DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Madjarska i njena buducnost BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Madjarska i njena buducnost BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Madjarska i njena buducnost

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
drdoktor

drdoktor


Datum upisa : 03.01.2011

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 2:22 pm

Тепих Велике Мађарске у холу Савета Европске уније изазвао негодовања
недеља, 16. јануар 2011.

Велики тепих који је Мађарска поставила у холу зграде у којој је седиште Савета Европске уније, како би обележила почетак свог председавања Унији, критикован је због непримерене националистичке носталгије власти у Будимпешти.

Мађарска влада је тепих величине 202 квадратна метра поставила у седишту Савета ЕУ, где се састају званичници из 27 држава чланица Уније.

На тепиху је предстаљена хронологија историјских догађаја, мађарски краљеви, композитори и научници, а критику је изазвала мапа Велике Мађарске из 1848. године, када је владала великим делом данашње Словачке, Румуније и других суседних земаља, пренео је Би-Би-Си (ББЦ).

Аустријски члан Евопског парламента Улрика Лунацек изјавила је да мапа, која се налази у централном делу тепиха, представља тренутну намеру мађарског премијера Виктора Орбана да "превазиђе Тријанонски споразум", који је потписан 1920. и којим је Мађарска изгубила две трећине територије.

"То је веома назадан став Орбана, који уопште није у правцу заједничке европске будућности. То је, такође, потпуно погрешно схватање тренутних изазова са којима се суочава ЕУ", рекла је Лунацек.

Румунски посланик Јоан Мирча Паску је рекао да "важност која је придата 'Великој Мађарској' није најнадахнутији симбол за председништво Мађарске ЕУ".

"Такви потези ће вероватно изазвати националистичке реакције у ЕУ, у тренутку када је Унији најпотребнија солидарност", казао је Паску.

Портпарол мађарског председништва Мартон Хажду је одбацио критике, тврдећи да је тепих "у суштини хронологија културних, историјских и научних симбола или слика Мађарске".

Неки политичари у Словачкој, где живи велика мађарска мањина, такође су осудили постављање таквог тепиха, навео је ББЦ.

Тепих је осмислила уметница Ливија Папај, а одобрила га је мађарска влада.

(Танјуг)

Na kakvom se putu nalazi Madjarska?
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 2:30 pm

Mađarska je zacrtala svoj put ulaskom u EU.Sada su ovo samo sitni ustupci nacionalistima.A isti za volju,zaista je osakaćena kao država.
Ipak,mislim da je u pitanju jedna civilizacija,koja je čak i u doba onog Staljinizma uspevala kako tako da održi nivo.
Mislim da Mađarska ide pravim putam i drago mi je zbog toga.A simpatije sam prema njoj imao još u tom periodu kada sam se iskreno radovao svakoj neposlušnosti i otporu prema Moskvi.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
drdoktor

drdoktor


Datum upisa : 03.01.2011

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 2:50 pm

debilko ::
Mađarska je zacrtala svoj put ulaskom u EU.Sada su ovo samo sitni ustupci nacionalistima.A isti za volju,zaista je osakaćena kao država.
Ipak,mislim da je u pitanju jedna civilizacija,koja je čak i u doba onog Staljinizma uspevala kako tako da održi nivo.
Mislim da Mađarska ide pravim putam i drago mi je zbog toga.A simpatije sam prema njoj imao još u tom periodu kada sam se iskreno radovao svakoj neposlušnosti i otporu prema Moskvi.

Ocigledno da ova nova vlada ima otpor i prema Briselu, jer se njeni postupci tumace kao veoma rizicni, cak se razmisljalo o nekom vidu sankcije.

Usvojili su novi zakon o medijima kojim bi se Staljin ponosio.
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 3:23 pm

drdoktor ::

Портпарол мађарског председништва Мартон Хажду је одбацио критике, тврдећи да је тепих "у суштини хронологија културних, историјских и научних симбола или слика Мађарске".

Тепих је осмислила уметница Ливија Папај, а одобрила га је мађарска влада.

(Танјуг)

Na kakvom se putu nalazi Madjarska?

Verovatno na dobrom... ali kakvom... e to će najbolje objasniti stav najbližih komšija koji su takođe u članstvu EU...
...dakle, šta kažu Slovaci? 55555











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 3:42 pm

Auuuhhhh uvek ista priča....naročito Vojvodjanskim nacionalistima iz svih tabora .(Trijanonski sporazum ) Jedni bi kao da "uzmu nazad" a drugi bi kao "da ne daju" , pa zgodno da se preventivno istresaju na ovdašnjem življu.
Od svega naravno nema ništa-Madjaraska je članica Eu , a osnovni postulat EU je nema nasilnog menjanja granica .Rusi su otisli, Nato je dosao , nije se tu nista promenilo , Madjarska je suvise mala zemlja da bi se ista računala u nekom spoljnopolitičkom smislu.
Ono što je bitnije ...ja živim vrlo blizu Madjarske granice , i pamtim vreme kada smo mi za njih bili Amerika . Ovo sto se sada desava kod nas , bogacenje pojedinaca ,nezaposlenost , loše stvari tranzicije -to je sada sve iza njih. Ceste koje su do juce vrvele od rupa i Trabanta -mozete pogledati. Madjarska je za nas sada -u najmanju ruku-Nemačka .
Jedino što mi stvarno ide na živce , a nekada čujem na vestima , je stalno napadanje Roma od strane ondašnjih desničara.Kako ja gledam na stvari , to je skoro jednonacionalna zemlja , i sta tu sad smetaju Romi ?
Izgleda da su budale iste...nemaju crnce, Jevreje , muslimane -pa hajde sad po Romima, kao oni su "zlo" . A u stvari -svi desničari sveta su isti-ološ koji ne radi ,primitivan,neškolovan , nema porodicu i ima višak mržnje i energije . To njihova vlada mora da reši , inače će biti problema sa daljim integracijama kojima teži.


A što se "tepiha" i tamo prikazane istorije tiče....pa to je sve istina , nema tamo mitova . Stideti se može jedino "admirala " Hortija i tog dela istorije , no borili su se protiv svakoga , pa i fašista i ruskih "oslobodilaca" Svaka istorijska greška je plaćena gubitkom dela teritorije i naroda , pa su zato sada i svedeni na broj na kome jesu , a gotovo da ih ima više u susednoj Rumuniji -pa ni u dogadjajima koji su se tamo desili, Madjarska nije reagovala . Što se tiče vojvodjanskih madjara-jos manje , tako da verujem da niko nije u opasnosti od nekog "imperijalizma"
Atila Hun je odavno pokojni , zajedno sa kraljem Matijom Korvinom ,KundK Monarhija takodje, tako da je vreme njihovog "Dušanovog carstva" davno prošlo .Oni su samo jos jedna kockica u Eu , i to ne mnogo bitna.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
drdoktor

drdoktor


Datum upisa : 03.01.2011

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 3:48 pm

Danubiuse, zanimljiv odgovor. Slovaci, Rumuni se dosta zale na one koji su sada na vlasti.

Prema novom zakonu o medijima, nacionalnim manjinama su ukinuti mediji. Stice se utisak da se situacija tamo radikalizuje.
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 4:04 pm

Za ovu temu je nebitno šta o tome misle vojvođanski nacionalisti... ima ih svakakvijeh... pa i stav ovdašnje Mađarske zajednice je zanimljiv, posebno iskazana bliskost SVM sa Naprednjacima.

Ali, "tepih" je ipak simbol... ČEGA... KOJEG "UMETNIČKOG" PRAVCA? 55555











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 6:09 pm

drdoktor ::
Danubiuse, zanimljiv odgovor. Slovaci, Rumuni se dosta zale na one koji su sada na vlasti.

Prema novom zakonu o medijima, nacionalnim manjinama su ukinuti mediji. Stice se utisak da se situacija tamo radikalizuje.
Ovo je demografska slika Mađarske :


Етничке групе: Мађари 93%, Роми 2%, Немци 1,2%, Румуни 0,8%, Словаци 0,4%, Хрвати 0,2%, Срби 0,2%, Украјинци 0,1%

Етничке подгрупе: Секељи * Палоци * Кумани * Јаси * Хајду (Мађари) и Чанго Мађари.

Nisam upoznat sa detaljima zakona o medijima , ali stičem utisak da se ipak radi o minornijem broju ljudi , zar ne ?
Možda je u pitanju da ne žele da se desi aspurd sa bukvalnim prepisivanjem zakona EU , pa da imamo kao u Vojvodini -sudskog tumača za Crnogorski jezik, u sred "madjarskog" sela , da se tako izrazim.Slovaci i Rumuni čine 0,6 % stanovništva ukupno , dakle ni 1 % -zar ne bi "matične " države da se malo pobrinu za čuvanje njihove kulture, jezika , i pisma ?
To će doći na red i kod nas , i to se rešava medjudržavnim sporazumima .

cojle ::
Za ovu temu je nebitno šta o tome misle vojvođanski nacionalisti... ima ih svakakvijeh... pa i stav ovdašnje Mađarske zajednice je zanimljiv, posebno iskazana bliskost SVM sa Naprednjacima.

Ali, "tepih" je ipak simbol... ČEGA... KOJEG "UMETNIČKOG" PRAVCA? 55555
Konkretno sam mislio na simpatizere ili pripadnike recimo pokreta "64 županije " i "Otečestvenog pokreta Obraz"
Ovo sa Tomom je bio markentiški potez , koliko se sećam kao sredstvo pritiska na DS prilikom izglasavanja budžeta (ako se dobro sećam ) Partije nacionalnih manjina uvek gledaju da se prišljamče nekoj većoj na vlasti -ne sada , nego je tako bilo i kroz istoriju parlamentarizma u Srbiji ,i ne samo "madjarske "partije , nego svepartije manjina .Ako se sećamo istorije, bili su u koaliciji i sa Pašićevim radikalima , no sumnjam da bi u današnje vreme tako brzo zaboravili Tominu radikalsku istoriju , i šta je pričao pre koje godine-gotovo juče. U svim opštinama gde SVM ima neku ulogu u praticipiranju u vlasti , u koaliciji je sa vladajućim partijama , teško da bi to menjali vezivanjem za nekoga ko je "obrnuo ćurak", tj, teško da mogu verovati u čuda demokratskog prosperiteta koji nudi SNS Suviše taj program liči na ušminkani radikalski, obećanja bez osnova i nikakav ekonomski program.
.Koliko nedavno su isti ti "spremali autobuse " za sve druge iz Vojvodine -tako da bi tim potezom SVM izgubili svoje biračko telo. Teško da ti Cojle, kao dobar analitičar , i sam ne vidis taj apsurd.


Što se tiče same teme-kamo sreće da smo mi na tom putu gde se danas nalazi Madjarska.
Pitajte njihove penzionere, ili lekare , recimo .
A u tepihe i umetničke pravce se slabo razumem , no rado bih video našeg Predsednika na njemu ravnopravno sa ostalim liderima zapadne Evrope .
Uostalom...ni mi sigurno ne trčimo da skidamo monumentalne slike Boja na Kosovu kada nam dodje u posetu Turski predsednik, zar ne ? Niti bi sakrivali spomenike koji simbolizuju borbu protiv fašističke Nemačke , da nas nekim slučajem navrati Merkelova.

Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyNed Jan 16, 2011 11:57 pm

Danubius ::

Ovo je demografska slika Mađarske :


Етничке групе: Мађари 93%, Роми 2%, Немци 1,2%, Румуни 0,8%, Словаци 0,4%, Хрвати 0,2%, Срби 0,2%, Украјинци 0,1%

Етничке подгрупе: Секељи * Палоци * Кумани * Јаси * Хајду (Мађари) и Чанго Мађари.

Nisam upoznat sa detaljima zakona o medijima , ali stičem utisak da se ipak radi o minornijem broju ljudi , zar ne ?
Možda je u pitanju da ne žele da se desi aspurd sa bukvalnim prepisivanjem zakona EU , pa da imamo kao u Vojvodini -sudskog tumača za Crnogorski jezik, u sred "madjarskog" sela , da se tako izrazim.Slovaci i Rumuni čine 0,6 % stanovništva ukupno , dakle ni 1 % -zar ne bi "matične " države da se malo pobrinu za čuvanje njihove kulture, jezika , i pisma ?
To će doći na red i kod nas , i to se rešava medjudržavnim sporazumima .

...
Konkretno sam mislio na simpatizere ili pripadnike recimo pokreta "64 županije " i "Otečestvenog pokreta Obraz"
Ovo sa Tomom je bio markentiški potez , koliko se sećam kao sredstvo pritiska na DS prilikom izglasavanja budžeta (ako se dobro sećam ) Partije nacionalnih manjina uvek gledaju da se prišljamče nekoj većoj na vlasti -ne sada , nego je tako bilo i kroz istoriju parlamentarizma u Srbiji ,i ne samo "madjarske "partije , nego svepartije manjina .Ako se sećamo istorije, bili su u koaliciji i sa Pašićevim radikalima , no sumnjam da bi u današnje vreme tako brzo zaboravili Tominu radikalsku istoriju , i šta je pričao pre koje godine-gotovo juče. U svim opštinama gde SVM ima neku ulogu u praticipiranju u vlasti , u koaliciji je sa vladajućim partijama , teško da bi to menjali vezivanjem za nekoga ko je "obrnuo ćurak", tj, teško da mogu verovati u čuda demokratskog prosperiteta koji nudi SNS Suviše taj program liči na ušminkani radikalski, obećanja bez osnova i nikakav ekonomski program.
.Koliko nedavno su isti ti "spremali autobuse " za sve druge iz Vojvodine -tako da bi tim potezom SVM izgubili svoje biračko telo. Teško da ti Cojle, kao dobar analitičar , i sam ne vidis taj apsurd.


Što se tiče same teme-kamo sreće da smo mi na tom putu gde se danas nalazi Madjarska.
Pitajte njihove penzionere, ili lekare , recimo .
A u tepihe i umetničke pravce se slabo razumem , no rado bih video našeg Predsednika na njemu ravnopravno sa ostalim liderima zapadne Evrope .
Uostalom...ni mi sigurno ne trčimo da skidamo monumentalne slike Boja na Kosovu kada nam dodje u posetu Turski predsednik, zar ne ? Niti bi sakrivali spomenike koji simbolizuju borbu protiv fašističke Nemačke , da nas nekim slučajem navrati Merkelova.


Dakle... manjinska prava se pre svega odnose na Mađare u drugim zemljama dok u samoj Mađarskoj pripadnici manjina zbog malobrojnosti ne treba ni da ih očekuju!?

Pa nije tepih u Briselu sa 64. Županije oslikan kao znak dobrosusedske saradnje već je direktan poziv za reviziju istorije i aspiracija na teritorije Slovačke, Rumunije, Hrvatske i Srbije.

Upravo takvo ponašanje aktuelne Mađarske Vlade izaziva podozrenje kod komšija... ako se na tepihu žele predstaviti motivi iz Mađarske istorije prošlog veka onda bi se morali prikazati i zverstva u Srbiji u I sv. ratu ali i Novosadska racija iz II sv. rata...

U svakom slučaju, gest Mađarske Vlade je u najmanju ruku provokativan i problematičan ali to nikako ne sme uticati na status i položaj Mađarske manjine... uostalom... NAŠI MAĐARI su lojalnost ovoj zemlji davno dokazali a primeri da su i u političkoj saradnji odmakli u paktovima i sa strankama naglašenih srpskih obeležja samo potvrđuju stav da su dovoljno ukorenjeni i zaštićeni.

Niko ne spori uspešnost Mađarske ekonomije i porast standarda ali je očigledno da su revanšističke snage deo vladajućeg režima u Mađarskoj.











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyPon Jan 17, 2011 1:37 am

cojle ::


Dakle... manjinska prava se pre svega odnose na Mađare u drugim zemljama dok u samoj Mađarskoj pripadnici manjina zbog malobrojnosti ne treba ni da ih očekuju!?

Pa nije tepih u Briselu sa 64. Županije oslikan kao znak dobrosusedske saradnje već je direktan poziv za reviziju istorije i aspiracija na teritorije Slovačke, Rumunije, Hrvatske i Srbije.

Upravo takvo ponašanje aktuelne Mađarske Vlade izaziva podozrenje kod komšija... ako se na tepihu žele predstaviti motivi iz Mađarske istorije prošlog veka onda bi se morali prikazati i zverstva u Srbiji u I sv. ratu ali i Novosadska racija iz II sv. rata...

U svakom slučaju, gest Mađarske Vlade je u najmanju ruku provokativan i problematičan ali to nikako ne sme uticati na status i položaj Mađarske manjine... uostalom... NAŠI MAĐARI su lojalnost ovoj zemlji davno dokazali a primeri da su i u političkoj saradnji odmakli u paktovima i sa strankama naglašenih srpskih obeležja samo potvrđuju stav da su dovoljno ukorenjeni i zaštićeni.

Niko ne spori uspešnost Mađarske ekonomije i porast standarda ali je očigledno da su revanšističke snage deo vladajućeg režima u Mađarskoj.

Jaoo bree Cojleee . Pa tako se onda može tumačiti i recimo...svaka treća ulica se zove Cara Dušana...aha ! Hoćemo da ponovo Makedonija, pola Albanije i Grčke bude u sastavu Velike Srbije ? Zato mi to stavljamo ?
Pa ja i rekoh da se Madjarska puno ne uzbudjuje oko prava ni svoje manjine okolo ,a kamoli oko onih u zemlji . Iskreno,nema ni previše razloga ,sada kada su i Rumunija i Slovačka u EU ,zar ne ?
A i mi ćemo se , dao Bog oroditi u tu familiju , valjda jednom.
Iskreno-uopste me ne zanima prosperitet Madjarske nego prosperitet Srbije , jer ja zivim ovde,a i moje dete . No podozrivost neće nikada prestati, dok god ima retrogradnih,a ima ih i kod nas i kod njih, sve je to ista profašistička banda -i nisam siguran da i ne saradjuju, kao što se pokazalo već u nekim slučajevima.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyPon Jan 17, 2011 8:08 pm

"Daleko je kao Mako od Jerusalima" – stara mađarska izreka.
55555

Aman, @dany pa ovde je tema Madjarska i njena buducnost i nema baš nikakve potrebe za osećaj lične prozivke!? krsti se

Uostalom, u vezi istaknute teme prenosimo stavove drugih aktera:

Slovačka negoduje što je Mađarska kao simbol svog predsedavanja, umetnički eksponat i dekoraciju u sedištu Evropske unije u Briselu, odabrala tepih sa starom mapom Ugarske na kojoj su i delovi Republike Slovačke, Srbije i Rumunije.

"Mapi Ugarske mesto je u udžbenicima istorije, a ne u zgradi Saveta EU u Briselu", kazao je danas, pošto je tepih postavljen, portparol Ministarstva inostranih poslova Slovačke Luboš Švarcbaher.

"Toj mapi jednostavno nije mesto u zgradi gde se odlučuje o budućnosti Unije", preneo je stav slovačke diplomatije njen portparol.

Mapa je izazvala kontroverze i u Briselu jer neki evroposlanici, pre svega zemalja čiji delovi su na mapi kao ugarski, vide tepih od 202 kvadratna metra kao simbol iredentističkih podsticaja vlade mađarskog premijera Viktora Orbana Mađarima u susednim zemljama.

"Česi su bili bar duhoviti, Orbanova vlada nije. To je vrlo nacionalistički (potez)", kazala je povodom tepiha koji neke asocira na Veliku Mađarsku poslanik austrijskih Zelenih, Ulrike Lunaček.

"Kada bi Nemačka u zgradu u kojoj zasedaju lideri 27 zemalja EU smestila tepih sa mapom Trećeg Rajha, to bi izazvalo proteste u mnogim zemljama i maltene globalnu krizu. Ali, kada Mađarska smesti u tu zgradu tepih sa mapom Velike Ugarske, svi umanjuju značaj toga".

„Ta karta simbolizuje i odslikava današnju političku atmosferu u toj zemlji u kojoj snovi o velikoj Mađarskoj, očigledno još uvek žive”, izjavila je poslanica Zelenih u Evropskom parlamentu, Austrijanka Ulrike Lunaček, preneo je nemački državni radio „Dojče vele”.

S njom se, između ostalih, složio i rumunski poslanik Mirčea Pasku izjavivši da „zemlje EU danas rade na nestajanju svih granica” i da je „neumesno žaliti za onim (granicama) iz nekih starih vremena”.

Slovačka je 2009. protestovala, ali se zadovoljila izvinjenjem češke vlade i zbog toga što je na simbolu češkog predsedavanja Unijom, od januara 2009. godine, na slagalici Entropa, bila prikazana kao ugarska salama uvezana trakom u bojama slovačke zastave.

Bugarska koju je kontroverzni češki umetnik David Černi na Entropi prikazao posejanu čučavcima, izdejstvovala je da se njena mapa tokom svih šest meseci češkog predsedavanja prekrije crnim platnom.

ps. Upravo dolazim sa štrudle od komšinice Ilone i veruj da žalim što nije više takvih! Madjarska i njena buducnost 900975











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyPon Jan 17, 2011 9:53 pm

cojle ::


ps. Upravo dolazim sa štrudle od komšinice Ilone i veruj da žalim što nije više takvih! Madjarska i njena buducnost 900975
Hahaha ...a imaš pravo...ebeš tepihe .

Nego....jesi ti pomagao da se mesi štrudla ? Mislim...kao Slavko Štimac onoj .... sssss ?
I nisi precizirao -štrudla sa makom, orasima, bundevom, kakaom, višnjama ?
To ti nije mindeđ, da znas ..a tepih ko tepih , kad se otrca , baci se .
I još jedna informacija -u Vojvodini se kaže da je štrudla prava ako je "ko noga" Jesi ti to premerio ? spite










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
PJER
Pjer
PJER


Datum upisa : 13.10.2008

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptySre Jan 19, 2011 11:00 pm

da je kojim slucajem Srbija stavila tepih..kartu cara Dusana ..to bi bilo veliko srpstvo..nacionalizam..sovinizam..govor mrznje..i ko zna sta jos...ali kad to drugi urade..onda je to prikazivanje istorije... [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptyČet Jan 20, 2011 1:11 am

PJER ::
da je kojim slucajem Srbija stavila tepih..kartu cara Dusana ..to bi bilo veliko srpstvo..nacionalizam..sovinizam..govor mrznje..i ko zna sta jos...ali kad to drugi urade..onda je to prikazivanje istorije... [You must be registered and logged in to see this image.]
Ali nije....jer ima ko da misli da ovo što si nabrojao ne bude i dalje jedina stvar po kojoj prepoznaju Srbiju u svetu, nažalost-zahvaljujući manjini ,i trebaju nam ljudi koji će je predstaviti u drugačijem svetlu . (ministar Jeremić to svakako nije ) Ovaj tepih jeste toliko veliki diplomatski gaf da je sramota da jedna ozbiljna zemlja to sebi dopusti. No , ako si čitao unazad, pričali smo o tome, i upravo nacionalizam, šovinizam i govor mržnje je ono što se ozbiljno zamera od strane EU madjarskoj Vladi. Toliko da će da ih to košta silnih para , ako ne obuzdaju svoje ekstremne desničare .A nije da baš ne čine ništa i da nemaju unutrašnjih problema .Recimo...napravili su program uključivanja Romske zajednice u civilno drustvo -pokusajem resavanja pitanja stanovanja i zaposlenja . Rezultati su kao u SSSR sa pojednim narodima.Uselili su se u nove stambene jedinice -i onda časkom od njih napravili smetlište .To ogorči i obične ljude,koji i sami muče muku sa tim,smatraju da su uskraćeni nauštrb onih koji ničim nisu zaslužili takav tretman . Gro ekstremne desnice su nezaposlena i neškolovana omladina, dakle kao i Romi-i oni to uzmu kao direktno otimanje "njihovih" mogućih radnih mesta ,i eto nevolje.
Nikako ne može biti opravdanje ,no čime se Madjar mogao ponositi ? Bili su siromašni, pod Ruskim protektoratom ,mala i malobrojna zemlja, nemaju bog zna šta od sirovina ,rudnog blaga,prirodnih lepota, industriju...pa mogli su se busati u grudi samo time da imaju "istoriju" i time da su Madjari, da su jednom bili "veliki" ,dakle "nadnarod "bolji od drugih koji žive tamo (naročito ako su ovi "obojeni" Nije to od juče -Madjari su pokazali odgromnu surovost u II svetskom ratu prema Jevrejima , nemilice su ih deportovali .) Dakle...ne zvuči vam malo poznato sve ovo ? kush
Nama bi bilo pametno da takve greške ne činimo , i da se što pre prilagodimo načinu života kakvim ga živi sav ostali svet-ako želimo biti deo njega.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost EmptySub Nov 12, 2011 10:36 pm

ЧАС ИЗ ИСТОРИЈЕ МАЂАРСКЕ
Дмитриј БАКЛИН

[You must be registered and logged in to see this image.]
Мађаре, браћу по класи и браћу по оружју, некако није било лепо грдити због савеза са нацистичком Немачком у време Другог светског рата.
Нису, уосталом, били ни први, ни последњи. Колико год то било тужно, под фиреровим заставама су војевале многе земље, чије је пролетере Совјетски Савез позивао да се уједине
Неко је војевао из убеђења - као савезник, а неко из нужде, као вазал, јер је живео на територији која је „за Немачку била животно важна“.

Али, како се каже, ко први изговори… да Бог да му…

Прошле су деценије.
Државе Источне Европе су после Другог светског рата успеле да се удруже у одбрамбени савез – Организацију Варшавског уговора, и да тако постану „брана мира и социјализма“, а после, рушењем СССР-а, успешно и без непотребне гриже савести - „брана демократије“ – у оквиру НАТО.
Међу њима и Мађарска.

Рекло би се – живи и радуј се сопственим успесима у изградњи своје европске куће.
Али сенке прошлости Мађарима не дају мира.

23. августа ове године министри правде земаља-чланица Европске уније су у Варшави потписале декларацију у вези са „Европским даном успомене на жртве тоталитарних режима“. У њој постоје и овакве речи: …“њихове патње неће нестати у тишини, њихова права ће бити призната, а кривци ће стати пред лице правде“.

Што да не, уколико је у земљама-чланицама Европске уније било таквих режима, а и жртава - треба се разабрати, судити.
Међутим, после доношења Декларације код мађарских политичара је започело „јесење заоштравање“.
Нису их заинтересовале „жртве режима“ Матјаша Ракошија, Ерно Героа, Јаноша Кадара.
У Мађарској су почели да истражују „ратне злочине“ које су крајем Другог светског рата извршили војници Црвене армије…
Национална истражна управа је саопштила да се за сада истражује само један догађај: стрељање 22.03.1945. године 32 становника села Оласфлау у Задунавској области.

Мало је тешко да се ти поступци мађарске стране назову установљавањем историјске правде.
Али је зато баш лако у њима открити политичку позадину.

Док истрага испитује сведоке „злочина црвеноармејаца“ и покушава да после скоро пуних седам деценија направи њихове фото-роботе, да мало прелистамо историју Мађарске.

У време Другог светског рата Мађарска је била веран савезник Хитлерове Немачке.
Против Совјетског Савеза је ратовала од 27.06.1941. године до 12.04.1945. – практично током читавог рата.
На Источном фронту се налазило и до 205.000 војника мађарске војске.

Већ првог месеца рата Мађарска је на Источни фронт отпремила покретни корпус укупне бројности преко 40.000 људи.
У току борби са совјетским јединицама корпус је изгубио 26.000 бораца, 90% тенкова и преко 1000 јединица ауто-транспорта, и 6.12.1941. се вратио у Будимпешту.
Међутим, Немачка је од својих савезника тражила нове напоре, тако да је Мађарска на Источни фронт послала 2. мађарску армију. До средине 1942.године у деловима и јединицама мађарск
е армије били су не само Мађари, већ и Румуни из Трансилваније, Словаци из јужне Словачке, Украјинци из Прикарпатске Украјине и Срби из Војводине.

12. јануара 1943. године совјетска војска је форсирала залеђену реку Дон и пробила одбрану мађарских јединица.
Почело је успаничено одступање мађарске армије.
Приликом бекства Мађари су изгубили велики део опреме и 148.000 војника и официра.
Међу погинулим је био и старији син регента Краљевине – Миклош Хорти.
То је био најкрупнији пораз мађарске армије откако она уопште постоји.

Девиза Мађарске краљевске армије
„цена мађарског живота је совјетска смрт“
није се оправдала.
Награда у облику крупних земљишних поседа у Русији, коју је Немачка обећала онима, који се посебно истакну на Источном фронту, практично није имала коме да се уручи.

После разбијања остаци јединица и здружених јединица 2. армије су се вратиле у Будимпешту или су као заштита дислоциране у Украјину.

Такво је било неславно, трагично финале хонведа (дословно: заштитника отаџбине – прим.прев.) са окуке Дона.

Међутим још је рано да на нашу причу поставимо тачку.
У целом низу мађарских штампаних и електронских издања сада се појављују материјали који величају „подвиге“ војника и официра мађарске армије, које су ови у време Другог светског рата направили на територији Русије.

Завршавајући једну од тих прича аутор је записао:
„Током деценија диктатуре није било могуће истражити делатност и резултате 2. мађарске армије онако, како су они заслужили.
Ми смо се потрудили да покажемо околности – хладноћу, непотпуну опрему и наоружање војске, њену чврстину – па војска је ратовала на територији туђе државе и при том се повремено херојски борила, и то тако, да нису имали због чега да се стиде“.

Нећу да негирам изјаву аутора у вези са „деценијама диктатуре“ у Мађарској.
Поновићу се, али – то је ствар Мађара и Мађарске, потпуно национална.
Али чињеница, да су хонведи у земљу Совјета стигли као непријатељи, као освајачи, и да су ту неславно завршили – то потврђујем.
Али ми дозволите да посумњам у то, да су се они „херојски борили“, као и у то да “нису имали зашто да се стиде“.

Мађарска војна лица су учествовала у многобројним казненим операцијама на територији данашњих Русије, Белорусије, Украјине.
У руским архивима се чува велики број докумената, изјава сведока о њиховим злочинима на окупираној територији.
Они су се врло жестоко понашали и према локалном становништву, и према совјетским ратним заробљеницима.


Ако мађарску страну баш и не задовоље сведочења очевидаца и документација руских архива, са документима о злочинима мађарских војних лица у време Другог светског рата се може упознати преко страних архива, између осталог из израелског архива Јад ва-Шем националног меморијала Катастрофе (холокауста) и Херојства у Јерусалиму.

Само - ти материјали нису за оне који имају слабе живце.

Велики број ратних злочина мађарских војних јединица на територији многих области Руске федерације записала је Ванредна државна комисија за утврђивање и испитивање злодела немачко-фашистичких освајача и њихових помагача и штете која је причињена грађанима, колективним имањима (колхозима), друштвеним организацијама, државним предузећима и установама СССР-а.

Ето такве „херојске подвиге“ су на руској земљи у годинама Другог светског рата правила мађарска војна лица.

Рекло би се да је најзад дошло време да неке „заборавне“ политичаре у Мађарској подсетимо да застаревање не важи за ратне злочине, злочине против мира и човечности које су чинила мађарска војна лица – савезници Хитлерових освајача у годинама рата на територији целог низа окупираних руских области.

И рачун мађарским ратним злочинцима и учесницима казнених експедиција који су још живи неће поднети само историја!

Молим да се мој чланак сматра за званичан захтев Националној истражној управи Мађарске која врши истрагу ратних злочина из времена Другог светског рата.
Мислим да ће сав потребан документарни материјал који може да затреба мађарској страни како би се формирала потпуна слика злочина мађарске војске на територији окупираног СССР-а, руска страна доставити.











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Madjarska i njena buducnost Empty
PočaljiNaslov: Re: Madjarska i njena buducnost   Madjarska i njena buducnost Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Madjarska i njena buducnost
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» MADJARSKA KUHINJA
» Buducnost braka na osnovu datuma vencanja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: POLITIKA-
Skoči na: