DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom

Ići dole 
+17
AstrinaKomsinica
Astra
Nono 64
podbarac
brunolino
debilko
ZezaM
Samouka
Lakota
ZoxZoja
MadamX
Sibila_
dusicaa
sonia
Lily
Kijara-brm
brdjanin
21 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 12:38 pm

I pre početka emitovanja, tokom snimanja izazvala oprečne reakcije.




Sinoć je bila prva epizoda...od deset koliko ih ima, a snimaće se još dva puta po deset.
Hajde da je komentarišemo iz ugla iz kojeg želimo...umetnički ili politički...










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 12:59 pm

..ima li repriza..ja nisam gledala 55555 
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 1:00 pm

Mislim da je subotom posle podne...
A vidim ima i na YT cela prva epizoda...










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 1:33 pm

Nisam gledala i ne nameravam. Stil koji Radoš Bajić neguje nije onaj koji meni odgovara. Još od serijala filmova "Sekula" mi se gadi i on i njegovo viđenje sela i seljaka. Ne znam da li to radi svesno ali ni u jednom njegovom filmu nema normalnog čoveka. Sve su to neki nedotupavni tipovi koji ne umeju dve suvisle rečenice da sastave. Ako je to njegovo viđenje prosečnog srpskog seljaka on i ja se stvarno razlikujemo u viđenju "stanja na terenu".

Što se teme tiče imam samo jedno mišljenje "Ebalo nas prijateljstvo s Englezima i kontraobaveštajna služba koja je dopustila da za njihove interese odradimo 27. mart". Taj datum je crna tačka jugoslovenske i srpske propasti.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 1:50 pm

Zox Zoja.. mislim da nisi u pravu! NIko nama nije kriv sto je realnost takva kakva jeste!
Posebno u emisiji "Selo gori a baba se ceslja" ( protiv koje sam imala TAKVU averziju i odbojnost.. dok nisam pogledala jednu epizodu.. i to tek iz redovnog emitovanja drugog dela serijala.. i ostala bez teksta od jacine poruka koje su u njoj- socijalne, ekonomske, psiholoske.. takodje postoji i velika doza humora.. od tog dana gledala sam je redovno i uzivala!)

Ne znam da li si imao/la prilike zaista da provedes neko vreme u klasicnom selu u Sumadiji.. svaka cast svima, ali psiholoski profili su identicni! Pa ma koliko da je to nama drago ili ne! A Rados Bajic je iz tog kraja i zna te ljude u dusu.. veruj mi!

Sto se teme tice, gledala sam, jer me je zanimalo kako ce predstaviti celu tu pricu, hoce li se naginjati nacionalizmu ili.. i bilo je s te strane OK.. cela prica vrtela se oko istorijskih detalja dan pred napad Yu i bombardovanje Beograda.. bilo je zanimljivo videti poneke detalje.. ali kada je krenula zavrsna spica.. nekako je ostalo kao preseceno na pola.. falilo mi je nesto, nije mi zaokruzena ta epizoda, osecala sam se uskraceno za neki nagovestaj daljeg ili neku poentu / poruku koju bi nosila ta prva epizoda koja je UVEK najvaznija, jer ili privuce da gledas i dalje ili odbije!

Ni sama ne znam da li cu je nastaviti gledati.. malo mi je.. ne znam.. fali nesto, a sta  ne znam..
S istorijske tacke gledista, zanimljivo je videti sta je bilo.. za sada mislim da se trude da budu realni da ne naginju nacionalizmu, u prvoj emisiji nije je ni bilo.. same surove istorijske cinjenice!
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 2:14 pm

Lily žensko sam.

Na žalost nisam imala prilike da provedem neko duže vreme u Šumadiji i da upoznam ljude malo bolje. Ali onih nekoliko koje znam nisu ni nalik Bajićevim junacima.

Jednostavno meni se njegov stil još od vremena "Sekule" ne sviđa. Čak mogu da kažem da mi izaziva izuzetnu averziju. Jednostavno ne vidim u njemu umetnika. Naravno da poštujem tvoje mišljenje o njemu i njegovom radu ma koliko se razlikovalo od mog. Ovde se ipak radi o ukusima i tu smo da razmenimo mišljenja i da eventualno nešto novo naučimo o temi na koju se javljamo.

A da je tema kojom se u seriji bavi "pipava" to stoji. Ako ništa drugo treba skinutu mistiku s tog 27.marta koji je bio uvod u sva stradanja koja su zadesila Jugoslaviju/Srbiju.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 2:16 pm

Ne može se na osnovu prve epizode suditi o seriji, pogotovo što je tek uvod u priču. Ono što se može zaključiti je da je pristup ozbiljan, studiozan, a naročito mi se dopada što je svaki epizodni lik jedna mala priča za sebe. Pravo osveženje za sterilni RTS-ov program. Radoš je ozbiljno evoluirao od vremena Sekule i to mu se mora priznati. Čak i u drugom serijalu "Selo gori..." je to pokazao, zato, mislim da je "Ravna gora" uspešan projekat, ali dajmo vremena da zaživi na malom ekranu.
Film nisam gledala, možda bih mogla kompetentnije da pričam. Ovako, napamet i unapred da nešto osudjujem što ne znam, ne ide!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 2:35 pm

Rados Bajic je iz Medvedje.
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 2:47 pm

U potpunosti bih se slozila sa Lilikinim postom.
Niko nije toliko autenticno predstavio srpskog seljaka ( konkretno iz Sumadije) kao sto je to uradio Bajic.Dakle, apsolutno olicenje rada i zivota preneto preko malih ekrana.
A po temi,
Pocela sam gledati seriju bas zato sto je njegovo delo. Na zalost, sprecena sam da odgledam celu epizodu, no svakako cu je pogledati na YOUTUB-u.
Iskreno, ono sto sam sinoc pogledala nije ostavilo neki jaci dojam. Svakako potrebno je dublje uci u pricu, odgledati jos koju epizodu, pa tek onda dati misljenje.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 2:57 pm

Ne znam,ali mislim da je malo iskarikirano.Nisu ni toliko zaostali,ni glupi,da bi se generalizovalo na sve.Pre mislim da je opisao likove koji su bili u nekom njegovom okruzenju.Meni je vernije prikazan seljak iz Sumadije,Dragoradov otac,iz -Moj rodjak sa sela-..
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:02 pm

Lakota ::
Ne znam,ali mislim da je malo iskarikirano.Nisu ni toliko zaostali,ni glupi,da bi se generalizovalo na sve.Pre mislim da je opisao likove koji su bili u nekom njegovom okruzenju.Meni je vernije prikazan seljak iz Sumadije,Dragoradov otac,iz -Moj rodjak sa sela-..
I meni je taj lik najupečatljiviji ali ne toliko zbog teksta jer i nije nešto nego kako ga je Tanasije Uzunović odigrao. Negde sam pročitala da je insistirao da ulogu odradi kako on misli da treba i da je zahtevao da ga na setu svakog dana čeka čista i ispeglana bela košulja karakteristična za kraj koji je prikazan.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:08 pm

SKOJ-evci smatraju da je "smiješno" očekivati da će serija 'Ravna Gora' pokušati objektivno prikazati razdoblje Drugog svjetskog rata. Kako napominju, autor serije Radoš Bajić je otprije poznat kao simpatizer četničkog pokreta i "suludo je pomisliti da će se u njegovoj seriji Ravnogorski pokret prikazati objektivno". Komunisti smatraju da je jedino moguće objektivno prikazati po zlu poznat Ravnogorski pokret kao "pokret krvničkih narodnih neprijatelja i slugi okupatora".

Savez komunističke omladine Jugoslavije je kao organizacija obnovljen 1992. godine kao podmladak Nove komunističke partije Jugoslavije.

SKOJ-evci smatraju da Bajićev pokušaj mirenja četnika i partizana predstavlja reviziju povijesti, s ciljem potpune rehabilitacije Ravnogorskog pokreta i “blaćenja slavne Narodnooslobodilačke borbe i naše revolucije, što je proces koji je u Srbiji već prilično odmakao", kako navode na svojoj web-stranici .

Što znači ..odglumiće  i ovu ulogu odlično,a kako će se to odraziti dalje jer mnogi smatraju da seriju treba zaustaviti

U SRBIJI RAT KOMUNISTA I ČETNIKA 'Zaustavite seriju Ravna gora koja veliča četnički pokret!'










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:18 pm

ZoxZoja ::
Lakota ::
Ne znam,ali mislim da je malo iskarikirano.Nisu ni toliko zaostali,ni glupi,da bi se generalizovalo na sve.Pre mislim da je opisao likove koji su bili u nekom njegovom okruzenju.Meni je vernije prikazan seljak iz Sumadije,Dragoradov otac,iz -Moj rodjak sa sela-..
I meni je taj lik najupečatljiviji ali ne toliko zbog teksta jer i nije nešto nego kako ga je Tanasije Uzunović odigrao. Negde sam pročitala da je insistirao da ulogu odradi kako on misli da treba i da je zahtevao da ga na setu svakog dana čeka čista i ispeglana bela košulja karakteristična za kraj koji je prikazan.
Slozicu se i ovde sa vama. Genijalno odigrana uloga!
Samo moramo priznati da je tu predstavljen jedan vrlo napredan i vrlo inteligentan seljak. Covek od tradicije, obicaja....covek od postovanja.Domacin kakvih istini za volju Srbija i ima.
I sve sto mi se u toj seriji svidelo je taj lik i zbog njega sam i gledala seriju. Ostalo je vrlo diskutabilno.Bar ja to tako vidim.
Postujem ako neko ima drugacije vidjenje i misljenje.
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:24 pm

Ni meni Bajić nije mio...
Ovo je moje vidjenje...

Ovih dana kada je krenula repriza "Selo gori..." naterah sebe da odgledam prvih 5-6 epizoda (k'o velim da dam šansu seriji, kad je već toliko gledana).
I dodjoh do zaključka koliko je jedno veliko NIŠTA! Osim ponekog Mandinog gega, ostalo je gomila praznine i patetike.
Serija igra na jeftinu priču o nekom seljaku koga NEŠTO muči ( položaj seljaka u državi, sin gastarbajter, odbegla ćerka, nejebica, neki nesporazum sa bratom po babi...čak ni to nisam uspeo da uhvatim...) Jedino vredno po meni je odlična fotografija i muzika.
Veštački prikazan emotivan odnos medju članovima porodice koji se malo-malo nešto gledaju i ćute i zasuze im oči, pa se onda grle...
Ne znam...možda ja ne umem da razumem i osetim...ali se zapitah kako ova porodična serija porodice Bajić dobi toliku pažnju?
Pa isto verovatno kao i sve one latino-američko-turske sapunice!


"Ravnoj gori" dajem šansu još par epizoda....










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:30 pm

Sto se ljudi tice.. nisu ni svi isti, ali da je pokazao iskrenu stranu sumadinaca sa sela.. jeste! U to sam imala prilike licno da se uverim.. i mal' ne smejaH na sav glas koliko podudarnosti sam srela.. joooj moje muke ostati ozbiljna a u svakome vidis delic "babe koja se ceslja".. u svakom slucaju veoma zanimljivo iskustvo! Ali naravno ne mogu se ljudi generalizovati.. no, slicnosti je previse!

Zoja hvala na objasnjenju, drago mi sto's curica da nam ojacas redove! migg 
Naravno da svako ima zasebno misljenje, zato je forum i zanimljiv!


Dusice, rekla bih, po pisanju tvome, da smo slicne.. lu6777 


Sibila.. u pravu si, rano je za definitivne zakljucke, ipak je ovo samo uvod u seriju.. ali veruj mi, svaki pocetak i uvod jesu bitni.. ako te nesto ne privuce temi.. tesko ces se odluciti za nastavak ( jer se namece misljenje da se tako gubi vreme na nesto nebitno, promaseno i prazno).

Tema je skakljiva, rekla bih pre sam naziv serije, iako predstavlja i ima sasvim drugaciji pristup od ocekivanog. Bajic ume da napravi dobru pricu, dokazao je to vec.. a i niko se pre nije usudio da dotakne tu temu, sem ukoliko nije propaganda u pitanju.

I za Sulejmana su mnogi govorili ovo-ono.. ali gledajuci sa istorijske tacke, mnogo toga nam je docarano iz tog perioda i to na sasvim drugaciji nacin.. pa ko voli, a ko ne! Sve je to OK! I on je bio izuzetno surov ( dat je samo mali delic i to veoma blag- u seriji- a u stvarnosti veliki osvajaci su bili strasno neumoljivi, monstruozni i uvek su se plasili zavera..) ali u Sulejmanu prikazana je druga strana + delom istorijska.. i zato je mnogi prihvataju iako su Turci na ovim prostorima pravili haos punih 500 godina. No, meni je zanimljivo videti kako je sve to barem otprilike funkcionisalo tada u njegovom okruzenju ( ukoliko su se barem 50% drzali istorijskih i zivotnih detalja Sulejmana). Sve je to istorija.

Tako gledam i na ovu Bajicevu seriju, zanima me istorija!
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:32 pm

Da ne krenemo sad da uporedjujemo serije ,ali i jeste nas seljak uvek imao tu -seljacku inteligenciju-,koja je i van obrazovanja krasila narod ovde.Zato su meni ovi Bajicevi kao neandertalci,a u 21 veku,mislim stvarno..a onaj sto je glumeo bratanca,pa to mi je najodvratniji lik..
Ovo je moj dozivljaj serije,ne znaci da ga moraju imati svi ..
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:35 pm

Lakota ::
Da ne krenemo sad da uporedjujemo serije ,ali i jeste nas seljak uvek imao tu -seljacku inteligenciju-,koja je i van obrazovanja krasila narod ovde.Zato su meni ovi Bajicevi kao neandertalci,a u 21 veku,mislim stvarno..a onaj sto je glumeo bratanca,pa to mi je najodvratniji lik..
Ovo je moj dozivljaj serije,ne znaci da ga moraju imati svi ..
Nema veze, dok čekamo sledeće epizode, pričamo o autoru.
Neko mi reče u šali...ti se ne računaš ti si iz Beograda zlz
Tačno...ali svake godine provodim po najmanje 20 dana medju seljacima autentičnim i onima koji žive od zemlje i stoke.
Ima on neke karaktere pogodjene...ali je cela serija jedno veliko ništa!










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:36 pm

Kijara-brm ::
SKOJ-evci smatraju da je "smiješno" očekivati da će serija 'Ravna Gora' pokušati objektivno prikazati razdoblje Drugog svjetskog rata. Kako napominju, autor serije Radoš Bajić je otprije poznat kao simpatizer četničkog pokreta i "suludo je pomisliti da će se u njegovoj seriji Ravnogorski pokret prikazati objektivno". Komunisti smatraju da je jedino moguće objektivno prikazati po zlu poznat Ravnogorski pokret kao "pokret krvničkih narodnih neprijatelja i slugi okupatora".

Savez komunističke omladine Jugoslavije je kao organizacija obnovljen 1992. godine kao podmladak Nove komunističke partije Jugoslavije.

SKOJ-evci smatraju da Bajićev pokušaj mirenja četnika i partizana predstavlja reviziju povijesti, s ciljem potpune rehabilitacije Ravnogorskog pokreta i “blaćenja slavne Narodnooslobodilačke borbe i naše revolucije, što je proces koji je u Srbiji već prilično odmakao", kako navode na svojoj web-stranici .

Što znači ..odglumiće  i  ovu ulogu odlično,a kako će se to odraziti dalje jer mnogi smatraju da seriju treba zaustaviti

U SRBIJI RAT KOMUNISTA I ČETNIKA 'Zaustavite seriju Ravna gora koja veliča četnički pokret!'
Kijaro, diglo se par desetina ( oko 30tak) ljudi da skandira u protestu pred RTS-om.. i to su sve ljudi zasli u godine, odrasli ili borili se iskljucivo pod komunistickim rezimom.. sve ja to postujem, to je pravo na izbor.. ali treba sve sagledati mnogo sire.. istina nije uvek bela, niti crna.. nekada je negde u sredini..
Moj strica bi prvi ustao protiv serije, kao veliki nekadasnji komunista.. ali i to je zatupljivanje, sorry ako sam nekoga uvredila.. ali treba znati sve cinjenice da bi se moglo najbolje moguce razumeti.. zar nije tako?

Kako da napravimo tortu ako ne znamo sve sastojke.. falice joj nesto kada se bude finalizovala i jela, zar ne?

Mene jako istorija zanima.. meni je zanimljiv i Sulejman!cherry 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:44 pm

Istorija se promeniti ne može,ma kave da je bila...Sad je samo pitanje kako će je prikazati..
Simpatizeri su na obe strane i svako ima svoju verziju:)..tj.neku istinu..
Ma nisi uvredila nikoga.
Lepo je diskutovati na ovakav normalan način...:)










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:46 pm

brdjanin ::
Lakota ::
Da ne krenemo sad da uporedjujemo serije ,ali i jeste nas seljak uvek imao tu -seljacku inteligenciju-,koja je i van obrazovanja krasila narod ovde.Zato su meni ovi Bajicevi kao neandertalci,a u 21 veku,mislim stvarno..a onaj sto je glumeo bratanca,pa to mi je najodvratniji lik..
Ovo je moj dozivljaj serije,ne znaci da ga moraju imati svi ..
Nema veze, dok čekamo sledeće epizode, pričamo o autoru.
Neko mi  reče u šali...ti se ne računaš ti si iz Beograda zlz
Tačno...ali svake godine provodim po najmanje 20 dana medju seljacima autentičnim i onima koji žive od zemlje i stoke.
Ima on neke karaktere pogodjene...ali je cela serija jedno veliko ništa!
Brdjanine.. ti si gledao seriju ali nisi kontao pozadinu price.. socijalne teme obradjene kroz mnoge problematike nevedenih porodica u seriji.. u nasoj zemlji ( posebno u tim sredinama) jos su jako izrazene tabu teme zbog kojih mnoge osobe pate, odnos u porodici, nekomunikacija, netolerancija, ne razumevanje i ne prihvatanje.. psiholoski profili, uticaj drustva i drzave na sva bitna pitanja koja su sastavni deo naseg zivota, prepusteni sami sebi kako prezivljava prosecni seljak u Srbiji, pa sve do odnoas prema prirodi i nas nemar ka istoj..


Za svaku bih ti epizodu mogla navesti koja je tematika.. ali na zalost moram ti reci- gledao si omot, a ne sta je unutar paketa!

Ispade ja navatreniji bajicev fan.. ahahahah.. a ne bi verovali da sam tek u drugoj sezoni te serije pocela pratiti, iako su svi hvalili i bili odusevljeni.. mene je odbijala.. i onda pogledah, pazljivo i sa velikom rezervom - jednu epizodu.. i bi mi zao sto sam propustila citav prvi serijal zbog tvrdoglavosti! Eto.. toliko! migg 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 3:54 pm

Devojke dotakle ste se jedne velike teme pa nije loše da i nju ubacimo u diskusiju.

Ovo je serija i to igrana. Čak i dokumentarne serije su podložne krivljenju istorije, slučajnim ili namernim prećutkivanjem činjenica a kamo li jedna IGRANA serija, dakle umetničko delo sa istorijskom pozadinom. Nije Radoš Bajić istorijski institut SANU da je njegova serija jedino ispravno/novo/kako god tumačenje istorije.

Zbog dnevno-političkih potreba ova serija je baš tako najavljivana. Kao da je otkriće nove Tutankamonove grobnice u pitanju najmanje. U svetu se dnevno snimaju stotine serija, filmova i video klipova na istorijske teme.

Da napravim malu paralelu. Čitala sam ja i roman Ajvanho (tek što je u filmu Liz Tejlor bila lepa) pa ne učim istoriju Engleske iz njega.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:00 pm

Malo su pobrkane stvari.
Ni jedna od serija koje pominjemo ovde nije dokumentarac. Ni likovi nisu stvarni, bar ne do Ravne gore, ali to ćemo tek videti...
Svaki scenarista i reditelj imaju pravo da iskarikiraju svoje junake, prenaglase neke osobine, radi efekta koji žele da postignu. Nisu naši seljaci takvi, ali ne znam jel neko imao prilike da komunicira sa Ćupričanima?
Pa njihov je govor toliko iskvaren da su ovi Bajićevi, akademici, nekad. Ne vredjam nikog, govorim o kulturološkim razlikama koje su evidentne od Subotce do Vranja. Da li mi se svidja Selo gori...ništa posebno, samo naglasih da je evoluirao od Sekule. Hteo je nešto umetničkiji pristup, ali se zaglavio u patetici.
Ovo sa produkcijskog aspekta obećava. Dobra podela uloga, dobri likovi, bar za sada. A to kako će biti prikazana istorija i na čijoj će strani biti simpatije, ne znam. Uostalom, ravnogorski pokret doživljava svoju rehabilitacju i ništa ne bi bilo neobično da je ovo samo još jedan prilog tome. Za sada gledam drugim očima.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride
Lily


Godina : 27
Location : .. majka Serbia..
Datum upisa : 12.09.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:03 pm

Hahahahaha.. naravno da ne, i naravno da se ne moze uzeti 100% da je tacno, ali je zanimljiv nacin intrepetacije tih desavanja pred i sam pocetak Drugog Svetskog rata..
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:09 pm

dusicaa ::

Niko nije toliko autenticno predstavio srpskog seljaka ( konkretno iz Sumadije) kao sto je to uradio Bajic.Dakle, apsolutno olicenje rada i zivota preneto preko malih ekrana.
A po temi,
Ne samo Sumadije, juznjaci  ce se zakleti da je oslikao bas nasa sela, a ako pitate i ljude preko  Drine, slozice se na isti nacin.. U tome je i car serije Selo gori..

A sto se tice Ravne gore, u mojoj kuci ce biti gledana porodicno do kraja..To je za mene prilika da deca saznaju malo vise o nasoj istoriji..Odrzala sam im i sama ''pripremni cas'' pre pocetka serije... Tacno je, prva epizoda kao da je isecena ( cak je i najmladje dete odreagovalo- nee), ali ok, ipak kao da zove da gledamo dalje..
Mozda nama, koji smo ucili, citali nasu skolsku, ili onu zabranjenu , istoiju, neke stvari jesu poznate.. Ali pomislite sta i koliko samo ljudima van Srbije znaci da im deca shvate kako se onda zivelo u Srbiji, kako je izgledao Bg onda, selo..Pa Srbija je imala kralja?! Mlad, lep..a siroce..Nema ga samo Norveska, Engleska..Pa nam se cini da smo mi, gledajuci njihove istorijske citanke, samo neki divljaci sa Balkana koji dizu istorijske bune..Dosta za prvu epizodu..
 Radosu Bajicu svaka cast..I nemojte ga uporedjivati sa spanskim serijama..molim vas..










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:14 pm

Zanimljivo je zato što se fokusirao na lične doživljaje.
Laza je glumčina i u očima si u desetak sekundi mogao da mu pročitaš sav teret i strah pred odlukama koje mora da donese.
Seljacima dok prolazi vojska, druge misli prolaze glavom, one svakodnevne, životne, imaju negde sina, šta se to sprema...
Mladi vojnik, gladan života, žena, a opet odgovoran i svestan svoje dužnosti...
I da ne nabrajam, ima stvarno dobrih scena momenata.
E sa tog aspekta je dobro, za sada!
A svi znamo nešto o tom periodu i svako od nas ima neko svoje mišljenje, dal` na osnovu naučenog ili ispričanog, sve jedno, niko lično.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:15 pm

Na stranu sve,ali imali smo mi i pre ove ,serije koje su govorile o vremenu prethodnom,o prilikama u Srbiji,o tome da smo odavno bili kraljevina..po meni je i serija -Kraj dinastije Obrenovic-,ne znam da li sam pogodila naziv,isto jedna autenticna serija o onom vremenu..
Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:18 pm

Lakota ::
Na stranu sve,ali imali smo mi i pre ove ,serije koje su govorile o vremenu prethodnom,o prilikama u Srbiji,o tome da smo odavno bili kraljevina..po meni je i  serija -Kraj dinastije Obrenovic-,ne znam da li sam pogodila naziv,isto jedna autenticna serija o onom vremenu..
Pa imali smo, nije da nije. Samo mislim da ce sad biti prikazane sa puno vise slobode.
Ipak se ranije vodilo racuna da se nista ruzno ni ne nasluti o *pobednicima*
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:24 pm

Ako krenemo tako, serija Vuk Karadzić je i dalje u samom vrhu po autentičnosti, dokumentaristici, kvalitetu.
I ta je tema večito otvorena medju Srbima: Karadjordjevići ili Obrenovići!
Ali ovo je novijeg datuma, još ima živih svedoka i zato je osetljivije.
Vama koji živite negde u dijaspori sigurno je vizura sasvim drugačija, mi odavde, kao ispod brda, ne vidimo baš najbolje tamo na brdu, ali, svaka slika koja se u svet šalje da bi pokazala svu kompleksnost i bogatsvo naše istorije, treba da se ohrabri.
Opet se ogradjujem, da li će i ova, videćemo. Umetnički, hoće, istorijski...ne znam!










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:27 pm

Jao Sibi i -Jastuk groba mog-,meni je predivna..i eto,sve je stvar gledanja,ukusa..
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:28 pm

Lily ::
Brdjanine.. ti si gledao seriju ali nisi kontao pozadinu price.. socijalne teme obradjene kroz mnoge problematike nevedenih porodica u seriji.. u nasoj zemlji ( posebno u tim sredinama) jos su jako izrazene tabu teme zbog kojih mnoge osobe pate, odnos u porodici, nekomunikacija, netolerancija, ne razumevanje i ne prihvatanje.. psiholoski profili, uticaj drustva i drzave na sva bitna pitanja koja su sastavni deo naseg zivota, prepusteni sami sebi kako prezivljava prosecni seljak u Srbiji, pa sve do odnoas prema prirodi i nas nemar ka istoj..


Za svaku bih ti epizodu mogla navesti koja je tematika.. ali na zalost moram ti reci- gledao si omot, a ne sta je unutar paketa!

Ne nameravam te ubedjivati...iz različitih generacijskih i kulturoloških uglova gledamo i ne možemo promeniti jedno drugom mišljenje. I neka je tako.

Meni više prija "Moj rodjak sa sela"...neispričano do kraja..ostavljeno svakom da sam sebi "dopriča"... O liku dede, tj. Tanasijevom tumačenju bih mogao eseje napisati...

Ponavljam...prva epizoda "Ravne gore" mi je ok...za dalje ćemo videti. Nemam nikakv predumišljaj prema toj seriji. Otvoren do kraja...










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 4:32 pm

Lakota,
ma ima toga, samo da se prisetimo.
Ali ubiše nas u pojam reprizama repriziranih repriza...
Moj je sin davno objasnio sestri kad je pitala šta je to hit?
-To je ono što se stalno ponavlja i svima je već dosadilo a opet slušaju!
Aj valjda sad krenu malo i oni da nas podsete na ono što je negde pod prašinom.

brdjanin,
sjajan lik u Moj rodjak sa sela.
E to je slika koju treba da forsiramo i promovišemo o sebi!
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 5:21 pm

Kad već pominjemo serije s istorijskom tematikom meni se baš dopala Šešir profesora Koste Vujića. Istina malo su odstupili od knjige (što nije retko kad je ekranizacija u pitanju) ali u dobroj meri ispraćen duh i atmosfera tog vremena. I ispričana priča o jednom od najjačih razreda koje je Srbija ikad imala. Možda malo skrajnuta zato što nema velikih epskih scena, ne priča o "prelomnim" trenucima istorije o smenama država, vlasti i ideologija. Ko nije gledao toplo je preporučujem. Naročito gledanje u društvu dece koja mogu da vide da možeš da budeš i dobar đak i mangup u isto vreme.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 6:58 pm

ZoxZoja ::
Nisam gledala i ne nameravam. Stil koji Radoš Bajić neguje nije onaj koji meni odgovara. Još od serijala filmova "Sekula" mi se gadi i on i njegovo viđenje sela i seljaka. Ne znam da li to radi svesno ali ni u jednom njegovom filmu nema normalnog čoveka. Sve su to neki nedotupavni tipovi koji ne umeju dve suvisle rečenice da sastave. Ako je to njegovo viđenje prosečnog srpskog seljaka on i ja se stvarno razlikujemo u viđenju "stanja na terenu".

Što se teme tiče imam samo jedno mišljenje "Ebalo nas prijateljstvo s Englezima i kontraobaveštajna služba koja je dopustila da za njihove interese odradimo 27. mart". Taj datum je crna tačka jugoslovenske i srpske propasti.
Slažem se sa Zojom -izbor Radoša Bajića kao režisera za ovu seriju je isto kao da se poveri Polu Potu da pravi romansiranu biografiju "Crvenih Kmera" Pravi i realan izbor bi bio Srđan Dragojević ,koji bi sigurno napravio jedan realniji ,pre svega mislim u odnosu na istorijske činjenice  ,pogled .
Koliko sam ja pogledao inserte -dobićemo još jednu filmovanu  istorijsku farsu sličnu "Kosovskom boju " ,holivudsku verziju koja ima malo veze sa istinom .
Jedna takva već postoji ,snimili su je Englezi tokom II svetskog rata ,gde su četnici prikazani kao neka vrsta aristokratskih dragona ,plemićke časti i otmenih manira .
Ako uzmemo da su u komunističkoj kinematografiji prikazivani u obrnutom preterivanju -nije teško pronaći sredinu .
Ovo to sigurno nije -i ne dešava se slučajno ,nego je plod demagogije prema narodu ,šarena laža koja treba da razvije neki "nacionalni ponos",u trenutku kada smo siromašni i poniženi ,i još uvek isključeni iz zajednice prosperitetnih zemalja .
Dakle -čista demagogija ,isti sistem kao 90 tih ,kada je za silne pare snimljen "Kosovski boj " i TV  Beograd (tv Bastilja ) nas bomabrdovala prepotopskim filmovima koji su se bavili junačkim epopejama iz I svetskog rata -iako svi znamo da nije bilo tako ,i da je istina sasvim drugačija .

 I onda je srpska vojska teško poražena ,bežala sve do krajnjih granica ,tj do obale mora ,i da nije bilo moćnih saveznika ,koji su desetkovane ostatke ostatke srpske vojske prevezli ,nahranili ,presvukli i naoružali -nikada sami ne bi probili solunski front ,niti bi kročili na tle Srbije .

Celu operaciju oslobođenja Srbije su vodili francuzi ,na čelu sa glavnokomandujićim združenih snaga saveznika generalom d*Eperom ,i proboj je počeo posle predaje Bugarske ,što je znatno olakšalo stvar .
Dakle -22 divizije saveznika -Francuzi ,Englezi,Rusi , Italijani , Grci ,čak i jedna češka legija ,a srpski udeo u ovoj armadi su bile 2 divizije ,i još 2 rezerve ,satavljene od dezertera slovenskog porekla iz Austrougarske vojske . To je stvarna snaga i učinak -a svi znamo kako se to predstavljalo kasnije kod nas -kao da smo sami sebe oslobodili .
Slična priča je i sa ovim što se opisuje -kapitulacija ,poraz ,malo slabašnog otpora ,kolaboracija sa nacistima većim delom rata ,pa pokušaj spasavanja na osnovu predstojeće borbe zapada protiv boljševizma ,tj naknadno šurovanje sa Englezima i  Amerima i poznati epilog .
To je istina ,a kako će biti predstavljena ....pa ,gledaćemo .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 7:03 pm

Pa nije bas ni sasvim tako Dani..ima tu puno politickih igara velikih sila(mislim na prvi sv.rat) koji su doveli do takvog polozaja..inace hocemo li sad da tvrdimo da nije vodjena ni bitka na Ceru,ni na Kolubari,ii da je eto nasa uloga ,kao i silni izginuli u tom ratu obicna prica..
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 7:23 pm

Ne slažem se baš s Danijem oko Velikog rata. Taj rat je bio takav kakav je bio. Da li je odluka o povlačenju preko Albanije i gubitak najmanje 1/3 radno i reproduktivno sposobnog muškog stanovništva bio bolji izbor od kapitulacije i čekanja da velike sile odraade posao to je pitanje na koje nećemo saznati odgovor jer izbori su načinjeni i sa njihovim posledicama moramo da živimo. O izborima posle tog rata neću ovde jer nije to tema. O tome možemo na nekoj drugoj temi.

Možemo da se sporimo oko ideologije ali sa zanatske strane Bajić sa svojim serijama, a po odgledanim delovima ove najnovije, može samo da pljune pod prozor autorima Otpisanih. Bez ulaženja u ideološka pitanja kojima se ove dve serije bave već samo s estetske i zanatske strane ja nisam videla ništa što bi me privuklo da 10 (a u najavi još 20) sati svog života posvetim gledanju ovog što je snimljeno.

I opet ponavljam "Ebalo nas prijateljstvo s Englezima i kontraobaveštajna služba koja je dopustila da za njihove interese odradimo 27. mart". Taj datum je crna tačka jugoslovenske i srpske propasti.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 7:59 pm

ZoxZoja ::
Ne slažem se baš s Danijem oko Velikog rata. Taj rat je bio takav kakav je bio. Da li je odluka o povlačenju preko Albanije i gubitak najmanje 1/3 radno i reproduktivno sposobnog muškog stanovništva bio bolji izbor od kapitulacije i čekanja da velike sile odraade posao to je pitanje na koje nećemo saznati odgovor jer izbori su načinjeni i sa njihovim posledicama moramo da živimo.
Nije bilo izbora . Povući se ili izginuti ,ili se jednostavno predati ,kao što je učinila Crna Gora .Povlačenje je lepši izraz za "pobeći " ,da se ne lažemo .
Ne zaboravimo da su pre toga bili Balkanski ratovi ,gde je Srbija kao ratni plen udvostručila svoju teritoriju (a nauštrb dragih suseda sa kojima je bila u ratnom savezu ) i pod patronatom upravo tada moćne Austrougarske ,koja je sve to odobrila ,opet ,na nezadovoljstvo ,pre svega Bugarske . Posle sarajevskog atentata se nije mogla očekivati neka milost od Austrougarske ,niti se moglo očekivati da Bugarska neće  naplatiti račune -što se i desilo .

Gospoda Ravnogorci su upravo učinili što kažeš -tiho kapitulirali,a u čekanju da velike sile obave posao sa Silama Osovine ,gledale da čine usluge okupatoru zarad svog dobra i opstanka -terorom nad drugim ,pa i svom narodu .
Slažem se da istoriju pišu pobednici ,ali su je pisali i nezavisni posmatrači ,i sem malo nekog otpora Nemcima na početku rata ,ostatak vremena su gospoda Ravnogorci proveli "čisteći" Srbiju od Jevreja ,Cigana,Muslimana ,nesrba i "nenarodnih elemenata" (kako Draža izda proglas -citirano ),a usput i čineći masakre po Bosni u ime "odmazde" .
Ako ova rečenica,tj smernica Ravnogorskog pokreta nije fašistička -e ja onda ne znam sta jeste?
"Ubićemo ,zaklaćemo......ko sa nama neće" -treba li jasnije ?

Ako je doprinos silama saveznika u II svetskom ratu što pri kraju ,1944 nisu pokalali onih stotinak američkih pilota koji su oboreni nad Srbijom ,ili što je jedan deo četnika pristupio jedinicama NOR posle "amenstije" 1943 ,kada je bilo sve jasno što se rata tiče ,onda -svaka čast ,jesu heroji i antifašisti .

To je istina koju ova serija -neće prikazati,ili bar ja mislim da neće .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda
Sibila_


Datum upisa : 20.12.2011

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 8:22 pm

Da li je neko gledao film?
Volela bih da čujem mišljenje.
Nikako ne bih volela da se razočaram, da veličanje Ravnogoraca i brisanje činjenica bude toliko da  mi pokvari prvi utisak.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 8:38 pm

Sibila_ ::
Da li je neko gledao film?
Mislim da nema još filma .
Ali evo onoga snimljenog od Engleza

I deo link
II deo  link

Pa ako su ovako izgledali ....

[You must be registered and logged in to see this image.]


A ja što sam video od "Ravne Gore " ,sve mi vuče na to ,na holivusku šminku i lažnu sliku (no, ograđujem se od zvaničnog komentara -dok ne pogledam ) Ovo su samo impresije -lično moje -bez nametanja i konačnog mišljenja ."Oficir i džentmen" kliše ,demagogija .

[You must be registered and logged in to see this image.]
A serija će do ovoga dovesti u javnosti

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 9:20 pm

Postavite ,ko moze sa YT prvu epizodu,mislim da rece neko da ima.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
brdjanin
peskovit je put do zvezda
brdjanin


Datum upisa : 13.09.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 10:35 pm

Ja se predjoh nema još...biće.
Repriza je u nedelju na RTS!










Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 10:38 pm

Ovo su linkovi koje sam našla. Garant kršim neko od pravila pa molim Astru da sredi ovo kad vidi.

   
Kod:
http://www.putlocker.com/file/B7FB0356874C8888
   http://www.kingfiles.net/3kbd0g6d10sb/rg1.rar
   http://uptobox.com/q44pvm8nh0rc
   http://extabit.com/file/29zktjedmrdrv
   http://ul.to/gklzczww
P.S. uz malo istraživanja paleta našla sam Code tagove koji su mi trebali










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]


Poslednji izmenio ZoxZoja dana Pon Nov 11, 2013 11:48 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 11:43 pm

Ko zeli neka skine,pa da brisemo,jer ipak se radi o pirat kopiji,da ne bude problema.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyPon Nov 11, 2013 11:48 pm

Kod:
http://uploaded.net/file/ir2if3wr
ili ovako
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
MadamX
Grofica od Voždovca
MadamX


Godina : 51
Location : Beograd
Datum upisa : 13.12.2012

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyUto Nov 12, 2013 12:06 am

Gledala sam sinoć prvu epizodu "Ravne gore". Dopada mi se, međutim mislim da nešto nedostaje...Možda uvod -27 mart i dešavanja tog dana, zatim razrada svih sinoć viđenih likova, i kraj prve epizode kao da je isečen...

Nadam se da će utisak biti još bolji kad pogledam ostale epizode.

Što se tiče Bajićevih ostalih serija, moram samo da ispravim - nije on autor serije " Moj rođak sa sela", autor je drugi reditelj.

"Selo gori, a baba se češlja" je serija koju sam odgledala u celosti. Sviđa mi se sama priča, malo tuge, malo sreće, svaka epizoda nosi u sebi neku pouku.











[You must be registered and logged in to see this link.]     [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyUto Nov 12, 2013 12:36 am

Sve u svemu,pocetak nikakav,sve kao da nesto pocne a nema kraja,pa se preseli na drugo mjesto,ocekivala sam vise.No,nadam se da cu moci da vidim i nesto od narednih epizoda za bolju sliku.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyUto Nov 12, 2013 10:39 pm

- Prva epizoda pompezno najavljivane serije pokazala se kao jedan diletantski pokušaj bavljenja početkom Drugog svetskog rata na teritoriji Kraljevine Jugoslavije. U dramaturškom (i faktografskom) smislu najveći gaf je zanemarivanje događaja od 27. marta 1941, što je poražavajuće kako za nas, potomke antifašističkih demonstranata s beogradskih trgova i ulica, tako i za čitavu srpsku naciju, koja je Drugi svetski rat okončala ne na strani poraženih, već među pobednicima, u društvu antihitlerovske koalicije - piše Mladenović.
Dramaturg, novinar i književnik Filip Mladenović.
Slično misli i prof. dr Momčilo Pavlović, direktor Instituta za savremenu istoriju, inače jedan od stručnih konsultanata TV serije "Ravna gora".


CEO TEKST  link 
Ja na sve mogu da kažem samo -Radoš Bajić je recimo ,pristojan glumac za određen tip uloga  i to je sve -ovo valjati neće ,ako se po jutru dan poznaje .povraćka










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptySre Nov 13, 2013 3:58 pm

Odgledala i definitivno mi se ne sviđa. Razvučeno, bez povezane radnje, kadrovi predugački bez ikakvog razloga... Najupečatljivija scena u negativnom smislu Kraljeve papuče u krupnom planu dok njega odvlače u sklonište. Bajić izgleda zamišlja da može da konkuriše čuvenoj sceni iz filma Oklopnjača Potemkin kad dečija kolica padaju niz stepenice. Da tema nije ovako "vruća" i da se ne snima tako malo serija na srpskom ovo ostvarenje ne bi imalo gledalaca ni koliko Mala nevesta.

Bez ideoloških analiza jedne ili druge strane ali Bajić ma koliko bio forsiran kao "državni reditelj" ili pandan nekadašnjem statusu Veljka Bulajića nema ni znanja ni snage da ovakvu temu iznese do kraja. Za moj račun istorijske teme u formi TV serija najbolje je umeo da obradi Sava Mrmak.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyNed Nov 17, 2013 8:07 pm

2. epizoda..










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyNed Nov 17, 2013 8:08 pm

e kad me napomenu...odo gledat
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  EmptyNed Nov 17, 2013 9:11 pm

I druga epizoda ne pokaza bas nista i opet pocne,ne zavrsi,nebitne stvari odvlace minte...podsjei me na onu malu nevjestu...zgledamo se pola serije....neprijatno iznenadjenje...ni price,ni istorije ni akcije....razbacane scene....bitno da su face poznate,pa cemo da padnemo na to.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content





RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty
PočaljiNaslov: Re: RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom    RTS  serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom  Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
RTS serije -sa "istorijskom" (nacionalnom )tematikom
Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» TURSKE SERIJE
» Serije- koje su vas odusevile
» Dokumentarni filmovi i serije
» DOMACI ONLINE FILMOVI I SERIJE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: MULTIMEDIJA :: MEDIJI/ ŠTAMPA :: PRESS / RADIO /TV...-
Skoči na: