DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Moždani udar i kako ga sprečiti BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Moždani udar i kako ga sprečiti BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Moždani udar i kako ga sprečiti

Ići dole 
+10
doctorr67
@GaZdarica@
Danubius
Crna_ovca
AstrinaKomsinica
sonia
Kijara-brm
komunikativn@
Lily
jutarnja izmaglica
14 posters
AutorPoruka
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Okt 25, 2010 2:42 pm

Moždani udar je u Srbiji prvi uzrok umiranja kod žena, a drugi kod muškaraca. Stručnjaci procenjuju da od moždanog udara kod nas umre preko 3.000 ljudi na milion stanovnika. Posebno zabrinjava činjenica da šlog pogađa sve mlađe ljude, ponekad čak ispod 45 godina starosti, iako naši lekari kažu da su među pacijentima imali i 18-godišnjake.

Moždani udar - u narodu poznatiji kao šlog ili kap - zvuči kao smrtna presuda jer osoba koja ga doživi u većini slučajeva ostaje težak invalid. Ali, ukoliko se pacijentu pruži adekvatna lekarska pomoć prvih šest sati posle izlivanja krvi, veliki deo tegoba i posledica moguće je izbeći. U tom periodu tim stručnjaka može da primeni najsavremeniju trombolitičku terapiju, koja omogućava bolesnicima da se uz minimalna oštećenja vrate svojim porodicama i normalnom životu.
Često su za svoju nesreću krive i same žrtve šloga jer ništa ne preduzimaju da, recimo, snize pritisak ili otkriju zašto odjednom počinju da vuku nogu, zapliću pri govoru ili im trnu prsti.
Moždani udar je neurološka bolest koja nastaje naglo i prouzrokovana je poremećajem cirkulacije u mozgu, što dovodi do nedovoljne snabdevenosti određenih delova mozga kiseonikom i hranljivim materijama. Postoje dve vrste moždanog udara: hemoragični moždani udar, pucanje velikog krvnog suda u mozgu i izlivanje krvi u okolna tkiva (što se po pravilu dešava u 15 odsto slučajeva), ili takozvani ishemijski moždani udar, kad ugrušak (tromb) začepi jednu od četiri osnovne arterije mozga ili neke od njihovih manjih ogranaka i izaziva prekid protoka krvi kroz njih (što se dešava u 85 odsto slučajeva). Pošto su ćelije lišene kiseonika, one odumiru. Posledice variraju od kratkotrajne slabosti, gubitka svesti, preko nemogućnosti pacijenta da se kreće, govori pa do doživotne paralize, pa čak i smrti.
U gotovo 50 odsto slučajeva organizam nas upozorava na predstojeću opasnost - kao što erupciji vulkana obično prethodi lak zemljotres, tako i teškom šlogu predstoje takozvani mini šlogovi. Tromb nakratko prekida dotok krvi, a zatim se raspada bez traga. Taj prolazni moždani atak može da se manifestuje kao slabost u jednoj polovini tela ili nagli gubitak vida na jednom oku, koji se ubrzo vraća. Može se javiti i privremeni poremećaj govora kad čovek ne može da izgovori neku reč. Najčešće se sve dešava brzo i ne traje dugo pa čovek ne stigne da shvati šta se desilo i ne obraća na to pažnju, misleći da će sve proći samo od sebe. A to je velika šteta jer takve stvari ne prolaze tek tako i treba odmah preduzeti odgovarajuće mere.
Posebnoj opasnosti izložene su osobe s visokim krvnim pritiskom, pušači, dijabetičari, žene koje uzimaju oralnu kontracepciju s visokim sadržajem estrogena, kao i srčani bolesnici s narušenim srčanim ritmom. Ugroženi su i gojazni ljudi s visokim holesterolom, naročito ako se malo kreću. Ali treba imati na umu da se starosna granica pomera naniže i da mlađi ljudi moraju takođe da osluškuju svoj organizam i obrate pažnju na signale upozorenja.

Simptomi
Utrnulost, slabost ili oduzetost. U početku čovek ne oseća samo recimo stopalo ili šaku, zatim se utrnulost širi na ruku ili nogu, pa čak i lice i celu jednu polovinu tela. Dešava se da pacijent oseti samo slabe žmarce ili trnce u vrhovima prstiju.
Poremećaj govora. Pacijent odjednom ne može da se seti neke reči ili ne može razgovetno da je izgovori ili ne razume šta njemu neko govori.
Neposlušni prsti. Prvi znak mini šloga može biti nemogućnost da zadržite predmet u rukama. Ako odjednom niste u stanju da uzmete olovku, podignete ključeve koji su vam ispali ili se obamrlost širi - odmah potražite pomoć.
Naglo zamagljenje vida. Često se početak šloga manifestuje naglim zatamnjenjem vida, a pacijent okolinu vidi u sivim bezbojnim tonovima. Obično je zahvaćeno samo jedno oko, dok na drugo i dalje vidi normalno. Ponekad čovek sve vidi duplo: umesto jednog predmeta vidi dva, bilo jedan pored drugog, bilo jedan preko drugog. Delimičan gubitak vida može biti praćen utrnućem odgovarajuće polovine lica. Čak i ako sve brzo prođe, taj signal se ne sme zanemariti. Još koliko sutradan treba otići kod lekara.
Nesiguran hod i loša koordinacija pokreta. Po pravilu taj simptom ukazuje na tromb koji narušava rad centra za ravnotežu u mozgu. Zanošenje u hodu je najčešće praćeno vrtoglavicom.
Iznenadna nesnosna glavobolja. To je najkarakterističniji simptom šloga. Ona je konstantno jaka, nije pulsirajuća, ne zahvata jedan deo glave, već celu lobanju i nema očigledan uzrok.

Reagujte na vreme
Šta da radite ako kod sebe ili vaših bližnjih primetite nabrojane simptome? Pre svega morate da ih shvatite ozbiljno. Čak i ako brzo prođu, zakažite pregled kod neurologa. Podrobno opišite lekaru Hitne pomoći svoje simptome da bi vas bolje shvatio i dao adekvatan savet. I ne obraćajte pažnju na proteste pacijenta u stilu: „Ma nije to ništa, sad mi je sasvim dobro!“ Prvi trenuci posle moždanog udara su najdragoceniji i od toga kako ste ih iskoristili može da vam zavisi život!
Jedinica za moždani udar
U beogradskom Urgentom centru postoji dobro opremljena savremena Jedinica za moždani udar. Njeni lekari tu primenjuju najsavremeniju trobmolitičku terapiju koja je veoma delotvorna ukoliko pacijent stigne na vreme. Ta terapija podrazumeva da se u prvih nekoliko sati posle šloga obolelom da lek koji razbija tromb, čime se oštećenja mozga svode na minimum, a čovek ustaje već sutradan.
Prvi put kod nas Udruženje neurologa Srbije organizuje 9. juna obeležavanje Dana borbe protiv moždanog udara širom naše zemlje.
Kako nastaje šlog
U većini slučajeva (85%) moždani udar nastaje kada krvni ugrušak (tromb) začepi arteriju u mozgu. U ostalih 15% slučajeva šlog se javlja kad arterija u mozgu pukne. Oba mogu imati pogubne posledice.

HEMORAGIČNI ŠLOG
1. U mozgu dolazi do pucanja arterije i krv se izliva u okolno tkivo ili brazde i vijuge mozga.
2. Krv preplavljuje ćelije mozga, remeti njihove funkcije i dovodi do oticanja mozga zbog suvišne tečnosti.
3. Ukoliko se oticanje nastavi, mozak se širi, ali to širenje zaustavljaju kosti glave pa sadržaj počinje da izlazi kroz otvor u dnu lobanje, uništavajući tako centre za svest i disanje.

ISHEMIJSKI ŠLOG
1. Formira se krvni ugrušak (tromb) koji dospeva u mozak i tu začepljuje arteriju. Ugrušci se najčešće formiraju u srcu ili vratnim arterijama koje su oštećene aterosklerotičnim plakom.
2. Mozak pokušava da se zaštiti tako što povećava pritisak krvi u nastojanju da pročisti arteriju. Za to vreme, ćelije mozga, lišene kiseonika, počinju da otkazuju.
3. Ukoliko problem potraje, moždane ćelije otiču i umiru.
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Moždani udar, smanjite rizik   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Okt 25, 2010 2:45 pm

U industrializovanim zemljama pa i kod nas moždani udar je najcešci uzrok invalidnosti. Kod nas je on i najcešci uzrok smrti. Bitna je prevencija, jer kada se moždanu udar dogodi oštecenja su nepopravljiva, a lecenje se vecim delom zasniva na rehabilitaciji i pokušaju da se spreci eventualni sledeci moždani udar.

Spread, naucno udruženje, ciji je cilj informisanje o boletima radi njihove prevencije, izracunala je da se cak 8 od 10 moždanih udara može izbeci ako se suzbiju uzroci koji ga izazivaju. Objavili su preporuke za prevenciju i lecenje moždanog udara, kako bi se maksimalno smanjio rizik od oboljevanja od ove opake bolesti.

Glavni cinioc rizika je životna dob, izgledi za oboljevanje od moždang udara udvostrucava se posle 55-te godine života a 65-ta je kriticna, nakon koje se ucestalost ove bolesti još povecava. protiv starenja ne možemo uciniti ništa, tako da je starosna dob cimioc na koji memožemo delovati kao i pol (muškarci cešce oboljevaju nego žene), kao i nasledna sklonost (osobe kojima su bliži clanovi porodice doživeli moždani udar imaju veci rizik).

Pored ovih postoje rizicni cinioci na koje se može uticati. Povišeni krvni pritisak, koji se lako otkriva merenjem, gde se pod normalnim krvnim pritiskom smatra 120-140mmHg gornji ili sistolni i 90mmHg donji ili diastolni.

Lekovi protiv povišenog krvnog pritiska nisu uvek podjednako delotvorni ali kardiolozi savetuju:

- da se terapija ne prekida mimo lekarskog saveta

- da se doda drugi lek ako jedan u odredenoj dozi ne deluje

I druge bolesti stvaraju sklonost za oždani udar kao:

Bolesti srca, posebno fibrilacija arterija, aritmija koja je posledica nesinhronizovanih kontrakcija srcanih pretkomora.

Šecerna bolest, jer uzrokuje arteriosklerozu, odnosno stvaranje masnih naslaga na unutrašnjim zidovima krvnih sudova. Na tim se naslagama lako stvore ugrušci, odvoje se i lako zacepe druge krvne sudove.

I neka druga stanja pogoduju moždanom udaru kao: hiperhomocisteinemija- prekomerna koncentracija homocisteina u krvi, karotidna stenoza- suženje karotidne arterije, hipertrofija levog ventrikula. Velika je verovatnoca i da ce se moždani udar kod osoba koje su ga doživele ponovo pojaviti.

Cinioci na koje se može delovati su i pušenje, ne samo da povecava rizik od raka pluca vec deluje na stvaranje ugrušaka, arterioskleroticnih naslaga, povecanje lošeg holestrola u krvi. Isto tako utice prekomerno konzimiranje alkohola, nedovoljna fizicka aktivnost i upotreba droga.

Što se namirnica tice štetni su :

Natrijum, glavni sastojak kuhinjske soli i suhomesnati proizvodi, masni sirevi, jer mogu postaknuti povišen krvni pritisak ili pogoršati postojecu hipertenziju.

Zasicene masnoce kojih ima najviše u proizvodima životinjskog porekla kao što su crveno meso, svinjska mast, suhomesnati proizvodi, mleko, puter...

Zaštitnu ulogu imaju:

Antioksidansi, kao što je vitamin C i E, betakaroten, vitamini B6 i B12.

Mineralne soli kao što je kalijum, magnezijum i kalcijum

Simptomi koji zovu na uzbunu

Utrnulost jedne ruke, gubitak osetljivosti, poteškoce u izražavanju i kordinaciji, glavobolja, slabljenje vida, poteškoce u pamcenju i pažnji, poremecaj ravnoteže.

Kod moždanog udara bolesnika treba što pre odvesti u bolnicu jer je vreme tu veoma dragoceno. Što se pre interveniše vece su šanse da se spasi život i smanji stepen invalidnosti. Ako je moždano tkivo bilo izloženo nedostatku kiseonika oko 6 sati mogu se delimicno povratiti oštecene funkcije.

Izvor: Vita
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Okt 25, 2010 3:11 pm

Pregrmela sam laksi oblik sloga sa mojim tatom.. srecom da smo i mi bili kod njih preko vikenda, pa smo reagovali na vreme. jako se uplasio, nije znao sta se desava a gubi svest, ravnotezu i leva strana ga izdaje.. zadnji put je bio kod doktora pre 12 godina i tada se posekao samo..vitalan covek, relativno zdrav.. nije pio nikakve lekove nikad.. i onda sok za sve..

Ono sto je mene uzdrmalo jeste njegova nemogucnost da zadrzi emocije, u zivotu nisam videla svog oca da place, a tada sam ga tesila kako sam znala i umela premda ni sama nisam bila sigurna sta mu se desava, svo vreme sam bila uz njega pa i u sanitetu do bolnice.

Posle meseca dana boravka u bolnici prebacili su ga u Slankamen na tri meseca, sada je kuci, oseca se dobro ali mislim da mu je oslabio centar za ravnotezu, desava mu se da padne... uskoro bi trebalo da ponovi terapiju u banji.

Nije bilo izliva krvi u mozak i sami doktori kazu da je, ako se to moze tako reci, izvukao Bingo tog dana!
Nazad na vrh Ići dole
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Okt 25, 2010 3:21 pm

hvala dragom Bogi da nije bilo jace-no oporavak mora biti kontrolisan i naravno uz pridrzavanje saveta lekara...a tvoja podrska je onaj bitan melem bez koga ni lekovi ne bi imali tako dejstvo...srecni smo mi ljudi koji imamo roditelje...i zato ih cuvajmo i negujmo ,da nam sto duze zive... srce
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Okt 25, 2010 3:33 pm

U pravu si.. dokle god imam njih imam sve.. to sam upravo ovaj vikend i rekla, bila sam kod njih i mama se nesto ljutila na tatu.. naucila da on moze sve, a to je sada vec davno proslo vreme.. pa sam joj nagovestila da je sve dobro dok smo svi na okupu.. a da treba da se cuvamo.. trebamo SVI!

Tata je disciplinovan pacijent sto se tice lekova i kontrola, a malo je i strah uradio svoje jer je imao prilike da vidi i mnogo teze slucajeve od njega cak i sa smrtnim ishodima, pa je sve to veoma tesko podneo.. Ali opet se i ne cuva dovoljno i dzaba sva nasa prica on opet po svome. Kad sam ga videla na merdevinama kad mi nije srce stalo, a onda se smeje i prica mi kako vozi bicikl.. sa kojeg je takodje pao par puta.. Pricala sam i trubila.. a onda sam poludela i pitala ga da li zeli da dozivi da bude deda i sa moje strane, naravno da je potvrdio.. e pa rekla sam mu da ja takav utisak nemam jer ako zaista to zeli neka se ne igra sa svojim zivotom.. bila sam gruba ali jedino na taj nacin sam mogla dopreti do njega.. i jos sam mu rekla ako nastavi tako da mu ja necu doci u bolnicu.. onda se rasplakao.. pa nam je oboma bilo strasno.. znam da bih, naravno.. ali nisam vise znala sta da mu kazem!
Nazad na vrh Ići dole
jutarnja izmaglica

jutarnja izmaglica


Godina : 68
Location : Beograd,moj rodni grad
Humor : smehoholicarka
Datum upisa : 11.08.2010

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Dec 18, 2010 8:51 pm

Ponekad je dušo moja i neophodno biti kako bih ja to rekla KORISNO GRUB...da bi smo postigli željeni efekat...netreba ni preterivati sa negom i brigom jer ljudi sa problemom pokusavaju da zaborave ili cak potpuno anuliraju činjenicu postojećeg stanja'ustvari'oni postaju tada prava DECA...i godi im i dure se...no važno je da smo uz njih pa neka to bude ponekad i KORISNO GRUBO.... srce
Nazad na vrh Ići dole
http://magnolija.serbianforum.info/forum.htm
komunikativn@
Fatal Femme
komunikativn@


Godina : 51
Location : tu i tamo -:)
Datum upisa : 02.02.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Dec 18, 2010 10:15 pm

Lily zelim sve najbolje tvom tati, i neponovilo se!

..U mojoj fam.prije tri mj. mozdani udar odnijo je zivot 17-aestogodisnjem decku.Sve se dogadjalo munjevitom brzinom.
..Mali nikad nije bio bolestan do tada.
..Dosao je kuci sa treninga i pozalio se na nesnosljivu glavobolju.
..Popijo je tabletu protiv bolova i legao.
..Nakon pola sat,poceo se od bolova bacati po krevetu.
..Stigao je rettung i odvezli ga u bolnicu.
..Toliki je pritisak imao u glavi da su mu morali busiti u nadi da se pritisak smanji.
..Sva ta procedura trajala je paar sati.
..Bio je prikopcan na aparate,ali pomoci nije bilo.
..Iskljucili su aparate i on je otisao.
...Dok ovo pisem,oci su mi zamagljene suzama.
...i pitam se ZASTO?al odgovora nema.
................................................................................................
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Maj 07, 2011 1:05 am

Kako sad to?
Seks, kava i ispuhivanje nosa opasni po život


Kava, seks, žustra tjelovježba i ispuhivanje nosa povećavaju rizik od moždanog udara, kažu znanstvenici iz Nizozemske koji su se koncentrirali na proučavanje uzroka hemoragijskog moždanog udara tj. 'izljeva krvi u mozak'.
Proučavajući 250 pacijenata utvrdili su osam faktora rizika povezanih s krvarenjem mozga. Svi oni povisuju krvni tlak, a to mogu dovesti do puknuća krvnih žila, objavljeno je u časopisu
Stroke.

Do krvarenja može doći zbog prsnuća oslabljene krvne žile ili moždane aneurizme (abnormalnog proširenja krvne žile). Nakupljanjem krvi povećava se tlak koji može ubiti tkiva ili uništiti stanice ometajući normalno protjecanje krvi kroz zahvaćena područja. Ova vrsta moždanog udara smrtonosna je u 80% slučajeva.

Napici zbog kojih bi vam mogli otkazati mozak i srce
Znanstvenici iz Sveučilišnog medicinskog centra u Utrechtu pratilo je 250 pacijenata tri godine želeći saznati što potiče prsnuće.

Ustanovili su da je u 10 slučajeva prsnuća moždane aneurizme kofein odgovoran za više od jednog slučaja.

Glavni faktori rizika:
Kava 10.6%
Žustra tjelovježba 7.9%
Ispuhivanje nosa 5.4%
Seks 4.3%
Napinjanje zbog izbacivanja izmeta 3.6%
Ispijanje Cole 3.5%
Nagla preplašenost 2.7%
Gnjev 1.3%

Dr. Monique Vlak, neurolog i voditeljica istraživanja kaže: 'Svi ovi faktori rizika uzrokuju naglo i kratko povišenje krvnog tlaka, što je, čini se, zajednički uzrok prsnuća aneurizme.'

Dodala je da jedna od 50 osoba ima aneurizmu na mozgu, no samo manji broj prsne.

Istraživanje se usredotočilo samo na prsnuće. Međutim visoki tlak slabi krvne žile, a njega mogu uzrokovati debljina, pušenje i nedostatak tjelovježbe.


(neka sonija spoji teme)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 12:25 pm

Simptomi
Utrnulost, slabost ili oduzetost. U početku čovek ne oseća samo recimo stopalo ili šaku, zatim se utrnulost širi na ruku ili nogu, pa čak i lice i celu jednu polovinu tela. Dešava se da pacijent oseti samo slabe žmarce ili trnce u vrhovima prstiju.
Poremećaj govora. Pacijent odjednom ne može da se seti neke reči ili ne može razgovetno da je izgovori ili ne razume šta njemu neko govori.
Neposlušni prsti. Prvi znak mini šloga može biti nemogućnost da zadržite predmet u rukama. Ako odjednom niste u stanju da uzmete olovku, podignete ključeve koji su vam ispali ili se obamrlost širi - odmah potražite pomoć.
Naglo zamagljenje vida. Često se početak šloga manifestuje naglim zatamnjenjem vida, a pacijent okolinu vidi u sivim bezbojnim tonovima. Obično je zahvaćeno samo jedno oko, dok na drugo i dalje vidi normalno. Ponekad čovek sve vidi duplo: umesto jednog predmeta vidi dva, bilo jedan pored drugog, bilo jedan preko drugog. Delimičan gubitak vida može biti praćen utrnućem odgovarajuće polovine lica. Čak i ako sve brzo prođe, taj signal se ne sme zanemariti. Još koliko sutradan treba otići kod lekara.
Nesiguran hod i loša koordinacija pokreta. Po pravilu taj simptom ukazuje na tromb koji narušava rad centra za ravnotežu u mozgu. Zanošenje u hodu je najčešće praćeno vrtoglavicom.
Iznenadna nesnosna glavobolja. To je najkarakterističniji simptom šloga. Ona je konstantno jaka, nije pulsirajuća, ne zahvata jedan deo glave, već celu lobanju i nema očigledan uzrok.





Simptomi su u stvari jako bitni i nikad ih ne treba zanemarivati, a mi, priznacete stalno to radimo. Ma kako mali, nevazan nam se ciinilo, treba reagovati, otici lekaru. Nekad je bolje i da to bude lazno alarmiranje, nego da posle bude kasno...

PREVENCIJA je kljucna rec kod mnogih bolesti, pa i ove. Kod nas je tek od skora, cini mi se pocela da se daje vaznost preventivi ( uostalom kod nas je sve naopako, pa i mnogo toga u medicini, bacaju se grdne pare na lecenje i rehabilitaciju, umesto da se ulaze u preventivu, ali.. )

-Zdrav nacin ishrane ima vodecu ulogu u prevenciji mozdanog udara ( konkretno sta i kako kasnije na temi..)

-Manje stresa

-Vise kretanja

Zvuci prosto, ali kad pomislim u kakvim vremenima nas narod zivi, nije ni cudo sto smo na vrhu po broju mozdanih udara u Evropi... Tuga...










Moždani udar i kako ga sprečiti CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 5:55 pm

Sve to stoji, ali ako zbog nekih simptoma ides cesto kod doktora proglase te da si hipohodar, pa ne reaguju kad je zaista frka! To je stvarnost ovde, a i nikad vremena da se pregledamo kako treba. Meni je recimo posle svih trauma i stresova, kad se sve zavrsilo-srecno.. poceo pritisak divljati, kad se najbolje osecam i izmere mi ( iz sale) bude 150/110 svi se preneraze, pa i ja, ali sta da se radi.. regulisala sam ishranu, manje masnoce, nista przeno itd.. mnogo voca, povrca i kad god mozemo setamo, znaci i fizicka aktivnost ( tajo, ne dobacuj, ima i toga :eee: )..
Cak sam ispocetka imala i bolove u predelu srca, pa sam prosla sve preglede i snimanja, cak i ultra zvuk srca i sve je u redu, normalno.. potom sam nosila holter za pritisak 24h.. i pokazao je odredjene amplitude i krivudanja, ali nista alarmantno!

Moja doktorka kaze sve je to posledica od ranije i tek sada organizam reaguje.. a sve je pocelo sa zeludacnim problemima. cherry sad sam OK! Ali cik da izmerim pritisak! migg ererere
Najvise se brinu svi kako cu u trudnoci, da li ce biti vise problema!
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 6:02 pm

Da se vratim na temu- jako je bitno biti smiren i pozitivan u njihovom prisustvu.. ulivati im nadu u oporavak i svaki pa i najmanji znak poboljsanja odusevljeno podrzavati i sugerisati da ce ih posle tog napretka biti sve vise!

Znalo mi se desavati da juri iz decije bolnice preko puta u bolnicu za odrasle na hematologiju, a potom u stan spakujem sve potrebno za caleta i juri za Slankamen kod njega.. da svuda budes priseban, a kad se vracas kuci places u autu ili kad legnes u krevet. Onda sam se slamala! Ali sve je srecno proslo, ali je bilo potrebno mnogo, mnogo snage i vremena da sve dodje na svoje, na srecu tako je i bilo!

Usput, sutra mi seka dolazi u goste tj. na kontrolu hematolosku.. i svaki put to dozivljavam jako stresno jer se bojim da se bolest ne vrati, ali to nikad pred njom necu pokazati, jer na moje veliko zadovoljstvo kad je haos- tada sam prisebna, a slomim se kasnije! I sve ih ubedim da je to sve OK i normalno i da je to put ka oporavku.. a kasnije sve to meni prica moj muzic - ispocetka! :eee: ererere
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 6:04 pm

Kijara-brm ::
Seks, kava i ispuhivanje nosa opasni po život[/b]


Avaj, gotova sam! Moždani udar i kako ga sprečiti 900975
Nazad na vrh Ići dole
Crna_ovca
Princ od tora
Crna_ovca


Datum upisa : 21.12.2007

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 6:08 pm

AstrinaKomsinica ::
Kijara-brm ::
Seks, kava i ispuhivanje nosa opasni po život[/b]


Avaj, gotova sam! Moždani udar i kako ga sprečiti 900975

Kad pijes kafu i ispuhavas nos :eee:
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 6:14 pm

Crna_ovca ::
AstrinaKomsinica ::
Kijara-brm ::
Seks, kava i ispuhivanje nosa opasni po život[/b]


Avaj, gotova sam! Moždani udar i kako ga sprečiti 900975

Kad pijes kafu i ispuhavas nos :eee:

Ko zna- zna:))) Pozzz Ovcice rukuju se
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 6:17 pm

Ponekad otici u crkvu i pomolit se. Molitve cuda donose i odnesu.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 10:19 pm

Lily ::
Sve to stoji, ali ako zbog nekih simptoma ides cesto kod doktora proglase te da si hipohodar, pa ne reaguju kad je zaista frka! To je stvarnost ovde, a i nikad vremena da se pregledamo kako treba. Meni je recimo posle svih trauma i stresova, kad se sve zavrsilo-srecno.. poceo pritisak divljati, kad se najbolje osecam i izmere mi ( iz sale) bude 150/110 svi se preneraze, pa i ja, ali sta da se radi.. regulisala sam ishranu, manje masnoce, nista przeno itd.. mnogo voca, povrca i kad god mozemo setamo, znaci i fizicka aktivnost ( tajo, ne dobacuj, ima i toga Moždani udar i kako ga sprečiti 539287 )..
Cak sam ispocetka imala i bolove u predelu srca, pa sam prosla sve preglede i snimanja, cak i ultra zvuk srca i sve je u redu, normalno.. potom sam nosila holter za pritisak 24h.. i pokazao je odredjene amplitude i krivudanja, ali nista alarmantno!

Moja doktorka kaze sve je to posledica od ranije i tek sada organizam reaguje.. a sve je pocelo sa zeludacnim problemima. Moždani udar i kako ga sprečiti 99267 sad sam OK! Ali cik da izmerim pritisak! Moždani udar i kako ga sprečiti 558763 Moždani udar i kako ga sprečiti 915553
Najvise se brinu svi kako cu u trudnoci, da li ce biti vise problema!







Pa vidi Lily..Nema cik da izmerim pritisak, nego da meris.. Odlicno je to sto si pocela setnje, zdrava ishrana, i ne brini se rezultati ce se pokazati..

Ovo sto ti govorim je znanje a i iskustvo...

Upravo zato sto te ceka trudnoca moras biti istrajna u promeni nacina zivota koji ce za rezultat dati stabilizaciju pritiska..

Isto sam i ja uvek imala ''normalno'' gornji 130 pa i vise a donji oko 90, i sve mislila, malo sam krupnija, tako treba...

A onda treca trudnoca... Previse ambicija, stres zbog nepolozenog ispita, prva nedelja osmog meseca.. Pritisak ode, a onda kako to obicno biva u trudnoci kad pritisak krene, udruzeni trijas simptoma- Povisena TA, proteini u urinu i edemi, rezultat- Help sindrom, hitan carski, i meseci patnje, bola , strahova...Ja , koja nikada nisam primila nista osim vakcine, sada gledam krstaste kanile u koje ulaze infuzije iz 4 boca istovremeno i jos puno toga cega ne zelim ni da se secam...

Histopatoloski pregled moga tkiva je rekao da imam organizam koji je skoln povisenom pritisku i cak dijabetesu, i da moram da pazim na to kakve su mi zivotne navike...

Duge setnje, zdrava hrana i manje stresa, sad imam pritisak od 120/75 i zdravog sina od 6 godina..

Nisam htela ovim da te uplasim, neka si ziva i zdrava, pa sutra da uzivamo gledajuci te dok grlis svoje dete, samo sam htela da skerenem paznju da nasa nemarnost prema zdravlju moze mnogo da nas kosta...










Moždani udar i kako ga sprečiti CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPon Avg 29, 2011 10:46 pm

Da, u pravu si.. Hvala na savetu! ererere
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyČet Sep 01, 2011 9:32 pm

Poznato je da je moj najbolji drug (i čovek od koga sam naučio skoro sve o kompovima što znam ) doživeo teški moždani udar -potpuno iznenada , bez ikakve najave .
Uopšte nije osoba koja zna šta je "stres " ,imao je koji kilogram više ...ali ništa posebno nije ukazivalo na tako nešto .
Uzrok - tromb iz vratne arterije . Rezultat - oduzetost leve ruke (totalna ) i leve noge (delimična )
E sad...kasnije se pokazalo sledeće :
-rezultati krvne slike su pokazivali sve vreme da postoje masnoće u krvi , zakrečenja i sl .....na šta se on uglavnom smejao .
-ima jaku genetsku predispoziciju -otac ,majka , stričevi, ujaci ...svi oni su imali ili srčani ili moždani udar .

Da li se mogao sprečiti ? Ko zna...ali svakako da bi dijeta i uredna krvna slika mnogo pomogla.
Inače , ima i strahovitu snagu volje ...vežbao je ,pokušavao sve ...no prošao je klasični put . Prvo najgore -na noslima je odnešen na rehabilitaciju -svojim nogama je ušao u kola posle tri nedelje . Dakle -veliki napredak .Pa je došla stagnacija ...i na tome je ostalo , i pored vežbanja , terpija , dijete ...svega .
Kako su velike lezije na mozgu ostale -dobro da je sačuvao i zdrav razum .
No nažalost -nije izbegao ono što ide "uz" moždani udar -povremene EPI napade , i pored urednog uzimanja "Eftila" .
Najvažnije da nije utonuo u depresiju (iako je u početku bilo napada plača i sl-što uopšte nije bilo njemu svojstveno ) prihvatio je stanje kako je -i živi sa tim .










Moždani udar i kako ga sprečiti 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
@GaZdarica@

@GaZdarica@


Godina : 49
Location : malo Bosna, malo Vojvodina
Datum upisa : 21.07.2011

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyČet Sep 01, 2011 10:00 pm

I meni je bolno pisati na ovu temu. Moja pokojna mama je prije 4 godine umrla od moždanog udara u 55.oj godini. Imala je visok pritisak koji je prouzrokovao pucanje krvnog suda na mozgu. Od početka je pala u komu i preminula 7. dan. U međuvremenu su stalno radili CT glave, i podliv je svakim danom bivao veći, tako da se ništa nije moglo uraditi. Nije bila pušač, ni alkoholičar, stres je "učinio svoje".
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyPet Sep 02, 2011 9:38 am

@GaZdarica@ ::
I meni je bolno pisati na ovu temu. Moja pokojna mama je prije 4 godine umrla od moždanog udara u 55.oj godini. Imala je visok pritisak koji je prouzrokovao pucanje krvnog suda na mozgu. Od početka je pala u komu i preminula 7. dan. U međuvremenu su stalno radili CT glave, i podliv je svakim danom bivao veći, tako da se ništa nije moglo uraditi. Nije bila pušač, ni alkoholičar, stres je "učinio svoje".

Strašno .
No nije uvek tako tragično . Ima jedan naš kolega -baš istih godina ,težak udar , bio je nepokretan ,nije govorio ...ma ništa .
Danas vozi bicikl, motor i kosi travu -ne kosačicom -nego kosom .
Čak uzgaja svinje "na veliko" . Od posledica mu je ostalo samo mala "disfunkcija" mišića žvakača -pa češće slomi zubnu protezu.
Inače ništa, na oko.....Ima i uspešnih oporavaka .










Moždani udar i kako ga sprečiti 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyUto Sep 27, 2011 8:56 am

Da li vam je juce bio OK dan.. meni je i sinoc bilo zlo, pritisak mi je divljao pa onda glavobolje.. juce i nocas smo vise bili budni nego sto smo odmarali.. lepo ne znam koj mi je?! cherry
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Maj 19, 2012 2:51 pm

Posledice moždanog udara su poznate -a svakako se mora računati na delimičnu oduzetost ekstremiteta ,u manjem ili većem obimu . Naravno da je važna rehabilitacija i stalno vežbanje mišića da ne bi atrofirali .
Moj drug Mićo (veoma težak udar ,ogromne lezije na mozgu ,potpuno nefunkcionalna leva ruka i delimično leva noga ) je sebi napravio vozilo koje mu omogućava da se kreće i istovremeno vežba .
Veoma jednostavno i efikasno -pogledajte ,sve je kućna radinost i bez nekih prevelikih ulaganja .Stari mini-bicikl i malo kreativnosti ,aparat za zavarivanje -i to je to .
Moždani udar i kako ga sprečiti Dsc00106rg
Moždani udar i kako ga sprečiti Dsc00107lh

Moždani udar i kako ga sprečiti Dsc00108vq












Moždani udar i kako ga sprečiti 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Maj 19, 2012 3:18 pm

lako se može suzbiti mogućnost (šloga)...ukoliko se poštuju saveti lekara.
Sve se odigrava u glavi za kratko vreme i tad je bukvalno nemoguće sprečiti.
Kontrola krvnog pritiska..nivo šećera u krvi, nervoza sekiracija su preduslov
za ovakvo oboljenje.Ožiljci su trajni... i vrlo je bitno kontrolisati srčane parametre, kako bi zaobišli mogućnost šloga.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Maj 19, 2012 9:08 pm

doctorr67 ::

Kontrola krvnog pritiska..nivo šećera u krvi, nervoza sekiracija su preduslov
Jeste ...Samo ,ko od nas živi bez sekiracije svakodnevno ? A kada se dobro osećamo -na pamet nam ne pada da obilazimo lekara ,a kamoli da nas bockaju za laboratoriju u smislu neke "kontrole" Onda se ponašamo tipa -doktori, daleko vam lepa kuća . Možda grešim....ali mi se čini da niko od nas sa foruma ,a nema nas malo ,ne spada u ljubitelje "zdrave hrane" ? Pa pola se burekom guši ,koliko čitam -a ne zaostaju ni razni drugi krkanluci ,prilično smo aktivni na tim temama ? :zubi3:
Ima i gore -genetika . Ako postoji porodicna predispozicija za mozdani udar -mozes se kao budista hraniti i ziveti -stize .
Taj moj drug....toga nije moglo nista zivo iznervirati ,a cerekao se po ceo dan ,gotovo je detinjast bio u mnogo toga .Nije taj zamarao mozak svetskim pitanjima niti tezom literaturom ,čak ni novine nije čitao ni utakmice gledao . Dobro jesti ,da ...kontrolisati se nikada ,isto da (jer se osecao odlicno ) i bez ikakve najave -djavo je bio tu . Krenuo da sipa malo sode -i srusio se .
Ali ....njegov otac ,majka ,ujaci , stricevi -svi su preziveli (ili nisu na kraju ) srčane ili moždane udare ,pre ili kasnije tokom zivota . Genetska predispozicija -i to je to .










Moždani udar i kako ga sprečiti 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySub Maj 19, 2012 11:07 pm

Lily ::
Da li vam je juce bio OK dan.. meni je i sinoc bilo zlo, pritisak mi je divljao pa onda glavobolje.. juce i nocas smo vise bili budni nego sto smo odmarali.. lepo ne znam koj mi je?! Moždani udar i kako ga sprečiti 99267

Dobro bre Lily, pa nisi morala odmah da svratis na ovu temu, aman! Ne znam koliko tacno ti bese do termina, i sto se vreme blizi, moraces vise da se kreces, vise zdravije hrane, i obavezno redovna kontrola krvnog pritiska, ako vec ima obicaj da tako varira... Ovo ti govorim iz iskustva. Naravno, ne moras odmah da svratis na ''mozdani udar'', mada u ''posebnom stanju'' mi zene umemo da budemo skoro pa histericne na svaku promenu.. Znam da si i kao devojka bila aktivna, jednostavno si takav tip, zato samo napred, nema razloga za neprospavane noci, a kad to krene, bice to jedan divan razlog, malo Moždani udar i kako ga sprečiti 2393103242










Moždani udar i kako ga sprečiti CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyNed Mar 03, 2013 10:16 pm

MOŽDANI UDAR - ISTINITA PRIČA:



Na partiji roštilja Sanja se spotaknula i pala. Ponudili su da joj pozovu hitnu pomoć,
no ona je sve uvjerila kako je dobro i da se samo zbog novih cipela spotakla o kamen.

Kako je djelovala blijedo i tresla se, pomogli su joj da se očistiti i
donijeli novi tanjur s hranom.

Sanja je ostatak večeri provela veselo i raspoloženo.

Njen muž je kasnije nazvao i javio svima, da je Sanja prevezena u bolnicu.

U 23 sata iste večeri Sanja je umrla.

Na ruženju uz roštilj je pretrpila fatalni moždani udar.
Da su njeni prijatelji znali pročitati znakove moždanog udara,
Sanja bi danas možda bila živa.
Neki ljudi ne umru na licu mjesta.

Često ostanu u bezizlaznoj situaciji,upućeni na pomoć.

Potreban je samo 1 minuta kako biste pročitali slijedeće...
Jedan neurolog je rekao da može ukloniti posljedice moždanog udara
ako u roku od 3 sata može doći do dotične osobe.

Kaže da je trik prepoznati moždani udar, dijagnosticirati ga

i liječiti pacijenta u roku od tri sata,ali to nije jednostavno.

> TREBA PREPOZNATI MOŽDANI UDAR !


PREPOZNAJ MOŽDANI UDAR:

> Postoje 4 koraka kojih bi se trebalo pridržavati kako bi se prepoznao moždani udar:

1. zamoli osobu da se nasmiješi (neće uspeti) !
2. zamoli osobu da izgovori jednu sasvim jednostavnu rečenicu (napr: "Danas je lijep dan.")
Imati će problem da to kaže!
3. zamoli osobu da podigne obje ruke (neće moći ili će moći samo djelomično) !
4. zamoli osobu da isplazi jezik (ako joj je jezik savijen, ljulja se s
jedne strane na drugu, to je također znak moždanog udara) !
>
> Ukoliko osoba ima problema s jednim od navedenih koraka,

odmah nazovi hitnu pomoć i opiši simptome osobe telefonom dežurnom u hitnoj pomoći.

Jedan kardiolog je rekao, da prosljeđivanjem ovog E-Mail-a na 10 osoba
možemo biti sigurni da jedan život - eventualno i naš vlastiti -može bitispašen.


TAKOĐE JE BLAGOTVORNO NEPOSREDNO POŠTO SE TO DESILO, UNESREĆENOM
OŠTRIM VRHOM ( IGLOM, ŠKARA, NOŽIĆA), prethodno dezinficiranim ako jemoguće,

pustiti iz vrha palca, kažiprsta ili prsta do njega nekoliko kapi krvi.
>
> Ta je metoda na istoku poznata i u SU JOK terapiji opisana kao prvi
korak za lječenje moždanog udara)
> Svakodnevno šaljemo toliko nepotrebnih stvari, onda možemo poslati i
> nešto korisno, zar ne?!?
http://www.mojnet.com/

..










Moždani udar i kako ga sprečiti CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyNed Mar 03, 2013 10:22 pm

Bravo sonia za ovaj post ,trebala si ga malo i boldovati ...biće možda korisno nekome top88 ocene ocene ocene
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyNed Mar 03, 2013 10:27 pm

sonia ::


Na ruženju uz roštilj je pretrpila fatalni moždani udar.
Da su njeni prijatelji znali pročitati znakove moždanog udara,
Sanja bi danas možda bila živa.
...

Naravno... može se živeti i bez roštilja al bez "prijateljskog ruženja", zaista teško. smehsmeh











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyNed Mar 03, 2013 10:38 pm

cojle ::
sonia ::


Na ruženju uz roštilj je pretrpila fatalni moždani udar.
Da su njeni prijatelji znali pročitati znakove moždanog udara,
Sanja bi danas možda bila živa.
...

Naravno... može se živeti i bez roštilja al bez "prijateljskog ruženja", zaista teško. Moždani udar i kako ga sprečiti 944472
Stamparska greska. Poenta je u nastavku teksta.










Moždani udar i kako ga sprečiti CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
mikica88

mikica88


Datum upisa : 06.03.2013

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySre Mar 06, 2013 9:35 am

Pozdrav. Moja majka je imala mozdani udar prije tacno 2 mj. Oduzeta joj je lijeva strana, govor je otezan, ali cak mislimo i vid. Sat vremena nakon mozdanog udara odvezena je u bolnicu, bila je 10 dana u komi. Nakon toga kad je se probudial ostala je jos 7 dan u bolnici i pustena je kuci. Na kucnu njegu. Mene je strah jer nema nekih vecih znakova oporavka, da li moze neko da mi kaze kako dalje? Novac nije problem, u mogucnosti smo da joj priustimo sve, da li da iznajmimo fizioterapeuta, da je vodimo u neku banju ili gdje vec, ne znam ni sama. Inace ima 72 godine. Bojim se da samo od lezanja i kucnog oporavka nece biti neke pomoci, ipak mislim da treba biti smjestena u neku Bolnicu, ali ne znamo gdje i na koji nacin da joj poomognemo. Hvala unaprijed.

Nazad na vrh Ići dole
el_vibrador
בנו של ישראל
el_vibrador


Datum upisa : 07.02.2012

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptySre Mar 06, 2013 10:16 am

Procitaj ovde:

Rehabilitacija osoba s moždanim udarom
http://hrcak.srce.hr/file/140983
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti EmptyČet Jun 20, 2013 10:50 am

Još se može popraviti
Ako osjetite ove simptome, svaka minuta je bitna
Moždani udar i kako ga sprečiti 0406007.48
Brzo djelovanje vas u slučaju moždanog udara može spasiti od težih oštećenja i smrti. Nova studija pokazuje da je važna baš svaka minuta.

  • Moždani udar i kako ga sprečiti 0245007.49
    Hitno po pomoćPrepoznajte simptome moždanog udara


Liječnici odavno znaju da je brza liječnička intervencija u slučaju moždanog udara važna. Nova studija otkriva da je važna svaka minuta.

Sa svakih 15 minuta ranijeg odlaska liječniku, smanjuje se rizik od težih posljedica i smrti za četiri posto, navodi se u studiji koja je provedena na više od 58.300 bolesnika s ishemijskim moždanim udarom, a objavljenoj u časopisu Journal of American Medical Association.

Štoviše, tih 15 minuta ranijeg odlaska liječniku utječe i na vrijeme napuštanja bolnice. Za četiri posto povećana je vjerojatnost otpuštanja iz bolnice, a za tri posto šansa da vas otpuste kući i ne pošalju u rehabilitacijski centar ili starački dom jer više ne možete samostalno živjeti.

Moždani udar je stanje znatno smanjenog protoka krvi u mozgu zbog kojeg dolazi do naglog gubitka moždane funkcije ili funkcija. Samo u SAD-u od moždanog udara svake četiri minute umre jedna osoba, poručuju iz američkog Centara za kontrolu i prevenciju bolesti. Moždani udar jedan je od vodećih uzročnika smrti u većini razvijenih zemalja, a više od polovine preživjelih starijih od 65 godina nakon udara gubi sposobnost hodanja.

Autor studije dr. Jeffrey Saver, ravnatelj UCLA, ističe važnost hitne intervencije jer se puno toga može popraviti dođe li se na vrijeme.

'Svake minute koja prođe bez liječenja, nestane dva milijuna neurona. Koliko je brzina važna pokazuje podatak da čak 15-minutno kašnjenje s početkom liječenja ostavlja posljedice. Ako postoje problemi s licem, funkcijom ruku ili govorom, ne gubite vrijeme', kaže dr. Saver.

Stručnjaci naglašavaju da je važno djelovati brzo kako biste dobili odgovarajuću liječničku pomoć.

Savjeti

Zdrav način života, koji uključuje zdravu prehranu i vježbanje, te nepušenje, može spriječiti moždani udar. Ako imate dijabetes, svakako uzimajte lijekove i kontrolirajte šećer u krvi.

Iz American Heart Associationa savjetuju na što obratiti pažnju u prepoznavanju moždanog udara:

Lice – opuštenost
Je li jedna strana lica otupjela? Recite osobi da se osmjehne. Je li osmijeh neujednačen?

Ruke – slabost
Je li jedna ruka slabija ili u njoj nema osjeta? Recite osobi da podigne obje ruke. Pada li joj jedna ruka?

Govor – poteškoće
Je li govor nejasan? Osoba ne može govoriti ili ju je teško razumjeti? Zamolite osobu da izgovori jednostavnu rečenicu, kao što je: 'Nebo je plavo.' Je rečenicu ponovila ispravno?

Vrijeme – nazvati 112 ili 194
Ako netko pokazuje bilo koji od ovih simptoma, čak i ako se simptomi povuku, nazovite hitnu pomoć ili što prije odvedite osobu u bolnicu.

Najčešći simptomi moždanog udara su:

- utrnulost, slabost ili oduzetost lica, ruke, noge ili cijele polovice tijela

- poremećaji govora koji se mogu očitovati nerazumljivim, otežanim govorom ili potpuna nemogućnost govora

- iznenadno zamagljenje vidnog polja u cijelosti ili djelomično i/ili gubitak vida najčešće na jednom oku

- iznenadna jaka glavobolja praćena povraćanjem bez jasnog uzroka

- omaglice, vrtoglavice, gubitak ravnoteže povezani s drugim simptomima

- prolazni simptomi – svi navedeni simptomi, kraćeg trajanja, nazivaju se tranzitorne ishemične atake (TIA), mogu biti upozoravajući znak moždanog udara, te zahtijevaju neurološku obradu










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Sponsored content





Moždani udar i kako ga sprečiti Empty
PočaljiNaslov: Re: Moždani udar i kako ga sprečiti   Moždani udar i kako ga sprečiti Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Moždani udar i kako ga sprečiti
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» hik???kako cu kuci?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: