Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
Naslov: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Sub Maj 17, 2008 3:30 pm
First topic message reminder :
Predstavite grad i kraj u kome živite.Sa obzirom da smo sa raznih strana , čak i sveta, moglo bi biti zanimljivo ...
Autor
Poruka
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 9:35 pm
Crkva "Sveti Đorđe"
Istorijat: Hram Sv. Djordja osvećen je 8. jula 1940.god za vreme vladavine Nj.V. Kralja Jugoslavije Petra II Karađorđevića. Ktitor ovog svetog hrama je Francusko drustvo Borskih rudnika, koje ga je u svom trošku podiglo i snabdelo. Stara Crkva je preneta u Brestovac. Hram je izgrađen prema projektu arhitekte-inzenjera Andreje Klepinina.
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 9:44 pm
Muzej
Prva muzejska postava u Boru otvorena je 1951. godine sa temom iz istorijata Bora i rudnika. Muzej je počeo sa radom 1961. godine kao Narodni muzej kompleksnog tipa, čiji je osnivač Skupština opštine Bor. Godine 1970. Muzeju je priključen konak kneza Miloša u Brestovačkoj Banji.
Duga tradicija rudarstva i metalurgije ovog kraja dovela je do stvaranja potrebe za specijalizovanim muzejom čija bi osnovna koncepcija bila proučavanje rudarsko-metalurške delatnosti ovog kraja od praistorije do današnjih dana. Te tako 1972. godine menja se koncepcija i naziv Muzeja u Muzej rudarstva i metalurgije. Danas Muzej u svojim zbirkama ima preko 16000 predmeta. Ovaj materijal je svrstan u pet zbirki: arheološka, etnološka, istorijska, umetnička i tehnička. Muzej svoju bogatu zbirku prezentuje kroz stalne muzejske postavke, tematske izložbe i izdavačke delatnosti.
Stalnu postavku čine:
Istorijski razvoj rudarsva i metalurgije od praistorije do danas. Ova postavka predstavlja hronološki pregled razvoja rudarstva i metalurgije od praistorije do danas. Obuhvata praistorijski period, period od enolita do gvozdenog doba, starije gvozdeno doba, antički period, srednjovekovni period i predmete iz novije istorije. Postavka je u zgradi muzeja i čine je 1200 muzejskih predmeta čiji je hronološki pregled dat na oko 300 m2. Postavka je proširena predmetima iz prve polovine XX veka.
Park-Muzej rudarsko metalurško mašinske opreme Ova muzeološka postavka tehnike obuhvata mašine koje su do skora bile u upotrebi u pogonima RTB-a Bor. Postavku čine preko dvadeset eksponata većih dimenzija, izloženih u parku do same zgrade Muzeja, na oko 4,5 ha i predstavljaju jedinstvenu muzejsku postavku te vrste na otvorenom kod nas. Park-muzej na najbolji način prikazuje istorijski razvoj tehnologije XX veka, mašina i uređaja koji su se koristili u procesu vađenja i prerade rude.
Postavka u konaku kneza Miloša u Brestovačkoj banji Ova postavka je istorijsko-etnografskog karaktera, koja obuhvata period od 1837. godine do početka XX veka.
Izložba skulptura Umetničke kolonije "Bakar" u Galeriji Kolonije Muzej rudarstva i metalurgije osniva 1985.godine Umetničku koloniju ''Bakar'' sa ciljem da obogati svoje zbirke. Rad ove kolonije odvija se u prostorima livnice gde se realizuju monumentalne skulpture u raznim plemenitim materijalima, od bakra, bronze, mesinga i aluminijuma. Stalnu izložbenu postavku Kolonije čine oko stotinak skulptura nastalih tokom ovih godina koje prezentuju rad kolonije. Umetnička kolonija ''Bakar'' izradila je skulpture većih dimenzija, za prostore u gradu i njih tridesetak je postavljeno u gradu i okolini. Muzej rudarstva i metalurgije, Bor Moše Pijade 19.
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 9:49 pm
OKOLINA BORA
Dubasnica
Istočni deo Kučaja krasi Dubašnica koja se nalazi između kanjona Lazareve reke i dela starih vododrživih stena. Nadmorska površina iznosi od 800 m do 1000 m sa najvišim vrhovima Mošuluj i Stobori, visine 1048 m. To je kraška površ kojom je duboko usečena dolina ponorice Dubašnice. Ona leti presušuje i ponire dok u vreme kišnih perioda i otopljavanja snega izbija na površinu sve do Zlotske reke.
Pored ponorice Dubašnice postoje još i Demizlok, Vojala, kao i Mikuljska i Pojenska reka izbijajući kao kraška vrela u dolini Zlota. Dubašnica je planina karakterna šumama, livadama i pašnjacima te je pogodna za lov divljači a takođe je bogata i raznim vrstama ptica čiji je lov zabranjen.
Pejzaž ove skoro netaknute prirode interesantan je za lovce, speleologe, planinare i sve ostale zaljubljenike prirode. Krase ga lovački dom ali i rezidencijalni objekti. Do Dubašnice se dolazi putem od Borskog jezera prema radničkom naselju. Zanimljivo je da se u šumama na prostoru Dubašnice nalazi i rezidencija bivšeg predsednika republike, Slobodana Miloševića.
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 9:51 pm
Crni Vrh
Od Bora je Crni vrh udaljen 30 kilometara. Najviši vrh nalazi se na 1043 m nadmorske visine. Planinski masiv Crni vrh veoma je bogat kvalitetnim šumama, posebno bukovim. Blizina asfaltnog puta Bor-Žagubica, prijatna planinska klima sa dubokim snežnim pokrivačem koji traje gotovo do maja, bujno zelenilo i čist planinski vazduh učinili su da ova planina postane primamljiva za mnoge goste.
Prvi objekat koji je izgrađen na Crnom vrhu je Planinarski dom, iz 1952. godine u čijoj je neposrednoj blizini teren za skijanje sa uspinjačom. Značaj Crnog vrha za razvoj planinskog turizma, ne samo u borskoj opštini, nego i u citavoj Srbiji do punog izražaja će doći kada za par godina bude završen turisticki centar "Crni vrh", koji ce zahvatati površinu od oko 210 hektara.
Izgradnjom hotela visoke kategorije, tipa Hayatt, sa oko 850 postelja, apartmanskog naselja, ski staza, klizališta, teniskih i terena za mini golf, sportske hale i heliodroma, prirodne lepote ove planine postaće dostupne i najprobirljivijim gostima iz sveta. Izgradja je trenutno potpuno stala, potrebna je velika investicija, i sigurno je da bi ovaj hotel mogao biti ponos ćitave Srbije.
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 9:53 pm
Zlotske pecine
Lazareva pećina nalazi se u istočnoj podgorini Kučaja: od Zlota je udaljena 3 km dok od Bora ta razdaljina iznosi 21 km. Ulaz u pećinu je sa leve strane Lazareve reke, na izlasku iz njenog jedinstvenog kanjona. Čitava pećina izgrađena je u krečnjačkom humu Pripor, koji je skoro sa svih strana ograničen nižim zemljištem osim prema Kučaju s kojim je povezan uzanim krečnjačkim grebenom. Brežuljak Pripor visok je 55m (iznad ulaza) dugačak 250 m i širok 120 m.
Ulaz u pećinu nalazi se na visini od 291.41 m odnosno 6.71 m od korita Lazareve reke i jakog krškog vrela ispred ulaza. Od tog vrala i jednog periodskog izvora, kao i jednog izvora sa desne strane reke formira se stalni tok Lazareve reke, koji se nakon 875 m uliva u Zlotsku reku.
Zlotska pećina spada u grupu izvorskih objekata, te je shodno tome sastavljena od dva nivoa kanala, starijeg suvog-fosilanog i mlađeg rečno-aktivnog. Ukupna dužina kanala iznosi 1592 m. Bogata je pećinskim nakitom: stalagmitima, stalaktitima i pećinskim stubovima i sastoji se iz više dvorana.
Po legendi koja živi u Zlotu pećina je dobila ime po knezu Lazaru.Posle kosovskog boja, ostaci vojske bežeći pred Turcima, sklonili su se u pećinu. Tu su živeli neko vreme i hranili se, o čemu svedoče i kosti domaćih životinja kojih ima svuda po pećini. Takođe se priča da se pećina zove po nekom Lazaru koji se krio od Tatara i Turaka. U tursko vreme, pećina je bila zazidana da se ne bi mogli sklanjati hajduci i zbegovi.
Neko vreme od kada je počelo turističko uređenje ime pećine je promenjeno i zvala se Zlotska pećina. S obzirom na predanje, a i načelno, umesno je vratiti pećini njeno pravo ime, a pojmom "zlotske pecine", obuhvatiti sve pećine ovog kraja: Lazarevu, Vernjikicu, Mandinu, Vodenu, Hajducicu i mnoge druge.
Zbog povoljnog položaja i ostalih karakteristika (suva pećina, zatvorena, tekuća voda i dr.), čovek je od davnina koristio Lazarevu pećinu kao stanište. Prva istraživanja potiču od F. Hofmana , koji je pronašao oruđe i komade posudja i to u horizontu u kome se nalaze kosti pećinskog medveda. Slične ostatke materijalne kulture otkrio je Jovan Cvijić .
Na osnovu detaljnih arheoloških istraživanja (1963, 1964 i 1968) u Ulaznoj dvorani , utvrdjeno je da Lazareva pećina pretstavlja jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Srbiji. U pećini su otkrivena tri kulturna horizonta , po N. Tasiću . Najstarije naselje pripada bakarnom dobu (prelaz iz IV u III milenijum, tj, pre oko 5000 godina). Tada je Lazareva pećina bila metalurški centar u kome su izrađivani predmeti od bakra i eksportovani na susedna tržišta. U pećini je otkopano 50 celih ili fragmentalnih predmeta od bakra: dleta, šila, igle, pljosnate sekire, ukrasni predmeti i sl., kao i veći broj celih ili fragmentalnih posuda od pečene zemlje i najzad predmeta od kostiju divljih životinja : šila, dleta, noževi i dr.
Srednji kulturni sloj nastavlja se na prethodni i pripada bronzanom dobu. Na početku tog doba dolazi do smene stanovništva i Lazareva pećina postaje značajna lovačka stanica u kojoj su izrađivane alatke od kostiju ulovljenih životinja, prvenstveno od jelenskih rogova . Takođe su otkrivene izrađevine od pečene zemlje, ukrašene linijama, tačkastim ubodima i nalepcima. Početkom bronzanog doba dolazi do iznenadnog prekida u korišćenju pećine koji je trajao više od 1000 godina - sve do dolaska Tračana i Ilira . Najmlađe naselje počinje oko IV do V veka pre nove ere. Za njega je karakterističan povratak bakru - glavnom rudnom bogatstvu ovog kraja .U tom periodu u Lazarevoj pećini liju se razni predmeti od bronze: noževi, koplja, dleta i dr., a posebno ukrasni predmeti: igle sa ukrašenim glavama, kopče u obliku romba sa donjim delom za pričvršćivanje, prstenje od navijene bronzane žice, ukrasi za kosu itd. Takođe su zastupljeni koštani predmeti: igle, drške za noževe i dr., kao i predmeti od keramike, dobre izrade, crne boje, odlično uglačane. Najvredniji nalaz iz tog perioda je jedan kompletan bronzani pojas koji se sastojao iz osam članaka i preko 60 spiralnih ukrasnih detalja. Prema N. Tasiću, trgovačke veze žitelja Lazareve pećine dopirale su do obala Egejskog mora. Posle ovog zlatnog perioda Lazareva pećina je bila stanište ili sklonište samo povremeno, naročito za vreme Turaka.
Kada je počelo uredjenje Lazareve pećine (1953. godine), u Ulaznoj dvorani bile su postavljene vitrine sa arheološkim i paleontološkim zbirkama. Međutim, potpuno izmenjena klima štetno je uticala na eksponate, pa su odneti u Bor. Nakon zatvaranja ulaza u pećinu, kako je predviđeno projektom, eksponati će biti opet vraćeni u Ulaznu dvoranu, ali ovog puta u odgovarajući ambijent.
Pećina Vernjikica
Pećina Vernjikica je udaljena od Lazareve oko 2 km. Smeštena je u dolini Lazareve reke na visini od 454 m i spada u red pećina sa vrlo čistim krečnjakom pa se verovatno zbog toga veruje da joj naziv potiče od reči “var” što znači krečnjak. Smatra se atraktivnijom pećinom od Lazareve zbog mnoštva velikih dvorana koje se protežu celom dužinom pećine- 1015 m. Karakteriše je mnogo “džinovskih” stalagmita i stalaktita neobičnih oblika i formi. Upravo jedan takav stalagmit nalazi se na ulazu dvorane “Koloseum”, visok je 11 m i prečnika 4 m (u osnovi) a 2,5 m pri vrhu. Ovaj stalagmit “Kolos” je ujedno i zaštitni znak pećine Vernjikica.
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 9:54 pm
Brestovacka banja
Brestovačka banja je udaljena od Bora samo 8 kilometara. U to prvo vreme razvoja turizma izgrađen je Knežev dvorac, Okružna zgrada i kafana "Izletnik". Lekovita svojstva banjske vode počivaju na mikroelementima kalijuma, kalcijuma, fluora... Deset termomineralnih izvora sa temperaturom od 32 do 40 stepeni Celzijusovih leče oboljenja kostiju, zglobova, mišica i kože, a pomaže i kod opšte iscrpljenosti organizma i kod posledica povreda, reume, bolesti nervnog sistema...
Prema arheološkim nalazima za nju su znali još Vizantinci, kasnije i stari Rimljani, i prema tome spada u najstariju banju u Srbiji. Puni procvat doživljava nakon oslobađanja ovih predela od Turaka, u doba Miloša Obrenovića . Na to vreme podseća tursko kupatilo (hamam), restauriran 1970. godine, konak Kneza Miloša, izgrađen 1837. godine koji predstavljaju kulturna dobra pod zaštitom države ali i dvorac kneza Aleksandra koji datira od 1856. godine i koji još nije obnavljan, pa se pretpostavlja da će se publikacijom doći do investicija dvorca i time doprineti rekonstrukciji i restauraciji. Inače, objekti koji su tada izgrađeni, sačuvani su i do danas u gotovo nepromenjenom obliku.
U Brestovačkoj Banji, osim kneza Miloša, boravi i knjeginja Ljubica, Jevrem Obrenović, Milošev brat, Milutin Petrović, brat Hajduk Veljka i drugi viđeniji ljudi. U to vreme ona je s pravom nosila ime "dvorske banje", pa su je posećivali i strani gosti.
Danas je u sklopu konaka je istorijsko-etnološka postavka Muzeja rudarstva i metelurgije iz Bora (portreti, tursko posuđe...) koja je dostupna tokom letnje sezone. Tursko kupatilo se takođe tokom leta prilagođava kulturnim manifestacijama: izložbe, ulje na platnu, akvarel, radovi umetnika borskog udruženja "Vane Živadinović Bor".
Deset termomineralnih izvora sa temperaturom od 32 do 40 stepeni Celzijusovih leče oboljenja kostiju, zglobova, mišica i kože, a pomaže i kod opšte iscrpljenosti organizma i kod posledica povreda, reume, bolesti nervnog sistema, zapalenja ženskih polnih organa, oboljenja perifernih krvih sudova. U poslednje vreme su aktivna 4 izvora. Gostima koji borave u Banji posebno prija stoletna šuma koja zahvata površinu od oko 90 hektara.
Sadašnji smeštajni kapaciteti su u "Domu odmora" (restoran sa prenoćištem, "Izletniku" i vilama "Toplica", "Lucija", "Košuta" i "Biljana" (88 ležaja sveukupno sa vilama). Voda se direktno sa izvora navodi u zatvorene bazene. Banjska voda je izuzetno lekovita.
srki76
Datum upisa : 14.05.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Apr 24, 2009 11:34 pm
Vranje je ekonomski, politicki i kulturni centar Pcinjskog okruga koga cine opstine Bosilegrad, Bujanovac, Vladicin Han , Presevo, Surdulica, Trgoviste i Vranje. Prema poslednjem popisu (2002. god) u Vranju zivi 65 000 stanovnika, a u opstini 91 000. Grad se nalazi u severozapadnom delu vranjske kotline (1201 km2), geografske pozicije cije su koordinate 42º i 33 min. SGS i 19º i 33 min. JGD, na levoj obali Juzne Morave. Grad ima pravac pruzanja severoistok-jugozapad, a u morfotektonskom pogledu predstavlja deo kompozitne poligentetske doline Juzne Morave. Reku i grad dele magistralni put i zeleznicka pruga koji na severu vode ka: - Leskovcu (70km), - Nisu(110km) i - Beogradu(347km), a na jugu ka: - Kumanovu(56km), - Skoplju(91km) i - Solunu(354km) Smesten je u podnozju Pljackovice (1231m), Krstilovice(1154m), Przara(731m) i Borinog Brda(690m). Od granice Bugarske deli ga 70 a od Makedonije 40 km.
U makrogeografskoj regionalizaciji SCG, Vranje sa kotlinom pripada planinsko-kotlinskoj oblasti jugoistocne Srbije. Sastavni je i najvazniji teritorijalni deo juznog pomoravlja. Dobro je povezana sa susednim i daljim geografskim regijama na jugu preko siroke (5-6km) i niske (450-460m) Kumanovsko-Presevske povije koja je otvorena prema dolini Vardara; preko Konculjske klisure duge 14 km. Kotlina je dobro povezana sa Kosovsko-Metohiskim predeonim celinama; na severu preko Grdelicke klisure duge 30 km. Jedino je saobracajna povezanost sa istoka prema Bosilegradu i Bugarskoj prirodno otezana; jer vodi preko visokih planina i klisurastih dolina: Banjske, Korbevacke. Iz ovog proizilazi da je regionalni polozaj Vranjske kotline i Vranja vrlo povoljan i komunikativan.
Vranje kao grad je najveci grad u Pcinjskom okrugu i najvece gradsko naselje juznog podrucja Srbije.
Luckasta
Datum upisa : 14.01.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Sub Apr 25, 2009 9:20 am
Srki76...zaboravio si samo da navedes i staru legendarnu pesmu " Lepa Vranjanka" :400654:
p.s.: videoclip, sa jako lepom prezentacijom grada i okoline Vranje!
Silvy Frumos si de foc
Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:35 pm
Bor - Brestovacka banja **** by Silvy
Konak Kneza Milosa
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:36 pm
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:38 pm
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:39 pm
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:43 pm
počelaobnova dvorca kneza Aleksandra Karađorđevića
Na najvišem uzvišenju u Brestovačkoj banji, nadomak Bora, knez Aleksandar Karađorđević je 1856. godine po uzoru na ondašnje evropske palate, mešavinom romanskog i renesansnog stila, sagradio rezidencijalni dvorac. Mesto, svakako, nije izabrano slučajno, budući da se preko puta "kraljevog", udaljen svega dvadesetak metara, nalazi konak njegovog ljutog neprijatelja - knjaza Miloša Obrenovića, koji datira iz 1847. godine. Međutim, zdanje Obrenovića sačuvano je, gotovo istovetno, sve do danas, dok je dvorac Karađorđevića, prepušten zubu vremena i "začinjen" nebrigom, potpuno ruiniran. - Nakon što je niški Zavod za zaštitu spomenika sačinio projekat konzervacije i restauracije dvorca Karađorđevića, koji je Opštinu Bor koštao 200 hiljada dinara, u okviru međugranične saradnje sa Rumunijom konkurisali smo za dodelu sredstava za obnovu ovog zdanja - kaže Sava Bosioković, direktor borskog Muzeja rudarstva i metalurgije. - Jon Makovej, ambasador Rumunije u Srbiji, predočio nam je da je njegova zemlja spremna da obezbedi 350 hiljada evra, koliko bi koštala potpuna obnova dvorca. Rumuni, napominje Bosiljković, zauzvrat traže samo jedno - da se nakon obnove dvorca Karađorđevića jedna odaja preuredi u izložbeni prostor posvećen kraljici Nataliji Obrenović, supruzi kralja Milana Obrenovića i majci srpskog prestolonaslednika Aleksandra, koji je svrgnut sa trona i ubijen zajedno sa suprugom Dragom Mašin. - Kraljica Natalija bila je rumunska princeza, koja potiče iz ugledne boljarske familije iz Moldavije - ističe Bosiljković. - Stoga, ne treba da čudi želja naših istočnih suseda da na taj način zaštite sećanje na njihovu princezu.
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:47 pm
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:54 pm
Bestovacka banja ima deset izvora termomineralne vode temperature od 32-42`C. Voda je bogata kalijujom, kalcijumom, natrijumom, magnezijumom, oksidima gvozdja,aluminijuma, silicijuma, hlora, ugljene kiseline, joda, broma, fosfata,nitrata, mangana, cinka, fluora i drugih sastojaka.
KRALjEVSKE LEKOVITE VODE
BRESTOVAČKA banja spada u red “kraljevskih”, jer su u njoj leka svojim boljkama tražili i Obrenovići i Karađorđevići, koji su ovde podigli još nekoliko zdanja.
- Knez Aleksandar Karađorđević je leto provodio u Brestovačkoj banji u kupanju, šetnji i lovu, dok se kralj Milan Obrenović, znajući za lekovita svojstva ovdašnjih voda, ovde lečio od reume - navodi se u istorijskim podacima. - Za vreme Drugog svetskog rata, vrhovna komanda nemačkog Vermahta je deo svojih vojnika sa istočnog fronta, koje je “nagrizla” ruska zima, upravo znajući za lekovitost ovih voda, na oporavak slala u Brestovačku banju.
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:56 pm
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:57 pm
Silvy Frumos si de foc
Godina : 48 Location : Bor Datum upisa : 11.10.2007
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jun 08, 2009 10:58 pm
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Uto Jun 09, 2009 1:05 pm
BOSANSKA KRUPA
Bosanska Krupa je grad i središte istoimene općine u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, smještena u dolinama rijeka Une i Krušnice. Najveći dio grada razvio se na niskom prevoju između brda Huma i Starog grada na nadmorskoj visini od 176 m u proširenom dijelu rijeke Une. Općina graniči s općinama: Bihać, Cazin, Bužim, Bosanski Petrovac, Sanski Most, Bosanski Novi, te Dvor u Republici Hrvatskoj. Rijeka Una, jedna od najljepših rijeka u Bosni i Hercegovini prolazi kroz centar Bosanske Krupe. Putnim komunikacijama grad je povezan sa Zapadnom i Južnom Europom. O naseljenosti područja bosanskokrupske općine još u predhistorijsko doba svjedoče lokaliteti zvani gradine, a kao sigurni dokazi služe materijalni ostaci iz tog vremena. Temelji i zidovi gradinskih ljudskih naselja otkopani su na Kekića glavici pored Zalina, na Oblali kod Malog Radića i na gradini pored sela Suvaja. Područje Krupe i okoline bilo je periferna teritorija keltsko-ilirskog plemena Japoda koje su Rimljani pokorili 35. godine prije nove ere. Od ljudskih naselja iz rimskog doba najpoznatije je ono što je otkriveno na mjestu Gromila u selu Ljusina kod Krupe. Tu su otkopani temelji rimskih zgrada i razni predmeti. Mnogobrojni otkopani grobovi rimskih vojnika u kojima su pored ljudskih kostiju nađeni rimski novac, jedna sablja i drugi predmeti, govore o prisustvu starih rimljana na ovom područjima. U periodu rimske vlasti područje oko srednje Une pripadalo je rimskoj provinciji Dalmaciji. Nakon podjele Rimskog carstva 395. godine na Istočno i Zapadno, Pounje je ušlo u sastav Zapadnog rimskog carstva. Ne postoje nikakvi pouzdani podaci o zbivanjima na ovim prostorima u vrijeme Zapadnog rimskog carstva. Poznato je samo da su u 5., 6., i 7. vijeku u pounske krajeve prodirali Goti i širila se vlast Bizantije da bi na kraju doselili Avari i slavensko stanovništvo. Od naseljenog podrucja nastala su sela.
Srednji i Novi Vijek
U srednjem vijeku područje današnje krupske općine pripadalo je hrvatskoj kraljevini i austro-hrvatskoj državi. U 10. vijeku ulazilo je u sastav prostrane hrvatske župe zvane Pset. U 13. vijeku gubi se ime Pset, a prvi put se javlja ime Krupa. Za tvrđavu u Krupi čiji se ostaci nalaze na brežuljku zvanom Grad, zna se da je postojala u 13. vijeku, ali se ne zna ko je bio njen graditelj. Po legendi ovu tvrđavu sazidala je djevojka Krupana. Prvi poznati gospodari Krupe bili su već u 13. vijeku feudalci Babonići. Od 1410. do 1429. godine Krupa je kraljevski grad kojim su upravljali kaštelani u ime austro-hrvatskog kralja. Nakon tog perioda Krupa je darovana feudalcu Fridrihu Celjskom da bi je 1456. godine prisvojio feudalac Martin Frankopan. Od 1463. do 1490. godine Krupa je ponovo u posjedu kralja i njom upravljaju senjski kapetani. Od 1490. godine vlasnik grada je Ivan Korvin. Nakon toga Krupa po treći put postaje kraljevski grad, da bi uskoro došla u ruke bana Ivana Karlovića. Od 1531. godine do pada pod Tursku vlast Krupa je bila vlasništvo knezova Zrinjski. 1565. godine je Kara-Mustafa paša Sokolović 23. juna zauzeo krupsku tvrađavu i od tada je Krupa pod Osmanskom vlašću sve do 1878. kada vladavinu u cijeloj Bosni preuzima Austo-ugarska monarhija. Posljednji hrvatski kapetan bio je vojvoda Matija Bakić, koji se utopio na utoci Krušnice u Unu. Dok se vodila presudna bitka na lijevoj obali Une, na mjestu gdje se danas nalazi željeznička stanica nalazila se utaborena desetak dana austrijska vojska, sastavljena većinom od Slavena, pod zapovjedništvom Nijemca Auersperga koji nije htio pomoći opkoljenim Krupljanima. Jedna grupa od osamdesetak Slavena je pokušala doći u pomoć, ali su ih osmanski vojnici spriječili. Prema službenom Austo-ugarskom popisu Krupa je 1885. godine imala 2.096 stanovnika. 1918. godine, nakon završetka prvog svjetskog rata i sloma Austo-ugarske Krupa je u sastavu Kraljevine SHS a Zatim Jugoslavije. Nakon završetka
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Uto Jun 09, 2009 1:07 pm
BOSANSKA KRUPA
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Nis, jedan od najstarijih gradova na Balkanu poznat kao "Kapija" Istoka i Zapada zbog svog geografskog polozaja. Naime, grad se nalazi na raskrscu puteva Zapadne Evrope sa Bliskim istokom i Grckom.
Grad je nastao mnogo vremena pre nego su stigli Rimljani u ove krajeve. Geograf Ptolomei je prvi put pomenuo 140 A.D. kao Rimska tvrdjava na putu za Vizantiju. Iperator Konstantin je rodjen u Nisu 274 A.D.. Tokom njegove vladavine je izgradjena luksuzna rezidencija i tokom tog vremena grad je postao vazni administrativni centar. Huni su tokom svoje opsade 441 A.D., gotovo totalno unistili grad. Sredinom VI veka, Vizantiski car Justinian Veliki je renovirao grad i nazvao ga Naissopolis. Godine 550 A.D., Sloveni su opsedali grad ali je on ovog puta postedjen razaranja tako da je mogao dalje da se razvija. Kako je grad lociran na putu za Konstantinopol, Krstasi su nekoliko puta prolazili kroz grad tokom njihovih pohoda na Vizantiju. U leto 1189. godine, Stefan Nemanja, veliki vladar Srpske drzave, susreo se u Nisu sa Frederikom I Barbarosom u vreme drugog Krstaskog pohoda.
Turci su prvi put okupirali Nis 1386 godine, tri godine pre Kosovske bitke. Od 1454 godine Nis je okupiran sve do 1877 godine.
U Prvom Svetkom Ratu, Nis je "pao" 1915 godine pod okupacijom Nemacke i Bugarske vojske koja je trajala 4 godine, do Oktobra 12-og 1918 godine. Grad je pretrpeo velika razaranja tokom Drugog Svetskog Rata a stanovnistvo je pretrpelo velike represalije. Kao dokaz imamo koncentracioni logor na Crvenom Krstu. Nis je konacno oslobodjen 14-og Oktobra 1944 godine.
Bogata istorija i konstantna borba za slobodom kroz vekove, ostavila je Nisu vredna kulturna znamenja i istoriske spomenike kao sto je: MEDIANA - letnja rezidencija Cara Konstantina; TVRDJAVA turska gradjevina (sagradjena 1723); CEGAR - spomenik u znak bitke na Cegru i herojske pogibije Vojvode Stevana Sindjelica i njegovih 3000 saboraca naspram 10.000 Turaka; SCULL TOWER - jedinstveni svetski spomenik koga su sagradili Turci posle bitke na Cegru, napravljen od lobanja Srpskih heroja; SOPMENIK OSLOBODJENJA NISA (konj) u samom centru grada simbol borbe za slobodom: 1874, 1877, 1917 i 1918.
U ARHEOLOSKOM MUZEJU mozete naci Rimske antikvitete pronadjeni prilikom sredjivanja Tvrdjave i Mediane kao i sa lokacije Humska Cuka i Bubanj - dve lokacije iz Neolita i Bronzanog perioda.
Danas, Nis broji preko 300.000 stanovnika, veliki administrativni, politicki, ekonomski, medicinski i kulturni centar jugoistocne Srbije - drugi povelicini grad u Srbiji posle Beograda
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
4000-3000. g.p.n.e. Praistorijski nalazi iz doba neolita, ranog bronzanog doba, na lokalitetima Bubanj, Humska Čuka i dr. otktivaju naseljenost područija Niša još u to doba. 2000. g.p.n.e. Veći broj otkrivenih praistorijskih naselja u neposrednoj okolini današnjeg Niša (Bubanj, Hum, Gornja i Donja Vrežina, Trupale, Gornja Toponica). 8. vek p.n.e. Područije Niša je granična zona između Ilira i Tračana. 3. vek p.n.e. Kelti su porazili Ilire, zauzeli sve krajeve i dali Nišu trajno ima Naissus (Vilin grad). 75. g.p.n.e. Rimljani osvajaju područije Niša u vreme dardanskog rata. 161. god. Niš se prvi put spominje u geografiji Klaudija Prolomeja, kao jedan od četiri najveća grada Dardanije. 2. vek Naissus je značajan rimski vojni logor - municipium. 274. god. U Nišu je rođen Flavije Valerije Konstantin. 306. god. Flavije Valerije Konstantin proglašen je za rimskog imperatora (Konstantin Veliki). 4. vek Antički Niš, sa Konstantinovom rezidencijom na Medijani je na vrhuncu razvoja kao rimski vojni i administrativni centar. 441. god. Niš razoren u Hunskoj najezdi na Balkan, u kojoj su razoreni i mnogi drugi gradovi. 1185. god. Srpski župan Stefan Nemanja zauzima Niš. 1189. god. Stefan Nemanja i nemački car Fridrih Prvi Barbarosa sastaju se u Nišu i dogovaraju o zajedničkoj borbi protiv Vizantije. 1385. god. Turci prvi put zauzimaju Niš (opsada je trajala 25 dana). 1443. god. Velika bitka kod Niša. Erdeljski vojvoda Janko Hunjadi i srpski despod Đurađ Branković porazili su Turke. Niš je slobodan godinu dana. 1570. god. U putopisu nemačkog diplomate Rimea pominje se dubrovačka kolonija u Nišu. 1723. god. Izgrađena je niška Tvrđava koja spada u najlepša i najočuvanija turska zdanja na Balkanu. 1737. god. Drugo austrijsko osvajanje Niša. Okupacija je trajala 85 dana. 1766. god. Mitropolit Gavrilo objavljuje prvu knjigu "Sinđelija". 1809. god. Prve ustaničke borbe kod Niša protiv Turaka. 31.5.1809. god. Boj na Čegru. Srpskom vojskom je komandovao resavski vojvoda Stevan Sinđelić. 10.1.1878. god. Niš je oslobođen od Turaka i posle skoro pet vekova robovanja, pripojen matici Srbiji... 1878. god. Niš se značajno reguliše po Vinterovom "Projektu za regulaciju varoši Niša". Počela je da radi prva niška gimnazija. 1881. god. Niš ima prvu bankarsku ustanovu. 1882. god. Počela je da radi učiteljska škola. 1884. god. Puštena je u saobraćaj železnička pruga Beograd-Niš. Izašao je prvi broj novina "Niški vjesnik". 1885. god. Osnovana je železnička radionica koja kasnije postaje prvo i najveće preduzeće u gradu. 1886. god. U Nišu je usvojen Zakon o osnivanju Kraljevske srpske akademije. 1887. god. Osnovano prvo pozorište "Sinđelić" u Nišu. 1889. god. Otvorena Narodna biblioteka i izgrađena zgrada okružnog načelstva (Banovina). 1894. god. Počela je da radi viša devojačka škola. 1897. god. Prikazan prvi film u Nišu. 1900. god. Počinje izdavanje književnog časopisa "Gradina". 1903. god. Osnovano radničko kulturno umetničko društvo. 1905. god. Počela je da radi likovna kolonija Sićevo koju je osnovala slikarka Nadežda Petrović. 1906. god. Radi prvi stalni bioskop pod šatrom na Sinđelićevom trgu. 1908. god. Izgrađena je hidrocentrala na Nišavi kod Sićeva. 1914. god. Niš postaje središte srpske vlade. Ratna prestonica Srbije. 7.12.1914. god. Niška deklaracija. Narodna skupština Srbije donosi Nišku deklaraciju u kojoj su obrazloženi ciljevi oslobodilačkog rata i najavljeno ujedinjenje južnih Slovena u jednu državu. 1915-1918. god. Niš je pod Nemačko-bugarskom okupacijom u Prvom svetskom ratu. 12.10.1918. god. Niš je oslobođen od Nemaca. 1941. god. Nemci okupiraju Niš. Otvaraju logor na Crvenom krstu iz koga je preko 12.000 logoraša odvedeno i streljano na brdu Bubanj. 12.2.1942. god. Organizovano je uspešno masovno bekstvo iz logora. 14.10.1944. Niš je oslobođen od Nemaca. 21.02.1945. Osnovan Radio Niš koji je danas deo mreže nacionalnog radija a njegov program se preko srednjih talasa čuje u većem delu Balkana. 1965. god. Niš postaje univerzitetski grad, a Univerzitet u Nišu danas ima 13 fakulteta. 1966. god. Osnovani Filmski susreti. Festival glumačkih ostvarenja jugoslovenskog igranog filma. 1969. god. Osnovane Jugoslovenske horske svečanosti. 1971. god. Nedeljnik "Narodne Novine" postaje prvi dnevni list i Nišu. 1975. god. Niš postaje centar Niškog regiona. 1992. god. Niš postaje centar Niškog okruga. 17.11.1996. - 27.1.1997. god. Posle drugog izbornog kruga i velike krađe glasova, u Nišu počinje narodni protest. Trajao je 100 dana koliko je bilo potrebno da se prizna narodna volja. Na Savin Dan - 27.1.1997. konstituisana je Skupština grada. 4.9.1998. god. U Nišu je otvoren Konzulat Republike Grčke. Prvo diplomatsko predstavništvo u istoriji Srbije van Beograda.
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:35 pm
:ptica: BEOGRAD
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:35 pm
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:36 pm
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:37 pm
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:38 pm
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:40 pm
:ptica:
Razgledanje Beograda
Kalemegdan i Beogradska tvrđava
Kalemegdan i Beogradska tvrđava su mesta koja nijedan posetilac Beograda ne sme propustiti. Najstariji delovi Beogradske trvđave potiču iz prvog veka Nove Ere, kada se na ovom mestu nalazilo rimsko vojno utvrdenje. Sama tvrđava (podeljena na donji i gornji grad) i njena okolina (kalemegdanski park) nalaze se na ušću reke Save u Dunav, što danas znači fantastičnu panoramu, ali je nekada bilo glavni uzrok stalnih okupacija i ratova oko ove strateške tačke. Upravo zbog toga Kalemegdan danas svedoči o istoriji različitih klutura i umetnosti njegovih mnogobrojnih osvajača.
Za detaljan obilazak svega što treba videti na Kalemegdanu potrebno je izdvojiti skoro ceo jedan dan. Čak i ako ste u žurbi ili kratko ostajete u Beogradu - ipak vredi prošetati sat vremena Kalemegdanom i spustiti se do reka. Najlakši nacin da stignete do Kalemegdana je da od Terazija prošetate Knez Mihailovom do samog kraja ulice, gde je ulaz u kalemegdanski park.
Prvo utrđenje na ovoj lokaciji podigla su keltska plemena u trećem veku pre nove ere, pod imenom Singidunum. Kasnije su u vreme Rimljana ovde je bazirala IV legija Flaviusa, i građansko naselje pored tvrđave polako je počelo da se razvija. Međutim, Singidunum su 441. potpuno zbrisali Huni. Grad je obnovio car Justinijan, koji je Kalemegdan ogradio jakim zidinama (Beograd je u to vreme bio deo Vizantijskog carstva). Slovensko ime Beograd prvi put je zabeleženo u IX veku.
Kalemegdan, odnosno Beograd je u srpske ruke pao tokom vladavine kralja Dragutina u XIII veku, ali se najviše razvio za vreme despota Stefana Lazarevića, koji je i osnivač srpske prestonice. On je stvorio jaku ekonomsku, društvenu i obrazovnu osnovu grada. Beograd ubrzo postaje najveća srpska naseobina, a Stefan Lazarević na gornjem gradu zida sebi tvrđavu. Nakon njegove smrti, Beograd ponovo osvaja Austrougarska i on postaje jedan o retkih gradova koji uspeva da zaustavi Turke i spreci njihov dalji prodor na sever.
Beograd se prvi put uspešno odbranio od Turaka 1440, a drugi put 1456. godine u čuvenoj bici "Antemurale Christianitatis" (odbrana hrišćanstva), u kojoj je Janos Hunyadi (Sibinjanin Janko) porazio sultana Mehmeda II. Ipak, Turci 1521. godine osvajaju Beograd i grad ostaje u turskim rukama narednih 150 godina.
Godine 1688. Kalemegdan na kratko opet pada u austrijske ruke, a pobeda 1717. dopušta im da počnu da razvijaju grad. Stilovi gradnje su se promenili i izgled grada je iz orijentalnog prešao u barokni. Postavljena je nova odbrambena struktura iz koje datira i današnji zvezdast oblik tvrđave. Beograd se u to vreme smatrao neosvojivim - nažalost, Austrija je grad izgubila sporazumom 1739. godine i ne želeći da ostavi Turcima tajne savremene arhitekture, tokom svog povlačenja je sistematski razorila grad. Poslednje veliko osvajanje grada dogodilo se 1807. tokom Prvog srpskog ustanka, a Turci su 1867. konacno predali grad Mihailu Obrenoviću.
U svojoj dugoj i krvavoj istoriji, Kalemegdan je rušen preko 40 puta, a posledice ratova i osvajanja su vidljive na današnjem izgledu tvrđave. Na određenim mestima može se videti nekoliko slojeva zidina različite strukture i načina gradnje, koji potiču iz različitih istorijskih perioda.
Krupljanka
Godina : 58 Location : Beograd Datum upisa : 13.04.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Avg 23, 2009 6:42 pm
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Sep 11, 2009 12:02 am
sonia ::
Au, pa ovde nema nijedan post iz mog kraja! NIS
Niš se nalazi u niškoј kotlini uz ušće Nišave u Јužnu Moravu na 43°19' Severne geografske širine i 21°54' Istočne geografske dužine. Uži centar grada јe na 194m nadmorske visine (kod spomenika u centru). Naјviša tačka na teritoriјi grada јe Sokolov kamen, vrh na Suvoј planini (1.523m nadmorske visine), a naјniža nizvodno od ušća Nišave u Moravu kod mesta Trupale (173m nadmorske visine). Područiјe grada zahvata površinu od 596,71km2, na kome se nalazi Niš, Niška Banja i 68 prigradskih i seoskih naselja.
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Sep 11, 2009 12:05 am
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Nov 01, 2009 5:40 pm
Komshija, tek sad videh, da se nisi umorio postavljajuci onu sliku?! Daj, aman, pa Aleksinac i okolina su pelepi...daj josh neshto da gleda ovaj svet... evo i moj doprinos...
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Nov 06, 2009 11:03 am
.. na ovoj strani sam pisala o mom kraju Sidu i okolini, na istoj strani se nalazi post o Sremskom frontu...
.. a sada vam dajem i malo video materijala.. uzivajte..
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Nov 06, 2009 11:36 am
.. pa kad se vec bavim pokretnom slikkom, onda da stavim i ostalo... nadam se da cete uzivati..
Kuca i galerija Save Sumanovica
Manastir Privina Glava
Sotsko jezero - omiljeno kupaliste sidjana i jedno od izletista za Prvi Maj
Morovicka suma
Crkva Marije Terezije u Morovicu - secate se, to je ona sa malim ulazom da bi joj se tadasnji miljenik poklonio
Bosut - najbliza reka Sidu
Jedno jezero od tri iz okoline Erdevika
.. a evo cega su se dosetili lokalni mestani, turizam i pripremanje jela na reci.. plovidba i uzivanje.. od sela Vasice, preko Morovica do sela Vosnjicevo.. poznato selo koje je dobilo ime po Filipu Visnjicu, koji je tamo i sahranjen, kao sto se i vidi na snimku..
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pet Nov 06, 2009 12:02 pm
Bosut je veima zanimljiva reka, sem sto je bogata sa raznim biljnim i zivotinjskim vrstama, neolitskim nalazistima, srednjevekovnim naseljima koja su gradjena uz njega.. kao i mnogim drugim zanimljivostima..
Priča se da su stari Rimljani znali kazati kako u svom carstvu imajureku koja dopodne teče na jednu stranu, a popodne na drugu, a misli se na Bosut, koji ponekad tako mirno teče da se i malim vetrom voda pokrene u jednom ili drugom smeru.
babajaro
Godina : 55 Location : pdgorica Humor : sve Datum upisa : 30.07.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Uto Nov 10, 2009 4:40 pm
Na dim ne obraćajte pažnu..Neki klinci roštiljali iza zgrade..
Gost Gost
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Uto Nov 10, 2009 4:50 pm
babajaro ::
Na dim ne obraćajte pažnu..Neki klinci roštiljali iza zgrade..
Čoče, dje nadje tu sliku? Daj neku ljepšu kumim te bogom. Nemoj da brukaš nekadašnji titov grad.
babajaro
Godina : 55 Location : pdgorica Humor : sve Datum upisa : 30.07.2009
Naslov: Liči li ti ovo malo na Baghdad Uto Nov 10, 2009 4:57 pm
Liči li ti ovo malo na Bagdad..Nije Bagdaad nego Podgorica..Evo sad ću ..ček.. Žitelji Podgorice na radnim zadatcima..JA SAM OVAJ SA FLAŠOM PIVA..
babajaro
Godina : 55 Location : pdgorica Humor : sve Datum upisa : 30.07.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Uto Nov 10, 2009 5:04 pm
šALIM SE ..EVO NEŠTO IZ PODGORICE...OVO JE BIO MOJ DIO GRADA 26 GODINA ..
babajaro
Godina : 55 Location : pdgorica Humor : sve Datum upisa : 30.07.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Uto Nov 10, 2009 5:08 pm
Od 1996 godine sam ovdje..Prvi soliter lijevo..Treći sprat..
Carapan
Datum upisa : 04.08.2009
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Sre Nov 25, 2009 4:31 pm
Kruševac je grad koji se nalazi u središnjem delu Srbije. Kruševac danas ima preko 75.000 stanovnika u uzem gradskom jezgru i oko 140 hiljada stanovnika na teritoriji grada. Opština Kruševac obuhvata 101 naselje. Kruševac je centar Rasinskog okruga. Grad Kruševac zahvata površinu od 854 km². Poznat je kao srednjovekovna srpska prestonica. Nalazi se u kruševačkoj kotlini koja obuhvata kompozitnu dolinu Zapadne Morave i prostire se između Levča i Temnića na severu, Župe, Kopaonika i Jastrepca na jugu i Kraljevačke kotline i Ibarske doline na zapadu. Grad je podigao knez Lazar 1371. godine. Prvi put se pominje 1387. godine, u povelji kojom knez Lazar potvrđuje ranije trgovačke privilegije Dubrovčanima. Kruševac je nekada bio jak privredni centar sa posebno razvijenom metalo - prerađivačkom („14. oktobar“) i hemijskom industrijom ( HI „Župa“, „Merima“, „Trayal“). Posle privtizacije velikih društvenih kolektiva, u gradu ima i preko 1500 privatnih preduzeća i preko 3500 samostalnih radnji različitih delatnosti. Proces privatizacije ostavio je velike tragove na kruševačkoj privredi, i veliki broj nezaposlenih. Najznačajniji praznik za grad Kruševac svakako je Vidovdan duboko ukorenjen u svesti stanovništva na ovim prostorima kao dan pogibije kneza Lazara u borbi za očuvanje svoje države i naroda. Proslavlja se sa svim atributima gradske slave, kao i Duhovi ili Sv. Trojica. Na Vidovdan se takođe svake godine, u crkvi Lazarici, daje pomen kosovskim, ali i svim drugim izginulim srpskim ratnicima u oslobodilačkim ratovima. U prošlosti se toga dana održavao i vašar, najveći u Kruševcu. Vašari ili sajmovi, nekada važan vid trgovine, uvedeni su u Kruševcu kad i u celoj Srbiji, zakonskom uredbom 1839. godine. Osim Vidovdanskog, održavali su se na Blagovesti, 7. aprila, Sv. Iliju, 2. avgusta i na "Malu Gospojinu", 21. septembra, što se održalo do današnjih dana. Esnafske slave, nekada važna karakteristika građanskog društva, kada su razni esnafi, društva i udruženja, uglavnom humanitarnog karaktera, proslavljali svog patrona - zaštitnika (najstariji esnafi u Kruševcu su lončarski iz 1839, mumdžijski iz 1842, trgovačko-bakalski iz 1846, meandžijski iz 1848...) zadržale su se još samo kod humanitarnog društva "Dobra narav", ili "Baksuzi, ugursuzi i namćori", specifičnog za ovaj grad, koje se okuplja svake godine devetog utorka od Božića, gajeći svoja pravila ponašanja.
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Sub Nov 28, 2009 8:54 pm
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Sub Nov 28, 2009 8:55 pm
Samhain
Datum upisa : 22.11.2011
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Pon Jan 09, 2012 9:58 pm
Država: Njemačka Pokrajina: Bavarska Stanovništvo: 503.088 popis (2007) Površina: 186,38 km² Gustoća: 2.699 stanovnika na km² Nadmorska visina: 309 n.m. Pozivni broj: +49 911, 9122, 9129 Poštanski broj: 90001-90491 Registarska oznaka: N
Gradovi partneri
Nizza, od 1954 Krakov, od 1979 Skopje, od 1982 Glasgow, od 1985 San Carlos, od 1985 Gera, od 1988/1997 Charkiw, od 1990 Prag, od 1990 Hadera, od 1995 Antalya, od 1997 Shenzhen, od 1997 Kavala, od 1998 Atlanta, od 1998 Venecija, od 1999
Nürnberg (fonol: Nirnberg) je grad u njemačkoj pokrajini Bavarskoj u regionu Mittelfranken. Poslije Münchena je drugi po broju stanovnika u Bavarskoj sa 503.088 stanovnika (procjena: 31. oktobar 2007). Zajedno s okolnim gradovima Fürth, Erlangen i Schwabach predstavlja ekonomsko i kulturno središte sjeverne Bavarske.
Počeci grada sežu u 11. vijek, između 1000 i 1040. gdje su se ukrštali mnogi putevi na granicama između Saksonije, Bavarske, Bohemije i istočne Franačke. Grad je zasigurno utemeljen na mjestu gdje su se tradicionalno okupljale trgovinske karavane. Godine 1050 spominje se Povelji cara Heinricha III pod nazivom nourenberc (stjenovito brdo) od čega i potjeće današnje ime. Svojim Velikim pismom slobode car Friedrich II je 1219. proglasio grad slobodnim gradom. Mnogi vladari su birali Nürnberg za svoj kraljevski grad, između ostalih Karlo IV koji je u Nürnbergu 1356 izdao Zlatnu bulu. Tokom 15. i 16. vijeka grad se naglo razvija zbog svog specifičnog geografskog položaja i velikog razvitka trgovine. U to vijeme Nürnberg se mogao porediti s Pragom i Kölnom, kao jedan od većih gradova Svetog Rimskog Carstva. Kongresna hala
Tokom Drugog svjetskog rata grad je teško bombardiran od strane Saveznika, tokom 1945, kada mu je gotovo uništeno staro gradsko jezgro. Nakon rata u njemu se održao poznati Nürnberški proces gdje je suđeno glavnim nacističkim ratnim vođama.
DOBRODOŠLI U SREDNJI VIJEK putnički izvještaj, prenešen sa Osijek Online:
Citat :
IZNENAĐENJE ZVANO NÜRNBERG
U večernjim satima stigli smo u najveći grad Franačke – Nürnberg. Naše odredište bio je hotel Leonardo u središtu grada kojeg od stare gradske jezgre dijeli praktično tek cesta i, što se tiče lokacije, teško da bi mogla biti bolja. Predvorje hotela je tako malo da, nakon što se tri čovjeka i dva kufera uguraju u nj, oni osjetljiviji reskiraju napad klaustrofobije. Sobe su rađene u istom stilskom izričaju – stješnjenom. Naša je imala pogled na mali, ali pun parking.
Nürnberg je velik i moderan grad. Grad k’o grad reći ćete. I skoro da bi bili u pravu jer on je nešto posebno i prekrasno. To je jedan drugi svijet, svijet srednjeg vijeka. Lijep je, s puno autentičnih mjesta i jedan od najboljih destinacija na ovom putovanju. Ako ikada budete u blizini, toplo preporučam, razgledajte ga.
Sam Nürnberg ima oko 500 tisuća stanovnika. No, gradovi Fürth i Erdlinger spojeni su s Nürnbergom u jedan grad iako su administrativno i dalje podijeljeni. U Fürthu je rođen Henry Kissinger. Prva željznička pruga u Njemačkoj bila je upravo ona koja je povezala Fürth i Nürnberg. U okolici Nürnberga rođen je i Levi Strauss, tvorac jeansa kakvog danas poznajemo, a svjetlo dana je ugledao i slikar Albert Dürer. Za sam Nürnberg vezana je još jedna zanimljivost. Iako bi očekivali da zbog veličine i važnosti grada postoji nešto što bi se nazvalo nirnberškim sveučilištem takvo što ne postoji. Sveučilište se nalazi u Erdlingeru i svi pokušaji kroz povijest da se sveučilište premjesti u Nürnberg ili da se osnuje zasebno sveučilište bili su neuspješni.
U Njemačkoj Nürnberg je poznat po proizvodnji olovaka (Faber, Castel), medenjaka te lutaka. Medenjaci su, pored nirnbeški kobasica, poseban ponos ovog grada. Lutke ne zaostaju puno, a u gradu postoji i Muzej lutaka.
ZLA POVIJEST KAO TURISTIČKA ATRAKCIJA
Povijest grada bogata je, ali kako to već biva s poviješću, puna je i zala. Možda i zato u gradu postoji Ulica ljudskih prava kao podsjetnik na to da se ljudska prava i slobode trebaju bezuvjetno poštovati. Dok ne upoznate povijest grada na spomen Nürnberga prva će vam asocijacija vjerovatno biti suđenje nacistima poslije 2. sv. rata. No, da li ste znali da je u Nürnbergu izumljena Čelična djevica (eng. Iron Maiden), zloglasna sprava za mučenje u Srednjem vijeku? Ali, u Nürnbergu je napravljen i prvi globus te prvi džepni sat. U jeku rata Saveznici su grad bombardirali s posebnim elanom jer je u njemu bilo važno središte vojne industrije. Pedantni su Nijemci većinu toga obnovili kao da rata nikada nije bilo.
I prije nacista ovdje je bilo ružnih političkih zbivanja. Tako se pamti 1298. godina kada su gradski oci optužili lokalne Židove da oštećuju hostije te je u bijesu mase ubijeno 698 Židova. Ubijeni Židovi živjeli su uglavnom uz područje rijeke Pegnitz (koja je grad dijelila na dva dijela) i nakon njihova pokolja vlasništvo nad nekretninama ubijenih prešlo je u ruke gradskih otaca. Tako su prljavom laži koja je života koštala stotine nevinih ljudi mjesni političari došli do zemljišta i nekretnina s kojima su mogli činiti što ih je volja. Danas su na tom području smješteni – Glavna gradska tržnica (Hauptmarkt), Frauenkirche i Gradska vijećnica.
Glavni gradski trg (Hauptmarkt) većim je dijelom „preplavljen“ štandovima s crveno-bijelim prugama (crveno je boja Nürnberga, a crveno-bijela je simbol Franačke). U prosincu ovaj je trg prepun ljudi jer se na njemu održava Božićni sajam (Christkindlesmarkt). Nama su bili nuđeni voće, začini i sl. Na Hauptmarktu nalazi se vjerna replika lijepe gotičke fontane koja se baš tako i zove - Schöner Brunnen . Na samoj fontani je prsten oko kojeg se obično guraju turisti jer, kažu, ako zaželite želju i okrenete prsten nekoliko puta vaša će se želja ispuniti.
Znamenitost grada su i njegove crkve, što katoličke, što pretstantske. Preporučam da zahvaljujući modernoj tehnologiji zavirite u unutrašnjost crkve samo pomoću vaše tipkovinice na adresi - Lorenzkirche rundgang. Crkva nosi ime po svecu koji je u vrijeme sukoba rimokatolika i luterana svoje vjersko uvjerenje platio glavom. Lorenz biješe luteran koji je pao u ruke rimokatolicima koji su ga potom, smentuvši s uma sve što ih vjera uči, nabili na ražanj i ispekli ga. Crkva ima i svoju web stranicu pa je možete posjetiti na Lorenzkirche.de.
Ono što je mene ponajviše očaralo svojom ljepotom je Kaiserburg (utvrda povrh grada) i to tako da sam se osjećao poput dijeteta u trgovini s igračkama – kao hipnotiziran tumarao sam naokolo diveći se kakvih sve ovdje čuda ima. Nije ni čudo jer Kaiserburg je 500 godina bio dom njemačkih vladara. Uši i oči sve su upijale poput spužve, a fotoaparat neumorno je spremao vizure grada na memorijsku karticu. Kaiserburg je građen kroz stoljeća (XI. – XV. st.) i s vremenom je poprimio današnji izgled koji je ozbiljno narušen tek tijekom 2. sv. rata Savezničkim bombaridaranjem. No, Nijemci su dvorac obnovili i danas je to glavni gradski znamen koji privlači turiste. Unutrašnjost Kaiserburga njemački je uredna, onako kako to osječka Tvrđa valjda nikada neće biti. Nema automobila, nema kafića i nakon nekoliko minuta šetnje jednostavno više niste sigurni da li ste u XXI. stoljeću ili ste upali u vremensku rupu te ste vraćeni koje stoljeće unazad i očekujete da iza ćoška izviri kakav vitez u ratnoj spremi.
BISER U OGRLICI NÜRNBERGA
S druge strane zidina nalazi se nešto gotovo pa savršeno - Handwerkerhof ili prevedeno na hrvatski – Dvorište obrtnika. Obići ga možete u tri minute, ali je simpatično i tako autentično da ga sigurno nećete zaboraviti. U prošlosti to je bila gradska tržnica, a danas je - možemo to tako reći – mala turistička oaza. Pravo je dvorište, a tu možete naći galeriju slika, staklarsku radnju, trgovinu slatkišima, lutakarsku radionicu, dva-tri restorančića i trgovine raznolikim suvenirnima. Jedna od njih je trgovina malim ukrasnim figuricama koju drži čovjek zvan Bata. On me je na nirnberškoj vrućini i skupoći spasio velike žeđi pa mu se i ovako zahvaljujem. Osim što je mene spasio žedna napojio, Bata je pohađao u Osijeku bivši EMŠC i tu se oženio, a iz Hrvatske je otišao jako davno i svoju sreću našao u Handwerkerhofu. Moram reći, izašlo bi mi na lakat da ne progovorim, naš vodič Jelka uopće nam nije ni spomenula ovaj veliki biser u prelijepoj ogrlici Nürnberga. Srećom moja me supruga žednog i umornog prevela preko pola grada ne obazirući se na kolaps koji je prijetio mom organizmu. Biti među zidinama starog Nürnberga i ne obići Handwerkerhof nekako mi čini biti uskraćenim za oku vrlo ugodan doživljaj i jedan od najljepših dijelova grada.
Backa Palanka Gradic u juzno-backom okrugu,udaljen od Novog Sada 36km,ako gledamo od table do table,a 42km od centra do centra. Zbog svog geografskog polozaja,jel kao na granici, na meti KAO nekih investitora koji bi,klasika,da zgrnu pare na brzaka. Sa tri kupalista,za decu,za matorce i treci "za pokazivanje",tu dodju najbolje "face"i "ribe"da vam demonstriraju,solarijum i ulozen trud,a mozda se neka i uda. Bas mirno mesto u kojem mirise vazduh,jel mirno jer je sve vise penzionera ili je prirodno tako,nemam pojma,a mirise...valjda opet zbog penzionera,oni ne voze,ne koriste dezodoranse,samo nivea bebi sapun,valjda misle...to. Podeljen u nekoliko kvartova,zona,cega vec,shorova,da! izmedju kojih se uvek vodi rat...ma ne taj,ko je bogatiji,ima lepse kuce,vece imanje nego ciji su klinci jaci,malo-malo pa cujes,neko nekog skrsio pa onda ovaj isao sa otracima pa tamo nekog polomili i tako. Ne daj Boze da odes na pijacu,aj sto je skuplja nego prodavnica,valjda i oni misle ono o granici,nego sto kad stanu dve babe slovakinje da parlataju,pa to ne mozes obici da si sveti Petar! kazu,nocni zivot tako-tako,pogledas je od pozadi "bem ti misa kakve noge",auuuuuuuuuuu "bem ti misa kako maloletne noge!''. To vam tako uglavnom ispred svakog malo bolje lokala,mislim onog gde dolaze "poznate face" kojih je cak 3. ne daj Boze da kupujes kucu,aj sto su je precenili,opet granica,nego sto to sve lepo izgleda a iznutra jadac,ispostavi se da je ploca u stvari samo gipsane ploce,da ta kanalizacija bas i ne ide skroz napolje,da je struja povezana po nekim ne logicnim fazama,u jednoj sobi ti radi tv i svetlo al ne rade utikaci,to je spojeno na drugu fazu. naslo bi se tu jos sto sta. Aj da ne davim evo jedna slika. Ovakva je sva,zelena...
Sta bi se tu jos moglo reci... A pa da,pokusali oni da obore Ginisov rekord i negde se upisu onako ponosno,kuvali ljudi riblji paprikas od 4 tone ribe al ih zaebali ovi sa tajlanda,oni skuvali veci kotlic od skolji,jer riba se racuna u morske plodove,puuuuuuuuuuuu. A tuge...sta ces,idemo dalje.
Mada tamo i nije lose doci,ko voli da mezi, AD"Backa" (i tacka) se nalazi tamo,pa jos ako volite sokice "Nije svejedno" ce vas rado ugostiti,a za one koji vole grickalice,na 30km su cuveni Marbo chipsevi,a za sve one koji vole dobro pivo,nek se provozaju 10ak min po Lav pivo direktno iz fabrike.
Osnovni podaci Država Srbija Srbija Pokrajina Vojvodina Okrug Zapadnobački Stara imena Cobor Sent Mihalj, (Cobor de Szentmihdly) Stanovništvo Stanovništvo 51.471 Gustina stanovništva 187 st/km² Položaj Koordinate 45°46′27″N 19°06′44″E Vremenska zona UTC+1, leti UTC+2 Nadmorska visina 89 m Površina 1.178 km²
Opština Sombor se nalazi u severozapadnom delu Vojvodine, odnosno Srbije. Sombor i njegov atar su na dnu basena nekadašnjeg Panonskog mora, omeđeni na karti Evrope sa 16°31' i 17°06'30" istočne geografske dužine i 46°34'15" i 46°03'20" severne geografske širine Teritorija se prema severu graniči sa Mađarskom, na severoistoku sa opštinom Subotica, na istoku opštinom Bačka Topola, na jugoistoku sa opštinom Kula, na jugu sa opštinom Odžaci, na jugozapadu sa opštinom Apatin i na zapadu sa teritorijom Republike Hrvatske. Prema tome, njen prostor je oivičen granicama pet opština i teritorija van Srbije. Opština je veoma dobro povezana magistralnim i regionalnim putevima koji idu iz pravca Bačkog Brega, Subotice, Novog Sada i Odžaka. Sombor je od Beograda udaljen 175 km, a od Budimpešte 220 km. Planimetrijski posmatrano, površina Opštine ima svojim preovlađujućim, severnim i srednjim delom oblik nepravilnog mnogougla, na koji se prema jugu nadovezuje suženi pojas oivičen vrlo krivudavom graničnom linijom. Geomorfološku osnovu terena opštine Sombor čine deo telečke lesne zaravni koja zahvata oko 1/3 njene teritorije; lesna terasa, Nadmorske visine raspona 90-100 m i aluvijalna ravan Dunava, sastavljena iz nižeg inundacionog dela i aluvijalne terase. Pomenute morfološke celine su disecirane vodenim tokovima medu kojima dominira relativno gusta kanalska mreža. Posebnu vrednost položaju područja opštine naročito daju okolnosti da se ona nalazi u Panonskom basenu i da pripada užoj zoni Podunavlja, odnosno da se nalazi u zoni Koridora 7. koji je već ucrtan u evropsku mrežu saobraćajnih pravaca, zahvaljujući kojima je u znatnoj meri određena prostorno-funkcionalna vrednost i položaj opštine u odnosu na druga područja. Na 1.178 km² sa gradom se smestilo i 16 salaških naselja, posebna osobenost ovoga kraja, i još 15 sela: Aleksa Šantić, Bački Breg, Bački Monoštor, Bezdan, Čonoplja, Doroslovo, Gakovo, Kljajićevo, Kolut, Rastina, Riđica, Stanišić, Svetozar Miletić, Stapar i Telečka.
bosankaa ★ Prva Oklagija Foruma ★
Godina : 43 Datum upisa : 17.02.2010
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Dec 02, 2012 12:05 pm
Meni najdraže mjesto...
Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
AstrinaKomsinica Master Spamer
Location : Daleko Humor : :) Datum upisa : 22.01.2011
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Dec 02, 2012 12:06 pm
Je'l to Balkana?!
bosankaa ★ Prva Oklagija Foruma ★
Godina : 43 Datum upisa : 17.02.2010
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Dec 02, 2012 12:08 pm
Jeste kono ... vidi bona ljepote :))
Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
AstrinaKomsinica Master Spamer
Location : Daleko Humor : :) Datum upisa : 22.01.2011
Naslov: Re: Moj grad-moj kraj-slikom i slovom Ned Dec 02, 2012 12:08 pm
Eeee nekad se tu islo, pocesto:) Jasta neg ljepota!