Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
Naslov: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sub Apr 17, 2010 9:51 pm
UPOZORENJE STRUČNJAKA
Erupcija bi mogla trajati mjesecima
Vjetrovi će još najmanje četiri do pet dana Europom raznositi pepeo islandskog vulkana, a erupcija bi mogla potrajati mjesecima i donijeti niz drugih problema, ocijenili su islandski znanstvenici
Vulkanski dim koji uzrokuje probleme u zračnom prometu stvara se uslijed brzog hlađenja magme okolnim ledom, pa će se dim širiti sve dok ima leda, ističu stručnjaci, iako nisu suglasni oko trajanja erupcije. Geofizičarka Islandskog meteorološkog instituta Bergthora Thorbjarnardottir naglašava da je svaki vulkan drukčiji i da s ovime nisu imali iskustva budući da je prošlo 200 godina od zadnje erupcije, koja je tada trajala čak godinu dana.
Znanstvenici se pribojavaju da je sadašnja uzavrela aktivnost vulkana Eyjafjallajokull samo uvod u desetljeća snažnih erupcija na Islandu koji je dom čak 130 aktivnih vulkana. Tako je Thorvaldur Thordarson, ekspert za islandske vulkane sa sveučilišta Edinbourgh, izjavio za New Scientist da bi aktivnija vulkanska faza na Islandu mogla potrajati idućih 60 godina, s tim da bi vrhunac dostigla između 2030. i 2040. godine. Također, uz češće vulkanske erupcije, moguće je očekivati i snažniju seizmičku aktivnost na Islandu, gdje je u svibnju 2008. godine zabilježen potres magnitude 6,1 prema Richteru.
Profesor Pall Einarsson sa Sveučilišta Island u Reykjaviku izjavio je za New York Times da je otegotna okolnost što se vulkan nalazi ispod glečera Eyjafjallajokull. Naime, topljenje leda izazvalo je poplave, evakuacije farmera s obližnjih farmi, rušenje mostova i prekid cestovnog prometa. Osim toga, pozornost mnogih vulkanologa ovih je dana usmjerena prema Katli, najopasnijem islandskom vulkanu koji se nalazi u blizini glečera Eyjafjallajokull. Strahuje se da bi sadašnje erupcije mogle biti okidač za Katlu. Naime, dvije od tri erupcije vulkana Eyjafjallajokull u prošlosti su bile praćene mnogo snažnijim erupcijama Katle.
'To bi bilo uistinu zabrinjavajuće jer bi moglo utjecati na klimu', izjavio je za Los Angeles Times vulkanolog Simon Carn s Tehnološkog sveučilišta Michigan.
Što se zračnog prometa, onaj nad sjevernom i središnjom Europom i dalje je paraliziran, nekoliko zemalja produljilo je zabranu letenja, a otkazane su gotovo tri četvrtine letova. Zračne luke u Parizu i sjevernoj Francuskoj bit će zatvorene do osam sati ujutro u ponedjeljak, a do kraja dana bit će zatvorene i zračne luke na jugu zemlje. Njemačka Lufthansa otkazala je sve letove do osam sati navečer, a od 16 sati zatvoren je i zračni promet Srbije, Crne Gore te BiH.
Na tlu tako ostaju prikovani deseci tisuća putnika, uključujući i državnike koji trebaju putovati na pogreb poginulog poljskog predsjednika Lecha Kaczynskog. Češki predsjednik Vaclav Klaus planira u Poljsku otputovati vlakom i automobilom, a u njemačka kancelarka Angela Merkel razmatra mogućnost putovanja helikopterom do Krakowa.
U međuvremenu, paraliza zračnog prometa stoji sektor više od 200 milijuna dolara dnevno, ocijenila je Međunarodna udruga zračnog prometa.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sub Apr 17, 2010 9:52 pm
NIJE ŠALA
Kako vulkanski pepeo može ugasiti zrakoplov
Zaustavljanje zračnog prometa u Velikoj Britaniji izazvalo je gnjev putnika koji su ostali zatočeni na Otoku dok se ne smanji oblak pepela eruptirajućeg islandskog vulkana ispod ledenjaka Eyjafjallajokulla. Letove prema Parizu, Frankfurtu, Londonu, Bruxellesu, Kopenhagenu i Amsterdamu otkazala je i Croatia airlines, s itekako dobrim razlogom
Oblak vulkanskog pepela može značajno oštetiti zrakoplov, čak i
kada se nalazi tisućama kilometara daleko od mjesta erupcije. Problem s vulkanskim oblacima jest taj što izgledaju kao obični oblaci, ne može ih se otkriti radarom, a mogu uzrokovati oštećenja kontrolnih sustava te potpuno zaustavljanje mlaznih motora. Primjerice, u samo tri dana od erupcije vulkana Pinatubo na Filipinima, njegov pepeo prevalio je više od 8.000 kilometara do istočne obale Afrike, gdje je uzrokovao milijunsku štetu na više od 20 zrakoplova.
Problem nastaje kada mlazni motor usiše vulkanski pepeo koji sadrži staklaste materijale poput silikata. Stupanj njihovog tališta iznosi između 600 i 800 stupnja Celzija, a s obzirom na to da mlazni motor razvija 1000 stupnjeva, u motoru dolazi do otapanja staklastih čestica. Prilikom ispuha, otopljene čestice ubrzano se hlade u komori turbine te se lijepe za njezine lopatice i narušavaju protok visokotlačnih ispušnih plinova, što može uzrokovati potpuno gašenje motora i rušenje zrakoplova. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sub Apr 17, 2010 9:53 pm
KRATKOROČNA KOLEBANJA
Erupcija može dovesti do pada temperature
Praćenje utjecaja vulkanskih erupcija na kratkoročna kolebanja srednje globalne prizemne temperature zraka pokazuju da taj utjecaj može biti znatan, priopćeno je danas ih Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ)
Nakon provedenih istraživanja tek će se moći utvrditi koliko je prekjučerašnja erupcija vulkana na Islandu imala utjecaja na promjenu temperature zraka na globalnoj skali, rekao je pomoćnik ravnatelja DHMZ-a Krešo Pandžić.
Mogući potresi i erupcije
Otapanje ledenih kapa na Islandu moglo bi izazvati nove vulkanske erupcije u idućim desetljećima zbog klimatskih promjena, izjavili su znanstvenici. Po njihovim riječima, nema znakova da je sadašnja erupcija ispod glečera Eyjafjallajokull, koja je prouzročila paralizu zračnog prometa nad sjevernom Europom, povezana s globalnim zatopljenjem. 'Naš rad ukazuje na to da bi moglo biti većih ili češćih erupcija na Islandu u sljedećim desetljećima', rekao je vulkanolog Freysteinn Sigmundson sa Sveučilišta u Islandu.Carolina Pagli, geofizičarka na Sveučilištu u Leedsu, izjavila je da bi klimatske promjene također mogle izazvati vulkanske erupcije ili potrese na lokacijama; Mount Erebus na Antarktici, Aleutski otoci Aljaske ili Patagonija u Južnoj Americi.
Pandžić napominje da je u nekoliko slučajeva jakih vulkanskih erupcija u posljednjih 200 godina primijećena znakovita promjena srednje globalne temperature zraka na prizemnom sloju atmosfere i ustanovljeno da je u dva slučaja pad te temperature bio veći od 0,5 stupnjeva Celzijevih.
Taj pad temperature izazivaju sumporne soli koje, nakon erupcije, ostaju lebdjeti u stratosferi na visini između 20 i 30 kilometara iznad tla.
Te soli upijaju i raspršuju dio Sunčeva zračenja koje bi u njihovu odsustvu stiglo do Zemljine površine.
Navedene sumporne soli također utječu na ozonski sloj. Njihov utjecaj počinje nekoliko dana nakon erupcije i traje nekoliko godina, ističe pomoćnik ravnatelja DHMZ-a.
DHMZ priopćio je danas da se oblaci s vulkanskom prašinom od erupcije na Islandu premještaju sjevernom i sjeverozapadnom Europom, a u subotu pred jutro vjerojatno će doći i do sjeverne granice Hrvatske.
Svjetska zdravstvena organizacija još nije sigurna koliko bi posljedice eurpcije mogle utjecati na zdravstveno stanje pojedinaca, no ako se oblaci prašine i dima slegnu, u mnogih bi mogli izazvati tegobe u dišnom sustavu.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sub Apr 17, 2010 9:54 pm
I DALJE NA SNAZI ZABRANA LETENJA
Aerodromi na jugu Hrvatske otvoreni
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) izvijestio je jutros kako se oblaci vulkanske prašine vulkana s Islanda nalaze iznad većeg dijela Europe, osobito sjevernije od Hrvatske, pri čemu se dio oblaka, raspršenih i oku nevidljivih, nalazi iznad središnje Hrvatske, zapadne Slavonije, Gorskog kotara i Istre.
Prema najnovijim prognozama tijekom današnjeg dana oblaci vulkanske prašine nastavit će širenje na istok i jug Europe te će do oko 20 sati dio tih oblaka vrlo vjerojatno biti i iznad većeg dijela Hrvatske, uz iznimku južnih krajeva (južnije od Makarske i otoka Brača).
Do oko 2 sata u noći na nedjelju vjerojatno je širenje dijela tih raspršenih oblaka vulkanske prašine iznad cijele Hrvatske.
DHMZ navodi kako i dalje nema spoznaja o koncentraciji čestica u tim oblacima ni pouzdanih informacija o mogućim posljedicama.
U DHMZ-u su, kako priopćuju, informacije o kretanju oblaka s vulkanskom prašinom dobili analizom prognostičkih izračuna atmosferskih modela i praćenjem informacija Nacionalne meteorološke službe Velike Britanije (Met-Office), koja je jedna od međunarodno odgovornih za savjetovanje zrakoplovnog prometa zbog položaja i premještanja oblaka vulkanske prašine, informacija Europske organizacije za korištenje meteoroloških satelita (Eumetsat), kao i informacija Europske svemirske agencije.
Otvoreni aerodromi u Splitu, Dubrovniku i Braču
Temeljem procjena podataka o meteorološkim prilikama u Hrvatskoj da se oblak vulkanske prašine neće širiti dalje prema jugu, danas je odlučeno da zračne luke Split, Brač i Dubrovnik ostaju otvorene, izvijestili su popodne iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe.
"Stručno operativna služba Hrvatske kontrole zračne plovidbe i nadalje procjenjuje situaciju temeljem stalnih meteoroloških izvješća. Daljnje operativno postupanje ovisit će o njima, a o tome ćemo i dalje obavještavati medije", izvijestila je glasnogovornica Hrvatske kontrole zračne plovidbe Olivera Ilijaš.
Zbog oblaka vulkanske prašine koji je stigao do Hrvatske, od noćas u dva sata nema polijetanja ni slijetanja zrakoplova u zračnim lukama Zagreb i Osijek, a od jutros u 8 sati zatvorene su i zračne luke Pula, Rijeka, Zadar i Lošinj.
Iz Državnog hidrometeorološkog zavoda Hrvatske (DHMZ) izvješćuju kako najnovije simulacije pokazuju da će, uz iznimku najjužnijih dijelova zemlje, rijetki dio oblaka od raspršenih i oku nevidljivih čestica vulkanske prašine i u noći od subote na nedjelju biti iznad većeg dijela Hrvatske.
Prema posljednjim izračunima modela disperzije za čestice vulkanske prašine, oblaci vulkanske prašine s Islanda nalaze se iznad većeg dijela Europe, a najveća koncentracija tih čestica je iznad sjeverozapadne i sjeverne Europe.
Otkazani gotovo svi letovi Croatia Airlinesa
Zbog zatvorenosti sjevernoga dijela hrvatskoga zračnoga prostora Croatia Airlines prisiljen je otkazati i sve današnje poslijepodnevne te večernje letove iz Zagreba u međunarodnom i domaćem redovitom prometu, priopćeno je danas iz Croatia Airlinesa.
Danas će se obaviti jedino let Split - Dubrovnik - Rim s polaskom u 14 sati, te povratni let Rim - Dubrovnik - Split s polaskom u 18 sati. Putnici iz Rima kojima je Zagreb trebao biti krajnje odredište bit će prevezeni zemaljskim prijevozom iz Splita do glavnoga grada Hrvatske.
Tijekom današnjeg prijepodneva već su otkazani svi međunarodni letovi iz Zagreba i to u Frankfurt, Beč, Amsterdam, Zürich, Pariz, London i München, kao i planirani povratni letovi iz navedenih odredišta u Zagreb. Također, otkazani su i letovi na liniji Split - Düsseldorf, Split - München, Split - Zürich te Frankfurt - Split i London - Split.
Rano jutros obavljeni su jedino međunarodni letovi iz Sarajeva i Prištine, a zrakoplovi su umjesto u Zagreb preusmjereni u Split. Putnici s tih letova prevezeni su zemaljskim prijevozom do Zagreba
Croatia Airlines u domaćem redovitom prometu danas nije u mogućnosti obaviti ni jedan let, stoji u priopćenju.
Zbog aktualnog stanja u hrvatskome i europskome zračnom prostoru uzrokovanog dolaskom vulkanske prašine s Islanda, Croatia Airlines očekuje velike poremećaje u redu letenja i sutra, u nedjelju, 18. travnja. Kompanija nastavlja izravno obavještavati putnike kao i hrvatsku javnost preko medija o svim poremećajima u prometu, navodi se u priopćenju.
Putnici čiji su letovi otkazani u razdoblju do 19. travnja dobivaju obavijesti o promjenama u planiranom redu letenja i preusmjeravaju na alternativne letove u sljedećem razdoblju. U slučaju da otkažu putovanje, putnici imaju pravo na povrat iznosa karte, naglašava se.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sub Apr 17, 2010 9:55 pm
Naši"stručnjaci" su prvo "utvrdili" da oblak pepela neće doći do nas .E pa, juče je došao . Sada je pitanje kakvog je oblak sastava , kakve materije sadrži da bi se mogao proceniti rizik. E tu sad nema odgovora , ako se kao odgovor ne uzme da "u našoj zemji ne postoje laboratorije ni oprema za takva ispitivanja "
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sub Apr 17, 2010 9:57 pm
OTKAZANA VEĆINA LETOVA
Vulkanski oblaci idu prema Hrvatskoj!
Zoran Vakula, načelnik Odjela za vremenske analize i prognoze Državno hidrometereološkog zavoda, rekao je u razgovoru za Večernji list kako će oblak vulkanskog pepela ove noći doći i do Hrvatske.
'Prema trenutačno raspoloživim prognozama tijekom sljedeće noći vrlo će gotovo sigurno dio tih oblaka doći i do Austrije i Mađarske, a u drugom dijelu noći vjerojatno i do sjeverne granice Hrvatske', rekao je Zoran Vakula, dodavši kako zasad nema saznanja o koncentraciji čestica u oblacima koje je u atmosferu izbacio aktivni vulkan na Islandu.
Otkazana većina letova Croatia Airlinesa
Veći dio današnjih jutarnjih međunarodnih letova Croatia Airlinesa (CA) otkazan je zbog zatvorenosti dijela europskoga zračnog prostora koji je uzrokovalo širenje vulkanskog pepela s Islanda, izvijestili su iz te zrakoplovne tvrtke.
Zasad su otkazani letovi u europska odredišta tvrtke na sjeveru i sjeverozapadu Europe, a riječ je o letovima iz Zagreba u Frankfurt (dva leta), Pariz, Amsterdam, Kopenhagen, London i Bruxelles, kao i letu iz Dubrovnika u Frankfurt.
U navedena europska odredišta zrakoplovima Croatia Airlinesa trebalo je letjeti oko 800 putnika, navode iz tvrtke.
Ističu i kako su tijekom jutra obavljeni svi planirani letovi u domaćem redovitom prometu, kao i međunarodni letovi iz Zagreba u Beč, Muenchen i Zuerich.
Kompanija očekuje kako će danas obaviti redovite letove iz Zagreba u Rim, Sarajevo, Podgoricu, Prištinu i Skoplje, dakle u dijelu jugoistočnoga europskoga zračnog prostora.
S obzirom na to da erupcija islandskog vulkana i dalje traje te da se vulkanski oblak širi Europom, moguće je otkazivanje i većine današnjih redovitih letova Croatia Airlinesa u države zapadne i sjeverozapadne Europe, navodi se u priopćenju. Paralizirana Europa
Zračni promet i dalje je paraliziran na sjeveru Europe zbog pepela koji izbacuje vulkan na Islandu, što je u četvrtak izazvalo zatvaranje zračnog prostora Irske, Velike Britanije, Danske, Švedske, Nizozemske i Belgije, a promet je poremećen i u Francuskoj, Njemačkoj i Poljskoj
Stotine tisuća putnika blokirane su u zračnim lukama, a očekuje se da će najveći dio zračnog prostora u sjevernoj Europi ostati zatvoren najmanje do petka poslijepodne.
Europska organizacija za sigurnost zračnog prometa Eurocontrol objavila je da bi ti poremećaji 'mogli trajati dva dana', a sve ovisi 'o načinu kretanja oblaka pepela s Islanda'.
Organizacija procjenjuje da je 5.000 do 6.000 letova otkazano u četvrtak u europskom zračnom prometu koji prosječno bilježi približno 21.000 letova dnevno.
Polovica letova između Sjeverne Amerike i Europe trebala bi biti otkazana u petak, upozorio je Eurocontrol.
Na Islandu su stručnjaci upozorili da bi vulkanska erupcija, druga u manje od mjesec dana, mogla trajati najmanje nekoliko tjedana.
Stručnjaci navode da bi vulkanska prašina mogla izazivati probleme u zračnom prometu sljedećih šest mjeseci ako erupcija potraje još neko vrijeme. Međutim, čak i kratkotrajni prekid prometa mogao bi imati znatan negativan utjecaj na financijsko poslovanje zrakoplovnih tvrtki, koje su tek počele izlaziti iz recesije.
Iz vulkana kod ledenjaka Eyjafjallajoekulla, oko 120 kilometara istočno od islandskoga glavnog grada Reykjavika, pepeo leti šest kilometara uvis i prijetnja je zrakoplovnim motorima te smanjuje vidljivost.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) najavio je da su zbog očekivanih padavina sutra i u ponedeljak u Srbiji, čije delove je zahvatio vulkanski oblak, moguće obojene padavine - "prljave kiše". RHZM navodi da kontinuirano prati infromacije u vezi sa premeštanjem oblaka pepela vulkanskog porekla ističući da je deo oblaka zahvatio severne krajeve Srbije. "Do kraja dana i u toku noći će se proširiti na centralne predele, a u drugom delu noći će se ponovo povući ka severu", objavljeno je na intertnet stranici RHMZ. Dodaje se i da "za sada nema relevantnih informacija o hemijskom sastavu tog (vulkanskog) oblaka i koncentracija čestica".
S obzirom na to da se tokom sutrašnjeg dana očekuje jačanje jugozapadnog visinskog strujanja, realno je očekivati da će se glavnina oblačnosti vulkanskog pepela premeštati severnije od našeg područja, navodi RHMZ. Kako se u nedelju, krajem dana i tokom noći na ponedeljak, kao i u ponedeljak, iznad naše zemlje očekuje kiša i pljuskovi postoji mogućnost pojave obojenih padavina, odnosno "prljave kiše", upozorava RHMZ.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 8:45 am
Na vest o prljavim kišama, na b92 neko je ostavio komentar:
vulkanska mafija! (spock, 18. april 2010 03:22)
Poslednji izmenio determinanta dana Pon Apr 19, 2010 7:24 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
zirafa Vitez od reči
Godina : 68 Datum upisa : 29.03.2010
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 5:42 pm
Oko ovoga se lime koplja šta je uzročnik...Vulkan nije a sigurno nije ni eksperiment sa ruskim raketama..Ali da ima veze sa atomskim akceleratorom koji je u to vreme imao probni rad,izgleda da ima...
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 9:27 pm
OZBILJNA STVAR
U zrakoplovima F-16 otkriveno vulkansko staklo
Na pokusnome letu zrakoplova F-16 u europskome zračnom prostoru otkriveno je da se u njihovim motorima skuplja staklo iz oblaka vulkanske prašine, izjavio je u ponedjeljak jedan američki dužnosnik.
Europske države zatvorile su svoj zračni prostor u četvrtak zbog straha da bi se prašina iz erumpirajućeg vulkana na Islandu mogla pretvoriti u staklo u motorima zrakoplova i blokirati uzimanje zraka. Neke zrakoplovne tvrtke u nedjelju su izvijestile da tijekom pokusnih letova nije bilo znakova tog fenomena.
No, zrakoplovi NATO-saveza tipa F-16 letjeli su, a otkriveno je da se u njihovo motoru nakupilo staklo staklo, rekao je dužnosnik.
'To je vrlo ozbiljna stvar koja će u bliskoj budućnosti uistinu utjecati na vojnu moć', istaknuo je.
'Mogu vas uvjeriti da aktivnosti islandskog vulkana nisu utjecale na naše operacije ili obranu teritorija zemalja članica saveza', rekao je glavni tajnik NATO-saveza Anders Fogh Rasmussen. 'Naše zračne snage uvijek će činiti sve kako bi bile sposobne za svoje operacije i kako bi teritorij zemalja članica ostao netaknut', dodao je.
Na upit o motoru F-16 odgovorio je kako nema dodatnih informacija, ali problem s njim u vezi nije uzrokovao nikakvu nesreću. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 9:28 pm
DOPRINOS' EFEKTU STAKLENIKA
Islandski vulkan izbacuje do 300 tisuća tona CO2 dnevno
Islandski vulkan Eyjafjallajokull izbacuje između 150.000 i 300.000 tona ugljičnog dioksida na dan, a ako se godinu dana zadrži ta količina, po emisiji plina s učinkom staklenika bit će na istoj razini kao Austrija, rekla su u ponedjeljak dvojica stručnjaka, prenosi AFP
Količina ugljičnog dioksida koju obično izbacuju vulkani zanemariva je s obzirom na ukupnu emisiju plina s učinkom staklenika, istaknuo je vulkanolog Patrick Allard s geološkog instituta u Parizu.
Nema podataka o količini ugljičnog dioksida koju izbacuje islandski vulkan nakon erupcije 14. travnja, ali procjene su moguće u usporedbi s prošlom erupcijom 20. ožujka. Tijekom prve erupcije 15.000 tona ugljičnog dioksida bilo je izbačeno svakoga dana, rekao je geolog Colin Macpherson sa Sveučilišta Durhama u Engleskoj.
'Sadašnji val magme je 10 do 20 puta veći' i količina ugljičnog dioksida koju izbacuje Eyjafjallajokull jest 150.000 tona na dan', rekao je, prenosi AFP. Patrick Allard iznio je slične procjene i naveo da u ovom trenutku vulkan proizvodi 20 puta više ugljičnog dioksida nego u prvoj fazi erupcije, ili 300.000 tona na dan.
Te emisije taj će vulkan smjestiti između 47. i 75. mjesta na popisu zemalja koje ispuštaju plin s učinkom staklenika, odgovornog za klimatsko zatopljenje, po podatcima World Resources Institutea iz 2005., nevladine organizacije specijalizirane za podatke o okolišu.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 9:29 pm
OTKAZIVANJE LETOVA NA ISTOKU ZEMLJE
Vulkanski pepeo radi probleme i u Kanadi
Vjetrovi koji pušu s Islanda prema Kanadi donijeli su vulkanski pepeo s Islanda do istočne pokrajine Newfoundlanda, zbog čega su mnoge zrakoplovne tvrtke već uvele preventivne mjere, izvijestila je u ponedjeljak kanadska TV mreža CBC
Mnogi su letovi u odlasku i dolasku otkazani u Zračnoj luci 'St. John's' zbog opasnosti od vulkanskog pepela koji je prizemljio zrakoplove u Europi. Lošim uvjetima za letenje u ponedjeljak je pridonijela i magla.
Po internetskoj stranici Zračne luke 'St. John's', većina letova u odlasku bila je ili otkazana ili odgođena do devet sati ujutro po lokalnom vremenu.
Glasnogovornica te zračne luke Marie Manning izjavila je da mjerodavna služba za zračni promet 'Transport Kanada' pomno nadzire utjecaj vuklanskog pepela na kanadski zračni prostor.
U međuvremenu je kanadski Meteorološki centar objavio da je opasnost malo vjerojatna jer satelitske snimke ne pokazuju visoku koncentraciju pepela.
CBC navodi da nije izdana zapovijed za zatvaranje kanadskoga zračnog prostora, a glasnogovornica Zračne luke 'St. John's' je rekla da će zrakoplovne tvrtke same odlučiti o tome hoće li nastaviti s letovima tijekom dana.
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 9:32 pm
ZNANOST UPOZORAVA
Spremite se za desetljeća islandskog vatrometa!
U poplavi vijesti oko erupcije islandskog vulkana Eyjafjallajökull malo tko se sjetio kontaktirati s ljudima koji su najpozvaniji dati iole dugoročnije prognoze o budućnosti europskog u svjetskog zračnog prometa – znanstvenicima vulkanolozima zaduženim za praćenje najnovije erupcije na Islandu
Ako je suditi prema pisanju uglednog znanstveno-popularnog časopisa The New Scientist, prošlotjedna blokada zračnog prometa mogla bi, u smislu problema koje bi vulkan Eyjafjallajökull mogao uzrokovati u nadolazećem razdoblju, biti tek vrh ledenog brijega.
Naime, vulkanolozi s kojima je razgovarao The New Scientist tvrde da bi vatromet koji nam je prošlog tjedna priredio islandski vulkan u narednih nekoliko desetljeća lako mogao postati posve uobičajen prizor. Prema njihovim tvrdnjama, područje Islanda ulazi u geološki znatno aktivniju fazu, s više vulkanskih erupcija, od kojih bi neke mogle biti zaista snažne.
'Vulkanska aktivnost na Islandu, prema svemu sudeći, prati periodički ciklus koji traje od 50 do 80 godina. Porast aktivnosti u posljednjem desetljeću sugerira da je moguće da ulazimo u znatnu aktivniju fazu u kojoj će biti puno više erupcija', rekao je listu Thorvaldur Thordarson, stručnjak za islandske vulkane na Sveučilištu u Edinburgu. On ujedno napominje da je druga polovica 20. stoljeća na Islandu bila neobično mirna.
Uz pojačanu vulkansku aktivnost, seizmolozi bilježe sve učestalije i sve jače podrhtavanje tla, što uključuje i potres magnitude 6,1 po Richteru koji je u svibnju 2008. pogodio Reykjavik.
Još 1998. godine Gudrún Larsen sa Sveučilišta u Reykjaviku iskoristio je eksperimentalne podatke iz slojeva lave i ledene kore kako bi znanstveno utvrdio da vulkanska aktivnost na Islandu periodički prolazi kroz snažnije i slabije faze. Vrhovi takvih periodičkih gibanja mogu se povezati s vulkanskim erupcijama, koje oslobađaju nakupljenu energiju tektonskih sudara nedaleko Islanda.
Usto, redovita učestalost geološke aktivnosti na Islandu može se povezati i s redovitim pulsiranjem užarene lave ispod Zemljine kore, ali i fluktuacijama površinskog tlaka koje uzrokuje topljenje ledenjaka i geotermalna aktivnost.
Larsen i njegove kolege pokazali su da se u regiji polarne kape pod imenom Vatnajökull, u kojoj se nalaze i dva visoko aktivna vulkana, u periodu visoke aktivnosti događa između šest i 11 erupcija u 40 godina, odnosno ne više od tri erupcije u 40 godina u periodu niske aktivnosti.
U fazama visoke geološke aktivnosti erupcija je ne samo brojčano više, nego su i znatno jače po intenzitetu. 'Ukoliko ulazimo u aktivniju fazu, nema sumnje da će erupcije postati veće i češće', smatra Thorvaldur Thordarson.
Promatrajući nedavnu vulkansku aktivnost, Thordarson i njegove kolege uvjereni su da Island ulazi u svoju sljedeći fazu visoke aktivnosti, za koju procjenjuju da bi mogla trajati oko 60 godina, pri čemu će vrhunac doseći između 2030. i 2040. godine.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Apr 19, 2010 9:46 pm
I ko će prvi da njuška oko svega ? Američki vojni avioni .E pa pokazalo se da usisavanje vulkanskog pepela nimalo nije prijalo mlaznim motorima .Jedva se dovukli u bazu . Večeras je otvoren saobraćaj , radi Beogradski i Podgorički aerodrom.
ERUPCIJA vulkana Eyjafjallajokull koja je paralizirala zračni promet diljem Europe u prošlom tjednu bila je vrlo teška, ali to bi, ako se obistine najteža predviđanja, mogao biti samo uvod u puno veću katastrofu ako izazove erupciju deset puta jačeg i većeg susjednog vulkana.
Vulkan Katla nalazi se 20 kilometara od Eyjafjallajokulla, zadnji je put eruptirao 1918. godine, a zadnja tri puta kad je eruptirao Eyjafjallajokull, proizveo je erupciju svoje susjede. Katla se također nalazi pod 500 metara glečera Myrdalsjokull, jednog od najvećih na Islandu, a ta erupcija mogla bi stvoriti puno veći i puno gušći oblak vulkanskog dima, što prijeti stravičnim posljedicama.
Povezani vulkani
Dva su vulkana, vjeruje se, povezana mrežom tunela magme, a Katla prosječno eruptira svakih 18 godina, te je već premašila svoj ciklus. Profesor geofizike na Sveučilištu u Islandu Pall Einarsson rekao je da je prijetnja erupcije Katle vrlo realna s obzirom na povijesne podatke.
Erupcija većeg vulkana zastrašujuć je scenarij za obližnje seljane, koji bi mogli nastradati od iznenadnih poplava. I prošlotjedna erupcija uzrokovala je topljenje i slijevanje velike količine vode i leda veličine kuća, a puno jača erupcija imala vi puno jače posljedice.
Nema spasa
Stanovnici obližnjeg sela Vik, u kojemu živi 300 ljudi i koje je pokriveno s oko tri milimetra vulkanskog pepela nastalog erupcijom Eyjafjallajokulla, već su počeli vježbati evakuaciju, za koju bi imali samo dva do tri sata.
Dosad je bilo samo malih podrhtavanja tla oko Katle, za koje znanstvenici vjeruju da su posljedica pomicanja glečera, ali problem je u tome što je puno teže mjeriti aktivnost Katle, zbog puno debljeg sloja leda koji ju pokriva. Zbog toga ne postoje jasni odgovori, nego samo velika neizvjesnost.
Katla može eruptirati sutra, ili za sto godina, jednostavno ne znamo. Vulkanske erupcije jednako je nemoguće predvidjeti kao i potrese. Eyjafjallajokull je već počeo eruptirati kad je počela prva evakuacija, a ne postoji nikakav lijek protiv tih prirodnih sila. Možemo se samo nadati da jednu katastrofu neće slijediti druga.
Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
neiskusan Sasvim običan lik
Location : Negde daleko Humor : :) Datum upisa : 17.01.2010
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sre Apr 21, 2010 1:02 pm
Od vulkana nam preti najmanja opasnost :), mi smo u opasnosti na svakom koraku i u svakom trenutku, samo što to još ne znamo :joint:
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Sre Apr 21, 2010 2:40 pm
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Čet Apr 29, 2010 9:48 pm
Zastrašujuće,ali lepo izgleda...
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Čet Apr 29, 2010 9:59 pm
Kako god bilo , ovo zezanje sa pepelom je koštalo svetske avio-kompanije nekih 3.3 MILIJARDE DOLARA gubitka . Kad kompanije imaju gubitak , kompenzuju to otpuštanjem radnika . [You must be registered and logged in to see this image.]
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pon Jan 17, 2011 1:50 pm
.. ne se brinem ja za njih..
sonia حبيبي
Godina : 50 Location : my world Humor : ;) Datum upisa : 23.03.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Pet Feb 04, 2011 8:03 pm
Bas bih otputovala na Island... Priroda je divna, a i vulkan se smirio... [You must be registered and logged in to see this image.]
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Čet Feb 17, 2011 2:21 pm
da znas.. i ja bih! Samo mi pare fale!!! :eee: :eee:
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: Islandski Vulkan-Preti li nam opasnost? Ned Maj 22, 2011 6:53 pm
OBUSTAVLJEN VAZDUŠNI SAOBRAĆAJ NAD ISLANDOM
Nedelja, 22. Maj, 2011.|
[You must be registered and logged in to see this image.] REJKJAVIK - Nad Islandom je obustavljen vazdušni saobraćaj i zatvoren najveći međunarodni aerodrom Keflavik-Rejkjavik posle vulkanske erupcije, dok će drugi aerodromi verovatno biti zatvoreni u toku dana, naveli su lokalni zvaničnici. - Naš najveći međunarodni aerodrom Keflavik se zatvara. Vazdušni prostor se zatvara- izjavila je portparolka civilne vazduhoplovne vlasti Isavia Hjordis Gudmundsdotir agenciji AFP. Zatvaranje vazdušnog prostora, rekla je ona, sada "utiče veoma mnogo na ceo Island, a sigurno je da će u narednim satima saobraćaj iz i sa Islanda biti obustavljen. Vulkan Grimsvetn, najaktivniji vulkan na Islandu, je proradio i iz kratera je izlazio dim i pepeo i dizao se 20 kilometara u nebo.
Grimsvetn leži ispod nenaseljenog najvećeg glečera Vatnajokul na jugoistoku Islanda. Erupcija tog vulkana poslednji put je registrovana 2004. godine.
Eto nama radosti..... [You must be registered and logged in to see this image.]