Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
POVRATAK CARRINGTONA Kultna 'Dinastija' postaje film
Autor serijala koji je žario i palio 80-ih prošlog stoljeća priprema filmski prequel koji će se odvijati dvadeset godina ranije
Čini se da će legendarni serijal 'Dinastija' dobiti svoj nastavak – na filmu. Sapunica koja je osvajala srca kućanica 80-ih godina prošlog stoljeća, a emitirala se od 1981. do 1989, bila je dugo prva na ljestvici gledanosti. Autor serijala Richard Shapiro tvrdi da se sprema filmski prequel priče o imućnoj obitelji iz Colorada, koji će vremenski biti smješten u 60-e godine.
'Bila je to ideja moje kćerke Florie, a nama je zazvučala jako primamljivo. U prequelu mladi Blake ne zna da je sin Toma Carringtona te se odjednom nađe na vrhu kompanije okružen plaćenim ubojicama, zavjerama i ljudima koji mu žele preoteti mjesto', objasnio je Shapiro za E! Online.
U originalnom serijalu glumac John Forsythe portretirao je Blakea, Linda Evans glumila je njegovu drugu, dobrodušnu ženicu, dok je legendarna Joan Collins u ulozi prve, prijetvorne i pohlepne bivše supruge bila zadužena za intrige i podmetanja.
Godine 1991. snimljena je nova TV miniserija, ali ovo je prvi plan za filmsku verziju kultnog serijala.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Poslednji izmenio Kijara-brm dana Ned Mar 20, 2011 11:10 am, izmenjeno ukupno 1 puta
ŽENA SA STILOM Eva Longoria kao Alexis iz Dinastije
Čak i one mlađe generacije koje nisu pratile kultnu seriju 'Dinastija' koja je obilježila osamdesete, znat će ponešto o stilu i manirama nezaboravne spletkarošice Alexis. Upravo na nju je, na događanju u Hollywoodu, podsjećala Eva Longoria
Na predstavljanju prve linije nakita za mladenke s potpisom Neil Lane, glumica Eva Longoria Parker pojavila se u stilu osamdesetih. Najdojmljiviji su bili rukavi crne haljine koji su, unatoč laganom prozirnom materijalu, na ramenima bili visoko uzdignuti. Ostatak haljine pratio je liniju njezina vitka tijela, a porub je završavao po sredini koljena.
Iznimno svečana ogrlica odlično joj je pristajala, a najvjerojatnije je riječ o jednom od biranih komada iz nove kolekcije koju je na događanju predstavio sam autor Neil Lane.
Dramatično naglašene velike oči, samouvjeren pogled, samouvjeren hod u vrtoglavim štiklama - u svakom se pogledu Longoria uspjela približiti velikoj zvijezdi 80-ih.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
KRAJ DINASTIJE Umro glumac koji je tumačio Bena Carringtona
Nakon što je prije par dana u 92. godini preminuo glumac John Forsythe koji je utjelovio Blakea Carringtona, glavu obitelji popularne sapunice 'Dinastija', jučer je u 67. godini života umro i Christopher Cazenove koji je u seriji glumio njegova brata Bena Chrisopher Cazenova koji je u sapunici 'Dinastija' glumio Bena Carringtona, zločestog brata neodoljivog Blakea i partnera zle Alexis, umro je od sepse. Dok je Forsythe dobio čak dva Zlatna globusa zahvaljujući ulozi Blakea Carringtona, Christopher će ostati zapamćen po ulozi zlog brata, iako je iza sebe ostavio uloge u preko 20 igranih filmova, a najčešće je tumačio likove engleskih aristokrata. Pred kraj života ostvario je par epizodnih uloga u TV seriji 'Sudac John Deed'.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
U 92. GODINI OD RAKA Umro Blake Carrington iz Dinastije
Američki glumac John Forsythe, najpoznatiji po ulozi Blakea Carringtona u sapunici 'Dinastiji', umro je u 92. godini John Forsythe umro je u svome domu u Kaliforniji nakon duge borbe s rakom. Njegova glumačka karijera na pozornici, filmu i televiziji trajala je gotovo sedam desetljeća.
Svakako je najpoznatiji po ulozi Blakea Carringtona u 'Dinastiji', jednoj od najpopularnijih sapunica koja se ikada prikazivala na američkoj televiziji. Forsythe je zahvaljujući toj devetogodišnjoj seriji postao ikona popularne kulture u SAD-u.
Drugi najpoznatiji Forsytheov televizijski posao bilo je davanje glasa tajanstvenom šefu 'Charlijevih anđela'. Ulogu je, osim u televizijskoj seriji, ponovio i u dva filmska nastavka (2000. i 2003.), što mu je i bio posljednji hollywoodski angažman.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
ZLOČESTA ALEXIS IZ 'DINASTIJE' Joan Collins u 76. izgleda kao u danima najveće slave
Alexis Carrington iz kultne serije 'Dinastija' inspirirala je kolekciju nakita dizajnera Alexisa Bittara, a kao zaštitno lice kolekcije odabrana je Joan Collins. Unatoč svojih 76 godina Joan izgleda baš kao u danima najveće slave Sipa Razbarušena crna kosa, blijeda put, dramatična šminka, glamurozna odjeća i nakit oduvijek su bili zaštitni znak glumice Joan Collins, zločeste Alexis iz kultne serije 'Dinastija'. U svojoj 76. godini glumica izgleda bolje nego u svojim najslavnijim danima.
Iako je to u velikoj mjeri zasluga majstora Photoshopa, Joan Collins i dalje izgleda dosljedna sebi, glamurozna, baš kao i nekada. Glumica je odabrana kao zaštitno lice za nakit Alexisa Bittara, a cijela je kolekcija nadahnuta upravo njenim likom Alexis Carrington iz kultne serije 'Dinastija'.
'Alexis Bittar je moj najdraži dizajner nakita. Njegovi modeli odlično pristaju uz moju osobnost. Uvijek kada nosim njegov nakit osjećam se seksi i glamurozno', otkrila je zvijezda jedne od najslavnijih serija svih vremena. Joan Collins je zločestu Alexis glumila od 1981. do 1989. godine.
Joan Collins sa svojih 76 godina i dalje izgleda sjajno iako, tvrdi ona, nikada nije bila na estetskoj operaciji. 'Pred kamerom moje lice više ne izgleda ni približno kao nekada, ali, kvragu, pa svi moramo jednom ostarjeti', rekla je Joan.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Dinastija ili engl. Dynasty je naziv popularne američke sapunice koja se je od 1981. do 1989. prikazivala na američkoj TV mreži ABC. Radnja serije se odvija u američkom gradu Denveru, u saveznoj državi Colorado, te prati život bogate naftaške porodice Carrington. Nakon devet sezona 1989. godine prestalo je snimanje serije. Serija se smatra jednom od najgledanijih u svijetu.
Serija je u tadašnjoj SR Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji, kao i u ostatku svijeta dosegla iznimnu popularnost i postigla velik utjecaj na tadašnju popularnu kulturu. Popularnost serije u bivšoj SFRJ tumačila se je teškim okolnostima ekonomske krize u kojoj se našla tadašnja država. Glamur, raskoš i bogatstvo su bile nepoznata kategorija u socijalističkoj Jugoslaviji, pa je Dinastija bila jedna od prvih serija u kojoj se je mogao vidjeti život multimilijunaša u jednoj kapitalističkoj državi, što je postalo prihvatljiva alternativa tadašnjem socijalističko-upravnom poretku.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Nominalni protagonist serije je bio Blake Carrington (a koga je tumačio John Forsythe), naftni tajkun i vlasnik kompanije "Denver Carrington", koji je živio na ogromnom imanju od 48 sobe van Denvera. Uz njega su najvažniji protagonisti bili Blakeova supruga Krystle (Linda Evans) te bivša supruga Alexis. Osim Carringtonove porodice, protagonisti su bili i suparnički Colbyjevi, čiji je život od 1985. do 1987. godine pratila kratkotrajna spin off serija The Colbys. Dvije godine nakon prestanka snimanja serije, neki od njenih likova su se ponovno pojavili kako bi nedovršenim zapletima dali finale u mini-seriji Dynasty: The Reunion.
Tvorci likova i radnje su bili Richard i Ester Shapiro, bračni par holivudskih scenarista koji je iza sebe imao prilično iskustva sa scenarijima za B-filmove i sapunice, ali su bili gotovo nepoznati u Hollywoodu početkom 1980-ih. Njihovu ideju za seriju za denverskim naftnim tajkunima je prihvatio Aaron Spelling, televizijski producent koji je zahvaljujući nizu hit-serija 1970-tih već bio holivudska legenda. Poticaj za stvaranje serije je dao i uspjeh Dallasa, koji je imao sličnu premisu, ali i predstavljao prvu uspješnu primjenu novog televizijskog formata - večernje sapunice, odnosno kombinaciju visokobudžetne dramske serije koja se emitira jednom tjedno navečer, ali sa sadržajima dotada karakterističnim za sapunice.
Bračni par Shapiro je originalno zamislio da se glavni protagonisti zovu Parkhursti, a da njihovi suparnici budu Corbyjevi. Uloga glavnog protagonista, odnosno Blakea Carringtona, ispočetka je ponuđena Georgeu Peppardu. Međutim, Peppard je nakon određenog vremena shvatio da se ne može identificirati s moralno ambivalentnim likom kao što je Blake, te je ulogu na kraju preuzeo Forsythe, inače Spellingov stari suradnik, dotada poznat kao glas "Charlieja" iz popularne TV-serije Charliejevi anđeli.
Pilot-epizoda serije, odnosno trosatni TV-film pod naslovom "Oil" ("Nafta") je snimljen 1980. godine, ali je njegovo emitiranje - koje je trebalo započeti u jesen iste godine odgođeno zbog štrajka scenarističkog sindikata WGA. Serija je emitiranje počela tek u januaru 1981. godine, te je prva sezona imala samo 15 epizoda.
Prva sezona Dinastije se često navodila kao bitno drukčija od ostatka serije, odnosno da se od nje razlikovala po sadržaju i općem tonu. Dijelom se to tumačilo eksperimentiranjem tvoraca serije, odnosno ustručavanjem da u potpunosti preuzmu formulu "sapunice", a dijelom nastojanjem da se seriji da svojevrsna "ozbiljnost" inzistiranjem na socijalnim i društveno angažiranim motivima zapleta. Kasniji kritičari su imali običaj tvrditi kako prva sezona izgleda kao "književna klasika" u usporedbi sa scenarijima koji su bili karakteristični za sljedećih osam.
Radnja je započela vjenčanjem Blakea Carringtona sa svojom bivšom sekretaricom Krystle Jennings, odnosno njenim nastojanjem da se prilagodi novom životu. Krystle je bila predmet prezira kako od strane osoblja, tako od strane Fallon Carrington (Pamela Sue Martin), Blakeove promiskuitetne kćeri iz prvog braka. Blakea je, pak, vlastiti mladi, idealistički sin Steven Carrington (Al Corley) kritizirao zbog kapitalističke bahatosti i nemoralnog poslovanja, da bi se na potom otkrilo kako je temelj sukoba oca i sina u tome što je Blake saznao da mu je potencijalni nasljednik homoseksualac. Nešto kasnije se u Denver s Bliskog Istoka vratio Matthew Blaisdel, vodeći geolog "Denver-Carringtona" i nekadašnji Krystlein ljubavnik; njegovi pokušaji da ponovno započne vezu su ga doveli u sukob s Blakeom, ali i zakomplicirali život njegove disfunkcionalne porodice koju uz buntovnu kći-tinejdžerku čini i Claudia (Pamela Belwood), supruga koja je tek puštena iz duševne bolnice. U međuvremenu je, pak, Carringtonov suparnik Cecil Colby (Lloyd Bochner) isposlovao brak Fallon sa svojim nećakom Jeffom kako bi tako stekao kontrolu nad "Denver-Carringtonom". Radnja serije je kulminaciju imala u trenutku kada Blakea spopada bijes kada Stevena uhvati u zagrljaju s njegovim bivšim ljubavnikom Tedom Dinardom, te dolazi do tučnjave u kojoj Dinard slučajno pogine. Završni kadar sezone je bio na suđenju Blakeu za ubistvo na mah, odnosno trenutak kada u sudnicu kao svjedok ulazi njegova bivša supruga Alexis. Ulazak Alexis i dolazak na vrh [uredi - уреди]
Početak druge sezone (1981/82), odnosno epizoda pod naslovom "Ulazi Alexis" ("Enter Alexis") je po mnogima predstavljala prekretnicu serije. U međuvremenu je Spelling uz Shapirove kao scenariste angažirao još jedan bračni par - Eileen i Roberta Masona Pollocka, iskusne i uspješne pisce televizijskih sapunica koji su poslušali sugestiju da iz scenarija budućih epizoda izbace reference na naftni posao, odnosno stvarni život, a više naglaska daju na "sapunski" sadržaj. To je, između ostalog, uključivalo i sve besramnije korištenje "sapunskih" obrata kao što su dolasci dotada potpuno ignoriranih i nepoznatih članova najuže rodbine protagonista.
Alexis je za to bio najbolji i najuspješniji primjer. Njen lik glamurozne žene, ali i beskrupulozne manipulatorice koja ne preza ni od čega da bi postigla svoj cilj je postao ikona cijele serije, zasjenivši sve ostale, a ugledna engleska glumica Joan Collins je dosegla vrhunac karijere. Alexis je užasavala, ali i fascinirala publiku svojom zloćom, postavši jednim od likova "koje su voljeli mrziti".
Istovremeno se Krystle nametnula kao njena antiteza, a sukob dvije žene je bio jedan od glavnih motiva te serije. Taj se sukob prvo odvijao kroz brojne verbalne okršaje čim bi se njih dvoje našli jedno kraj drugog, a u nekim epizodama eskalirali i u fizičke obračune, koji se smatraju jednim od najpopularnijih trenutaka cijele serije.
Dinastija je zahvaljujući Alexis i drugim "sapunskim" likovima vrlo brzo sticala veliku gledanost. Tome je dosta doprinosio i za tadašnje televizijske standarde neobično visok budžet, koji je uglavnom odlazio na raskošnu scenografiju, kostime i druge rekvizite koji su na najuvjerljiviji mogući način publici - ne samo u SAD, nego i širom svijeta - morali dočarati dotada nezamislivi život bogataške elite. "Glamur" vezan uz seriju je potvrđen kada su se godine 1983. u jednoj epizodi nastupili bivši američki predsjednik Gerald Ford i bivši ministar vanjskih poslova Henry Kissinger tumačeći sami sebe, a što je predstavljalo presedan za ličnosti takvog kalibra.
Vrhunac Dinastije je predstavljala peta sezona (1984/85) kada je serija na američkom tržištu došla na prvo mjesto gledanosti. U međuvremenu je uspjeh serije potakao i izdanja u drugim medijima. Po motivima prve dvije sezone je Eileen Lottman napisala dva romana "Dynasty" (1982) i "Alexis Returns" (1983), a sljedeće godine je bračni par Shapiro izdao Dynasty: The Authorized Biography of the Carringtons, svojevrsnu "službenu" biografiju svih likova serije. U to doba je serija imala snažan utjecaj na svjetsku modu, a kostimi za likove Dinastije su poslužili za dizajne visoke mode. Osim toga su slijedili parfemi Forever Krystle ("Zauvijek Krystle"), lutke, donje rublje, pa čak i zidni tapeti s motivima iz serije. "Moldavijski masakr" [uredi - уреди]
Godine 1985. Dinastija je dobila neželjeni dodatni publicitet zahvaljujući uvođenju Daniela Reecea, uzgajivača konja zaljubljenog u Krystle koji ju u jednoj sceni poljubio. Reecea je tumačio Rock Hudson, za koga se iste godine ispostavilo da boluje od AIDS-a, a od koga je nedugo potom i umro. S obzirom da se tada relativno malo znalo o prirodi i načinu prenošenja te bolesti, publika se ozbiljno zabrinula za budućnost serije.
Ipak, vjerojatno najdramatičniji trenutak sezone, a i cijele serije, je bila epizoda "Royal Wedding" ("Kraljevsko vjenčanje"), originalno emitirana 15. maja 1985. Zaplet se odvijao u fiktivnoj zemlji Moldaviji gdje se Blakeova mlađa kći Amanda Carrington treba udati za princa Michaela. Međutim, tokom vjenčanja - kome prisustvuju svi likovi - izbija državni udar i pučisti upadaju u crkvu te vatrom iz automatskog oružja kose sve uzvanike. Iako je Dinastija tada, po uzoru na Dallas, već bila uspostavila običaj da sezone završava cliffhangerima s potpuno neizvjesnom sudbinom protagonista, ovakav završetak sezone, koji su kritičari nazvali "moldavijskim masakrom" je šokirao publiku razmjerima krvoprolića, ali isto tako osigurao da se cijelo ljeto 1985. godine iščekuje početak nove sezone kako bi se vidjelo tko će, i da li će se itko od smaknutih uzvanika ponovno pojaviti na malim ekranima.
1980-ih, a i kasnije, se špekuliralo kako je ovako drastičan producentski potez bio motiviran nastojanjem da se izvrši pritisak na glumce koji su, svjesni svoje planetarne popularnosti, tražili sve veće honorare u zamjenu za nastavak angažmana u sljedećoj sezoni. U svakom slučaju, ti su pregovori urodili plodom. Na početku šeste sezone (1985/86) se ispostavilo kako su svi likovi, osim dvoje sporednih, preživjeli masakr usprkos kiši metaka kojoj su bili izloženi.
Publika, iako naviknuta na "sapunske" obrate, ovaj neočekivan, ali ne previše uvjerljiv, rezultat nije dočekala s velikim oduševljenjem. Kasniji kritičari su "moldavijski masakr", odnosno njegoo razrješenje, kasnije nazvali trenutkom kada je Dinastija "preskočila morskog psa". Gašenje serije [uredi - уреди]
Likovi Jeffa i Fallon su napustili šestu sezonu kako bi nastupili u Colbyjima, seriji koja će se snimati sljedeće dvije sezone. Iako su uvedeni novi likovi koji bi ih trebali zamijeniti, odnosno ubačeni novi zapleti, Dinastija je te sezone počela gubiti na popularnosti. U sedmoj sezoni (1986/87) je zabilježen dramatičan pad na 24. mjesto gledanosti u SAD, da bi osma sezona (1987/88) završila s gledanošću ispod 30. mjesta.
Zbog toga je za devetu sezonu (1988/89) dramatično srezan budžet, a to se odrazilo i na glavne glumce. Joan Collins i Linda Evans su pristale nastupiti u samo polovici svih epizoda, te su scenaristi bili prisiljeni smišljati izgovore za nestanak njihovih likova. Usprkos nastojanja da se serija očuva tako što je sezona završila s još jednim cliffhangerom koji sudbinu likova čini neizvjesnom, ABC je u proljeće 1989. godine donijela odluku da se Dinastija više neće snimati. Mnogi od kasnijih kritičara su trenutak u kome je postalo jasno da više neće biti serije koja je obilježila jednu epohu nazvali "danom kada su 1980-e završile".
Pod pritiskom fanova je godine 1991. snimljena mini-serija pod naslovom Dynasty: The Reunion, a čija je jedina svrha bila ponovno okupiti najvažnije likove te dati svojevrsni konačni kraj zapletu koji je ostao nejasan. Mini-serija je originalno emitirana u oktobru iste godine te bila relativno slabo primljena od publike, a odbijena od strane kritike.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Naslov: Re: Nezaboravni klasici televizijskih sapunica Ned Mar 20, 2011 11:12 am
Nakon dugo godina Hrvatsku je prodrmala groznica televizijskih sapunica, ista onakva kakvu pamtimo devedesetih godina. Turske produkcijske kuće preuzele su ulogu glavnih distributera u svijetu sapunica, a programi na našim malim ekranima prepuni su svakodnevih priča o junacima koji nam dolaze iz Turske. No imaju li domaće i strane telenovele 'ono nešto' što je stare sapunice činilo nezaboravnima? Prisjetimo se zlatnog doba sapunjara i sapunica koje su žarile i palile našim krajevima Dallas
Sjećate li se Jocka Ewinga i njegova neizostavnog Stetsona te njegova tri sina: egocetričnog J.R.-a, 'crne ovce' Garyja i idealističkog Bobbyja? Svi oni su protagonisti radnje jedne od najpopularnijih dramskih serija svih vremena, Dallasa. Za one koje nisu pratili seriju, priča se vrti oko života naftaške obitelji Ewing, a glavni protagonist radnje je Jock, naftni magnat u vječnom sukobu sa svojim bivšim prijateljem i poslovnim partnerom 'Diggerom' Barnesom, kojemu je preoteo naftnu kompaniju, ali i djevojku Ellie.
Dallas je bila jedna od najpopularnijih i najuspješnijih dramskih serija na cijelom svijetu, a počela je prikazivanje davne 1978. godine te trajala punih 13 godina. Kombinirajući elemente dramske serije sa sadržajima dotada karakterističnim za sapunice, jedna je od prvih koja dobiva titulu tzv. večernje sapunice, a glumac Larry Hagman koji je tumačio lik pokvarenog i zlog J. R. Ewinga postao je pop ikona svoga doba.
Prije godinu dana američka TV mreža TNT počela je s pripremama za novu verziju poznate serije, u kojoj bi glavni junaci trebali biti nove snage obitelji Ewing. Producenti pokušavaju nagovoriti dio stare ekipe da pristane odglumiti barem epizodne uloge u novom 'Dallasu'. To se prvenstveno odnosi na Larryja Hagmana koji je glumio glavu obitelji J. R. Ewinga, Patricka Duffyja koji je odigrao dobricu Bobbyja Ewinga te Kena Kerchevala koji se proslavio u ulozi Cliffa Barnesa.
Dinastija
Sapunica koja nastaje nekoliko godina nakon Dallasa, a imala je i sličnu radnju, postaje najpopularniji američki proizvod osamdesetih godina. Dakako, riječ je o seriji 'Dinastija' koja je praznila ulice bivše države ponedjeljkom navečer kada je bila emitirana.
Svi se sjećamo Blakea, glave obitelji Carrington koja je svoje carstvo izgradila na naftnom imperiju u Denveru. Uz njega su najvažniji protagonisti bili Blakeova supruga Krystle i bivša supruga Alexis, te djeca Fallon i Steven. Da se sve ne bi vrtilo samo oko Carringtona, postojala je i suparnička obitelj Colbyjevih koji sredinom osamdesetih dobivaju i svoju vlastitu seriju. Kao u svakoj sapunici, bilo je tu s vremenom i izvanbračne djece, prevara, urota i svih elementa koji privlače publiku iz dana u dan.
Bračni par holivudskih scenarista Richard i Ester Shapiro tvorci su likova i radnje kultne sapunice, a njihovu priču o denverskim naftnim tajkunima prihvatio je car televizijske produkcije Aaron Spelling i od nje učinio jednu od najgledanijih serija svih vremena. Uvođenjem lika Alexis u drugoj sezoni serija je stekla megapopularnost, a lik glamurozne manipulatorice, koji je izvrsno odglumila engleska glumica Joan Collins, fascinirao je publiku svojom zloćom te postao jedan od najomiljenijih likova u povijesti televizijskih serija.
Santa Barbara
I stari i mladi trčali su svakodnevno pred male ekrane u 18.35 kako bi pratili nove događaje najpopularnije serije u Hrvata. Naravno, riječ je o 'Santa Barbari', moglo bi se reći carici u svijetu televizijskih sapunica. U čak 2137 nastavka glavni glumci su proživjeli sve moguće životne tragedije, a neki su čak umirali te ponovno oživjeli.
Priča je smještena u američki gradić Santa Barbaru, a radnja kreće od bogataške obitelji Capwell na čijem čelu je C. C. i njegova žena Sophia. Kako to biva u radnjama sapunica, imaju pregršt djece i smrtne neprijatelje. Svi pamtimo nezaboravnu ljubav između bogatašice duge plave kose Eden i policajca hispanskog podrijetla Cruza, kojeg prepoznajemo po uskim plavim trapericama i kožnoj jakni. Ne bi sapunica bila sapunica da nema glavnih negativaca, a u slučaju 'Santa Barbare' to su Gina i Keith koji su svojim spletkama zagorčavali život ostalim protagonistima.
Iako ima obožavatelje diljem svijeta, stvoren je i klub ljudi koji nemaju riječi pohvale za nju, ali mora se priznati da ne postoji osoba koja barem nije čula za zgode i nezgode glavnih junaka. Devedesetih godina serija postaje popularna diljem svijeta i prikazuje se u četrdesetak zemalja. A koliko je bila popularna kod nas, dokazuje činjenica da je bila uplaćena misa na kojoj se molilo da Eden ustane iz invalidskih kolica i opet stane na noge, a ekipa sa zadarskog radija podijelia bi uloge i za vrijeme rata imala bi 'live' prijenose poznate sapunice.
Strasti
Oni žive u gradiću Harmonyju, životi su im puni ljubavnih zgoda i nezgoda, a uz sve realne probleme dogodi se još i koja nadrealna misterija. Riječ je o američkoj sapunici 'Strasti' nastaloj krajem devedesetih godina, a kreirana od strane veteranskog pisca Jamesa E. Reillya koji je poznat po maratonskoj sapunici 'Drugi svijet' i 'Dani naših života'.
Sapunica je u prvi mah doživjela oduševljenje kod publike zbog samog autora, ali i vrlo neobične tematike. Glavni junaci prvih godina bili su vještice i vukodlaci, a jedan od centralnih likova je bila Charity, mlada djevojka koja je bila opsjednuta 'silama zla'. Kako je vrijeme odmicalo tako su i Strasti postajale 'normalnije', i s vremenom uvode gledatelje u živote četiriju obitelji: imućne obitelji Crane, tipične američke obitelji Bennett, afričkoameričke obitelji Russell i irsko-latino obitelji Lopez-Fitzgerald. Naravno tu je i nezaboravni lik vještice Tabithe i njenog lutka Timmya koji se protežu tijekom cijelog serijala.
Neobičnu sapunicu u Hrvatsku je dovela Nova TV koja je prikazala samo prve dvije sezone, odnosno 520 epizoda. Unatoč mnogim zahtjevima od strane gledatelja, nove epizode nikad nisu kupljene. 'Strasti' su jedina sapunica koja je količinski nadmašila Santa Barbaru, u devet godina prikazivanja snimljena je 2231 epizoda.
Beverly Hills 90210
Kada se ujedine snage najpoznatijeg američkog producenta Aarona Spellinga i scenarista Darrena Stara, uvijek nastane kultna serija. Njihova prva suradnja počinje početkom devedesetih na seriji 'Beverly Hills 90210' koja postaje najpopularnija tinejdžerska sapunica svih vremena, a u Hrvatskoj nije postojala osoba mlađe dobi koja svaku subotu ne bi bila prikovana uz mali ekran prateći događaje u životima mladih bogatih Amerikanaca.
Glavni likovi su blizanci Brandon (Jason Priestley) i Brenda Walsh (Shannen Doherty), tinejdžeri koji su se doselili sa svojim roditeljima, Jimom i Cindy, iz Minneapolisa u bogati i glamurozni Beverly Hills, gdje su im kolege iz razreda djeca bogatih i slavnih. Serija prati i životne priče njihovih prijatelja, najpopularnije djevojke u školi Kelly Taylor, umišljenog Stevea Sandersa, 'zločestog' dečka Dylana McKaya, štreberice Andree Zuckerman, školskog DJ-a Davida Silvera i prpošne Donne Martin. Serija se bavi problematikom mladih, a iz epizode u epizodu obrađuje se mnoge teme poput alkoholizma, prava homoseksualaca, zloupotrebe droga, nasilja u obitelji, samoubojstva, AIDS-a te tinejdžerske trudnoće.
Tijekom ljeta 1991. serija je stekla ogromnu popularnost i veliki broj poklonika, a Jason Priestley i Luke Perry preko noći su postali tinejdžerski idoli. Iako su svi predviđali zvijezdane karijere glavnih glumaca, danas oni više manje životare po Hollywoodu. Luke Perry, koji je tumačio lik Dylana, od tinejdžerskog seks simbola prerastao je u ocvalog glumca, a popularni Brandon, odnosno Jason Priestley, bacio se u redateljske vode, što se pokazalo potpunim promašajem. Brian Austin Green, kojeg pamtimo kao Davida, okušao se u glazbenim vodama, gdje je doživio potpuni fijasko i proglašen je ni više ni manje nego samo 'lošom kopijom Vanilla Icea', a nakon 'Beverly Hillsa' najveći uspjeh mu je što je u bračnu luku uplovio s jednom od najizazovnijih glumica današnjice - Megan Fox.
Nismo zaboravili na klasike serija koje nam većinom dolaze s područja Južne Amerike, kao što su 'Divlja ruža', 'Marisol', 'Esmeralda', 'I bogati plaču'... No popis bi bio beskonačan, stoga smo odlučili najboljim televizijskim novelama s hispanskog govornog područja posvetiti poseban članak u budućnosti.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: Nezaboravni klasici televizijskih sapunica Ned Mar 20, 2011 11:22 am
Auuuuuuuuuuuu....jako dobro se sećam ovih (bljak ) serija . Ko je onda mislio da će uslediti daleko gore -španske, meksičke,turske -pa onda i ove naše domaće sapunice ?
"Gradić Peyton" Grace Metalious. Jedan od najzloglasnijih romana svojeg doba, u kojem su se otkrivale skrivene tajne jednog sveameričkog gradića, nije dobro prošao kod kritičara. Priča Grace Metalious koja je kulminirala otkrićem junakinje Allison MacKenzie da se njezina majka nikada nije udala te da je ona izvanbračno dijete - nazvana je "uvredljivo jednostavnom". No, reakcija na tržištu je bila posve drugačija. U prvih deset dana rujna 1956. prodano je 60.000 primjeraka tvrdog uveza, a u prvih mjesec dana okruglih 100.000.
Prava lavina pokrenuta je tek paperback izdanjem, u to vrijeme još novim oblikom izdavaštva, korištenim najviše tijekom Drugog svjetskog rata kada je vlada opskrbljivala vojnike velikim brojem jeftinih izdanja mekog uveza.
Bez ikakve se marketinške kampanje paperback izdanje "Gradića Peytona" prodavalo samo od sebe - i to u prvoj godini u čak milijun primjeraka! Sljedeće je godine prodano još milijun romana, a prodaja je bila iznimno velika tijekom pedesetih i šezdesetih. Dvije godine nakon prvog izdanja "Gradić Peyton" je prestigao i do tada nedodirljivi bestseler "Prohujalo s vihorom" te je postao najprodavaniji roman svih vremena.
Farrow i O'Neal zaštitna lica
Već 1957. pojavila se filmska verzija "Gradića Peytona" s Lanom Turner. Međutim, mnogo je veći trag roman ostavio na televiziji. Dapače, uspjeh serije premašio je i uspjeh knjige.
Čini se da se od sapunizacije "Gradića Peytona" nije previše očekivalo. Mia Farrow već je na početku emitiranja željela raskinuti ugovor s ABC-om. Kad je serija postala senzacijom, nije odustala od namjere da svoju glumačku karijeru usmjeri prema ambicioznijim projektima. No, to više nije bilo moguće. Ona i Ryan O'Neal postali su zaštitnim licima serije i ABC-u nije bilo ni na kraj pameti da pusti prvu veliku zvijezdu soap-opere. Mia Farrow uspjela je raskinuti ugovor tek nakon dvije godine, i to navodno uz pomoć svojeg supruga Franka Sinatre, tada vrlo utjecajnog i u Hollywoodu, i u drugim sferama američkog društva - od političkih do gangsterskih. "Gradić Peyton" je bio i prva sapunica emitirana u tadašnjoj Jugoslaviji. U pionirsko doba Televizije Zagreb i JRT-a najčešća televizijska roba bile su humoristične i glazbene studijske emisije. Liberalizacijom društva tijekom šezdesetih na televiziji se pojavio "Gradić Peyton". Sapunica u kojoj ništa nije trajno osim trajnog fabulističkog rastakanja svake osnovice za trajniju sreću, spustila se kroz eter poput bojnog plina. Domoroci socijalizma pokazali su se prirodno potpuno neotpornima na opijum soapa. Otada će se kroz sapunice moći pratiti cijela alternativna povijest raspada Jugoslavije. Sedamdesetih se gledalo "Ptice umiru pjevajući". Kriza osamdesetih događala se uz pozadinu "Dinastije".
U vrijeme rata u skloništima i rovovima gledala se "Santa Barbara". Kraj devedesetih prošao je s "Marisol"... Dramatični društveni događaji smjenjivali su se s dramatičnim preokretima u sapunicama. Građani kao da su jednako proživljavali smrt Tita, "jogurt-revoluciju" (tijekom koje je Đorđe Balašević viđen s transparentom "Spasite robinju Isauru!"), Vance-Owenov plan za Bosnu... - kao i dramatičnu izvanzemaljsku otmicu Fallon ("Dinastija"), ili emocionalno devastirajući, prvu smrt prelijepe Eden ("Santa Barbara").
Paradoks sjećanja
Čini se da u toj povijesnoj memoriji televizijskih sapunica postoji i neki prenatalni paradoks sjećanja. Nekih se sapunica sjećamo iako se tada još nismo ni rodili. O fenomenu "Gradića Peytona" toliko smo slušali i čitali, da su nam se reprizna emitiranja polako stopila s prenatalnim uspomenama. Jer zbilja, razmislite malo, ako ste se uistinu rodili dvije ili tri godine nakon emitiranja "Gradića Peytona", odakle sjećanja na kolektivna gledanja serije? Odakle mirisi štrudle koje su donosile susjede? Odakle uzbuđenje klađenja na to tko će se vjenčati, tko umrijeti, a tko će otkriti da je fačuk? Odakle svi oni razdragani ljudi koji su se u vašem stanu okupljali da bi saznali hoće li se onaj jadni mladić osvetiti ocu za sva seksualna iskorištavanja?
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.