DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
KEFIR- od tibetanske gljive BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
KEFIR- od tibetanske gljive BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 KEFIR- od tibetanske gljive

Ići dole 
+3
Kijara-brm
Danubius
Lily
7 posters
AutorPoruka
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptySub Avg 25, 2012 10:07 am

Dobili smo TIBETANSKU GLJIVU i svi tvrde da je KEFIR od nje izuzetno blagotvoran i delotvoran, kako u poboljsanju imunologije tako i pri ublazavanju tj. suzbijanju raznih tegoba: od zeludacnih problema do regulacije hipertenzije i holesterola i triglicerina u krvi.


Dajem vam tekst od zene koja je sve lepo objasnila, a i link gde su uz tekst prilozene i slike:
http://mamajacooks.blogspot.com/2009/02/kefir-od-tibetanske-gljive.html



Kefir od tibetanske gljive

Koleginica sa posla priča o tibetanskoj gljivi. Kaže kako je svi u kući piju, i kako se mami i baki u potpunosti sredio visok krvni pritisak od onda. Zainteresovala me je priča, jer nisam mogla da dočaram sliku proizvodnje kefira a ni same gljive. Ja odmah zamislila neku pečurku "šampinjonastog" oblika i nikako od toga da stvorim sliku šolje belog napitka :)

Gljiva je krenula da se širi po firmi ;) Znate ono "dve žene - pijaca, tri žene - vašar", tako da je gljiva ubrzo postala jedna od redovnih tema za razgovor medju ženskim delom zaposlenih u firmi (a ima nas, bogu hvala). Ja sam nasledila praunučiće od gljive koju gaji koleginica od koje je sve počelo, nakon što je ona dala drugoj, a ova trećoj...

Na upit "tibetanska gljiva" se na Google-u može naći svašta (link1, link2, link3, link4). Gljivu zovu još i kefirna zrnca. Uglavnom, tekstovi liče jedan na drugi, i svi se slažu oko blagotvornog dejstva koje kefir ima na organizam. Višestruko je lekovit, tako bar kažu, a i čuvar je vitalnosti. Ja ga pijem oko mesec dana, i dopada mi se. Ukus je kao kod kupovnog kefira (valjda i on potiče od ovoga?) i veoma blizu kupovnog jogurta. Ko voli ovakve napitke ne bi trebalo da mu ukus bude nov. Čitajući, nalazim da se neki izjašnjavaju kako je ukus odvratan, ali to je valjda individualno. Ne mogu da govorim o učinku na zdravlje ali verujem da ne može biti štetno.

Sumiraću - kefir od tibetanske gljive je blagotvoran, naročito se ističu njegova dejstva na rešavanje problema sa probavom i želudačnim tegobama, pa čak i čirom. Pospešuje snižavanje nivoa holesterola i triglicerida u krvnim sudovima. I još svašta nešto.

Gljivice se zalivaju mlekom, drže na sobnoj temperaturi i nakon 24 h kefir je spreman. Procedi se i popije, a gljiva ispere i nalije novim mlekom. Malo mi je prvih dana bilo prekiselo, dok nisam našla balans u količini gljive i količini mleka. Ako se gljiva ne procedi posle 24 sata, što se meni desilo, dobije se nešto nalik na kiselo mleko. Malo se teže cedi ali nije nemoguće. Ja sam cedila samo da bih spasla gljivu i nisam znala da li ću to moći da popijem/pojedem ili ne. Ali mogla sam, za moj ukus je bilo prihvatljivo kiselo.

U nastavku je proces dobijanja kefira.

Tegla sa "ukefirenim" mlekom. Gljiva se uvek skupi po površini.

Kroz plastučnu cediljku, a uz pomoć male drvene varjače cedim kefir u šolju. Navodno, metal ne bi smelo da dodje u dodir sa gljivom, jer joj umanjuje dejstvo. Rukama isto ne sme da se pipne, ne znam zašto, ali ne bih da me gricne pa nisam ni probala ;) Pazim sve vreme da mi ništa ne ispadne preko cediljke u šolju da ne bismo posle delić gljive popili, jer se svuda navodi da ne bi smelo. Ja baš vodim računa da nigde ništa ne izadje a u glavi pravim slike velike pečurke koja raste u stomaku ukoliko bi mi se desilo da je progutam =)

Gljiva se onda ispira pod mlazem hladne vode. Ja to radim nad sudoperom u koju sam podmetnula plastičnu vanglu, da mi se ne desi da deo gljive završi u slivniku. Jer, ni to ne bi smelo da se desi. Iako se ne navodi tačan razlog, moja mašta opet dozvoljava da stvarim sliku pobesnele gljive koja raste i zapušava moju kanalizaciju a zatim se širi po komšiluku i kroz nedelju dana opseda grad... ;)))

Oprana i procedjena gljiva ima izgled najsličniji belancetu koje je iscurelo kroz pukotinu na ljusci od jajeta dok se kuvalo. Neko kaže da liči na karfiol - možda, kad bi gljiva bila u jednom većem komadu, ovako sitni delovi mene ne asociraju na karfiol.

Postupak cedjenja i ispiranja ponavljam nekoliko puta, jer ne mogu sve da procedim odjednom.

Opranu gljivu stavim u čistu teglu.

Nalijem mlekom. Gljiva otprilike prekrije dno tegle u debljini jednog (debljeg) prsta, a mleka sipam oko pola litra, odokativno. Probala sam i sa manje mleka, ali onda mi bude prekiselo. Negde sam pročitala da treba da se drži otvoreno, a negde poklopljeno. Koleginica od koje je sve poteklo drži teglu pokrivenu gazom, kaže nikako ne treba da se drži zatvoreno. Tegla se drži na sobnoj temperaturi.

Ja ovo radim uveče. Dobijem jednu punu veliku šolju kefira koju stavim u frižider, to deca podele ujutru uz doručak. Preko te šolje dobijem još polovinu druge, i to ja popijem odmah. Dragi se mršti i neće ni da proba, iako ga ubedjujem da je ukusa kao jogurt i da će mu se dopasti. Ali, jok, neće :)

Šta ako...

- zaboravim i ne procedim gljivu posle 24 h? Ništa, procediću je čim budem mogla, pa krenuti novi ciklus. Procedjeno mleko ću baciti ako mi bude prekiselo i pregusto. Ili upotrebiti kao "kefirno kiselo mleko".

- želim da preskočim jedan dan? Ostaviću teglu u frižideru, gde će se proces zbog hladnoće odvijati sporije. Procediću je nakon 48 h.

- je kefir stalno prekiseo? Smanjiću količinu gljive ili povećati količinu mleka. Zdrava gljiva će uvek rasti, pa se svakako sa vremena na vreme mora regulisati ovaj odnos.

- je mnogo toplo u prostoriji i uvek imam prekiseo kefir? Držaću gljivu preko noći na sobnoj temperaturi a preko dana u frižideru, ili obrnuto.

- idem na more i neću da vodim gljivu sa sobom? :))) Opraću je i spakovati u plastičnu posudu ili kesicu pa zamrznuti.



Sta vi mislite o tome, imate li neka iskustva!
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 12:20 pm

Niko???

Bas me cudi.. ovde je to sada bas IN. migg
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 12:41 pm

Lily ::
Niko???

Bas me cudi.. ovde je to sada bas IN. KEFIR- od tibetanske gljive 558763
Ma to sve lenjo ,ćero moja ,nije tako lepo vaspitano i genetski vredno se rodilo . KEFIR- od tibetanske gljive 1763570027
Od kefira ih zanima možda Kefalonija ,a gljiva (ludara )se najelo odavno ,pa besno ...... KEFIR- od tibetanske gljive 3310266187Da na vratima kuhinje piše "butik" možda bi i zašle ,ovako ....jedva da se svrati KEFIR- od tibetanske gljive 802655










KEFIR- od tibetanske gljive 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 1:58 pm

Lily ::
Niko???

Bas me cudi.. ovde je to sada bas IN. KEFIR- od tibetanske gljive 558763

nem blage..znam da je moja tetka gajila neku gljivu u tegli..
ono što znam je da ima skoro 80-godina...
e,ovo moram sestri da javnem...:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 4:27 pm

E tajo, nasmeja me slatko... smehsmeh

Kijaro, neka pogleda i ove linkove s yutubeta lepo sve objasnjeno kako se spremaju, a veoma su zdrave.. pozz seku! migg



Identicno i mi pravimo, samo sto imamo plasticne posude sa poklopcom u kojem ih drzimo. Kada se proceddi, kefir poklopimo i u friz. Obicno to radimo uvece i ujutro imamo hladni jogurt uz dorucak. lu6777
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 4:38 pm

... ako neko ima "pelcer", neka mi pošalje... par godina pijem kefir (kada se zadesi u dućanima)... jogurt, mleko, kiselo mleko ne mogu da varim ali zato kefir mogu popiti u neograničenim količinama...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 4:48 pm

Negdje na netu sam cak nasla online porudzbine gljivica....moja mama ih je uzgajala,pila kefir sve po propisu perkala svaki dan,odvajala dobre gljive...pa nije joj nesto pomogao...sem sto joj bilo kao osvjezavajuce pice.
Ja ga ne volim,kupovala sam gotov u prodavnici,jos odvratniji je za piti,tako da ne bih mogla potvrditi koliko je zdrav,ljekovit....a svojevremeno su kruzile price o njemu kao eliksiru zivota....mislim...u mom slucaju dokazano da nije....a za forum,valjda je to ono...ne zelim da pobijam sva svojstva samo zato sto se nisam uvjerila u njigovu moc.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 4:49 pm

Bice JoHane.. uskoro, kada se namnoze dovoljno.. na pp mi posalji kako da ti dostavim i gde, si? migg
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 4:50 pm

Astra, da bi imao lep a ne kiseo ukus treba samo povecati kolicinu mleka kojim se prelivaju gljive. lu6777
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 4:55 pm

Moja mama je pravila bas blag,valjda mi zato ruzan....a ja sam alergicna na svjeze mlijeko...od tog okusa i mirisa mi se izvrne zeludac,to dodaje draz cijelom utisku...moj licni stav prema mlijeku.


Vjerujem da jeste dobar za probavni trakt,za ostalo bas nisam sigurna....licno misljenje.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 10:54 pm

Ne znam, dobili smo citav spisak sta sve regulise i leci..
Mog dragog pati zeludac.. pa cemo bas videti hoce li biti poboljsanja! cherry
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 11:01 pm

Za zeludac jeste dobro,posebno gastritis....to znam...ali i vremena su drugacija...prije nekih 30 godina,to je bio carobni napotak za dugovjecnost....sad je vjerujem vec ispitano dejstvo,i ne moze da bude stetno,ko podnosi taj pomalo bljutavo kiselkasti okus.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 11:03 pm

... od 16-e sam patio od žgaravice i čira na 12-ercu... pre par godina sam sredio te stvari sa kupusom, kefirom i ljutim papričicama... klopaš svež kupus kada si žedan a zalivaš sa kefirom a ljute papričice malo po malo... eto...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Avg 28, 2012 11:24 pm

Ljute papricice???!!!KEFIR- od tibetanske gljive 3576986098

Zezas me?! KEFIR- od tibetanske gljive 794395
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptySre Avg 29, 2012 5:03 am

... ne...
Nazad na vrh Ići dole
blistava

blistava


Datum upisa : 14.01.2014

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Jan 14, 2014 11:25 am

Kako se moze nabaviti u Bg ova gljiva?
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Jan 14, 2014 12:10 pm

Ne znam kako se i gde u Bg moze nabaviti, no hocu da kazem nesto drugo zlz
Donela sam je iz Nemacke proslog januara. Pila kefir vise od mesec dana upravo zbog zeludacnih problema.
Uspela sam da dobije 2kg viska a problemi ostali isti.
Spakovala sam je i zamrzla. Tamo i dalje stoji zlz
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 64
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyUto Jul 01, 2014 11:39 pm

Kefir, kao i sve mlečne proizvode, "trošim" nemilice  top88 
U nekoliko navrata, imala sam gljivu, ali se vremenom dogodi, da ili negde odem na par dana, pa je zaboravim i "ukvari" se, ili poklonim veću a manja mi ugine. 
Sad imam jednog "baćušku" i dovoljno mi je za jednu šolju dnevno  wsmile 


Evo ga, upravo se kupao  :zubi3:  kada77 

KEFIR- od tibetanske gljive Se0odg
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 64
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptySre Jul 02, 2014 12:20 am

Eh da... Da ne ispravljam raniji post, moj "baćuška" ili "mimi" (davanje nadimka, podseća me da je živo stvorenje - dupljar), poreklom je sa Kavkaza ili Sibira, odakle zapravo potiče kefir, a za poreklo sa Tibeta, ovde sam prvi put pročitala. Ne znam ko je u pravu, a Mimi, baćuška - ćuti  :zubi3:
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptySre Jul 02, 2014 12:28 am

I moja sestra gaji neku gljivu,moram je pitati koju.










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 64
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptySre Jul 02, 2014 2:01 am

Kijara-brm ::
I moja sestra gaji neku gljivu,moram je pitati koju.
Postoji i kombuha, vrsta pečurke koja se isto gaji u kućnim uslovima, a od nje se pravi vrsta čaja - soka, nije za ferentisanje mleka, kao kefir. Imala sam, ali je previše zahtevna -šljive, šećer... brzo se razmnožava, pa ne znaš šta ćeš sa njom, a zahteva velike tegle.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyČet Jul 03, 2014 12:22 am

Tibetanska gljiva koja to nije – KEFIR, kefirna zrnca
Priča o kefiru kao da nema kraja. Ovdje na blogu su dva, čini mi se temeljita teksta o kefiru: Kefir - čudesna hrana s Kavkaza i Praktični savjeti za vas koji pravite domaći kefir sa kefirnim zrncima, a u knjizi mu je posvećeno cijelo jedno poglavlje. Pa ipak, pitanja o kefiru stalno pristižu. S ovim tekstom se nadam razjasniti neke nedoumice.

Kako početi s kefirom

Ako ste kefirna zrnca dobili poštom, u vrećici s malo mlijeka, prvo ih trebate malo "oporaviti" nakon puta. Procijedite ih kroz cjedilo, stavite u jednu staklenu teglu i prelijte s malo mlijeka, poklopite i ostavite na sobnoj temperaturi 24 sata. Sutradan ih procijedite i taj prvi kefir bacite. Ako je potrebno ovaj postupak ponovite nekoliko puta, dok ne dobijete fini kremasti kefir ugodnog mirisa i okusa. Kefir je kiselkastog okusa ali miris je ugodan, nije kiseo. Ako zrnca nisu putovala, već ste ih dobili osobno, možete odmah početi s izradom kefira.

Količina oko pola velike žlice zrnaca je dovoljno za 3 dl mlijeka. Zrnca prelijte mlijekom i ostavite u tegli poklopljeno 24 sata. Kad se mlijeko zgusne, kefir je gotov. Procijedite ga kroz malo krupnije cjedilo tako da cjedilo stavite u jednu zdjelu pa izlijete kefir zajedno sa zrncima i miješate sa žlicom dok se procijedi (pošto je gusto pa da lakše prođe). Zrnca vratite u teglu, dodajte novo mlijeko, a procijeđeni kefir stavite u staklenu teglu i spremite u frižider. Ne ispirite zrnca vodom jer će ih to oslabiti.

Kefirna zrnca se razmnožavaju pa ćete nakon nekoliko dana primjetiti da ih ima više. Tada povećajte količinu mlijeka. Jedna jušna žlica zrnaca je dovoljna za 5 – 6 dl mlijeka. Prilagodite količinu kefira svojim potrebama. Kad se zrnca razmnože toliko da ih je previše za količinu koju trebate svaki dan, odvojite višak zrnaca. Dakle ako je pola litre kefira dnevno dovoljno za vas (dvije šalice) održavajte količinu zrnca oko jedne pune jušne žlice, višak odvajajte i podijelite s drugima. Na kraju teksta ću napisati kako zrnca možete poslati poštom.

Kefir je najbolji kad se radi svakodnevno. Ako ipak morate napraviti pauzu, idete na put ili nešto slično, prelijte zrnca s malo mlijeka, poklopite posudu i spremite u frižider. Tako može stajati do 7 dana. U slučaju da nemate mlijeka, možete ih čuvati i u vodi, ali ne predugo – samo do slijedeće kupovine mlijeka. Nakon pauze, kad ponovo krećete s izradom kefira, učinite opet kao prvi put da bi se zrnca oporavila: prelijte ih novim mlijekom, ostavite 24 sata na sobnoj temperaturi pa prvi kefir koji dobijete bacite. Ako je potrebno ovaj postupak ponovite nekoliko puta, dok ne dobijete fini kremasti kefir ugodnog mirisa i okusa. Kefir je kiselog okusa ali miris je ugodan, nije kiseo.

Možda ste negdje pročitali da se ne smiju koristiti metalne žlice i cjedila za cijediti kefir. No zaista nije važno koje žlice i cjedila koristite dok cijedite kefir, mogu biti metalne, plastične, drvene… Zrncima to ništa ne smeta. Ali važno je da kefir čuvate samo u staklenim ili keramičkim posudama. Nemojte nikad čuvati kisele stvari u plastičnim i metalnim posudama jer kiselina rastvara kemikalije iz plastike i metala koje onda ulaze u hranu, pa i u vas.

Možda ste pročitali da se kefir uzima 20 dana pa se onda mora napraviti pauza 10 dana. Ni to nije istina. Kefir nije nikakav lijek, to je prirodni probiotički napitak, fermentirano (ukiseljeno) mlijeko, dakle hrana, i možete ga koristiti kako god i koliko god hoćete, tj koliko vam prija. U terapijske svrhe za poboljšanje zdravlja može se uzimati i litra kefira dnevno. Za početak je dobro krenuti s manjom dozom, npr. 1 dl dnevno, potom postupno povećavati količinu. Naime, kefir radikalno mijenja sastav crijevne flore – korisne bakterije uništavaju patogene i zauzimaju njihovo mjesto, a to kod nekih osoba može uzrokovati prolazne probavne smetnje.

Što je zapravo kefir

Kefir je fermentirani mliječni napitak kiselkasto-osvježavajućeg okusa koji se dobiva uz pomoć kulture kefira ili kefirnih zrnaca. Smatra se da je porijeklom s Kavkaza i da je star i do 1000 godina. Žitelji Kavkaza poznati su po svojoj dugovječnosti i dobrom zdravlju, žive gotovo bez bolesti, što se pripisuje njihovoj svakodnevnoj i neograničenoj konzumaciji kefira. Kultura kefira u našim se krajevima često naziva i tibetanska gljiva ili kefirna gljiva, ali kefirna zrnca nisu gljive.

Kefirna zrnca, koja izgledom podsjećaju na kuhanu cvjetaču, po sastavu su mješavina bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida te sadrže simbiozu između velikog broja dobrih, mliječno-kiselih bakterija, octenih bakterija i sojeva kvasaca. Zrnca kefira hrane se i razmnožavaju u mlijeku i nemaju rok trajanja, mogu živjeti vječno. Brojni pokušaji mikrobiologa da kefirna zrnca proizvedu u laboratoriju uporno završavaju neuspjehom. Pitanje otkud dolaze i kako su nastala ostaje bez znanstvenog odgovora. Legenda kaže da su kefirna zrnca dar od Boga, "mana s neba" koju je Bog poslao Izraelcima kad ih je Mojsije izveo iz Egipta da bi ih poveo u obećanu zemlju.

Zašto je kefir koristan

Kefiru se pripisuju mnogi pozitivni učinci kod velikog broja bolesti i bolesnih stanja, između ostalog:
djeluje kao najjače sredstvo protiv alergija i intolerancije na hranu;
djeluje kao prirodni antibiotik;
smanjuje inflamatorne (upalne) bolesti kao što su reuma i artritis;
jača imunološki sistem i ubrzava zacjeljivanje tijela;
poboljšava probavu i pravilno iskorištavanje nutrijenata iz hrane;
liječi bolesti crijeva kao što su IBS ili SIC (sindrom iritabilnog crijeva), sindrom propusnosti crijeva, zatvor, proljev, nadutost;
pomaže kod bolesti želuca kao što su gastritis i čir na želucu;
čisti i detoksicira tijelo;
poboljšava funkciju jetre i djeluje protiv žučnih kamenaca;
pomaže kod srčano-žilnih oboljenja;
snižava šećer u krvi, visoki krvni tlak i visoke masnoće u krvi (trigliceride);
liječi gljivična oboljenja;
pomaže u zaustavljanju rasta malignih stanica;
normalizira metabolizam i time potpomaže gubljenje prekomjerne tjelesne težine;
pomaže kod nesanice i depresije;
pomaže kod bronhitisa i astme;
pomaže kod psorijaze i ekcema.

Koje mlijeko koristiti za kefir

Najbolje je za kefir koristiti svježe domaće mlijeko (kravlje ili kozje) ali u nedostatku takvog, kefir je koristan i od kupovnog mlijeka. Osobe osjetljive na mliječne proizvode obično dobro podnose kefir, jer se procesom fermentacije teško probavljive komponente iz mlijeka razgrađuju i predprobavljaju. Bakterije iz kefira razgrađuju mliječni šećer laktozu, zato ga mogu koristiti i oni koji ne podnose laktozu. Ako koristite kupovno mlijeko, preporučam ono pod nazivom ”svježe” koje je pasterizirano na nižoj temperaturi i ima kraći rok trajanja. ”Trajno” mlijeko s rokom trajanja od više mjeseci je pasterizirano na vrlo visokoj temeperaturi i postoji sumnja da se staro mlijeko kojemu je prošao rok trajanja ponovo pasterizira na ultra visokoj temperaturi (UHT) i vraća na police prodavaonica. Zato je takvo najpametnije izbjegavati. Što se tiče različitih proizvođača, ja uvijek imam više povjerenja u manje mljekare, jer veliki su se pokazali beskrupulozni u svojoj trci za profitom.

Ali, nazad na kefir. Zrnca ste dobili od nekoga, podijelite ih dalje… Evo kako zrnca možete poslati poštom: malu količinu zrnaca (pola jušne žlice) stavite u najlonsku vrećicu za zamrzavanje. Dodajte malo mlijeka (2-3 žlice), stisnite vrećicu (istisnite zrak) i vežite čvrsti čvor. Sve skupa stavite u novu vrećicu, istisnite zrak i vežite čvor. Ponovite sve skupa još jednom s trećom vrećicom, za svaku sigurnost, dakle ako bi se vrećica rastrgla da se mlijeko ne izlije. Spakujte u kovertu sa zračnim jastučićima i pošaljite poštom – učinili ste dobro djelo :)

Tražite li kefirna zrnca ili ih želite pokloniti, prijavite se u otvorenu FB grupu za razmjenu kefirnih zrnaca.











Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Auror@
SOLDIER of LOVE
Auror@


Godina : 64
Location : Neoplanta
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyČet Jul 03, 2014 12:49 am

Tekst je ok, uglavnom, iako sam davnih godina čula da je to ipak dupljar, ali nebitno... 
Ono što se nikako ne slažem, to je da "baćušku" ne treba kupati. Uhhh, kako se ume ubalaviti i uslinaviti, nema šanse da ja njega ne plaknem, pod tankim mlazom hladne vode. Osim toga, prija mu ponekad i da ga ostavim u frižideru, u vodi. Vidim da tad postane kompaktniji, malo čak kao i da poraste nakon par dana u vodi i na hladnom. Kad mi onda "iskaki" svoj kefir, prste da oližem  top88 smehsmeh  
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyČet Jul 03, 2014 12:53 am

hahaha..moraću nabaviti i ja..
čitam iskustva iznad..nekome je pomogle nekome ne.
u svakom slučaju nemre mi naškoditi...:)  top88 










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive EmptyPet Nov 28, 2014 2:52 am


TIBETANSKA GLJIVA-liječi sve moguće bolesti organizma
1.Regulira izmjenu tvari u organizmu.

2.Liječi bolesti krvnih žila, srca,
rastvara kolesterol u krvnim žilama

3.Liječi gušteraču, jetru i slezenu

4.Liječi želudac, crijeva i djeluje na
nestanak čireva.


5.Popravlja i reguliše krvni tlak



6.Proizvodi atibiotike i liječi upaljena mjesta.

7.Liječi bolesti bubrega i kontrolira mokraćne kanale

8.Zaustavlja razvoj raka u organizmu odnosno metastaza

9.Pomlađuje tijelo tako da spriječava brzo starenje


10.Liječi žuč, čisti žučne puteve, dvanaesterac, rastvara žučne kamence

11.U tijelu regulira pomanjkanje energije i štiti od stresa

12.Sadrži sve vitamine potrebne za život čovjeka i normalno funkcioniranje organizma

NAČIN PRIPREME ZA JEDNU OSOBU
Dvije velike plastične ili drvene žlice gljive stavite u staklenu posudu i preliti sa 1/4 litre tj.
( 0,25l ) tj. 2,5 deca mlijeka- to Vam je otprilike 1,5 čaša mljeka .

Mljeko netreba prokuhavati - obično mljeko sa 1,5 mm preporučeno.


Gljiva ne smije doći u doticaj sa METALOM jer u tom slučaju ugiba i gubi ljekovita svojstva
koja sadrži u sebi postavši CRNOM kao i ako ostavite gljivu 24 sata na suvom i nezalijete je
svaki dan u nova 2,5 deca mljeka a ono staro ljekovito KISELO MLJEKO popijete ili date nekome ili jednostavno bacite- znači i u tome slučaju gljiva će POCRNJETI i izgubiti ljekovitu moć ako joj niste prišli svako JUTRO ili svako VEČE u isto vrijeme ovisno kako Vam je zgodnije piti i promijenili novo mljeko a staro kiselo mljeko popili za svoje zdravlje .

Znači : nakon 24 sata promiješati drvenom ili plastičnom žlicom nikako metalnom jer je zabranjeno i procijediti kroz plastično cjedilo također nesmije biti metalno (ono veće, ono za čaj je premalo).


Činite to nježno da ne oštetite gljivu. Procijeđeno mlijeko popijte.

Pazite da ne popijete ni djelić gljive, ni djelić gljive ne smije dospjeti u odvod sudopera ili kanalizaciju.

Gljivu u cjedilu oprati pod mlazom hladne vode- lagano


Ispranu gljivu staviti u čistu staklenku, naliti mlijeko ( 2,5 deca ) i promješati.

Staklenku obvezno poklopljenu plastičnim poklopcem držati na sobnoj temperaturi što znači
da se nesmije gljiva i mljeko u staklenki stavljati u frižider ili hladnjak tj. na jako hladno mjesto
jer i u tom slučaju gljiva gubi ljekovitu moć .

Z A P A M T I T E : gljiva se ne smije dodirivati prstima niti metalnim predmetima!!!


NE DRŽATI U FRIŽIDERU!!!!


Za 2 tjedna otprilike ona naraste toliko da ju možete već nekome drugome dati kidajući polovicu gljive i tako možete nekome pomoći da se i on lako i jeftino dugo...dugoo ... dugoo liječi sam kod svoje vlastite kuće......gljiva liječi sve moguće bolesti.....koliko ja znam i koliko sam ja čuo od ljudi.


KURA

Mlijeko piti 20 dana i to prije spavanja najbolje-preporuča se a može i ujutro
( dakle samo jednom dnevno) u isto vrijeme - preporuča se .

Nakon jedne dvadesetodnevne kure pauzirati 10 dana.

Kuru ponovite nekoliko puta dok se ne osjeti poboljšanje - najmanje 3 x po 20 dana i svaki put
između pauza od 10 dana .

Z A P A M T I T E : gljiva mora uvijek biti u mlijeku jer inače pocrni i nakon 24 sata gubi ljekovitost.

Za vrijeme pauze od 10 dana gljivu treba redovito svaki dan čistiti i držati u mlijeku.

Zdrava gljiva podvostručuje se za 17 dana. Tada je podijelimo i damo polovicu slijedećem čovjeku koji ima bilo kakvih zdravstvenih problema nap : SUSJEDU,rođaku,prijateljima....

POVIJEST TIBETANSKE GLJIVE I PODRIJEKLO

U Europu je gljivu donio jedan profesor Uniklinike ili sveučilišne klinike u Glewitz-u (Poljska).
Profesor Sokolovski

Radio je u Indiji preko pet godina i razbolio se od raka jetre.

Monasi su ga izlječili pomoću ove gljive pa ih je prije povratka u Poljsku 1997 godine zamolio da mu daju gljivu.



TIBETANSKA GLJIVA ZDRAVLJA - je vrlo rijetka gljiva iz Indije.

Zadnjih godina je ispitivana u Njemačkoj i dokazano je da je gljiva pravo čudo prirode, koje liječi ljude.

Gljivu su uzgojili tibetanski monasi (svečenici ) i posjeduje sljedeća svojstva:

Regulira naizmjenično obrambene materije u organizmu:

- Liječi bolesti srca i oboljelih srčanih krvnih žila, razlaže holesterol u krvnim žilama.
- Liječi žuč, čisti žučne kanale, dvanaesterac i razlaže žučni kamen.
- Liječi gušteraču, jetru i slezinu.
- Prirodno je sredstvo za potenciju kod žena i muškaraca
- Liječi želudac i crijeva, otklanja čir.
- Sama gljiva stvara antibiotike i liječi upaljena mjesta u organizmu.
- Regulira krvni tlak.
- Liječi bubrege i kontrolira mokraćne puteve.
- Zadržava metastaze i njihov dalji razvoj.
- Sprečava brzo starenje.
- Smanjuje osjećaj zamora usljed stresa.
- Posejduje sve vitamine za život










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Sponsored content





KEFIR- od tibetanske gljive Empty
PočaljiNaslov: Re: KEFIR- od tibetanske gljive   KEFIR- od tibetanske gljive Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
KEFIR- od tibetanske gljive
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» GLJIVE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: ALTERNATIVNA MEDICINA-
Skoči na: