DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Dileme oko religijskog verovanja u Boga BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Dileme oko religijskog verovanja u Boga BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Dileme oko religijskog verovanja u Boga

Ići dole 
+2
Smiljan01
determinanta
6 posters
AutorPoruka
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyNed Jul 04, 2010 11:56 pm

Obzirom da sam ateista i da o religijama imam samo neko elementarno znanje, volela bih da mi neko objasni na koji način religije objašnjavaju boga, ali ne želim načinom copy-paste (jer to i sama umem), već vaša objašnjenja ili saznanja. Islam kaže "da On nije rođen, da nikoga nije rodio i da mu niko nije ravan", hrišćanstvo, pak, (posebno pravoslavlje) Isusa markira kao bogočoveka (znači ima lik), za judaizam ne znam...
Ovo je tek uvod u nešto drugo tj. imam neku teoriju koju ću kasnije izneti.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Smiljan01

Smiljan01


Datum upisa : 19.11.2009

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 1:44 am

determinanta ::
Obzirom da sam ateista i da o religijama imam samo neko elementarno znanje, volela bih da mi neko objasni na koji način religije objašnjavaju boga,

Za razliku od tebe Determinanta, ja sam teista, ali kao i ti o religijama imam samo elementarno znanje i nista vise...

Niti jedna religija nije uspjela u potpunosti objasniti sto je Bog, niti je to njena zadaca, niti moze... Ona nas uci kako da se ponasamo u skladu sa onim ZPOVJEDIMA, koje nam posla Bog po Mojsiju ili Musa pegamberu...
Onaj tko vjeruje u Boga, ne traga za njim, ne traga za bilo kojim materijalnim dokazom, jer ga vjernik dozivljava kao Stvoritelja, sveg vidljivog i nevidljivog, kako u materijalnom, tako i u duhovnom....
Gdje je Bog?
Svugdje tamo, gdje se njegovo ime spomene...
Kada pomaze?
Uvijek kada sa njim razgovaras, na onaj nacin kako ti pozelis?
Hoces li biti u milosti njegovoj?
Hoces, bez obzira na tvoje teisticko ili ateisticko opredjelenje, kao i vjersko opredjelenje, ako si covjek dobre volje...
Kada ce te osnaziti?
Uvijek kada istinski vjerujes u njega...
Sto ne mozes ocekivati od Boga?
Nikada ne ocekuj da ce On za tebe raditi ono sto trebas sam uraditi ti... Ako to ocekujes, onda ces se uvijek razocarati u Njega, uvjek ces biti u sumnji u Njegovo postojanje...
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 7:24 am

Smiljan01 ::
Za razliku od tebe Determinanta, ja sam teista...

Niti jedna religija nije uspjela u potpunosti objasniti sto je Bog,
Poštujem, i upravo od verujućih očekujem neke odgovore. Posebno me zanima onaj deo koje neke religije propovedaju (čak postoje i pismena o tome), a to je da je Isus Hrist bio bogočovek (valjda čovek načinjen od boga, šta li?), što podrazumeva da je rođen, ima majku, i belac je...
Ovo je ono što me najviše zanima, makar to bilo i vaše laičko objašnjenje. Ti si izneo svoje, ali nije to deo koji me interesuje, već onaj gde se spominje majka božija (?!)...
Jasno mi je da je religija verovanje (apstrakcija čovekovog unutrašnjeg-duše), međutim, sve religije sadrže neka svoja pravila i neke početke i objašnjenja oko svenanastanka čoveka.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Ivana_258
Seven of nine
Ivana_258


Godina : 52
Location : Beograd
Humor : Uvek
Datum upisa : 27.06.2010

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 8:17 am

Malo, malo pa se setim da celoga života se pitam verujem li ili ne.
I uvek me priče i razmišljanja o tome uznemiravaju. Da li je to strah da neverujem ili strah od ''kazne Božje'' ne znam.
Moj rođeni brat je jeromonah. Sigurno i ta činjenica čini da su moje misli, mišljenja i stavovi uvek neka bura osećanja.
Neću sada ulaziti u raspravu o tome jer znam da neće imati kraj i da će mi iznova u glavi praviti haos.
Ali jasno je da Ga tražimo kada nam je teško a da Ga zaboravljamo kada nam tako odgovara.
Što se tiče pravila, početaka i objašnjenja oko svenastanka čoveka, pa sve je to čovek i pisao. Običan čovek je doneo pravila i objašnjenja. Koliko religija, toliko i objašnjenja. Koliko ljudi, toliko i tumačenja istog.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 9:46 am

To je prva stvar gde sam vec kao dete izrazio sumnju u uverljivost priče.
Ok, postoji Bog kao natprirodno biće koje je stvorilo svet . No onda počinju stvari da se komplikuju ...pojavi se majka bozija , dakle , Marija , obicna zena , koja je bezgrešno začeta (znači , sve ljudsko opštenje je grešno?) pa Isus-kao sin boziji ....polu-čovek, polu bog -jer je sposoban da stvara "čuda " ?
Veronauka počinje negde od 7-8 godina , dakle u vreme kada svako od nas apsolvira mamu i tatu, rodbinu , pa mi ovo bas nije bilo jasno...pa sam naravno,pitao , sta svestenika, sta druge odrasle .
Niko mi nije pruzio uverljivo objasnjenje sem onoga "tako nas vera uči" i "tako je zapisano u Bibliji" Ko je Marijin "prijatelj" sv Josip ? Sta je on Isusu, "očuh" ?
Uopšte...ta "porodica" se u Bibliji jednostavno "izgubi" , što nikako nije normalno , pa valjda si celog zivota na neki nacin vezan za majku?
Čitajući kasnije vec u detinjstvu druge knjige , pronalazio sam sve vise rupa i nelogicnosti u celoj priči . Religija se tako nikada nije uspela usaditi u mene na onaj nacin na koji to zele "boziji sluzbenici " , pa samim tim ni verovanje .
Kada citam ovakve teme , uvek sebi kazem,daj procitaj sve to ponovo , no čitao sam nekoliko puta u toku raznih perioda zivota , i nisam "spoznao" nista sto bi mi promenilo misljenje.
Ne dopada mi se princip slepe vere bez sumnji, pitanja i drugacijih razmisljanja , kako se to propoveda , tako da se nikako ne pronalazim kao deo svega toga -mada mislim da je ljudima , koji na taj nacin veruju, mnogo lakse , tj, da mogu da nadju neki svoj unutrasnji mir, nadu ...kako se u narodu kaze " da se uhvate za nesto"










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Amisela
Komšinica preko plota
Amisela


Datum upisa : 04.08.2009

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 10:08 am

Ivana_258 ::
Malo, malo pa se setim da celoga života se pitam verujem li ili ne.
Amisela:
Dobro je kada se neko pita,jer uvek postoji nada da ce poceti verovati.
Najgore je kada je srce covecije prazno i nema apsolutno nikakvu zelju da veruje ili upozna Boga.U prazno covecije srce pre ili kasnije useli se dobro ili zlo, Bog ili Sotona.Vera u Boga ne dolazi preko noci,ona se radja sa covekom ili se pojavljuje u odredejnom trenutku zivota kada covek dolazi do spoznaje da mu je potrebna vera da mu je potreban neko na koga se moze osloniti u svakom trenutku svog zivota.Bili teisti ili ateisti moramo sebi priznati da smo u nekim teskim trenucima svog zivota svesno ili nesvesno prizvali Bozije ime. Bog i majka su licnosti koje su prve u nasim mislima kada se nadjemo u trenucima opasnosti ili krize.


Ivana:
I uvek me priče i razmišljanja o tome uznemiravaju. Da li je to strah da neverujem ili strah od ''kazne Božje'' ne znam.

Amisela:
Bog nije Bog straha nego ljubavi i milosti. On ne trazi da mu verujemo iz straha nego da pokazemo svoju ljubav i zahvalnost za sve cini za nas. Nismo svesni koliko dobara primamo od njega
Ivana:
Ali jasno je da Ga tražimo kada nam je teško a da Ga zaboravljamo kada nam tako odgovara.

Amisela:
Potpuno tacno. Vec sam napisala da kada je nam je tesko trazimo Boga a kada je sva nevolja iza nas skloni smo da ga zaboravimo i omalovazimo njegovu ljubav.

Ivana;
Što se tiče pravila, početaka i objašnjenja oko svenastanka čoveka, pa sve je to čovek i pisao. Običan čovek je doneo pravila i objašnjenja. Koliko religija, toliko i objašnjenja. Koliko ljudi, toliko i tumačenja istog.

Amisela:
Istina je da je sve covek pisao,ali ne izmisljenjo ni od svoje volje. U svemu je bio naucen od Boga jer u Bibliji pise, Nikad prorostvo ne bi od covecije volje nego nauceni od svetog duha govorise sveti Boziji ljudi

Draga Dermi. (znas da te tako zovem skraceno i ne zameri)
Vec si u velikoj prednosti sto si postavila takvu temu. Ne smatram te totalnim ateistom jer imas volju da saznas i upoznas deo Boga i njegove prirode.Namerno nisam niti cu citirati niti ista kopirati,sve pisem onako kako znam i verujem.
Tebe zanima onaj deo gde se spominje Majka Bozija.
Da, Bog je dosao u telu rodio se od zene,kao i jedan od nas uzeo na sebe ljudsku prirodu da bi mogao bolje razumeti shvatiti ljudski zivot. jer samo onaj ko je medju nama i zivi kao mi, moze nas razumeti. Da je nekim posebnim cudom dosao na ovaj svet,mozda bi ga vise verovali,jer mi kao ogranicena ljudska bica skloni smo da verujemo u cuda.
Ali on je dosao skromno rodio se u stalici, zacet bezgresno,rastao kao i mi dok nije doslo vreme da izvrsi volju oca koji ga je poslao.
A onda omrazen i optuzen i umro radi nas i zbog nasih greha, izvrsio je plan spasenja coveka.
Priznajem ovo su vrlo teske i opsirne teoloske teme i o kojima bi se moglo mnogo pisati.
Sve sto budem pisala na ovoj temi pisacu svojim recima samo onako kako sam se osvedocila i verujem,
Sto se mene licno tice nema te sile koja bi me mogla rastaviti od Boga i iz mog srca izbaciti taj divni osecaj da nekome pripadam i da je neko spreman da mi pomogne kada zatrazim pomoc.
Najiskrenije zelim reci da sam u sve ovo osvedocena i da sam sigurna da mi je Bog vise puta ,ne mojom zaslugom, nego svojom miloscu spasio i sacuvao zivot.
Vise puta sam videla i osetila njegovu mocnu ruku.
I zato ne mogu cutati kada imam priliku da nesto kazem o njemu, to je samo mali delic moje zahvalnosti.
Spremna sam podrzati svoje misljenje i odgovoriti na sva pitanja,ako ih bude bilo.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 10:29 am

Amisela ::

Najiskrenije zelim reci da sam u sve ovo osvedocena i da sam sigurna da mi je Bog vise puta ,ne mojom zaslugom, nego svojom miloscu spasio i sacuvao zivot.
Vise puta sam videla i osetila njegovu mocnu ruku.
I zato ne mogu cutati kada imam priliku da nesto kazem o njemu, to je samo mali delic moje zahvalnosti.
Spremna sam podrzati svoje misljenje i odgovoriti na sva pitanja,ako ih bude bilo.

I tako i treba da bude -jer to je onda forum (po mom ukusu )
Dakle -ne pljuvanje po tudjem uverenju -nego sučeljavanje argumenata. A pošto su Ivana i Dermi prvi diskutanti ....ja cu posle njih [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Smiljan01

Smiljan01


Datum upisa : 19.11.2009

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 10:53 am

determinanta ::
Smiljan01 ::
Za razliku od tebe Determinanta, ja sam teista...

Niti jedna religija nije uspjela u potpunosti objasniti sto je Bog,
Poštujem, i upravo od verujućih očekujem neke odgovore. Posebno me zanima onaj deo koje neke religije propovedaju (čak postoje i pismena o tome), a to je da je Isus Hrist bio bogočovek (valjda čovek načinjen od boga, šta li?), što podrazumeva da je rođen, ima majku, i belac je...

Dragi moj prijatelju Dany, ma upravo me kod tebe zacudjuje takva jedna dilema u tebi i da uvijek ovoj materiji nastupas na sebi poseban nacin...
Stalno poistovjecujes vjernika kao neko oblikovano bice od vjerskih vjeroucitelja i ono bozansko mjeris ljudskim mjerilima...
Rascistimo jednom tu dilemu, da i najveci vjerski ucitelji mogu biti daleko manji vjernici od onih koji u sebi imaju dilemu, da li postoji Bog ili ne...
Svi mi ponekad zatajimo Boga, ne ponekad vec svaki dan, ali ono sto od nas On trazi, jeste da budemo svjesni toga i da se pokajemo i ne cinimo to...
To je ono sto On trazi od nas...

Postovana Determinanta...
Veoma mi se dopada kako si postavila ovu temu i otprilike i pretpostavljam cemu tezis i sto ocekujes od ove teme...
Bez obzira sto se izjasnjavas kao ateista, ti trazis neke odgovore, pa usudit cu se reci i neka unutarnja previranja u tebi...
Posto sam ja po vjeroispovjesti katolik, onda cu ti u mojim skromnim mogucnostima pokusat pribliziti ucenje katolicke vjere o PRESVETOM TROJSTVU...
Sto je to PRESVETO TROJSTVO?
Mi to kazemo, da su u Bogu tri bozanske osobe,
Otac,
Sin i
Duh sveti...
Jedan od najvecih teologa u katolickoj vjeri bio je Sv. Augustin, koji je bio obracenik, sto znaci da je prije toga bio progonitelj i onaj koji nije sluzio Bogu.
Upravo taj Sv. Augustin u svojim najdubljim razmisljanjima, pokusao je otklonuti i razjasniti, sto je to PRESVETO TROJSTVO i kako se tri bozanske osobe uklapaju jedna u drugu, (receno nasim ljudskim poimanjem)...
Postoji i jedna zgodna prica o tome, kako je spoznao da tu dilemu nikada nece odgonetnuti...
To nikada nikom nece ni uspjeti za ovog zemaljskog zivota, jer je to TAJNA VJERE...
Mi je krscani prihvatamo kao dogmu i ne dovodimo to u pitanje, ali ne smatram grijehom da o tome i sam ne razmisljam...
Vec sam na nekim temama i pisao o Isusu, kako ga tretira krscanstvo i islam...
Judeizam ga ne prihvata kao mesiju, oni i dalje ocekuju svog mesiju...
Islam ga tumaci kao proroka, kojeg rodi Mejrem, koja je bila cista djevica, netaknuta od muskarca i on je jedini prorok cije se ime oca nigdje ne spominje, vec samo njegove majke...
Krscani ga dozivljavaju kao naseg otkupitelja od istocnog grijeha...

Zelio bih da ova tema bude jedno istinsko iznosenje osobnih stavova, ma kakvi oni bili, a svakako cu jos pisati na ovoj temi...
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 12:46 pm

Amisela ::

Draga Dermi. (znas da te tako zovem skraceno i ne zameri)
Štaviše, dopada mi se što me tako zoveš, deluje prisno i simpatično.
Citat :
Tebe zanima onaj deo gde se spominje Majka Bozija.
Da, Bog je dosao u telu rodio se od zene,kao i jedan od nas uzeo na sebe ljudsku prirodu da bi mogao bolje razumeti shvatiti ljudski zivot. jer samo onaj ko je medju nama i zivi kao mi, moze nas razumeti. Da je nekim posebnim cudom dosao na ovaj svet,mozda bi ga vise verovali,jer mi kao ogranicena ljudska bica skloni smo da verujemo u cuda.
Ali on je dosao skromno rodio se u stalici, zacet bezgresno,rastao kao i mi dok nije doslo vreme da izvrsi volju oca koji ga je poslao.
A onda omrazen i optuzen i umro radi nas i zbog nasih greha, izvrsio je plan spasenja coveka.
Pojam rođenja i umiranja je ono što me veoma buni. Zašto je Bog imao potrebu da se javi u ljudskom obliku (Isus Hrist)? Koliko poznajem religije, ove teorije egzistiraju u hrišćanstvu, dok ga islam i judaizam uopšte nemaju. Dakle, pitanje, u ovom delu diskusije bi bilo: "Šta je, uslovno rečeno, prihvatljivija "teorija" za čoveka koji je, pre svega, racionalno biće?"
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
svilanaasvaltu

svilanaasvaltu


Datum upisa : 09.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 2:40 pm

Ja ne citam sta pisete jer ima svako svoj stav oko toga.Imam svoju,postujem tudju i verujem u Boga!
Nazad na vrh Ići dole
Ivana_258
Seven of nine
Ivana_258


Godina : 52
Location : Beograd
Humor : Uvek
Datum upisa : 27.06.2010

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyPon Jul 05, 2010 3:24 pm

Odlična je ova Smiljanova rečenica:
''To nikada nikom nece ni uspjeti za ovog zemaljskog zivota, jer je to TAJNA VJERE...''
Mislim da ona daje najviše odgovora na pitanja koje ova tema može postaviti.
U šta čovek veruje? Bolje sutra, ljubav, bolje vreme, bolju godinu....
Kada verujemo naše misli oblikuju predpostavku. To verovanje nije usmereno u prošlost nego u budućnost.
Pa u tom smislu je i vera i verovanje o kome mi govorimo ovde.
A možemo religije gledati i u drugom smislu: Kako učimo decu o vrlinama, istinama, životu? Pa kroz priče....................
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyUto Jul 06, 2010 5:48 am

Ivana_258 ::
Kako učimo decu o vrlinama, istinama, životu? Pa kroz priče....................
U ovoj oblasti nije neophodno da priče imaju religijsku osnovu.
Moje dileme se vezuju za postulate zvanično priznatih religija i u tom pravcu postavljam pitanja.
O nekim drugim verovanjima bi se moglo na temi o psihologiji.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Amisela
Komšinica preko plota
Amisela


Datum upisa : 04.08.2009

Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyUto Jul 06, 2010 10:20 am

[quote="determinanta"]
Amisela ::


Pojam rođenja i umiranja je ono što me veoma buni. Zašto je Bog imao potrebu da se javi u ljudskom obliku (Isus Hrist)? Koliko poznajem religije, ove teorije egzistiraju u hrišćanstvu, dok ga islam i judaizam uopšte nemaju. Dakle, pitanje, u ovom delu diskusije bi bilo: "Šta je, uslovno rečeno, prihvatljivija "teorija" za čoveka koji je, pre svega, racionalno biće?"

Draga Dermi, odgovor na tvoje dileme mogao bi bit vrlo opsiran i mislim da opet ne bi bila njime zadovoljna. Teologija je vrlo opsirna oblast i sve hriscanske crkve imaju svoje tumacenje a sva su zasnovana na Bibliji.U mom postu iznad sam pisala o tome zasto je Bog dosao u ljudskom obliku pa mislim da nije potrebno da ponavljam svoje reci.
O verovanju islama i judaizma mogla si procitati u Smiljanovom postu.
Mogla bih ovde izneti opsirna teoloska ucenja raznih crkava.,ali mi to nije cilj i mislim da sa tim ne bih nista postigla. Tvoje poslednje pitanje je, prihvatljiva teorija za coveka,koji je pre svega racionalno bice?
Tu ne bih mogla dati jedan uopsten odgovor. Mogu reci sta je za mene prihvatljiva teorija i kako ja dozivljavam Boga.
Verujem da je Isus Hristos Boziji sin koji je dosao na zemlju da izvrsi plan spasenja t.j da po volji svog Oca spase pali i nemocni ljudski rod.
Verujem da je umro na krstu,vaskrsao treci dan i da je otisao na nebo i zauzeo svoje mesto pored Oca. Verujem da vrsi posrednicku sluzbu.
Verujem da u svakom trenutku imam nekoga na nebu,nekoga u koga mogu verovati i kome se mogu obratiti kada mi je potrebno.
Ovo Verujem bi moglo biti poduzi spisak,ali posto iznosim svoje prihvatljivo verovanje znam da nece biti prihvatljivo za svakoga.
To nije poslo za rukom nikome. Otuda su i nastale razne teorije i religije.Svako za sebe odredjuje kako ce verovati i sta ce za njega biti prihvatljivo, covek jeste racionalno bice ali ujedno i bice koje ima razum i slobodnu volju.
Na kraju bih rekla samo ovo, ako neko zeli verovati naci ce sto razloga ZA. Ako ne zeli verovati naci ce isto toliko razloga PROTIV.
Na svakom pojedincu je da se odluci Za ili PROTIV.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga EmptyNed Feb 18, 2018 1:29 pm


Papa diskutuje sa totalnim ateistom o postojanju boga.
Diskusija je pochela korektno, ali se usijala.
Na kraju, Papa kazhe liku:
- Ti si kao chovek sa povezom na ochima, koji u potpuno mrachnoj sobi trazhi crnu machku, koja nije tamo.
- Uz svo duzhno poshtovanje Vasha Svetosti, mislim da smo veoma slichni. Ako mene pitate, Vi ste kao chovek sa povezom, koji u mrachnoj sobi trazhi crnu machku koja nije tamo. Jedina razlika, Vi ste je nashli!

e sad, background ;)

trik pitalica: shta je definicija arhitekte?
A: lik koji je premalo mushko da bi bio inzhenjer, a premalo gej da bi bio dizajner.

u istom nizu je i pitanje: shta je kvantni fizichar?
A: lik koji sa povezom na ochima, u potpuno mrachnoj sobi trazhi crnu machku koja nije tamo.

... E sad, osnov za poslednju pitalicu je Shrederov "misaoni" eksperiment sa pochetka 20 veka: ako u sobu stavimo machku, i bochicu otrova, koja ce se razbiti pri promeni atomske strukture koju registruje Gajgerov brojach, ishod sa stanovishta "istine" (nas koji smo izvan sobe) je nepoznat, tj. machka mozhe biti i zhiva, i mrtva.

Nama blizhi primer je shpil karat - dok ne povuchemo, izaberemo kartu, opcije, moguci ishodi su potencijalno razlichite.
Zato je chest sluchaj, kod ljudi koji istinu ne kapiraju kao objektivnu, apsolutnu, nego kao subjektivnu percepciju, da se koncentrishu pri povlachenju karte, izvode neke rituale, kao da ce time raspored u shpilu promeniti u njima povoljan ishod.
To je klasichno (suje)vernichko percepiranje, i upravo zato je Dejv Alen povezao tu pitalicu (realno:Shrederovu machku), sa postojanjem boga, koga je Papa pronashao... iako nije "tamo"

By Ugy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty
PočaljiNaslov: Re: Dileme oko religijskog verovanja u Boga   Dileme oko religijskog verovanja u Boga Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Dileme oko religijskog verovanja u Boga
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Bog je stvorio covijeka ili covijek boga ?
» Stara verovanja vezana uz decu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: