Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
Блуз је вокални и инструментални облик музике, који своје корене има у америчкој музици 19. века. Првих деценија прошлог века излази из анонимности и продире у шире кругове америчке и касније светске културе.
//
Први описи блуза могу се пронаћи тек у текстовима путописаца, који су на путовањима америчким југом описивали песме Афроамериканаца, који су уз ту ритмичку музику себи олакшавали рад на плантажама. Међу првим објављеним блуз композицијама с фиксираним текстом и потписом аутора сматра се дело Мемфис блуз (енгл. Memphis Blues), од Вилијама Хендија (енгл. William Christopher Handy), којег су називали и "оцем блуза" из 1912. године. Следеће године је поновно објављена, у новој верзији, и с новим текстом ближа традиционалном облику блуза у форми од 12 тактова. Права на ту песму је продао за 100 долара, а исте године објављује Сент Луис Блуз (енгл. St. Louis Blues), и затим (енгл. Hesitation Blues ). Након што је објавио (енгл. Beale Street Blues), (1916.) г. сели се у Њујорк где се надао да ће имати боље услове за рад и у којем је отворио сопствену издавачку кућу Хенди рикорд компани (енгл. Handy Record Company). Године 1926. објавио је блуз антологију (енгл. Blues: An Anthology: Complete Words and Music of 53 Great Songs), вероватно први покушај укупног документовања блуза. Блуз је преко Хандијевих дела стигао и до Европе и то захваљујући америчким војним оркестрима, који су пратили америчке војнике за време првих месеци Првог свјетског рата. Тако је у Европи почео да се развија стилизовани блуз, а међу првима су га прихватили француски композитори Даријус Милхад (фр. Darius Milhaud) и Морис Равел (фр. Maurice Ravel).
Године 1920. издата је плоча са Мами Смит (енгл. Mamie Smith), која је први грамофонски снимак црног извођача блуза. Прве песме су постигле релативан успех па су снимљене и друге две (енгл. Crazy Blues) и (енгл. It's Right Here For You), (енгл. If You Don't Get It), (енгл. Tain't No Fault of Mine), које су постигле општи успех и с тиме започиње ера "класичног блуза", карактеристична по певачима блуза које прате џез музичари попут Кинга Оливера, Луиса Армстронга, Сиднеyја Бецхета, Цхарлиеа Греена. Урбани велеградски блуз развија се у црначким заједницама после Другог светског рата као мање више самостална блуз уметност, која у почетку није имала никакве везе с џезом или забавном музиком и да би умјесто "Раце Рецордс" с временом постала "Рхyтхм анд Блуес" (РнБ) и подлога за нови музички жанр 1950их "Роцк анд ролл" (роцк 'н' ролл).
Poslednji izmenio Danubius dana Sub Feb 12, 2011 9:05 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: ISTORIJA BLUZA Sre Feb 10, 2010 1:12 am
Поезија блуза
Блузом доминира љубавна тематика писана у музичкој форми од 12 тактова и према тексту подељеном на строфе од по три стиха, при чему је други идентичан с првим као[You must be registered and logged in to see this image.]„{{{1}}}“({{{2}}})
У блузу се ретко пева о срећи и задовољству, он је поезија чежње, растанака и очекивања, личних катастрофа и падова. Говори о љубави зрелих људи, чија је љубав или једноставна приврженост настала с годинама, или пробуђена страст мушкарца и жене. Женска невера у блузу је врло често прихваћена као нужност и неизбежност о којој се уз игру речи пева на сасвим помирљив начин. Блуз песме говоре о људима који се не могу задржати на једном мјесту, већ стално негдје одлазе, беже од свега и свачега. Тако су захваљујући миграцијама црначког становништва блузом опевана путовања возом, друмовима, бродовима. Чисте социјалне теме су врло ретке у блузу, али и о њима се пева као и о свим ситним реалностима свакодневнице. Истакнути пример политички врло ангажираног блуза је певач Ј.Б. Ленор (енгл. J.B. Lenoir), који је певао о неправди, расизму и војницима у вијетнамском рату:
I невер wилл го бацк то Алабама, тхат ис нот тхе плаце фор ме (2x) Yоу кноw тхеy киллед мy систер анд мy бротхер, анд тхе wхоле wорлд лет тхем пеоплес го доwн тхере фрее
А његову смрт је опевао Џон Мајал (енгл. John Mayall) у песми Смрт Ј.Б. Ленора (енгл. Death of J. B. Lenoir). Уз све невоље које је блуз описивао и силне неприлике у које су долазили његови ликови на својим бесциљним путовањима, наравно да се развио и такозвани затворски блуз (енгл. Jailhouse Blues), који би се могао чак сматрати подврстом блуза којег налазимо код многих извођача. Блуз представља неизбежност и нужност, он никада не губи везу са животом и увек говори о појединачном искуству или доживљају.
За талас одушевљена према блузу заслужни су Блуз брадерс (енгл. The Blues Brothers), бенд којег су водила два комичара Џон Белуши и Ден Акројд. Они су били чланови оригиналног састава телевизијског НБЦ шоуа Уживо суботом увече (енгл. Saturday Night Live), на којем су касније и први пут наступили под именом Блуес Бротхерс 1977. године. Са својим концептом су имали толико успеха и задовољства, да су почели наступати и изван емисије, а на крају су снимили и истоимени филм. Без обзира на име, већина песама Блуес Бротхерса су били соул и Р&Б класици. Рани кантри блуз