DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
*Makedonski tradicionalni festivali * BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALTražiRegistruj sePristupi

Delite
 

 *Makedonski tradicionalni festivali *

Ići dole 
AutorPoruka
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyUto Jul 14, 2009 9:46 pm

И оваа година четири денови Прилеп ќе живее со ладното пиво и вкусната скара. Оваа недела, на 16-ти, започнува седмиот по ред, веќе култен, Пиво Фест.

Според направените проценки, минатата година се потрошија 70 тони пиво и 30 тони скара. Годинава се очекува дуплирање на бројките.„Оваа година очекуваме да бидат потрошени преку 60 тони скара и 140 тони пиво, исто така според најавите кои ги имаме, очекуваме над 200.000 посетители за овие четири дена“, изјави Марјан Ристески, градоначалник на Прилеп.Ќе има 22 штандови распределени на простор од 2.900 метри квадратни. Ќе учествуваат пет пивари и овластени дистрибутери со 13 видови на пиво, а покрај нашите естрадни уметници ќе гостуваат и Луис, Електрични оргазам, Серчук оркестар и Северина.„Поголем дел од просторот е резервиран за самите пивари и овластени дистрибутери на пиво, а во другиот дел од штандовите ќе бидат застапени наши реномирани ресторани и угостители“, вели Винета Иваноска, сектор за Лер - општина Прилеп.„Најспектакуларен е секако настапот на Северина кој сите го очекуваме со неизвесност, бидејќи до сега Северина нема одржано концерт на отворено во Македонија“, рече Снежана Ристеска, советник за култура.Покрај забавата, ќе има организирано и натпревари во најбрзо јадење скара и пиење пиво.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyUto Jul 14, 2009 9:52 pm

Пиво фест е манифестација која се одржува во летниот период во градот Прилеп во организација на општината Прилеп и стопанските субјекти од Прилепско.
Фестивалот е од отворен тип, се одржува во центарот на Прилеп.
Учество земаат познати производители на пиво и локални угостители.
Посетители доаѓаат од сите краишта на Република Македонија и соседните земји.
Фестивалот е познат по добрата забава, добрата скара и ладното пиво и секако масовната посетеност.
Фестивалот има стекнато традиција, и на туристичката карта на Прилеп
има едно од најважните места. Се одржува во лето, во 2009-та од 16-ти
до 19-ти Јули.

2007 година


Во пивофестовската журка учествувале над 350.000 посетители од
земјава и странство кои испиле околу 250 тони пиво и изеле околу 60
тони скара. На двете бини во центарот на градот настапиле 30-ина
музички имиња и од забавната и од народната естрада. На 15-те штанда на
шесте пиварници и десетте скараџии немало слободно место.
Имало организирани посети од Грција и од Бугарија, а имало туристи и од Кина.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyUto Jul 14, 2009 9:54 pm

Opaaaa, Seve , a ?
Razumem sve,,,,sem, koja je grupa Serčuk orkestar ?
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyUto Jul 14, 2009 9:55 pm

Nesto lokalno valjda...ni meni nije poznato.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyUto Jul 14, 2009 10:04 pm

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyUto Jul 14, 2009 10:11 pm

:zeko: :zeko: :zeko: :zeko: :zeko:
Danubius Docctor 67 PJER Crna Ovca Smijan.............Na "Pat za Macedonia" :aaa6: :aaa6: :aaa6: :aaa6: :aaa6: :aaa6:
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptySre Jul 15, 2009 11:47 am

Pa Prilepčani, do kade se podgotovkite za da gi primite ljubitelite na pivo od Makedonija, Balkanot i poširoko? :)

Abe ke si nosime nie pari od doma, ne mora da ne chastite... *Makedonski tradicionalni festivali * 98966

Će se otepate od pijanje.(blago vama ) ble ble

DANI vo Prilep Noken klub "THE END"
https://www.youtube.com/watch?v=Zqz7_Jh0WRM

(*bem ti ničega se ovoga ne sećam.....tako je kad pijem ) fiju twister9
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptySre Jul 15, 2009 11:56 am

danubius ::


DANI vo Prilep Noken klub "THE END"
https://www.youtube.com/watch?v=Zqz7_Jh0WRM
(*bem ti ničega se ovoga ne sećam.....tako je kad pijem ) fiju twister9

DANI (Daniela)je poznata makedonska pevačica *Makedonski tradicionalni festivali * 98966 :girlcool: :phil:
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptySre Jul 15, 2009 12:06 pm

Sanjalica ::
danubius ::


DANI vo Prilep Noken klub "THE END"
https://www.youtube.com/watch?v=Zqz7_Jh0WRM
(*bem ti ničega se ovoga ne sećam.....tako je kad pijem ) fiju twister9

DANI (Daniela)je poznata makedonska pevačica *Makedonski tradicionalni festivali * 98966 :girlcool: :phil:

Mene ovde tako zovete .....a na spotu je neka MUŠKA pijana budala....što bi isto mogao biti ja , neeeeeeeeee ? :plaz:
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptySub Jul 18, 2009 5:24 pm

Ove godine primecujem nevidjenu zainteresovanost za Pivarijadu. Bukvalno ceo grad je zatvoren za saobracaj, vrlo tesko se ulazi i izlazi...ceka se satima. Zato ljudi najcesce pristizu vozom, hoteli su prepuni, a verujem da i domovi vrve od goste. Primetila sam Kineze, Japance, Australijance...
Decki iz drugih gradova spavaju u kolima, po parkovima, ceo grad se pretvorio u parking prostor.
Meni je predivno, jer se nalazim u centru grada.
Nazad na vrh Ići dole
Sanjalica
Maman Papillons Charmants Petits
Sanjalica

Godina : 44
Location : Tamo gde vecno sunce sja...
Datum upisa : 16.08.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyPon Jul 20, 2009 2:18 pm

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius

Godina : 59
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptyPon Jul 20, 2009 2:33 pm

Sanjalica ::
Ove godine primecujem nevidjenu zainteresovanost za Pivarijadu..................................
Meni je predivno, jer se nalazim u centru grada.

Ne treba da te čudi.....pivo i Severina-san svakog muškarca . :celebrate 11:

A kako ti je divno-videlo se na tvom blogu-sve sa terase vidiš , a terasu sredilaaaaaaaaa.........mali raj :ironic:
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle

Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptySre Sep 14, 2011 9:22 pm

*Makedonski tradicionalni festivali * P1010082bl

Фестивал Равногорски мелодии...

Охрид, септембер 2011. *Makedonski tradicionalni festivali * 900975Seljak sam pa umem i reč da probiram!


Poslednji izmenio cojle dana Sre Sep 14, 2011 10:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle

Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * EmptySre Sep 14, 2011 9:57 pm

*Makedonski tradicionalni festivali * P1010087fj

Dirigent Cojle...
... sa orkestrom! jwwwwwwSeljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content
*Makedonski tradicionalni festivali * Empty
PočaljiNaslov: Re: *Makedonski tradicionalni festivali *   *Makedonski tradicionalni festivali * Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
*Makedonski tradicionalni festivali *
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: MAKEDONIJA-
Skoči na: