DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI?

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI? Empty
PočaljiNaslov: ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI?   ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI? EmptyUto Jul 19, 2011 3:23 pm

U CRNOJ GORI ZABRANJENO HRANITI SRBE!

Nedelja, 17. Juli, 2011.| Autor: Jelena Velinović

Podgorička narodna kuhinja ne daje hranu siromašnim građanima koji nisu crnogorski državljani

BEOGRAD - Nisi Crnogorac? Onda gladuj!
Podgorica je konačno otvorila narodnu kuhinju, ali uz jedan uslov - nema hrane ako nisi Crnogorac! Zbog kriterijuma državljanstva, klasičnog primera diskriminacije, protestovala je NVO Akcija za ljudska prava. Oni su apelovali na gradonačelnika Podgorice Miomira Mugošu da preispita svoju odluku.

- Pravo na zaštitu od gladi zaštićeno je članom 11, stav 2, Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, koji obavezuje Crnu Goru. Molim vas da hitno preispitate kriterijum državljanstva korisnika, imajući posebno u vidu da pomenuti pakt izričito zabranjuje diskriminaciju - navela je u pismu Mugoši Tea Gorjanc-Prelević, izvršni direktor Akcije za ljudska prava.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić kaže da u Srbiji svako ko ima prijavu prebivališta može da koristi usluge narodnih kuhinja.
- Izbegla i interno raseljena lica ostvaruju to pravo izbegličkim legitimacijama. Romima, koji se najčešće hrane u narodnim kuhinjama, ne tražimo nikakva dokumenta, jer ih uglavnom nemaju. Ne znam koji je motiv Crnogoraca, ali svakako da nije u skladu s međunarodnim standardima - naglašava Ljajić.

Dragica Kljajić, koordinator Programa narodnih kuhinja, kaže za Kurir da u Srbiji nikome nije uskraćeno pravo na hranu.
- Državljanstvo ne sme da bude uslov! Dovoljna je samo prijava mesta boravka da bi se koristile usluge narodne kuhinje. Nama je nevažno da li hranimo Kineščića, Amerikanca, Roma... Nametati uslov državljanstva je čist primer diskriminacije - tvrdi Kljajićeva.

Gradonačelnik Miomir Mugoša, iako je tražio i dobio pitanja Kurira i obećao da će na njih odgovoriti, do zaključenja ovog broja nije se oglasio.

Glavni grad Crne Gore - Studentski grad. Nije to ni tako daleko od istine. Al’ takvi smo mi Srbi, ko nas kamenom, mi njega lebom. Ili ljebom. Ali, bukvalno. Ishranismo po studentskim menzama silne generacije sadašnjih moćnih direktora, a ne pitasmo ih - jeste li vi Srbi? Ne uzesmo im ni dinara za školarine, a ne naredismo im - uzmite srpsko državljanstvo! Braća smo, valjda, đe će nam duša. Ma, đe će njima duša kad siromašnima ni goli hleb ne daju?! Odlučio tako gradonačelnik Podgorice, izvesni Miomir Mugoša!

Da ironija bude veća, mi ishranismo i iškolovasmo i njega, tog sledbenika rasizma u 21. veku! I to na Medicinskom fakultetu u Beogradu. E, taj isti Mugoša, koji je najmanje šest godina bio ravnopravan građanin Beograda, sigurno je makar jednom jeo pasulj u studentskoj menzi i bar jednu noć prespavao u Studenjaku. A sada ne da Srbima i ostalim necrnogorcima da jedu u „njegovoj“ Podgorici! Strašno, jadno, nehumano!

Znam da je Mugoša studirao u Beogradu, ali ipak ne mogu da ga ne pitam - kakve ste vi to škole učili? Ko vam je rekao da je državljanstvo uslov svih uslova, pa i održanja golog ljudskog života? U kom to dokumentu, međunarodnoj konvenciji piše da pravo na hranu u jednoj zemlji imaju samo državljani te zemlje?!

Verujem, ipak, da ste svesni da takav uslov nigde ne postoji. Ali ne znam koja vas to muka natera da napišete takvu listu kriterijuma za Narodnu kuhinju. Iskreno se nadam da je reč samo o omaški, koja će biti ispravljena. A nadam se i da ćete iznaći drugi, manje ponižavajući način da povećate broj svojih državljana.
Ako vas je, ne daj bože, baš ta muka naterala.


Vesti: komentar dana, Jelena Velinović


Posto su Crnogorci stranci u Srbiji trebalo bi da se prijavljuju za boravak u MUP-u kao i ostali stranci.A ako nemaju stalni posao kako mogu da zive i iznajmljuju stanove pa zar za njih ne vazi tri meseca boravka pa kuci.Za Srbe to vazi svuda u svetu pa zasto mi vise Crnogorcima gledamo kroz prste.Nadlezni primenjujte zakon pod hitno!
Ovo nije nacionalna mržnja i revanšizam već bi trebalo poštovati zakone i biti korektan.
Zašto studenti Crnogorci ne plaćaju fakultet u Srbiji kao što ga plaćaju Palestinci, Grci... i ostale nacionalnosti.
Zašto su im odmah i mesta u bolnicama obezbedjena kad helikopterima dovezu svoje tetke, ujne i babe a za nekog umirućeg pacijenta recimo iz Prokuplja.. nema ni saniteta?

Oli' će me glusat rad' hvala?!

Još jednom naglašavam nema veze sa nacionalizmom pogotovu
što mi je majka Crnogorka sa Kosova, ovo napisah da bi me pravilno razumeli.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI? Empty
PočaljiNaslov: Re: ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI?   ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI? EmptyUto Jul 19, 2011 4:48 pm

Nahraniti gladnog je pre svega ljudska ,ako ne i hrišćanska obaveza.

Tako bi se i moralo gledati na to .

Medjutim-nije ni tako kako kaže ministar Ljajić , niti je tako kako pokušava zlonamerno pokazati "Kurir " (jasno je navedeno da usluge narodne kuhinje ne mogu koristiti lica koja nisu crnogorski državljani -znači, niko nije izdvojen ,ne ulazim u to kakvi su zakoni u kojoj zemlji i koliko su humani ili ne )
U gradu Apatinu postoji Narodna kuhinja koja radi u okviru Crvenog Krsta ,finasira se delom od sredstava opštine a delom od donatora i ima 1000 korisnika (što je veoma puno za mali grad )
Tačno su odredjene kategorije koje mogu da koriste pomoć narodne kuhinje -i to vrlo precizno uredjene , i niko ko nema odredjenu potvrdu od Centra za socijalni rad ne može da dobije obrok , ma kako god to zvučalo .
Ne zato što smo nehumani -nego zato što su sredstva ograničena , i jednostavno, tako moraju .
Tu spadaju izbegla i prognana lica , lica koja su ostala bez posla i sredstava za život , stari i nemoćni koji nemaju porodicu niti penziju,jedan broj Roma ,čak i starih koji su ostvarili pravo na penziju ,a ona je minimalna ,da ne duljim ,uglavnom socijalno ugrožena lica po raznim osnovama kojima je ova pomoć najpotrebnija -a za to su podneli potrebne dokumente .
Ovo u prncipu uredjuje svaka opština za sebe , u skladu sa izveštajem centra za socijalni rad i mogućnostima same opštine .
Uglavnom , to se reguliše posebnim opštinskim aktom , i pravo na korišćenje se revizuje svaka tri meseca -sa tim da vikendom kuhinje ne rade !

Evo samo jedan primer :

Takođe, Skupština Opštine Šabac je 14.09.2005. donela i Odluku o
utvrđivanju uslova i postupka za ostvarivanje prava na korišćenje
Narodne kuhinje na teritoriji opštine Šabac na osnovu koje stručni
radnici Centra za socijalni rad "Šabac" rešavaju zahteve stranaka
o sticanju prava na korišćenje narodne kuhinje

A ako nekoga zanima kako je u drugim gradovima Srbije - evo OVDE ,sajtovi SO gde se govori o tačno odredjenim uslovima koje korisnik treba da ispunjava.

Ne da je stanje katastrofalno -nego i sam Ljajić priznaje da nema dovoljno narodnih kuhinja , i da se prave LISTE ČEKANJA i za ljude koji sve uslove nažalost "ispunjavaju" .
Dakle -ni kod nas se ne može ući u narodnu kuhinju i reći "Dobar dan,ja sam gladan , nahranite me " ,što bi moralo da obezbedi svako društvo , jer niko ne sme da bude gladan,
Bogatija društva su to rešila , sem zakonima o socijalnoj zaštiti , i raznim "narodnim kuhinjama" koja drže razna humanitarna društva , pa i verske zajednice .
"U dobru je lako biti dobar" -kaže ona stara izreka ,a ima i ona druga o "Prvo očisti u svom dvorištu...."
Dakle -NE BRANIM odluku gradonačelnika Podgorice -samo konstatujem da i kod nas , i svugde postoje uslovi ,e sad kakvi su gde -ne ulazim .


ps da mi se ne spočitava opet nešto ,ovo je pojašnjenje vezano za pominjanje dnevnog lista "Kurir" u kontekstu ove teme .

Dnevni listovi izveštavaju o ovom slučaju ,uglavnom naslovom "Gradonačelnika Podgorice briga za gladne " U Podgorici narodna kuhinja samo za Crnogorske gradjane " dok dnevni list "Kurir "izveštava ovako : U CRNOJ GORI ZABRANJENO HRANITI SRBE [You must be registered and logged in to see this image.] (u tekstu piše suština problema ,ali je ovo naslov )

Dakle -implicira se nešto sa namerom . Isti list, danas piše , naslovom I ANA KURNJIKOVA U LANCU PROSTITUCIJE , sve sa slikom poznate teniserke ,da bi se iz teksta zaključilo da je jedina veza sa njom što joj je osumnjičeni za organizaciju nekada bio maser???

Kada neko pročita naslov -šta je prva misao -Kurnjikova , kurva ? Poznato je kako se naslovom deluje na psihologiju mase .

E tako je i sa svim drugim stvarima, o kojima Kurir piše godinama ,pa i sa Cecom na naslovnoj strani svaki treći dan -ima to svoje zašto,kao i zašto se na ovaj način razvija loše raspolozenje sada prema Crnogorcima , i ko to diriguje. To je lično moj utisak ,kao nekoga ko prati pisanje ovog lista godinama -i ne želim ga nikome nametati.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
 
ĐE ĆE VAM DUŠA BRAĆO CRNOGORCI?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» vicevi-CRNOGORCI

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: POLITIKA-
Skoči na: