DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 ZIMNICA - nas špajz

Ići dole 
+18
sonia
ZoxZoja
sunrise
brdjanin
Šmizla
Ladyintheblack
Gothic
Lakota
AstrinaKomsinica
nada.nada
REVELIN
Klosarka
determinanta
Kijara-brm
jutarnja izmaglica
debilko
doctorr67
slatkicass
22 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass


Godina : 62
Location : (zlutala negde.....u mashti)
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Sep 01, 2008 11:08 am

First topic message reminder :

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 00zimn10

PEKMEZ OD ŠLJIVA


5 kg šljiva
2 dl vinskog sirćeta
1 kg šećera
1 čaša vode
i šipka vanile
nekoliko karanfilića
 
Šlive operite, očistite od koštica, stavite u šerpu pa prelijte sirćetom. Kuvajte ih na umerenoj vatri dok se sasvim ne raskuvaju. Tada ih propasirajte kroz sito.

šećer nalijte vodom i kuvajte kao za slatko, skupljajte penu. Kada se šećer dovoljno zgusne dodajte šljive, vanilu i klinčiće i kuvajte dok se pekmez ne zgusne toliko da kapa, a ne curi, sa varjače.

Toplo sipajte u zagrejane tegle i ostavite u mlakoj, ali isključenoj rerni, da se lagano hladi i dobije pokoricu. Sutradan tegle zatvorite, obrišite i ostavite sa ostalom zimnicom.
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Lakota
- slučajna prolaznica-



Datum upisa : 11.07.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Okt 07, 2013 4:34 pm

Ja ne znam odakle im cene,posto definitivno ove za paradjz i voce nisu verodostojne.Na pijaci sam paradajz kupila za 30 din u avgustu,a takodje i sljive..osim toga na sljive za pekmez,koje su same po sebi slatke stavljam minimalno secera..tako da se meni isplati..ererere 
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Okt 07, 2013 4:36 pm

Ovdje su sljive skupe,a i nasetam se dok nadjem da valjaju za pekmez,mnogo vode imaju u sebi,ali sljivov pekmez se ne prodaje gotov,a moji jedino taj jedu,pa sam onda "prisiljena da sama pravim",a zbog vode,kuham ga po sav bozji dan i trebam mnogo secera...kise brate,nemaju slasti ni malo.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gothic
Gothic
Gothic



Datum upisa : 21.04.2012

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Okt 07, 2013 4:41 pm

U Zemljama Evropske Unije je jeftinije da se kupi a i sigurnije, jer je inspekcija i odobrila da se takva roba stavi u promet. Kod nas je toliko rizicno da neznas od silnih konzervansa koje niko ne kontrolise a u stvari su opasni otrovi koja ce te pre bolest napasti i od koje ces pre da riknes.

Ako se neka zimnica moze napraviti bez ikakvih konzervansa i nepoznatih hemijskih sredstava onda takva Zimnica nema Cenu i ona je Najbolja...:329340:
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-



Datum upisa : 11.07.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Okt 07, 2013 5:38 pm

Interesantno mi je slepo verovanje ili stalno poredjenje proizvoda iz Eu na ustrb nasih..pre negde sam stavila da je srpski proizvodjac-bakina tajna- dobio prestiznu nagradu,u rangu oskara za kvalitet proizvoda,bas od eu,cak se sluzi u njihovim renomiranim,ekskluzivnim hotelima..isto sam stavila i da je cela linija bebi kasica od voca ,nisam sigurna da li hipova,mesavina jabuka i pirinac,povucena zbog pronalaska staklica u njima...i opet,njihovo je super,nase nista ne valja..ererere 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Okt 08, 2013 12:06 am

Marmelada od jabuka i mandarina


Sastojci:
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Recepti11 kg  Jabuke
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Recepti1Mandarine (očišćene)
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Recepti1Šećer
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Recepti1Sok od limuna

Priprema:
Zrele jabuke očistite od kože i sjemena i kuhajte u pokrivenoj posudi s malo vode. Kad jabukesasvim omekšaju, ocijedite ih, propasirajte, dodajte šećer, sok od limuna i nasjeckane očišćenemandarine. Ukuhavajte do željene gustoće, pa uspite u zagrijane tegle.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Okt 08, 2013 1:19 pm

U tom istrazivanju ne uzese u obzir cijenu radne snage. Vrijeme je novac.
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي



Datum upisa : 02.12.2012

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Okt 08, 2013 1:24 pm

Sto se cena tice, nikad ne bih pravila zimnicu. Ako se zaista sve uracuna mala je razlika.
Samo je ipak velika razlika u kvalitetu.
I ono pride, sto su navikli na domace, pa ih kupovno ni ne interesuje.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Okt 08, 2013 1:36 pm

AstrinaKomsinica ::
U tom istrazivanju ne uzese u obzir cijenu radne snage. Vrijeme je novac.
kona from Amerika... smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator



Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 13, 2013 1:15 am

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 8800_big
Kuhanje pekmeza jedna je od najdražih uspomena na djetinjstvo, na nezaboravan miris koji se širi kuhinjom, na trag drvene kuhače na dnu posude i otimanje tko će ga prvi probati još toplog prije nego li bude zatvoren u staklenke. Pekmez traži vještinu, iskustvo, a od prvoga srpnja i ulaska u Europsku uniju, zahtijeva i poznavanje direktiva EU o tome što je marmelada, a što džem, i gdje je tu pekmez. Termin marmelada više se tako ne može koristiti na poznatim slatkim staklenkama hrvatskih proizvoda od voća.

No, dugogodišnja tradicija proizvodnje prerađevina od voća nastavila se i ulaskom u Europsku uniju, pa su tako marmelade s okusom marelice, šipka ili miješanog voća od sada samo u novoj ambalaži. Od 1. srpnja stupio je na snagu Pravilnik o voćnim džemovima, želeima, marmeladama, pekmezu te zaslađenom kesten pireu koji je u potpunosti usklađen s europskom direktivom i razlikuje osam kategorija proizvoda. To su džem, ekstra džem, žele, ekstra žele, marmelada, žele-marmelada, zaslađeni kesten pire, te pekmez.

Što je što?

Marmelada je, primjerice, proizvod odgovarajuće želirane konzistencije proizveden od jedne ili više vrsta agruma, odnosno citrusnog voća: voćne pulpe, voćne kaše, voćnog soka, vodenog ekstrakta i kore, te šećera i vode. Količina citrusnog voća upotrijebljenog za proizvodnju 100 g konačnog proizvoda ne smije biti manja od 20 g, od kojih je najmanje 7,5 g iz unutarnjeg dijela ploda. Europska unija marmeladom priznaje samo proizvode od agruma, odnosno citrusnog voća. Tako naše poznate marmelade koje nisu napravljene od citrusnog voća od ulaska u EU nazivamo džemovima, a novi naziv za sadašnji džem jest ekstra džem. Pekmez kao naš nacionalni proizvod, primjerice onaj najpoznatiji i najrašireniji – od šljiva, i dalje je ostao pekmez.

Marmelada se prema propisima EU priprema isključivo od agruma, a to su limun, naranča, mandarina, limeta, udio pasiranog voća iznosi oko 35 posto (ovisi od kojeg se agruma radi), udio ukupnih šećera (iz voća i dodanih) 60 posto,  sadrži pektin (tvar za želiranje). Kod džema udio ukupnih šećera minimalno je 60 % (od voća i dodanog), sadrži pektin, limunsku kiselinu(ako je potrebno). Ekstra džem znači da je udio voća djelića ili cijelih plodova minimalno 45%, udio šećera u odnosu na suhu tvar 60%, sadrži pektin, te limunsku  kiselinu. Pekmez je isključivo od cijelih plodova voća, udio voća je 100%, bez dodatka šećera, ne dodaje se pektin ni limunska kiselina.

Džem od kupina i jabuka

Sastojci:
600 g kupina
400 ml soka od jabuka
naribana korica jedne naranče
500 g voćnog šećera
1 omot Džemfixa Extra

Priprema:
Očistite kupine, operite ih  i izvažite 600 g. Izmjerite 400 ml soka od jabuke. U posudu stavite kupine, sok od jabuke, narančinu koricu. Izmjereni šećer pomiješajte s Džemfixom Extra, pa umiješajte u masu. Sve zakuhajte na jakoj vatri uz stalno miješanje i ostavite da vrije najmanje 3 minute, potom maknite sa štednjaka. Po potrebi odstranite pjenu. Smjesu odmah ulijte do vrha u pripremljene staklenke. Zatvorite ih poklopcima na navoj. Okrenite staklenke naopako i ostavite 5 minuta da odstoje na poklopcima.

Domaći džem od marelica
[color][font]
 
[/font][/color]
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Marmelada02
 
[color][font]
Dobar džem od marelica je svjetlije boje i nije previše gust. Džem ima predivnu žarkonarančastu boju i jednostavno mami da ga namažete na palačinke, kruh ili da njime premažete štrudlu ili čuvenu Sacher tortu. Kod spremanja džema šećer i marelice stavljate u omjeru 1:2. S odabirom voća valja biti posebno pažljiv. Za svjetliji džem uzmite veće, zrelije marelice, a ako hoćete tamniju boju džema onda uzmite manje marelice.
[/font][/color]

Sastojci:
1 kg marelica
½ kg šećera
Sok od jednog limuna

Priprema:
Marelice dobro oprati i izvaditi im koštice, te odstraniti peteljke. Nije ih potrebno guliti, jer im je korica jako tanka i raskuha se. U dublju posudu s debelim dnom stavite marelice. Preko marelica istresite šećer i iscijedite sok od jednog limuna. To će džemu dati svijetlu boju i doprinijeti njegovom želiranju. Umjesto soka od svježeg limuna, možete staviti jedan limuntus. Na taj način ćete pojačati aromu marelica i omogućiti džemu da duže traje.   

Kuhati na laganoj vatri uz povremeno miješanje dok se šećer ne rastopi. Nakon što ste od marelica i šećera dobili tečnu masu, neophodno je da je stalno miješati. Tijekom kuhanja skidajte pjenu žlicom ili uz pomoć cjediljke. Džem od marelica ne smije biti pregust. Dužina kuhanja utječe na boju džema. Ukupno vrijeme kuhanja obično je manje od dva sata. Vrući džem treba preliti u sterilizirane staklenke, koje ste prethodno oprali i ugrijali u pećnici na 100 stupnjeva oko 15 minuta. Pretresite džem u staklenke uz pomoć kuhače i vratite staklenke u vruću pećnicu da odstoje još pola sata. Kad se na džemu uhvati kožica izvadite staklenke iz pećnice i zavrnite im poklopce koji također moraju biti sterilizirani.


Slatko od šljiva

Sastojci:
1 kg šljiva, može i žutih šljiva
1,2 kg šećera

Priprema:
Odaberite ne sasvim zrele šljive, operite ih i na nekoliko mjesta nabodite, pa ih poslažite u zdjelu. Skuhajte sirup od šećera i 4 dl vode, pa kipućim sirupom zalijete šljive. Ostavite ih da stoje 24 sata, a tada odlijte sirup, prokuhajte ga i opet njime prelijte šljive. Treći dan skuhajte šljive tako da postanu prozirne i pripremajte dalje kao i svako slatko.

(M.G.)
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Sep 16, 2014 10:56 pm

Pa gospođe ,niko ne pomenu da pravi ajavar ove godine?
A više je nego vreme da peku paprike ,paradajz je "pri kraju" ?
Sutra u Apatinu takmičenje -"Izađi mi na teglu" ,što bi se moglo zvati i "ajvarijada" .
36 prijavljenih ekipa do danas .

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Images?q=tbn:ANd9GcQ7dTD82clzNm_WK-Xr5M1EaAHuarC6cv8QBJ5teU-J5IWiuBqs4Aox0tUN

A vi ,domaćice ,pripremiste li " narodni  kavijar" ??? :329340:










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Ladyintheblack
Maskota Foruma
Ladyintheblack


Godina : 31
Location : Gdje ljubav putuje....
Humor : Uvek raspolozena :)
Datum upisa : 05.05.2014

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Sep 16, 2014 11:18 pm

Paprike ove godine nisu nizasta bar kod mene...

Nista od ajvara dm5
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Sep 16, 2014 11:53 pm

Ove godine konzumiramO sve iz trgovine..
Koliko mogu pojesti,toliko mogu kupiti.
A za to malo neću mamu da maltretiram..:D










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Šmizla

Šmizla


Datum upisa : 07.10.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 9:37 pm

I Bogu i svetu sam dosadila sa višnjama. smehsmeh
Imam puno stabala višnje pa nekako od nje pravim sve, u pravom smislu te reči.
Sok, pekmez, slatko, kompot, višnjevaču i očišćenje za kolače.
Orahovača (jel i to zimnica?) smehsmeh
Ovog vikenda je na redu pečenje paprike ali samo za salatu.  
Ajvar i ljutenicu sam godinama pravila.
Ove godine pravim samo ljutenicu jer ajvar ionako samo ja jedem.
Da se mučim zbog par tegli ajvara za moju dušu-odustajem.
Ostaje još turšija da se ostavi i dosta.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 9:42 pm

A šta je ljutenica? :zubi3:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 9:43 pm

Ala ste vredni..ja se tek prihvatila danas neke paprike trtrr
Nazad na vrh Ići dole
Šmizla

Šmizla


Datum upisa : 07.10.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 9:50 pm

Kijara-brm ::
A šta je ljutenica? :zubi3:
Ljutenica je ljuti makedonski ajvar. Nije pinđur...
Jaooooooo zaboravila da napišem da sam pravila pekmez od kajsija i od šljiva..c..c...c....kako sam to zaboravila smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 9:53 pm

Šmizla ::
Kijara-brm ::
A šta je ljutenica? :zubi3:
Ljutenica je ljuti makedonski ajvar. Nije pinđur...
Jaooooooo zaboravila da napišem da sam pravila pekmez od kajsija i od šljiva..c..c...c....kako sam to zaboravila smehsmeh

Uh,to mora da je lepo.. top88 .
haha ima celu zimu da samo papate:D :zubi3:










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Šmizla

Šmizla


Datum upisa : 07.10.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 9:58 pm

Kijara-brm ::
Šmizla ::
Kijara-brm ::
A šta je ljutenica? :zubi3:
Ljutenica je ljuti makedonski ajvar. Nije pinđur...
Jaooooooo zaboravila da napišem da sam pravila pekmez od kajsija i od šljiva..c..c...c....kako sam to zaboravila smehsmeh

Uh,to mora da je lepo.. top88 .
haha ima celu zimu da samo papate:D :zubi3:

Jeste, sjajno je zaista, samo se pravi 2 dana (mnogo "pipavo" smehsmeh )
Moj muški je nebaždaren po pitanju ljutog, tako da meni suze idu dok mešam da se zgusne a ne probam ni jednu mrvicu!

Pekmezi su svi bez konzervansa, jedino u sok stavim jer prošlogodišnja proba vez njega u soku nije uspela..sreća pa su bile samo 3 flaše, tako da su one odmah bile popijene.
Pekmez i vakumiram, kompot se dunsta i ne treba konzervans. Naravno kad se otvori ne može previše dugo da stoji u frižideru (logično).
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 17, 2014 11:32 pm

Bogami koliko pipavo bilo za guzu nije ništa teško. :zubi3:
Mene mama ubija sa nekim sokovima od šargarepe i jabuke.
Čim čuje za neki novi recepAT,eto je na loncu:D

Ove godine ništa.Mada ću da probam da napravim slatko od dunja.Nešto sam čituckala na netu,pa mi nadošlo.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyČet Okt 16, 2014 10:46 pm

Šmizla ::
Ljutenica je ljuti makedonski ajvar. Nije pinđur...
Ja sam danas naleteo i "Lurdy" na izvesnu "Leskovačku ljutenicu" ,što i meni izgleda kao neka vrsta ređeg ajvara (pročitah i sastav ,paprika ,paradajz ,ljuta paprika )
E jeste ljuto -ali i odlično ,toplo preporučujem ljubiteljima "pikantnog"

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 2Q==

A da ne bude samo reklama ,evo vam jedan dobar link, drage domaćice

ZIMNICE -1000 recepata link
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 7:23 am

..ja cu se pohvaliti paprikom u pavlaci..sacekacu nekoliko dana,pa da vidim rezultate :329340:
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 7:25 am

Lakota ::
..ja cu se pohvaliti paprikom u pavlaci..sacekacu nekoliko dana,pa da vidim rezultate :329340:

Mljacccccc! zlz Javljam se za degustaciju!










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 W19PRTD
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 7:31 am

Vazi..pa kako nam bude top88 smehsmeh ...mada,ne sumnjam u uspeh..
Nazad na vrh Ići dole
sunrise
NaughtY
sunrise


Godina : 38
Location : Tu negde...
Humor : A sta je to :))
Datum upisa : 15.04.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 8:17 am

Ja sam sa istom zavrsila odavno...
Svega po malo...
Pindjur, pecene paprike, paprike sa kupusom i sargarepom, sarenu salatu, ljute paprike sa belim lukom i persunom, tursija...
Od mene dosta :)
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 9:12 am

Lakota ::
..ja cu se pohvaliti paprikom u pavlaci..sacekacu nekoliko dana,pa da vidim rezultate :329340:
Ako si koristila "Somborku" papriku, ne moze da omane.
A po temi,
I moja zimnica je gotova. Ove godine nisam puno pravila, vec samo ono sto moji bas jako vole.
Pekla papriku i zutu i crvenu, kislelila papriku, stavila tursiju, nesto malo pekmeza od sljiva (jedino taj jedu), ajvar uvek narucim od proverene zene i ostao mi jos kupus za kisleljenje a za njega je jos rano.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 9:36 am

..somborku,nego top88 top88
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 9:44 am

Ovo je sad spam ali moram zlz
Obozavam papriku u pavlaci. S obzirom da se borim sa holesterolom,izbegavam je i jedem krijuci od drugih smehsmeh smehsmeh  a nekad krijem i od sebe, teseci se kako su to male kolicine i nece mi smetati mnogo  smehsmeh
I tako sam radila godinama. Vidi vraga, ove godine ukradem malko zadovoljstva i umirem od bolova u zelucu. Taman se smiri, ukradem ponovo ( da se uverim da li je od toga) i evo vec par dana se delim sa zivotom :(
Izolovan mi je helicobacter, te papriku u pavlaci ne preporucujem nikom ko ima taj problem.
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 17, 2014 7:46 pm

Dok ne pristigne moj "paj" , kupim neku teglu ljutenice, krastavaca i paprika.
Bitno da se ima, a nije bitno ko pravi jel´te :baba:











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Avg 03, 2015 6:59 pm

Danasnja zanimacija...
ZIMNICA - nas špajz - Page 3 33u757n

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Ojknj5

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 345eid1











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Avg 03, 2015 8:01 pm

Zar si vec pocela Bosno peci paprike?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Avg 03, 2015 8:40 pm

Pa ja to pocnem na vrijeme bona da bih stigla sve. smehsmeh

Ne, nego danas vidim bas dobre, mesnate paprike i kupim koji kg.
Rekoh. ..hajde da ispecem cisto da imam bar 3, 4 puta za salatu.
Ja, doduše , I ne mogu nista praviti u vecim kolicinama, jer nemam dovoljno prostora za "lagerovanje" .
E, a toliko su dobre i toliko se lako gule da se mislim da napravim bar jos jednu turu...ako mi ostane mjesta u zamrzivacu.












Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Avg 03, 2015 8:53 pm

Malkice se "rano" podigla ova tema ..bila mi prva misao kad sam video .
Jes* vraga! 
Kad se bolje razmisli -trešnje ,višnje ,kajsije su već "prošle" . 
Ko napravio pekmez -napravio . 
Paprika i paradajz su naveliko u" sezoni" ,breskve su rodile da je milina videti ,kruške takođe , šljive polako pristižu ...
Dakle ,nije rano ,nego je tema aktuelna itekako . 
Zbilja ....stavlja li još neko kompot ? 

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Kompot-od-bresaka-08b854ed083857f66cf6b7f452499dbc_view_l










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Avg 03, 2015 9:18 pm

Ja sam jagode i pojea....slatko bilo bas slatko....tresnje samo ja jedem pa nema vajde.....muz bi dunje...mozda se potrudim ove godine.
Paprike i tursiju vise ne pravim....ne jede niko.....milina bozja.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Avg 11, 2015 5:41 pm

Moja mama juče napravila jednu salatu pa da podelim s vama recopis.

Kisele šljive:

Šljive stenlejke, ne preterano zrele ali ne ni zelene, oprati. Ne mora da se "skida" ona beličasta skrama. Odbaciti one koje su "šmrljave" tj koje nemaju lep oblik ili imaju neku pukotinu ili defekt (te pojesti). Poslagati ih u teglu o zaliti vodom. Dodati kašiku šećera i kašiku sirćeta (obično alkoholno) na svaku litru zapremine tegle. Ovo se inače "teglira" u onim od tri litre bar u našoj kući.

Na dno veće šerpe staviti neku krpu i poređati tegle sa šljivama. Nasuti vodu i dumstirati (kuvati) u rerni ili na ringli. Gotovo je kad šljive omekšaju. Ohladiti, povezati celofanom i odložiti u špajz.

Ovo se služi kao salata uz hladna pečenja. A ima i takvih koji na zgražanje domaćina na Slavi traže upihtijanu vodu iz ovih šljiva i jedu močeći hleb u nju.

P.S. Slike kad sredim komp, strah me da Bucka priključujem na njega.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Avg 23, 2015 2:21 pm

Počelo je ,počelo ....stao traktor ,i lik unosi ? 

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 2hy8i74
E pa ,"ti" što su naručili ,zeznuli su se . Radim i sutra i prekosutra od ujutru do uveče .
Kuvaće (i ovaj put) bez mene .  ZIMNICA - nas špajz - Page 3 111827










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Avg 23, 2015 4:50 pm

Kupine sam obrala,ali nema pekmeza...nece niko da jede,vec idu u zamrzivac za kolace

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 28br909
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySre Sep 02, 2015 1:39 pm

Astra ::
Kupine sam obrala,ali nema pekmeza...nece niko da jede,vec idu u zamrzivac za kolace.

I moji isto tako...Donesemo, kupimo, cak sam i pravila nesto od zimnice, svi kao odusevljeni, ali...tek ugledas, tegla jos stoji...
Isto je i sa nekim specijalitetima, specificnim samo za Mediteran ( opet govorim o zimnici), kao sto je punjen plavi paradajz sa orasima i sl...Valjda neka hrana ( ili svaka) ima bolji ukus kad se jede tamo odakle potice...
U Srbiji svi vole ajvar i tursiju posebno.
Moji favoriti su sitno seckan kupus, tursija, i slatko od kajsija, dunja, sljiva i kome ima oraha i limuna...mmm

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 DSC06053










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Sep 08, 2015 10:45 pm

Astra, meni se ovaj recept učinio nekako naj... pa pogledaj...

Slatko od smokvi

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Screenshot_131

Sastojci

Potrebno je:



2 kg smokvi
2 kg šećera
2 dl vode
1 limun

Priprema

1

U veću šerpu staviti šećer i vodu da provri. Smokve oprati, odseći im peteljke, staviti na krpu da se osuše i svaku smokvu probosti čačkalicom na par mesta. (da ne bi pucale prilikom kuvanja).

2

Kad šećer provri, ubaciti smokve, povremeno promešati, ili samo protresti šerpu. Kuvati sat vremena na tihoj vatri. Na kraju dodati sok od pola limuna, a drugu polovinu iseći na kriške. Skloniti sa ringle i pokriti mokrom krpom. Ostaviti tako da prenoći. Ujutru slatko sipati u čiste i suve tegle, zatvoriti i ostaviti do služenja.

Preuzeto sa http://receptizavas.info/?p=9738











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Sep 08, 2015 11:01 pm

Hvala Bosno....ja sam pravila po receptu ....9x prokuhaj smokve u vodi i prospi vodu,pa sam mislila da je to obavezno ....eto izgleda nije...a znas koliko vremena ode dok 9 x provri serpa s vodom.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySub Sep 12, 2015 11:48 am

I bi dzem od sljiva! :vrućina:
25 kom ovih manjih i 5 vecih. Dosta!

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Fo3tg

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Whzo6r
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySub Sep 12, 2015 12:14 pm

dusicaa ::
I bi dzem od sljiva! :vrućina:
25 kom ovih manjih i 5 vecih. Dosta!

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Fo3tg

I biće u ponedeljak ,koliko sam ja informisan ,u režiji sestre i mame . 
Boli me uvo ,ja radim .Mogu eventualno da donesem sutra šljive sa pijace (ako i to već nije organizovano) 
Paprika je planirana za utorak (kada takođe radim )  rtrtr










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySub Sep 12, 2015 1:06 pm

Danubius ::
Počelo je ,počelo ....stao traktor ,i lik unosi ? 

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 2hy8i74
E pa ,"ti" što su naručili ,zeznuli su se . Radim i sutra i prekosutra od ujutru do uveče .
Kuvaće (i ovaj put) bez mene .  ZIMNICA - nas špajz - Page 3 111827

Danubius ::
dusicaa ::
I bi dzem od sljiva! :vrućina:
25 kom ovih manjih i 5 vecih. Dosta!

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Fo3tg

I biće u ponedeljak ,koliko sam ja informisan ,u režiji sestre i mame . 
Boli me uvo ,ja radim .Mogu eventualno da donesem sutra šljive sa pijace (ako i to već nije organizovano) 
Paprika je planirana za utorak (kada takođe radim )  rtrtr

Iz cega mozemo zakljuciti da je sef samo upucen kad se sta pravi i dobije gotovu zimnicu beljenje

Moja zimnica stize sutra.Javicu vam sta se spremalo.
Ja sam se potrudila i kupila naljepnice i uredno cu da napisem. ..
"Iz mamine kuhinje", "Iz svekrvine kuhinje" , i "Od sestre sestri" ! smehsmeh

Nije meni nista tesko napraviti, ali sta cu kad mi njihovo sladje zubbb

P.S. duso, imam ja dosta naljepnica.Moglo bi se napisati "Od dusice dusici iliti bosankii" smehsmeh











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySub Sep 12, 2015 1:38 pm

bosankaa ::


Iz cega mozemo zakljuciti da je sef samo upucen kad se sta pravi i dobije gotovu zimnicu beljenje

Moja zimnica stize sutra.Javicu vam sta se spremalo.
Ja sam se potrudila i kupila naljepnice i uredno cu da napisem. ..
"Iz mamine kuhinje", "Iz svekrvine kuhinje" , i  "Od sestre sestri" ! smehsmeh

Nije meni nista tesko napraviti, ali sta cu kad mi njihovo sladje zubbb

P.S. duso, imam ja dosta naljepnica.Moglo bi se napisati "Od dusice dusici iliti bosankii"  smehsmeh
Naravno .Ličim li ja tebi na domaćicu ? 
Koliko vidim -ni ti nisi  bolja .  ZIMNICA - nas špajz - Page 3 98966

Par godina unazad imam "dilerku" za zimnicu . Ženi se kaže količina ,i lepo ,kućna isporuka -krompir ,luk ,2+1 džak i ok . 
Ista osoba "javlja" da će recimo sutra biti "akcija" u Maxi Diskontu ,ima ćerku insajdera. 
Tako da dođeš pre nego što se pročuje po gradu ,čim se otvori prodavnica ujutru (a ionako ustaješ za posao ,pa te uopšte i ne remeti što "poraniš" ) i mirno kupiš makedonski ljuti ajvar , leskovački ljutik ,futoški  kiesli kupus i sve drugo što treba po ceni koja je povoljnija nego da sam praviš .










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptySub Sep 12, 2015 2:00 pm

Ne kazem da licis na domacicu, ali dalo bi te se zamisliti sa keceljom oko vrata.I nista ti ne bi falilo! ZIMNICA - nas špajz - Page 3 98966

A da ne pravim nista, gotovo i da ne pravim. Istina. ..
Jer mamu, svekrvu, sestru...nemoguce je odbiti. Tvrdoglavo to. ..
Kad sam i pravila, kazem da ne treba, ne pojedemo ni pola. ..ne vrijedi. Zar da ne probam njihovo. E tako sam odustala i da pravim. Ne pojedemo ni ono sto nam one spreme.











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPet Okt 30, 2015 8:27 pm

Trenutni hit u mojoj firmi ,izvesna "Lovačka salata" (okušale su se sve žene ,a čak i ja sam naučio recept napamet ) 
-3 kg crvene paprike "roge" (ako nađete ,ljutu ) 
-1/2 kg šargarepe 
- 1,2 l (1 l +2 dl ) soka od paradajza 
- 2 kesice bibera 
- 13 kašika šećera ,3 kašike soli 
- 2 dl ulja ,2 dl sirćeta 
- ljuta papričica , lovorov list ,peršunov ,celer (po ukusu ) 
-1 konzervans 

Skuvati šargarepu (isečenu u kolutove ) u soku od paradajza dok omekša ,dodati papriku (isečenu u "trake" ) i sve drugo i kuvati 30-45 minuta . Na kraju dodati konzervans ,sipati u tegle i "utopliti" . 

Jednostavno ,a za ovakve kao ja štos je u -ljutini . 

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Lova%25C4%258Dka%2Bsalata










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyČet Nov 12, 2015 10:50 pm

Vitaminski džem (cvekla, jabuka, šargarepa i limun)

Potrebno je:

500 g cvekle
500 g šargarepe
500 g jabuka
500 g limuna – sok
500 g šećera
100 ml vode

Priprema
1
Cveklu, šargarepu i jabuke skuhati pa zatim izmiksati, pa dodati sok od pola kg limuna. Šećer i vodu kuvati 5 minuta, pa dodati izmiksano voće i povrće. Kuvati 20 minuta uz povremeno skidanje pjene.
2
Kad je džem gotov malo sipati na tacnu i provjeriti gustinu.
3
Vruć džem sipati u sterilisane tegle, hermetički zatvoriti i okrenuti naopako. Ostaviti da se džem ohladi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyČet Nov 12, 2015 10:57 pm

Ja ni prvu turu nisam potrosila, stize druga. ..
Donese svekrva ajvar, dzem, liker. ..a mama se pobrinula za sarenu salatu, cveklu, salatu od mrkve, kompot od sljiva, sok od malina, kupina, jabuka. .. i domace jabuke... za mladju unuku. ..pa cijelu zimu da rucka. ..

I sad muka. ..imam zimnice koliko hoces, a nemam spajz nesvest
Dzaba ja pricam da nemam gdje sa tim. ..











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Nov 22, 2015 7:45 pm

Astra ::
Vitaminski džem (cvekla, jabuka, šargarepa i limun)

Potrebno je:

500 g cvekle
500 g šargarepe
500 g jabuka
500 g limuna – sok
500 g šećera
100 ml vode

Priprema
1
Cveklu, šargarepu i jabuke skuhati pa zatim izmiksati, pa dodati sok od pola kg limuna. Šećer i vodu kuvati 5 minuta, pa dodati izmiksano voće i povrće. Kuvati 20 minuta uz povremeno skidanje pjene.
2
Kad je džem gotov malo sipati na tacnu i provjeriti gustinu.
3
Vruć džem sipati u sterilisane tegle, hermetički zatvoriti i okrenuti naopako. Ostaviti da se džem ohladi.

Napravila,ukusno,podsjeca na sipkov pekmez,relativno lako za napraviti mada ni ja nisam vjerovala da ce da lici na pekmez...ahhah,preporucujem.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Sep 05, 2016 8:45 pm

OBRADUJTE PORODICU

SPREMITE ZIMNICU NA VREME: Recept za tradicionalan makedonski ajvar



Napravite zimski namaz kom vaša porodica neće moći da odoli.



Generacijama unazad ovo je omiljeni deo zimnice svakog doma.

Sastojci:

10 kg crvene paprike

3 velika plava patlidžana

5 dcl uljaso po želji

1 velika kašika šećera

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Pecena-paprika-foto-shutterstock-profimedia-1444215285-756855
Priprema:


1. Papriku ispecite na ringli smederevca ili je ispecite u rerni, odmah nakon pečenja je stavljajte u plastične kese na par minuta kako bi omekšala što će olakšati skidanje kore. Kad se malo ohladi svaku papriku ogulite i očistite od semenki, pa ih složite u veliki oceđivač ili mrežastu vreću koju ćete zakačiti da bi se paprike ocedile (potrebno je najmanje 3 sata za ceđenje).

2. Patlidžane pecite isto kao paprike, potom ih isto kao paprike zadržite kratko u kesi i potom ogulite, i ostavite da se cede.

3. Oceđene paprike i patlidžan sameljite na ručnom aparatu za mlevenje mesa, pa sve prebacite u veliki lonac i stavite na laganu vatru.

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Plavi-patlidzan-foto-profimedia-1461406163-892247
4. Tokom kuvanja smesu neprestano mešajte, a ulje postepeno dolivajte po 1 dcl svakih 20 minuta, mešajte neprestano jer ulje ne sme izbiti na površinu.


5. Način na koji je najlakše proveriti da li je ajvar gotov je prelaz drvenom kašikom po dnu lonca nakon čega se treba stvoriti put od kašike, tj. morate da vidite dno šerpe.

6. So i šećer dodajte pri samom kraju, tj. zadnjih 20 minuta kuvanja.

U međuvremenu dok se ajvar kuva, potrebno je da pripremite tegle. Čiste tegle zagrejte u rerni na 50 stepeni i u njih sipajte ajvar dok je još topao. Na vrh svake napunjene tegle stavite malo ulja i zatvorite poklopcem, i ostavite u kutiji i prekrijte stolnjakom.Ostavite ih prekrivene da se postepeno hlade 24 sata, te ih potom ostavite na hladno i










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
slatkicass
Frumos si de foc
slatkicass


Godina : 62
Location : (zlutala negde.....u mashti)
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Okt 03, 2016 7:17 pm

Ovo je deo moje zimice ;) vlajna bila vredna :)

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 2elcxdw
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 08, 2017 7:17 pm

Navodno je hit već nekoliko godina unazad "Meksički ajvar" . 

Prednosti su -brzo spremanje ,nema prženja ,nema sipanja u tegle "na vruće" ,a naziv "meksički"  dolazi samo od toga da je veoma ljut (što mnogi vole -recimo ,ja )

Evo recepta :

MEKSIČKI AJVAR  link

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 F425968fceb1251f576a0e60c89b4ba3_view_l










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 08, 2017 8:24 pm

5 kila paprika za ajvar i 2 kila ljutih papričica za avar   affraid . 
Pa to je vatromet u ustima.  ZIMNICA - nas špajz - Page 3 153448










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 08, 2017 10:09 pm

Kijaro,ja pravim za nas ljuti,i ovo mi se svidja,sem sto nema ukuhavanja,to mi onda nije pravi ajvar
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 08, 2017 10:22 pm

Astra ::
Kijaro,ja pravim za nas ljuti,i ovo mi se svidja,sem sto nema ukuhavanja,to mi onda nije pravi ajvar
Ja volim ljuto,ali ovo je previše za mene.Svaka vam čast -imate dobar želudac.  suppp










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 08, 2017 10:22 pm

Ja nisam ljubitelj ljutog, tako da ništa od tog "meksičkog brzog" , ali zato večeras stigao onakav kakav volim, ravno iz Bosne.
Pinđur iz Srbije...
A ja...
Ja sam se potrudila toliko da ispečem crvene paprike...i pokupih od sestre neke recepte za marmeladu pa ću probati i napraviti.











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyPon Okt 09, 2017 9:00 am

50 litara kuvanog paradajza, tegle paprike marke fileti, mešana salata rezana tegle 2 od 3 l. Kompot od dunja u najavi. Krastavci loše rodili i skupi pa će to da se kupi kad zatreba. "Turšija" koju čine samo karfiol, šaNgarepa i par feferona se kiseli u dve tegle zapremine "jedva skinem s police" Ostaje još Njegovo Veličanstvo Kiseli Kupus da se mune u burence i zima može da dođe kod nas.

P.S. Pekmezi su spremljeni u nepoznatoj količini. Od šljiva jer su kajsije loše rodile u našem delu geografije.










Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Okt 22, 2017 8:03 pm

Slatko od dunja


Sastojci:
1 kg dunja
1250 g šećera
100 g prženih oraha
limuntus

Priprema:
Dunje oprati, oljuštiti, ostrugati i svježe uroniti u gusto ukuhan sirup od šećera. Po ukusu dodati limuntus, a pred kraj kuhanja dodati i sitno isjeckane orahe. Vruće slatko sipati u zagrijane tegle, prekriti vlažnim ubrusom, ostaviti preko noći i sutra povezati.



ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Dunje%20rece04










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyUto Sep 11, 2018 12:24 am

Verovatno sve ovdašnje domaćice znaju,(u mojoj familiji se redovno pripremaju, meni "trebaju" 2-3 puta godišnje ) ,no ipak :

PAPRIKE SA BELIM LUKOM (AL DENTE)

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Paprike


Kao sto znate retko pisem recepte ali ovaj moram napisati i podeliti ga sa vama, po meni ovo je najbolji recept za spremanje barene paprike za zimu.

5 kg crvene paprike
2 kom glavice belog luka
Za preliv
250 ml vode
250 ml ulja
250 ml alkoholno sirce 9%
250 gr šećera
100 gr soli
1 kom veca veza persunovog lista
2 kom mrkve
5 gr konzervansa
20 kom Crni biber

Priprema

1.
Paprike operite i odtranite im vrhove i semenke, kao za punjenje.
Operite persunov lust i iseckajte ga, ne preterano sitno.
Sargarepe dobro operite ili ostruzite pa ih iseckajte na kolute 2-3 mm debele.

2.
U posudi koja je precnika najduze paprike stavite sve sastojke za preliv i pustite da sve provri, malo smanjite temperaturu ( kod mene je to broj 2 na skali od 1-3) i pocnite da blansirate paprike. Dovoljno je da u tecnosti koja stalno vri ostanu 2-3 minuta, tek da promene boju.

3.
Izvadite ih i odozite u posudu sa poklopcem u kojoj ce stajati narednih 30 minuta gde ce omeknuti taman toliko da postanu savitljive i lako ce te ih sloziti u teglu. Tako postupajte dok ne blansirate sve paprike.

4.
U predhodno sterilisane tegle slozite paprike tako sto ce te na dno tegle stavite malo konzervansa i belog luka pa tako ponovite na svaka dva reda paprike i sa tim zavrsiti. Povremeno stavite i kolutove sargarepe.
Od ove kolicine paprika trebalo bi da napunite 3 tegle, ukupne zapremine 7 litara.
Tegle nalijte sa prelivom koji je ostao, nalivajuci po malo i istiskujuci vazduh, pokrijte tegle tanjiricima i ostavite ih da prenoce i da se ohlade. Preliv nemojte baciti vec ako treba ujutru ga dodajte u tegle tako da sve paprike budu pokrivene. Najvece paprike ostavite za poslednji red da bi drzale sve ostale pod prelivom ili ako imate stavite one drzace u tegle.
Tegle obrisite i povezite celofanom a preko njega mozete staviti metalne poklopce ili sta god vi stavljate.

5.
Napomena
Tecnost treba stalno da vri jer kad ubacite hladne paprike one ohlade vodu i tako tesko mozete da kontrolisete vreme blansiranja.

Paprike su kao barene ali dovoljno cvrste da ih osetite pod zubom (al dente) a da pri tom nisu tvrde i zilave.

Posluživanje
Ovo je vec gotova salata samo ih treba iseci i eventualno dodati malo svezeg persuna.










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 EmptyNed Sep 16, 2018 11:37 am

Odgovorno tvrdim da je u slučaju nekih mojih koleginica ,a apropo ajvara ,ovaj tekst sasvim tačan :

Ja išao na pijacu ,kupio, doneo ,oprao , ložio vatru ,kuvao ,mešao ,pekao papriku, oljuštio -ona sipala u tegle .
Ja uzmem da jedem ,a ona će -ja se toliko mučila ,a ti uzeo odmah da poždereš ?



Evo i slika -tačno se vidi ko radi a ko  "pozira" .

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 579948_seka-aleksic-ajvar_ls

ZIMNICA - nas špajz - Page 3 579950_seka-aleksic-ajvar_ff










ZIMNICA - nas špajz - Page 3 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: ZIMNICA - nas špajz   ZIMNICA - nas špajz - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
ZIMNICA - nas špajz
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KUVANJE I ZAKUVAVANJE :: KUHINJSKE TEME(uopšteno)-
Skoči na: