DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?

Ići dole 
+3
brunolino
AstrinaKomsinica
Samouka
7 posters
AutorPoruka
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptyPet Jun 24, 2011 10:12 pm

Tekst Slobodana Jovanovića, uzet sa foruma
[You must be registered and logged in to see this link.]

O POLUINTELEKTUALCU



Uzimajući ga u njegovom najpotpunijem i najizrazitijem vidu, poluintelektualac je čovek koji je uredno, pa možda čak i s vrlo dobrim uspehom svršio školu, ali u pogledu kulturnog obrazovanja i moralnog vaspitanja nije stekao skoro ništa. Bilo usled njegove urođene nesposobnosti ili zbog mana školskog sistema, on nije dobio podstreka za duhovno samorazvijanje. On uopšte duhovne vrednosti ne razume i ne ceni. On sve ceni prema tome, koliko šta doprinosi uspehu u životu, a uspeh uzima u "čaršijskom" smislu, dakle, sasvim materijalistički. S ostalim duhovnim vrednostima odbacuje i moralnu disciplinu, ali ne sasvim, jer prekršaji te discipline povlače krivičnu odgovornost. Ipak i u moralnom, kao i u kulturnom pogledu, on je u osnovi ostao primitivac. Neomekšan kulturom, a sa olabavelom moralnom kočnicom, on ima sirove snage napretek. Školska diploma, kao ulaznica u krug inteligencije, dala mu je preterano visoko mišljenje o sebi samom. U društvenoj utakmici taj diplomirani primitivac bori se bez skrupula, a s punim uverenjem da traži samo svoje pravo, koje mu je škola priznala. On potiskuje suparnike nemilosrdno kao da ne bi bili živa bića nego materijalne prepone. On je dobar "laktaš", - izraz jedan koji je prodro u opštu upotrebu jednovremeno s pojavom poluintelektualaca.

Pretpostavimo da se u njega probudila politička ambicija, i da je uspeo postati ministar. Taj položaj mogao je ugrabiti samo kroz silno guranje i strmoglavu jagmu, i zato će smatrati da je to sada nešto "njegovo". Iz te svoje tečevine ili, bolje reći, plena gledaće da izvuče što više ličnog ćara. Biće "korupcionaš", ali neće biti sasvim svestan toga fakta: toliko će mu to izgledati prirodno i na svom mestu. Jedan poluintelektualac, kad je čuo da se govori o njegovoj ostavci, rekao je: "Ko je lud, da se odvaja od punog čanka?!" Njemu je izgledalo nepojmljivo da se čovek ne koristi ministarskim položajem, kao što bi bilo nepojmljivo da čovek kraj punog čanka ostane gladan.

Politička ambicija jednog poluintelektualca upravo i nije politička. Ona se sastoji samo u tome, da se čovek kroz politiku obogati, i da na visokim položajima progospoduje. On ne zna ni za kakve više i opštije ciljeve. Tek kad poluintelektualac izbije na vrhunac političkog uspeha, vidi se kako je on moralno zakržljao.

Pored poluintelektualca koji je uspeo, ima i poluintelektualac koji nije uspeo. Već pravi intelektualac, nezaposlen ili zapostavljen, gotov je opozicionar. Poluintelektualac u takvom položaju tim je opasniji, što ne zna ni za kakve moralne obzire koji bi njegovo ogorčenje ublažavali. To nije bilo slučajno da su mnogi ozlojeđeni poluintelektualci otišli u komuniste.

Poluintelektualac je bolesna društvena pojava, koja je obelodanila dve stvari: (1) da je kulturni obrazac potrebna dopuna nacionalnog i političkog obrasca, što se naročito oseća onda kada uticaj ta dva obrasca stane slabiti, - i (2) da škola koja se ograničava na davanje znanja, bez uporednog vaspitavanja karaktera, nije u stanju sprečiti pojavu takvog društvenog tipa kao što je poluintelektualac.

Slobodan Jovanovic "O kulturnom obrascu"

Šta ili ko je po vama poluintelektualac? Kako ga vi vidite i doživljavate u vašoj sredini?
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptyPet Jun 24, 2011 10:45 pm

Ohhhhh sestro draga...! Pun ih klinac oko nas;) Vise covjeku neobicno kad ne "naleti":)))))

Poluintelektualac iliti malogradjanin. Sve receno. Ali ako nekom treba dodatno objasnjenje here goes:

Muskarac koji je kao sto Samouka rece "polu" u svemu, a najvise u etici i moralu. Nedostatak obrazovanja vidi kao kriz koji drugi moraju da nose, jer mu "nisu omogucili" nesto sto mu je po "zakonu" pripadalo?!?!?!?!

Srecem ih svaki dan, sve vise i vise, mada mogu reci da je ovdje problem puno manje rasprostranjen nego u nasim krajevima. Prepoznat cete ih po ustogljenom drzanju, cesto "nadmocnom", nedostatku humora, i okicama kao "na ulju", vazda tiltaju svugdje sem gdje treba, a to je da vas pogledaju u oci. Stisak ruke je vecinom mlitav, brz, kao da se boji da bude "provaljen".
Sluze se niskim udarcima, vole da tracaju, a kad su na nekim kao funkcijama, taj "kvalitet" koriste da omalovaze protivnika, koji vjerojatno to i nije, ali u njihovim ocima SMRTNI protivnik, mozda zbog toga sto je jadan prirodno ili nadaren ili pametan:)))
Malo gori oblik je zena "polu", iliti malogradjanka. Kroz ono malo skolice koju je popasla stekla je dovoljno da moze prepoznati "suparnicu", i tu pocinje nemilosrdni rat. Nikad skoro nije orijentisana na muskarce kao suparnike, jer s njima moze spavati, a ako to ne pali, onda ce ih navuci na neki drugi nacin. Ali zene, to joj je slabost...namirise "damu" na kilometar i akcija zapocMa:) E sad za nju je dama nesto najgore sto hoda zemljom, a vjerojatno samo ona zna definiciju?!?!?! Helenese...
Generalno takve osobe ne prezaju od sitne kradje, lopovstva svih vrsta i oblika.
Ali u sustini su bRezopasni. Ne treba ih primjecivati, i to im oduzme svu municiju. Jer njihov najveci strah u zivotu je da ce ih neko ignorisati. Naravno, treba vremena da se "stil" savlada, jer dok smo mladi, razbjesne nas takve osobe, lopovluk koji granici sa kriminalom nas dovodi do ludila. Ipak, vremenom naucimo:) Ne treba ih kaznjavati, ne treba ih slusati, ma ne treba ih primjecivati (a i nema se vremena), a i kaznjeni su dovoljno zar ne?!
Licno volim da pomognem, pa se i ponudim....za neki razlog me nakon toga deklarisu za bitch...hm stvarno ne znam zasto 55555
Nazad na vrh Ići dole
brunolino

brunolino


Godina : 111
Location : u bespucima...
Datum upisa : 12.10.2010

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptySub Jun 25, 2011 1:41 am

je li se misli na polu ili punokrvnog... :eee:

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptySub Jun 25, 2011 7:49 am

brunolino ::
je li se misli na polu ili punokrvnog... :eee:


Punokrvni nisu sada In sada je najezda "skakavaca" mislim na polutane.... Što bi da "bidnu" neko, al... trokiraju.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptySub Jun 25, 2011 4:46 pm

Samouka ::
Poluintelektualac je bolesna društvena pojava, koja je obelodanila dve stvari: (1) da je kulturni obrazac potrebna dopuna nacionalnog i političkog obrasca, što se naročito oseća onda kada uticaj ta dva obrasca stane slabiti, - i (2) da škola koja se ograničava na davanje znanja, bez uporednog vaspitavanja karaktera, nije u stanju sprečiti pojavu takvog društvenog tipa kao što je poluintelektualac.

Slobodan Jovanovic "O kulturnom obrascu"

Šta ili ko je po vama poluintelektualac? Kako ga vi vidite i doživljavate u vašoj sredini?


Za takve vazi ona- Prosao kroz skolu, al' skola nije prosla kroz njega... [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptySub Jun 25, 2011 4:58 pm

Zanimljiva tema koje se nisam setio (ja ) -a skoro svaki dan se srećem sa takvima .
Dakle, čovek lekar specijalista ,znači proveo je par godina u velikom gradu , da ne kažemo na izvorištu kulture (jer tu sva dogadjanja )
Nebitno što nikada nije otišao ni u jednu galeriju, na neki koncert ili bilo šta slično....ali je bar trebao videti kako se ljudi ponašaju ?

Ali ne...dakle ...imam "doktora" koji brišu usta stolnjakom ,recimo pacijentu (starija žena ) kažu- "Zini, *eba ga ti..." ,od knjiga su čitali školsku lektiru (negde do petog razreda , posle im imalo suviše strana ) a od muzike slušaju "Jandrino jato" i Cecu...
Džaba akademska titula.....nikada intelektualca od njih....samo polu (jer za to imaju *artiju ,to im se ne može osporiti -a ti to pomenu bar 20 puta dnevno )
Pravi intelektualci jesu uvek politička opozicija -ali realna . Ne spadaju u one koji viču "Dole Vlada" i kad treba i kad ne treba,i ne spadaju u one koji bi "da sam ja predsednik" smesta uveli diktaturu i osvojili ratom bar pola regiona, ako ne i Evrope .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptyUto Dec 17, 2013 3:46 pm

Nakaradno mi zvuci  smehsmeh kao sto i oni sami jesu..sretala sam takve osobe,sirovina koju diploma ne moze da ispravi..
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 65
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptySub Sep 27, 2014 3:25 pm

Polu ... Pa nije im baš to neka polovina, ako ćemo pravo. Vizualizujem jednu fotografiju neke karikature, na koju sam davno naletela - gornja polovina, ugladjen, kravata, košulja i sako, a dole nema pantalone i hoda u papučama ili bos. To bi vizualno moglo opisati ovaj pojam ovde. Kako se po ophodjenju prema drugim ljudima i prema postupcima i gestovima, može razlikovati osoba koja je dobra u suštini, koja je spremna pomoći drugima, tako je lako prepoznati osobu kojoj, čim progovori, vidi se niski nivo kulture, a obrazovanje i taj papir, neko ume i da nabavi po vrlo povoljnoj ceni. 
To što je neko dovukao svog rodjaka u veliki grad, da izuči škole i postane "dr - mr", često se "olupalo o glavu" onima koji moraju da ih slušaju, koji moraju da ih imaju kao saradnike i koji ih čitav radni vek "vuku na ledjima". 
U privatnim, tajkunskim firmama, susretala sam ljude koji nemaju diplome (ali mogu nabaviti, ako treba), koji nemaju blage veze ni sa koliko nula treba napisati milion dinara, ali rade ljudi... "Reže" na one koji nešto znaju, jer nisu sposobni, pa mu to dodje opet na isto (ili još gore, u poslovnim uspesima). 
Prema ovome, ima i toga, da su zavladali "gangsteri iz Chikaga grada", kako reče Radovan III, pa se "namnožilo" toga u svim profesijama i na svim mogućim mestima. Ili ćutati, praviti se blesav, ili "lanuti" - zavisno od situacije. Treće nema...  cherry
P.S. Al' što ja volim da "lanem", pa sve uz smešak - čudo jedno!!!  smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptyPon Nov 17, 2014 1:00 am

Lakota ::
Nakaradno mi zvuci  smehsmeh kao sto i oni sami jesu..sretala sam takve osobe,sirovina koju diploma ne moze da ispravi..

Da, sirovina, i to bas:)

Podsjeti me ona sonjina tema ADHD:

Tip, doctor, a da bi ovdje bio doktor, moras brale kroz iglene usice d aprodjes, i pola zivota se skolujes.
Ali kao i svaki seljak koji mrzi svoje podrijetlo, i ovaj se na glavu nasadio da dodje do "papira".

Helense, mi tek dosli u US. Da bismo uopce usli u zemlju morali samo da prodjemo testove od alergije do AIDS. Ali, nikom nije pala na pamet BCG vakcina.
I sad, upidujem ja dijete u vrtic, drugu sedmicu, samo sto smo stigli, i traze da uradi TBC test. Naravno njen je malo reagovao, lagani bump na kozi. Ni tamo ni 'vamo. I sad ja znam zasto je reagovao, i lijepo prilozim sve njene docs vakcinacija iz Bosne.
Zove mene Mr. Dr. da dodjemo, i insistira da dijete mora poceti terapije. Ja uzmem i odnesem sve kontraindikacije da mi se prevedu, i kad sam vidjela sta je htio da joj da, povedem prevodioca i objasnim mu da mijenjam doktora i zasto.

I prodje to, nadjem ja drugog, covjek pametan, sjedne sa mnom, pregleda sve vakcinacije i odmah ustanovi razlog reakcije i napise sve sto je bilo potrebno da dijete pohadja vrtic.

Nije proslo malo, stize meni na vrata Director Zdravstva iz Opstine. Kao onaj imbecil je njega nazvao i rekao mu da "u gradu postoji TBC infektivna osoba, i da je prijetnja epidemije na pomolu". hahahahahahahah

Helenese, ja ovome pokazem svu papirologiju, i covjek se zaibretio:) A onda kaze da nije iznenadjen, jer je doticni jako osjetljiv na suprotna misljenja:)

Proslo nekoliko mjeseci, moj engleski malo uznapredovao, a ja fino njemu na vrata u ordinaciju. Sjedi narod u cekaoni, i ja kulturno pitam da me primi na 5 min iako nemam zakazano. Ode sestra da ga pita, kad je valjda cuo ko je, "nema vremena" :D
Kaze ona meni tako, a ja fino njoj da me svi cuju: molim vas objasnite mu da je ovdje pacijent za kog je on nazvao Town Hall, ja sam ona koja ima TBC, i mogu da napravim epidemiju u gradu :D :D :D

Recimo samo jos to da poluintelektualci ne da su opasni po drustvo, nego skoro opasni koliko i svi oni koji im slijepo dopustaju egzistenciju u pozivijama kojih su se docepali :D
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptyPet Jun 04, 2021 5:11 pm

Nema više ni ovih polu , izgleda da su sada neki trocetvrtinci na sceni. Sve je otišlo do povraćanja...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? EmptyPet Jun 04, 2021 8:48 pm

Više obitavam na Twitteru a tamo se može naći svašta. No, kada ti je ograničen broj karaktera, od nepismenih nebuloza do srži problema u jednoj, eventualno dve rečenice, prepoznaš kvalitet i iskazano pravo stanje, shvatiš ko je intelektualno obdaren. U današnjem, iskazanom društvu, poluintelektualaca je ponajviše. Moral, intelektualce, razdvaja od poluintelektualaca.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty
PočaljiNaslov: Re: Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?   Poluintelektualac. Kako to vama zvuči? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Poluintelektualac. Kako to vama zvuči?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Da li se i vama desava....

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: DRUŠTVENE NAUKE :: SOCIOLOGIJA-
Skoči na: