DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Ljudske potrebe BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Ljudske potrebe BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Ljudske potrebe

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyPon Maj 15, 2017 10:35 pm

Ljudska potreba je stanje koje se javlja uskraćivanjem nekih osnovnih zadovoljenja. Ljudi imaju brojne i raznovrsne potrebe:  
- fizičke potrebe za hranom, vazduhom, vodom, odjećom i stanom,
- društvene potrebe za pripadanjem i
- lične potrebe za znanjem i samoizražavanjem.
Ljudi imaju ograničene osnovne potrebe (naprimer, hrana, stan) i uglavnom neograničene, brojne želje.
Abraham Maslov je nastojao da objasni zašto ljude podstiču određene potrebe u određeno vrijeme. Zašto jedna osoba ulaže dosta vremena i energije u ličnu sigurnost, a druga na stvaranje poštovanja kod drugih ljudi. Odgovor Maslova je da su ljudske potrebe hijerarhijski rangirane od najneodložnijih do najmanje bitnih.
Potrebe razvrstane po važnosti su:
1. fiziološke potrebe,
2. potrebe za sigurnošću,
3. društvene potrebe (za pripadnošću),
4. potrebe za poštovanjem i
5. potrebe za samopotvrđivanjem
Ljudi nastoje da prvo zadovolje svoje najvažnije potrebe. Kada osoba uspije da zadovolji važnu potrebu, ta potreba prestaje da bude aktuelni motivator i osoba nastoji da zadovolji sledeću potrebu po važnosti. Naprimer, gladan čovjek (potreba 1) neće biti zainteresovan za poslednja događanja u svijetu umjetnosti (potreba 5), niti kako ga drugi vide (potreba 3 ili 4), niti da li udiše čist vazduh (potreba 2). Ali, kada ima dovoljno hrane i vode, sledeće potrebe postaju aktuelne.
Maslovljeva teorija izdvaja pet osnovnih ljudskih potreba, koje se rangiraju po važnosti od najnižeg (biogenih) do najvišeg nivoa (psihogenih) potreba. Pojedinci nastoje da zadovolje potrebe na nižem nivou prije nego što se pojave potrebe na višem nivou. Kada se zadovolji potreba na nižem nivou, nastaje nova (i na višem nivou) potreba.
Dakle, teorija hijerarhije potreba predstavlja hijerarhiju ljudskih potreba rangiranih na pet nivoa. Potreba višeg nivoa postaje pokretačka snaga ljudskog ponašanja kada se zadovolje potrebe nižeg nivoa. Prema ovoj teoriji, nezadovoljstvo (a ne zadovoljstvo) motiviše ponašanje.

Koje su vaše potrebe i kako ih vi rangirate? Šta vam u ovom trenutku nedostaje? Da li možete da procijenite na kom nivou se nalazite?
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyPon Maj 15, 2017 10:45 pm

Mnogo toga sto se smatralo do juce luksuzom,danas je postalo potreba....u vrijeme kad nismo gladni i zedni,normalno je da se nase potrebe razlete u razne druge sfere,pa tako imamo potrebu,opravdanu da imamo auto....brze,jeftinije,prakticnije...nije nasusna potreba ali nije ni luksuz.

Ako cemo gledati realno,nuznih,osnovnih potreba i nema,jer se hranimo vec po navici....cesto iz dosade,rjedje jer osjetimo da nam bas to treba.
U svakom slucaju je ljepse, ako vec imas ti,da pokusas jos nekome priustiti bar osnovno,nego izmisljat iz malog mozga sta tebi jos treba.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyPon Maj 15, 2017 10:58 pm

Sve sve ,al ljudska potreba da pomogne drugom je ko i 7 na lotou ...ako te ubode ,daj bre da te maler ne jebe ,pomozi nekom ,al gledaj da je neka zverka a ne tamo neki Manojlo iz Stalaca...
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyPon Maj 15, 2017 10:59 pm

Sve je individualna stvar. One osnovne potrebe smo uglavnom zadovoljivli, ali nije zanemariv broj ni onih koji nisu. To je nažalost surova stvarnost. Altruizam, humanost i empatija čine da smo sposobni da pomažemo i drugima u zadovoljenju tih osnovnih potreba, što nikako ne znači da ne treba da radimo na daljem zadovoljavanju svojih ličnih potreba koje su nešto više od potrebe za obrokom i krovom nad glavom.
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 61
Datum upisa : 02.08.2010

Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyPon Maj 15, 2017 11:06 pm

Kad se bude javila ljudska potreba da se u prolazu kaze dobar dan il dobro jutro ...verovacu da smo naucili sta je ljudska potreba
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyUto Maj 16, 2017 1:19 am

promaja ::
Kad se bude javila ljudska potreba da se u prolazu kaze dobar dan il dobro jutro ...verovacu da smo naucili sta je ljudska potreba
Osnovna kultura-poštovnje je skoro pa izumrla.
Kad vidiš one naježene face-razmišljaš da li da pozdraviš ili ne(iako smo lepo vaspitani)

Javiću se na ovo temu ponovo-dosta je opširna :)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyUto Maj 16, 2017 7:17 am

Brkaju se babe i žabe, no, razumljivo je. Osim fizioloških potreba, težio sam i ka duhovnim ali mi je sex, vazda bio u glavi. Gladan, sex... žedan, sex... fali ti za kiriju, sex. Jedino ujutro, kada te napadne sranje, onda mislim samo na WC šolju. Inače... Kulturno se uzdižeš uz Stripoteku dok odvađaš a Aster Blistok, rešava kosmičke probleme.Kasnije dok ispijaš drugi srk kafe, vrag navali u gaće pa te šašolji. Valja to, čak i ako si gladan. Elem, kada se nabokaš k'o prase, nije ti ni do čega, osim dremke.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyUto Maj 16, 2017 7:27 am

Humanizam... rešavanje tuđih ljudskih potreba je OK ali rešavaš njegove a sebi samo pridaješ na značaju, kako si tip do jaja, jer, bože, ja sam human.
Jebi se!
Objavio si na fejsu, tviteru, čak si se slikao i za instagram, kako sirotinji daješ parče 'leba.
Lupiću te po ramenu i reći kako si kul lik.
Renesansa je zakon!



rasta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyUto Maj 16, 2017 9:03 pm

promaja ::
Kad se bude javila ljudska potreba da se u prolazu kaze dobar dan il dobro jutro ...verovacu da smo naucili sta je ljudska potreba

Ja nekako mislim da se potrebe ne uče, nego ili ih imaš ili ih nemaš. Ako neko nema potrebu da mi u prolazu poželi dobro jutro ili dobar dan znači da i ne osjeti nedostatak te potrebe, odnosno da nije motivisan da bi to uradio. Da osjeti vjerovatno bi to uradio, barem ja to tako vidim.
Zato sam i postavila pitanje kako rangiramo potrebe. Šta je to što nam je na prvom mjestu i kako nam dalje "rastu apetiti"?

Ponovo ću reći: ljudi su uglavnom zadovoljili one osnovne primarne potrebe kao što su hrana, odjeća, krov nad glavom. Ali šta je sa ostalih? Koliko nam teško pada njihovo nezadovoljavanje? Da li smo uopšte motivisani da ih zadovoljimo?
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyUto Maj 16, 2017 9:21 pm

Eugen Grafvajer ::
Humanizam... rešavanje tuđih ljudskih potreba je OK ali rešavaš njegove a sebi samo pridaješ na značaju, kako si tip do jaja, jer, bože, ja sam human.
Jebi se!
Objavio si na fejsu, tviteru, čak si se slikao i za instagram, kako sirotinji daješ parče 'leba.
Lupiću te po ramenu i reći kako si kul lik.
Renesansa je zakon!



rasta

Rješavanjem tuđih primarnih potreba (i ne samo primarnih), ti na neki način zadovoljavaš i svoje potrebe. Saosjećajnost, emotivna povezanost, samopotvrđivanje, djelić od svake od ovih pobrojanih potreba zadovoljiš na taj način što si bio human prema nekome. A to što si objavio na fejsu, twiteru, instagramu, e to je zadovoljavanje potrebe za poštovanjem i usmjeravanjem pažnje na sebe.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptyUto Maj 16, 2017 10:18 pm

Eugen Grafvajer ::
[b]Humanizam... rešavanje tuđih ljudskih potreba je OK ali rešavaš njegove a sebi samo pridaješ na značaju, kako si tip do jaja, jer, bože, ja sam human.
Jebi se!
Objavio si na fejsu, tviteru, čak si se slikao i za instagram, kako sirotinji daješ parče 'leba.
Lupiću te po ramenu i reći kako si kul lik.


Apsolutno se slažem ,i tom cinizmu svedočimo svaki dan . Još je veći crnjak da "zasluge" pokupe oni koji su "organizovali" ,a ne oni koji su zaista odvojili od svoje sirotinje .Za mene nepojmljivo ,da se niko ne zapita -alo bre ...a koliko si ti lično dao, i tvoja familija ,kad već "apeluješ",a opštepoznato je koliki si "puniša" ?
A što se tiče onog Maslova i njegove "tabele" ....kakve potrebe za "poštovanjem " i "samopotvrđivanjem" kada su ljudi na ivici egzistencije? U tom odnosu ljudi rade šta im se kaže ,a trpe neviđena sranja bez reči ,samo da bi imali za osnovne fizičke potrebe.
Težnja za društvenim pripadanjem ?
Pa ja sam ponosan na sebe što ne pripadam nijednom profilu ili "čoporu" koji "vlada" ovim društvom -ni vernicima ,ni nacionalistima ,ni političarima ,ni partiji ,ni navijačima" ,ni "sposobnima koji se ističu" .Često se i stidim što živim u zemlji sa ovakvim"društvenim sistemom" i ni najmanje ne želim da me neko "stavlja u isti koš" .
Dovoljna ljudska težnja za pripadanjem je težnja za pripadanjem jednoj osobi sa kojom ćeš podeliti svoj život ,onda ti ne treba "društveno priznanje ".
A što se tiče "fiziologije "...pitajte ljude sa opstupacijom  ,dijarejom , ,hemoroidima itd koliko  cene i šta smatraju najvažnijim prioritetom "svojih potreba" .  :brdski2:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe EmptySre Maj 17, 2017 8:17 pm

Danubius ::

A što se tiče onog Maslova i njegove "tabele" ....kakve potrebe za "poštovanjem " i "samopotvrđivanjem" kada su ljudi na ivici egzistencije? U tom odnosu ljudi rade šta im se kaže ,a trpe neviđena sranja bez reči ,samo da bi imali za osnovne fizičke potrebe.

Upravo ih je Maslov i poredao po važnosti. Naravno da nećeš imati potrebu za primjera radi kulturnim uzdizanjem ako nemaš šta da jedeš spavaš pod mostom na -20 i slično. Logično je da ćeš brinuti i samo misliti o tome kako da preživiš.

Citat :
Težnja za društvenim pripadanjem ?
Pa ja sam ponosan na sebe što ne pripadam nijednom profilu ili "čoporu" koji "vlada" ovim društvom -ni vernicima ,ni nacionalistima ,ni političarima ,ni partiji ,ni navijačima" ,ni "sposobnima koji se ističu" .Često se i stidim što živim u zemlji sa ovakvim"društvenim sistemom" i ni najmanje ne želim da me neko "stavlja u isti koš" .

Slažem se sa tim, ali ne bih rekla da to što živiš u društvu koje ti se ne dopada ne znači da ne bi volio da si dio uređenog društva. Ja recimo bi. Zato tu i tamo zacvilim za životom na Islandu  :brdski2:

Citat :
Dovoljna ljudska težnja za pripadanjem je težnja za pripadanjem jednoj osobi sa kojom ćeš podeliti svoj život ,onda ti ne treba "društveno priznanje ".

Ovo razumijem kao tvoje vrednovanje i sasvim je ok, ali vjeruj mi da je jaako mnogo ljudi oko nas koji to ne vide tako.

Citat :
A što se tiče "fiziologije "...pitajte ljude sa opstupacijom  ,dijarejom , ,hemoroidima itd koliko  cene i šta smatraju najvažnijim prioritetom "svojih potreba" .  :brdski2:

Ovo neću shvatit drugačije nego kao onu: bolestan ima samo jednu želju a to je da ozdravi.

Inače, temu i jesam otvorila jer me je interesovalo gdje se nalazimo sa zadovoljavanjem svojih potreba. Mogu ja da kažem da mi je sve super, da mi ništa ne fali, da sam zadovoljna. Da se razumijemo - jesam. Relativno sam zdrava, imam krov nad glavom, sita sam, obučena sam itd. itd. ali bi voljela više putovati, više se družiti, imati više slobodnog vremena itd. itd. Imam potrebu za tim, ali jako malo mogu učiniti da je zadovoljim, no to ne znači da ta potreba nije prisutna.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ljudske potrebe Empty
PočaljiNaslov: Re: Ljudske potrebe   Ljudske potrebe Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ljudske potrebe
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Ljudske vrednosti
» "Net prijateljstvo" puno ljubomore, potrebe za kritikom..
» Zaboravljene ljudske osobine

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: