТАЈНОВЕ, И ОСНОВЕ НОВЕ ТЕОРИЈЕ РЕЛАТИВИТЕТА-
Проф др Љубомир Т. ГРУЈИЋ
...zna čovek i u sve se razume .
Šta Jevrej zna ...iako mu žena bila naša Milena .

Problem je što te svoje teorije uglavnom objavljuje po desničarskim/ultranacionalističkim (čitaj ,profašističkim  )  sajtovima kao  što je ovaj

SRBSKA ARMIJA link 
Evo vam i glavnog urednika tog cenjenog sajta
,izvesni Slobodan Pivljanin

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dakle ,jedan zaista stručnjak za jezik koga svakako treba citirati i slediti (a da smo ga za predsednika birali ,gde bi nam bio kraj ? ) 
Nego ,ne dobih odgovor -kako bi izgledao jedan tekst na srbskom ? 55555
Jer ,kada se ukuca taj pojam u Google ,dobije se samo par rezultata gde je ta reč upotrebljena -i listom su to nazivi ultradesnilčarskih organizacija ,ili kako da ih nazovem .I ništa drugo -samo ta reč .
Na upit srbski jezik -ama baš ništa .
Ali za srpski -na desetine hiljada sajtova .
Nešto tu onda ne štima .Antisrpska zavera mrskog Google ?










[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio Danubius dana Ned Okt 20, 2013 11:04 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 10:56 pm

Pita mene Sareni sta je sad aktualno na forumu, ja tako velim za ovu temu, i povratak nekom iskonskom pravopisu,,,Kaze on: kakvom pravopisu?! Tad nije bilo pravopisa trtrr  hahahahahahahahaha

E ovo bas ko ono sto Astra veli: marama - maHrama trtrr smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 

Turi H djegod, pa nek ide zivot hahahahahahahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyNed Okt 20, 2013 11:07 pm

Danubius ::
cojle ::

А Теби на вољу, ил по Ђури ил како ош.srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 900975
Poštovani profesor Grujić je inženjer mašinstva koliko ja znam .
Колико ја знам и у нашем су селу су гатаре често мењале инструменте. Уместо зуба довате се језика. :zubi3: smehsmeh :rlol:  
И ето "дрвени адвоката." 99i











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 8:10 am

Danubius ::
cojle ::


... pile, u pitanju je samo FORSIRANJE nečega što je bilo davno zaboravljeno a neserbsko stanovništvo to oseća kao agresiju na njih, što u suštini i jeste...


A jok .ne podmeći .99i
Čitaj kako je napisano -i ne demagogiši .

Nema niko ništa protiv ćirilice i srpskog jezika ,i većina "nesrpskog" stanovništva se služi pismom i jezikom -ništa slabije ,nego mnogi od srpskog stanovništva . Čak ga i govori pravilnije -od juga Srbije ,ako dozvoliš,jer je književni srpski onaj koji su učili u školi.
No ovde se radi o forsiranju nečega što objektivno nema nikakvog smisla -i to od ekstremnih desničara ,dela SPC  i srpskih neonacista -jedino oni to forsiraju .
O tome se radi -i ne podmeći ,nije ovo tema "za i protiv ćirilice" .
A pomenuti su agresivni prema svemu i svakome -čak i prema Srbima koji ne misle kao oni . Oni što u samom nazivu organizacije imaju
Србска Aкција | Подвиг и борба!


tj ,preveden poklič nemačkih nacista sigurno me neće učiti kako se govori i piše srpski ,a još manje nametnuti svoju ideologiju i svoj srbski .Ne meni -nego nijednom obrazovanom i slobodnomislećem Srbinu .
To je nasilje nad jezikom .
Baš me zanima kako bi izgledao neki tekst na srbskom ,ima li još šta sem te reči,ili ćemo početi koristiti novokompovane "staroserbske" po receptu "Dveri " ?

... нисам писао о ћирилици... када читам, не разликујем ћирилицу од латинице а овде пишем латиницом јер неће броввсер да прихвати вввввв.редтубе.цом ... каже ми, паге нот фоунд... мис'иииим...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 8:24 am

Jezik je živa tvorevina i gramatika shodno tome trpi promene.
Reče brdski, neprirodno je SrBski, a ako i dalje važi: pravilo piši kao što govoriš onda ne možeš jedno izgovoriti a drugo pisati samo zarad onih koji bi da vrate arhaiku u pravopis.
Neće narod za pismom, no pismo za narodom!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 8:29 am

cojle ::


Колико ја знам и у нашем су селу су гатаре често мењале инструменте. Уместо зуба довате се језика. :zubi3: smehsmeh :rlol:  
И ето "дрвени адвоката." 99i
Ja što znam -i dokažem za razliku od tebe .
Dotični reformator srpskog jezika u srbski -je mašinac .

I još i -dijaspora ,dobar deo života je proveo u inostranstvu .

Otud potpuno razumem da bolje zna srpski od svih nas ,i njegovu "brigu za očuvanje naciona" -veoma tipično za dijasporu ,koja nam deli packe o nedovoljnom "patriotizmu" -iz Pariza i Amerike ,kao dotični gospodin koji se još nije odlučio da li je novi(i bolji ) Ajnštajn ili Vuk Karadžić ? A pošto je gostovao i na odsecima "elektrotehnika" možda zaseni i samog Teslu ,pa i njemu nađe kakve greške ?  spite 

__________

[You must be registered and logged in to see this image.]
Др. Љубомир Т. ГРУЈИЋ
 
 
Проф др Љубомир Грујић је у току своје универзитетске каријере био професор
француских Универзитета Белфор - Монбелијар, Белфор, Француска, професор с
личном катедром на Електротехничком факултету Универзитета Натал у Дурбану и
некадашњи професор Машинског факултета у Београду. По позиву је био сарадник
истраживач, на Електротехничком факултету Универзитета Санта Клара, САД, 1971.
Гостујући професор по позиву је био на Електротехничком факултету Универзитета
Нотр Дам, Саут Бенд, САД, 1988/89, и гостујући професор по јавном међународном
конкурсу на Електротехничком факултету Државног Универзитета Луизијане, Батон
Руж, 1989/90. Гостујући професор по позиву је био и на Централној Школи у Лилу,
Француска, 1992. Др. Грујић је био један од покретача за оснивање Катедре за
аутоматско управљање, чији је Шеф био више година, и Групе за аутоматско
управљање на Машинском факултету у Београду.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 11:52 am

John Doe ::
а овде пишем латиницом јер неће броввсер да прихвати вввввв.редтубе.цом ... каже ми, паге нот фоунд... мис'иииим...[/b]

rasta
hahahahahahahahaah Legendo! smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: jakog 
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 7:59 pm

Danubius ::
cojle ::


Колико ја знам и у нашем су селу су гатаре често мењале инструменте. Уместо зуба довате се језика.
Ja što znam i dokažem za razliku od tebe .
Ћирилица = OKUPACIJA! 99i 
(64. Županijska zapovjed)











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 8:21 pm

cojle ::
Danubius ::
cojle ::


Колико ја знам и у нашем су селу су гатаре често мењале инструменте. Уместо зуба довате се језика.
Ja što znam i dokažem za razliku od tebe .
Ћирилица = OKUPACIJA! 99i 
(64. Županijska zapovjed)
Cccc,zar ne umeš bolje ?
Ovo niti je u temi (ćirilica ) ,niti istina ,a sa obzirom da je moj stav o desničarima svih boja ,pa i "županijama" isti -i bezobrazno i uvredljivo .
Kada nemaš argumenata -a obično nemaš ,onda jeftina demagogija ,uvek isto? Nije više ni smešno,više je otužno .
Cinizam ne pokazuje pamet -nego nemoć .
Gubim svaki motiv da uopšte i polemišem ,sem što ne mogu ovde da gledam baljezgarije sa emigrantskih i ekstremističkih sajtova ,što obično staviš ,pa zato reagujem .
Ccccc...trtrr










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPon Okt 21, 2013 10:29 pm

Danubius ::
Cccc,zar ne umeš bolje ?
Ovo niti je u temi (ćirilica ) ,niti istina ,a sa obzirom da je moj stav o desničarima svih boja ,pa i "županijama" isti -i bezobrazno i uvredljivo .
Kada nemaš argumenata -a obično nemaš ,onda jeftina demagogija ,uvek isto? Nije više ni smešno,više je otužno .
Онда се врати на Тему па уместо спочитавања клеро-фашизма, ћирилотероризма и сл. коментариши јасно истакнути ЛИЧНИ став:gorepost 

Нема сумње да је ћирилица одувек била ЗЛО и одраз великосрпске, хегемонистичке, варварско - Бизантске традиције.

Има ли још ко да нам соли памет: - Шта је Србима чинити?

Није овде надметање око слова П или Б, реч је о много значајнијем питању:

- да ли су баш све досадашње језичке реформе и коекави "договори" од Беча до Новог Сада, баш у свему одговарали срПским интересима?


Оградите једном то Ваше и оставите Србима право и слободу да себе преиспитају па и да се одрекну свега онога што се лошим показало.

Никоме не пада на памет да уређује језикословна правила, писмо или језик било којој другог националној заједници у Србији или другде (Мађарима, Бошњацима, Хрватима...), само су СрБи спорни ако и помисле да се мало позабаве тим кључним елементом сопственог идентитета.

И у граматици, правопису, писму и језику као и у делу фалсификоване и октроисане историје.


"Куме, да ниси учитељ?"smehsmeh :rlol: :rlol:











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySre Okt 30, 2013 12:06 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySre Okt 30, 2013 5:37 pm

necu da budem SRP hocu da budem SRB :zastava S: xxx2 
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySre Okt 30, 2013 6:09 pm

cojle ::


Никоме не пада на памет да уређује језикословна правила, писмо или језик било којој другог националној заједници у Србији или другде (Мађарима, Бошњацима, Хрватима...)
Tačno ,ne sporim ...ali ima x slučajeva ,u mešovitim  sredinama ,gde se nazivi gradova ,ulica itd ,napisanih dvojezično -prefarbaju,iako su tamo i tako postavljeni na osnovu važećih zakona republike Srbije (slične neprilike se dešavaju i ovih dana u Vukovaru )
Ima i onih slučajeva kada se ćirilica nepotrebno baš nameće -kao što je slučaj sa natpisima destinacija gradskih autobusa u Novom Sadu ,od kako dođoše "napredni" .Čak ni u Beogradu i mnogim drugim ,čak i čisto srpskim sredinama to nije slučaj ,jer red vožnje koriste i stranci ,zar ne ,pa neka nauče ćirilicu ,ako žele da putuju ?

I siguran sam da to ne rade ljudi koji govore srpski -nego oni što govore srbski ,ako me razumeš .
A što navodim ekstremne desničarske ,"ultranacionalističke "srpske organizacije koje bi da nametnu srbski umesto srpskog ,žao mi je -istina je ,zar ne ?
Valjda je logičnije da se jezikoslovnim problemima bavi SANU ,Filozofski fakulteti ,zavodi za udžbenike ,prosvetni saveti, lingvisti ,istoričari profesori srpskog jezika i gramatike ,nego neki NAŠI ,Dveri ,1389 i slični .
A SANU i nijedna ozbiljna prosvetna institucija se time ne bavi, niti se bavila čak ni 90 tih, u vreme najveće "nacionalne" euforije ,pa čak ni Srpska Pravoslavna Crkva se nije zvanično oglasila po tom pitanju (u novije vreme ,poslednjih 100 godina recimo)
E to je moj lični stav -ko ,kako i zašto želi da nametne ,taman pljunuli i na Vuka i Dositeja Obradovića -sistem ,hajde da budemo "veći  katolici od Pape" .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySre Okt 30, 2013 10:18 pm

cojle ::
Danubius ::

Valjda je logičnije da se jezikoslovnim problemima bavi SANU ,Filozofski fakulteti ,zavodi za udžbenike ,prosvetni saveti, lingvisti ,istoričari profesori srpskog jezika i gramatike ,nego neki NAŠI ,Dveri ,1389 i slični .
A SANU i nijedna ozbiljna prosvetna institucija se time ne bavi, niti se bavila čak ni 90 tih, u vreme najveće "nacionalne" euforije ,pa čak ni Srpska Pravoslavna Crkva se nije zvanično oglasila po tom pitanju (u novije vreme ,poslednjih 100 godina recimo)
E to je moj lični stav -ko ,kako i zašto želi da nametne ,taman pljunuli i na Vuka i Dositeja Obradovića -sistem ,hajde da budemo "veći  katolici od Pape" .
[/i]
E, takvog te volim. Razložnog, opuštenog, sa ličnim stavom.rukuju se 
Živo me interesuje pogled sa druge strane smehsmeh (dužina brade, br. preostalih zuba, niski odsečenih ušiju, četničkih ordenja...). xxx2 

Možeš li i Ti ali i dobar broj ostalih forumaša jednom shvatiti tu elementarnu činjenicu da od 1918. godine Srbi nemaju istinske zastupnike i zaštitnike sopstvenih interesa. Pa i taj Ravnogorski pokret se više s pominje kao srpski kaprc da vam malo čarka ganglije nego stvaran osećaj.
Pa sve te kvaziinstitucije su skup skorojevića i lezilebovića okupljenih oko udobnosti darovanih privilegija.
Pa ne mislite valjda da je kralj Aleksandar usrećio Srbe potapajući ih u jugoslovenski govnar? Ne mislite valjda da ih je usrećio opančar Ranković il buržujsko čeljade Koča Popović?
Dakle, svaki dobronameran i misleći čovek bi morao da se zamisli nad činjenicom da su Srbi do 1918 godine imali sopstvenu nacionalnu državu, uglednu i u svetu priznatu. Imali svoj identitet sa obeležjima posebnosti: srpski jezik, ćirilično pismo, pravoslavnu veru, svece i heroje... imali su nadu i veru u budućnost.
Dobili su u novoj državi Q da izbiju sebi oči. I gubili sve što su im prethodna pokolenja izvojevala uz silne žrtve.
I da se vratim na temu. Nije bitno B ili P ali jeste dobar povod da se zapitamo i ko smo i šta smo.
To što se svakava budaletina zaodene srpskim znamenjima baš mi ništa ne znači izuzev osećaja da pakosnici jedva čekaju da nas strpaju u isti koš - TAK'I STE!
Da li ste uopšte svesni mogućnosti da su možda i Srbi misleći ljudi, da ne moraju baš svi biti zadrte bidže, da imaju ponos i da nisu zatočenici horskog pojanja.
Usput, nadam se da će mi vreme i obaveze dozvoliti da vas upoznam sa retuširanim stranicama naše istorije koje ukazuju na neverovatan doprinos srpskih seljaka razvoju Evropske građanske tradicije i pacifističkih ideja!!!
Ne bih baš sada o tome ali nek bude u najavi za diskusije u snegovite dane.

Znači, svi oni koje si pobrojao kao institucije i jesu ključni srpski problem.
Ne rade svoj posao!
A oni koji se pokušavaju legitimasti kao navodni zaštitnici srpskih interesa - e takvi su i najveća podvala srpskom narodu. Ko ih najviše podržava?
Pa protivnici srpstva kojima zamašćene budaletine dobro dođu da sve srbe trpaju u isti tor.
Ali ima jedna narodna poslovica koja sve to temeljno objašnjava: "Pošto bi se poturčio Marko?... U inat..."
Verujete li da je kojom slučajnošću baš iz mog sela poreklom čovek koji se kao mlad student drznuo još 1954. godine da se suprotstavi Novosadskom književnom dogovoru kao temeljcu za proterivanje ćirilice. Da je pretrpeo okrutan progon. Da su mi znani mnogi detalji u vezi toga i da ne moram biti zločinac niti mrtvo puvalo na funkciji da bih imao sopstveni stav.

I svaki put kad naiđem na horsko pojanje i pokušaje "opismenjavanja" od dušebrižnika srdačno se trudim da ih uverim u istinitost Markovih reči - BIH!
Dakle,  ekstreme stvaraju same institucije svojim nečinjenjem ali i brojni dušebrižnici koji i kod najpristojnijeg sveta bude revolt i inat - ćeraćemo se još!

Znači, dijalog je moguć ali uz obostrano poštovanje.
Uživaj na svom smehsmeh  al se ne sIkiraj što ću aljine krojiti po sopstvenoj meri.srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 900975 











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySre Okt 30, 2013 11:56 pm

AstrinaKomsinica ::
[You must be registered and logged in to see this image.]
Jaoooooooo ova dvojica navalili na B I P..,pa malo udari po ćirilici,malo po latinici.
Uspeh sve pročitati... krsti se










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptySre Okt 30, 2013 11:57 pm

PJER ::
necu da budem SRP hocu da budem SRB :zastava S: xxx2 
Oci moje mile,zar ti treba pravopis da bi se osjecao Srbinom.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 12:03 am

Ovaj tekst pripremljen je a potom improvizovan i delimično pročitan studentima druge godine Fakulteta političkih nauka u Beogradu u novembru prošle godine. Prenosimo vam ga u celosti.

Ko ste, bre, vi ljudi? Šta je vaša generacija? Koja je vaša pesma? Slogan? Šta piše na vašem bedžu? Kome verujete? Čemu kličete? Protiv čega ste, za šta jeste? Šta menjate? Koje su knjige vaše? Čemu se radujete? Ko su vaši budući klasici? Koji je razlog vašeg postojanja?

Zašto ste na ovom svetu? Zar se mirite sa sudbinom generacije proizvedene u trominutnom aritmičnom susretu nesrećnog spermatozoida i uplakane jajne ćelije? Kome i šta otplaćujete ovakvom sudbinom? Zašto su vaši dugovi kad ih niste napravili? Zar je u vašoj generaciji Če ubio Fidela? Hoćete li da generacijski budete prokleti, beznačajni, kusur istorije? Da ličite na nas?

Zar je pogled na celulit Kim Kardašijan vaš krajnji horizont? Vaši hiperpalčevi razvijeni SMS-om, vaš Veliki brat, Pahomije i Preljubnici, medijski natureni idealno-tipski idoli sa istim brojem pačjih usana i identičnim vimenima, pazarenim sa monotone Ikea police; zar je to sve što generacijski možete? Što smete? Ovi posleratni, pre vas, videli su Bitlse, Kenedija, Vijetnam, Muhameda Alija, Šesetosmu, Vudstok, decu cveća, crnu braću, Branda, pozu 69, Selindžera, našu Zlatnu palmu, nobelovca Andrića, sletanje na Mesec, Olimpijadu na Jahorini, tranzistor, Bila Gejtsa, TV u boji, Merilin Monro, računare "komodor", Dilena, kraj SSSR-a, Zorana Radmilovića, more, Maratonce, Šona Konerija, Zvezdu kao prvaka sveta, smrt Tita, daljinski upravljač, kraj aparthejda, našu zlatnu u košarci, Džajića, "konkord", Pikasa, prvi deo Kuma, ce-de, pad Berlinskog zida, Arsena Dedića, otvaranje Kineskog zida, Bugarsku u Evropskoj uniji, pokriveni Hram Svetog Save, građanski rat i raspad Jugoslavije.

Vidite li razliku? Zašto na nju pristajete? Zašto ste, neopisivo mlitavo, pristali da posle prethodne, silicijumske generacije budete mutavi silikonski naraštaj?
Utešno. Za sada. Niste krivci što ste takvi. Ničija genetika nije toliko loša. Vas su preparirali. Vi ste eksponati. Zamorčići. Najpre, komunizam i dugotrajna tranzicija unište generacijski i pojedinačni integritet. Bez integriteta nema ličnosti. Bez ličnosti nema građanske hrabrosti i odgovornosti. Bez građanske hrabrosti i odgovornosti, nema demokratije.
Finalno, manjak integriteta i manjak pismenosti daju ovakvo srpsko novinarstvo. Srpsko novinarstvo se onda entuzijastično uključuje u dresuru srpskog javnog mnjenja doprinoseći atmosferi u kojoj je sve moguće. Ljudi, usled radikalnog gubitka svesti, čak i o ličnom interesu, većinski pristaju i da Srbija, povremeno, zaključava kapije iznutra. Pristaju da svoju decu daju drugima da ih troše kao da im nisu rođaci. Pristaju da se od Srbije otima kao da je već mrtva.
Pristaju ili mučki ćute kad se pomoću krupnih društvenih distorzija i lomova, svakih desetak godina, obavlja prinudna socijalna promocija neukih, neupitanih a poslušnih. Šta je tu nejasno? Tabloidna politika neminovno rađa tabloidnu ekonomiju, potom tabloidnu umetnost, onda tabloidno novinarstvo i, konačno, tabloidni život sa deset sati dnevno omamljivanja televizijskim programom.

Kakav god da je, da Srbiji nema RTS-a, sve ćerke bile bi kao Stoja, a svi sinovi kao zaštićeni svedoci. Nije slučajnost. To je nečiji politički projekat da se sve u Srbiji svede na večne neproduktivne sukobe i iskonski rat našeg Šojića i njihovog sultana Sulejmana. Kismet, valjda.
Možete se spasti samo pojedinačno. Talentom ili rmbačenjem, svejedno. Budite bolji od drugih. Bolji od nas. Iskoristite ovaj haos. Proniknite u suštinu društvenog dirigovanja, opsenarstva, ukidanja svake spontanosti ili slučajnosti. O tome vam glasno ćute. Paradoksalno, nikad lakše nije bilo napraviti karijeru u medijima. Odvojte sebe od mase pismenošću i integritetom. Sve pod uslovom da niste mrzovoljni. I da ste pismeni. I da ne dirate suštinu sistema. Nije lako.

Izabrali ste poslednju robovlasničku profesiju na svetu. Uvek zavisite od nekog urednika koji na vama leči sve komplekse svog, takođe, jadnog života. Naravno, ima i drugačijih u ovom poslu. Neki su mrtvi. Ubijeni, jer su bili drugačiji. Drugi se tvrdoglavo drže svoje sujete; zbog sebičnosti, bolesne želje da se izdvoje, da budu uočeni, pamtljivi, uticajni – nemilice ugrožavaju mir, fizičku sigurnost i finansijsku stabilnost svojih porodica.
Da biste razumeli kako funkcionišu stvari o kojima ćete pisati, poželjno je bar da ih jasno vidite. Na Balkanu, svako bogatstvo je, uglavnom, plod snalaženja, nevaljalstva, korupcije, Alchajmerove bolesti ("ne sećam se odakle mi pare") ili državne milosti. U središtu obrnute društvene piramide, koju na glavi drže gubitnici tranzicije i pokojna srednja klasa, funkcioniše novac. Veliki.

Desno od novca su stranke i država. U tom delu, gotovo svaka grupacija, tokom mandata, uradi za sebe više nego za Srbiju. Levo od novca su škola, crkva i mediji. Desni održavaju postojeći poredak. I strah. Levi proizvode inerciju, društveni konsenzus te iluziju kretanja ka boljem. Koje tek što nije. Korupcija, ispod koje viri mafija, povezuje – poput otrovnog bršljana – sve spratove piramide.

Ova šema važi za sva vremena, sva društva i sve sisteme. Samo je pitanje gustine otrovnog bršljana i sposobnosti sistema da sebe odbrani potkresujući, jako povremeno, to ukrasno bilje. Eto, sad znate zašto svima ide tačno kako nam jeste. Sad znate da vam roditelji nisu krivci. U najgorem slučaju, samo su saučesnici. Ili bar svedoci. Ili, slutim, žrtve.
Nemojte snobovski odbacivati važnost printanih tabloida ili teletabloida za mentalno zdravlje Srbije. Oni skupljaju đubre po Srbiji i stavljaju ga na ekran, ili ga uvijaju u papir. Za razliku od mnogih, voleo bih da svaki bogataš ima sopstveni tabloid. Naime, urednici tabloida su pošteni ljudi. Oni napadaju samo osobe koje su "uplaćene", "tipovane" i naručene od gazda. Tek tada, u sveopštem medijskom ratu moćnih, gde svako svog protivnika cinkari javnosti i policiji, saznaćemo sve o svima. Dajte nam još tabloida, ako mislite dobro Srbiji. U njima je, dakle, istina. Delić po delić, pa sami slažite lego-kocke otkrovenja.
A sad kliše: novinari nisu umetnici, još manje istoričari. Šta bi neki budući analitičar našeg vremena mogao da sazna o današnjoj Srbiji i nama, proučavajući ovdašnje novine? Šta bi zaključio o našoj kulturi, ekonomiji, pismenosti? Verovaće da smo sekta, pleme koje je radilo sebi o glavi, sve dok nam to nije pošlo za rukom? Mi smo ćate, pisari sadašnjosti. Zato, uz retke izuzetke, živimo u svom vremenu i iščeznemo sa njim. Nepovratno, jer tako treba.

Neka digne ruku svako od prisutnih ko je čuo – ne čitao, čuo – za Veselka Tenžeru. Niko? Dobro. Bio je najbolji novinar svog vremena, sedamdesetih, u velikoj Jugoslaviji. Da vas pitam ko je čitao Tirketa, javiće se vas desetak. Ima li smisla da vas pitam za Vinavera? Nema?

Ne usuđujem se da kažem: Ima li ikoga, da je prisutan, a da je pročitao neki moj tekstić? Siguran sam da nema, jer bismo se prepoznali po obostranom neadekvatnom izgledu, ponašanju i dizajnu. Zato sam, tokom tri decenije, svođen na izložbeni uzorak jako lošeg primera. Zato sam danas ovde. Da vi ne budete ovakvi. Moram da priznam, finalni udarac zadat mi je nedavno. Naime, neopozivo je odbijena moja molba da postanem član Fejsbuka.
Kolege, možda sam vam ovim razgovorom ubrzao sazrevanje. Možda sam vas zaplašio. Ali, nisam vas lagao. Nisam povlađivao. Iskreno, voleo bih da me generacijski demantujete u svakoj tvrdnji. Neki među vama, znam da hoće. Talenat je nesavladiva prirodna sila.
Uprkos urednicima, bršljanu, obrnutoj piramidi i tranziciji. Ili ćete uspeti, ili vas neće biti. Nemojte da budete upadljiva generacija, jer stojite na planini nepročitanih knjiga.
Hvala vama, hvala Nedi, što ste me pozvali da govorim u školi čiji sam student i danas.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 1:07 am

Ja sam stanovnik Srbije. Po nacionalnosti Srbin. Govorim srpskim jezikom. Pisma kojima se služim su ćirilica i srpska latinica.

Kad mi kažu da je latinica tuđe pismo (bilo čije) onda im tražim da mi pokažu u kom jeziku tj pismu postoje š, č, ć i ž. Posebno je pitanje slova Đ u latinici koje ima dve varijante Đ ili Dj. Ako je latinica hrvatsko/mađarsko/nemačko (u zavisnosti ko koga nevOle) čija je ćirilica jer nema Srbija tapiju na nju. Svoju varijantu ćirilice imaju i Bugari i Rusi. Čisto razgovora radi mogu li ja da tvrdim da je upotreba ćirilice "pobugarivanje".

Meni mnogo više smeta kad mi sWatka maWa nafuWana kWinka krene da drži predavanje o srBstvu pišući na ošišanoj latinici, trpajući W tamo gde mu mesto nije a umesto č,ć,š i ž piše sh ili ch. Elementarna nepismenost zbog koje bih im ukinula pristup netu dok ne pročitaju i svojim rečima ne prepričaju tri štiva koja nisu članak iz neke trčerajske novine koja se bavi Cecama i Mecama.

Posebna priča su PSIHOLOŠKINJE, BORKINJE, SEKRETARKE i tome podobne rodnoravnopravne gluposti. Mislim da bi se moja Dušanka (profesor sePskog jezika i književnosti, pokojna na žalost) digla iz groba da igde napišem profesorica/profesorka ili direktorka/direktorica. Ebala ih rodna ravnopravnost koju trpaju i gde joj jeste i gde joj nije mesto.

Jezik je živa stvar podložna promenama kao i sve drugo. Ako ćemo da se vraćamo u vreme pre Vukove reforme onda predlažem da se vratimo i u ostalom. Bacite kompjutere, iPhone i ostale tehnike, umesto Mercedesa i Audija uzjašite konje ili magarce, isključite centralno grejanje i pravac šuma da svojeručno spremite ogrev ...

Umesto da se ponosimo time što imamo DVA pisma što je retkost u svetu i da ih OBA promovišemo gde stignemo (nazivi ulica, institucija, saobraćajne tabel) mi se svađamo koje je više srBsko.

Moj doprinos očuvanju OBA srPska pisma je u tome da sam na desetak kompjutera podesila srPsku latinicu i ćirilicu.













Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 1:45 am

Zoxy,sad cujem da je latinica podijeljena i pitam se sta cu sad...ajmo reci nije hrvatska latinica,ali jeste njemacka...kako cemo se sporazumjeti....
Oduvijek sam govorila i smatram,bitno da se razumijemo,sta vrijedi i cirilica i latinica ako cu nekom da ebem mamu na tim pismima---bitno je pisati i citati ljubav,razumijevanje...a to razumijemo na bilo kojem pismu.Ovo B i P mi je kao svadja ko je veci vjernik.,onaj sto moli u tisini svoje sobe ili onaj sto lize oltare.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 2:01 am

Astra pa to sam otprilike i ja rekla. Svaki jezik koji koristi latinicu kao pismo ima svoje modifikacije iste. Mađarska latinica ima slova kojih nema u nemačkoj ili srpskoj ili hrvatskoj ... Ne delim ja ljude po tome koje pismo koriste nego sam konstatovala da se to radi. Ćirilica se "tituliše" kao jedino pismo dostojno Srba kao takvih a zanemaruje se činjenica da istu (uz svoje modifikacije) koriste i drugi.

A veruj da sam ne jednom bila u situaciji da nas sa ove strane Save i Dunava smatraju Srbima niže rase jer smo u određenim istorijskim okolnostima živeli u Austrougarskoj monarhiji. Bolje da se ne upuštam u pisanija šta onda takvima kažem i koje istorijske činjenice i narodne pesme im citiram.

Ponosna sam što čitam i pišem na dva pisma ne primećujući čak koje je trenutno u opticaju. Smatram to bogatstvom koje treba negovati.

A od novopečenih vernika mi se nekad povraća veruj mi. Kad me krenu učiti neke stvari i to nakaradno dobijem ospicarole i upotrebim ironičnu rečenicu "Moja majka-Zorka me je to naučila kad sam imala pet godina ne treba TI da me učiš!"

P.S. A ono za "ošišanu" latinicu besnim zbog ove polupismene balavurdije po fb i forumima. Imam isuviše prijatelja koji su napolje i koji zbog svog okruženja, kontakata ili posla ne mogu svako malo da prebacuju sa engleske/nemačke/neke treće na latinicu koja ima kvačice ili na ćirilicu.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 2:27 am

Nadam se da nisam nikog uvredila onim što sam napisala. Suština mog pisanja je bila da je besmisleno vratiti se 200 godina unazad gramatički. Ako traže vraćanje na srBsku gramatiku zašto ne traže i promenu naziva meseca recimo, jer do Kneza Mihajla (mislim da je on ali nisam 100% sigurna) nisu korišćeni ovi nazivi koji su nama danas uobičajeni. I još ko zna koliko takvih primera. Odatle onaj moj ironični predlog da se borci za gramatiku serbsku odreknu Audija i uzjašu magarce. U skaladu sa onim što traže od nas ni manje ni više. Gramatika od pre 200 godina - prevozno sredstvo od pre 200 godina.

Evo jednog primera koji sam davno čitala u Politikinom zabavniku. Ne sećam se cele pričice ali suština je da kad bi mi Srbi hteli da oblačimo samo odeću koja ima srBski naziv hodali bi okolo u gaćama i rukavicama. Svi drugi delovi odeće (odnosno njihovi nazivi) su tuđice.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 8:43 am

... 'bem ti zabaWniCk, prestaTju da ga qpujem... Zoxy, obozHawam te...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 9:23 am

..koja bi to odevna kombinacija bila smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 10:10 am

Lakota ::
..koja bi to odevna kombinacija bila smehsmeh 
... znam da opanak potiče iz Irske, napravio ga je čuveni proizvođač obuće "O'panak&Co" ...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyČet Okt 31, 2013 12:07 pm

ZoxZoja ::
Odatle onaj  moj ironični predlog da se borci za gramatiku serbsku odreknu Audija i uzjašu magarce.
hahahahahahaha Zox, da smao znas koliko mi je drago sto piSHes ovdje!

Sorry love, ja moram sh, ch;)
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPet Nov 01, 2013 1:50 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 EmptyPet Nov 01, 2013 11:59 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Телевизија „Happy" направила је револуцију у транскрипцији, слепом (дословно) куцању и свему осталом што нема везе с овим. Ако ви нисте разумели нас, нисмо ни ми њих.
Правило од ког не одустајемо: Лектор кошта.
_____________

Sve mi se čini da je ovo prevođeno na srBski -doslovno , bukvalno ,zadrto .

Luj XIV -postaje ХИВ. jbt










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Sponsored content





srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: srBski ili srPski jezik ?    srBski ili srPski  jezik ?  - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
srBski ili srPski jezik ?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» NovoslovenskiJ jezik
» MATERNJI JEZIK-ZABORAVITE LI GA ?
» Srpski vladari

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: JEZIKOVA JUHA :: LINGVISTIKA-
Skoči na: