Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 1:55 pm
На Васкршњи понедељак 1999. године братство
манастира Хиландара позвало је Српски народ на покајање и одступање од греха. Јер, упозоравали су Хиландарци, ратна несрећа која нас је задесила, јесте Божије карање због упорног остајања у гресима. Између осталих, наши Светогорци су поменули и грех чедоморства, као онај грех због кога се излива гнев Божији на Српски народ и од кога се мора одступити.
Да бисмо били уверени у истинитост поруке Хиландараца, подсетимо се да је још много пре рата у Србији, али за време страдања Српскога народа преко Дрине, о Божићу 1994. године, патријарх Павле у посланици изобличио чедоморство као страшан грех, као огрешење пред Богом и пред људима, као убијање свога детета, које ће тражити од својих убица - најпре своје мајке, разлог, али и као тихо убијање властитог народа кроз много нерођених нараштаја. Уместо да ова Божићна посланица буде, најпре од мајки, примљена као лек, уместо да се сав народ покаје у пепелу, подигла се бура протеста против патријархове посланице. То су искористила средства јавног информисања и цело питање подвела под „женска права" и социјалне околности. У томе се изгубио смисао посланице - позив на покајање за грех чедоморства. На улицама Београда тад су „Жене у црном" развиле транспарент са натписом: - Мање Цркве, више презерватива.
Покајање је изостало. Греси су се множили, а с њима и страдање народа. Бог када упозорава, не чини то узалуд!
Какав је то грех чедоморство? Чедоморство је хотимично убиство свог још нерођеног детета, које мајка није имала прилике да види, да упозна, да заволи. Сам чин убиства најчешће данас изводе лекари на захтев мајки. Мајка уместо да рађа, одбацује дете, а лекар уместо да лечи, убија. А значај рађања за жену -
„...а жена преварена постаде преступница; али ће се спасти рађањем дјеце..." (I Тим. 2. 14. 15.)
- је немерљив, и с тим у вези и значај чедоморства је немерљив. Рађање - за спасење, а чедоморство - за пропаст.
Многи су били замерили патријарху Павлу зашто о чедоморству говори баш на Божић. А кад друго да говори, ако не баш на Божић? - Божић је рођење Детета Христа, Спаситеља од греха и смрти. Божић је рођење. У њему се прослави мајка, Богородица. И свако рођење се у њему прославља... Као што се у Божићу радује васељена рођењу Онога који се на Благовести оваплотио у заметку, тако треба да је радост и када се рађа свако дете. Јер се свако дете зачнње и рађа за Њега. за Оваплоћенога. за Исуса. да са њнм седне за трпезу у Царству Божијем. Јер је тиме свако дете икона живога Бога, још од свога зачећа.
У дане по зачећу Марија је посетила Јелисавету (Лука 4. 39-45.), и нерођено чедо Јелисаветино заигра у утроби од радости, испунивши се Духа Светога, ради близине оваплоћенога, у заметку, Логоса, Христа. Ово је сведочење да дете, иако нерођено, има душу, има дар да спозна Бога н Спаса свога, и да се обрадује. Јер се не рађа за смрт, већ за жнвот. Ово је, даље, сведочење, да се Логос оваплотио од самог тренутка зачећа, да прве деобе ћелије јесу Тело. не Маријино - већ Христово. И то већ тада Тело са душом човека -Исуса. Тако и свако дете стиче душу у заметку, кад и своје (генетски) посебно тело. Јер се Бог не оваплоти у бездушно месо, него у човека. Тиме, са настанком заметка, настаје уједно и тело и душа, настаје икона Божија.
Богородица није починила чедоморство. Није изиграла Божије поверење. Чак ни онда када се Јосиф решавао да је због бременитости отпусти. А када је родила Богомладенца, морала је у избеглиштво у Мисир. На први поглед, много стрепње и мука могла се поштедети чедоморством. Али, какав би даљи био пут њен, или пут човечански? Можемо само да слутимо.
Жена данашњице, када се подвргне абортусу, као да мисли да одстрањује чир, или неку израслину на своме телу. А заправо, абортусом се убија човек, док је још незаштићено дете. Размишља ли таква жена о својој судбини. Она, не само што не исказује вољу за дететом, које је Божијом промишљу поверено њој, тј. њеном телу, него још и подиже руку на њега, и убија га. Зар се може непокајана надати не само Царству Небеском, него и миру овоземаљском?
Уместо да роди дете, жена окреће главу и убија га. Она као Јуда у своме срцу издаје поверење Божије ради нечасног добитка. Она као Ана и Кајафа осуђује дете на смрт разапињањем у њој самој. Она као Пилат пере руке од убиства. А њена околина, као демонски научени Јерусалимљани, одобравају јој. И кад уби оно најмање, своје дете, она уби и оно највише. Уби Христа, окрену се од Божића, од Васкрса...
Да ли је патријарх могао другачије да говори о чедоморству? Или Хиландарци?
У прва три века свога постојања Црква је чедоморство осуђивала тешким казнама, већ у складу са суштином тога греха. Илустративан је томе пример 63. правило Елвирског Сабора из 306. године. по коме се жена, која хотимично побаци, тј. убије плод у себи, одлучивала од Причешћа до своје смрти, па чак се ни на самрти није могла удостојити Причешћа (нес in finem dandam esse communionem).
Наведено правило je само споменик, и није „пређашња једна наредба", о којој говори 21. канон Анкирског Сабора. као о општем обичају Цркве.
„Жене, које су се блудочинству одале, па убијају заметак у утроби, или се баве прављењем лијекова, који га могу уништити, пређашња једна наредба одлучује до краја живота; и томе се у опће сљеди..." (21. канон Анк. Саб.)
Наиме Оци овог Сабора у 6. канону помињући неку „прописану односну наредбу" наређују да се одлучени, којима прети смрт, приме у Свето Општење. Дакле, оно што Оци кажу (21.), да се „у опће сљеди" одлучењу жене која убије заметак у утроби, или се бави прављењем лекова, који могу уништити заметак, до краја живота, Мора значити да се исте при смрти удостојавају Причешћа. Уосталом, и 13. канон I Васељенског Сабора проглашава наредбу 6. канона Анк. Саб. општеважећом, називајући је „старим и каноничким законом". Овој оријентацији Цркве противна је одредба 63. правила Елвирског Сабора, па није могуће да Анкирски Оци њу сматрају законитим обичајем, коме се „у опће сљеди". Настављајући 21. канон Оци кажу:
„...Ми пак, у намјери да будемо човјекољубивији у овоме, наређујемо, да такве издрже десет година кајања, пошто пријеђу установљене ступње." (21. канон Анк. Саб.)
Овим наређењем, Оци смањују трајање кајања на десет година, и то не стога што другачије гледају на сами грех, него „у намјери да буду човекољубивији", тј. да у овоме покажу неко снисхођење према таквим женама.
Исказано човекољубивије кажњавање Оци Анкирског Сабора налажу једнако и за жене што убијају заметак у себи и за оне што праве лекове који могу да униште плод. Разлог овоме се не наводи, али мислимо да се на жене што праве лекове за пометање, обзиром на тадашњи начин вршења насилног прекида трудноће, гледало као на саучеснике, а не као на саизвршиоце чедоморства. Саучесници су се кажњавали као и онај „који је зло учинио" (в. 71. канон Вас. Вел.). Данас, обзиром на начин вршења абортуса, лекар се појављује као активан саизвршилац чедоморства. Слично Оцима Анкирског Сабора, одређује и Свети Василије Велики:
„Која смишљено умори зачети у себи плод, подлежи казни за убојство. Нити ми овдје потанко разабирамо, да ли је плод добио већ облик, или је још без облика; јер се у овоме случају не налаже казна ради онога, што се има родити, него што је дотична себе опасности изложила, пошто женскиње од таквих покушаја већим дијелом умиру. А кад се к овоме придода уморство зачетога плода, тад се ово за оне, које се смишљено на то одлучују, сматра другим убиством..." (2. канон Вас. Вел.)
Светитељ овде разматра суштину чедоморства у погледу мајке, која смишљено убије у себи зачети плод. Интересантно је да се убиство плода, што се има родити, у чедоморству сматра другим убиством. Прво убиство је смишљено излагање себе (тј. мајке) опасности, јер „женскиње од таквих покушаја већим дијелом умиру". Само излагање смртној опасности овде је оцењено као (само)убиство. И казна се зато налаже. Светитељ чедоморство посматра као покушај евентуалног самоубиства, јер га жена не жели, али пристаје на могућност, и то врло изгледну, да узимањем лека за пометање узрокује своју смрт. И све то да би убила плод у себи. Стога је и код првог, и код другог убиства, неважно да ли је плод добио облик или није.
Смртност приликом абортуса данас је много мања него у стара времена. Данас абортус извршен пре првог порођаја често оставља жену стерилном. То се у духовном смислу, смишљено излагање себе опасности од стерилитета, може сматрати евентуалним самоубиством. Наиме, Свети Оци су самокастрирање сматрали самоубиством (в. 22. канон Ап.). Ипак, данас се код чедоморства евентуално самоубиство губи из садржаја овог зла, а у први план долази убиство плода у сопственој утроби.
„...Не треба уосталом продужити до краја живота вријеме њихова покајања, него их треба примити послије десетогодишњега рока, и судити о излијечењу њиховом не по времену, него по начину кајања." (2. канон Вас. Вел.)
Свети Василије Велики, као и Оци Анкирског Сабора одређује десетогодишње одлучење за жену која смишљено умори зачети у себи плод, али и додаје, да о „излијечењу" не треба судити по времену, него по начину кајања, што значи да дотична може бити примљена у општење и пре, али и после издржане казне од десет година. У овом канону Светитељ не одређује ништа у погледу жена које праве лекове да се пометне.
„...Зато и оне које дају вјештачке напитке да се побаци убијце су, онако исто као и оне, које узимљу отрове да умре зачети у утроби плод..." (8. канон Вас. Вел.)
Оне, које дају приправљене отрове да се побаци (овде се подразумевају и оне које праве дотичне отрове) Светитељ сматра хотимичним убицама. И то исто онако као и оне које узимају њихове отрове. Овде се истиче везаност давања отрова да се побаци са извршењем самог дела чедоморства, са смишљеним испијањем истих. Својим осмим каноном Свети Василије Велики не нормира казне за дела која наводи, али како давање отрова стоји у вези са испијањем истих, то и казна за давање отрова јесте иста као и за смишљено испијање истих - десетогодишње одлучење, уз суђење о „излијечењу" не по времену, него по начину кајања.
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 1:56 pm
НАУЧНА САЗНАЊА И ЧЕДОМОРСТВО
Трулски Сабор је донео одлуку о чедоморству, која данас у Цркви има опште признати ауторитет.
„Жене, које дају љекове да се пометне, и које узимају отрове што плод убијају, подвргавамо казни убојица." (91. канон Трул. Саб.)
Канон говори о двема женама извршиоцима једне радње -чедоморства. Прво о оној, која даје лек да се пометне, а потом о оној, која тај отровни лек узима, и плод убија. Обе ове жене канон подвргава казни убица, не одређујућн време трајања казне. Како је Трулски Сабор потврдио истинитост раније наведених канона Анкирског Сабора и Светог Василија Великог, то одлуку овога канона треба посматрати у светлу истих. Међутим...
Својом концизношћу 91. канон Трулског Сабора обухвата не само искуство дотадашње Цркве о овом питању, него омогућава своју примену и на нова стања, на нова искуства. Човекољубивије кажњавање речених жена може бити и укинуто, и могу оне бити као убице кажњене са доживотним одлучењем (22. канон Анк. Саб.) или одлучењем на двадесет година кајања (56. канон Вас. Вел.), па да се не повреди слово 91. канона. Посебно је важно питање да ли овај канон нужно жену која даје лекове да се пометне посматра као саучесника оној која лек испија (што имплицира једнако кажњавање), или се у оквиру њега ове жене могу третирати као саизвршиоци (што би омогућило различито кажњавање). Мислимо да сами текст канона даје одговор. Оци прво помињу жену која даје отровни лек, а потом ону која исти узима. То омогућава да се радња жене која даје лек за пометање не посматра искључиво, као помагање при чедоморству, него и као саизвршилаштво. Напоменули смо да данас лекари (- они имају улогу жене која даје отровни лек) при абортусу конкретно извршавају чедоморство, те стога њихова одговорност није везана за одговорност жене која се смишљено излаже абортусу да би убила плод у себи.
Данашња наука врло изобличава лекара (данас у већини случајева врши пометање) јер је сасвим јасно осветлила живот плода, од првог дана зачећа па до рођења. Сагласно томе, лекар зна да абортусом убија људско биће. С друге стране, мајка у својој ситуацији је склона да то не зна. Она је рада да прихвати ненаучна тврђења феминистичког покрета да је плод део тела жене у којој је, и да тиме потпада под женину вољу, те да „чишћење" утробе од плода није убиство. Такође, у државном законодавству плод стар неколико недеља не ужива потпуну заштиту живота, као да још није жив људски организам.
Видели смо став Цркве, али се бојимо да људи данас више верују науци.
Оно што чини људски организам јединственим, јесте његова наследна основа, генетски код, или запис. Са изузетком монозиготних близанаца, не постоје два човека са истим генетским записом. Овај запис се налази у свакој ћелији тела, у органелама - хромозомима. Тај запис одређује развој, и наслеђене особине човековог организма. Све ћелије човека имају једнак број хромозома, диплоидан - 48, осим расплодних ћелија, које имају хаплоидан број - 24 хромозома.
При оплодњи, спајајући се, мушка и женска расплодна ћелија међусобно размењују своје генетске записе у оквиру заједничке ћелије - зигота. Ово се дешава тако што се два хаплоидна броја хромозома (по 24) из једне мушке и једне женске расплодне ћелије, сабирају у један диплоидан (48) број. Сабирајући се, хромозоми пореклом од оца и од мајке, ступају у међусобне активне односе, резултат чега је нова наследна основа (генетски код), различита од основе очеве, или од основе мајчине. Новонастала у оплодњи ћелија -зигот јесте једна ћелија, али ћелија са формираним јединственим, аутентичним наследним записом. Са пуним аутентичним изразом, аутентичним бићем. Све генотипске особине човека из тог зигота произашлог, већ су одређене наследним записом зигота. И још, свака ћелија са диплоидним бројем хромозома тога човека, има идентичан генетски запис као и зигот из кога је произашао.
Дакле, већ зигот, имајући наследну основу различиту од мајчине, није њена ћелија, није део њеног тела. И још, чувајући у себи будуће особине човека као организма, и сав даљи развој фетуса-детета, зигот није тек ћелија са потенцијалом. Јер зигот одмах креће у своју реализацију, у деобу, и у деобе; у бластулу, у морулу, у гаструлу итд. да би се формирао човек одговарајући својој наследној основи. Дете и кад се роди није у потпуности формирано. Његово даље ванматерично формирање одвијаће се по наследном запису, који је у зиготу. Зигот је активан, делујући потенцијал, заметак детета. И већ тиме је, заправо, дете.
Осамнаест дана по образовању зигота, док се за плод још ни не зна, он има свој крвоток, одвојен од крвотока мајке, може имати и своју крвну групу, различиту од мајчине, и има своје срце, које ради и покреће његов крвоток. Све ово није тек симболично присутно, него је потпуно функционално! Ако је зигот, због једноћелијског састава, многима недокучив, осамнаестог дана плод је уочљиво самосталан организам у односу на организам мајке. Јасно је да плод није део тела мајке, премда се од њега храни, и у њему се налази.
Плод у узрасту од седам недеља, по зачећу, има диференциране унутрашње органе. Тада се региструју мождани импулси, а лице плода има очи, нос, уста, језик... У овом добу, при излагању мајчиног стомака великој светлости, плод се од ње брани заклањањем очију рукама.
У старости од дванаест недеља, по зачећу, плод пма формиране све органе, чији се развој завршава неколико година по рођењу, и потпуно личи на дете, тј. на човека. У овој доби плод има развијену комуникацију са својим минисветом, у првом реду са мајком.
А зачудо, абортуси се легално врше, у неким земљама и до четвртога месеца старости плода.
Дакле, плод је од настанка свога потпуно аутентичан и самосвојан у односу на мајчин организам, у томе смислу да није његов део. Даље, плод није пасиван објекат, него биће, које стреми да се развије до краја, у ком стремљењу оно упознаје околину, са којом, већ према узрасту, има комуникацијски однос.
Како другачије, него убиством, назвати насилан прекид трудноће? Како другачије назвати лекаре који изводе абортус, него хладнокрвним убицама? Исти ти лекари сведоче, да се плод при захвату брани од њихових инструмената - прво настоји да побегне од њих, а потом се већ ухваћен отима. При абортусу лекар не лечи мајку, него убија плод - дете. Сасвим свесно.
Лекари, који врше абортус, подложни су осуди, коју 91. канон Трулскога Сабора налаже жени, која даје лекове да се пометне. Наиме, такве лекаре Црква данас кажњава као убице, једнако као и мајке (73. прав. при вел. требнику).
Да ли је ово изједначавање оправдано?
У односу на жене, које дају лекове да се пометне, а које Оци имају у виду, ови савремени лекари се разликују: потпуном свешћу о свом делу, да је оно убиство; суровом рутином, којом изводе захват; и бројем извршених абортуса, који се креће и до више десетина хиљада у каријери! Ове чињенице требале би да буду довољне да епископат Цркве, попут Светих Отаца, одлучи о казни за убице ове врсте.
Савремене жене се, такође, разликују од жена које су узимале отрове што плод убијају, а које су Свети Оци имали у виду. Оци Цркве су снисходили мајкама, које би извршиле чедоморство, имајући у виду да су то учиниле у стању крајњег очаја, у тешкој ситуацији, о чему сведочи то да су оне у себи доживљавале спремност на смрт, будући да је већина жена умирала од последица насилног прекида трудноће.
Захваљујући развоју медицине, у данашње време жене не умиру од абортуса, или умиру врло ретко, углавном од неке друге скривене болести коју абортус покрене. Ово ретко умирање, тј. ова сигурност интервенције, омогућила је то да се жене сасвим лако одлучују на чедоморство. О томе сведочи број чедоморстава данас. Ова лежерност, с којом жене одлазе на „чишћење" врло је битна за осуду њиховог дела.
Јер, Свети Оци снисходе жени која узима отров што плод убија, али снисходе при томе уопште, имајући уопштену слику, и представу уопштено тешке ситуације, и уопштено тешког душевног стања с којим су жене тада испијале речене отрове. Ипак, Свети Василије Велики у 2. канону признаје општу казну одлучења на десет година, али и додаје да о изљечењу (тј. о очишћењу и умилостивљењу, те причешћу) њиховоме не треба судити по времену (тј. по општој осуди), него по начину кајања (тј. по за сваку жену уоченом духовном расположењу ка добру).
Дакле, и код Светих Отаца се уочава тежња ка конкретизацији осуде мајке, која смишљено уије плод у себи. Оци Трулског Сабора изричито и не спомињу снисхођење овој, него је само одлучују као убицу. Зато се одлука тога Сабора може применити и на данашње стање олаког приступа абортусу, о коме би епископат Цркве требало да донесе одлуку.
При томе ваља имати у виду следеће. Ако абортус данас није смртно опасан за мајку, онда је опасан за њено даље материнство. После абортуса жена често остаје стерилна, као кастрирана. Одлучујући се за чедоморство, жена као да у себи пристаје на могућу стерилизацију. Она као да врши избор између себе као мајке (што јој је улога у овом свету по особини Божијега створа) и себе као самог сексуалног објекта, или субјекта. Смишљено самоуништавање женине полне улоге (кастрацију) Свети Оци су уподобљавали самоубиству.
„Који је сам себе обезудио, нека не буде клирик; јер је самоубојица и непријатељ Божјега створа." (22. канон Ап.)
Питање је колико је данашња жена заправо свесна да чедоморством врши убиство, и вероватно се лишава даљег материнства. Јер, како објаснити њено тако олако приступање убијању сопственог детета (у себи), и тако олако пристајање на могуће одрицање од будућег детета. Зар је у савременим женама у толиком броју, и у тој мери замрло мајчинство? И шта га је заменило? Каријера? Блудничење?
Или, с друге стране, да ли се само несвесношћу жена може објаснити њихово олако приступање абортусу? Несвесност значаја и последица абортуса није код њих, бар у великој већини, од оне врсте несвесности, која би утицала на питање степена њихове кривице за почињено чедоморство. Та несвесност је у уској повезаности са опште прихваћеним друштвеним настројењем (разна права жена, култ тела, тзв. ослобођени секс и др.), и то тако што жена, суочена са нежељеном трудноћом, у потрази за изласком из непријатности, драговољно прихвата као своје и оне у друштву прихваћене ставове, који оправдавају абортус, и олако креће путем чедоморства. Тиме она сама креира своју несвесност, и лично своје нерасположење ка добру.
Како судити: по кајању (2. канон Вас. Вел.). или времену (21. канон Анк. Саб.), одлучења те женеи духовно нерасположене ка добру, када је њихово нерасположење у великој мери производ онштеприхваћеним у друштву настројењем ка злу? Није довољно осудити ту жену, нужно је јавно изобличити ово друштвено настројење.
Заиста, напредак медицине, посебно гинекологије, узроковао је олако одлучивање мајки на чедоморство, а друштво то оправдава штитећи те несрећнице. Епископат Цркве је пред тешким задатком како ће у данашњим условима применити 91. канон Трулскога Сабора у погледу жена које се смишљено одлучују на абортус, и извршују тиме чедоморство. Јер је чедоморство данас институционализован грех!
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 1:59 pm
ОДГОВОРНОСТ ОЦА ПЛОДА
Приметно је да у канонима, које смо прегледали, а који се односе на чедоморство, нема помена о одговорности оца плода. Питање његове одговорности Свети Оци нису постављали. Зашто?
Зато што мушкарац и жена нису једнаки. Плод се развија у утроби мајке. Стога, код убиства плода непосредно учествују две особе: мајка и лекар. Канони помињу жену која смишљено убије плод у себи. Дакле, ако би мајка против своје воље, везана на силу, била подвргнута абортусу, она не би одговарала. Такође, она не би одговарала када би у заблуди испила отров који убија плод, мислећи да је у питању обичан напитак. Смишљено убиство плода је чедоморство. Тако и жена која справља и даје „лек" да се пометне, чини то смишљено.
За настанак плода нужно је постојање оца. И он ће одговарати за блуд, или за прељубу, ако је плод тако зачет. Ова одговорност се суди одлучењем на седам, одн. петнаест година кајања. Али не у вези чедоморства, него у вези учињеног блуда, или прељубе. Довођење у везу извршено чедоморство, са чином зачињања плода, имало би смисла само онда, када би чедоморство било нужна последица зачињања плода. Или бар када би отац зачињао плод смишљено у намери да исти буде убијен (стварање плода ради експериментисања).
Постављање питања непосредне одговорности оца плода за чедоморство има у основи став жена, по коме се из заједничког блудног односа, тражи заједничка одговорност и за убијање плода зачетог у том односу. То је пребацивање одговорности.
Плод се развија у утроби мајке. Она је та, која чува живот плода. Отац није непосредно одговоран за живот плода. Али он може бити посредно одговоран.
Отац плода може утицати на одлуку мајке да убије плод. Он може суделовати у доношењу одлуке мајке да убије плод, и може тражити лекара који ће плод убити. Ово су примери саучешћа у чедоморству, али саучесник може бнти и родитељ мајке плода. Није то нужно улога оца плода. Црква осуђује саучесништво у учињеном злу.
„Ко је судјеловао у ма коме од сада споменутих гријехова, и није сам то исповиједио, него је био изобличен, нека буде под казни и он онолико времена, колико мора кажњен бити онај, који је зло учинио." (71. канон Вас. Вел.)
За подстрекавање видети 9. кан. IX Пом. Саб. и 6. и 7. кан. Петра Александријског.
Видимо да саучествовање (судјеловање) у чедоморству стоји у блиској зависности од самог чедоморства. Али како суделовати у овом делу могу сва лица из окружења мајке плода, а не само отац плода, то би било неоправдано везивати само његову одговорност за саучешће у чедоморству, са одговорношћу за чедоморство по себи. Уколико је отац плода саучествовао при одлучивању, или извођењу чедоморства, одговараће за то по одредби 71. канона Светога Василија Великога. И не само он, него и било ко други. У пракси као саучесници овога греха чешће се појављују родитељи мајке...
Отац плода може напуштањем мајке плода за њу створити емоционалну, економску, или какву другу социјалну ситуацију, која може бити од пресудног утицаја на доношење одлуке мајке да убије плод у себи. Овде се не ради о подстрекавању оца плода да се исти убије. Напуштање заједнице са мајком, па дакле и са плодом није саучествовање у чедоморству; али како се на појаву чедоморства одлазак оца плода често одражава у смислу решавања жене да побаци, то се ту може тражити посредна одговорност оца плода. А како је овај случај чест данас, сматрамо да би епископат Цркве морао о томе да донесе свој суд.
Плод се налази у мајци, али он представља дете очево колико и мајчино. И то дете је своме оцу „своје и домаће" чедо. Без обзира на то што је невидљиво, тј. положено у утробу мајке.
„Ако ли ко о својима а особито о домаћима не промишља, одрекао се вјере и гори је од невјерника." (I Тим. 5. 8.)
Отац плода је дужан да о њему промишља. Запуштање ове обавезе равно је одрицању од вере, а морални лик таквога је гори од лика старих неверника. Такве речи апостола Павла осликавају бригу Цркве о породици и роду. Јер то је слика телесна, сродства духовног. Ко земно сродство запушта, како ће му се поверити небесно?
„Који остави дјецу своју, и не храни их, и не води их колико може к потребитом благочастију, него под изговором подвижништва запушта их, нека је анатема." (15. канон Ганг. Саб.)
Осим тога, запуштање деце од стране оца ствара многе животне недаће. Видимо да то често бива повезано са смртним исходом - чедоморством... Основни правац 15. канона Гангрескога Сабора јесте очување светиње породпце, дакле заједнице са већ рођеним дететом, чак и онда када би разлог запуштања породице био подвижништво. Зашто би разлика била, ако би дете било још у утроби? Ако отац ни под изговором подвижништва не сме запустити бригу о свом рођеном детету, како ће смети да запусти бригу о свом зачетом али још нерођеном детету? Бринући о његовој мајци, отац брине о њему. Зар да канон (15.) не важи и у погледу брнге о детету у утроби мајке? Потврдан одговор се намеће. Канон се односи и на дете у утроби мајке.
Све до сад речено о обавези промишљања (не запуштања) о своме детету, јасно је кад се породица заснива на браку. Али шта је с оним случајевима, а данас их је много, који се одликују заснивањем на конкубинату - блудној вези?
Питање је умесно, јер се данас у блудне везе лако ступа, и саме те везе се у друштву сматрају обликом друштвености, или путем до брака, а не ретко бива да се зачне дете у таквој неблагословеној заједници. Такође, често бива да отац детета напусти такву заједницу препуштајући жену и своје дете у њој свакојакој немилости живљења. Оци Гангрескога Сабора анатемишу свакога онога „који остави дјецу своју". Оци не помињу ништа о томе да мајка те деце мора бити жена (супруга) тога оца, који оставља без старања ту своју децу. Оци осуђују свако неодговорно напуштање и запуштање своје деце од стране оца. Рођене или тек зачете, брачне или ванбрачне. У погледу брачне деце, јасно је да отац осим за прељубу, и за оно што се прељуби уподобљује, не сме напуштати своју жену, без њеног благослова, монашкога живота ради. У овоме је обухваћена и обавеза његове бриге како о жени тако и о евентуалној деци његовој.
„Жена онога који је произведен на епископско достојанство, пошто се претходно разлучи опћим сугласјем од свога мужа, нека, послије него што је он постављен за епископа, поступи у манастир, који је далеко од епископова обитавања, а од епископа нека за своје издржавање добија..." (48. канон Трул. Саб.)
После разлучења брака „опћим сугласјем", не престаје обавеза ранијег мужа да се стара о потребама своје бивше жене, а тиме и деце. Оци Гангреског Сабора 15. каноном подвлаче да обавеза старања оца о својој деци траје без обзира на брак, и без обзира на подвижништво. У погледу ванбрачне деце као и брачне.
Насупрот друштвеној прихваћености блудне везе, она је за Цркву неприхватљива.
„Блуд није брак, пак ни почетак брака, зато ако је могуће нека се разлуче они, који су се кроз блуд саставили, и то би било најбоље. Али ако они на сваки начин хоће да заједно живе, нека се подвргну казни за блуд, а нека се већ не дијеле, да се што горега не догоди." (26. канон Вас. Вел.)
Проблем је у безблагодатности блудне везе. Светитељ каже да би било најбоље да се такав пар разлучи. Ако они тврдо остану при својој вези, нека се подвргну казни за блуд и нека се више не деле, да се не би десило што горега, упућује Светитељ. Ми смо у ситуацији да мушкарац сам напушта блудну везу, али оставља при том жену са његовим дететом у себи, дакле оставља и то своје зачето дете, и то на такав начин, да никаквога старања ни о тој жени, ни о своме детету у њој, не води, што узрокује чедоморство. О овоме немамо старога канона. Али на основу до сада прегледаних, наслућује се одговор.
Одговорност оца плода постоји. Та одговорност у односу на чедоморство је посредна. Али је у односу на остављање свог детета без старања, што је посредно допринело чедоморству, његова одговорност непосредна, и још је увећана смрћу детета.
Мислимо да оцу плода не може бити забрањено (в. 22. канон Вас. Вел.) да напусти блудну заједницу. Иначе би био везан грехом. Али за сво време трудноће отац плода се мора адекватно старати о жени-мајци свога плода, јер старајући се о њој, тиме се стара и о своме детету у њој. Након порођаја он је дужан да се стара само о детету.
Ипак је боље, ако би у складу са канонима остао у заједници (ступио у брак) са том женом, „да се што горега не догоди", јер жена може, ако је остави, и поред свог његовог старања, да, емотивно повређена, убије њихово дете, за шта би отац био ипак посредно одговоран, али му се не би могло приговорити да је оставио своје дете без старања. Његова посредна одговорност би се састојала у томе што је својим напуштањем жене (не желећи брак с њом) код ње побудио тежњу к чедоморству. Јер свако мора бити одговоран за оно што узрокује својим поступањем.
„Један, пошто је вјерио био дјевојку, завео је сестру њезину, тако да је и затруднила; пак послије вјенчао је вјереницу, а заведена се удавила. Наређено је, да сви сукривци имају се примити послије десет година, прођених по установљеним ступњевима, у ред оних, који стоје." (25. канон Анк. Саб.)
Вереник је завео сестру своје веренице, тако да је затруднила, а потом ју је са дететом у њој оставио и оженио се својом вереницом. Остављена се у очају утопила, при чему је и плод био убијен. Овај несрећни исход блудне везе вереника нико није желео, нити пак очекивао. Али ипак је наређено, да сви они који су сукривци, који су имали удела у стварању ситуације која је девојку определила на самоубиство и чедоморство, буду одлучени на десет година у ред оних који тек стоје сву литургију. Онај, дакле, што ју је завео, а потом заједно са плодом оставио, сноси своју одговорност за стварање ситуације при којој је она починила своје зло. Он се не може изговарати својим правом да је остави - или нехтењем њеног дела -„...Ако ли је ко узео незаручену, тада треба је дигнути од њега. повратити је родбини и истој родбини оставити је на вољу... пак ако хоће да му је даду, нека се утврди свеза, не сагласе ли се, не треба их принуђавати; али који има жену, коју је прије или тајно, или силом оскврнио, тај мора издржати казан за блуд..." (22. канон Вас. Вел.)
- јер је одговоран за све последице свога поступања. Ову индиректну одговорност оца плода (кад она постоји) при чедоморству, данас, у време крајље неодговорности младића, епископат Цркве би морао да реафирмише.
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 1:59 pm
ЗАКЉУЧАК
Апел народу на покајање и одступање од греха, садржан у божићној посланици патријарха Павла и упозорење братије Хиландара, сведочи о присутној свести код епископата наше Цркве о томе да је чедоморство грех који, иако са познатим починиоцима, испашта цео народ. Данас, особито данас, при нерасположењу друштва ка добру, и утицају такве климе на број чедоморстава и олако приступање абортуса, овај грех је у равни са апостасијом.
Занимљиво је да се наш Сабор ограничава на само апел као средство борбе против чедоморства. У овом малом прегледу нашли смо много места где би наш Сабор морао да конкретизује примену старих канона на данашње доба и прилике.
Нажалост, чедоморство је сада отворено питање и у нашој Цркви. Не треба да чуди што апели не успевају. Отвореношћу тог, и сродних питања, бави се Сабор Цркве. Кад Сабор да одговор, можда ће и народ послушати апел.
Извор: „Свети Кнез Лазар“
Приређивач: „Борба за веру“
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:02 pm
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:03 pm
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:05 pm
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:06 pm
Грех
А грех - шта је управо грех? Грех је када неко мисли, говори или ради нешто што је противно закону Божјем, вољи Божјој, која је изражена и показана у Светом Писму и учењу Цркве; или пак када не мисли, не говори и не чини оно што нам Бог заповеда да чинимо. Грех је дакле, не само преступање заповести Божјих, него и неиспуњавање, невршење истих. Грех је не само чињење зла, него и не чињење добра. Уклањај се од зла, и чини добро (Пц. 36,27), саветује старозаветни Пророк. А новозаветни апостол исто то захтева, само другим речима: Мрзећи на зло, држите се добра -(Рим. 12,9).
Грех је поверовати неком другом, а не Господу Исусу Христу и поћи за неким другим, а не за Христом. Сви греси и сва безакоња могу се уписати под та два слова: Неверовање Христу, и неидење за Христом. Вера и владање - то двоје обухвата сав пут земаљских путника. Вера у Христа и владање по Христу представља здравље синова Божјих. Неверовање Христу и невладање по Христу представља запаљење ума и срца човечјег - болест од пакленог огња и дима. Ако је тачно, а тачно је, да нема човека да живи, а да не греши, као што стално слушамо у молитвама за умрле, и ако нас само грех лишава спасења, и одваја од Бога, да ли то значи да нема никоме спасења, и да одлазимо у вечну смрт? Да тако би то било да Човекољубиви Господ, знајући слабости људске и лукавство ђаволско, није оставио један вфло ефикасан лек против греха, лек који уништава сваки грех учињен после Светог Крштења, и који тако омогућава људима спасење и Живот Вечни. Тај лек, тај свелек у Православној Цркви, јесте Света Тајна Покајања и Исповест. У овој светој тајни човек се чисти од свих оних грехова које је учинио после крштења, те се та Тајн ачесто назива и друго крштење. У њој свештеник Цркве Божје силом Духа Светога отпушта све грехе за које се Хришћанин искрено каје и исповеда их Богу пред њим.
Покајање је, уствари, побуна човека против самога себе, каже Владика Николај Велимировић. То је наша праведна побуна против нашег старог греховног човека, човека огрезлог у грехе и страсти и тиме удаљеног од Бога, (Лк.15,13), где се лице Божје не види. Да би такав човек постао нова твар и нови човек, по апостолу Павлу мора прво доћи к себи, попут блудног сина у Еванђељу и покајати се.
Истинско покајање и исповест грехова има велику моћ. Но прво истинско покајање, може човек осетити и доживети једино у Цркви Христовој. Свету Тајну Покајања, као Тајну Цркве, установио је сам Господ Исус Христос, када се после Свог славног Васкрсења јавио Ученицима кроз затворена врата, дунуо у њих и рекао: Примите Дух Свети, којима опростите грехе опростиће им се, а којима задржите задржаће се (Јн.20,2-23). Тајна Исповести је најдрагоценији дар Божји Цркве деци својој, јер је то најнеопходнија потреба у животу сваког православног Хришћанина.
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:06 pm
Мрак у души
Веома често људи долазе на исповест, и не знају да шта кажу о покајању, као да нема шта да се каже! Душевне очи су њихове затворене, душа спава мртвим сном. Зашто спава душа? Зашто је човек у тако страшном стању?
Ђаво зна шта је главно у делу спасења-искрено покајање, и гађа у сам центар: лишава људе исповести. И ево резултата: човек не контролише своја дела, речи и мисли, разум његов се помрачује, он не види своје грехове и не примећује да је преступио закон Божији. Грех постаје навика, улази у природу човека и живи у њему. Он се више не плаши смрти, ни пакла, чак ни Страшног Суда. Шта Бог да...говоре многи из навике. А Бог је дао Свето Писмо и судиће у Задњи Дан свима по вери и по делима.
Грех је највеће зло у свету - каже Јован Златоусти. Наши неокајани грехови - то су ране које ми наносимо Христу Спаситељу. То су страшне живе ране наше душе, и ожиљци од њих остају за читав живот.
Само у Светој Тајни Покајања могуће је очистити и исцелити душу. Покајање нас извлачи из бездана греха, порока и страсти, и уводи на врата Раја. Сам Господ дочекује нас раширених руку и прима као блудну децу. Богу треба стремити, као што мало дете стреми својом родитељима када је несташно: плаче, моли за опроштај, обећава да ће се добро понашати, и родитељи који га воле праштају му. Тако и Отац наш Небески, када долазимо к Њему са искреним покајањем, са сузама, прашта нам и даје благодат, даје, ништа не тражећи!
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:07 pm
Приступање исповести
Постоји много различитих начина обављања исповести у појединим црквама. Треба да се прилагодимо локалном обичају. Када дођемо на исповест, свештеник од нас може тражити да стојимо или клечимо, да кажемо ову или ону молитву пре, или после, или чак за време исповести, да ту молитву понављамо пре или после Причешћа, или чак током следећих дана. Може нам постављати питања, али н емора.
Долазимо да нам се опрости. На исповести долазимо да примимо опроштај од Бога, а ни због чега другог. МОжемо потражити упуте и савет од свог исповедника, али непрестано треба да имамо на уму да исповест није ''угодно духовно ћаскање'' или врста ''религиозне психоанализе''. Стојимо пред Живим Богом у жудњи за Његовом љубављу и прихватањем, за очишћењем и привођењем Његовом Вечном Царству. Духовно саветовање може бити део исповести, а у данашње време када нажалост, готово никад не размишљамо о свом духовном животу осим током исповести, то може бити и једина могућност.
Сам Бог дејствује приликом исповести! И Он нам може говорити у време када се томе најмање надамо, и кроз свештеника од кога најмање очекујемо можемо чути Његов глас само ако смо довољно смерни да себе отворимо за Његове речи и одбацимо све људске прдрасуде које спречавају да доживимо Његово лично присуство у Светим Тајнама у Цркви Његовој. Било како било, једно је сигурно : НАШЕ ИСКРЕНО, ЧИСТО ПОКАЈАЊЕ И ЖЕЉА ДА СЕ ОЧИСТИМО И ОБНОВИМО ЗА НОВИ ЖИВОТ У БОГУ ЈЕСТЕ ЈЕДИНА СВРХА ИСПОВЕСТИ У ЦРКВИ.
ИСПОВЕДАЈМО СВОЈЕ ГРЕХЕ. На исповест долазимо да би смо исповедали своје грехе. Треба да их искажемо јасно и отворено , без уплитања сувишних детаља, али без прикривања истинског зла уопштавањима као што су ''уобичајене ствари'', ''домаћи греси'', ''свакодневни греси'', и тд. Требало би да говоримо о оном што сматрамо да је заиста грех, или да исповедамо неколико грехова са којима се суочавамо и који, на жалост, господара нашим животом.
На исповест долазимо да би смо исповедили сопствене грехе, Лако је пасти у искушење исповедања туђих грехова - чланова наше породице, људи са којима радимо, других парохијана. АПСОЛУТНИ ИМПЕРАТИВ ЈЕ ДА СЕ НА ИСПОВЕСТИ САСВИМ И ИСКЉУЧИВО УСРЕДСРЕДИМО НА СЕБЕ, НА СОПСТВЕНИ ЖИВОТ, ГРЕХ И ПРЕСТУПЕ.
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:08 pm
VIĐENjE SVOGA GRIJEHA
Doci ce ono strasno vreme, nastupice onaj strasni cas u kome ce svi moji gresi stati razotkriveni pred Gospodom sudijom, pred andjelima Njegovim, pred celim covecanstvom. Predosecam stanje moje duse u tom groznom casu, i zato me ispunjava uzas. Pod uticajem tog zivog i snaznog predosecaja trepetno hitam da se zadubim u razmatranje sebe, hitam da preispitam u knjizi moje savesti moja zabelezena sagresenja koja sam ucinio delom, recju ili mislju.
Odavno necitane, u ormarima dugo drzane knjige prekriva prasina, izjeda moljac. Uzimam da citam tu knjigu i nailazim na velike teskoce. Takva je moja savest. Nisam je odavno preispitivao: zato sam je tesko otvorio. A i kada je otvorim ne nalazim ocekivano zadovoljenje. Jedino veliki gresi upisani su dovoljno jasno; sitna slova, kojih ima mnostvo, gotovo da su izbrisana, i sada ne mogu da razaberem sta je njima bilo napisano.
Bog, jedino Bog moze da vrati izbledelim slovima jasnost i izbavi coveka od zle savjesti.[1] Jedino Bog moze da daruje coveku vidjenje svojih grehova i vidjenje svog greha - covekovog pada, u kome je koren, seme, zametak, ukupnost svih covekovih sagresenja.
Prizvavsi u pomoc milost i silu Boziju, prizvavsi ih u pomoc najtoplijom molitvom, sjedinjenom sa revnosnim postom, sjedinjenom sa placem i ridanjem srca, ponovo otvaram knjigu savesti, ponovo pazljivo promatram svoje grehove, koliko ih je i kakvi su, pazljivo ispitujem sta su mi doneli grehovi koje sam ucinio.
Vidim: Bezakonja moja prevazidjose glavu moju, kao breme tesko opteretise me, umnozise se vecma od vlasi glave moje.[2] Kakve su posledice takvog greha? Zahvatise me bezakonja moja, i ne mogoh gledati, i srce moje ostavi me.[3] Posledice gresnog zivota su slepilo uma, kamenosrdnost, bezosecajnost srca. Um okorelog gresnika ne vidi ni dobro ni zlo; njegovo srce gubi sposobnost za duhovna osecanja. Ako taj covek ostavi gresni zivot i okrene se poboznim podvizima, tada njegovo srce, kao da je tudje, ne podrzava njegovo stremljenje prema Bogu.
Kada Bozija blagodat otkrije podvizniku mnostvo njegovih sagresenja, tada on, hteo to on ili ne, postane potpuno zbunjen i padne u duboku tugu. Srce moje smuti se od takvih prizora, ostavi me snaga moja, i svetlost ociju mojih, i ona nije sa mnom, jer se slabine moje ispunise porugama, to jest moja delatnost je postala puna spoticanja jer sam navikao na greh, koji me je nasilno vukao u nove grehove; usmrdise se i zagnojise rane moje od lica bezumlja moga, to jest gresne strasti su ostarile i strasno me ozledile zbog mog nepazljivog zivota; i nema isceljenja telu mome, to jest, greh me je celog pogodio i zarazio, i ne mogu se isceliti samo sopstvenim naporima.[4]
Cim saznam svoje grehove, cim se pokajem zbog njih, cim ih ispovedam, i zalim zbog njih, ja bacam to nebrojeno mnostvo grehova u pucinu Bozijeg milosrdja. Da bih se ubuduce klonio greha, povuci cu se u samog sebe i pazljivo razmotriti kako greh dejstvuje protiv mene, kako mi prilazi, sta mi govori.
Prilazi mi kao lopov; njegovo lice je zamaskirano; umeksase se reci njegove vecma od masla[5] govori mi laz, predlaze bezakonje. U njegovim ustima je otrov; njegov jezik je otrovni zalac.
“Nasladi se”, tiho i laskavo sapuce on, “zasto je zabranjeno da se nasladis? Nasladi se! Kakav je greh u tome?” i predlaze, zlotvor, da narusim zapovest svesvetog Gospoda.
Nije bilo potrebe da obracam paznju na njegove reci: znam da je lopov i ubica. Ali neka nepoznata slabost, slabost volje, pobedjuje me! Pazljivo slusam reci greha, gledam na zabranjeni plod. Uzalud me savest opominje da je probanje tog ploda isto sto i probanje smrti.
Ako nema zabranjenog ploda pred mojim ocima, taj plod se neocekivano pojavljuje u mojoj masti, zivopisan, ocaravajuci.
Osecanja srca teze ka sablaznjivoj slici slicnoj bludnici. Njena spoljasnjost je zavodljiva; iz nje odise sablazan, ukrasena je kao dragocene, blistave utvari; brizno je skriveno njeno smrtonosno dejstvo. Greh trazi zrtvu od srca, kada vec, zbog odsustva samog predmeta, ne moze da zrtvuje telo.
Greh dejstvuje u meni kroz gresnu misao, gresno osecanje, osecanje srca i osecanje tela; dejstvuje kroz telesna osecanja, dejstvuje kroz mastu.
Kakvom zakljucku me vodi takav pogled na sebe? Zakljucku da u meni, u celom mom bicu, zivi ogrehovljena ozleda, da ona odobrava i pomaze greh koji me napada izvana. Slican sam suznju okovanom teskim lancima: svako kome je to dozvoljeno hvata suznja, vuce ga kuda hoce, jer suzanj vezan lancima ne moze da pruzi otpor.
Greh je prodro jednom prilikom u visoki raj. Tamo je mojim praroditeljima predlozio da probaju zabranjeni plod. Tamo ih je sablaznio; tamo je sablaznjene pogodio vecnom smrcu. I meni, njihovom potomku, neprestano ponavlja isti predlog; i mene, njihovog potomka, stalno nastoji da sablazni i unisti.
Adam i Eva su odmah nakon greha izgnani iz raja i izbaceni u zemlju zalosti i bola.[6] I ja sam se rodio u toj zemlji placa i nesreca! Ali to me ne opravdava: Iskupitelj mi je ovde doneo raj i usadio ga u moje srce. A ja sam grehom oterao raj iz mog srca. Sada je tamo mesavina dobra i zla, tamo je ljuta borba protiv zla, tamo se sudaraju neizbrojive strasti, tamo je muka, predukus vecne muke u paklu.
U sebi vidim dokaz da sam Adamov sin: cuvam njegovu sklonost prema zlu; slazem se sa predlozima obmanjivaca iako pouzdano znam da mi nudi obmanu i sprema ubistvo.
Zaludu bi bilo da pocnem da okrivljujem praroditelje za greh koji su mi predali: Iskupitelj me je oslobodio od robovanja grehu, tako da ja od tada padam u greh dobrovoljno, a ne na silu. Praroditelji su jednom u raju prekrsili jednu Boziju zapovest, a ja, nalazeci se u krilu Crkve Hristove, neprestano narusavam sve bozanstvene zapovesti Hrista, Boga i Spasitelja moga.
Cas gnev i zlopamcenje uzrujavaju moju dusu: u mojoj masti seva noz nad glavom neprijatelja, i srce se nasladjuje zadovoljenom osvetom, ucinjenom u masti. Cas mi se pricinjavaju razasute gomile zlata: a odmah za njima velelepne palate, vrtovi, svi predmeti raskosi, sladostrasca, gordosti koje donosi zlato i zbog kojih se greholjubivi covek poklanja tom idolu - sredstvu ostvarenja svih propadljivih zelja. Cas me prelescuju pocasti i vlast: tada me ponese masta i mastam da upravljam ljudima i drzavama, da im pruzam razne propadljive stvari, a sebi propadljivu slavu. Cas, potpuno upecatljivo, vidim pred sobom stolove sa toplim i mirisnim jelima: smesno i u isti mah zalosno nasladjujem se sablaznima koje preda mnom iznicu. Cas najednom vidim da sam pravedan, ili, pravilnije, moje srce dvolici, napreze se da prisvoji sebi pravednost, laze samo sebe, brine se da ljudsku pohvalu privuce sebi.
Strasti me preotimaju jedna od druge, neprestano me predaju jedna drugoj, uzbunjuju, uznemiruju. I ne vidim svoje cemerno stanje! Na mom umu je neprozirna zavesa mraka; na srcu lezi teski kamen neosetljivosti.
Hoce li doci sebi moj um, hoce li se uputiti prema dobru? Protivi mu se srce, naviklo na gresne naslade, protivi mu se moje telo, jer je steklo zivotinjske zelje. Izgubila se u meni cak i predstava da je moje telo, inace stvoreno za vecnost, sposobno za bozanske zelje i pokrete, da su zivotinjske teznje njegova bolest, koju je dobilo kad je palo.
Razliciti delovi mog bica - um, srce i telo - raseceni su, razdvojeni, deluju neusaglaseno, protivurece jedan drugom; deluju u kratkotrajnoj, Bogu protivnoj slozi jedino onda kada rade na grehu.
Takvo je moje stanje! Ono je smrt duse za zivota tela. No ja sam zadovoljan svojim stanjem! Zadovoljan sam, ali ne zbog smirenja, nego zbog moje zaslepljenosti, zbog moje kamenosrdnosti. Ne oseca moja dusa svoju umrtvljenost, ni telo, kojeg je smrt odvojila od duse, ne oseca svoju umrtvljenost.
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:08 pm
Da sam osecao svoju umrtvljenost, stalno bih se kajao! Da sam osecao svoju umrtvljenost, brinuo bih se o vaskrsenju!
Sav sam se predao brigama ovoga sveta, malo me brine moja duhovna nesreca! Zestoko osudjujem najmanja sagresenja mojih bliznjih, a sam sam toliko pun greha, toliko me je greh zaslepio da sam se pretvorio u slani stub, kao Lotova zena, i nisam vise sposoban ni za kakav duhovni pokret.
Pokajanje nisam nasledio zato sto jos ne vidim svoj greh. Ne vidim svoj greh zato sto jos radim grehu. Ne moze da vidi svoj greh niko ko se nasladjuje u grehu, ko dozvoljava sebi da ga proba, makar i samim pomislima i odobravanjem srca.
Svoj greh moze da vidi jedino onaj koji se potpuno i dragovoljno odrekao svakog prijateljstva sa grehom, i budno strazari na vratima svog doma sa isukanim macem - recju Bozijom, i odbija, poseca tim macem greh, u kom god obliku mu se on priblizio.
Ko cini veliko delo da uspostavi neprijateljstvo sa grehom i na silu odvlaci od njega um, srce i telo, tome Bog daruje veliki dar: vidjenje svoga greha.
Blazena je dusa koja je ugledala greh u sebi! Blazena je dusa koja je ugledala u sebi pad praroditelja, zastarelost starog Adama! Takvo vidjenje svog greha je duhovno vidjenje, vidjenje uma kojeg je Bozija blagodat iscelila od slepila.
Sveta Istocna crkva uci da postom i klecanjem izmoljavamo od Boga vidjenje svog greha.
Blazena je dusa koja se u Bozijem zakonu poucava dan i noc! U njemu moze da vidi lik i lepote novog coveka, a po njima da uvidi i ispravi svoje nedostatke.
Blazena je dusa koja je kupila polje pokajanja tako sto je umrtvljavala sebe za gresne poduhvate! Na tom polju naci ce ona skriveno besceno blago spasenja.
Ako si zadobio polje pokajanja, daj se u deciji plac pred Bogom. Ne trazi, ako mozes da ne trazis, nista od Boga, predaj se samopozrtvovano Njegovoj volji.
Shvati, oseti da si delo, a da je Bog Sazdatelj. Predaj se kao dete potpuno volji Sazdatelja, prinesi mu sam deciji plac, prinesi mu tiho srce spremno da sledi Njegovu volju i da se sacuva Njegovom voljom.
Ako zbog svoje detinjske slabosti ne mozes da se pogruzis u molitveno cutanje i plac pred Bogom, izgovori pred Njim smirenu molitvu, molitvu za oprostaj grehova i isceljenje od gresnih strasti, tih strasnih moralnih bolesti, sastavljenih od dragovoljnih, dugo vremena ponavljanih sagresenja.
Blazena je dusa koja je saznala da je potpuno nedostojna Boga i osudila sebe, prokletu i gresnu! Ona je na putu spasenja; u njoj nema samoobmane.
A ko, suprotno ovome, smatra da je spreman da primi blagodat, i misli da je dostojan Boga, pa ocekuje i trazi Njegov tajanstveni dolazak, i govori da je pripravan da primi, cuje i vidi Gospoda, taj obmanjuje sebe, taj laze sebe; taj je dostigao visoku liticu gordosti sa koje se pada u mracni ambis pogibije. U taj ambis padaju svi koji su se napravili vazniji od Boga i drznuli se da bestidno smatraju kako su dostojni Boga, i iz te uobrazenosti i samoobmane govore Bogu: Govori Gospode, cuje sluga Tvoj.
Mladi prorok Samuilo je cuo da ga Gospod doziva, i posto nije smatrao da je dostojan razgovora sa Bogom, izasao je pred svog starog ucitelja i molio ga za pouku kako da se ponasa. Cuo je Samuilo i drugi put isti taj glas kako ga priziva i opet izasao pred ucitelja. Ucitelj je shvatio da je taj glas bio Boziji glas i zapovedio je mladicu da na takav poziv ubuduce odgovara: Govori Gospode, cuje sluga Tvoj.
Isto ovo usudjuje se da govori sladostrasni i nadmeni mastar iako ga niko ne priziva, zanet hvalisavim misljenjem: on stvara u sebi glasove i utehu, i njima laska svom nadmenom srcu, njima obmanjuje sebe i svoje lakoverne sledbenike.
Sine Istocne crkve, jedine svete i istinite, u svom nevidljivom podvigu rukovodi se poukama svetih otaca svoje Crkve: one zapovedaju da se pre nego sto te obnovi ocigledno dejstvo Svetog Duha odvracas od svakog vidjenja, od svakog glasa izvan sebe i u sebi, jer je to ocigledan povod za samoobmanjivanje.
Cuvaj um nevidljivim; odgoni sva mastanja i misljenja koja su pad podmetnula kao istinu. Obuci se u pokajanje i izadji sa strahom i poboznoscu pred velikog Boga, mocnog da ocisti tvoje grehe i obnovi te svojim Presvetim Duhom. A kad dodje On, Duh Istine, uvesce te u svu istinu.
Osecanje placa i pokajanja je jedino od koristi dusi koja je pristupila Gospodu sa namerom da dobije od Njega oprostaj svojih grehova. To je dobri deo! Ako si izabrao taj deo, neka se ne oduzme od tebe! Ne menjaj to blago za prazna, lazna, nasilna, prividno blagodatna osecanja, nemoj unistiti sebe lazuci sebe.
“Ako su neki oci”, govori prepodobni Isak Sirijski, “napisali sta je cistota duse, sta je njeno zdravlje, sta bestrasce, sta vidjenje, onda to nisu napisali zato da bismo to trazili pre vremena i da bismo to ocekivali. Pismo je reklo: Carstvo Bozije ne dolazi na vidljiv nacin. Oni u kojima zivi ocekivanje sticali su gordost i pad… Crkva Bozija je odbacila ono trazenje visokih Bozijih darova koje je sadrzano u ocekivanju tih darova. To nije znak ljubavi prema Bogu; to je bolest duse.”
Svi sveti su smatrali da nisu dostojni Boga: time su pokazali svoje dostojanstvo, sadrzano u smirenju.
Svi samoobmanuti su smatrali da su dostojni Boga: time su pokazali gordost i demonsku prelest koja je zahvatila njihovu dusu. Neki od njih su primili demone koji su izasli pred njih u obliku andjela i sledili ih; nekima su se demoni javili u svom sopstvenom obliku, pretvarali se da ih je njihova molitva pobedila i tako ih uveli u gordoumlje; drugi su raspaljivali svoju mastu, uzrujavali krv, izazivali u sebi uzbudjenja, prihvatali to kao blagodatno nasladjivanje, pali u samoobmanu, u potpunu pomracenost, i svrstali se po svom duhu u odbacene duhove.
Ako imas potrebu da besedis sa samim sobom, ne lazi sebe, vec prekorevaj sebe. Gorki lekovi potrebni su nam u nasem palom stanju. Svi koji lazu sebe vec su primili ovde, na zemlji, svoju platu - svoju samoobmanu, pohvalu i ljubav Bogu neprijateljskog sveta: nemaju sta oni da ocekuju u vecnosti osim osude.
Greh je moj stalno preda mnom - govori o sebi sveti David: njegov greh je bio predmet njegovog neprestanog preispitivanja. Bezakonje moje ja cu objaviti, i brinucu se za grehe svoje.
Sveti David se bavio osudjivanjem samog sebe, bavio se oblicavanjem svog greha kada mu je greh vec bio oprosten i kada mu je dar Svetog Duha vec bio vracen. Jos vise: on je izoblicio svoj greh, ispovedao ga da cuje vaseljena.
Kada su sveti oci Istocne crkve, narocito pustinozitelji, dostizali visine duhovnih vezbanja, tada su se sva ta vezbanja slivala u njima u samo pokajanje. Pokajanje je obuzimalo citav njihov zivot, svu njihovu delatnost: ono je bilo posledica vidjenja svog greha.
Jednog velikog oca su upitali u cemu mora da se sastoji delanje usamljenog monaha? On je odgovorio: “Tvoja umrtvljena dusa je pred tvojim ocima, i pitas kakvo mora da bude tvoje delanje?” Plac je sustinsko delanje istinskog Hristovog podviznika; plac je njegovo delanje od stupanja u podvig do kraja podviga.
Vidjenje svog greha i pokajanje koje ono donosi - to su delanja kojima nema kraja na zemlji: vidjenje greha podstice pokajanje; pokajanje donosi ociscenje; postepeno ociscavano oko uma pocinje da uvidja one nedostatke i ozlede u celom covekovom bicu koje ranije, u svojoj pomracenosti, uopste nije primecivalo.
Gospode! Daruj nam vidjenje nasih sagresenja da bi nas um, kada nase sopstvene greske privuku njegovu celokupnu paznju, prestao da vidi greske bliznjih, i tako sve bliznje video kao dobre. Daruj nasem srcu da ostavi pogubne brige o nedostacima bliznjeg, da sve svoje brige sjedini u jednu brigu o sticanju cistote i svetosti koju si nam Ti zapovedio i pripremio. Daruj nam da nase ukaljane duhovne rize opet postanu bele: njih je vec umila voda krstenja, i sada, ukaljane, traze da se operu u reci suza. Daruj nam da u nama, uz svetlost Tvoje blagodati, vidimo raznolike bolesti: one unistavaju duhovne pobude u srcu i uvode u njega pobude krvi i tela, neprijateljske Carstvu Bozijem. Daruj nam veliki dar pokajanja, prethodnicu i posledicu velikog dara vidjenja svojih grehova. Zastiti nas tim velikim darovima od provalije samoobmane, koju otkriva u dusi njena neprimetna i neshvatljiva gresnost, a nastaje od sladostrasca i slavoljublja, dakle od onoga sto ona ne primecuje i ne razume. Sacuvaj nas tim velikim darovima na nasem putu prema Tebi, i daruj nam da dospemo do Tebe, koji prizivas pokajane gresnike i odbacujes one sto smatraju da su pravednici - da vecno u vecnom blazenstvu slavoslovimo Tebe, jedinog istinitog Boga, Iskupitelja zarobljenih, Spasitelja propalih. Amin.
Poslednji izmenio ANDJEO82 dana Ned Nov 14, 2010 2:14 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Re: О ЧЕДОМОРСТВУ... Ned Nov 14, 2010 2:09 pm
СТАРАЦ ПАЈСИЈЕ СВЕТОГОРАЦ
О ТОМЕ ДА ЈЕ ГРЕХ УШАО У МОДУ
(из књиге „Са љубављу и болом савременом човеку“)
- Старче, слушали смо да сте рекли некоме да ће бити рата. Да ли је то истина?
- Ја то никада нисам рекао, а ево народ говори све, што год му падне на ум. И чак ако нешто и знам – коме ћу почети да говорим о томе?
- Рат, Старче, то је такав ужас!
- Када људи не би „оплеменили“ грех, онда не би ни дошли до таквог дивљаштва. Али још веће дивљаштво је – морална катастрофа. Људи се распадају и душевно и телесно. Један човек ми је рекао: „Људи су Атину назвали џунглом, али погледај – ево нико из тих џунгли не излази! Сви говоре „џунгла!“ и сви остају у тим џунглама! До чега су људи доспели! До животињског стања.
Знате како је код животиња, прво иду да једу, затим се празне, затим измет креће да се распада, да се сагорева и животињама бива топло. Њима се допада у шталама, и не желе да излазе одатле никуда. Желим да кажем, да и људи тако осећају „топлоту“ греха и не желе да изађу. Они осећају смрад, али немају воље да се одвоје од топлоте. Ако ту уђе нови неће моћи да издржи тај смрад. Међутим, други су се већ навикли, и смрад их не узнемирава.
- А неки се, Старче, оправдавају тиме што такав греховни живот није почео у нашим данима! „Гледај – говоре – шта се радило у древном Риму!“...
- Да, али у Риму су се људи клањали идолима, били су незнабошци. И Апостол Павле се у (Посланици Римљанима) обраћао незнабошцима, који су примили Свето Крштење, али који се још нису оставили злих навика.
Не треба узимати за образац примере највећег пада из сваке епохе. Данас су грех увели у моду. Помислите само – ево ми смо Православни народ – али до чега смо ми доспели! А о другим народима чак и говорити нешто...
Али горе је од свега, што су данашњи људи, без изузетка фасцинирани грехом, и видећи да неко не следује духу времена, да не греши, да има капљицу поштовања – називају га заосталим, ретроградним. Такве људе узнемирава, што неко не греши. Они сматрају грех прогресом. А то је горе од свега. Ако би савремени људи, који живе у греху, у крајњој мери, то признавали, онда би их Бог помиловао. Али они оправдавају оно што нема оправдања и певају песму греху. А сматрати грех прогресом и говорити да је моралност одживела свој век – то је осим свега осталог, најстрашнија хула на Духа Светога. Зато, ако се неко живећи у свету, подвизава, чува свој живот у чистоти, то има велику вредност. Велика плата чека такве људе.
У старим временима су се распикућа и пијаница стидели да пођу чак и на пијацу, јер би људи почели да им се ругају. А ако би жена шетала, онда би се плашила да промоли и нос из своје куће. И можемо рећи, да је то била некаква задржавајућа сила за грех. Али данас, ако човек живи исправно, ако например, девојка живи у страху, онда за њу говоре: „Да, она као да је пала са месеца?“
И уопште, раније ако би световни људи и чинили грех, онда би они, несрећни, доживљавали осећање своје греховности и постајали мало смиренији. Они нису исмевали оне, који су живели духовно, већ напротив – дивили су им се.
А у наше време, ко греши, не осећа кривицу. Поштовања и уважења према другима такође нема код њих. Све су изједначили са земљом. Ако човек не живи на световни начин, онда грешници од њега праве предмет подсмеха.
ANDJEO82
Location : Iznad vaseg ramena@@@ Humor : Andjeoski @ Datum upisa : 13.11.2010
Naslov: Дневник нерођене девојчице Pon Nov 15, 2010 12:21 pm
ДНЕВНИК НЕРОЂЕНЕ ДЕВОЈЧИЦЕ
Из љубави су ми родитељи дали живот. Тако ја мислим. Настају моје прве жиле. Тело почиње да се обликује. Већ имам уста... Срце је почело да ми куца. Ко још може да посумља да ја - живим! Не схватам зашто је моја мати забринута...
Ручице и ножице су почеле да ми расту.
На рукама су изникли прстићи. Ускоро ћу њима почети да хватам. Кад изађем из утробе, додириваћу образе моје мајке... Тек данас је мајка сазнала да ме носи у утроби... Пресрећна сам због тога. Једва чекам да видим лице својих родитеља... Сад је већ сигурно да сам девојчица. Имам све органе, боље осећам околину. Коса и обрве су почели да ми расту... То ме краси... Очи, уши, нос,... Гледам, чујем, миришем... Чујем како моји родитељи разговарају... Некако су узнемирени. Отац вели: „ Кад ћеш већ једном да абортираш" Шта ли то значи? Можда се спремају да ми купе колевку... Мама, чујеш ли како ми куца срце? Оно куца и за тебе, вољена мајчице... У утроби се осећам безбедно и срећно.., Мајко! Мајко! Где смо то? Што је то? Шта то раде са мном? Мајко помози ми! Неко хоће да ме ишчупа из тебе... То су ножеви... Мајко... Не дозволи да ме убију.. Боли! Боли ме! Молим те... Помози! -Госпођо, изволите. Обавили смо операцију... Заметак је одстрањен.
НЕНАПИСАНО ПИСМО НЕРОЂЕНОГ ДЕТЕТА ПРОТИВ ЧЕДОМОРСТВА
- Био сам споредни и непожељни производ телесног уживања мојих (не) родитеља. Ипак, на самом почетку, са мном је било све у реду и осећао сам се врло добро у утроби моје (не)мајке. Развијао сам се и напредовао, као и остала деца којима је било омогућено да угледају свет. Моји органи постепено су се обликовали и почели преузимати своје улоге. Срце је почело ударати радосним и живахним ритмом. Руке и ноге почеле су се издуживати, прстићи издвајати. Очи су расле у нади да ће угледати светлост дана. Тај дан, када ћу ступити на позорницу света и сврстати се међу осталу децу, за коју се каже да су цвеће на земљи, радосно сам очекивао. Хтео сам да растем и напредујем још брже, да би се моји родитељи, кад ме буду први пут угледали, обрадовали мојој снази и лепоти. Већ сам наслућивао да ће тај спољни свет бити необично леп: да ће бити доста цвећа, буба-мара, славуја, шарених лептира и ваздушних балона. Наслућивао сам да ћу морати и доста да учим, али сам рачунао на мамину и на татину помоћ. Уз њихову љубав и доброту неће ми бити ништа тешко и немогуће. Међутим, док су мене заокупљала таква ружичаста осећања, моје родитеље почеле су да муче сасвим друге бриге. Били су млади и пуни живота, којег су хтели да задрже само за себе. Хтели су да купе нова кола, па су били начисто са тим, да ћу им ја у томе много сметати. Финансијски издаци приликом мог доласка на свет: пелене, колевка, одела, колица. Све то би било превелико оптерећење за моје родитеље. А да и не Говорим о одрицању од шетњи и одмора, због мале бебе, која изискује своје. Но, њихова размишљања у том правцу, трајала су много краће него што сам Вам све ово испричао. Донели су одлуку, јасну и неопозиву. Збрисаће ме са лица земље пре него што будем и ступио на њу. Другим речима, осудили су ме на смрт. Они то, додуше, друкчије називају - абортус, подбачај или прекид трудноће - али за мене је то значило сасвим исто. Они су за такав свој поступак имали потпуно одрешене руке, јер прерану смрт многе деце, закон је препустио вољи самих родитеља, односно, (не)родитеља. Искрено да кажем, нисам се тада разумевао у социјално-економске факторе, само сам, једноставно, хтео и желео да живим. Нисам разумео људске дилеме, као и то да се једна обичиа кола могу волети више од рођеног детета. Но било како било, али коначно дође и тај, за мене кобни дан. Моји (не) родитељи, на своје велико задовољство, издејствоваше код надлежних органа писмену потврду за моју смрт. Моју (не)мајку, мој (не)отац, довезе у тим луксузним колима на моје губилиште. Ушла је у стерилизовану собу, где ју је дочекао лекар-убица са потпуном мирноћом, као да је хтео рећи: - не бој се, госпођо, није то ништа, то ти је као кад извадиш један болесни и натрули зуб! Почео сам да се копрцам и отимам, али нисам имао куд. Био сам чврсто стегнут мрежом хуманости и прогреса. Дали су ми инјекцију за умирење, опростите, за умирање, а пет минута касније бацили су ме у деловима у корпу за отпатке.
ЗНАТЕ ЛИ ДА: - 18 дана после зачећа почињу да се осећају удари срца заметка и почиње да функционише сасвим посебан, његов сопствени систем крвотока. - 7. недеље код нерођеног детета региструју се мождани импулси, оно има већ образоване споте и унутрашње органе, очи, нос, усне, језик. - у 12. недељи, када се по нашем законодаству допушта абортус, образовани су већ сви органи детета и предстоји им само да се развију. Дете већ окреће главицу, стиска шачице, прави гримасе, проналази своја уста и сиса прстић. - Абортирајући, ви ризикујете да останете стерилни или да касније рађате болесну и раслабљену децу. - Вршећи операцију прекидања трудноће, лекар двоструко нарушава Хипократову заклетву. Пре свега, Хипократова заклетва директно забрањује сличне захвате, а затим нарушава се прва заклетва медицине „ не нашкоди". - Грех детеубиства вапије к Богу за казном и сматра се и горим од смртнога. Убијајући нерођено дете, родитељи убијају себе. Уколико нерођени човек, као и човек рођен и одрастао, има своју бесмртну душу, после смрти родитељима неминовно предстоји сусрет са душама деце коју су убили!
ШТА ЈЕ ЧИНИТИ МАЈКАМА И ОЧЕВИМА КОЈИ САГРЕШИШЕ И УЧИНИШЕ ДЕТЕУБИСТВО
Најпре нека обоје исповеде у храму, на исповести свештенику Цркве Христове, свој тешки грех, и мајка која га је непосредно извршила, и отац који је, као њен супруг, за њега пред Богом такође одговоран. Мајка нека више никада и не помисли да абортира и нека својој деци вазда сведочи о грешности подбачаја. Своју грешност пред Богом нека покуша да ублажи рађањем деце. Нека се моли Богу за своју умрлу децу и себе и мужа, и отац нека се каје и моли Господу за децу своју и супругу и самога себе у греху своме. Грех је могуће покривати и добродјетељима пред Богом. Нарочито, ако успе да од абортуса неког другог одговори, грешни родитељ може да нађе неко олакшање души својој. У сваком случају, родитељима одговорним за смрт детета у утроби мајчиној ваља да, чистећи се покајањем, потпуније упознају живот Христове Цркве и њиме достојно узаживе...
[center]Сл. 1
[/center]
Прва половина леве стране: Христос и његова црква штите и благосиљају породицу. Ови ликови су представљени доле лево. Благословена јс многочлана породица, жена која сама подиже своје дете и покајница, жена која је из незнања учинила абортуе и покајала се. Друга половина: Нови Ирод - абортус као цар новог доба, његова коса представљена у облику змија, а круна је украшена лобањама, уместо скиптара држи крпану оштрицу смрти. Он позива жене које својевољно убијају своју нерођену децу и нуде их као данак у крви. У десном углу представљан је лекар као касапин који због новца убија децу.