DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ADHD BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ADHD BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 ADHD

Ići dole 
+3
Astra
AstrinaKomsinica
bosankaa
7 posters
AutorPoruka
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: ADHD   ADHD EmptySre Nov 12, 2014 3:38 pm

Grupa hronicnih poremecaja, koja pocinje u detinjstvu, ponekad traje do punoletstva ili i u odraslom dobu...
Simptomi se mogu podeliti u dve grupe:
-Nepaznja i
- hiperaktivno- afektivno ponasanje


Dete mora imati bar 6 simptoma u obe kategorije, koja traju duze od 6 meseci, ikoji moraju uticati na sposobnost deteta da funkcionise na odredjenom nivou u bar dve sredine ( kuca i skola) da bismo mogli govoriti o ovom poremecaju.


Uglavnom se simptomi javljaju oko 4-6 godine, mada mogu i ranije.



ADHD Adhd










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyČet Nov 13, 2014 2:48 pm

Samo jos jedna "izmisljena" bolest.

Ne kazem da nema slucajeva hiper-aktivnosti, manjka koncentracije. Ali da je za "lijekove" nije. Vise je za "ucenje".

Doktor me pokusao ubijediti da mi kcer ima ADHD, i uzmem i ja test. I naravno i ja "imam" hahahaahahahahah Come on. A mala jedan od najboljih ucenika u skoli. Kao sto sam i ja bila. I kad imas problem sa koncentracijom, sjednes pa eliminises ono sto ti odvlaci paznju, a ne posegnes za tabletom.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyČet Nov 13, 2014 2:54 pm

sonia ::
Grupa hronicnih poremecaja, koja pocinje u detinjstvu, ponekad traje do punoletstva ili i u odraslom dobu...
Simptomi se mogu podeliti u dve grupe:
-Nepaznja i
- hiperaktivno- afektivno ponasanje

Te simptome ,čim su uočili ,naši roditelji su brzo izlečili -batinama .
Sve mi se čini da ću i ja morati uskoro posegnuti za "tradicionalnom medicinom" .










ADHD 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyČet Nov 13, 2014 4:44 pm

Danubius ::

Te simptome ,čim su uočili ,naši roditelji su brzo izlečili -batinama .
Sve mi se čini da ću i ja morati uskoro posegnuti za "tradicionalnom medicinom" .

Zakasnio si.

Inače ne verujem da svako dete ima neku od slovnih kaša, kako inače nazivaju sve ove dijagnoze. Niti da svako dete treba kljukati lekovima samo zato što je nemirno, radoznalo i aktivno. Pre će biti da je dijagnoza potrebna odraslima koji nedostatak vremena, interesovanja ali i motivisanosti prebacuju na "medecinske dijagnoze".










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyČet Nov 13, 2014 5:56 pm

Ja očigledno imam i jedan i drugi "problem" ... nesvest

Starijoj "manjka" koncentracije , a mlađa hiper-aktiv i onda se pitaju što je mama "neurozna" ... ADHD 900975











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 11:23 am

Na univerzitetu u Oslu se vodi jedno istrazivanje koje ce biti zavrseno 2016.
Prati istu decu sa tri i osam godina.
Danas je potvrdjena cinjenica da oko 9% americke dece ima sindrom ADHD, dok je , u Francuskoj taj broj tek negde oko 0.9%.
Postavlja se pitanje, zasto?
Neke od odgvora sigurno naslucujete...nacin zivota, ishrana, vaspitanje..I u tome ima istine ( sef, mozda banalizuje, ali tradicija i kultura igraju isto veliku ulogu, mada su isto i mac sa dve ostrice )

Tretiranje ovog problema je individualno, zavisi od izrazenosti i vrste  simptoma.



Moderno drustvo lako upada u zamku- nemamo vremena za decu, gubimo toleranciju i sl...pa dolazimo do toga da se ''olako daju lekovi'' za nepostojece bolesti..A nije bas tako.

Odrasle osobe koje su zivele sa netretiranom ADHD, imaju veci rizik za bolesti zavisnosti, neprilagodjenosti drustvu, kriminal i drugo.
O tome koliko se netretirana deca muce da bi funkcionisala svakodnevno u sasvim obicnim aktivnostima, je tek prica za sebe.

Naravno, ne treba krenuti radikalno, pa odmah davati lekove. Ali, ako lekovi pomazu, zasto da ne?
Zato sto se sad tu pojavljuju brizni roditelji, sa osecajm krivice koji ne zele da im se dete ''nadrogira ''lekovima.
A tu nisu u pitanju droge, vec nacin da se kompenzuju neke greske u aktivnosti mozga, i time olaksa decja aktivnost u svakodnevici.
A zar to ne bi trebalo da bude pravo svakog pojedinca? Pravo da koristi sve svoje potencijale, osposobljavajuci se za dalji zivot...

I danas, kad su saznanja takva da se mnogi simptomi ovog sindroma lece posebnim nacinom ishrane, roditelji koji decu lece lekovima osecaju krivicu da su losi roditelji. Ali ponekad je to nemoguce, i to oni dobro znaju, oni cija je bukvalno borba trajala iz dana u dan, iz meseca u mesec...godinama...
Dobro roditeljstvo ne leci ADHD.
Novo je i da omega 3 i omega 6, napravljene u Svedskoj, imaju pozitivan utiacj na koncentraciju i ponasanje...
I ova saznanja ce podrzati gore pomenuto istrazivanje.

Ali opet ponavljam, dobro rotiteljstvo i pravilna ishrana ne lece ADHD.


Vratimo se na Francusku. Tacno, navedeni cinioci Jesu bitni, ali...onaj drugi deo, kultura, obicaji, tradicija...
Necemo problem resiti nazivajuci ga drugim imenom.










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 10:58 pm

sonia ::


Vratimo se na Francusku. Tacno, navedeni cinioci Jesu bitni, ali...onaj drugi deo, kultura, obicaji, tradicija...
Necemo problem resiti nazivajuci ga drugim imenom.

Oh please trtrr Jesi ti ono zdravstveni radnik?! Trebala bi da znas bolje :D
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 11:08 pm

ADHD je izmisljena dijagnoza ,citala sam na netu mnogo,ne znam sad naci isjecke gdje se govori da sa ljekovima svjesno prave ovisnike.Jedan primjer:
Mali u osnovnoj skoli,ima pismeno od doktora hiperaktivan,majka mu ne moze nista,ucitelji ovdje pogotovo ne smiju nista,Kad je toliko maltretirao mog sina,otisla sam u skoli i dreknula da je govno smrzlo u njemu...zaprijetila mu ,da ce me upoznati dobro,cujem li da je ikoga dirnuo,posebno moje dijete i djevojcice....zanimljivo da sam ga izlijecila....nije vise bilo problema,a bojao se mene ko groma,kad me ugleda ublijedi.
Zahvalila mi se uciteljica licno sto sma joj pomogla...a to je samo stvar autoriteta...mali se nije bojao nikoga i koristio dijagnozu.
Tako da jeste stvar roditelja.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 11:12 pm

Ma nije bona, to je bolest zemalja koje mrzimo hahahahahahahahahhahaahha

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 11:17 pm

Astra to što si ti čitala i ja sam. Vrlo dobro se sećam da sam ne jednom pročitala da je i tip koji je "izmislio" ADHD priznao da je bukvalno smislio i "bolest" kao i svoja "istraživanja". Naravno dotična dijagnoza je odlična da se pokrije mnogo toga pa zašto je onda izbacivati iz prakse. Napravili su zavisnike od zdrave, prave dece s kojom ne umeju da se ponašaju ni roditelji, ni učitelji ni lekari.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 11:21 pm

Tacno,Zox,postoji i video...uzas ,samo strategija farmacije...a sva ta djeca su zdrava samo drugaciji sklop karaktera.Moje su dvije,jedna premirna,druga hiperaktivna,pa obe zavrsise skolu bez ljekova i s ponekim kaisom preko guze.
Ako mu ja ne mogu nista koja sam ga rodila,kako ce mu neki doktori.Sve je to proizvod sistema...dijete sa 5 godina ima pravo da me prekine u prici i da cijelo drustvo slusa sta ono ima da kaze...pa sta ocekuje od njega kasnije.Mora i mama i uciteljica da cute dok ono trabunja....ma daj....izmisljeno dabome.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySub Nov 15, 2014 11:44 pm

sonia ::
.
Danas je potvrdjena cinjenica da oko 9% americke dece ima sindrom ADHD, dok je , u Francuskoj taj broj tek negde oko 0.9%.
Postavlja se pitanje, zasto?
Neke od odgvora sigurno naslucujete...nacin zivota, ishrana, vaspitanje..I u tome ima istine ( sef, mozda banalizuje, ali tradicija i kultura igraju isto veliku ulogu, mada su isto i mac sa dve ostrice )

Ne banalizujem ,prepoznajem .Moj je bio "raketa u dupetu" dok je bio mali ,ono što nazivamo" hiperaktivan" ,na najgori mogući način .
Već u osnovnoj školi su ga "sredili" ,tako da je spadao u  najmirniju decu .Čim  je ukapirao da nije kod kuće gde "sve može" i da nije jedini kome sve pripada ,odmah je smanjio doživljaj .
Sada imam onaj drugi deo ADHD ,nepažnja ,svojeglavost ,inaćenje ...Sad je stariji ,pa ne zarezuje baš autoritete ,ali još uvek ,kada "stari" podvikne ,smanji doživljaj na razumnu meru .
Da je po majci -ne bi izlazio od psihologa i psihijatara ,a ne vidi da je greška u njoj -nikakav autoritet ,i logično i ne treba očekivati bilo kakav respekt ili poštovanje .
U životu ga nisam udario ,ali ne kažem da neću ili da ne treba -deca su generalno razmažena ,i zato se i tako ADHD-ozno ponašaju ,jer se ne boje nikakvih sankcija ,smatraju da mogu da rade šta hoće .
Siti su ,besni ,ne znaju šta bi od sebe ,sve imaju .
Da dobiju po njušci kao što smo mi , odmah bi im simptomi nestali ili se znantno smanjili .
Za svaku "histeriju" primarni lek je šamarčina ,i u medicini ,zar ne ? :zubi3:










ADHD 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyNed Nov 16, 2014 3:09 am

@Danubius
U životu ga nisam udario ,ali ne kažem da neću ili da ne treba -deca su generalno razmažena ,i zato se i tako ADHD-ozno ponašaju ,jer se ne boje nikakvih sankcija ,smatraju da mogu da rade šta hoće .
Siti su ,besni ,ne znaju šta bi od sebe ,sve imaju .
Da dobiju po njušci kao što smo mi , odmah bi im simptomi nestali ili se znantno smanjili .
Za svaku "histeriju" primarni lek je šamarčina ,i u medicini ,zar ne ?

Aha.Za zločeste roditelje.  :zubi3:
(nisu deca kriva što su takva-roditelji su ih razmazili pa sad kukaju..Ne samo mama..I tata.I vi ste nekad bili mladi migg )










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyNed Nov 16, 2014 11:59 pm

ererere  i znam...

Ovu dijagnozu nisam ja izmislila, a nebitno je i ko je o njoj prvi progovorio...a dodacu da je to bilo jos 1899- sa drugim nazivom...

Ona se sada nalazi na listi DSM-IV, ICD- 10 i ICD-10 koja je predhodila ovoj novijoj... Ko razume, shvatice.

Dijagnozu moze da postavi SAMO psihijatar ili psiholog.

Bolest, problem, sindrom, se javlja u razlicitim oblicima, razlicite gradacije.

I ako bolje procitate uvodni post, zapazicete da pise BAR 6 simptoma u obe kategorije , duzeod 6 meseci...jako bitno ovde...

Ovo o cemu vi pisete nema veze sa temom... Sef pise jedno i sam demantuje - ''u skoli je bio najmirniji''...Ono sto Astra pise, moze da bude, ali i ne mora..Ako je zaista to dete bilo bolesno, nisi ga ti izlecila, mada jesi uplasila, i preusmerila...ali njegovi problemi nisu nestali...Zoja govori o lekovima i ..u sustini svi govorite o nemirnoj deci, a ne zaista bolesnoj...
Komsinica je negde navela kako je njena cerka bila jedno o najboljih djaka u skoli...Dodacu samo da deca sa ovim dijagnozama cesto jesu natprosecno inteligentna...Ne znam kakav je slucaj bio i ne delim ovde dijagnoze, ali podjimo od cinjenice da jeste imala problem koji je majka odbacila..Neka se devojcica i izlecila, ''snasla''...zamisli samo koliko je problema nosila sa sobom da bi mogla funkcionisati svakodnevno..Ne kazem da je trebalo sad odmah lekove dati, ali ako problem dugo traje ne moze se samo ignorisati...To je cinjenica.

I govorim ovo kao zdravstveni radnik i zdravstveni radnik koji radi skoro cetvrt veka sa ljudima koji imaju psihicke probleme.

Pustimo ovo gore, desavalo se, desi se suicid- Bio je normalan, prva reakcija.. A onda cujes dalje- tih, od malena ne govori ni sa kim skoro, povucen, uvek u svom svetu, dete za primer, mirno...Ha?! Ili suprotno, neko je tuzan, mi kazemo, ima depresiju...a depresija je mnogo vise od tuge...

Ili... desavalo se,dementne osobe, okolina ne prepoznaje- lud, kazu, i smeste ga ( jos preko veze, da mu srede ) na psih. oeljenje, zajedno sa psihozama...Proslo nedelju dana, umro...Od tuge?...
Ovo su ekstremni slucajevi, a ima ih svakodnevno...

Nastavicu o bolesti nakonadno...










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyPon Nov 17, 2014 12:26 am




Sonia ::

Dijagnozu moze da postavi SAMO psihijatar ili psiholog.

Netacno. Makar u US. Mojoj kcerki je dijagnozu postavio nas porodicni pedijatar kroz tri dana testiranja.


I ako bolje procitate uvodni post, zapazicete da pise BAR 6 simptoma u obe kategorije , duzeod 6 meseci...jako bitno ovde...

Sonia ::
Komsinica je negde navela kako je njena cerka bila jedno o najboljih djaka u skoli...Dodacu samo da deca sa ovim dijagnozama cesto jesu natprosecno inteligentna...Ne znam kakav je slucaj bio i ne delim ovde dijagnoze, ali podjimo od cinjenice da jeste imala problem koji je majka odbacila..Neka se devojcica i izlecila, ''snasla''...zamisli samo koliko je problema nosila sa sobom da bi mogla funkcionisati svakodnevno..Ne kazem da je trebalo sad odmah lekove dati, ali ako problem dugo traje ne moze se samo ignorisati...To je cinjenica.

Zajednickim razgovorom sa pedijatrom smo dosli do zakljucka da postoje "terapije" i pored lijekova. Sto ce reci, sjeli smo i napravili plan: kako da sama sebi pomogne, i kako da joj mi kao porodica pomognemo da izostri koncentraciju, i da kontrolise hiperaktivnost.
Da ja nisam insistirala na tome, doktor, iako njen pedijatar od rodjenja, bi olako prepisao lijekove.
I sta se desilo?! Smelly je uz nasu pomoc u rekordnom vremenu savladala sve sto je trebala da savlada.

Problem nastaje bas u slucajevima kao sto je njen: dijete nije "bolesno", nego joj je bio potreban plan, i drugaciji pristup. Ali lijecnicima je najlakse prepisati tabletice. Kao i roditeljima, jer raditi sa djetetom uzima vremena. Pokazati cvrstu ruku takodjer. Kad je puno lakse, i brze uvalit tabletu u usta, i sikterisat.
Sonia ::
I govorim ovo kao zdravstveni radnik i zdravstveni radnik koji radi skoro cetvrt veka sa ljudima koji imaju psihicke probleme

To sam rekla za komentar pun predrasuda prema recimo americkoj djeci vs. francuske. Jer zdravstveni radnik se time ne bavi, msm. razlikama u podrijetlu :D



sonia ::
Pustimo ovo gore, desavalo se, desi se suicid- Bio je normalan, prva reakcija.. A onda cujes dalje- tih, od malena ne govori ni sa kim skoro, povucen, uvek u svom svetu, dete za primer, mirno...Ha?! Ili suprotno, neko je tuzan, mi kazemo, ima depresiju...a depresija je mnogo vise od tuge...

Ili... desavalo se,dementne osobe, okolina ne prepoznaje- lud, kazu, i smeste ga ( jos preko veze, da mu srede ) na psih. oeljenje, zajedno sa psihozama...Proslo nedelju dana, umro...Od tuge?...
Ovo su ekstremni slucajevi, a ima ih svakodnevno...

Ekstrmeni slucajevi ADHD?! Provjeri resources ponovo:) Nisu.
Ovo su ekstremni slucajevi psihoza, depresije, etc. Ali definitivno ne Attention Deficit Hyperactivity Disorder:) Samo ime kaze puno toga.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyPon Nov 17, 2014 1:01 am

AstrinaKomsinica ::



Sonia ::

Dijagnozu moze da postavi SAMO psihijatar ili psiholog.

Netacno. Makar u US. Mojoj kcerki je dijagnozu postavio nas porodicni pedijatar kroz tri dana testiranja.
To sto je pedijatar sa ''tri dana testiranja'' postavio dijagnozu, upravo se i uspostavilo da je bilo pogresno, zar ne?

I ako bolje procitate uvodni post, zapazicete da pise BAR 6 simptoma u obe kategorije , duzeod 6 meseci...jako bitno ovde...

Sonia ::
..Ne kazem da je trebalo sad odmah lekove dati, ali ako problem dugo traje ne moze se samo ignorisati...To je cinjenica.

Zajednickim razgovorom sa pedijatrom smo dosli do zakljucka da postoje "terapije" i pored lijekova. Sto ce reci, sjeli smo i napravili plan: kako da sama sebi pomogne, i kako da joj mi kao porodica pomognemo da izostri koncentraciju, i da kontrolise hiperaktivnost.
Da ja nisam insistirala na tome, doktor, iako njen pedijatar od rodjenja, bi olako prepisao lijekove.


Problem nastaje bas u slucajevima kao sto je njen: dijete nije "bolesno", nego joj je bio potreban plan, i drugaciji pristup. .

O tome i ja govorim..
Sonia ::
I govorim ovo kao zdravstveni radnik i zdravstveni radnik koji radi skoro cetvrt veka sa ljudima koji imaju psihicke probleme

To sam rekla za komentar pun predrasuda prema recimo americkoj djeci vs. francuske. Jer zdravstveni radnik se time ne bavi, msm. razlikama u podrijetlu :D

Ovu studiju ne vodim ja, vec taje na Univerzitetu u Oslu, i te statisticke podatke nisam ja izmislila, vec se o njima javno vec neko vreme diskutuje.



sonia ::
Pustimo ovo gore, desavalo se, desi se suicid- Bio je normalan, prva reakcija.. A onda cujes dalje- tih, od malena ne govori ni sa kim skoro, povucen, uvek u svom svetu, dete za primer, mirno...Ha?! Ili suprotno, neko je tuzan, mi kazemo, ima depresiju...a depresija je mnogo vise od tuge...

Ili... desavalo se,dementne osobe, okolina ne prepoznaje- lud, kazu, i smeste ga ( jos preko veze, da mu srede ) na psih. oeljenje, zajedno sa psihozama...Proslo nedelju dana, umro...Od tuge?...
Ovo su ekstremni slucajevi, a ima ih svakodnevno...

Ekstrmeni slucajevi ADHD?! Provjeri resources ponovo:) Nisu.
Ovo su ekstremni slucajevi psihoza, depresije, etc. Ali definitivno ne Attention Deficit Hyperactivity Disorder:) Samo ime kaze puno toga.

Pogresno si razumela. Ovde, na kraju i jesam govorila o depresiji i demenciji, tj. o ekstremnim slucajevima gde se bolest ne razume ili se ne prepozna ( tuga od depresije, starosna demencija od psihoze)  pa se desi sta se desavalo..

Navela sam ovo samo da bi napravili i razliku izmedju  deteta koje je nemirno, ili se ne snalazi u skoli- Koje je mozda je super u skoli, ali kod kuce ima problema i sl. ( gde ponekad prava rec, ishrana, pa i tradicionalna metoda moze pomoci)
 od dece koja na svim poljima imaju dugotrajne probleme, koje ne mogu sama, ili cak ni uz pomoc najblize porodice da rese, pa se u svakodnevnim zivotnim aktivnostima iscrpljuju i muce, prvo sebe, a onda i okolinu, i kod koje samo strucna pomoc moze dovesti do poboljsanja ili izlecenja...


Dalje cu pisati konkretno o bolesti sa diferencijalnim ''dijagnozama''...poredjenja radi i da bi se bolje razumela problematika...










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyPon Nov 17, 2014 1:24 am

Sva ta istrazivanja su tek u povoju. Tako da je suvisno govoriti o tome sa nekoh cvrstog stanovista.
I naravno, i dalje stojim iza toga da onaj koji intepretira procentualne statistike tako sto se osvrne na licno perceptivno vidjenje (ne)kulture jednog naroda, nije razumio tematiku :D

Amerika je, naravno, "najdalje dosegnula", jer njena farmaceutska industrija kroji zdrvstvenu kapu cijelom svijetu, hence: tri dana testiranja. To je vec nekoliko godina standardni proces za "dijagnoziranje ADHD" u US. Nema nikakve potrebe da se cak i konsultuje psiholog ili psihijatar, jer ADHD nije evidentirana kao bolest psihe, nego bas kao posebna kategorija, attention disorder.

A sad malo interesantnih cinjenica:)

Zamislite da su svi ovi ljudi uzimali Ritelin?! Gdje bismo bili mi danas!

A svi su imali dijagnozu ADHD (ili historijski equivalent:)

Architect
Frank Lloyd Wright

Artists
Salvador Dali
Pablo Picasso
Vincent Van Gogh

Athletes
Terry Bradshaw
Michael Phelps
Pete Rose
Nolan Ryan
Michael Jordan
Jason Kidd

Authors
Charlotte and Emily Bronte
Samuel Clemens
Emily Dickenson
Edgar Allan Poe
Ralph Waldo Emerson
Robert Frost
George Bernard Shaw
Henry David Thoreau
Leo Tolstoy
Tennessee Williams
Virginia Woolf
William Butler Yeats

Composer
Wolfgang Amadeus Mozart

Entrepreneurs and Business Leaders
Andrew Carnegie
Malcolm Forbes
Henry Ford
Bill Gates
David Neeleman
Paul Orfalea
Ted Turner
Explorers
Christopher Columbus
Lewis and Clark

Entertainers
Ann Bancroft
Jim Carrey
Steve McQueen
Jack Nicholson
Ty Pennington
Elvis Presley
Evil and Robbie Knievel
Sylvester Stallone
Robin Williams
Wright Brothers

Inventors
Alexander Graham Bell
Thomas Edison
Benjamin Franklin

Photographer
Ansel Adams

Physicist
Albert Einstein

Political Figures
James Carville
John F. Kennedy
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySre Nov 19, 2014 11:02 am

AstrinaKomsinica ::
Sva ta istrazivanja su tek u povoju. Tako da je suvisno govoriti o tome sa nekoh cvrstog stanovista.

ADHD je prvi put opisana u medicinskoj literaturi 1899. i 1902. dijagnoza  nazvana MBD (skraćenica za minimalna moždana disfunkcija , što znači " izuzetno mali poremećaj mozga " ) 

I naravno, i dalje stojim iza toga da onaj kopi intepretira procentualne statistike tako sto se osvrne na licno perceptivno vidjenje (ne)kulture jednog naroda, nije razumio tematiku :D

Hehehe, sad me podseti na onu o statistici
( U Srbiji ima 7.440.769 stanovnika
70% stanovnistva jede kupus
30% stanovnistva jede pirinac
a preostalih 20% jede meso
Statisticki gledano srbi jedu sarmu )

To sto si se ti nasla u tome, ispada da je to u stvari tvoje, personalno perceptivno vidjenje  da ovde neko ''intepretira procentualne statistike sa osvrtom na licno perceptivno vidjenje nekulture jednog naroda '', iako je naglaseno da je to akadamska studija.  migg
I ko ovde nije razumeo tematiku postaje vec stvar za diskusiju , a to nije tema. Statistiku gledam kao relativnu, mada ako je uzorak dovoljno velik, moze nam biti jasni  pokazatelj ( uzimam ovo globalno ).


Amerika je, naravno, "najdalje dosegnula", jer njena farmaceutska industrija kroji zdrvstvenu kapu cijelom svijetu, hence: tri dana testiranja. To je vec nekoliko godina standardni proces za "dijagnoziranje ADHD" u US. Nema nikakve potrebe da se cak i konsultuje psiholog ili psihijatar, jer ADHD nije evidentirana kao bolest psihe, nego bas kao posebna kategorija, attention disorder.
Attention Deficit / hiperaktivnost , skraćeni ADHD i AD / HD , je psihijatrijska dijagnoza  American Diagnostic Sistem DSM- IV.

( ostalo cu pisati nezavisno od citata, posto rekoh da pisem po temi, a ne direktnim obracanjem )

A sad malo interesantnih cinjenica:)

Zamislite da su svi ovi ljudi uzimali Ritelin?! Gdje bismo bili mi danas!

A svi su imali dijagnozu ADHD (ili historijski equivalent:)


A , zamislite, govoreci o ADHD, medikamentoznu terapiju navodimo kao zadnji izbor, i nema potrebe, opet kazem , banalizovati.
Narocito ne danas kad se i sa dg. sa istih lista ( ICD -10 ili 9 ) zavisno gde, ona vodi pod razlicitim brojevima ( kao F20 ili 295)  moze ziveti i socijalno funkcionisati, postizuci zavidan nivo zivotnog kvaliteta.
Primer je Dzon Nes, americki matematicar i dobitnik zajednicke Nobelove nagrade za ekonomiju 1994. god, koji je bolovao od sizofrenije ( po istinitom dogadjaju - Blistavi um je dobio Oskara)
Mogla bih tako i spisak da napravim, ako krenem po brojevima, dg...Samo to nece znaciti da depresija ili sizofrenija ne postoje....






Kasnije cu nastaviti ostalo, da zavrsim ovo u kuhinji... sto puta ustadoh.










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptySre Nov 19, 2014 11:50 am

U svakodnevnom jeziku cesto se koristi termin ADHD mada je dijagnosticki pojam
-  Poremecaj paznje i aktivnosti ili hiperkineticki poremecaj-  iz dijagnostiskog sistema ICD - 10 .
Dijagnoza/e moze biti postavljena ako osoba ima teškoce u koncentraciji i paznji, i / ili hiperaktivnost i impulsivnost .
Poremecaji ponasanja , anksiozni poremecaji, opsesivno kompulsivni poremecaji , poremecaji spavanja i depresivni poremecaji cesto se  javljaju u kombinaciji sa AD / HD .
U cilju pravilne dijagnoze, simptomi moraju biti prisutni najmanje sest meseci , i moraju  debitovati pre 7. godine , kao i sto ne sme postojati  bilo koja druga dijagnoza ili stanje koje bolje objasnjava teskoće .
Moze biti mnogo razloga za problem koncentracije  , impulsivnosti i hiperaktivnosti kod dece , adolescenata i odraslih , i zato je ponekad  tesko napraviti pravilnu dijagnozu brzo .
U Svedskoj se često koristi izraz DAMP ( Deficits in Attention, Motor control and Perception) - deficit paznje, motorne kontrole i percepcije , koje ukljucuju i motoru nespretnost .
Deca i odrasli koji imaju samo poremecaj paznje i hiperaktivnost mogu biti dijagnostikovani kao Attention Deficit Disorder ( ADD) .

Dijagnoza se obicno postavlja nakon posmatranja , koriscenjem alata za procenu i raznih testova .
Koriste se zajednicki  razgovori ili na drugi nacin prikupljaju informacije od roditelja , nastavnika ili drugih vaznih ljudi oko pacijenta na koga se sumnja da ima ADHD .
Takodje postoje  testovi pokreta glave , OPTAX , pokreti ociju , Pavlidis test-  koji se koristi kao dodatak proucavanju ADHD .



Uzroci i simptomi

Genetski faktori , verovatno ima veliki znacaj za razvoj ADHD . Dokazano je da komplikacije vezane za trudnocu i porodjaj mogu povecati verovatnocu razvoja ADHD . U nekim slucajevima , ADHD moze biti udruzen sa FAS ( fetalnog alkoholni sindrom ) ili preumature .
Teski socijalni i / ili psiholoski problemi u ili oko pacijenta mogu znacajno doprineti pogorsanju stanja ADHD . Mnogi od pacijenata su takodje pokazali razlicite poremecaje sna, a nekad i leceni iz tog razloga.

Follov - up studije pokazuju da nelecenje ADHD povecava rizik na nastanak drugih problema.

To je udvostrucena rizik od koriscenja psiho-aktivnih supstanci .

Prevalencija ozbiljnih poremecaja ponasanja , depresija , anksioznosti i drugih psihijatrijskih poremecaja se povećava...

Nastavicu...










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyPet Nov 21, 2014 11:19 am

Fabricirana bolest koja je rapidno uznapredovala,po statistici od 1989-2001 400 puta vise nego u ranijem periodu.Govori li taj podatak o dobiti farmacije.
Uostalom,lijek RITALIN,prepisivan je jos u periodu kad nije ispitana funkcija djecijeg mozga,i sad se vec zna da prouzrokuje vise steta nego koristi.
U datom periodu su cak i ucitelji mogli da daju posmatranjem i nakon nekog kratkog kursa,dijagnozu i preporuce ritalin,koji je opijat kao i svaka druga droga,a djeluje na smirenje i koncentraciju djece.Samo Novartis je ostvario dobit u milijardama eura na ovom lijeku.
Bolesnima se tretiraju djeca koja se normalno razvizaju a kao i svako dijete u razvoju je zivahno i pokusava da predje granice dozvoljenog.
Ritalin sadrzi u sebi Methylphenidat,za koji se pouzdano zna da ima posljedice kao sto su smanjenje apetita,nesanica,strah do panike,cak i probleme u rastu,do uzrocnika parkinsonove bolesti.
Ritalin spada u opijate jednako kao morfijum ili kokain...pa sad vidite jeste li spremni tako lijeciti djecu od ove industrijski smisljene bolesti.
Za Bosanku cu postaviti link,na njemackom je,buduci da je njen zvrk hiperaktivan,da se informise i shvati da ima najnormalnije dijete koje se razvija na sasvim prihvatljiv nacin,sa svime sto donosi djetinjstvo i odrastanje.
RITALIN
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD EmptyPet Nov 21, 2014 10:31 pm

Ritalin pa ritalin...Pa kad bi se tako delili okolo lekovi svakom nemirnom detetu, kako vi pokusavate ovde da predstavite, svi bi bili doktori...eh...

To jeste lek stimulans, amfetamin, sa klinickom primenom od oko 80 godina unazad...

I naravno da se sada cesce koristi, ali ne moze se zato okriviti samo farmaceutska industrija. Nacin zivota, istrazivanja, bolje poznavanje simptoma bolesti, sve to doprinosi razvoju, i cescem koriscenju ( sad da li pravilno ili ne, negde drugde ) ne samo ovog leka, zar ne? I od Fleminga je proteklo...za sve je slicno...

Uostalom, dokazano je da taj lek i ne utice na blage oblike ove bolesti, vec samo na izrazito teske .
Zato i govorimo o psihoterapiji, promeni nacina zivota, koji ukljucuje izmenu rezima ishrane, fizickoj aktivnosti...razvoju i unapredjenju socijalnih vestina....

P.S. A za ovo sto je boske pisala u sali,  slicno kao i sef dodacu izreku koju jos uvek koristi moj tata- Mirno dete- ili je bolesno  ili je glupo.

Zato opet ponavljam, i za grip po medicinskim pravilima treba prvo zasejati podlogu, pronaci uzrok pa onda leciti, a u praksi je to- imam grip, - uzmi antibiotik...nema veze sto je mozda virus u pitanju.
Polako.










ADHD CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ADHD Empty
PočaljiNaslov: Re: ADHD   ADHD Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
ADHD
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: