DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Stednja elektricne energije BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Stednja elektricne energije BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Stednja elektricne energije

Ići dole 
+3
Danubius
determinanta
bosankaa
7 posters
AutorPoruka
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyPon Nov 01, 2010 2:18 pm

Racionalna upotreba je način kako da se manifestuje kultura štednje svakog pojedinca i svačije primarnr zajednice - porodice i domaćinstva.
Daćemo vam nekoliko primera koliko procentualno troše odredjeni električni potrošači struje u vašem domaćinstvu. Cifre su dobijene statističkim izračunavanjem, ali za svako prosečno savremeno domaćinstvo brojke su približno iste.

Grejanje 40%
Aparati za domaćinstvo 24%
Topla voda 15%
Hladjenje 8%
Frižider i zamrzivač 7%
Rasveta 6%

Veš mašina
- Ukoliko veš nije previše prljav, nepotrebno je koristiti program za predpranje. Na taj način štedi se oko 20% energije.
- Nije potrebno da se svaki veš pere temperaturom od 95˚C. Svi savremeni deterdženti odlično peru i na nižim temperaturama.
- Korišćenjem programa koji veš pere na 60˚Cštedi se oko 40% energije.
- Uvek treba da se pere onoliko veša koliko proizvodjač preporučujue.

Mašina za posudje
- Posudje u mašini za pranje treba uvek da se složi onako kako proizvodjač preporučuje.
- Mašinu treba uključiti tek kada je sasvim napunjena.
- Za manje zamazano i prljavo posudje, treba koristiti programe za pranje na nižim temperaturama.
- Ukoliko to nije neophodno, treba izbegavati programe za sušenje posudja. Posudje će se i samo osušiti ukoliko se po završetku pranja vrata mašine otvore.

Frižideri, zamrzivači i ostali rashladni uredjaji
- Pre stavljanja hrane u frižider, prvo je ostavite da se ohladi. Kuvana hrana će se brže ohladiti ukoliko je ostavite nepoklopljenom.
- Poklopite svu ostavljenu hranu u frižideru, kako voda iz nje ne bi isparavala i time povećavala vlažnost u rash ladnom uredjaju. To prouzrokuje nagomilavanje leda i veću potrošnju električne energije za hladjenje.
- Odaberite pravilno potrebnu temperaturu u vašem frižideru. Spuštanje temperature samo za 1˚C povećava potrošnju električne energije za 5%.

Uopšte o aparatima za domaćinstvo
Prilikom odabiranja aparata kod kupovine, vodite računa da odaberete ekonomične potrošače. O energetskoj efikasnosti uredjaja možete se upoznati sa nalepnice na uredjaju. Slovo A na nalepnici govori nam da je uredjaj veoma štedljiv, to jest da tokom rada troši veoma malo energije. Slovo G na nalepnici nam govori da je taj uredjaj veliki potrošać..


Koliko zaista vodimo racuna o potrosnji elektricne energije?Da li ste od onih koji vode racuna i racionalno trose struju ili ste od onih koji "kazu" da ce povesti racuna tek kad dobiju racun ili ste pak od onih koji ne mare za to...trosite koliko trosite i ne osvrcete se na to da bi se ta potrosnja mogla i smanjiti,naravno...uz vasu volju.











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyPon Nov 01, 2010 2:23 pm

Pa evo kako je i red da prva i odgovorim.

Ja sam od onih koji "obecavaju" sebi da ce povesti racuna onda kada stigne godisnji obracun,ali vrlo brzo zaboravim za to,pa i dalje ne vodim racuna o potrosnji...

Pocevsi od ves masine...Nikad je nisam ukljucila bez predpranja
Masina za sudje,znam je ukljuciti i kad nije sasvim puna i naravno uvijek ukljucujem na jacoj temperaturi Stednja elektricne energije 900975

A da ne pricam o svjetlu koje je upaljeno i kad nema potrebe za tim...tv,kompovi rijetkost da su ugaseni...

I upravo ovih dana ocekujem godisnji obracun Stednja elektricne energije 900975











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyPon Nov 01, 2010 2:31 pm

Kod nas je u funkciji mesečni obračun, pa lepo znaš odma' kakvo je stanje. Štedim el. energiju samo zbog džepa, veće potrošače (termo peć i bojler) uključujem kada je niža tarifa, ali komp i TV skoro nikad ili samo na par noćnih sati, a kompjuter i nije tako mali potrošač, što će te najbolje proveriti ako isključite sve osim njega, pa bacite pogled na sat, vrti se kao lud.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyPon Nov 01, 2010 7:38 pm

U KUHINJI
Da biste uštedeli i smanjili potrošnju struje u kuhinji, termostat frižidera podesite između tri i pet stepeni Celzijusa. Redovno uklanjajte naslage leda iz frižidera zato što, osim što štedite energiju, produžavate i vek trajanja uređaja. Bez potrebe ne otvarajte ni vrata rerne od šporeta jer se tako snižava temperatura za 15 stepeni, a ringlu na šporetu uvek birajte prema veličini posude u kojoj se priprema jelo. Posude uvek poklapajte kako biste skratili vreme kuvanja, a samim tim i potrošnju energije.



U KUPATILU
Pojedina istraživanja pokazuju da prosečna srpska porodica koristi mašinu za pranje veša oko pet puta nedeljno. Ukoliko i vi spadate u ovu grupu a želite da smanjite račun za struju, mašinu uključujte noću, kada je električna energija četiri puta jeftinija. Koristite i kraće programe i nikad ne uključujte mašinu za veš polupraznu. Zbog uštede energije i termostat bojlera podesite na temperaturu između 50 i 60 stepeni, ali angažujte i majstora da vam očisti kamenac na grejaču koji povećava potrošnju struje i izaziva kvarove bojlera.



U DNEVNOJ SOBI
Ušteda energije u dnevnom boravku najčešće je vezana za osvetljenje. U prostoriji u kojoj niko ne boravi uvek treba gasiti svetlo, a poželjno je što više koristiti prirodno svetlo jer je ono najprijatnije i najzdravije za oči. Koristite i štedljive sijalice koje, iako su skuplje, znatno duže traju od običnih. Osim toga, troše 75 odsto manje električne energije od običnih sijalica iste svetlosne jačine.



U SPAVAĆOJ SOBI
Najekonomičnija prostorija u stanu, kad je reč o potrošnji struje, jeste spavaća soba Ukoliko nemate centralno grejanje u stanu, zimi je najbolje da se grejete na TA peć. Punite je noću jer tokom zime jedna TA peć, čak i kada je racionalno koristite, potroši oko 60 odsto ukupne električne energije jednog domaćinstva. Gasite i svetlo za sobom ako nikog nema u prostoriji jer sijalice pojedinačno nisu veliki potrošači, ali ukoliko upalite sve sijalice u kući u isto vreme, onda troše mnogo struje.


Ja sam od onih koji nenamerno štede struju .
Navikao sam da sedim u mraku oduvek , dovoljno mi je svetlo monitora .Navika koja naravno nije dobra za oči, ali je tako bilo i pre kompjutera .
Da ne bi bio suviše idealan -tv uvek radi bespotrebno .
Bojler je uvek uključen , jer mi rekoše da tako treba , mašinu za pranje nisam u životu uključio , grejanje na struju nemam -sem grejalice u kupatilu koju uključim po potrebi.
Ima kod nas mogućnost videti na signalnoj sijalici kada je "jeftina "struja .
Ne vidim razlog da se to ne koristi?










Stednja elektricne energije 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyPon Nov 01, 2010 7:41 pm

Ne štedim..Kod mene uvek sve radi,zuji,svetli kao u Betlehemu..

Sram me bilo..Država viče stežite remenje,a mi se raspojasali.. cherry










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyPet Nov 12, 2010 1:34 pm

Citat :
I upravo ovih dana ocekujem godisnji obracun Stednja elektricne energije 900975


Da,da...evo danas dodje i obracun...Za uplatiti 947,64 € Stednja elektricne energije 900975

Ocekivala jesam da imam duga,ali bas toliko nisam booored
I jos novu ratu mi odredili 360€ ... Eto toliko o mojoj "stednji" elektricne energije Stednja elektricne energije 900975

Za one koji ne znaju kako to fercera kod "SVABE" ... placa se kvartalno...recimo ja sam imala ratu oko 280 € ...i jednom godisnje se uradi godisnji obracun i na osnovu toga odrede kolike ce biti rate za sledecu godinu...pa su tako i meni(vidjevsi da troslim mLogo jel'te) povecali sa 280 na 360...

E evo od danas cu poceti da stedim...Ako me nema na forumu znajte da stedim struju smehsmeh











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyČet Sep 26, 2013 6:08 pm

Uglavnom imam sve kucne aparate,oni koji moraju da budu ukljuceni stalno,to i jesu.Uvek vodim racuna da svetla ne ostavljam bez veze upaljena.Nemam jeftinu i skupu struju,to se pokvarilu na brojilu,prebacili na srednju tarifu,dok ne donesu drugo,i naravno nikad se nisu vratili vise.Retko koristim u dnevnoj sobi direktno osvetljenje,uglavnom su to dve tri stolne lampe,tu su male sijalice,pa racunam da je u principu to kao jedna velika.Probala sam da koristim -stedljive-sijalice,ali ja sa njima ne vidim nista,one meni prosto skilje..Kuvam na gas i grejem se,tako da i nisam neki ozbiljan potrosac..
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyČet Sep 26, 2013 6:15 pm

I ovdje je kvartalni obracun...neka srednja vrijednost je oko 120Fr mjesecno,s tim sto je bilo daleko vise,ali sam naucila da sve sto se moze ukljucujem na jeftinu struju,koja je ovdje pa skoro duplo jeftinija,poslije 19h i vikendom.
Zato ja sjedim nocu...klikam dugmice po ves masini,susilici rublja,pegli i tako to.Ne primjeti se u jednom mjesecu mnogo,ali ako ti akontaciju smanje sa 480 Fr na 360Fr,onda se primjeti.
Naravno,neke stvari se ne mogu raditi samo navece,ali ako se pazi,moze mnogo toga...a i bojler mi je namjesten na nocno zagrijavanje i uvijek imam toplu vodu(od kako mladja kcer odselila)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyČet Sep 26, 2013 6:18 pm

Ja sam ozbiljno počela da štedim e. energiju. Prvo sam izbacila peglu!

Peglanja nema!!!

Iako ja mnogoooo volim da peglam,ipak sam je morala izbaciti iz upotrebe m8m8  rekoše mi da je pegla najveći potrošač,pa ko velim ...

I to sve kad bismo se zezali :zubi3: 

Ne znam da štedim ništa,pa ni to. Ni dalje ne obraćam pažnju na to da li su mi svjetla pogašena...tv,komp upaljeni non stop ... o kućanskim aparatima da ne pričam,ali sve u svemu manje trošim nego u starom stanu :))











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyČet Sep 26, 2013 6:45 pm

Kod mene se placa isto kao kod Bosanke i Astre po kvartalima...Jedan kvartal obuhvata 3 meseca i to je jedna rata i uplata, sto znaci da ih ima ukuono 4 u celoj godini i onda dolazi obracun da li treba da se doplati kao kod Bosanke ili da se smanji rata.

Ja uopste ne stedim nista i proslogodisnja rata mi je bila 560€ a posle obracuna smanjena je na 380€ i pritom znam da sam zadnjih godinu dana imao nesto vecu potrosnju od predhodnih godina.

E sad kako je to moguce trosis vise a da ti se rata smanji...:sunča : 

Vrlo jednostavno pre tacno godinu dana u stanu sam zamenio sve Elektro-Gerete (Elektricne-Aparate)...Kupio sam sve nove ali pritom pre kupovine gledao i procitao preko interneta koji ima najmanju potrosnju za godinu izrazenu u Kw...Ti Kucni Aparati ne da su skupi nego su preskupi,ali su dobri,kvalitetni i stvarno stede Energiju a samim tim i novac...Tako ako se gleda na dugorocno onda se isplati kupiti neki A+++ Kucni aparat bilo da je to Frizider,Ves Masina,Sporet,Bojler...Kada se sve to pomnozi recimo za nekih 10 godina ja sam ustedeo 80x4=320€ za 1 godinu x 10 godine= 3200€ i pritom sam povecao svoju potrosnju i koristio najkvalitetnike Kucne Aparate...:329340:
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije EmptyČet Sep 26, 2013 7:04 pm

Istina i ja kad kupujem novo,gledam da je A potrosnja,po mogucnosti sa vise pluseva,tako sma kupila 2 velika zamrzivaca,oba rade cijelu godinu a potrosnja se smanjila.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





Stednja elektricne energije Empty
PočaljiNaslov: Re: Stednja elektricne energije   Stednja elektricne energije Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Stednja elektricne energije
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: PORODICA /DOMAĆINSTVO :: KULTURA STANOVANJA-
Skoči na: