DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Diskus hernija BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Diskus hernija BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Diskus hernija

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jul 05, 2015 12:03 am

Diskus hernija nastaje oštećenjem kičmenih korenova izazvanim prolapsom lumbalnih intervertebralnih diskusa. Veliki socio-medicinski značaj proističe iz činjenice da je to jedan od veoma čestih uzroka radne nesposobnosti, odnosno bolovanja.

Najčečće pri podizanju tereta iz nezgodnog položaja tela (pogrešan pokret) dolazi do pucanja fibroznog prstena diskusa i prolapsa njegovog središnjeg dela-nukleus pulpozusa koji vrši kompresiju na odgovarajući kičmeni koren (mesto odakle polaze nervi).
Predilekciono mesto je između petog lumbalnog i prvog sakralnog pršljena sa pritiskom na prvi sakralni koren. Ređi je prolaps između četvrtog i petog lumbalnog pršljena sa kompresijom petog lumbalnog korena, a još ređi između trećeg i četvrtog ili drugog i trećeg lumbalnog pršljena.
http://www.stetoskop.info/
Diskus hernija Diskus-hernia
Moja je L5-S1...zaradila sam je pri pokusaju da automobil koji je klizio po ledu vratim na put...uspela sam...Od skoro je pocelo to mravinjanje niz nogu i sl...Uskoro pocinjem terapiju vezabanjem...










Diskus hernija CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jul 05, 2015 12:06 am

U anamnezi ima više nastupa bolova u lumbalnom delu kičme (lumbago), obično posle naprezanja. Aktuelni bol je lokalizovan u istom predelu i širi se ka zglobu kuka, niz potkolenicu i list noge sve do prstiju. Parestezije (izmenjeni osećaj, osećaj mravinjanja), nekad i hipestezija (smanjen osećaj za dodir) u palcu noge govore da je u pitanju lezija korena L5, odnosno oštećenje  diskusa između četvrtog i petog lumbalnog pršljena. Kada se ove smetnje jave na spoljnoj strani stopala i malom prstu , reč je o oštećenju korena S1. Ahilov refleks je snižen ili ugašen i to je najpouzdaniji znak. Bolovi se pojačavaju pokretima i naprezanjem (kašalj, kijanje, smeh). Istezanje išijadičnog živca (podizanjem ispružene noge) dovodi do pojačavanja bola (pozitivan Lazarevićev znak). 

Mogu se naći  i raznovrsni motorni znaci-najčešći nalaz je refleksni spazam paravertebralne muskulature koja predstvalja odbrambenu reakciju od bolnih pokreta. Pokretljivost ovog dela kičme je ograničena, naročito unazad. Može se javiti i hipotonija mišića, npr.glutealnih a nekada i mišića cele noge. Nemogućnost stajanja na prstima i peti posledica je slabosti fleksora i ekstenzora palca i fleksora stopala. Prolaps između drugog i trećeg i trećeg i četvrtog lumbalnog pršljena daje simptomatologiju od strane nervusa femoralisa-sniženje odnosno gašenje patelarnog refleksa, smanjenje snage, hipotonija i hipotrofija mišića kvadricepsa.










Diskus hernija CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jul 05, 2015 12:17 am

Mi smo juče pričali sa jednom ženom koja je primjenjivala ove vježbe na linku ispod, kaže da joj jako pomažu. Meni izgledaju šašavo tvrdnje, ali ona kaže da je njoj jako pomoglo

http://uspesnazena.com/lepota-i-zdravlje/lezite-i-izgubite-centimetre-u-struku-ispravite-drzanje-i-narastite-fantasticna-japanska-metoda/
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyČet Avg 20, 2015 9:20 am

Hirurg je, nakon svih testova rekao da je za sada sve ok, nisam izgubila snagu, refleksi su normalni i to. Poslao me kod fizioterapeuta, uz kontrolu za 3 meseca. 
Fizioterapeut me odusevio. Onaj osecaj kad si u rukama nekog ko zna sta radi. Proverio je svaki veci zglob i grupu misica. On kaze da moji problemi nisu iz kicme, to stoji mirno, vec iz kuka (?! ) Stara povreda sa rukometa bas na spoju dve velike grupe misica, usled preopterecenosti pocela da reaguje.
Preporucio je akupunkturu, tretirajuci ujedno i oba ramena.
Nakon treceg pregleda, bolovi su sasvim prestali.
Nastavljam, naravno. 
P.S. Anegdota- Na drugom pregledu, lezim onako izbockana, kad fizioterapeut pita dali hocu da me slika ( ?!) Ko zna kako sam ga pogledala, onako u brusu i gacicama samo, kad on brze kaze- svi traze za fb ( ?! hahhaha ) . Rekoh, ajd', ne za fb, ali cisto da vidim kako guza izgleda tako izbockana :D I uslika me covek  :948208144:










Diskus hernija CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyUto Maj 10, 2022 10:47 pm

sonia ::

Moja je L5-S1...

I moja...
Prvi ozbiljan problem osjetila sam prije 5 godina. 5 mjeseci me je "drzalo" ...mislila sam da nikad vise necu moci potrcati...
Nakon toga,  povremeno bi znalo da boli...i najmanji "nezgodan" pokret, rezultirao bi jakim bolom,  ali srecom, nije dugo trajalo. Evo vec treca sedmica strasna bol, slaba pokretljivost... Prosle sedmice dobijem dvije "blokade" uz kicmeni stub + infuzija...nakon cega svakim danom mi je bivalo gore. Juce najgori, najtezi i najbolniji dan. Doktor mi kaze da dodjem odmah ujutru.
Kao moramo blokadu direktno u kicmeni stub...Ne, hvala! Prosli put mi je bilo jako lose,  bolno...a ne vidim neki pomak.
Kao bar pet blokada + 5 infuzija.
Bez blokada molim!
Sa infuzijama nastavljam...a kad se malo smiri, onda vjezbe istezanja,  masaze...
Kazu da je plivanje i pilates ok, ali kad naci vremena... booored











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyUto Maj 10, 2022 11:01 pm

I ja sam prosla te bocke i sam doktor mi je rekao, more je jedini lijek....otisla sam sa skoro oduzetom lijevom nogom, plivala skoro 3 mjeseca, vratila se da muz nije vjerovao da hodam......bez ikakve druge terapije.....i bitna je bas morska voda zbog gustine i specificnog pritiska.
Zao mi te, mlada si a znam kako ocajno boli.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyUto Maj 10, 2022 11:11 pm

bosankaa ::

I moja...
Prvi ozbiljan problem osjetila sam prije 5 godina. 5 mjeseci me je "drzalo" ...mislila sam da nikad vise necu moci potrcati...
Nakon toga,  povremeno bi znalo da boli...i najmanji "nezgodan" pokret, rezultirao bi jakim bolom,  ali srecom, nije dugo trajalo. Evo vec treca sedmica strasna bol, slaba pokretljivost... Prosle sedmice dobijem dvije "blokade" uz kicmeni stub + infuzija...nakon cega svakim danom mi je bivalo gore.:

Discus hernia nije ništa drugo nego "uklješćenje kićmenog živca" (da se tako izrazim)
Da ne idem u razloge" kako i zašto" (jer kod tebe ne vidim uobičajene razloge ,nisi dizala "teške terete" itd ) da skratim maksimalno.
Medicinski -blokade su rešenje (mada bi se mogle zvati i "deblokade "?)
Niz rešenja -od fizioterapeutske relaksacije kičmenog stuba ,do akupunkture ,kineziterpije ,lasera -i na kraju "hirurškim rešenjem" (koje je medicinski opravdano -ali je kičmu dirati isto toliko ozbiljno kao i mozak -moje mišljenje )
Kod tebe nikako nije u pitanju "cervikalni" (nemaš problem sa vratom ) nego "lumbalni" (leđna kičma )
Ako mene pitaš (a ne pitaš ) namanje invazivni način je "fizioterapeutski" .
Takozvani "protokol 36 "
Sasvim izlečiti neće -ali će svakako smanjiti bolove i dovesti te u stanje (relativno ) "normalne pokretljivosti "
Nisi u najtežoj fazi (jer kod "diskusa" ,u ozbiljnoj fazi ,znači apsolutna "nepokretnost" ,strašan bol na svaki pokret (i iz ležećeg položaja) i odlazak u WC "puzenjem" (ne preterujem )
Mogli bi ti pomoći ukućani -laganom masažom kićmenog stuba ,i sada ćeš se smejati -pomaže i yoga .
Naravno da se ne mogu izbeći nužni lekovi za smanjenje bola (taman i do "trodona " )
Moj ti je savet -fizioterapeuska relaksacija ,najmanje je "invazivno"

ps .Infuzija ama baš ništa ne pomaže.To je "šećerna vodica" -kakve to ima veze ? Infuzija "podiže" opšte loše stanje -no ne vidim nikakve veze sa "discus hernijom" ? Nisi otrovana alkoholom, pothranjena ili "slaba" -da bi infuzija imala ikakvog smisla ?










Diskus hernija 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 4:11 pm

Šefe, što se infuzija tiče,  ne bih rekla da su infuzije "šećerna vodica" ... ne znam šta je unutra, ali znam da sam ja nakon svake primljene infuzije "komirana" .
Kao što sam već pisala, još uvijek mi masaže, a ni vježbe nisu dozvoljene.
Nakon nekih 7 dana "bolje mi je" , prošle sedmice opet ista priča, tako da  doktor više nije htio ni da priča da li želim ili ne blokade...ponovo sam dobila dvije sprice sa obje strane kicmenog stuba + infuzija i mogu reći da mi je dosta bolje.
U petak opet imam termin kod doktora. 20. sam uspjela zakazati MRT ...pa da vidimo sta dalje.
Sinoc sam bila sa jednom doktoricom na kafi i vec je cula od moje sestre kakve probleme imam i predlozila mi da kad dodjem u BL odem kod njene koleginice na akupunkturu...pa možda probam i sa tim...samo kad se usudim otici u Bosnu.











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 8:08 pm

Plivanje i fizikalna terapija pre svega , zatim vezbe-dozivotno ako treba. Ja bar, neko vreme radim vezbe pa cim bude bolje guzici ja prestanem pa ajd Jovo nanovo.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 8:26 pm

bosankaa ::
Šefe, što se infuzija tiče,  ne bih rekla da su infuzije "šećerna vodica" ... ne znam šta je unutra, ali znam da sam ja nakon svake primljene infuzije "komirana" .
.
Infuzija je fiziloški rastvor + masa vitamina .
Imamo mi jednog hirurga ...genijalan lekar -ali notorna pijanica .
Od onih koji "četvronoške" izlaze iz kafane ,recimo u 03 h ujutru

.Ali...on sebi ubrizga infuziju ..i za sat vremena operiše ?
Briljantan hirurg .
Ja nemam neko "prosvetljenje" od infuzija .I dalje mislim da je "šećerna  vodica" .
Kanilu ,,,koju neće da mi "vade" ,da me ne "bodu" ,svaki dan su morali svaki dan zameniti -jer se "začepila"
Na kraju su mi uboli u venu ,na dlanu ?
Tako da sam "prekinuo" posle 3 (moj drugar dr. je planirao 10? )
No ako pomaže ...da ne trtljam sa "sećerna vodica"
A po temi..diskus hernija je jako gadna (i bolna stvar )
Pravo i jedino rešenje je "hirurško" .
Ali istovremeno i jako "rizično"
Nadam se da neću doći do toga ,da treba da "odlučujem" .










Diskus hernija 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 9:18 pm

Znas da to u ovo slucaju nije samo infuzija da te podigne, u nju se ubacuju i medikamenti za odgovarajuca obljenja, vjerujem da i Srbija to radi.
Gledala sam svojim ocima da zeni kro infuziju daju dozu kovid vakcine, na primjer....i samo je zato ukljucena infuzija.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 9:48 pm

Malo mi je glupo ulaziti u pricu sa nekim ko je zdravstveni radnik i raspravljati o necemu u sta se ne razumijem, ali sigurna sam da infuzija nije uvijek samo "vitaminski koktel" iliti "secerna vodica" ...
Samo ja znam koliko puta sam zavrsila u hitnoj dok sam imala zucne kolike...tj. napade.
Bolovi su nestajali tek nakon primljene infuzije. Isto sam dozivljavala u Bosni, gdje su mi i otkrili da je zapravo problem kamen u zuci, a mene dvije godine lijecili od hronicnog gastritisa...

Nego...evo nadjoh prvi recept od mog ortopeda i to zapravo primam i dalje.

Diskus hernija Scree320

Diskus hernija Scree319











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 10:06 pm

Logicno, infuzijom i lijek protiv bolova ima brzi ucinak.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija EmptyNed Jun 05, 2022 10:59 pm

bosankaa ::
Malo mi je glupo ulaziti u pricu sa nekim ko je zdravstveni radnik i raspravljati o necemu u sta se ne razumijem



zubic zubic zubic

Oprezno sa "diklofenakom"
Hoće da napravi rupturu na "12 palačnom" crevu.










Diskus hernija 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sponsored content





Diskus hernija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Diskus hernija Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Diskus hernija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: