DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 TRUDNOCA I PORODJAJ

Ići dole 
+25
srculence
Auror@
Kijara-brm
brdjanin
Lakota
promaja
Laura22
Uther Pendragon
Sibila_
Harite
Samhain
Lily
AstrinaKomsinica
bosankaa
Andjelika
doctorr67
Smiljan
dragana555
Sanjalica
Paris
Storm_z
slatkicass
anja007
Astra
Danubius
29 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Maj 03, 2008 9:50 am

First topic message reminder :

Vecina zena je prezivela "blagosloveno" stanje ...Kako ste podnosili trudnoću, da li ste posle imale zdravstvene posledice (strije, hormonske poremećaje, kvarenje zuba) , koliko ste imale trudnoca , da li ste imale postporodjajnu depresiju?

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
Lakota
- slučajna prolaznica-



Datum upisa : 11.07.2013

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySre Okt 02, 2013 11:26 am

Ne znam,verovatno TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 460727 
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda



Datum upisa : 13.09.2013

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySre Okt 02, 2013 11:33 am

Živeo novogodišnji sex smehsmeh  bez kondoma!!!!!!! smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySre Okt 02, 2013 12:46 pm

Kakve su slatke bebare... leptir 

Mašala...78... .(krešendo za N.G.) lol! 
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lakota
- slučajna prolaznica-



Datum upisa : 11.07.2013

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Okt 13, 2013 6:36 am

Do sedmog meseca nije znala da je trudna: "Htela sam da rodim iako mi je 48 godina"
Beba Bojović | blic

Jugoslava Vulović Iz Ivanjice rodila je ćerku na svoj 48. rođendan, u zoru, u isto doba kada je pre skoro pola veka i sama došla na svet. Da je trudna, saznala je tek u sedmom mesecu, posle opsežnih lekarskih analiza.
Srećna porodica: Mala Branka u naručju majke Jugoslave sa bratom i ocem

Sumnjala je da je bolesna, a saznala je da nosi bebu. Odmah su je upozorili: trudnoća je rizična, izlaže opasnosti i sebe i dete, mora dobro da razmisli.
Zbunjena, Jugoslava saopštava mužu da nije bolesna već trudna, ali mu prenosi i savet lekara. Vulovići već imaju dva sina Ivana (26) i Bojana (25) godina .


- Šta nosiš? -pita je suprug Marisav zabrinuto, pokušavajući da dođe do vazduha od šoka što će postati otac u pedestoj godini.


- Devojčicu - odgovara Jugoslava.


- Sećam se tog trenutka, nikada mi nije bilo teže. Supruga mi je najvažnija, ali želja za ćerkom mi slama dušu. Gutam knedlu i pokušavam da zaustavim suze.
Uvek u centru pažnje

Kažem joj: „Neka se rodi, i neka nam Bog pomogne“ - priča Marisav.



Razmažena princeza


Sada Branka ima drugih problema, ozbiljno pretenduje da postane razmažena devojčica, jer je 24 sata u centru pažnje.
- Eto sad se malo prehladila, a ja ne mogu da podnesem da joj nešto fali. Ma znate kako je to kada postanete roditelj u 50 godina Juče sam joj šišao šiške da joj ne smetaju. Grdili me sinovi, kažu: Joj bre tata što joj ovo ovako odseče - pun je priče ponosni otac..

I tako je bilo. Branka je došla na svet 23. novembra u zoru. I nije slučajno dobila ime Branka.


- Branila se od svih, iako joj nisu predviđali sjajnu sudbinu. Rekoh, neka bude Branka i neka ceo život iz borbe izlazi kao pobednik - priča srećna majka.
Sada je ova vesela devojčica ljubimče porodice.
[You must be registered and logged in to see this image.]


- Ne mogu da zamislim dan bez njenog smeha, gugutanja... - priča brat Ivan.
Jugoslava je sve stoički izdržala.


- Do sedmog meseca baš ništa nije ukazivalo na trudnoću. Nakon prvih tegoba pomislila sam da su problemi sa pritiskom i srcem. Ispostavilo se da sam trudna.

Ne volim da se sećam odlaska kod lekara, pa sumnje, strah, čudni zabrinuti pogledi doktora... Jedino mi je jedna doktorka iz Ivanjice rekla: Ženo ti si zdrava, ne brini, rodićeš zdravo dete - priča Jugoslava.
TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 460727
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-



Datum upisa : 11.07.2013

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyČet Dec 12, 2013 7:42 am

Mame u srpskim porodilištima na viršlama i hlebu

Autor: MONDO

Da bi obelodanile jelovnik u srpskim porodilištima, porodilje su se udružile i iz nekoliko bolnica uslikale doručak serviran tog dana, a fotografije su postavile na Twitteru - viršle, hleb, margarin, ni traga od voća i povrća.


Dva parčeta belog hleba sa malo kisele pavlake dodeljen je porodiljama u novosadskom porodilištu "Betanija". Viršlu uz beli hleb serviralo je beogradsko porodilište "Dragiša Mišović". Pola parčeta salame sa belim hlebom - u niškom porodilištu, a u "Višegradskoj" u Beogradu su uz hleb porodilje dobile margarin i med.

"Kakvog kvaliteta može biti mleko kojim dojimo bebe, ako smo jele viršle i hleb, sve puno aditiva", komentarisale su majke ispod fotografije doručka. "Ovo je sramota. Gde su voće i povrće?"

U svim porodilištima kažu da se jelovnik pravi u skladu sa materijalnim mogućnostima, tvrde i da se strogo vodi računa da u njemu budu proteini, ugljeni hidrati, voće i povrće.

Nutricionista Branka Mirković kaže da dobar jelovnik za porodilje mora da sadrži: krompir pire na puteru, barenu piletinu, supe, variva od povrća (ali ne ono koje nadima) i mnogo tečnosti. Uz to, sveže voće i povrće, kao i mnogo mlečnih proizvoda.

"Istu hranu jedu i dežurni lekari u porodilištu. Za ručak se dobija supa, povrće, meso, a ima i sezonskog voća", kaže za "Novosti" dr Dragan Stajić, upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo Vojvodine, znane kao "Betanija".

"Jelovnik prave nutricionisti, a hrana se sprema u centralnoj kuhinji. Posebnu hranu dobijaju žene koje su porođene carskim rezom, a posebnu dijabetičari."

Nutricionista Branka Mirković kaže da nema opravdanja što se porodiljama daju suhomesnati proizvodi. "Parametar treba da budu bebe. Dakle, ono što se daje bebama, to mora i porodiljama, jer im od ishrane zavisi kakvo će biti mleko. Suhomesnati proizvodi su puni hemije i nedopustivi u ishrani za žene koje doje. Nije sve do materijalnih uslova. Mogu umesto viršle dati kačamak, bareno jaje, mladi sir, malo sveže paprike, šargarepu", kaže Mirkovićeva.


U pravu je ova gospodja iz zadnjeg pasusa,stvar je i u tome sto oni znaju da ce porodica to doneti porodiljama,zato se i ne trude..  booored 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Jan 03, 2014 9:49 am

TRUDNICE, OPREZ
Otkriven jedan od ključnih uzroka autizma

[You must be registered and logged in to see this image.]
Unatoč brojnim istraživanjima koja se već godinama vode u svijetu znanstvenici još uvijek ne mogu jasno definirati koji sve čimbenici uzrokuju autizam
Stručnjaci uglavnom smatraju da bi se oni mogli podijeliti u dvije skupine – genetske i okolišne. Prema dosadašnjim istraživanjima, najznačajniji uzrok poremećaja iz spektra autizma je genetski - složene promjene u više gena. Neke studije s blizancima pokazale su da je on odgovoran u mjeri od čak 90%, premda mnogi znanstvenici smatraju da je taj postotak pretjeran. No u svijetu se ipak provode mnoge studije koje ispituju i mogućnosti djelovanja okoliša poput kemikalija, teških metala i cjepiva jer su to čimbenici na koje je lakše moguće utjecati.

Nije cjepivo


Prvi simptomi poremećaja uglavnom se primjećuju kod djece u dobi u kojoj se obično obavljaju rutinska cijepljenja. Ova je činjenica pokrenula neutemeljena nagađanja prema kojima bi uzrok autizma moglo biti pretjerano cijepljenje, konzervansi za cjepiva ili pak cjepivo za ospice, zaušnjake i rubeolu (MMR). Zabrinutost roditelja potaknuta neznanstvenom propagandom antivakcinacijskih pokreta i medijskom panikom uzrokovala je posljednjih godina značajan pad procijepljenosti djece koji je pak rezultirao ponovnom pojavom nekih opasnih bolesti u zapadnim zemljama, pa i nepotrebnih smrti djece. No postoje vrlo snažni znanstveni dokazi koji pokazuju da nema uzročno-posljedične veze između autizma i cjepiva. Primjerice najveća pregledna studija neovisne Cochrane kolaboracije u koju je bilo uključeno 1.500.000 djece nije našla vezu između MMR-a i autizma. 

Pripazite na infekcije u trudnoći

Novo istraživanje objavljeno nedavno u časopisu Journal of Autism and Developmental Disorders pokazalo je da uz dominantno genetske postoje i određeni čimbenici u okolišu, odnosno da teške infekcije tijekom trudnoće značajno povećavaju rizik od autizma. Studija je usporedila 407 djece s autizmom sa 2.075 zdrave djece. Rezultati su otkrili da je rizik pojave autizma bio za 58 posto veći kod majki kojima su tijekom hospitalizacije dijagnosticirane neke bakterijske upale – genitalija, urinarnog trakta ili amniotičke tekućine koja okružuje fetus.

Mada nisu bile jako česte ni u jednoj od dvije skupine majki (1,5 posto kod majki djece s ASD-om naprama 0,5 posto kod majki djece bez ASD-a), infekcije dijagnosticirane u drugom tromjesečju trudnoće povezane su s trostruko većim rizikom razvoja ASD-a.

Voditelj istraživanja Ousseny Zerbo s Kaiser Permanente Division of Research smatra da se s ASD-om uglavnom mogu povezati samo teže upale.

Znanstvenici još ne mogu sa sigurnošću reći na koji bi način infekcije mogle utjecati na rizik od razvoja autizma. No Zerbo ističe da su testovi na životinjama otkrili da reakcije imunološkog sustava na upalne procese tijekom trudnoće mogu djelovati na neurološki razvoj zametka.

'Iako većina infekcija tijekom trudnoće nije povezana s autizmom, naša otkrića pokazuju da one ipak povećavaju rizik od njegova razvoja. Stoga bi bilo razumno da se žene koje sumnjaju na moguću upalu obrate svojim liječnicima', savjetovao je Zerbo. 
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jan 06, 2014 6:14 pm

Zimska trudnoća
Zimske trudnice moraju ojačati imunitet kako bi se zaštitile od gripe

[You must be registered and logged in to see this image.]

I dok trudnice koje dolazak bebe iščekuju u ljetnim mjesecima, posebnu brigu moraju posvetiti zaštiti od visokih temperatura, čuvati se sunčanice i sparine, zimske trudnice trebaju ojačati imunitet kako bi se obranile od uobičajnih sezonskih prehlada, posebice od gripe, a svakako trebaju ograničiti kretanje po hladnoći, ledu i snijegu. Pravilna ishrana i puno odmaranja također je savjet koji ne treba zanemariti.

Umjerena aktivnost poželjna je i zimi

Za svaku trudnicu, o kojem god godišnje dobu da se radi, vrijedi pravilo da ukoliko nema zdravstvenih komplikacija i ako liječnik ne odredi drukčije, od trenutka kad je saznala da je trudna pa do kraja drugog tromjesečja trudnoće najčešće može nastaviti živjeti kao i prije. Bitna je umjerenost u svim aktivnostima, od obične šetnje do tjelovježbe. No, u slučaju bilo kakvih komplikacija u trudnoći obavezno se o svemu morate konzultirati s liječnikom. Ako trudnoća protječe u redu, fizičke aktivnosti  neće vam štetiti u zasigurno najljepšem životnom razdoblju i iščekivanju dolaska bebe na svijet, ali ipak oprez, u ničemu ne treba pretjerivati. Primjerice,aktivnosti može biti i da  umjesto lifta, koristite stepenice. No, šetnja po poledici ili čišćenje snijega dakako da ne dolazi u obzir. Svaka zimska aktivnost koja nosi rizik pada, kao što je skijanje, hokej na ledu ili sanjkanje, treba se izbjegavati.

Višeslojna odjeća, udobna obuća

Trudnice zimi zna opterećivati oblačenje, pogotovo u visokoj trudnoći. Tad se zaista nije lako nositi sa višeslojnom odjećom majicama, džemperima, hlačama, jaknama, šalovima, itd,. itd. No, odjećom se morate zaštiti od hladnoće, i pritom očuvati svoje i bebino zdravlje. Od mogućih padova zaštite se tako da kupite udobne čizme s gumenim potplatima.    

Cjepiti se ili ne protiv gripe?

Trudnoća može povećati rizik od komplikacija gripe kao što je upala pluća. Trudnice češće završe u bolnici zbog komplikacija gripe nego žene koje nisu trudne. Početkom studenog počnu i cijepljenja protiv gripe. Epidemiolozi ne preporučuju cijepljenje trudnica u prvih šest mjeseci trudnoće zbog stvaranja ploda koji virus gripe može oštetiti, jer se za cijepljenje koristi »mrtvo cjepivo« koje sadrži dijelove virusnih čestica gripe. Trudnice se ne trebaju procjepljivati kao što djeca cjepivo primaju u dva navrata nakon čega se docjepljuju do devete godine.Ukoliko mislite da ste dobili gripu u trudnoći, najbolje je da se posavjetujete sa svojim liječnikom. Nastojite se što više odmarati i mirovati te unositi što više tekućine u organizam.

Preporučeno je koristiti i vitaminske preparate, naročito vitamin C. Nemojte koristiti lijekove koje možete kupiti u apoteci bez recepta prije nego se posavjetujete s liječnikom, neke od njih nije dozvoljeno koristiti za vrijeme trudnoće. Prevencija je redovito prati ruke, naročito u vrijeme epidemije, pokrijte usta maramicom dok kašljete ili kišete, te isto tražite od ukućana. Većina studija je pokazala da cijepljenje cjepivom gripe ne utječe negativno na trudnoću. Stoga ukoliko je rizik od zaraze jako velik, cijepljenje je jedna od mogućnosti. Ukoliko vlada epidemija gripe svakako savjetujte svoje ukućane da se cijepe kako biste zaštitili sebe i nerođeno dijete.

Zimi nedostaje vitamina D

Vitamin D je od vitalnog značaja za razvoj bebe. Sunčeva svjetlost je izvor tog važnog vitamina koji pomaže tijelu apsorbirati kalcij što jača kosti majke i djeteta tijekom trudnoća , a zimi nedsotaje sunca, te i nova istraživanja pokazuju da je kod zimskih trudnoća povećan rizik neuroloških problema. Zato se savjetuje da trudnice zimi uzimaju nadomjestak vitamina D. To je ujedno i zaštita od gripe gdje se također preporučuje dodatni unos ovog vitamina. U svakom slučaju  o tome treba li vam i u kojoj dnevnoj količini vitamin D u zimskom razdoblju savjetujte se sa svojim ginekologom.
 
(M.G.)
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 16, 2014 6:38 pm

Iznenađujuće stvari koje biste morali izbjegavati u trudnoći

Trudnoća donosi puno za nositi: težina, strije, otečeni gležnjevi... I bebu, naravno. Međutim, postoje isto tako stvari koje bi bilo dobro izbjegavati. Neke će vas iznenaditi, ali dok zaista razmislite, ima nečeg u tome. Krenimo...


Gledanje televizije

Rasplače vas i raznježi svaka scena? Odgovor je u hormonima. Trudnoća donosi pojačane emocije i često može biti razlog sasvim nepotrebnih ispada i osjećaja koji se inače ne bi desili. Naš savjet: izbjegavajte gledanje serija i emisija koje bi vas mogle rasplakati. Odmaknite se od toga i zaokupite vrijeme nečim drugim.

Sushi

Iako ga možda ne jedete često, mnogi stručnjaci zaključili su da je sushi zapravo jako loša namirnica za trudnice i pripisuju mu jedno veliko NE.

Omiljene trgovine s odjećom

Ako vaša omiljena trgovina ima odjel za trudnice, tada se zaputite samo tamo. Međutim, i tu leže zamke – pazite da si ne dozvolite pregledavanje odjeće na normalnom odjelu, a kamoli dođete u napast da to isprobavate samo da vidite "kako vam to stoji". Pričekajte na ozbiljan šoping dok beba ne stigne. Na ovaj način sami sebe demotivirate, a zapravo je to nešto sasvim normalno.

Visoke potpetice

Otečeni gležnjevi dovoljan su znak da jednostavno nema smisla ni pogledati kolekciju cipela s visokim potpeticama tijekom trudnoće. Izbjegnite uopće razmišljati o tome i čuvajte ih za prvi izlazaka s curama nakon poroda.

Ljude s mišljenjem

Svatko, ali baš svatko ima svoje mišljenje. Bilo žena ili muškarac, bilo osoba s djetetom ili bez – uvijek će se naći netko tko će vam imati nešto za reći o trudnoći i tome kako biste trebali odgajati dijete. Da se to ne bi desilo i vama, jednostavno izbjegavajte zlobne ljude, komentare i slično.

Govoriti ljudima imena djeteta

Puno puta ćete požaliti nakon što ljudima kažete koje ime biste dali svom djetetu. Reakcije su svakakve, a većina njih će vam reći kako je ime prekrasno, iako to možda i ne misle. Dok će drugi početi s pričama zašto je to ime neprikladno i slično.

Izvor: youqueen.com

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Auror@
SOLDIER of LOVE



Datum upisa : 11.04.2014

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyUto Jun 17, 2014 8:57 am

Uhvatila sam "zadnji voz" po mom biološkom satu i rodila sina u svojoj 35. godini života. U celom iskustvu, bila sam sama, čeprkala po literaturi, čak išla u školu za trudnice. Mnogo sam stvari pronašla čitajući, ali mi je najveća frka bila, šta i kako sa bebom, kada se vratimo kući. 
Od početka trudnoće, prvi problem je bio moja bolest kičme (diskos hernija L5-S1) i sumnja lekara, da pri porodjaju mogu ostati nepokretna ili čak da mi kičma neće izdržati teret do kraja trudnoće. Plod se zakačio za prednji zid materice, pa kičma nije bila toliko opterećena. Gorušicu sam imala uveče, nakon 4. meseca, a suzbila sam je jabukom pre spavanja. Mučninu sam imala samo kada bih kuvala nešto što mi i inače ne prija - masno, iznutrice, pihtije - a to je moj muž voleo. Nisam imala nekih posebnih prohteva, što se tiče hrane, a ugojila sam se 15 kilograma, što je otišlo u narednih godinu dana. Nakon 3. meseca, jednom mesečno sam išla na testiranje na antitela, jer mi je krvna grupa O- negativna. Do poslednjeg dana trudnoće, bila sam pokretna i aktivna, a dan pre porodjaja, napravila sam veliko spremanje stana, uz kačenje zavesa, namerno - ako šta pokrenem i ubrzam porodjaj, jer sam uveliko bila u 9. mesecu.
Kroz porodjajnu salu smo "protrčali" za oko 2 sata i jedini problem je bio, što pri nameštanju na porodjajni sto, nisam mogla sama da podignem i spustim nogu koju ne osećam (što je izazvalo urlanje prisutnih, jer mi nisu verovali). Momenat, kada su mi stavili na grudi, još sluzavo, malo biće, koje je još bilo u fetusnom položaju i ućutalo mi se na grudima, bio je i ostao jedan od najlepših trenutaka u mom životu. 
U bolnici su babice nudile da za 10 maraka (tada) dodju kući i "srede" bebin pupak. Doktori su pokušavali da utvrde iščašenje bebinog kuka, što im nije uspelo. Ove nevolje sam izbegla, zahvaljujući školi za trudnice. Bila je potrebna jedna poseta patronažne sestre, a posle je sve išlo samo. Sve što sam trebala reći na kontrolama - pisala sam, jer me uz ranu i spavanje "na preskoke" pamćenje baš nije služilo toliko. Nisam imala strije, mazala sam se kantarionovim uljem, nisam imala hormonalnih poremećaja. Zubi su mi stradali /hvala na pitanju/ a ako kažu da to ima veze sa unosom kalcijuma, nisu u pravu, jer konzumiram ogromnu količinu mleka i mlečnih proizvoda (navika). Oni od kojih sam očekivala barem malo pomoći, da se snadjem (moj muž i moj otac) uglavnom su sedeli nasuprot kreveta i - plakali ili išli da nazdrave  trtrr 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyUto Jul 01, 2014 6:41 pm

Razotkrijte mitove o začeću
Konačno saznajte pravu istinu o pitanjima koja su vas mučila
Odlučili ste se za dijete ili već neko vrijeme pokušavate? Slušate savjete prijateljica i sami aktivno tražite podatke o začeću i trudnoći? Puno je izvora informacija koji vas mogu dodatno zbuniti. Neki od podataka su puki mitovi o kojima puno ne razmišljamo, ali koji su ipak prisutni i mogu zbuniti žene koje žele začeti. Tim stručnjaka vodećeg britanskog brenda za trudnoću i plodnost Clearblue donosi znanstveno utemeljene podatke o začeću i plodnosti.

MIT: Moguće je zatrudnjeti bilo kad tijekom mjesečnog ciklusa.
ISTINA: Kako biste zatrudnjeli potrebno je imati spolni odnos prije i tijekom dana ovulacije. Najplodniji dani su dva do tri dana prije ovulacije i na sam dan ovulacije.

MIT: Menstrualni ciklus traje 28 dana i svaka žena ima ovulaciju 14. dan ciklusa.
ISTINA: Prosječni menstrualni ciklus traje 28 dana, no svaka žena je posebna i čak kod polovice ciklus varira sedam dana ili više. S obzirom na različite cikluse različiti su i dani ovulacije pa može biti dosta teško utvrditi plodne dane.

MIT: Mjerenjem tjelesne temperature možete lako zatrudnjeti.
ISTINA: Mjerenje tjelesne temperature nije poželjno ako želite ostati trudni. Ženina tjelesna temperatura raste tek nakon ovulacije kada je već prekasno za oplođivanje jajne stanice u tom menstrualnom ciklusu.

MIT: Nikada nisam koristila hormonalnu metodu kontracepcije pa bih brzo mogla začeti.
ISTINA: Samo zato što vaši hormoni nisu bili pod utjecajem hormonalnih kontraceptiva ne znači da ste u prednosti. Vaše tijelo možda može bolje samo regulirati hormone, no na plodnost utječu I brojni drugi faktori, a ne samo kontraceptivi.

MIT: Prvo dijete sam začela lako, tako da sa sljedećom trudnoćom ne bi trebalo biti problema.
ISTINA: Nema sigurnog dokaza za ovu tvrdnju. Bit ćete stariji, imat ćete manje vremena za spontani spolni odnos, a možda ćete imati i drugog partnera. Ako imate manje od 35 godina i pokušavate zatrudnjeti više od godine dana, razgovarajte s liječnikom (šest mjeseci ako imate više od 35 godina).

MIT: Možete zatrudnjeti tijekom menstruacije.
ISTINA: Ako imate jako kratak menstrualni ciklus i krvarenje tijekom više dana na početku ciklusa, moguće je da ćete biti na početku podnih dana prije nego što je krvarenje prestalo.

Stručnjaci također ukazuju da je normalo osjećati da je spolni odnos postao mehanički tijekom pokušaja začeća. Ovaj je osjećaj nešto što iskuse mnogi parovi, što ne znači da nešto nije u redu u njihovom odnosu, napominju Clearblue stručnjaci.












Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Jul 04, 2014 4:08 am

Ehhh.. opet moja tema!  dm2 smehsmeh 

Ne znam, sa Teicom, sem u zadnjih dva meseca stroge dijete zbog moguceg gestacijskog dijabetesa ( secer na granici) i silnih vadjenja krvi, testiranja.. u principu sve islo kao po "loju".. sama trudnoca laka, ja kao ogroman balon koji u devetom mesecu posle celodnevnog dana shopingovanja sa suprugovom sestrom i njenom porodicom, kratkog predaha uz veceru stignem i na Balasevicev koncert na Trgu da djuskam i pevam na sav glas.. oni umorni, zabrinuti da me u svoj toj guzvi neko ne gurne, ne povredi.. okruzili sa svih strana i ja u sredini.. djuskam! He he.. Sem dve male strijice, koje su kasnije postale i nevidljive sve je proslo sjajno.. Cak i porodjaj! Od rane zore do ponoci, bolovi se smenjivali/kontrakcije.. sve jace i jace.. od 17h ubedila moje ( u Sidu) da su to bili laznjaci jer sta da mi kukaju i brinu se, niko me ne moze zameniti.. a noc ide.. niko ne bi spavao!!!! Sem te njegove sestre ( sto je bila na koncertu i sopingu) niko nije znao da su bolovi ucestaliji, koja me molila da idem na pregled.. oko 23:30h kada su kontrakcije bile na svakih 4 minuta i u trajanju od dva minuta e onda sam i sama skontala da se nema sta vise cekati! Vreme je za Betaniju, stizee bebaaaa!
Naravno, posle pregleda da sam ostala, ode i cep.. spremna i presvucena izadjoh da predam stvari suprudu i on potresen, oci pune suza mi kaze:" Dobro je sto ce biti curica! Da mi se sin sutra ne pati k'o ja!!!!!" Ja u soku, nit da se smejem , nit da ga "u top stavim" i posaljem ko zna gde.. ali naravno, smejala sam se kao luda.. i takva otisla u predporodjajnu salu.. sada nema druge sem cekati.. ali na pregledu DR rece da se beba nije okrenula.. hmm.. bice ili cupavo ili carski, nema druge..
Posle prve vizite ( udjose njih petoro) oko 2h ( nas tri lezimo u pretpor. sobi.. prva, moja drugarica iz skolice- zapomaze i kuka, psuje i grebe na muza i sav svet, ja u sredini- pokusavam da je smirim, odustajem i okrecem glavu ka trecoj da barem pricamo nesto, da ne mislis o bolovima, i treca kojoj je pukao vodenjak, nema bolove i cita knjigu, ceka jutro i carski rez.. i naravno krece u pricu sa mnom).. prva jedva prst otvorena, sve ok, rekose joj da se smiri i da ne kuka, dodjose do mene.. pet prstiju-i nasta guzva, FRKA!!!! Beba se nije okrenula, a porodjaj uveliko krenuo.. hitno da se nadje i budi anesteziolog ( DR na mob vice- ne zanima me budi je, hitno je!), istrcase da bude ili zovu telefonom sve koji treba da su prisutni na carskom.. odjednom haos, mene zgrabise i prebacise na kolica, vec sam u sali, na stolu, okrenuta malo po stani, nagnuta( secam se da me je tu stomak jako boleo zbog nemoguceg polozaja, vuce on na dole.. gravitacija je to bato! :) ) Anesteziolog- zena.. besna i na mene i na sbe.. i na sve sto je probudise! Izdera se na mene sta sam sve usudila da jedem tog dana.. ta ko da joj sada objasnjava da postim tako reci dva meseca i da sam samo taj dan sebi dala oduska! I tamaaaaaa..
Prvo cega se secam, voze me na kolicima u sok sobu, zovu po imenu, traze da nesto kazem, pitaju me svasta da provere jesam li budna i svesna.. govore da je sve dobro proslo, da sam postala majka i da imam CERKICU! Smestaju me na krevet, nista ne osecas "ni krilce, ni kolence".. dolazi DR da mi saopsi sve podatke, a ja jedva kontam i pokusavam da se ne obrukam dane zapamtim koliko je beba teska, dugacka, vreme porodjaja itd.. verujte, to je brdo podataka za nekoga ko se probudio iz anestezije pre samo nekoliko minuta. I ne mogu da docekam da je vidim, da je donesu.. sto cine posle par sati.. dugackih kao godina!

I sve je bilo OK.. do tog famoznog PRVOG ustajanja! To ce pamtiti ceo zivot svaka porodilja koja je preturila preko glave carski rez! Taj bol je nemerljiv ni sa cim! Utisak, sem ogromne boli ( uprkos svemu sto ti daju protiv bolova) je da ce vam se sva utroba prosuti na pod! Par metara setnja i nazad u krevet, sve uz njihovu pomoc.. posle par sati MORAS da ustanes sama, nema vise pomoci sem kontrole sestre da li to radis ispravno i da alarmira ukoliko se desi nesto ne predvidjeno, padnes ili puknu konci!

Posle dva dana u sok sobi, prebacuju te na poluintezivnu gde se vec sam tusiras, odlazis u toalet i bebu donose na svakih dva sata na podoj.. nema vise nista protiv bolova, izbori se sam, u ustajanju, sedanju, pokusaju da legnes.. a treba sto cesce da ustajes, setas.. kasnije je sve lakse i lakse.. ali taj prvi put.. zivota mi vecno cu pamtiti!


I eto me, posle dve godine, u sada vec sestom mesecu trudnoce.. svesna sta me ceka.. jer jednom carski- uvek carski!
Sa osmehom saopstavam vam dragi moji da nosim- CURICU!
Trudnoca je mnogo teza, komplikovanija, ali o svemu tome cemo drugi put!
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 65
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 11.04.2014

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Jul 04, 2014 4:33 am

S obzirom, draga Lily, da upravo očekuješ drugu bebu, nisam sigurna, da je dobro što si pisala na ovu temu, pa se do u detalja podsećala, kako je i šta bilo. Strah od bola je uvek prisutan, bez obzira šta je u pitanju, ali se nadam da će ovaj put sve biti brže i lakše. Prvo ustajanje iz kreveta je svim porodiljama "urezano" u sećanje, isto kao i prvi odlazak na wc  :auuu: ... U svakom slučaju, mlada si i organizam se brzo oporavlja. Raspiši se ponovo o ovoj temi, kad sve prodje i budeš mogla ponovo malo sedeti. Misli na  v2v2 , a onda sve bude lakše. Ljubac od teta Aurore  s40  jakog  ruza
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Jul 04, 2014 8:50 am

Debela moja znam ja da si ti borac i hrabrica.Sve će to proći brže i lakše nego prvi put..

Još malo i eto još jedne princeze... s40 ..
Pročitah sve u jednom dahu,kao i uvek detaljna si... zateleban ...Ma hrabra bre..:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
srculence

srculence


Godina : 44
Datum upisa : 25.06.2014

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Jul 04, 2014 9:37 am

Lily draga drugi porodjaj je po pravilu uvek laksi od prvog, videces to i sama, samo polako i opusteno
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Jul 04, 2014 11:32 am


Dva deteta istog pola, dve totalno razlicite trudnoce i potpuno razliciti porodjaji.
Posle prvog porodjaja, skoro da sam se zaklela na -NIKAD VISE-
Brzo me proslo, shavtila koliko su to slatke muke, pa nakon cetiri godine ponovo.
Prvi porodjaj tezak, tudnoca osrednja. Drugi porodjaj i trudnoca kao po loju.
Lily, uzivaj, opusti se i sve ce biti bolje nego sto mislis.
Neke stvari se nikad ne zaboravljaju, ali kad vidimo zbog cega (koga) smo sve podnele, mahnemo rukom i kazemo- vredelo je.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Avg 16, 2014 7:08 pm

15 pozitivnih strana trudnoće

Trudnoća je vrijeme koje donosi jako puno dobroga
Iako ih možda već znate, mi vam svejedno donosimo još neke prednosti trudnoće. Dakako, ponekad može biti teško razmišljati na ovakav način, ali nedajte da vas to obeshrabri. Trudnoća je vrijeme kada zaista možete uživati u niz prednosti.

1. Većinu vremena sjajite

Čini vam se da nije tako? Makar i s nekoliko kilograma viška ili unatoč tome što se ne osjećate dobro, većina ljudi će vam reći da vam trudnoća pristaje i da sjajite određenom pozitivom.

2. Ako možete nosite visoku petu

Naravno, ne uvijek. Trudnice uvijek radije biraju udobne cipele umjesto visokih potpetica. Međutim, ako možete, za neke svečanije prilike ili slično odaberite visoke pete. U njima budite koliko možete izdržati.

3. Hlače za trudnice

Izgleda smiješno, ali u posljednjim mjesecima trudnoće zaboravite na traperice i donje dijelove trenirki i slično. Hlače za trudnice su zakon, a da ne pričamo koliko su zapravo udobne i da ćete se u njima osjećati jednostavno savršeno.

4. Nema više mamurluka

Možda se čini predugo izdržati devet mjeseci bez čašice alkohola, ali gledajte pozitivnu stranu ove stvari: nema više mamurluka, neispavanih noći i sličnog.

5. Puno puta ste u centru pozornosti

Iako ne zvuči zabavno, ali činjenica je da će svatko s kim pričate spomenuti i ispitivati nešto o vašoj trudnoći. Ovo je vrijeme kada možete uživati u svojoj popularnosti i tome da se ljudi zanimaju za vas. Ok, nekad je naporno, ali i to će proći.

6. Muž će vas sigurno razmaziti

Osim ako niste u braku s najgorim čovjekom na svijetu, ovih devet mjeseci je vrijeme kada vam mora udovoljiti baš u svemu. Poželite li sladoled u pola noći ili masažu stopala – on mora tu biti za vas. Suočite se s time – on će vidjeti najgore od vas, a sve što želite mora učiniti sa smiješkom.

7. Uvijek imate kamo sjesti

U tim mjesecima nikada ne morate posebno naglasiti da ste trudnica jer se to vidi. Dakle, velika je mogućnost da će vam ljudi osloboditi mjesto u autobusu ili vlaku.

8. Imate više prijatelja

Možda vam je neka prijateljica trudna u isto vrijeme, ili ćete polaziti neke tečajeve gdje ćete upoznati žene koje prolaze isto što i vi. To je isto jedan od načina kako možete steći nove prijatelje.

9. Velike grudi

Ako ste nezadovoljni veličinom svojih grudi, velika je vjerojatnost da se to u trudnoći promijeni. Velike grudi ono su što u trudnoći nećete moći izbjeći.

10. Zdrava prehrana postaje navika

Već samim saznanjem da ste trudnica počet ćete se malo zdravije hraniti i više paziti na to što unosite u svoje tijelo. Istina je da se svašta finog može zalomiti između, ali sve je to dozvoljeno u određenim granicama.

11. Dubinsko čišćenje kuće

Kako će se bližiti termin poroda, tako ćete imati potrebu da sve u kući bude što čišće, dezinficirano i pospremljeno.

12. Imate lijepu kosu

Ženama se tijekom trudnoća zaista popravi kosa zbog porasta hormona. Na žalost, to je samo privremeno za to vrijeme dok ne rodite.

13. Šoping

Odjeća za bebu, nove igračke i još mnogo toga. Pa zatim još nove odjeće za vas. Ovo je vrijeme kada možete kupovati bez grižnje savjesti, naravno, ako ne pretjerujete u tome.

14. Vi ste nositelj dobrih vijesti

Sigurno nema ljepše vijesti nego kad nekome morate reći da čekate bebu. Pripremite se za puno zagrljaja i smijeha, čestitki, ali i možda pokoje suze od sreće.

15. Udarci u trbuh

Znakovi da je beba tu. Ima nešto posebno u njima i zato ih upijajte koliko god možete te uživajte u njima.

Izvor: sofeminine.co.uk










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Avg 18, 2014 10:51 am

O udarcima i sutiranju cu ozbiljno popricati sa cerom kada se rodi..  zlz imam utisak da ovo dete nema odmora, pauze.. da ne spava vec samo sutira, gura se, stuca, udara, boksuje, trci.. rita se sve u sesnaest.. nit mogu da sedim, stojim, lezim.. svi polozaji su mi neprihvatljivi.. a pred nama je jos 11 nedelja!

Tokom prve trudnoce ugojila sam se ogromnih 22kg.. a u ovoj do sada svega 7kg.. iako jedem sve redom i normalno.. sto me raduje jer se nadam da cu onda lakse posle porodjaja i oporavkai skinuti - visak!  wsmile 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Avg 18, 2014 6:40 pm

Koje biljke i čajeve izbjegavati, a koje upotrebljavati u trudnoći?

Pojedine biljke nisu sigurne za uporabu u trudnoći, aneke od njih su bazga, lavanda, ružmarin i limunska trava

Pojedine biljke nisu sigurne za uporabu u trudnoći. Mogu izazvati komplikacije, neželjene reakcije, i zato ih trudnice ne bi smjele uzimati na svoju ruku, bez savjetovanja s liječnikom. Čak i kad požele šalicu čaja, trebaju pripaziti da ne konzumiraju biljne čajeve koji, primjerice, mogu stimulirati kontrakcije maternice. Također, tijekom trudnoće treba izbjegavati čajne mješavine iz neprovjerenih izvora.

Kada se trudnicama preporučuju čajevi?

Trudnicama se čajevi preporučuju kao zamjena za kavu, kao jedan od načina hidratacije, ali i u slučaju nekih tegoba, prehlade, te mučnina. Čajevi od mente i đumbira olakšavaju jutarnje mučnine, matičnjak ima umirujuće djelovanje, kao i kamilica, dok šipak zbog količine vitamina C jača imunitet. Najsigurnije je piti blage čajeve poput kamilice ili voćnih čajeva i izbjegavati jake čajeve koji sadrže veću koncentraciju teina i kofeina. Uz kamilicu preporučuje se i čaj od gospine trave, listova breze, no sa svim čajevima treba biti oprezan. Bez obzira na to poželi li trudnica jednostavno šalicu čaja ili ga pije zbog određenih zdravstvenih tegoba, svakako bi trebala razgovarati sa svojim doktorom o tome koje biljke bi joj preporučio.

Koje čajeve izbjegavati?

Tijekom trudnoće ne bi trebalo piti čajeve koji mogu potencijalno našteti majci ili bebi. Tu spadaju gospina trava, hajdučka trava, imela, kadulja. Pije li se čaj od kadulje u posljednjem mjesecu trudnoće, stimulirat će kontrakcije maternice i olakšati porod. Kadulja, osobito njezino eterično ulje, otrovna je u velikim količinama i ne smije se uzimati dugo. Nikako je ne smiju uzimati trudnice i ljudi koji boluju od epilepsije. Međutim, bezopasna je kad se uzima u malim količinama, što dokazuje i njezina popularnost kao začina.

Čaj od maline odličan za trudnice

Malinu se zbog ljekovitih svojstava njezina lišća smatra najboljom biljkom za održavanje trudnoće. List maline bogat je kalcijem, magnezijem, željezom, fosforom, kalijem, vitaminima B, C i E, sadrži i alkaloid fragarin, koji povećava plodnost kod žena i muškaraca. Čaj od lišća malina priprema se tako da se 1-2 velika žlica lišća maline prelije vrelom vodom. Nakon 20 minuta treba procijediti. Može se piti 2-3 puta na dan. Djeluje umirujuće na probavu, smanjuje mučninu i povraćanje, te pomaže da se lakše iznese trudnoća. Čaj se može pripremiti i od listova malina i kupina, a bilo bi najbolje piti ga nezaslađenog.

Kopriva idealan tonik za trudnoću

Kopriva je bogata željezom, kalcijem, proteinima i drugim važnim nutrijentima. Kopriva je idealan tonik za trudnoću, koji štiti i jača bubrege, povećava plodnost žena i muškaraca, štiti majku i fetus, smanjuje grčeve u nogama i porođajne bolove, sprečava krvarenje nakon poroda, ublažava hemoroide, poboljšava kvalitetu i količinu majčinog mlijeka. Čaj od koprive vrlo je hranjiv, te je izuzetno koristan tijekom druga dva tromjesečja trudnoće i laktacije. Čaj od koprive treba piti umjereno, šalicu do dvije dnevno. Čaj od koprive priprema se tako da se na jednu čašu vode stavi jedna vrhom puna čajna žlica koprive (lišća i stabljike). Vrelu vodu prelijte preko koprive, poklopite i ostavite da odstoji pet minuta. Procijedite i popijte malim gutljajima. U trudnoći izbjegavajte piti koncentrirani sok koprive.

Koje biljke izbjegavati?

Pojedine biljke dokazano djeluju štetno na trudnicu i bebu i zato ih je svakako potrebno izbjegavati tijekom cijelog razdoblja trudnoće. Bazga, primjerice, može izazvati slabost, povraćanje, proljev i grčeve. Moguće su i alergije na ovu biljku, a javljaju se i problemi s disanjem te crvenilo kože. Trudnice i dojilje ne smiju upotrebljavati bazgu zbog rizika od pobačaja i oštećenja ploda. Boražina je zabranjena trudnicama i dojiljama jer njezini listovi sadrže tragove pirolizidinskih alkaloida, koji su otrovni za jetru. Trudnice ne smiju koristiti ni komorač jer ima jako estrogensko djelovanje. Eterično ulje koromača ne smije se udisati niti koristiti za kuhanje jer je otrovno i može izazvati povraćanje, nesvjesticu i mučninu.

Trudnice i dojilje trebaju izbjegavati i lavandu. Limunska trava pojačava krvarenje i uzrokuje stezanje maternice, pa nije dopuštena trudnicama. Dojilje trebaju izbjegavati paprenu metvicu, koja usporava stvaranje mlijeka. Korijen peršina ne smiju koristiti trudnice ni bolesnici s akutnim bolestima bubrega. Trudnice trebaju izbjegavati piskavicu, jer ima estrogensko djelovanje i stimulira maternicu. Ružmarin je biljka koja može izazvati pobačaj, pa je zabranjena trudnicama. Svježi timijan trebaju izbjegavati trudnice i osobe s povišenim krvnim tlakom.

(M.G)











Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Sep 06, 2014 11:27 am

PROMJENE NISU SAMO FIZIČKE
Strana trudnoće o kojoj se obično ne govori
Okolina očekuje da trudnica uvijek bude lepršava, zdrava i da zrači, a upravo oni koji to očekuju isti su koji je zastrašuju cijelo vrijeme. Svaka žena ima pravo znati što se dešava njoj i njezinu djetetu tijekom trudnoće i zaista je važno da bude dobro informirana o svemu te smo sretne što živimo u doba lako dostupnih informacija. Veliko je olakšanje što možemo koristiti blagodati moderne medicine, no to je ujedno i mač s dvije oštrice.

Teško je pronaći drvo unutar šume tih svih podataka, a većina njih samo dodatno povećava strahove koji su vezani uz trudnoću. Do problema i otuđenosti dolazi kada sve te izvanjske prednosti prestanu biti blagodati, a postanu krojači naših života, naših trudnoća. I tako trudnoća prolazi u izgubljenosti među svim tim informacijama, analizi medicinskih pretraga i u strahovima koje nam konstantno podižu raznim pričama o horor-scenarijima tijekom poroda.

Nažalost, to nije ništa novo. To je ono što se dešava pojedincu tijekom cijeloga života. Konstantno nam se odvlači pažnja od onog najvažnijeg, od procesa unutar nas samih, od našega duhovnog nivoa postojanja. U svačijem bi životu trebalo doći do prijelomnog trenutka u kojem se osoba odlučuje na svjesno življenje i novu dimenziju postojanja. Trudnoća je sama po sebi nova dimenzija, „drugo stanje“, no ona nije drugo stanje samo zbog tjelesnih i hormonskih promjena već i zbog promjena na emocionalnom, energetskom i duhovnom planu.

Vrijeme u trudnoći može se iskoristiti i za duhovni rast i razvoj te što svjesniji prolaz kroz inicijaciju u životni stadij majčinstva, piše portal svjesnatrudnoca.com. Trudna je žena, naime, kao leptir u kukuljici. U svom je svijetu, svijetu kontemplacije, i priprema se za nevjerojatan izlazak u svijet – svijet majčinstva. To je ono što se treba poštovati i gdje joj je potrebna podrška. Trudnoća je uistinu vrijeme gniježđenja.

Osim što treba počistiti fizičko gnijezdo, trudnica bi se trebala posvetiti i čišćenju emocionalnog i duhovnog – unutarnjeg gnijezda. I zaista, svaka žena ima impuls da učini oboje, no svaka nema ni podršku, ni mehanizme, a niti emocionalnu ili duhovnu zrelost za to. Priznavanjem duhovnosti u trudnoći, življenjem toga i pričanjem o tome, ojačat će i svijest o svjesnoj trudnoći. Trudna žena, koja krene u čišćenje svoga duhovnog stana, otvara sebi sasvim nova vrata u majčinstvo – njezino majčinstvo, novo, s minimalnim brojem ograničavajućih obrazaca.

Paralelno s time ona otkriva i nove snage u sebi te može spoznati magiju u začeću, nošenju i rađanju djeteta. To je najmoćniji proces u svijetu i ono je o čemu se zaista treba pričati i prenositi mudrost koja dolazi s tim.

Ako je razdoblje trudnoće doživljeno i proživljeno kao duhovno iskustvo, kakav god da je porod čeka, žena će se roditi kao snažna i zdrava majka, otvorena za sve što joj donosi dijete koje je rodila, spremna za daljnji razvoj, a kao starica/mudra žena ponosno će moći to sve dijeliti sa svojim kćerima i drugim, mlađim ženama.
Z.B.S. / svjesnatrudnoca.com
Postavi na Facebook

[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Sep 06, 2014 12:47 pm

Kijaro, sunce moje, ovo je tezak bullshit.. ispiranje mozga i to zesce.. reci cu ti naiskrenije, ne zove se uzalud DRUGO STANJE.. kakvo isijavanje, kakvi bakraci.. nisi sav svoj, sve se iz korena menja od privikavanja organizma na totalnu promenu i prilagodjavanje stavarnju novog zivota- sto ni jedna ne dozivljava bas sjajno i divno ( neke se pate tri prva meseca, neke tokom cele trudnoce.. dok telo ne prihvati "strano telo").. ako kazu da nije tako- veruj mi LAZU!

Lepota jeste u konacnici- kada dete dodje na svet, ali sta sve majke preture preko glave ( OK, neke mozda lakse, ali zato neke i jako tesko..) to je za ne poverovati! Muke sa gorusicom i hormonima su i podnosljivi.. ali ne zove se uzalud -drugo stanje.. i nije bas sve tako krasno i sjajno.. grozno je.. ali znas da je cilj vredan toga pa ces sve izdrzati!

I to je prava istina!

Sve ostalo je zamaskiranje i bajka.. ispiranje mozga.. ko moze da me ubedi da je lepota Bozija sto te sve boli i sto nisi svoj.. i sto treba da izdrzis devet meseci sve vece tegobe, tezinu i sav haos.. nema tu nista divno.. veruj mi!

A porodjaj boli.. i zub boli.. i ogrebotina boli.. samo je do zene -koliko je ona otporna i koliko moze da otrpi.. koliki joj je prag podnosljivosti na bol!

Ovaj tekst gore kao da je pisao muskarac, idealizovajuci trudnocu kao blazenstvo.. nema blazenstva sem u cinjenici da si zdrav, da mozes zatrudniti i sto lakse podneti sve s tim u vezi.. blazenstvo je kada primis svoje dete na ruke.. sve do tada je odvratno, grozno i uzasno!

Ali kako svaka zena ima zelju da u svome narucju drzi svoje dete, u stanju smo sve izdrzati.. pa jos uz osmeh pricati kako je sve bilo super! E pa nije! Veliki tabu- i velika laz!

Sem deteta kojeg zagrlis i volis neograniceno i bezuslovno!

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Sep 06, 2014 4:38 pm

Hvala ti Lilika na ovom iskustvu,pisanim punog srca.. :heart1:
Znam ja gde treba ostaviti neki post... migg
Uvek si tu sa detaljnim izveštajem:*










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Sep 07, 2014 7:17 pm

dm2 :ccc3:
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Sep 07, 2014 8:27 pm

Lily ::
dm2 :ccc3:
Još malo pa ćemo čuti novo iskustvo.Neka bude dobrica kao i Teica..  :heart1:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Sep 08, 2014 11:23 am

Kijara-brm ::
Lily ::
dm2 :ccc3:
Još malo pa ćemo čuti novo iskustvo.Neka bude dobrica kao i Teica..  :heart1:

Uhhh mila, jedva cekam.. jeste da zurka krece posle porodjaja, ali i ja cu polako u normalu, pa ce biti lakse s te strane! Videcemo kako ce biti ovaj put.. verovatno necu biti u prilici da se javim u prvo vreme, ali nekako cu se javiti, nadam se da taja nije menjao br tel. migg
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyUto Nov 25, 2014 7:49 pm

Želite začeti? Pripremite tijelo za zdravu trudnoću!
Za stvaranje novog života vrlo je važno i zdravlje žene, čije tijelo mora ispuniti najvažniji životni zadatak.
Dok će neke žene reći da su pripreme za trudnoću bespotrebno preuveličavanje prirodne stvari koja se jednostavno dogodi, druge će reći da im nikakve pripreme za trudnoću neće pomoći da zatrudne ili pak rode zdravo dijete. No, jedno je sigurno, zdrava žena ima mnogo bolje preduvjete za lakše začeće i zdravu trudnoću te lakši porod zdravog djeteta.

Zato, ako planirate trudnoću, obratite pozornost na vaše općenito zdravstveno stanje i pripremite svoje tijelo na najveći životni izazov – stvaranje novog života. Omogućite svojoj bebi optimalan rast i razvoj od samog začeća.


Vježbajte redovito…

Umjereno i redovito vježbanje svaki dan ili barem tri puta tjedno trebalo bi vas dovesti u formu da vaše tijelo lakše izdrži trudnoću i sam porod. Brzo hodanje, bicikliranje, plivanje, pilates, joga i slične aktivnosti mogu biti odlični u pripremi za trudnoću. Nakon što ostanete trudni i ako je trudnoća uredna i zdrava, nastavite s vježbama za trudnice.

Jedite zdravo

Iako bi zdrava hrana trebala biti svima cijelo vrijeme na meniju, pobrinite se da tijelu date sve potrebne hranjive sastojke koji mogu poboljšati cjelokupno zdravlje, pa tako i utjecati na redovite menstrualne cikluse, te kvalitetu jajašca spremnog za oplodnju.

Započnite uzimati vitaminske pripravke namijenjene ženama koje planiraju trudnoću ili su trudne. S njima ćete osigurati dovoljne dnevne količine svih potrebnih vitamina i minerala, posebno folne kiseline (400 mikrograma dnevno), a koja bi trebala omogućiti lakše začeće i smanjiti mogućnost ranih deformacija fetusa.

VIŠE   link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPet Nov 28, 2014 10:10 am

Kijarissima darling.. javljam se sa podrobnim izvestajem cim sustignem, ali samo da recem da je Nina rodjena PRIRODNO umesto carskim rezom.. iako je bilo mnogo razloga za carski ali nacelnica pedijatrije tokom vizite je jednostavno resila i odlucila, da se niko nista nije tu mogao pitati, mesati ili promeniti.. a Nina teska SVEGA 4.170gr.. napatile smo se fest.. obe.. dan i po sam bila na infuziji da dodjem sebi.. sta reci.. no, proslo jeeeee..
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySre Dec 03, 2014 8:04 pm

Njega mame i bebe nakon poroda
Što se sve treba nalaziti u maminoj kozmetičkoj torbici?

Njega mame i bebe započinje već u rodilištu. Rođenje djeteta jedno je od najsretnijih i najuzbudljivijih trenutaka u životu žene.  No, dani nakon poroda za većinu su novopečenih majki koliko lijepi, toliko i stresni i iscrpljujući. Kako bi povratak iz rodilišta protekao što jednostavnije, poželjno je unaprijed pripremiti sve što je potrebno za njegu mame i bebe.
Što biste trebali pripremiti u ‘maminoj kozmetičkoj torbici’, donosimo u sljedećim savjetima:

Spas za grudi i bradavice

Dojenje je prekrasno iskustvo za svaku majku. Ono omogućava povezivanje majke i djeteta te im daje osjećaj spokoja i sigurnosti. No što zbog suhe i zategnute kože bradavica, što zbog nepravilnog položaja djeteta prilikom dojenja, često dolazi do pucanja i krvarenja tanke i osjetljive kože bradavica, čineći prekrasan čin dojenja bolnim i neugodnim.

Olakšanje dolazi u obliku posebnih preparata koje će ublažiti bolove i potaknuti zacjeljivanje nježne kože bradavica poput lanolina (npr. Bayer Multi–Mam Lanolin za dojilje) koji štiti bradavice tijekom dojenja i sprječava stvaranje napuklina. On omogućava trenutno ublažavanje smetnji, održava kožu bradavica mekom, gipkom i zdravom te nadomješta i nadopunjuje prirodnu masnoću kože koja se gubi dojenjem. Pomažu i kvalitetne kreme za bradavice (npr. Avent Hidratantna krema za bradavice) koje omogućavaju hidrataciju kože i omekšavanje bradavica.

Tijekom razdoblja dojenja, preporuča se i upotreba čvrstog, ali udobnog pamučnog grudnjaka koji će pružati dobru potporu grudima. Ukoliko curenje mlijeka ne prestaje nakon podoja, preporuča se upotreba praktičnih jastučića za grudnjak – bilo perivih (npr. Philips Avent Jastučići za grudi ) ili jednokratnih (npr. Tommee Tippee jednokratni Jastučići za dojilje) – koji će spriječiti da mlijeko curi na odjeću.

Njega kože tijela nakon poroda

Tijekom razdoblja trudnoće dolazi do ubrzanog porasta tjelesnog obujma. Trudnice u prosjeku dobiju od 5-15 kg težine u svega 9 mjeseci, što uzrokuje prebrzo rastezanje kože tijela, prilikom čega dolazi do pucanja i ožiljaka na koži zvanih strije. Strije najčešće nastaju na trbuhu, bokovima, stražnjici i grudima.

Strije tijekom trudnoće nije lako izbjeći, a još je teže u potpunosti ih ukloniti kad su već jednom nastale. Kako bismo umanjili njihovu vidljivost nakon poroda, preporuča se upotreba hranjivih i obnavljajućih ulja (npr. Mustela ili Elancyl Ulje protiv strija) koji će omogućiti brže zacjeljivanje strija te ih učiniti manje vidljivima.

Strije nisu jedina boljka novopečenih majki. Nakon poroda koža trbuha ostaje obješena i naborana, stoga ju je cilj u najkraćem mogućem roku vratiti u formu i učvrstiti. Preparati za učvršćivanje kože dolaze u mnogim oblicima kao intenzivni gelovi za kožu nakon poroda (npr. Mustela Gel za obnavljanje kože poslije poroda) ili u obliku prirodne učvršćujuće kreme (npr. NUXE BODY Učvršćujuća krema za tijelo).

Za odmoran i vedar majčin pogled

Prvih nekoliko tjedana, mala beba uvodi u život majke prilično naporan i iscrpljujući tempo. Zbog čestih noćnih podoja, nije neobično da jutro dočekate natečenih očiju i s velikim podočnjacima. Lagane kreme protiv podočnjaka (npr. NUXE Creme Prodigieuse Yeux® Hidratantna krema protiv podočnjaka) smanjit će natečenost i pružiti vam blistav i odmoran pogled.

Njega bebe u prvim danima

Za dolazak novorođene bebe iz rodilišta, roditeljski dom treba pažljivo pripremiti. Ovo je vrijeme kada je beba najosjetljivija jer zaštitna kožna barijera bebe nije u potpunosti razvijena. Stoga se za njegu bebe u prvim danima preporuča lagano kupanje u toploj vodi, uz ispiranje blagom kamilicom ili veoma nježnim dječjim čistačima (npr. Klorane Bebe Micelarna vodica za čišćenje) koji neće narušiti veoma osjetljivu ravnotežu bebine kože.

Korištenjem pelena kod vrlo malih beba često se javlja pelenski osip. Za ublažavanje pelenskog osipa preporuča se specijalna njega obnavljajućim balzamima (npr. Klorane Bebe Krema za pelensku regiju) ili klasična dječja mast (npr. JGL Dječja mast).

Pojava tjemenice kod beba

Pojava tjemenice čest je slučaj kod novorođenih beba u prvim tjednima života. Radi se o ljuskastim naslagama na tjemenu bebe, a uzrok su najčešće gljivice. Kod pojave tjemenice preporuča se upotreba specijalnih šampona (npr. Mustela Pjena za tjemenicu), koji će ukloniti uzrok nastanka i pročistiti tjeme bebe na iznimno nježan, ali učinkovit način.

[You must be registered and logged in to see this image.]










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyUto Jan 06, 2015 12:46 pm

Kako se u trudnoći nositi s osjećjima?

Razdoblje iščekivanja, strahova i nade
Trudnoća je za svaku ženu razdoblje snažnih emocija. No, različiti osjećaji, uzbuđenje, često i strahovi, zaokupljaju ne samo buduću majku nego i oca, jer se pred njima nalazi velika promjena i novo životno razdoblje. Postaju roditelji! To je uloga koja mijenja sve, pa zato i ne treba čuditi da žena tijekom trudnoće prolazi tolike emotivne promjene da se osjeća uzbuđenom i vrlo sretnom, a da je katkad obuzimaju strah, sumnja, zabrinutost. Dakako da važnu ulogu u promjenama raspoloženja imaju i hormonalne promjene zbog kojih se mijenja tijelo trudnice, ali i emocije.

CEO TEKST   link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Jan 10, 2015 9:18 pm

Je li dozvoljena masaža u trudnoći?
Masaža pomaže kod bolova u leđima, poboljšava cirkulaciju, priprema mišiće za porođaj, oslobađa od mentalnog i fizičkog umora

Pitanje o masaži u trudnoći jedno je od onih kod kojeg nema jednoznačnog odgovora koji bi vrijedio za sve trudnice. Dvojba je pogotovo izražena kod prvog tromjesečja trudnoće kada bi masažu trebalo izbjegavati. Masaža kao i brojne druge stvari, kao što je na primjer vježbanje u trudnoći, ovisi ponajprije o urednom tijeku trudnoće, jer bilo kakva komplikacija zahtijeva mirovanje i liječnički nadzor. Masaže se ne smiju raditi kod rizične trudnoće, kod žena koje imaju povišeni krvni tlak, proširene vene, kožne osipe, mučnine. U svakom slučaju, i kad trudnica nema zdravstvenih tegoba, obavezno treba potražiti savjet liječnika o tome je li za nju masaža sigurna i kako je izvoditi.

VIŠE  link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jan 12, 2015 8:44 pm

Kako od žene postane majka


I ne, neće biti reči o seksu. Čak ni u kontekstu pravljenja bebe.

Od sreće i osećaja povezanosti sa bebom, do anksioznosti i potrebe da se taj mali čovek zaštiti po svaku cenu, evo šta se dešava u mozgu žene kad postane majka.
Kad dobijete dete, sve se menja, to će vam reći svaki roditelj. Ili, ovako: kad dobijete dete, to je kao da ste otkrili čitavu novu sobu u kući u kojoj već živite. Ili ceo jedan novi svet u vama, za koji niste ni slutili da postoji. Te dramatične, ali duboko lične, emocionalne promene kroz koje žena prođe kad rodi dete predmet su interesovanja oduvek. Posle vekova posmatranja promena ponašanja žena kad postanu majke, sad nauka ima uvid u ono što se dešava "ispod površine". Evo šta na tu temu kažu rezultati novih istraživanja.

Čak i pre porođaja, već tokom trudnoće, mogu se uočiti promene u strukturama mozga. Siva materija postaje koncentrisanija. Aktivnost mozga pojačava se u zonama koje kontrolišu empatiju, anksioznost i socijalnu interakciju. Na najosnovnijem nivou, ove promene podstaknute su talasima hormona koji preplavljuju telo žene tokom trudnoće, ali i nakon porođaja, sa ciljem da povežu majku sa bebom.

VIŠE  link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySre Jan 21, 2015 8:49 pm

Domaći balzam za trudničke trbuščiće


Kod kuće napravite vlastiti balzam i spriječite ili barem ublažite pojavu strija.
Nema ništa ljepše od zaobljenog trudničkog trbuščića, no to za buduće mame znači pojačanu njegu i hidrataciju kože, koja se svaki dan sve više rasteže. I dok neke žene imaju rastezljivu i „zahvalnu“ kožu, druge žene nisu te sreće, pa postoji mogućnost pojave strija, koje je kasnije nemoguće u potpunosti ukloniti.

Zato brojne buduće mame kupuju razna ulja, te kozmetičke proizvode i preparate koji bi im trebali barem smanjiti mogućnost i intenzitet nastanka strija, što može biti dodatni udarac na kućni budžet.

Ako ne možete i ne želite izdvajati puno novca za skupocjene kreme protiv strija, odlučili smo podijeliti s vama provjereni recept za balzam savršen za rastuće trbuščiće. Od ovog balzama nećete biti pretjerano masni, te ima ugodan i nježan miris za osjetljivi trudnički njuh. Nakon premazivanja koža će vam biti nježna, svilenkasta i elastičnija.

Sastojci:
4 žlice ulja od jojobe
4 žlice ulja od kokosa
3 žlice maslinovog ulja
55 grama kakao maslaca
55 grama shea maslaca
7 - 10 kapi eteričnog ulja od vanilije
5 - 6 kapi eteričnog ulja od lavande
5 kapi eteričnog ulja od smilja
više   link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Feb 07, 2015 1:31 pm

Grčevi u nogama - jedna od najčešćih tegoba mnogih trudnica
Ako i vi imate ovaj problem s grčenjem mišića pogledajte šta možete preduzeti kako biste olakšali ovu pojavu…

S bolnim se grčevima u nogama trudnice najčešće susreću u drugom tromjesečju. Što ih uzrokuje, kako se manifestiraju, kako ih ublažiti?
Grčevi se najčešće javljaju u predjelu listova, iznenada, nerijetko noću, i izazivaju snažnu bol. Mogu biti posljedica nedostatka minerala ili neuravnotežene prehrane. Grčeve u nogama može, osim manjka magnezija, uzrokovati i loša prokrvljenost, manjak kalcija, željeza. Također mogu ukazivati na simptome raznih bolesti, koje kod trudnica svakako treba držati pod kontrolom i koliko je moguće liječiti. Grčevi tako mogu upućivati na  poremećaje u radu štitnjače, na probleme sa zglobovima, te na nepravilnosti u radu bubrega.


VIŠE link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyČet Feb 12, 2015 7:39 pm

Prenatalna komunikacija - što sve čuje beba prije rođenja

Pokušaji komunikacije tijekom trudnoće mogu pozitivno utjecati na plod
Komunikacija s bebom u trbuhu

Dugo se vrijeme nije znalo da beba ima razvijen sluh već u majčinu trbuhu. Istraživanja su pokazala da već u 19. tjednu beba počinje čuti zvukove, a krajem 6. mjeseca, kad završava  razvoj uha, čuje sve što se oko nje događa. Tada već poznaje zvuk majčina srca, osluškuje zvukove probave ili kolanja krvi. No, počinje raspoznavati i vanjske  zvukove.

Za dijete je koristan svaki podražaj koji pruža okolina, to su zvukovi majčinog tijela (kucanje srca, rad želudca), vanjski zvukovi kao što su glasovi ili glazba, zatim  vibracije, njihanje dok se mama kreće, fizički podražaj dodirom trbuha. Svi ti podražaji događaju se kroz svakodnevnu aktivnost majke.

Smatra se kako upravo količina podražaja u zadnjem tromjesečju ima velik utjecaj na djetetov aktivniji boravak u trbuhu, bržu i lakšu prilagodbu na vanjski svijet nakon porođaja, te brži razvoj nakon rođenja.

Prednosti prenatalne komunikacije za bebe

Mame koje komuniciraju sa svojom bebom prije rođenja, mogu očekivati da im djeca budu fiziološki zrelija i naprednija, da se lakše prilagođavaju životu izvan trbuha, te da manje obolijevaju. Te bebe poslije porođaja također manje plaču, bolje jedu i spavaju, brže razvijaju jezične sposobnosti, a pokazuju i sklonost glazbi. Trudnice se često pitaju kako zapravo komunicirati s još nerođenim djetetom? Odgovor glasi: pjevajte bebi, pričajte s njom, slušajte svoju omiljenu veselu ili smirujuću glazbu i tako odaberite zvuk bebine buduće uspavanke.

Postoje teorije kako bebe više vole Mozarta ili klasičnu glazbu općenito nego na primjer rock glazbu. Smatra se da to ima veze sa činjenicom da bebe vrlo dobro reagiraju na glazbu koja ima ritam poput 72 otkucaja u minuti koliko obično otkucava majčino srce. Brža glazba bebe čini nervoznima.

Za bebu je posebno iskustvo ritam majčinog hoda i ritam njezina srca. Beba osjeti kada je mama uznemirena i kada hoda jer je to ljuljuškanje kasnije u životu jedan od načina koji bebu najviše umiruje. Najvjernija kopija ljuljanja u majčinoj utrobi je kolijevka.

Mama, tu sam

ceo tekst jakog










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Mar 09, 2015 11:31 am

Kad čujete šta su ove žene doživele na porođaju, shvatićete da su bolovi najmanji problem

08.03.2015. 19:06 AUTOR: SVETLANA PALIĆ 24sata.rs
720 4 1 1
„Znate ono kad vam suze idu same, bez glasa. Kad viču na vas i osećate se krivom, a niste krivi. Tako je meni bilo na porođaju“. Ovo priča Marija C. (31) koja je u bolnici „Narodni front“ u avgustu 2012. rodila prvu devojčicu. Uprkos traumatičnom iskustvu, ona je poželela i rodila drugo dete, januara ove godine, ništa manje traumatično u bolnici „Dragiša Mišović“.
Porodilje
Marija C. iz Beograda doživela pravi pakao na dva porođaja, Foto: Privatna arhiva
"Porađala sam se nedelju dana pre termina, po želji moje doktorke koja je posle pregleda odlučila da mi porođaj indukuju. Bila sam samo jedan prst otvorena, i ne shvatam zašto su mi izazivali porođaj. Već sam postupak pripreme je bio neprijatno iskustvo. Sve je išlo hladno, bez empatije, kao na traci. Dok ležite tako na stolu, oko vas obleću anesteziolozi kao šakali, pitaju vas 'Hoćete li sad anesteziju? Da li ste se predomislili?' Ja nisam želela epidural, ali kad su bolovi postajali sve jači pristala sam.

Sedim na porođajnom stolu, pod kontrakcijom, stomak mi visi preko butina, babica me drži, anesteziolog se na mene dere da budem mirna. Kad to doživite, suze vam same idu, bez glasa. Osećam se krivom, a nisam kriva. Kao da sam uradila nešto što ne treba da radim. Kad su naponi krenuli, više nisam imala snage da iznesem porođaj.

Doktorka je dva puta nalegla na moj stomak da bi beba izašla. Nakon šest i po sati, rodila se devojčica, teška 3,150, dugačka 48 centimatara, sa obimom glave 35, za centimetar manjim od proseka. Babica je sarkastično dobacila: „Kako bi se tek drala da je beba imala veći obim?"

"Samo malo ljudskosti, ništa više"

Drugu devojčicu Marija C. rodila je u bolnici „Dragiša Mišović“ 20. januara ove godine.

"Mislila sam, manja je bolnica, nije kao na traci u „Frontu“. Ali, tu me dočekala nova trauma. Došla sam sa bolovima, uradili su mi pripremu, i onda mi je sestra dala da potpišem neku saglasnost u slučaju komplikacija. Rekla sam da ću sačekati kad dođe doktorka da mi objasni pa ću onda potpisati. Pojavljuje se doktorka i urla: 'Zašto vi nećete da potpišete saglasnost! Valjda ja znam šta je dobro za bebu i za vas! Ja sam doktorka, a ne vi! Uostalom, ako nemate poverenja u nas, zašto ste došli ovde da se porodite?!“

Pokušala sam da spustim loptu koliko god sam mogla, govoreći joj da ne želim stres pred porođaj. Razmišljala sam gde sad da idem kad sam već pripremljena za porođaj i na kraju potpisala.

Sve vreme sam bila pod utiskom događaja sa doktorkom, i sve veme sam se osećala kao krivac. Porođaj je već trajao tri sata, beba je bila velika, naponi su počeli, i onda je u ključnom trenutku došla jedna babica, srednjih godina. Uhvatila me za ruku i rekla:'Dušo moja, ti ćeš sad lepo da se okreneš na bok, postaviš noge pod 90 stepeni i guraš najjače što možeš. Beba je visoko, ti si pod jakim naponima i moramo da joj spustimo glavicu'. Eto, toliko je bilo dovoljno, da vam neko ljudski priđe, da objasni šta se dešava i šta treba da radite. Posle toga porodila sam se u roku od 15 minuta!”

"Prestani da plačeš i stisni zube!"

Vanesa Marčeta (37) porađala se u januaru 2012. puna dva dana.

“Nakon nekoliko sati kontrakcija otišla sam kod svoje doktorke u bolnicu na pregled i ona mi je rekla da je porođaj krenuo i da moram odmah u boks. U porođajnoj sali su me ostavili samu ceo dan, od deset ujutro do šest popodne, vezanu za CTG u jednom položaju, u nekoj staklenoj sobi. Istraumirala sam se od bola, plača drugih žena. Ležala sam i gledala kako ženu preko puta mog boksa seku i vade dete iz nje. Toliko sam se potresla da je krenuo CTG da ludi pa je neki doktor naredio sestrama da mi daju injekciju bensedina.

U šest popodne, nakon osam sati provedenih u porođajnom boksu, rekli su joj da nema ništa od porođaja tog dana.

“U četiri ujutro je porođaj krenuo, ali nisam htela u onu hladnu prostoriju, da ležim na promaji, već sam trpela bolove u krevetu. Ćutala sam sve do jutarnje vizite. Kad me videla medicinska sestra mokru od bolova, hitno su me prebacili u porođajnu slu. Tri sata su me opet pustili da se porađam sama, pa sam narednih pet sati bila pod indukcijom. Tražila sam carski rez, ali je babica bahato odgovorila da sam 'veoma bezobrazna što tražim nešto tako od doktora koji je tog dana imao 11 carskih rezova'.

Kad su shvatili da neće moći sa indukcijom da mi izazovu porođaj, a ja se gušila od bolova, tražila sam epidural na šta mi je rečeno da 'prestanem da plačem i da stinem zube'. U pola šest su odjednom svi poskakali, i odlučili se za hitan carski rez. Zašto, ne znam. Tutnuli su mi da potpišem saglasnost. Trčali su sa mnom u opracionu salu. Bila sam srećna jer su prestali da me muče, ali sam od tog carskog reza kasnije nagrabusila. Dobila sam sepsu u materici. Dve nedelje sam ostala u bolnici ne bi li sanirali štetu koja je napravljena.”

Poražavajući rezultati istraživanja

Prema istraživanju Centra za mame, glavno osećanje žena koje se porađaju u našim porodilištima je da ih niko ništa ne pita, ni kako žele da se porode, niti imaju bilo kakvog uticaja na tok porođaja. Osećaju se nezaštićeno, nesigurno i usamljeno. Gladne su i žedne. Osoblje koje im se obraća se ne predstavlja, ni imenom ni strukom, i ni o čemu ih ne obaveštava. Posle porođaja izlaze neraspoložene, sa lošom slikom o sebi, a čak 11 odsto (od 2.583 žene anketirane sredinom februara) izjavilo je da zbog traume ne želi drugo dete.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySre Maj 06, 2015 7:42 pm

Kako se boriti protiv trudničke nesanice?

Pokušajte s jednostavnim trikovima koji bi mogli pomoći

Ako vas muči trudnička nesanica, vjerujte niste jedini. Naravno, slaba je to utjeha jer bi baš sada trebali odmarati i spavati što je više moguće, a vi noćima – brojite ovčice. Bilo da vas smeta vaš trudnički trbuščić, bilo da beba baš kada se vi smirite počinje svoj „ples“, bilo da vas bole leđa, bujaju hormoni, muči žgaravica ili sasvim nešto treće, postoje mali trikovi koji bi vam mogli pomoći u lakšem utonuću u san i što mirnijoj noći sa što manje buđenja. Isprobajte neke od njih, vjerujemo da će vam isplatiti.
CEO TEKST  link










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Jun 20, 2015 12:57 pm

Moja trudnoca je jedna od laksih,da tako kazem...tj,kada je poredim sa drugima, a svega i svacega sam se naslusala i nagledala poslednjih 9 meseci po raznoraznim zdr.ustanovama pa mogu to da kazem.Nit sam imala neke mucnine,nit mnogo
velike promene raspolozenja,niti hormona,bar ne da se primeti...sta ja znam.
Prva dva meseca sam imala problem da jedem,sve mi se gadilo,bas , osim zelenih
jabuka i sladoleda, pa sam uglavnom samo to cepala  sladoled

Jedini veci "problemi" koje sam imala i koji su se vremenom povecavali  su bolovi,standard,ledja ,noge... ovaj,poslednji mesec jedva
spavam,nije mi moguce naci ugodan polozaj a da sam duze od 20 min u njemu...i grcevi u nogama, oni me ubise... to ne mogu ni da opisem.

Negde od 5-6 meseca sam na kontrolama u dnevnoj bolnici po ceo jedan dan, svake ili svake druge nedelje zbog povisenog pritiska,a na kontrolnom UZ i CTG-u svake nedelje...To je jedno veliko smaranje...ne znam ni sama koliko puta su me
izbusili za laboratoriju,dobro da jos imam neku venu... a koliko samo urina sam morala da skupljam... i zbog toga piti 5l vode svaki dan,pa ustaj 15 puta nocu u wc , a ne znam da l mi teze da ustanem ili legnem,kolko boli sve,a najvise karlica...Uzas.
I tako odem u dnevnu bolnicu , u NF , u 7 ujutru...  prvo me izbuse, pa legnem u krevet, pa mere
pritisak,pa onda dorucak, pa posle sat,dva uz, pa posle sat ili vise,zavisi u kom si krevetu,stigne
ctg, pa posle ginekoloski,brisevi... pa rucak...i tako dalje...Realno,sve to moze da se odradi za 2
sata max maximuma,ali ne...do 2-3 lezis tamo...    trtrr

Ako mali ispostuje termin ostaje mi jos jedan samo boravak u db , tako da ,
jos malo smaranja sleduje...  

Ono sto je mene najvise mucilo i sto me muci to je nervoza,prirodno...


O porodjaju  - to be continued...
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Jun 20, 2015 3:09 pm


Moze i tata da se ponese na porodjaj ali se placa, sad , ne secam se koliko , cene su se menjale.
Ja ne zelim ni za dz da bude tamo , a kamoli da placam :rlol:
Naravno, pre toga je potrebno da odradi i on neke testove kako bi smeo da prisustvuje porodjaju.

E,sad, posete nisu dozvoljene... osim ako niste u apartmanu koji mislim da kosta 12-15 hiljada
dnevno,nisam sigurna... tamo moze da vam dodje ko hoce. Do 8 uvece valjda,sa propusnicom.

Ja idem u grupnu sobu i mogu jedino da izadjem napolje na hodnike da vidim nekog ili
da uzem nesto , mada , stvari se uglavnom na portirnici ostavljaju pa donesu u sobu.

Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Jun 20, 2015 5:01 pm

Sorry,i Dany kaze nije konc logor....ni metar se nije pomaklo od vremena kad sam ja tamo prije 30 godina radjala.
Kakve jebene kontrole,taj tata ce svakako za 3 dana da drzi svoju bebu....kod nas je sve sterilno u PM ,pa eto da ne unese kakvu bolestinu tata.
Meni ni moja djeca ne vjeruju da se beba vidjela smao iza stakla...nema dodira i posjeta je bila iza staklenih vrata....kuku,koji logor,te najsrecnije dane ne smiju se zagrliti mladi roditelji,a da ne spominjem dalje,bake ,tetke da vide bebironce.

U civilizaciji je kao to kod vas sto se placa tim hiljadarkama sto navede Bokssha.
Nosis naravno samo svoju licnu higijenu...cetku za zube,pastu i sampon za tusiranje...sve ostalo ima tamo,sto je najnormalnije.
Citam pelene,uloske,mrezaste gace.....jadno je to kad mora zena da nosi sa sobom sve to.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptySub Jun 20, 2015 7:22 pm

Rodilišta  su siromašna kao crkveni miš.
Realno -ako su roditelji planirali dete onda tih dana u rodilište nije problem poneti sve od kuće,"kad se već tamo nema",jer sve to će trebati i kod kuće.

Spavaćice,veš,papuče ,ogrtači su nešto što bi svi trebali imati (za nedaj bože ako se završi u bolnici)

Bokiša samo se ti srećno oprosti,a bebironče će posle da ima sve.
Biće viška  benkica,i svega.
Sad ne znam kakva je situacija u Srbiji.Da li imaš pravo na poklon iz rodilišta,i novčana naknada godinu dana.(ako nisi zaposlena)
Taman da se pokrije šta treba za bebče.

Ne znam kakva je situacija sad i ovde.Znam da je drugarica koja se porodil davno imala pravo.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 3:48 am


Dobijaju se neki paketi na otpustu iz porodilista,ukoliko ih ima u tom trenutku...pelene i neka kozmetika...zavisi valjda ko je sponzor , menja se to...

Novcana pomoc postoji na gradskom iliti opstinskom nivou , da li je u Bg-u oko 30 ili 50 hiljada
sad ne znam tacno da kazem... i to se menjalo nesto.
Drugacije je i od grada do grada, a moguce i od opstine do opstine.

Ima neka pomoc i na republickom nivou a posle i deciji ili roditeljski dodatak , kako vec.
U svakom slucaju , za sve to podnosis zahteve posle rodjenja deteta , tako da je malo vece cimanje... prvo dok skupis sve papire pa onda dok ti to odobre...

Postoji i povracaj pdv-a , za krevetac,kolica , mleko,pelene...
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Gost
Gost
Anonymous



TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 4:04 am

Preporucujem svim buducim majkama da sa Carskim rezom porode. Manje stres za bebu i majku.

A danas to rade bez komplikacija, kao odes kod zubara i gotovo. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 5:06 am



Nisi prvi od koga to cujem... nije mi jasno zasto bi iko isao na carski ako ne mora?
Mada, to je postala neka moda danas... pogotovo sa "zvezdama"...nece zene da se malo pomuce.

Da li bi ti isao na operaciju ako ne moras? :) Nije to bas kao vadjenje zuba... malo je ozbiljnije.



Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 5:24 am

Astra ::
.
Meni ni moja djeca ne vjeruju da se beba vidjela samo iza stakla...
Naravno da se i danas tako radi ,taman da bebi duvaju u lice pet generacija vesele rodbine i prijatelja . Ionako se porodilja otpušta čim je moguće ,tako da će se još dosta igrati i dodirivati .Jedini dodir koji bebi treba u prvim danima  je dodir majke . 
Bokssha ::


 Nisi prvi od koga to cujem...  nije mi jasno zasto bi iko isao na carski ako ne mora?
 

 

 
Ni meni nije jasno ,ali mnoge mlade žene upravo se za to bore .Lekari ne žele to da rade bez potrebe ,i onda se dešava da porodilja ide na "privatnu kliniku" gde će joj obezbediti i muziku za meditaciju ,ako poželi (jer se to dobro plaća ) 
Slažem se da je trudnoća osetljivo  stanje za ženu ,ali pobogu .....procenat mladih ,zdravih žena koje "održavaju" maltene od sekunde kada beba oživi ,je budalaština . Iako je posebno ,trudnoća je i normalno stanje žene ,te se tako i  treba ponašati,i koliko je moguće ,i funkcionisati . 
Ove gospođice preleže 7 od 9 meseci trudnoće ? 
Mlada zubarka sa kojom sam radio je do sada rodila dve zdrave devojčice ,i radila je normalno do "duboko" sedmog -osmog meseca . 
Ne znam ko to napisa gore -svako ima danas mobilni telefon ,pa šta eventualno treba ,donese se . 
Porodilje danas nose lap top i koješta u porodilište ,da ne bi propustile da stave koji" status" na Facebooku o svom "stanju" .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 5:44 am


Nem pojma... ja da znam da moram na carski , ja bi bila toliko stresirana da to nikako
ne moze da bude dobro,ni za mene ni za bebu.

To su gluposti... jbg, zene hoce da izbegnu malo bola i malo neprijatnosti a ne razmisljaju
da taj carski moze da bude komplikacija... koliko god bio rutinski danas.
I manje operacije donose raznorazne rizike.

Sto se tice tih vidjanja bebe i toga...slazem se , donekle... Meni je samo glupo sto ocevi ne
mogu da vide bebe,mislim, malo je glupo, ono , sedis kuci znas da ti se rodilo dete, a ne mozes
da ga vidis minimum 2-3 dana, a moze i vise da bude...
Razumem ja,nalazimo se u grupnoj sobi,beba i ja,i ne moze tu da dolazi niko, ali onda jbg
moze da se obezbedi neka prostorija posebna za posete.
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Gost
Gost
Anonymous



TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 9:28 am

Bokssha ::


 Nisi prvi od koga to cujem...  nije mi jasno zasto bi iko isao na carski ako ne mora?
 Mada, to je postala neka moda danas... pogotovo sa "zvezdama"...nece zene da se malo pomuce.

 Da li bi ti isao na operaciju ako ne moras?  :) Nije to bas kao vadjenje zuba... malo je ozbiljnije.

 

 


Zato sto je lakse i bolje za nju i za bebu. Pravili su test jedan citao sam u novinama da muskarci izdrze bolove tokom porodjaja , pa su ih prikljucili na aparate. Propali su na testu, nije bilo moguce izdrzati bolove tokom porodjaja koja svatka majka tj. zena dozivi tokom porodjaja.

Nisu mogli ni opisati rijecima koji su to bolovi bili. Zato tendiram za carski rez svatkoj buducoj majci.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 9:50 am

Ali postoje danas i testovi koji pokazuju da je beba "uskracena" za tu borbu za izlazak i kasnije je slabiji borac u zivotu...pa cak dotle idu da su losiji i ucenici u skoli...mada ja ne vjerujem u svakakve statistike i testove....mozda ima nesto u tome.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sunrise
NaughtY
sunrise


Godina : 38
Location : Tu negde...
Humor : A sta je to :))
Datum upisa : 15.04.2013

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 11:35 am

Carski rez samo ako je to moranje!! Ja sam se napatila kao isus prilikom porodjaja, ali isto tako sam na oporavku gledala carski rez. To je trenutak koji je pretezno izuzetno bolan, ali ako ikada opet zatrudim, opet bih isla prirodno, iakosam prilikom porodjaja trazila od dr da me ubiju, jer vise nisam mogla trpeti bolove. Takodje msm da je prirodni put mnogo zdraviji i za zenu i za dete..
Nazad na vrh Ići dole
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: porodjaj   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 12:51 pm

Dolinac ::





Zato sto je lakse i bolje za nju i za bebu. Pravili su test jedan citao sam u novinama da muskarci izdrze bolove tokom porodjaja , pa su ih prikljucili na aparate. Propali su na testu, nije bilo moguce izdrzati bolove tokom porodjaja koja svatka majka tj. zena dozivi tokom porodjaja.

Nisu mogli ni opisati rijecima koji su to bolovi bili. Zato tendiram za carski rez svatkoj buducoj majci.

 Nece biti  :)  

 Lakse mozda,samo zbog toga sto nema bola eto,napona i tako toga...
 Dokazano je da je vaginalni porodjaj sigurniji nego carski, tako da,ne moze
 da bude bolje...

 A muskarci nisu predvidjeni za radjanje stoga su i propali :)
 Ima zena koje ni ne osete bol uopste... ima onih kojima porodjaj traje 2 minuta...
 Neke ne osete uopste prolazak bebe vec ih bole samo kontrakcije i naponi...

 Ima onih koje previse drame ni oko cega...Nase telo je predvidjeno za to i
 prilagodjava se tome.Priroda se postarala za to, inace nas ne bi ni bilo.

 Mnogo mojih poznanica nije cak ni epi koristilo a necu ni ja.
 Jbg... ne moze me nista ubediti da je carski bolji.Opet, kazem , to je operacija
 a operacija ne moze nikako da bude bolji izbor ako je neporebna.

 Ali dobro , poznato je da su muskarci vise osetljivi na sve boljke i bol , pa
 te razumem :rlol:  :948208144: jakog

PS

Carski je mozda bezbolan u tom trenutku...ali posle... dok se oporavis...
Ne mozes ni da ustanes,da se istusiras sam ko covek,npr, a kamoli da se staras o
bebi.
Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: porodjaj   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 4:49 pm

Bravo Bokssha!
Slazem se sa svim sto si napisala u postu iznad.
Kao i u svemu ostalom, tako i po pitanju poroda...nema pravila i niko nema jednako tezak ili lak porod.
U prvoj trudnoci sam se osjecala odlicno...Cura rijesila da nas iznenadi pa pozurila, a da se mama nije ni spakovala.
Dok smo muz i ja bili kod prijatelja koji su tek dobili bebce i koje sam drzala u rukama, odjednom sam osjetila kao neku nervozu.Dala sam prijateljici bebce i posla do kupatila...iiiii bice da je moja cura bila ljubomorna sto mama mazi drugu djecu, te rijesila da se izbori za svoje mjesto. :)))
Zovnula sam prijateljicu u kupatilo i rekla joj o cemu se radi i da kaze mom muzu da moramo kuci.E tu nastaje haos. ..Prvo se ona uspanicila, iako se porodila prije nekih 15tak dana, a da ne pricam koliko su se uspanicili muski.
Bukvalno su me unijeli u auto i hoce me odmah u bolnicu...Isto da ce bebce svakog casa. Ubjedih muza da odemo do kuce i ja utrcavam u kupatilo, a njemu govorim gdje se sta nalazi da mi spakuje torbu za mene, a kasnije da mi donese za bebce.On me spakovao valjda za 3 minute, pozvao moju sestru koja ce i prisustvovati porodu i vec ludi ispred kupatila kao da ce se on poroditi, a ne ja... Ne razumije da mama mora da se skocka. ..od depilacije pa do frizure. ..
Elem u 21h smo vec bili u domu zdravlja...sta da vam kazem, kako mi sestra radi tamo i kako me svi poznaju, mislim da jedino dezurni iz hitne nisu bili u porodilistu. Kako nisam imala bolove tu je bilo smijeha do suza.I interesantno da iako sam bila bas mlada da se ama bas nista nisam plasila.Samo sam mislila o tome da drzim svoje bebce u narucju...
Oko 2 pocese i bolovi i bilo je setkanja, "puhanja" i sl. ali ja i dalje govorim sestri i babici da ako je to taj bol. ..pa i nije tako strasno. ..Najstrasnije pocinje ujutru u 6. .. Opet citav tim oko mene... U 6:50 cujem kmeeeeeee i vidim kako babica i doktor srecnoj tetki daju bebce . Samo sam pitala sestru da li je sve u redu na sta mi je rekla da jeste i da sam rodila prekrasnu djevojcicu. E koje su to suze radosnice bile. ...
Opet zahvaljujuci sestri dobijamo i svoju sobu gdje nam je non stop neko dolazio. Toliko posjeta sam imala da mi je doktor predložio da mi daju kljuc i da se zakljucam kako bi se odmorila. ..
Iako se radi o malom domu zdravlja, mogu reci da sam bila vise nego zadovoljna sa svim. ..Dobro. ..jedino sto sam im zamjerila je da im tada tusevi nisu bili u funkciji te je bilo tusiranja polijevanjem iz bokala TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 900975
Dakle. ..prvi put. ..prosla sam odlicno. .. sem onog tusiranja. ..

Kao sto je i danas kod nas uobicajeno ...I tada je zena morala sve da donese. ..od ulozaka...do pelena i kremica za bebu. ..

Bi to 2002. godine u mom djelicu domovine. ..

Nastavicu. ..











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyNed Jun 21, 2015 6:28 pm

sunrise ::
Carski rez samo ako je to moranje!! Ja sam se napatila kao isus prilikom porodjaja, ali isto tako sam na oporavku gledala carski rez. To je trenutak koji je pretezno izuzetno bolan, ali ako ikada opet zatrudim, opet bih isla prirodno, iakosam prilikom porodjaja trazila od dr da me ubiju, jer vise nisam mogla trpeti bolove. Takodje msm da je prirodni put mnogo zdraviji i za zenu i za dete..
pacov  O jadna:((


Astra kaže da bi  pre rodila nego trpela jake bolove  kod  najjače zubobolje.
Odlično podnosim bolove.  :948208144:

Dakle ne treba mi mi cela parada.Nije ga ni princeza imala.
Treba slušati starije i iskusnije :)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Gost
Gost
Anonymous



TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 1:00 pm

Kijara-brm ::
sunrise ::
Carski rez samo ako je to moranje!! Ja sam se napatila kao isus prilikom porodjaja, ali isto tako sam na oporavku gledala carski rez. To je trenutak koji je pretezno izuzetno bolan, ali ako ikada opet zatrudim, opet bih isla prirodno, iakosam prilikom porodjaja trazila od dr da me ubiju, jer vise nisam mogla trpeti bolove. Takodje msm da je prirodni put mnogo zdraviji i za zenu i za dete..
pacov  O jadna:((


Astra kaže da bi  pre rodila nego trpela jake bolove  kod  najjače zubobolje.
Odlično podnosim bolove.  :948208144:

Dakle ne treba mi mi cela parada.Nije ga ni princeza imala.
Treba slušati starije i iskusnije :)

et, ja stariji i iskusniji, a sto vrijedi kad ono zensko ima ono svoje ja. ne znam
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 1:51 pm

Ovdje se vise pika zensko iskustvo od muskih godina i teorija....zao nam je Doli.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Bokssha
Princes of Darkness
Princes of Darkness
Bokssha


Godina : 36
Location : Beograd
Datum upisa : 22.04.2010

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 2:05 pm



:948208144: Doli ima argument samo u vezi sa bolom... i to ne bas jak ali moze da mu se prizna
top88

Sto se mene licno tice, da je bol najveci problem ili jedini,kod porodjaja...uuuuuu,pa ja bi pevala
od srece :) 99% nervoze bi nestalo ko od sale lu6777

Nazad na vrh Ići dole
http://wheels.serbianforum.info/
Gost
Gost
Anonymous



TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 2:10 pm

Kao sto sam pisao, mislim da je bolje sa carskim rezom za buducu majku da porodi. Ovo prirodnim putem je isto okay.

Ali ja uvjek logicno razmisljam,..zasto da se penjem stepenicama a krajem je elektricna stepenica ili lift. naklon
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 2:29 pm

Citaj unazad....carski rez je rez...OPERACIJA i nosi dodatni rizik,znaci ne moze biti bolje,a Bog ili priroda su dali zeni snagu da izdrzi porodjajne bolove,s tim sto nekad ne ide sve po planu pa je neophodna pomoc u vidu rezanja ili carskog reza.Priroda je to uredila kod svake zenke pa i covjekove....tako da boli,naravno,ne moze izaci kao sto je uslo,ali ni jedna nije umrla od tog bola.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 3:00 pm

Astra ::
Citaj unazad....carski rez je rez...OPERACIJA i nosi dodatni rizik,znaci ne moze biti bolje,a Bog ili priroda su dali zeni snagu da izdrzi porodjajne bolove,s tim sto nekad ne ide sve po planu pa je neophodna pomoc u vidu rezanja ili carskog reza.Priroda je to uredila kod svake zenke pa i covjekove....tako da boli,naravno,ne moze izaci kao sto je uslo,ali ni jedna nije umrla od tog bola.


Astra, ja znam dobro sto je to carski rez. Nezelim se svadjati stobom. Isticem samo svoje znanje i misljenje, kao ti i svi ostali na forumu.
Netrebamo se prepirati sada oko toga, svatko ima pravo na svoje misljenje.


Obrezivanje penisa je isto iz higjenski razloga za DA! Bolje je i zdravije, kao primjer za temu porodjaja..Bog i priroda itd. Priroda nije perfektna ali je fenomenalna i izuzetna.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 20.12.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 4:31 pm

Astra ::
Ovdje se vise pika zensko iskustvo od muskih godina i teorija....zao nam je Doli.

Hoće čovek da kaže da je stariji i iskusniji čak i od žena.
Ko zna ,možda bi i da rodi.  smehsmeh
Ili da oseti trudničke bolove.
Gledala sam onu dvojicu,čak mislim da ima i tema.
Pocepali čaršava i šta sve ne.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 18.01.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 4:44 pm

Vidim da malo raspravljate oko "carskog reza" 
Evo što kaže struka 

Carski rez, potreba ili moda? link

Za "zagovornike" ....jedan mali podsetnik ...Ja sam ovo video par puta na ženama ,možda se danas radi "plastika" ,ali .....

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 EmptyPon Jun 22, 2015 4:52 pm

Moje kcerke su silom prilika morale na carski da rode i rez je sasvim mali,ispod stomaka,skoro se i ne vidi,a posebno i da ostane oziljak,toliko je nisko,da se u recimo bikiniju ne vidi...nekad davno se to porilo od nje do pupka...znam starije zene koje su tako morale da rode....sreca pa je i medicina napredovala,pa su ti oziljci jedva promjetni.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRUDNOCA I PORODJAJ   TRUDNOCA I PORODJAJ - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
TRUDNOCA I PORODJAJ
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Nezeljena trudnoca

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: PORODICA /DOMAĆINSTVO :: BEBIRON KLUB-
Skoči na: