DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Narod voli gadove zato ih bira BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Narod voli gadove zato ih bira BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Narod voli gadove zato ih bira

Ići dole 
+2
Astra
Samouka
6 posters
AutorPoruka
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 1:03 pm

Dubravka Ugrešić: Narod voli gadove, zato ih i bira

"Niko ne može reći da su se gadovi nametnuli narodu. Ne, narod ih je izabrao. Narod ima pravo da ih zbaci s vlasti. Ali, gle paradoksa, ne zbacuje ih"


[You must be registered and logged in to see this image.]


Holandsko-hrvatska spisateljica, jedna od najuspješnijih i najuticajnijih književnica u Evropi, Dubravka Ugrešić, prva je žena koja je dobila NIN-ovu nagradu.

Ona je za beogradski "Nedeljnik" govorila o životu u egzilu, Haškom tribunalu, ulozi crkve na Balkanu, jugonostalgiji, krizi identiteta ex-YU država, propadanju kulture na ovim prostorima, ratno-kafanskom turizmu itd.

"Narod voli gadove. Zato ih i bira za svoje predstavnike. Gadovi su tu da bi se običan birač pri pogledu na njih sam osjećao boljim. Za taj divan osjećaj spreman je da nosi gada na leđima, kao samog vraga u narodnim pričama.

Narod ne voli odlikaše, štrebere. S njima se osjeća manji i inferiorniji. Nedavno sam čitala intervju s jednim velikim i poznatim izdavačem koji uskoro odlazi u penziju, i svoju karijeru završava s gorkom spoznajom da većina ljudi zapravo voli loše knjige. I protiv toga se baš ništa ne može.

Tako je, valjda, i s političarima. Narod voli i bira one loše. I to je ljepota demokratije. Niko ne može reći da su se gadovi nametnuli narodu. Ne, narod ih je izabrao. Narod ima pravo da ih zbaci s vlasti. Ali, gle paradoksa, ne zbacuje ih.

Postavite sebi jednostavno pitanje: Kako to da najpopularnije pop-zvijezde (i u Hrvatskoj i u Srbiji) tako katastrofalno loše pjevaju?", kaže Dubravka Ugrešić.

Ona kaže da su posljednje presude Haškog tribunala, posebno oslobađanje Gotovine i Markača, bile iznenađujuće i za one kojima je pravo profesija, ali i za obične ljude.

"Mene manje zabrinjava to što su oslobođeni, a više to što su takvi ljudi apsolutni nacionalni heroji, što je silan novac potrošen na njihovu odbranu, što opštine poklanjaju zemljišta pored mora za gradnju njihovih vila, što ljudi besplatno grade hacijende za njih, kako se ne bi patili po hotelima, što dobijaju besplatne koncesije na eksploataciju mora.Takve privilegije nije imao ni Tito, a kamoli bilo ko po rangu niži od njega".

U opširnom intervjuu za "Nedeljnik", rađenom u Amsterdamu u kojem živi već dugi niz godina, spisateljica i predavač na prestižnim univerzitetima govorila je i o sve manjem ulaganju u kulturu na balkanskim prostorima.

"Ako nema države, zar nema ni kulture? Kako se druže kultura i država? Koja je to vrsta veze i mecenstva? Na čemu se ta veza zasniva? Na reciprocitetu? Zašto bih ja vas kao država uopšte trebala finansirati? A šta ćete vi zauzvrat dati meni? Postoji, dakle, hiljadu pitanja.

Da li oni koji uništavaju tuđe spomenike kulture imaju uopšte pravo na svoje? Da li oni koji uništavaju sopstvene spomenike kulture imaju uopšte ikakvo pravo na kulturu? Da li oni koji uništavaju učesnike u kulturi imaju pravo na išta?", pita se Dubravka Ugrešić.



(B92) - Arhiva BUKE ( objavljeno u junu 2013.godine )



Ovaj tekst me je inspirisao da postavim temu i da se upitamo zajedno da li zaista volimo gadove i zbog čega?
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 1:14 pm

Dok sam boravila neke 3 i po godine u Srbiji,stekla sam utisak da je najlakse naci izgovor...falsiranje glasova i ne izaci na izbore,jer svakako ne mogu nista da izmjene....da li je to linija manjeg otpora ili zavaravanje samog sebe...u svakom slucaju,srljanje u propast.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 1:20 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo važi i za Srbiju.

Vidi Astra, za Srbiju od prilike znam zašto i kako, ali vidim da je to i u Hrvatskoj i drugim Ex Yu bananicama.  Pa se prosto pitam da li je to novi balkanski sindrom iznedren ovim ratovima što su bili ili smo sami takvi prema sebi, mazohistički nastrojeni???
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 4:46 pm

..navike iz proslosti,sklonost ka trpljenju,uvek prisutan pesimizam da sve ostaje isto,nista se ne moze promeniti,dugo sticano i mislim da dugo vremena mora proci da se iskorene.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 4:57 pm

Ja spomenuh Srbiju,jer sam u tim previranjima bila u njoj,istina i u ostalim balkanskim drzavama je isto....ljudi se boje...boje goreg...po onome...samo nek ne bude rata....pa trpi sve,pa i glad,da su sveli zivot samo na prezivljavanje.Ni meni nije jasno nikako da se miri sa sudbinom,a ima i onoga...biraj izmedju dva zla...pa koje je manje,jer tamo dobra nema za birati.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 5:00 pm

Pristojni ljudi se ne bave politikom. To je prvi razlog što i ne možeš takve da izabereš.

Drugi je mentalitet i nasleđe. Vekovi pod ovom ili onom carevinom. Većina iste nije smatrala svojom državom pa odatle i taj nasleđeni nagon "zezni vlast". Kad se formirala kakva takva država došlo je prvo do Diktature (šestojanuarska za one koji su zaboravili istoriju) koja je suspendovala svaki oblik demokratije. Posle rata opet privid nekih sloboda (SSRN - socijalistički savez radnog naroda Jugoslavije) a u suštini opet je neko drugi mislio za običnog čoveka.

Kao treći razlog zašto biramo gadove bih stavila to što većina demokratiju shvata kao anarhiju tj kao prava ali bez obaveza. A ko će bolje da pliva i radi u tim uslovima nego "snalažljivi".

Mnogo će još vode proteći mutnim Dunavom (molim za svaku EX YU državu upotrebiti adekvatnu reku) dok se ne naučimo da poštujemo svoje obaveze ali i da TRAŽIMO svoja prava jer nam ih niko neće dati na tacni.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 5:12 pm

Ovaj tekst me je inspirisao da postavim temu i da se upitamo zajedno da li zaista volimo gadove i zbog čega?



Kad je narod gad, zasto bi bili oni gore nesto bolje bili?
"Svatko dobije ono sto zasluzi"..kaze jedna narodna poslovica. :329340: 
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 5:28 pm

Pogledajte našu istoriju ?
Vazalstvo , viševekovna okupacija ,domaći despoti ,diktature raznih oblika,okupacije ,kult ličnosti u više navrata ,politička ubistva i atentati ,od kraljeva do savremenih lidera  ...
Mi i ne znamo šta je demokratija -jer takvu tradiciju nemamo .Narod "voli" čvrstu ruku i "čobana" ,voli da sluša laži o sopstvenoj veličini,"posebnosti"  i junaštvu ,i zato svaki siledžija ,slatkorečivi gad ima šanse da postane "omiljen" a samim tim i biran .
Narod kome je "hajdučija" "gerila" i "revolucija" vekovima utiskivana u glavu kao poželjan model ,sa nekim harizmatičnim vođom ,postaje ideal .
Srbija uvek čeka nekog Mesiju sa mačem ,i koga takvim vidi -onda ga i postavi za vođu .
Tako je upravo i sada ,i ne verujem koliko je lako od ljudi napraviti ovce ,izbrisati im pamćenje ,i nataći ružičaste naočare ,ular i navesti na obožavanje nečega što bi trebali da preziru .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySub Jan 18, 2014 5:36 pm

Dani savršeno se slažem s ovim što si napisao. Zo sam i ja pokušala gore da kažem.

Ovde mali broj ljudi shvata šta bi demokratija trebala da podrazumeva. Samo da ilustrujem nečim šro me ovih dana "žulja". Majka koja je s bolesnim detetom ležala u bolnici je spavala na PRLJAVOM podu. Dete je trebalo da kupa u kadici koja služi i kao dečiji WC i kadica za pranje veša. Direktor bolnice (mali bog kako izgleda sebe vidi) umesto da odreaguje pokušava da sve zataška s malo pranja i donošenjem ružičastog zeke u bolnicu. Plus proglašava Vericu (majku koja je slike tog sranja od bolnice) postavila na FB histeričnom i razmaženom.

Verica je uradila ono što JESTE demokratija. Iskoristila je svoje pravo da kaže šta ne valja i da traži da se to ispravi.

Na "ovcama" je da odluče ko je u pravu - Verica ili "mali bog direktor". Ja sam odlučila a ostalim po svesti i savesti na volju.

Linkove o ovom imate kod mene na FB.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptyNed Jan 19, 2014 1:02 am

Odlican primjer. Vidjela sam te slike, i Verica je aposlutno iskoristila svoje demokratsko pravo. Ali sta zna "mali bog" sta je demokratija, a i narod kom Verica pokusava da otvori oci.
U pravu si, na Balkanu je demokratija shvacena kao besplatna dozvola za javasluk i korupciju.
Zasto narod tolerise?! Letargija, i tradicija "ovcarstva", apsolutno tacno. Ono o cekanju Mesije i nije bas negativno. Svaka akcija treba lidera. E ssad druga je stvar sto narod kupuje suplju pricu nadobudnih nazovi lidera, koji su "in it" samo za sopstvenu korist. Pametan to primjeti na prvu, dok onaj malo manje pametan povjeruje, pa kad se uvjeri u suprotno, padne za jos jedan sptepenik na toj ljestvici letargije.

Ne bih se slozila da se narod boji nekog novog rata, bel smo svi dokazali da su narodi Balkana i te kako spremni da vazda ratuju. Ali nisu spremni za pravi rat, i boje ga se ko kuge: rat protiv korupcije, rat protiv ekonomske potlacenosti. Jer u tom ratu bi umjesto oruzja morali da upotrijebe sive celije, i da u stvari mucnu glavom za nesto. A to je vec problem, puno je lakse "slijepo slijediti". Pa dok ide, ide.

Ipak, treba i to razumjeti: narod je ispacen ratovima, drasticnim promjenama, i definitivno neimastinom. Lider je "long overdue"! (prijeko potreban).
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira EmptySre Jan 29, 2014 11:37 am

[You must be registered and logged in to see this image.]


Copy-pastovah Seneku, da izvinu ovi kojima smeta copy - paste. Ali da sam pametnije mogla reći od Seneke, verovatno ga ne bih citirala.

Zbilja, ne sećam se da su organizvane političke tribine na kojima bi se čula reč studenata, intelektualaca i drugih koji bi imalai šta da kažu. Znači jedino učestvovanje u poltiičkom životu, kod nas, to je nametanje predizbornih kampanja i zaokruživanje ponudjenih brojeva.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Narod voli gadove zato ih bira Empty
PočaljiNaslov: Re: Narod voli gadove zato ih bira   Narod voli gadove zato ih bira Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Narod voli gadove zato ih bira
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» SRBI -nestaju li kao narod ?
» INDIJANCI -narod, osobenosti, religija....

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: POLITIKA-
Skoči na: