DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?

Ići dole 
+9
Nut
Sibila_
brdjanin
Lakota
Astra
Samouka
Gothic
Tarja
AstrinaKomsinica
13 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySub Okt 29, 2011 5:20 pm

Pojam koji se često pominje -a da nije tačno definisan ?
Pa da vidimo šta mi smatramo , koje su tradicionalne vrednosti u društvu , i čega bi se mi to kao pojedinci trebali držati ?
Da li je nešto što postoji u našem društvu, kulturi, religiji nešto što trebamo pratiti po svaku cenu ?










[You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio Danubius dana Uto Apr 10, 2012 10:03 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySub Okt 29, 2011 9:09 pm

Precesto je sama rijec "tradicionalno" usko povezana i sa "nazadne predrasude".
Ono sto ja smatram tradicionalnim nije neophodno i ono sto ti recimo mislis.
Moje poimanje tradicionalnih vrijednosti nema veze s tim da li ti imas sex sa recimo Sarenim, niti ima veze s tim da li dopustas djeci odredjene slobode, nego je usko povezano sa osnovama humanosti, ili da se grubo izrazim, sa 10 zapovijedi. Kazem grubo, jer bi se moglo elaborirati tri dana i o tome.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Okt 30, 2011 9:03 pm

AstrinaKomsinica ::
nego je usko povezano sa osnovama humanosti, ili da se grubo izrazim, sa 10 zapovijedi. Kazem grubo, jer bi se moglo elaborirati tri dana i o tome.
Da ,otprilike sam i ja tog mišljenja . Dakle , nikakvi srednjovekovni činovi bilo kakve prirode za mene ne podpadaju pod "tradicija" .
Nije to stvar "ideologije" nego baš osnovnih postulata humanosti , recimo ,da su svi ljudi isti ,bez obzira na rasu, veru , nacionalnost ,i za mene nikakve stare ili nove "tradicije " to ne mogu da promene . Minimum kućnog vaspitanja , poštovanje gosta ,poštovanje komšije ,ne želi i ne čini nikome zlo ,pa makar se i ne slagao sa njim -ali se bori protiv tudjeg zla, nepravde ,zatucanosti ,i ne gledaj mirno kako gaze druge . Onaj sa kojim ili pored koga živiš ti mora biti preči od nekoga "stranca ",pa makar sto puta pripadao tvom "plemenu" . Ne podržavaj one koji vrše nasilje nad drugima ,da bi tebe poštedeli -uvek se štiti manjina i slabiji . Ne otimaj ništa drugome -budi zadovoljan onim što imaš ,ako ne možeš već da stekneš više na pošten način .
Ukratko ,to su tradicionalne vrednosti ,i to se uči u kući u detinjstvu .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyUto Apr 10, 2012 10:05 am

Sa džamije bacaju bebe da bi bile srećne!

Planeta,
06:00, 10.04.2012.


Indijci vekovima poštuju običaj da bacaju malu decu sa deset metara u zategnuto ćebe kako bi ona bila zdrava i snažna


[You must be registered and logged in to see this image.]


Deca plaču dok oduševljena gomila skandira


NJU DELHI - Varvarski običaj.
Prastari indijski
običaj da se bebe bacaju sa džamije u prostirku u podnožju zdanja da bi
bile srećne, snažne i zdrave mogao bi uskoro da bude zabranjen zakonom. Lokalne organizacije za zaštitu dece traže da se taj varvarski običaj ukine.

Običaj
koji se poštuje već vekovima podrazumeva da se sasvim mala deca bacaju
sa džamije visoke i do deset metara u zategnuto ćebe u podnožju
građevine. Bebe uz plač i vrisku padaju na to ćebe, dok okupljeni slave.
Godišnje više stotina dece mlađe od dve godine prođe taj ritual. Iako
se nijedno dete nikad nije povredilo, organizacije za zaštitu mališana
žele da stanu na put tom stravičnom običaju.
--------------
Na ovo mogu da budem samo prost - [You must be registered and logged in to see this image.] ja takvu tradiciju i onoga ko je izmisli !










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Tarja

Tarja


Godina : 35
Datum upisa : 14.01.2013

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPet Feb 22, 2013 10:52 pm

Generalno nisam ljubitelj tradicije, posebno ne nase. Ne svaku, ali vecinu njih niti volim, niti shvatam. A zasto sam protiv tradicije? Zato sto sticem utisak da ljudi cesto rade nesto po automatizmu, ne razmisljajuci sta zapravo oni hoce i zele i da li je to uopste ispravno.

O gore navedenoj tradiciji ( a milion slicnih ima u svetu ) necu ni da govorim, cist primitivizam, jer u neku ruku i tradicija i jeste primitivizam. Drzanje necega sto postoji ``od vajkada``, a zivot tece, a sve sto tece i menja se.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 12:14 pm

Biće da nisam jedini koji misli da se nekim našim "tradicijama " treba zaista prekinuti jednom zauvek ? [You must be registered and logged in to see this image.]Samo da ne postane "tradicija" pucati u devojke ,tj pištoljem rešavati emotivne nesporazume ,jer posle onoga od prošlog vikenda -evo novog "slučaja" .
Mladić pucao devojci u glavu u Ustaničkoj ulici [You must be registered and logged in to see this image.]

Suviše često se ponavlja ,i ne dobija publicitet kao slučaj Ksenija Pajčin ,ali bude li se ignorisalo ,ili se ovako lakonski izražavalo ,a još manje kažnjavalo -zaista će postati "tradicija" kao što je "tradicionalno" tući ženu na Balkanu .
Nekih "tradicija" kao što je mržnja i nasilje se zaista treba osloboditi .

_______________________

Bravo, roditelji! U "tradicionalnim srpskim svađama prijatelja" 17 povređenih za derbi


D. Nikolić | 19. 05. 2013. - 08:50h
| Foto: A. Dimitrijević | Komentara: 103 [You must be registered and logged in to see this image.]


Nije bilo mira na beogradskim ulicama uoči
144. večitog derbija. Brojna hapšenja bila su samo jedna od posledica, a
ona tužnija je da je 17 osoba povređeno u incidentima koji su se desili
širom glavnog grada Srbije.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Navijačkih tuča bilo je na više lokacija u gradu. Najveća se desila u
Železniku, gde je policija na kraju privela 20 lica, od kojih su pet
bili stranci - četvoricu Rusa i jednog Grka. Sličan je bio epilog i tuče
na Pančevačkom putu, a desio se i okršaj dve grupe ispred stadiona
Partizana.

Nije bilo mirno ni na tribinama. Najpre je došlo do koškanja na
"istoku", gde je policija morala da smiruje strasti između zaraćenih
strana, a potom i do velike tuče među Partizanovim navijačima na "jugu".

"Na samoj utakmici povređeno je 13 osoba, dok su četiri povređene
ispred stadiona", rekla je agenciji Beta portparolka Hitne pomoći Nada
Macura, dodavši da su navijači uglavnom imali povrede glave, rasekotine i
opekotine od baklji.

Opekotine. Lep način da nekome objasnite da nije lepo što navija za drugi klub.

Povrede glave. Tako uobičajeno!

Rasekotine. Kako to neko nedavno reče,"tradicionalna srpska svađa među prijateljima".


Kada se nenormalnost nazove "nečim normalnim", onda ta nenormalnost
nadvlada i - zavlada. Nije da se "normalno" povuče pred ludim, već bude
rasporeno. Na tradicionalni način, naravno. Gotovo prijateljski.

Ali, kada malo razmislimo, nije sve ovo ništa čudno. Pogledamo li se,
svi zajedno, u ogledalo - videćemo da je ovakav epilog derbija, i svega
onoga nasilnog, primitivnog i nenormalnog što nas okružuje, samo naš
sopstveni odraz. Naročito roditeljski.

I, što je još važnije, neće se ta deca popraviti sama od sebe. Čak i
da više nisu mališani, i dalje su - nečija deca. Koja brukaju roditelje.
Koji ih nisu vaspitali kako treba. I tako bismo o traženju krivice
mogli dugo da idemo u krug. Naizgled, beskrajni krug. Ali, iz njega je
izlaz veoma jednostavan.

Patrijarh Pavle jednom lepo reče "Da bi nam bilo bolje - moramo mi da budemo bolji".


Pa, izgleda da je došlo vreme. Za svakog od nas ponaosob, čime god da se bavimo. I za koga god da navijamo.


Da, došlo je vreme da se odreknemo nenormalnosti na koje smo pristali.


Osim ako, tradicionalno, ne rešimo da nas nema. A na dobrom smo putu
da se baš to i desi - ako ne uložimo trud i, svako koliko može, krene da
se bori sa slabostima koje vidi.


U sebi, ne u drugima. To je naša tradicija, a ne svađa među prijateljima.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 12:27 pm

Volim tradiciju,ako je u pitanju nesto pozitivno,sto ce da pamte potomci sa osmjehom,a u pravilu sma protiv toga da se nesto radi samo zato sto je neko odlucio da je bas to tradicionalno za tvoje podneblje,narod.....
Prva tradicija koja mi je neprihvatljiva da se dijete mora zvati po nekom djedu,babi,bilo kojem pretku,pa znam djece koja nose takva imena da bi se i ja nasmijala podrugljivo,a da nece druga djeca kad krene u skolu na primjer.
Tradicije crnackih plemena,e tu se tek zgrazam,poput cinova obrezivanja zena a i mnogo drugih....pa plemena su to,nivo civilizacije vrlo nizak,sto smao po sebi govori da je tradicija cesto stvar primitivnosti.
Ima mnogo toga sto bi se dalo nabrajati,opstepoznate stvari kojih se svi grozimo,pa necu produzavati spisak,ali sve sto je tuzno,nasilno,negativno,treba iskorijeniti,taman da je to jedino obiljezje da negdje pripadas.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 12:39 pm

Astra ::
Volim tradiciju,ako je u pitanju nesto pozitivno,sto ce da pamte potomci sa osmjehom,a u pravilu sma protiv toga da se nesto radi samo zato sto je neko odlucio da je bas to tradicionalno za tvoje podneblje,narod.....
Prva tradicija koja mi je neprihvatljiva da se dijete mora zvati po nekom djedu,babi,bilo kojem pretku,pa znam djece koja nose takva imena da bi se i ja nasmijala podrugljivo,a da nece druga djeca kad krene u skolu na primjer.
Jedna od primitivnih tradicija kod nas ,na koju se blagonaklono gleda je i OSVETA . Od one "u krvi" do bilo kog drugog načina .
"E neka je ...." ,to je uobičajeni i najčešći komentar ,iako osveta ništa ne rešava ,i nismo divljaci ,nego živimo u civilnom društvu u kome valjda postoje i neke institucije .
A to podržavaju i mantijaši( "Oko za oko, zub za zub...." ),pa narodne mudrosti ("Osvetio ,pa se posvetio ..." )itd....jednom rečju ,"tradicija" je takva .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 12:45 pm

I ko se drzi toga,opet primitivci,kojima je ukorjenjeno nesto o vcemu ne razmisljaju vec se drze toga jer tako treba,tako nalaze crkva,djedovinarod ili bilo ko.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 3:08 pm

"Obozavam" tradicije! Najvise one gdje mi neko pokusa objasniti da "trebam" nesto na odredjeni nacin uraditi, ili cak i razmisljati.

Tradicije stila "nesto plavo" za vjencanje, no problem, ali one "nadobudne" ni pod razno:)
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 7:16 pm

Uglavnom smo na nivou da nam niko ne moze narediti da nesto uradimo ili ne uradimo ili na koji nacin treba nesto da se desava,mislim da niko ovdje nije rob tradicije,ali ajde da rasirimo temu...koju tradiciiju ne priznajes,koju cuvas,koja je smjesna ,koja jeziva,koja glupa,koja je samo sminka za javnost,koju nikad ne bi prihvatili,a koju bi...navedite primjere.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gothic
Gothic
Gothic
Gothic


Datum upisa : 21.04.2012

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 7:26 pm

Tradicija je vrsta starih obicaja koje svaka Drzava ima i slavi svaka na svoj nacin...bilo u kojoj se Drzavi nalazimo ne moramo da prihvatimo njene tradicionalne obicaje ali moramo da ih ispostujemo...naprimer: ako se tog dana ne radi a nema veze sa nasim obicajima ne bi smeli ni mi tog dana da radimo neki javni posao jer bi na taj nacin uvredili gradjane Drzave u kojoj se nalazimo.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 7:36 pm

Tko postuje tradiciju, nema veze koju, postuje sve. :329340:
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 7:39 pm

Ja odmah pomislim na tradiciju kao obrezivanje zena,sunet kod Jevreja "na zivo kod kuce",jedenje i pijenje na sahranama...i slicno,pa sam odmah kontra toga svega,a zdrava tradicija je nesto drugo.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Maj 19, 2013 7:43 pm

Astra ::
Ja odmah pomislim na tradiciju kao obrezivanje zena,sunet kod Jevreja "na zivo kod kuce",jedenje i pijenje na sahranama...i slicno,pa sam odmah kontra toga svega,a zdrava tradicija je nesto drugo.


Ima tradicija gdi bi se moglo postaviti upitnik, nema tu zdrave ili ne zdrave tradicije.
Radi se o tome je postovati a ne podrzavati.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 2:48 am

Dolinac ::
Astra ::
Ja odmah pomislim na tradiciju kao obrezivanje zena,sunet kod Jevreja "na zivo kod kuce",jedenje i pijenje na sahranama...i slicno,pa sam odmah kontra toga svega,a zdrava tradicija je nesto drugo.


Ima tradicija gdi bi se moglo postaviti upitnik, nema tu zdrave ili ne zdrave tradicije.
Radi se o tome je postovati a ne podrzavati.


A daj mi molim te jedan razlog za podrsku obrezivanju zena?! affraid
Dobro, to je vec ekstreman primjer, ali ima (bilo je) i kod nas slicnih primjera, samo malo blazih, msm. fizicki, ali nista blazeg utjecaja na nasu psihu.

Tradiciju konzervativci, i politicki lopovi koriste u svrhe bacanja pijeska narodu u oci. Kad zele da "proture" neku svoju agenda, uvijek se svi pozivaju na "tradicije". I dok se glupaci zamajavaju oko "je'l il nije", pametni provedu sve sto su naumili, i jos malo vise. Ovo "pametni" kazem samo zato sto su usavrsili metod "zamajavanja i tapetarenja". Inace inteligencija takvih se zavrsava na "prevari", jer bolje i ne znaju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 8:41 am

AstrinaKomsinica ::
Dolinac ::
Astra ::
Ja odmah pomislim na tradiciju kao obrezivanje zena,sunet kod Jevreja "na zivo kod kuce",jedenje i pijenje na sahranama...i slicno,pa sam odmah kontra toga svega,a zdrava tradicija je nesto drugo.


Ima tradicija gdi bi se moglo postaviti upitnik, nema tu zdrave ili ne zdrave tradicije.
Radi se o tome je postovati a ne podrzavati.


A daj mi molim te jedan razlog za podrsku obrezivanju zena?! affraid
Dobro, to je vec ekstreman primjer, ali ima (bilo je) i kod nas slicnih primjera, samo malo blazih, msm. fizicki, ali nista blazeg utjecaja na nasu psihu.

Tradiciju konzervativci, i politicki lopovi koriste u svrhe bacanja pijeska narodu u oci. Kad zele da "proture" neku svoju agenda, uvijek se svi pozivaju na "tradicije". I dok se glupaci zamajavaju oko "je'l il nije", pametni provedu sve sto su naumili, i jos malo vise. Ovo "pametni" kazem samo zato sto su usavrsili metod "zamajavanja i tapetarenja". Inace inteligencija takvih se zavrsava na "prevari", jer bolje i ne znaju.

Pa zato i ima tradicija, da bi se mogli mjeriti, tj. narod, nacija, sve je to unaprijed dobro smisljeno i da budne svatko na poseban nacin netko posebna specija.

Tradicija su cista pravila,ako ih nepostujes,ispadas iz organizacije. :329340:
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 9:54 am

AstrinaKomsinica ::
Precesto je sama rijec "tradicionalno" usko povezana i sa "nazadne predrasude".
Ono sto ja smatram tradicionalnim nije neophodno i ono sto ti recimo mislis.
Moje poimanje tradicionalnih vrijednosti nema veze s tim da li ti imas sex sa recimo Sarenim, niti ima veze s tim da li dopustas djeci odredjene slobode, nego je usko povezano sa osnovama humanosti, ili da se grubo izrazim, sa 10 zapovijedi. Kazem grubo, jer bi se moglo elaborirati tri dana i o tome.

U principu se slažem sa tobom.
Da ne pišemo sada definicije tradicije, svi znamo šta je tradicija.
No, rekla bih da se povećala elastičnost tradicije i tradicionalizma i ne mora da znači da opstaje sve što je nazadno.

Npr. Po tradiciji i crkvenim kanonima žena nije smela ulaziti u crkvu u vreme kada ima menstruaciju. Srpski Patrijarh Pavle je ovaj "kanon" ublažio i sam govoreći da pored toliko današnjih higijenskih preparata i sredstava za higijenu, žena može ući u crkvu i u tom periodu.

Ovo sam dala kao jedan od primera gde se vidi pomeranje ortodoksnih granica.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 11:29 am

Dolinac ::

Tradicija su cista pravila,ako ih nepostujes,ispadas iz organizacije. :329340:

Obozavam bit izvan "tora" zlz
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 12:09 pm

AstrinaKomsinica ::
Dolinac ::

Tradicija su cista pravila,ako ih nepostujes,ispadas iz organizacije. :329340:

Obozavam bit izvan "tora" zlz

Da zivimo u srednjem vijeku, bome nebi. :zubi3:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 2:08 pm

... svoju poštujem, delimično i tuđu... za paganske obilaje me libo racku... ko 'oće da se suneti, nek' se suneti, ko 'oće da se krsti, nek' se krsti... vaše lojtre, vaš tavan, na moj se nećete pentrat' bez moje dozvole...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Maj 20, 2013 11:27 pm

Dolinac ::
AstrinaKomsinica ::
Dolinac ::

Tradicija su cista pravila,ako ih nepostujes,ispadas iz organizacije. :329340:

Obozavam bit izvan "tora" zlz

Da zivimo u srednjem vijeku, bome nebi. :zubi3:

Ih da,,,,nece da moze: Vikala bih sa lomace: Doli me nagovorio, on je devil! hahahahahahahahahahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyUto Jun 04, 2013 6:47 pm

Devojčicu silovala četvorica, brat odbio da je ubije

Kainat Sumro, koju su silovala četvorica muškaraca kada je imala 13 godina već četiri gotine preživljava pakao.

Devojčicu silovala četvorica, brat odbio da je ubije
Posle brutalnog silovanja, ovu devojčicu tek je sačekao pakao, budući da je po tradicionalnim pakistanskim stavovima žrtva silovanja osuđena na smrt jer je osramotila porodicu. Da stvar bude još strašnija nju treba da ubije neko od čanova porodice, po pravilima najmlađi brat.

Kada su meštani sela Dadu u kome su živeli saznali za grupno silovanje Kainat, umesto da joj pomognu, celu porodicu su izbacili iz sela i naredili im da je ubiju.

Navodni silovatelji pretukao njenog oca i jednog od braće. Njen stariji brat je nestao, a posle je pronađen ubijen.

Ipak, njeni roditelji su ostali uz svoje dete i preselila se u maleni stan u Karačiju, tek nešto veći od jedne sobe.

Iako je od silovanja prošlo četiri godine i dalje strepe.

Međurim, umesto da ućuti kao hiljadu njih pre, Kainat je odlučila da se bori i napadače izvela pred sud, ali je sudija izjavio da je ceo slučaj "produkt devojčicine fantazije" i pustio svu četvoricu.

Njen brat je otkrio kroz šta su kao porodica prolazili u dokumetarcu koji opisuje golgotu ove mlade žene.

"Govorili su mi da nisam pravi muškarac, rekli su mi da nisam poštovao tradiciju jer sam odbio da ubijem sestru", ispričao je momak.

Nakon oslobađajuće presude muškarci koji su silovali Kainat rekli su da im uopšte nije jasno zbog čega devojka prosto nije ćutala.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyUto Jul 16, 2013 10:23 pm

Postujem pozitivnu tradiciju,u stvari insistiram da se neguje,otrgne od zaborava.Verujem da ona cini ljude bliskijim,da je ona spona koja ih vezuje.Iz nje se moze mnogo nauciti,o onima pre nas,o nama samima.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySub Okt 05, 2013 7:40 pm

I dalje mislim da se nekih tradicija ne treba držati kao pijan plota . 
Baška "običaji" koji se iskopaju i striktno izvedu pri svadbama .
Zar nije bez veze ,mlada pod velom ,nikako muž ne sme da je vidi pre venčanja -a žena u petom mesecu trudnoće ?
 Ma dajte ....čemu to .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySub Okt 05, 2013 9:51 pm

Danubius ::

Zar nije bez veze ,mlada pod velom ,nikako muž ne sme da je vidi pre venčanja -a žena u petom mesecu trudnoće ?
 Ma dajte ....čemu to .
Aaaaaa nista ne znas! Pa sta ce mahala rec?! :zubi3: :zubi3: :zubi3: 

Nema nista gluplje od tradicija, specijalno onih koje su tu zarad sputavanja i zaglupljivanja masa.

Ok, tradicija je da slavimo Prvi Maj, pa hajd, svi lijepi, veseli, Dubioza Kolektiv,,,,al te neke tradicije da nesto "moras" da bi ostao u toru,,,,jok:)
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySub Okt 05, 2013 10:14 pm

Poštovanje tradicije je za mene ono što radim, a deo je mog bića, kao deo nasledja.
Sve ono lepo i dobro što želim i da moja deca nastave.
Ako bih "robovao" bilo čemu "zarad sela" onda je to nešto sasvim drugo.










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySub Okt 05, 2013 10:28 pm

Mi imamo svoje male praznike i običaje, nevezano od nekih propisanih običaja i normi.
Jednostavno je to naše, porodično, naša tradicija
Ne robujem ničemu, pa ni nametnutom ponašanju.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Nut
Sky Goddess, Mother of the Gods
Nut


Godina : 43
Datum upisa : 23.03.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyPon Okt 21, 2013 11:10 pm

.Preterana privrzenost obicajima,koji nemaju drugog razloga opstanka  do navike koja ih opravdava..Tradicionalista,ne mari mnogo za progres i napredak  i cini  samo ono, sta  su radili  njegovi prethodnici.U skladu sa tim,   misli da je oslobodjen svih drugih obaveza  i prema drustvu i prema  sebi..

Inace,ova tendencija je zajednicka i ljudima bez volje i bojazljivima ,uvek sklonih da shvate jednu novinu kao odstupanje od zakona ,koje oni drze rado za nepromenljive..

Medjutim,oni koji hoce da se izdignu iz koloseka mediokriteta,treba tvrdo da veruju u sledecu istinu:Niko od sebe ne moze da stvori licnost ako se ne oslobodi uskih veza tradicionalizma..

Naravno,potrebna je hrabrost i odvaznost da pokusaju potreban napor,da bi se onoga na sta su navikli..oslobodili
Bilo bi smesno tvrditi ,kao sto neki mladi govore,da sve stvari iz nekadasnjeg vremena treba prezirati i da one ne zasluzuju nimalo paznje..Naprotiv,treba ih upoznati,izucavati i sve ono sto je korisno  izdvojiti..

Znaci, bilo bi  veoma stetno zaboraviti sve one dobre strane ,koje su bile ocigledne u vremenu stvaranja ovih stvari,iako su one mnogo izgubile od svoje vrednosti..iz raznih razloga..

Licno, volim tradiciju i mnoge njene segmente...Ona vezuje i okuplja ljude,seca na davna vremena na koja se covek  rado vraca  i daje punu  tezinu  uspomenama na ono  lepo,korisno i dobro. Menjajuci sebe,svoju okolinu i stvarnost  u kojoj  zivi,covek hrabro grabi napred ne dozvoljavajuci da iz njegove duse nestanu   tragovi proslih vremena ...










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 01, 2014 7:04 pm

Neobični običaji iz svijeta povezani s rođenjem djeteta


Iako je rođenje svakog djeteta čudesno, svakog se dana širomsvijeta rodi oko 370 hiljada djece. Otkrijte neke od neobičnih običaja različitih kultura kroz istoriju...


Bebe u kartonskim kutijama

Umjesto drvenih ili plastičnih kolijevki ili krevetića, u Finskoj su se djeca često stavljala u kartonske kutije, a to se ponekad čini i danas te se i dalje novopečenim majkama zna darovati mali madrac ili jastuk za kartonski kutiju. Ta je tradicija stara 75 godina, a započela je u doba siromaštva u kojem su stope smrtnosti bile visoke, a simbolizirala je i da sve bebe imaju jednak početak u životu.

Odrasli ne smiju puzati

Prema bugarskoj legendi, ako odrasli pužu pred djetetom, vrag može postati ljubomoran i pokušati nauditi ili čak ukrasti bebu. Da bi zle sile pomislile kako je dijete nepoželjno, odrasli može pljunuti na dijete govoreći "Neka se kokoši pokakaju na tebe".

"Hektolitri" juhe od algi za majku

Nakon poroda, žene u Koreji trebale su strogo mirovati tri sedmice nakon poroda kako bi se oporavile. U tih 21 dan moraju jesti samo topla jela i napitke, čak i ako je porod bio usred ljeta. Takođe, novopečena majka tradicionalno treba jesti velike količine juhe od algi, koja bi trebala ubrzati oporavak nakon poroda.

U Kini ih se rano "trenira"

Nakon što beba i majka dođu iz bolnice, većinu roditelja najviše zaokupi režim spavanja i hranjenja. Kinezi tome dodaju i još nešto, a to je privikavanje bebe na kahlicu. Ono započinje čim dijete može samo držati glavicu, što može biti i već sa dva mjeseca. Dijete se vodi na WC te tamo odrasli oponašaju zvukove vršenja nužde, hvale i zagrljaje, s ciljem da se dijete što prije odvikne od pelene.

Za krštenje torta još s vjenčanja

Ako mislite da ste vi držali svadbenu tortu u hladnjaku predugo, razmislite još jednom jer u Irskoj je tradicija čuvati gornji sprat vjenčane torte sve dok se dijete ne rodi. Torta se tada razmrvi po bebinoj glavi kao simbol "kruga života", a gosti mogu slobodno pojesti ostatke torte. To oni pametni ipak ne čine.

Bebina stopala ne dodiruju tlo

U tropskoj državi Baliju postoji tradicija po kojoj stopala djeteta ne smiju dotaknuti tlo prvih 105 dana njegova života. To doslovce znači da se dijete tri mjeseca mora stalno nositi i držati, a na taj poseban 105. dan, velikom se ceremonijom dijete spušta na tlo i izražava mu se dobrodošlica u porodicu.

Hladne kupke

Iako većina današnjih roditelja to ne bi napravila, na Gvatemali se majkama savjetovalo da bebe stave u ledene kupke, kako bi se kod njih potaknuo dobar san. To su predlagali i stari Maje, koji su govorili da ledene kupke spriječavaju i nastanak osipa.

Brijanje kose

U Pakistanu se u prvih sedam dana djetetova života kosa treba posve obrijati, kao dio muslimanskog običaja nazvanog Aqiqag. Prema njemu, nakon brijanja će bebi kosa rasti brže te biti gušća. Roditelji potom trebaju izvagati odrezanu kosu te jednako toliko srebrnine dati u dobrotvorne svrhe.

Čuvanje pupčane vrpce

Nakon što djetetu otpadne pupčana vrpca, ona se u Japanu čuva u drvenoj kutiji te naziva heso. Ona se smatra simbolom veze između bebe i majke u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, a dijete ime dobiva tradicionalno sedmog dana života.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 01, 2014 7:21 pm

Medjutim,oni koji hoce da se izdignu iz koloseka mediokriteta,treba tvrdo da veruju u sledecu istinu:Niko od sebe ne moze da stvori licnost ako se ne oslobodi uskih veza tradicionalizma.. - napisala je Nut.

U pravu je milion i dva posto!

Za mene je tradicija ono što sam stekla i videla u sopstvenoj porodici i čega se sećam. Klasičnoj i ortodoksnoj tradiciji je mesto u muzeju i istorijskim čitankama a u primenjenom životu samo onoliko koliko život čini kvalitetnijim.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 01, 2014 8:33 pm

Srbi ,a i svi drugi narodi koji žive sa njima ,veoma se drže tradicija vezanih za Novu godinu ,Božić.....i to baš onako -strogo.
Tako se nažderemo (a i napijemo ) tih dana ,da posle godinu dana ne možemo skinuti onih 3-5 kg koje smo nabili prasetinom ,sarmom ,kolačima ....

Tradicija je tradicija ,gde bi bili bez tradicija .... lll8  :jaja: 
Malo se zezam -ali ima nešto u tome .
I oni kojima ne ide cele godine (ekonomski ) pobrinu se da tih dana ama baš ništa ne fali -nego da bude preobilno ,da se ne razlikujemo od komšija i prijatelja ,i da se "ima" da se ugosti puk ljudi ,koji će eventualno doći da "čestitaju" (iako dobro znamo da su se prežderali kao i mi -i da zinuti neće moći)
E to je -tradicija ,i 99% Srbije se toga -drži. 

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyČet Jan 02, 2014 1:02 pm

Samouka ::
Medjutim,oni koji hoce da se izdignu iz koloseka mediokriteta,treba tvrdo da veruju u sledecu istinu:Niko od sebe ne moze da stvori licnost ako se ne oslobodi uskih veza tradicionalizma.. - napisala je Nut.

U pravu je milion i dva posto!

Za mene je tradicija ono što sam stekla i videla u sopstvenoj porodici i čega se sećam. Klasičnoj i ortodoksnoj tradiciji je mesto u muzeju i istorijskim čitankama a u primenjenom životu samo onoliko koliko život čini kvalitetnijim.

Amen:)

I ne, ne, koristiti tradiciju u svrhe pravdanja sopstvene gluposti trtrr rasta 
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyČet Jan 02, 2014 1:53 pm

Ja ne znam sta je klasicna i ortodoksna tradicija,mozda je objasnjenje na prethodnim stranama  55555 .u svom okruzenju srecem ljude koji se uglavnom drze nekih svojih porodicnih obicaja,ili obicaja kraja iz kojeg su.I meni tu nema nista lose,svi narodi to rade.

Dani,moje iskustvo sa ovim praznicima je drugacije.Situacija se uveliko promenila.Ljudi nemaju novca i to obilje o kom pricas nije u tolikom procentu.Ljudi koje znam su uglavnom se potrudili da imaju samo malo bolji jelovnik.I to gledajuci da ustede kako znaju i umeju,jeftinijim kolacima,uglavnom kremastim i keksom punih,salame su odavno zamenile seckanu sunku za meze,u rusku najjeftiniji -dobro- majonez koji se beli,ni ne lici na ono nekad,a prase sma retko videla da neko nosi,pivo na komade ili velike jeftinije flase..da ne nabrajam sve.Neki su kroz razgovor provukli secer,pritisak,neki jednostavno rekli-nema se-..Mozda je kraj u kom zivis boljeg ekonomskog stanja,vise fabrika radi,ali ovde  booored 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyČet Jan 02, 2014 2:21 pm

Za blagdane ćemo potrošiti 11 milijardi kuna, kao i lani
Građani kupuju sve opreznije i čuvaju novac u strahu od još težih vremena

Više novca, a na stolu manje
Milica Rakuša Martulaš, direktorica Sektora trgovine u Hrvatskoj gospodarskoj komori, kaže kako bi u dosezanju te psihološke granice bilo dobro popularizirati optimizam kao pretpostavku daljnjeg razvoja domaćeg gospodarstva. Bude li na blagdanskom stolu i pod borom više hrvatskih proizvoda, njihovom će se kupnjom potaknuti potrošnja koja je uz investicije i izvoz najvažniji čimbenik u zatvaranju, ali i pokretanju novog gospodarskog ciklusa. No iako se svake godine sve ranije kite ulice i dućani – i počinje božićno “ludilo” na koje otpada i polovica marketinških budžeta kompanija – građani više nemaju puno za trošenje, upozorava predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever. Tvrdi kako je i lani potrošeno milijardu kuna manje nego što se govori i tako će biti i u 2013. Za manju količinu robe i usluga treba sve više novca, jer su viši i troškovi življenja, energije i stanovanja.
– Čak tri četvrtine naših obitelji imaju problema s podmirivanjem mjesečnih troškova. Više od 290.000 ljudi je pod ovrhom i taj trend još raste, kao i nezaposlenost. U državnim te javnim poduzećima, u kojima se u 2014. očekuje i restrukturiranje i otkazi, neće biti ni božićnica. Nema promjena ni u privatnom sektoru, pa bi se prije reklo da će građani kupovati sve opreznije i čuvati novac u strahu od još težih vremena – tvrdi Sever.
Stezanje remena
Privatni konzultant i bivši predsjednik uprave Konzuma Drago Munjiza dodaje kako ni najave novih fiskalnih nameta poput povećanja stope PDV-a, kašnjenje i smanjenje plaća, troškovi legalizacije, psihoza i politiziranje oko lex Perković, referendum, proračun za 2014., Ina i MOL... ne stvaraju idealni scenarij za povećanje potrošnje i spremnosti građana da ulože u potrošnju, već u štednju.
– Oporavka neće biti sve dok prosječni Hrvat ne osjeti na svojoj koži optimizam, što znači da će mu se relativno povećati raspoloživi dohodak te da će “zavladati” pozitivne teme, poput pada nezaposlenosti i dolaska stranih investicija – tvrdi Munjiza, koji zbog svega toga ne očekuje blagdansku potrošnju veću od 10,5 milijardi kuna.
– Kad smo 2008. “pucali” na 13 milijardi kuna, stanje je bilo samo mrvicu bolje u novčanicima, ali su se zbog pozitivnih očekivanja građani lakše zaduživali – objašnjava Sever. Prosječna hrvatska obitelj u “špici” blagdanskog ludila potrošit će tako, prema procjenama NHS-a 1300 kuna, ali mnogi i puno manje, dok su trgovci oprezni s izjavama. U Mercatoru-H kažu tek kako je u njihovim dućanima, zahvaljujući dobroj pripremi, organiziranosti i prodajnim akcijama, blagdanska potrošnja već u zamahu te vjeruju da će u idućim danima dosegnuti prodaju kojom će biti zadovoljni. Slično tvrde i u zagrebačkom Avenue Mallu najavljujući i prigodne radionice i događanja kojima će, kao i s kuponima s popustima, dodatno pojačati blagdanski ugođaj i posjećenost. U City Centeru One hvale se pak kako su lani u tri centra u RH i u tri dana koja su prethodila Božiću imali 300.000 posjetitelja, a u čitavom je prosincu potrošnja bila 350 mil. kuna, što očekuju i ove godine. U vrijeme blagdana najviše se potroši od 19. do 24. prosinca, kada se samo potrošačke kartice provlače i do 25 puta u sekundi. No koliko smo spremni na otrežnjenje koje nas s prvim danima siječnja uvijek iznova iznenadi?
>>Nijemac će za Božić izdvojiti više nego naša obitelj
Najskuplji darovi uvijek su na policama u visini očiju i nadohvat ruke
1. Napravite popis darova
Izbjegnite nagle kupnje darova i prije nego što krenete u kupnju napravite popis komu ćete kupiti dar i zašto te koliko novca na njega možete potrošiti
2. U dućanu plaćajte gotovinom
Tako ćete najbolje kontrolirati koliko ste novca potrošili i koliko vam je još ostalo. Provjerite, sve na sniženju nije i doista sniženo
3. Ne vodite djecu u kupnju
Teško ćete odoljeti dječjem moljakanju za novu odjeću, igračke ili slatkiše. Istraživanja su pokazala da se tako potroši 26% više od planiranog novca za darove
4. Čuvajte račune i etikete
Kad prođe blagdansko ludilo, a kod kuće ne bude ni glazbe ni mirisa koji vas dodatno stimuliraju na kupnju, nešto ćete sigurno poželjeti vratiti ili zamijeniti
5. Ne dirajte sve što vam zapne za oko
Najskuplji darovi obično su u visini očiju i nadohvat ruke. Dovoljno je 30 sekundi držanja da se potakne zaljubljenost u proizvod

Do tisuću kuna za blagdane
Obitelj Karadža za blagdane namjerava potrošiti kao i lani, oko tisuću kuna. Imaju dvije kćeri predškolske dobi.
– Na darove ćemo potrošiti najviše. Od hrane ćemo imati šunku, francusku salatu, govedinu, sokove i možda vino – kaže 33-godišnja Marina Karadža. I ona i suprug rade u visokom obrazovanju i unatoč kreditu za stan uspijevaju uštedjeti.
– Vjernici smo, ne pretjerujemo i naučili smo štedjeti. Odjeću kupujemo na buvljacima, ljetujemo u crkvenom kampu, a na zimovanje ne idemo – kaže 34-godišnji Ivan. (jp/VLM)

Namirnice traže na akciji
Namirnice za kolače već su kupljene, a darovi su im, kažu, “davno zaboravljena stvar”. Obitelj Pavlović iz Osijeka ne može ovih blagdana ništa prepustiti slučaju. Ljiljana je, naime, ostala bez posla nakon 12 godina. Suprug Borislav jedini radi, a dijele krov s majkom i dva sina. – Kupujemo na akcijama i na veliko, po pet kilograma šećera ili brašna. Potrošili smo oko 400 kuna, ukupan će iznos biti oko 1000 – računaju Ljiljana i Borislav. Pod borom će se naći tek poneki šal, kapa ili sredstva za higijenu za najmilije. (sl/VLM)
[You must be registered and logged in to see this image.]Jura z bregov
30.11.2013 u 09:41h


Tja, kaj se mene tiče, ja neću potrošiti ni kune više nego što obično trošim svaki mjesec, osim što ću nabaviti bor. Uopće ne nasjedam na marketinške trikove i smicalice u obliku kojekavih "akcija". Zar kao takav nisam vrijedan toga da me trgovački lobi nabije u top? Inače Božić se slavi u srcu, a ne kupnjom gomile nepotrebnih stvari.


-----------------------------------------------------

Još uvek se drži do tradicije.Kupovna moć je za neke nemoguća,ali zato postoji kartica pa se provlači debeli minus kroz celu godinu.Trgovački centri su oko Božića,pa pred Novu godinu bili puni.Trpalo se kao da im je zadnje..
Jeste takvi smo.I ko ima ,i ko nema,ali taj dan mora biti pa kako kome bude..
Nisam primetila ni ranijih godina da se štedelo imalo..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 08, 2014 1:58 pm

Tradicija je npr. kad ti sin ne upiše odmah fakultet posle završene srednje škole, nego te samo obavesti da se prijavio za redovno služenje vojske!!!!
Posle šoka, upitah svoje "čedo" muško, šta mu bi kad svi traže civilno služenje vojnog roka. Kad dobih odgovor da su svi njegovi služili vojsku (moj pradeda je Solunac-to je sve čuo od dede) i naravno da ne želi da bude čkaPi i crna ovca da menja babama pelene po bolnicama, nego da će pušku nositi.
Ode tradicionalista u Požarevac i na zakletvi koju nikada neću zaboraviti, vidim ja moje dete koje ni nos nije umelo da obriše, kako drži onu pušku a na njoj nož!!! Smrzoh se. Ali glavni šok je bio kad glavnokomandujući kasarne čestita roditeljima i vojnicima i reče da se na prekomandu iz Požarevca ide od Subotice do Djakovice. E tu ne ostah pri zdravoj pameti. Sabrah se nekako uz bromazepame i reših čvrsto da to ne dozvolim. Hvala Bogu, kapetanu je trebala veza za porodjaj žene a mogah to da mu učinim jer sam radila u zdravstvu i onda.. moje dete dobi za prekomandu Rakovicu.

Eto šta je tradicija... a od tradicije zamalo infarkt da dobijem.

Primer drugi: Tradicija je kad si frajer pa o svom trošku vodiš devojku u Grčku i tražiš spomenik svog pretka a pre puta kažeš: Kevo, daj još neku kintu da nam se nadje.

Toliko o tradiciji:))
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 08, 2014 4:27 pm

A keve tradicionalno izvade zadnju kintu!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 08, 2014 7:59 pm

Astra ::
A keve tradicionalno izvade zadnju kintu!

Klasična tradicija a i debela manipulacija.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptySre Jan 08, 2014 8:13 pm

Samouka ::
Astra ::
A keve tradicionalno izvade zadnju kintu!

Klasična tradicija a i debela manipulacija.

Na mladjima svijet ostaje. Sta ce kevi lova? Da ide po nekim salonima, pedikire,masaza? Ma daj. trtrr 

Ako necete svom djetetu dat kome onda? Tztztztztztztzt :329340: 
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 3:24 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

SHAME ON DENMARK! In the name of tradition Denmark's Faroe Islands' waters are stained red. Why? So that young teens participating in this massacre can mature into "adults". Spectators gather at the shoreline to celebrate while hundreds of dolphins are impaled with thick dull hooks over and over again. It sometimes takes hours for these friendly animals to die, suffocating in their own blood


U ime tradicije masakriraju se delfini. Mladi, stari, djeca uživaju u neviđenom zvjerstvu dok se more puši od tople krvi a zrakom se prolama očajna vriska tih nevinih stvorenja.


Danska tradicija!!! Strašno!!!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 3:32 pm

Joj nemoj, svake godine me neko podsjeti na ovo. Uzas.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 3:33 pm

Samo jedan primer koliko je "zdravo" biti ortodoksni tradicionalista.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 3:34 pm

Dolinac ::
Samouka ::
Astra ::
A keve tradicionalno izvade zadnju kintu!

Klasična tradicija a i debela manipulacija.

Na mladjima svijet ostaje. Sta ce kevi lova? Da ide po nekim salonima, pedikire,masaza? Ma daj. trtrr 

Ako necete svom djetetu dat kome onda? Tztztztztztztzt :329340: 

Ma nas poslije 50 pokopat i zive ako treba,nek djeca uzivaju,da im ne zakeramo....pa dijete jeste naj...na vrhu,ali ne znaci da ja moram biti gladna da bi moje dijete vidjelo Dubai...ajde molim te.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 3:39 pm

I onda si kao dobra majka ako daš i crno ispod nokta a za tebe ne ostane ništa???!!!
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 5:15 pm

Vi majke uvjek kukate,ali ipak uvjek dajte ono zadnje..kad neznate drugacije i vase majke su vas tako podrzavali i davali.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyNed Jan 26, 2014 5:19 pm

... suzdržan do daljnjeg...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyUto Jan 28, 2014 12:24 am

Postoji niz lepih stvari kada je tradicija u pitanju, a vi ovde navedoste samo ružne.

Juče je bio praznik Sveti Sava, i deca su u crkvi i u školi pravili priredbe i dobijali slatke poklone. Lepo, zar ne?

Hrišćanski, pravoslavni praznici darivanja su i Materice koje padaju dve nedelje pre Nove godine, tada majke spremaju simbolično deci poklone, zatim Detinjci kada deca spremaju roditeljima poklone i Očevi, prve nedelje u novoj godini, kada očevi dele poklone.

Isti praznici postoje i kod katolika, jedino mislim da oni nemaju Detinjce ili Dečiji dan.

Zatim porodice tradicionalno prave ručkove za Novu godinu, Božić, rođendane, krsne slave.

Običaji su nešto drugo, svaka sredina ima neki svoj običaj, i nije nužno vezivati te običaje sa religijom. Ostali su neki običaji još iz paganskih vremena.










[You must be registered and logged in to see this link.]     [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyČet Avg 21, 2014 8:32 pm

Obično su odgovori u pravcu -o da ,treba se držati tradicija i starih običaja .
To je kao ...ne znam kako da nazovem ,"odanost svome narodu" ,neka vrsta patriotizma , poštovanje predaka i njihovih običaja ?
Ja ne spadam u one koji veruju da se pošto poto treba držati tradicija ,pogotovu onih koje je vreme pojelo ,i onih koji imaju obeležja paganizma .
Gotovo je uvredljivo kada nešto nazovem glupavim ,kao što je plivanje za onaj ledeni krst u ledenoj vodi .
Niko me ne može ubediti da to nije ekstremno opasno i da se vrlo lako može završiti smrću mladog čoveka -zbog čega ????
Evo jedne "tradicije" ,pa vidite (dame naročito ,zamislite hipotetički )

SEKS SA SVIM MUŠKARCIMA NA VENČANJU lalal  
 
Na Polineziji je nekada prva bračna noć započinjala plesom i muzikom, a potom bi usledio seks.

Mlada je morala da spava sa svim muškarcima na venčanju.  tongue 

Prvi u redu bio je najstariji muškarac  na svadbi. spite  

-----
Pa ,kako vam se dopada ova tradicija ? jbt










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyČet Avg 21, 2014 8:44 pm

Glupost u tri lepe... cenzura 
A najstariji  garant bude neka konjina  :zubi3: .  i bez  zubbb .


bolesno.  fiju










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  EmptyČet Avg 21, 2014 10:39 pm

Kijara-brm ::
Glupost u tri lepe... cenzura 
A najstariji  garant bude neka konjina  :zubi3: .  i bez  zubbb .


bolesno.  fiju
Imaju oni i druge tradicije .
Recimo -tetoviraju i boje lica .
[You must be registered and logged in to see this image.]
ovo bi ti bili veseli svatovi 
[You must be registered and logged in to see this image.]
A da si tradicionalna mlada u Polineziji......"prvi" bi ti mogao biti ovaj  smehsmeh  smehsmeh

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tek posle svih, kad se izređaju -dolazi mladoženja

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Sponsored content





TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty
PočaljiNaslov: Re: TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?    TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
TRADICIJA -šta je to , treba li je se držati ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» "TREBA " (.)(.) :))))
» treba li potiskivati emocije
» Treba li pokazati suze?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: DRUŠTVENE NAUKE :: SOCIOLOGIJA-
Skoči na: