DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Deset Božijih Zapovjedi

Ići dole 
+6
Kica/Praja
Lakota
ZoxZoja
popovac
Danubius
Kijara-brm
10 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Avg 23, 2010 2:14 pm

First topic message reminder :

Deset Božjih zapovijedi ili Dekalog (heb. דברימ devarim = "riječi") je skup zakona što su ga Izraelci, prema biblijskom izvještaju, primili od Boga na planini Sinaju preko proroka Mojsija, nakon prelaska preko Crvenog mora i izlaska iz egipatskog sužanjstva oko 1200. pr. Kr. One su dio zbirke zakona poznate pod nazivom "Zakon" (heb. Tora) ili "Mojsijev zakon.

Prijevod s hebrejskog jezika (preveo Silvije Grubišić) glasi ovako (Izlazak 20, 2-17; vidi i Ponovljeni zakon 5,6-21):

Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

Ne ubij!

Ne učini preljuba!

Ne ukradi!

Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/

AutorPoruka
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 11:24 am

Nisam ni napisala da bi čovek mogao biti Hrist(po Bibliji), nego da treba da pusti Hrista da bude deo njega, da ga vodi kroz život - Hrist ne greši, on daje moć čoveku da bude svet. ''Budite sveti, kao što sam ja svet'' nije samo tamo neka bezvezna rečenica iz Biblije(može , a ne mora), kako je eto danas ljudi tumače, ona je suština hrišćanstva - poveruj, pokaj se i promeni se. Duh sveti je stvarna sila, a ne dar namenjen samo za sveštenike. Da li u onome u kome je duh sveti ima greha, grešnih misli? Nema, onda nema ni loših dela, prosto, a tako komplikovano jer su sve zakomplikovali oni kojima ne ide na ruku da ljudi saznaju sve informacije i jednostavno ih impliciraju u svoj duhovni i telesni život. Zato što se svetost pogrešno shvata i nema pravih hrišćana posle Hrista i apostola, i po kojeg hrišćanina u najavi u prvo vreme hrišćanstva, kada ga još nije bila preuzela pod svoje rimska bulumenta na čelu sa Konstantinom mitraistom.

I šta bi falilo svetu da su na njemu svi sveti? Ništa. Svetost ne znači stoicizam preko mere i isposništvo u manastiru već život u ljubavi.

Dolinac ::
Da smo svi ateisti recimo i da nemamo zakone, bili bi ljudi bez straha, bez obraza, bez postenja itd.
Sa ovim si me baš neprijatno iznenadio. Odakle ti to da su ateisti svi bez poštenja i obraza, da ne poznaju moralne zakone, ne razlikuju dobro od zla?
To jednostavno nije istina već crkvena izmišljotina koju je većina prihvatila zdravo za gotovo. Moralni zakoni proizilaze iz čoveka i od čoveka, ne od religije i njenih božanstava.

Samo pogledaj ko to danas, kao i juče,  započinje ratove, koji su povodi za terorističke napade po svetu, koliko po zatvorima ima vernika a koliko ateista, a onda ponovo razmisli o ovome što si napisao, ali objektivno.
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir




Datum upisa : 21.02.2015

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 11:59 am

ukoliko je netko bolji ili manje bolji covek to uopste nije vezano za veru i verovanje u Bozanstvo.
u svima nama je sveta iskra koja se u prevodu zove LJUBAV.
kada otvorimo nase srce onda smo i sami dio te carolije ali vecina ga smatra samo alatkom za pumpanje krvi.
dokle god na zemlji prevladavaju pupmasi i hrane se kerozinom ovi ljubavni bice rariteti vredni zivota.

i svatko od nas bice sretnik ako i malo oseti caroliju ljubavi koja je jedina svetinja.

ljubav nije samo odnos izmedju dve osobe koje se vole...........ljubav je i kada places i kada se smejes sa znanim i neznanim ljudima...........
ljubav je puno vise od onoga sto mozemo napisati slovima.........
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 12:01 pm

Ljubav je jedini bog koji nikada ne zapoveda nego voli da voli, propoveda ljubav, i živi da nas u sebe uvede i oslobodi patnje. :kisic1:
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma



Datum upisa : 20.06.2008

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 1:39 pm

tacno,ko je sposoban da voli,a ne mrzi je vec obezbjedio mjesto u raju...ako se to tako rezervise....voli sve,od covjeka do vazduha koji dises i sve ono izmadju.
Budi u stanju dati ljubav,a kroz nju ces nauciti i postovanje i otvoriti srce za sve i svakoga.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Svemimir




Datum upisa : 21.02.2015

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 1:41 pm

ljubav je suza koja stvara smeh,
ljubav je dobro delo koje cini greh,
ljubav je patnja proizasla iz srece,
ljubav je radost koju svatko nece
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyNed Mar 22, 2015 5:19 pm

Dolinac ::
Da smo svi ateisti recimo i da nemamo zakone, bili bi ljudi bez straha, bez obraza, bez postenja itd.
Sa ovim si me baš neprijatno iznenadio. Odakle ti to da su ateisti svi bez poštenja i obraza, da ne poznaju moralne zakone, ne razlikuju dobro od zla?
To jednostavno nije istina već crkvena izmišljotina koju je većina prihvatila zdravo za gotovo. Moralni zakoni proizilaze iz čoveka i od čoveka, ne od religije i njenih božanstava.

Samo pogledaj ko to danas, kao i juče,  započinje ratove, koji su povodi za terorističke napade po svetu, koliko po zatvorima ima vernika a koliko ateista, a onda ponovo razmisli o ovome što si napisao, ali objektivno.[/quote]


Svaka vjera ima zakone, ateisti ih nemaju, na kojoj podlogi? Ljudi bez vjere nemaju vjeru to je logicno. Ako ti u nikoga nevjerujes to je tvoje dobro i pravo. No glumiti i ignorirati majku prirodu i stvoritelja neba i zemlje je isto pogresno i ne korektno.

Uvjek se pitam ako ja u nikoga ili u nista vjerujem, tko ce onda u mene vjerovati?

Ali prihvacam tvoju kritiku u vezi ateista. Smeta mi sto su ja pa ja ljudi od krvi i mesa, ateisti nisu kolektivan narod, nemaju jedan zajednicki pravac,interes, to mi smeta i nesvidja mi se kod njih.

Nezaboravimo da svaki ateista je bio vjernik, samo sto su se sa vremenom odkacili iz vjere.A to sa naukom i tehnikom je doslo, nije spalo od neba ili slicno.

Objektivno sam ti odgovorio tvoj post.
ne znam
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 10:14 am

Dolinac ::
Svaka vjera ima zakone, ateisti ih nemaju, na kojoj podlogi?
Prirodni zakoni, zakoni samoodržanja, moralni zakoni, državni zakon koji proističe iz prava - sve su to zakoni ateista ali i teista. Dakle, crkveni nam i nisu potrebni, a i nelogični su - ljubav se ne naređuje.

Znaš li da postoje hrišćanski ateisti? Oni recimo prihvataju Hristovo učenje kao dobru moralnu podlogu za sebe i druge, ali ne veruju da je on bio bog. Ne veruju u boga uopšte.

Citat :
Ljudi bez vjere nemaju vjeru to je logicno.
Jeste, logično je. Ali uzmi u obzir i Marfijev zakon, pa će ti i nelogične stvari ubrzo postati moguće. A onda na to sve dodaj i to da se reč ''verovati'' ne može vezivati samo za religiju. Glagol ''verovati'' koliko znam ima više značenja. Između verujem koje znači ''imam poverenja'' i religijskog ''verujem'' postoji razlika, ateisti kao i teisti veruju u nešto, verovanje nije rezervisano samo za vernike u božanstva.

Citat :
Ako ti u nikoga nevjerujes to je tvoje dobro i pravo. No glumiti i ignorirati majku prirodu i stvoritelja neba i zemlje je isto pogresno i ne korektno.
Verujem u majku Prirodu, u totalu, jer vidim i osećam njeno delovanje svakodnevno, ono što ona radi je jednostavno proverljivo, imam poverenja u nju.

Citat :
Ali prihvacam tvoju kritiku u vezi ateista. Smeta mi sto su ja pa ja ljudi od krvi i mesa, ateisti nisu kolektivan narod, nemaju jedan zajednicki pravac,interes, to mi smeta i nesvidja mi se kod njih.
OK, razumem da te iritiraju iz nekog tebi bitnog razloga, ali ćeš se složiti sa mnom da sve ljude koji ne veruju u boga ne možemo nazvati nemoralnim i nepoštenim, jer nemoralnih i nepoštenih ima i među vernicima i nevernicima - nema to veze sa verom ili neverom u boga.

Moral nije izmislila crkva, niti proizilazi iz deset božjih zapovesti zapisanih u Bibliji koja svakako i nije najstarija verska knjiga.

Prasedeoci SAD, Indijanci su recimo imali svoje nepisane moralne zakone kojih su se držali, kada su stigli belci sa svojim pisanim crkvenim zakonima kojih se nisu držali i napravili genocid. Tesla je recimo za naučnu etiku rekao da je ''etika uma i duše.'' Moral je složena psihička funkcija, rasuđivanje i ponašanje svakog od nas proističe iz razvoja savesti i uticaja okoline. Imamo te psihičke mehanizme u sebi, nevezano za veru u boga.

Citat :
Nezaboravimo da svaki ateista je bio vjernik, samo sto su se sa vremenom odkacili iz vjere.A to sa naukom i tehnikom je doslo, nije spalo od neba ili slicno.
Znam zašto to misliš(crkvene dogme se deci nameću od malena oduvek), ali si u krivu. Ima puno ljudi koji su oduvek ateisti. Evo, imam sina koji zna da ja verujem u ''boga''(na svoj način, ne u boga kojeg crkve propovedaju), a on nikada nije verovao u nikakva božanstva, jednostavno postoje osobe koje od malena odbacuju bilo kakav autoritet i nametanje dogmi od strane bilo koga. Jeste da mu ja nikada ništa nisam ni nametala - pa iz toga proizilazi da je imao pravo izbora, i izabrao. Poštujem njegov i svačiji izbor, neki nepisani ''zakon'' bi trebao biti da svako tako učini: da vernici poštuju pravo nevernika da ne veruju u boga, i obrnuto, da ateisti poštuju pravo vernika da veruju u boga.

Najpre bi se trebalo poštovati pravo da svako SAM izabere u šta će verovati, a ne da mu se od malena nameću dogme i ispira mozak.

Citat :
Objektivno sam ti odgovorio tvoj post.

Jesi, drago mi je što fino vodimo dijalog. :948208144:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 6:49 pm

@pesma,

drago mi je da vodimo pozitivan dijalog bez nekog podjebavanja ili slicno, to mi se svidja.

Zivim u gradu gdi ima oko 80% ateista i mogu samo reci da oni samo u sebe vjeruju i u svoj dzeb. To sam htio samo reci.

Izgleda da ima razlike izmedju ateista kao sto i kod katolika, pravoslavaca, muslimana itd.

Nadam se, da sama primjecujes da Ti sa svojim zdravim razumom razmisljas i pises ali ne sa svojim srcem.

Da bi mogla da razmisljas i sa srcem svojim moras imati neku relegiju koja ti to i daje, kao recimo...ljubav, dobrota itd.

Nekazem i nemislim da su ateisti losi ili dobri ljudi, samo su drugaciji od ljudi koji u nesto vjeruju.
To pricam samo iz svoje okoline, jer snjima ovdje zivim.

ne znam
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra



Datum upisa : 26.09.2014

Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 7:24 pm

OK, misliš da ateisti ne veruju u ništa, pa stoga ne mogu biti duboko moralni, ne mogu biti posvećeni onome u šta veruju, ako sam te dobro razumela?
Neki kažu da ateisti veruju da nema boga, ateisti za sebe govore da veruju zdravom razumu i dokazima kada donose zaključke o nepostojanju boga(dakle, veruju u ono što je njima bitno). U potrazi za logičnim objašnjenjima ne usuđuju se da prekorače propisanu granicu razmišljanja. Prihvatam njihov izbor, i ne sudim im zbog njega.

Citat :
Nadam se, da sama primjecujes da Ti sa svojim zdravim razumom razmisljas i pises ali ne sa svojim srcem.
Ne, upravo pišem srcem,  :heart1:  želim da ljudi osete pravu potrebu za bogom ljubavi, a ne da se licemerno zadovoljavamo tamo nekakvim nametnutim obredima i tradicijom koja ima veze sa magijom i prastarim kultovima, ali tu iskrene ljubavi nema, ili je ima isuviše malo jer strah od boga koji kažnjava sve nadvladava - to nam serviraju današnje crkve i sveštenstvo iz sebičnih razloga.
Dok razmišljam, pišem i dišem, koristim i razum, nisam ga ekscentrično odbacila zbog bilo koje dogme, ne plašim se promena, samokritike i odbacivanja bilo čega za šta uspostavim da je moja zabluda. Dugo sam bila ortodoksni vernik u Hrista, vremenom je moja vera tražila više potvrda i dokaza, moja saznanja su se gomilala, a srce mi je oduvek bilo željno istine i ljubavi(od malena sam samoinicijativno proučavala Bibliju), verujem u boga kojeg nije opisala niti jedna religijska knjiga, boga svega i svih,  duga priča, druga tema...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 EmptyPon Mar 23, 2015 7:41 pm

pesma ::
OK, misliš da ateisti ne veruju u ništa, pa stoga ne mogu biti duboko moralni, ne mogu biti posvećeni onome u šta veruju, ako sam te dobro razumela?
Neki kažu da ateisti veruju da nema boga, ateisti za sebe govore da veruju zdravom razumu i dokazima kada donose zaključke o nepostojanju boga(dakle, veruju u ono što je njima bitno). U potrazi za logičnim objašnjenjima ne usuđuju se da prekorače propisanu granicu razmišljanja. Prihvatam njihov izbor, i ne sudim im zbog njega.

Citat :
Nadam se, da sama primjecujes da Ti sa svojim zdravim razumom razmisljas i pises ali ne sa svojim srcem.
Ne, upravo pišem srcem,  :heart1:  želim da ljudi osete pravu potrebu za bogom ljubavi, a ne da se licemerno zadovoljavamo tamo nekakvim nametnutim obredima i tradicijom koja ima veze sa magijom i prastarim kultovima, ali tu iskrene ljubavi nema, ili je ima isuviše malo jer strah od boga koji kažnjava sve nadvladava - to nam serviraju današnje crkve i sveštenstvo iz sebičnih razloga.
Dok razmišljam, pišem i dišem, koristim i razum, nisam ga ekscentrično odbacila zbog bilo koje dogme, ne plašim se promena, samokritike i odbacivanja bilo čega za šta uspostavim da je moja zabluda. Dugo sam bila ortodoksni vernik u Hrista, vremenom je moja vera tražila više potvrda i dokaza, moja saznanja su se gomilala, a srce mi je oduvek bilo željno istine i ljubavi(od malena sam samoinicijativno proučavala Bibliju), verujem u boga kojeg nije opisala niti jedna religijska knjiga, boga svega i svih,  duga priča, druga tema...


Dobro si me razumela, mislim i kazem. Ako primas i dajes Boziju ljubav onda je mozes samo i osjecati.
Sve ostalo je teorija i filozofija u mojim ocima, ali samo u mojim!

Ali svatku rijec sam razumio, svhacam te dobro, znam sta zelis reci. Imas svoje JA i to cjenim jako kod ljudi. top88
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Deset Božijih Zapovjedi   Deset Božijih Zapovjedi - Page 2 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Deset Božijih Zapovjedi
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Deset forumskih zapovesti !!!
» Deset trikova za perfektno skuvanu testeninu
» Pobeda opozicije- deset godina posle?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: