DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
LOGIKA - pojam koji često nedostaje  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
LOGIKA - pojam koji često nedostaje  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 LOGIKA - pojam koji često nedostaje

Ići dole 
+4
Astra
Lakota
promaja
REVELIN
8 posters
AutorPoruka
REVELIN

REVELIN


Location : nedostižna
Humor : osmehom razbijam.... valove
Datum upisa : 27.08.2010

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyPon Nov 01, 2010 11:29 pm

Logika je filozofska disciplina, najčešće i najjednostavnije definisana kao nauka o ispravnom zaključivanju.Utemeljiteljem se smatra Aristotel, uglavnom, počeci su vezani za staru Grčku, tada se razvijaju osnovne ideje o pojmu, sudu i zaključku, kasniji razvoj je vezan za filozofiju jezika, matematičku logiku te primenu logike u informatici.
Nazad na vrh Ići dole
http://sestreposrcu.serbianforum.info/portal.htm
REVELIN

REVELIN


Location : nedostižna
Humor : osmehom razbijam.... valove
Datum upisa : 27.08.2010

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyPon Nov 01, 2010 11:29 pm

Novija logika ima dosta pravaca,neki od njih su jako komplikovani.

Predpostvaljam da će tema biti zanimljiva za širu diskusiju,pa ću se ograničiti samo na jedan deo koji se zove logičke greške,u neformalnom govoru i u formalnom smislu,da uvod ne bude previše *filozofski*

1. Generalizacija: To je greška u kojoj se iz jednog ili više pojedinačnih slučajeva pogrešno zaključuje u odnosu na celu grupu
2. Logička bifurkacija: neko tvrdi da u odredjenoj situaciji postoje samo dve opcije, a ima ih više
3. Ad hominem: odnos prema čoveku kao prema ličnosti
4. Argument autoriteta: to je istina jer je to rekao xy,ne dovodi se u sumnju
5. Prelaz u drugi rod:najlakše shvatiti na primeru - kada kažemo da je neko nesposoban,onda nas uveravaju kako je on vrlo pošten,nekorumpiran itd....važi za našu političku scenu,a i za neke druge situacije.
6. Argument ad populum - tipičan za demagoge, ne daju se pravi argumenti,već se *odbrana* započinje sa "samo neznalica ili nepismen može sumnjati u...",ili "svako normalan zna ili može..." itd
7. U formalnom smislu, dakle unutar same formalne logike, logičkom greškom se smatra nevaljano zaključivanje, ili nije suvislo uspostavljena veza izmedju premise i zaključka (i zaključak i premise mogu biti istiniti, ali zaključak logički ne sledi iz premisa). U tu kategoriju i spada tzv. osnovna zabluda, dakle neka od premisa i/ili zaključak su neistiniti. Ovo je greška koja se vrlo često pravi.
Ima ih još,ali ovo su neke od najčešćih.
Izmedju ostalog,možemo diskusiju prilagoditi i našim forumskim prilikama,a u sklopu
teme - logika kao pojam koji često nedostaje.
Nazad na vrh Ići dole
http://sestreposrcu.serbianforum.info/portal.htm
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptySub Feb 16, 2013 6:59 pm

Da se malo osvjezi!?

Sta je za vas logika?

Recimo na ovoj temi je bilo par komentara, sa "nepostojecim" nikovima i sliKicama, pa sam logicno, izbrisala:)))))))))
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 64
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyČet Apr 04, 2013 7:27 pm

Prvi sam koji pokušava da svoje razmišljanje bazira na logici .
No ovh dana čuh jedan aforizam i jedan vic -koji ozbiljno ljuljaju osnove logike.
AFORIZAM :
Ceo život mi sole pamet ,a ja sam od toga dobio "šećer" ?

Nelogično ,zar ne ? [You must be registered and logged in to see this image.]
VIC :
Mali Perica ide u gimnaziju ,i kaže nastavnici koja mu predaje logiku -Logika je najgluplja nauka ,bez veze .
A zašto tako misliš Perice ,imaš neki dokaz - pita ga nastavnica .
Naravno ,kaže Perica .Sećate li se kada sam prdnuo na vašem času ?

Da -odogovara nastavnica -sećam se ,odmah sam te isterala sa časa .

E pa ....ja sam izašao na svež vazduh ,a svi vi ste i dalje pola sata sedeli u smradu . [You must be registered and logged in to see this image.]
Gde je tu logika -mirno upita Perica ?

Zbilja .... [You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyČet Apr 04, 2013 9:14 pm

Ja sam poznata bila ,posebno kroz gimnaziju...pa svi su me skoro nazivali logicna.Posebno u matematici...kad god bi se radilo nesto,ja sam upadala sa svojim logicno je,zasto komplikovano,kad moze jednostavno...setamo se pola table za neki rezultat,a to sve stane u dva reda,mogu rec da su me profesori pomalo i simpatisali zbog toga...nista nisam ucila napamet,vec iskljucivo logikom.
Tu svoju osobinu sma prenijela i kasnije na radno mjesto,vadila zivce na slamku svome sefu,kad je on komplikovao,a ja upala i opet sa svojim ...pa to je logicnio i moze mnogo jednostavnije.
Po meni je logicno nesto sto je ocito,a bez potrebe zapetljavamo.
E sad,logicno razmisljanje je povezivanje znanja iz neke druge sfere,recimo i koristenje u datom momentu i nema svako bas sposobnost logicnog razmisljanja.
U svakom slucaju ,logika nam pomaze mnogo da uprostimo probleme,brze stizemo do rjesenja i prvi ispit koji sma polagala je bio logika i psihologija...tako da je to moj omiljeni fah.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
promaja
Panonski lav
Panonski lav
promaja


Godina : 62
Datum upisa : 02.08.2010

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyČet Apr 04, 2013 10:43 pm

Dje sad tu logika :329340:
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyPet Apr 05, 2013 12:54 am

Da ja ovdje ubacim ono o demagogiji?! smehsmeh :rlol:
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyPet Jul 12, 2013 4:35 pm

Logika,za mene strani pojam,i tesko ostvarljiv.Nekako sam uvek radila na svoj nacin,nije tu bilo logike,ali bi mi bilo drago kad je uspevalo.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyNed Maj 25, 2014 4:40 pm

Kontroverzni problem sa troja vrata
Imamo problem za vas, uključite malo mozak
23.05.2014
Kontroverzni problem sa troja vrata
[You must be registered and logged in to see this image.]
Copyright
Da li ste raspoloženi za malo mozganja? Recimo za rešenje čuvenog i kontroverznog Monty Hall problema, koji muči ljude već decenijama? Možda ste čuli za njega i kao problem troja vrata?

Evo kako ide.

Zamislite da ste u televizijskom kvizu. Ispred vas su troja vrata. Iza jednih je skupoceni auto koji možete da osvojite. I to tako što ćete odabrati vrata koja želite, nadajući se da je iza njih auto. I recimo odabrali ste vrata 1.

Onda voditelj (koji zna gde je auto), otvori jedna od preostalih dvoje vrata i kaže: “Iza vrata 2 nije auto. Da li želiš da promeniš svoj prvi izbor vrata ili ostaješ pri svom prvom izboru?”

Šta biste vi uradili? Da li biste ostali pri vratima 1, koja ste prvo odabrali, ili biste ipak rekli - biram sada vrata 3?

Ako mislite da je svejedno, zapravo nije.

Trebalo bi da uvek promenite izbor i odaberete preostala vrata umesto onih koje ste prvi put odabrali.

Zašto, sigurno se pitate misleći da svaka od vrata imaju jednu trećinu šanse da dobiju.

Ali to nije baš tako.

Ukoliko promenite izbor imate zapravo dve trećine šansi da ćete dobiti. Vi ste odabrali inicijalno vrata 1, koja naravno imaju 1/3 šanse da se iza njih nalazi nagrada. Dakle, vrata 2 i 3 zajedno imaju 2/3 šansi. A pošto je voditelj otvorio vrata dva, to znači da vrata tri sada imaju 2/3 šansi da osvoje nagradu.

Ovo pitanje je inače decenijama izazvalo prave polemike u stručnoj javnosti, pa čak ni neki matematičari nisu baš bili ubeđeni do kraja da bi zaista trebalo promeniti izbor. Ipak, računarske simulacije su na kraju dokazale da bi zaista trebalo promeniti izbor. Stručnjaci kažu da ova tehnika može da se koristi i u drugim situacijama kada imate mogućnost izbora...


Kad malo razmislim,tvrdoglavo bih ostala kod prvog izbora,nekako mi se uvek pokazao najboljim..a vi,da li se slazete sa ovim rezonom ili bi se pokolebali?  55555 
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyNed Maj 25, 2014 5:54 pm

Ovu logiku macku o rep,jer kada se od troje,otvore jedna vrata,ne moze jedna da imaju 1/3 a druga 2/3,jer sada je izbor pao na samo dvoje vrata,znaci sanse su jednake za oboje,prosto 50:50.
Ostala bih pri prvom izboru,jer ako sam prvi put isla na neku intuiciju,zasto da poslije mijenjam.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyUto Maj 27, 2014 1:25 am

Astra ::
Ovu logiku macku o rep,jer kada se od troje,otvore jedna vrata,ne moze jedna da imaju 1/3 a druga 2/3,jer sada je izbor pao na samo dvoje vrata,znaci sanse su jednake za oboje,prosto 50:50.
Ostala bih pri prvom izboru,jer ako sam prvi put isla na neku intuiciju,zasto da poslije mijenjam.

Mada ima logike ako rjesavas kao problem trigonometrije, ipak logicki je tacnije ovo sto Astra kaze: nema bas puno smisla:)
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyUto Maj 27, 2014 3:07 am

Matematički možda ispravno ali logički ni najmanje.

- Voditelj otvara vrata gde nije nagrada.
- Nudi mi da promenim odluku.
- On zna gde je nagrada.
- Radi za TV i sponzora znači u cilju mu je tj posao mu je da sponzor prođe najjeftinije.
================
Ostajem pri rvom izboru jer je nagrada iza njih. Moja logika pa ko misli da je neispravna nek uradi drugačije.


Ovako bih ovaj zadatak postavila i "rešila" u svom maturskom radu iz Logike. I mislim da bi ga Živko priznao kao tačnog.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 64
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptySre Jun 28, 2017 5:31 pm

ZoxZoja ::



Ovako bih ovaj zadatak postavila i "rešila" u svom maturskom radu iz Logike. I mislim da bi ga Živko priznao kao tačnog.
Evo jednog gramatičko - logičkog zadatka .
Da li je odgovor tačan -ili ne ?  ludismeh
[You must be registered and logged in to see this image.]
Evo još jedne "logike" 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Bitno je da odgovorno radite ,a ne da li ste žena .
Šta to znači  jbt ?
I treće -objasnite ovu logiku ? 

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  EmptyPon Sep 11, 2017 9:13 pm

Danubius ::
[You must be registered and logged in to see this image.]

Nije jedna rečenica. Singl ploča sa dva hita :brdski2:
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
Sponsored content





LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty
PočaljiNaslov: Re: LOGIKA - pojam koji često nedostaje    LOGIKA - pojam koji često nedostaje  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
LOGIKA - pojam koji često nedostaje
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Daleko od rodne kuce- nedostaje mi...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: FILOZOFIJA-
Skoči na: