DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi

Ići dole 
+2
Danubius
MadamX
6 posters
AutorPoruka
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 12:49 am

Svako od nas ima nekog koga više nema. Život često zna da bude surov i otima nam one koje volimo, koji su nam dragi.

Kada vam umre neko blizak, normalno je da tugujete, godinu, dve...

Ali, kada tugujete zbog nekoga godinama, psiholozi to stanje nazivaju "otežano tugovanje".

Otežano tugovanje se odvija u nekoliko faza.

Kako prebroditi taj period tuge?

Razgovarajte i družite se sa ljudima koji su pozitivni i dobronamerni.

Nemojte pisati dnevnik vezan za taj gubitak, jer će vas uvek podsećati..

Šetajte. Čitajte.

Nemojte se zatvarati u kuću.

Potražite stručnu pomoć ako ne možete sami da prolazite kroz taj period.


Kako vi tugujete..da, sve je individualno, ali vremenski..da li upadate u "otežano tugovanje"










[You must be registered and logged in to see this link.]     [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 9:01 am

Srećom nije bilo ni prilike da se "isprobam u tugovanju".
Naravno, nisam od onih koji nije izgubio nikog, ali gubitak roditelja ne smatram nečim različitim od onog što nas sve čeka. Jednostavno je tako prirodno. Tuguješ, ali ideš dalje. Ionako pravo nedostajenje te tek čeka. A ono je jače osećanje od prve tuge.
Naravno da je potrebno učiniti sve da se misli uposle, ali tuga se teško svesno može odagnati. Ako ne pomognu svi oni nabrojani pokušaji oko pozitivnih ljudi svakako treba potražiti stručnu pomoć.
Jer stručnjak poznaje "sve alate" za prevladavanje krize.

Tuga je racionalno-iracionalna. I protiv nje se mora boriti racionalnim oružjem.










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 9:45 am

brdjanin ::


Tuga je racionalno-iracionalna. I protiv nje se mora boriti racionalnim oružjem.
Upravo tako . Ja sam nedavno izgubio oca ,i ne idem na groblje skoro uopšte (kao moja sestra i majka ,gotovo svakodnevno) 
On sam je bio takav ,pet para nije dao na "grobarenje" ,niti na "manifestacije tugovanja" 
Kad mu je umrla majka ,drugi dan je upalio TV ,smatrajući da život treba da se nastavi normalno ,a tako i jeste . 
Nikome ne pomaže što se neko zabradi u crninu godinama i zatvori u kuću , a dane provodi na groblju . 
Kao i sve druge vredne emocije ,i tuga je u srcu . 
Prebroditi neki gubitak se može samo tako da se nastavi živeti .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 9:49 am

Kada stvari idu "po redu"...kako zakon biologije nalaže, moramo smoći snage da to prebrodimo i prihvatimo tu neminovnost. To je zajedničko iskustvo svih ljudi. U nekim zrelim godinama, prihvatanje te neminovnosti je i stvar zrelosti.










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 9:56 am

Kao najmlađi u porodici, odavno sam navikao na ispraćaj najbližih, išlo je po redu, kako je "Onaj" propisao. Ne znam kako bih podneo, poremećaj rasporeda.
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 10:06 am

Najlakse je reci, idemo dalje i nastaviti ziveti, samo je tesko to izvesti i taj zivot, kad izgubis dragu osbu (pogotovu neocekivano i van svih redova) vise nije zivot vec zivotarenje.
Naravno da mnogo zavisi od toga koliko ste kao osoba jaki, koliko mozete i hocete da prihvatite realnost. Svesni ste da nista ne mozete promeniti ail boli, jakoo boli. Uzasan nedostatak, praznina, tuga, preovlada srcem. Iza svakog coska nesvesno ocekujete da cete ugledati dragi vam lik.
Svako zvono na vratima, zvuk telefona...sve...je automatska reacija i pomisao na tu osbu. A onda svesni, da je to ikad vise moguce, boli jos jace, jos vise....
Moj prvi gubitak je ostavio najvise traga na meni. Bila sam ziva, ali nisam zivela.
Ne, nisam gasila  TV  ali niti sam cula, niti videla sta emituje. Izbegavala drustvo, bila mi potrebna samoca, samoca, samoca...
I dok ste sami, slike se vracaju i redjaju, jedna za drugom.
Ne znam da li me ojacalo ono sto me nije ubilo, ili sam sazrela, pa realnije prihvatale naredne gubitke, ali ako smem reci, lakse sam ih podnosila. Bolelo je jako, ali sam se borila i tad mi je trebala guzva, masa ljudi, sto vise zaposlenosti i fizicke i psihicke...i nastavila sam da zivim.
I posle dvadeset i kusur godina, ne lezem niti ustajem bez pomisli na moj prvi veliki gubitak.
Cesto znam sebi da prebacim, zasto naredne gubitke, manje spominjem, cak i redje na njih pomislim.
Valjda je taj prvi bio toliko jak, bila sam nespremna, nisam ocekivala, iznenadno sve kao tren munje. Jedan ludi rat, jedan metak, i na hiljade i hiljade tuga u srcima ljudi, a u mom tga zauvek!
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 10:20 am

Ja sam jedna od onih racionalnih. Tugujem ali ne prekidam život. Ispoštujemo ono običajno (Zadušnice i drugi dani kad se tradicionalno ide na groblje) ali čak ni tih prvih dana i nedelja nisam išla na groblje svakodnevno. Mislim da bi se moj Nika mrtav digao da me ispalabuca da sam mu na grobu visila svakodnevno.











Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi EmptySre Avg 05, 2015 10:28 am

Moj prvi gubitak se desio kad sam bila jos na faksu,a sestra u srednjoj skoli....ostale smo same....trebalo je biti i mama i tata ,trebalo je trbuhom za kruhom,pa mi je taj gubitak totalno promijenio tok zivota....ostarila sam preko noci i sto kaze Dusica.nema cini mi se ni sad dana da ne pomislim na to,mada sam sve smrti uvijek tesko prezivljavala i tugovala sam necujno i dugo.
Ne mogu da prihvatim i tu nebesku nepravdu,cini mi se da mi je ona teza od te tuge,neki bijes zasto dolazi prerano i ne ide po redu.
Strucne osobe me uce da kontrolisem tu moju preosjetljivost,ali to je u mojim genima....ne znam da cu ikad moci da se izborim sa tugom kako bi trebalo,a uz to vezujem i svoje snove.....a mogla sam mozda biti psiholog da mi ta visa sila nije presjekla put.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty
PočaljiNaslov: Re: Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi   kako - Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Otežano tugovanje-kako najlakše prebroditi
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» hik???kako cu kuci?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: