DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Mi u Svemiru BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Mi u Svemiru BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Mi u Svemiru

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Mi u Svemiru Empty
PočaljiNaslov: Mi u Svemiru   Mi u Svemiru EmptySub Dec 21, 2019 9:15 am

Jedna zvezda na nebu od danas nosi ime Morava, a njena planeta zove se Vlasina. Ovi nebeski objekti dobili su ime u velikoj akciji imenovanja zvezda i egzoplaneta sprovedenoj povodom 100 godina od osnivanja Međunarodne astronomske unije. Svaka zemlja članica dobila je priliku da imenuje po jedan sistem, a Srbija se odlučila za Moravu i Vlasinu. U procesu glasanja učestvovala su astronomska društva i naučne institucije, a pobednički par imena je osvojio najviše glasova od ukupno 12 predloga. Zvezda kataloške oznake WASP-60, od danas nazvana Morava, i njena planeta WASP-60b, koju je Srbija nazvala Vlasina, čine sistem udaljen od nas preko 1300 svetlosnih godina. Nalazi se u sazvežđu Pegaza. Morava je žuta zvezda glavnog niza, tek nešto veća i masivnija od našeg Sunca, a Vlasina je planeta gasni džin, nalik Jupiteru, ali sa manjom masom. Mada nije vidljiv golim okom, ovaj zvezdani sistem se može videti sa naših prostora čak i manjim teleskopom.



[You must be registered and logged in to see this image.]
Foto: Međunarodna astronomska unija










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Mi u Svemiru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mi u Svemiru   Mi u Svemiru EmptySub Dec 21, 2019 9:24 am

U OKVIRU obilježavanja stote obljetnice Međunarodnog astronomskog saveza (IAU100) 2019. godine više od 110 zemalja organiziralo je državne natječaje u kojima su se birala imena za jedan egzoplanet i zvijezdu oko koje on kruži.

Egzoplanet je planet koji se nalazi izvan našeg Sunčevog sustava, odnosno koji orbitira oko neke druge, daleke zvijezde.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Detaljnije u Stribor i Veles










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

Mi u Svemiru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mi u Svemiru   Mi u Svemiru EmptySub Dec 21, 2019 7:59 pm

ovo nisam video , ma moja komšinka je čudo od izveštača suppp










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Mi u Svemiru Empty
PočaljiNaslov: Re: Mi u Svemiru   Mi u Svemiru Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Mi u Svemiru
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» VANZEMALJCI-da li smo sami u svemiru ?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: DRUŠTVENE NAUKE :: ASTRONOMIJA-
Skoči na: