DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Konzervatizam VS Liberalizam BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Konzervatizam VS Liberalizam BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Konzervatizam VS Liberalizam

Ići dole 
5 posters
AutorPoruka
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPon Mar 17, 2014 6:47 pm

Konzervativizam je u osnovnom značenju društveni i politički svjetonazor i djelovanje koje se protivi naglim društvenim promjenama, osobito revolucionarnima, a zagovara stabilnost poretka, oslonac na tradiciju i na tradicionalne institucije i vrijednosti (obitelj, religija, nacionalna privrženost itd.); reforme prihvaća samo ako su striktno pragmatične i i ne narušavaju društvenu stabilnost. U prenesenom, razgovornom značenju, termin konzervativizam označava nesposobnost da se prihvati društveni razvoj i modernitet; staromodnost, učmalost. (Hrvatski enciklopedijski rječnik)

Pristaša konzervativizma je konzervativac. Suprutan je pojam progresist. U javnim diskusijama o raznim društvenim i političkim problemima, ne samo u užem političkom području, redovno se mogu prepoznati "konzervativni" i "progresivni" pristup.

Konzervativizam je zajednički naziv za političke ideologije koje se zalažu za državno uređenje kojemu su temelj tradicionalne vrijednosti, odnosno očuvanje postojećeg društvenog poretka. Jedna od alternativnih definicija konzervativizam navodi kao ideologiju kojoj je cilj očuvanje reda i mira na račun društvene jednakosti i osobnih sloboda.


Liberalizam (lat. liberalis ← liber = slobodan, slobodarstvo, slobodoumlje) svjetonazor je koji zagovara smanjenje nadzora države i drugih političkih institucija nad individualnom slobodom pojedinca; politička doktrina koja zagovara demokratske oblike vlasti, političku toleranciju i postupne reforme političkih i društvenih institucija. U ekonomiji zagovara, tradicionalno, načelo laissez faire, tj. nesputano djelovanje slobodnog tržišta i tržišnih zakonitosti te smanjenje prerogativa socijalističke države. Liberalizam je borba građanske klase za slobodu mišljenja i neograničenu slobodu tržišta.

Također, liberalizam je i politički pokret koji se zalaže za poštovanje ljudskih prava i liberalnih stečevina čovječanstva. Kao sustavna politička misao i praksa razvija se iz prosvjetiteljstva 17. i 18. stoljeća, osobito kroz djela Montesquieua, Rousseaua i dr., a politički je uobličen u ustavnim aktima kao što su američka Deklaracija o neovisnosti (1776.) i francuska Deklaracija o pravima čovjeka i građanina (1789.)

Kao izraz građanskih revolucija, liberalizam je posebno osigurao razvitak tzv. liberalnog kapitalizma putem njegove zaštite liberalnom državom: pri tome je "liberalna država" takva, gdje se pojedinca oslobađa vezanosti uz plemenske/staleške/strukovne/lokalne karakteristične za ruralna predindustrijska društva. Ovo oslobađanje pojedinca od njegovih obveza, jasno, ostavlja članove obitelji, lokalne zajednice, druge pripadnike iste struke - bez stanovitih prava koje su im prema "starom poretku" pripadali: više slobode za jedne (u 19. stoljeću, tipično, za veletrgovce, tj. za kapitaliste) u pravilu znači manje prava za druge (u 19. stoljeću, primjerice, za sitne obrtnike i seljake, koji klize prema statusu osoba bez statusa i imovine, tj. proletera). Stoga se liberalnu državu nerijetko pežorativno nazivalo "noćnim čuvarom kapitalizma" i sagledavalo kao društveni ustroj kojem su interesi moćnih i bogatih važniji od prava širokih slojeva naroda.

Iako mu u težištu nisu bila socijalna pitanja, načelima jednakosti, pravičnosti i slobode, liberalizam je snažno odredio razvitak demokracije uopće. Tako i radnički socijalni pokreti u principu ne istupaju protiv liberalnih načela, nego nastoje produbiti neke njihove sadržaje, npr. preobrazba liberalne države u državu blagostanja, ili socijalnu državu. U liberalnom sustavu, traži se slaba uloga država i njezin što manji upliv u živote građana pa su potencijalno ugroženi slabi i nemoćni, ako za njih nema državne pomoći.



Ovo su citati iz Wikipedie koji ukratko definisu pojmove.Zanima me kako vidimo nase gradjane u svetlu ova dva pojma? Da li naginjemmo prvoj opciji,a hteli bi i delove ove druge?Ili se to nekako preplice u nama,a da nismo ni svesni toga?Umemo li da opredelimo sebe za koju smo opciju,nosimo li neke relikte bivsih vremena koji nas nekako u fazama bacaju na jednu ili drugu stranu?
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPon Mar 17, 2014 10:52 pm

Lakota ::
Zanima me kako vidimo nase gradjane u svetlu ova dva pojma? Da li naginjemmo prvoj opciji,a hteli bi i delove ove druge?Ili se to nekako preplice u nama,a da nismo ni svesni toga?Umemo li da opredelimo sebe za koju smo opciju,nosimo li neke relikte bivsih vremena koji nas nekako u fazama bacaju na jednu ili drugu stranu?

Ja cu o "mojim" gradjanima  trtrr :dmmase: 

Ubise se od kobiva liberalizma, al u biti su najucmaliji konzervativci koje sam ikad srela. Vecina.

Nakon neslavnih par godina Obamizma, moram da skinem kapu "liberalnim republikancima". Nema ih puno, ali oni razumiju "point". Odakle dolazimo, i gdje cemo neminovno otici ako se nesto ne uradi ASAP.

Licno, liberal do bola:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 64
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyUto Mar 18, 2014 12:37 am

U Srbiji vlada apsolutno konzervatizam ,to je vidljivo na svakom koraku ,počevši od političkih partija ,do uticaja crkve ,kulta ličnosti , prepravljene istorije , iskrivljene "tradicije" ...sve je to konzervatizam ,loše prikriven drugim formama i odrednicama .
Liberalizam ,opet ,od politike do filozofske misli ,nikada nije uspeo da se zametne i nametne .
Pa ,kod nas je izražena i ksenofobija ,homofobija -šta je to nego najcrnji konzervativizam ?
Možda se neko neće složiti , na talasu ovih "naprednih" i "proevropskih" ideja ,"reformi" itd....ali meni sve to ima ukus kuvane fekalije -ne deluje mi nimalo ubedljivo niti iskreno .
U zemlji gde je potreban Veliki Vođa i gde se u 21 veku traži blagoslov od mantija ,gde se vojska visoko kotira u svesti naroda ,a gde je ekonomija politička i monopolistička -nema tu ni L od liberalizma ,ni u kom obliku .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
debilko
Pogrešila roda
debilko


Godina : 61
Location : Moskva
Datum upisa : 22.06.2009

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 3:45 pm

Slažem se dani da treba umanjiti uticaj mantije na društveni život, ali obavezno onda islam kao još jedan stepenik konzervativniji u najmanju ruku zabraniti i staviti van zakona.
Naravno, liberalizam treba i zaštiti od nus pojava poput homosexualizma, koje takođe treba posmatrati kao jedan oblik bolesti, a ne nešto normalno i kako slobodu.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 4:18 pm

Nema čoveka koji nije bar malo konzervativan. Niti je konzervativnost nužno loša a liberalizam po toj definiciji jedino ispravan i dobar. Sve ima i svoju lošu i dobru stranu. Dani je rekao par stvari (loših) o konzervatizmu pa ajde da ja opljunem liberalizam. Naravno pričamo o liberalizmu kako ga mali Đokica vidi u Sriji (isto kao i nabrojani primeri konzervatizma).

Slobodno tržište kao osnovni postulat liberalizma ne postoji. NIGDE. A da mi ne bi protivrečili samo se setite silnih subvencija koje nazovi liberlne ekonomije upumpavaju u niskoprofitne a strateške grane privrede bitne za očuvanje socijalnog mira (poljoprivreda pre svega).

Kao drugo "svako je odgovoran za sebe" tj traženje potpune privatizacije zdravstva, školstva i sl. Drugim rečima ako si nesposoban crkni. Ovde ne mislim na radno sposobno ali "mogu da živim od socijale" primere nego na stvarno nezaštićen deo populacije. Pre svega decu koja ne biraju da se rode od roditelja koji iz nekog razloga ne mogu da mu plate lečenje recimo.

"Ljudska prava" koja su toliko izvitoperena da pedofil ima veća prava od žrtve kao jedna od tekovina liberalizma. Žao mi je ali u takvim slučajevima sam pristalica šerijatskog prava pa me proglasili najcrnjim konzervativcem.

Društvo koje hoće da se razvija mora da ima i socijalno odgovornu politiku a to "mali Đokica liberalizam" ne dopušta.

Svaka interesna grupa pa bila to verska zajednica ili LTBG lobi ili udruženje ljubitelja plavorepih veverica ima pravo da promoviše i zalaže se za svoje interese. Dok ne krše Zakon nema problema. Problem nastaje kad se nekom gleda kroz prste za govor mržnje, za pozivanje na linč određene grupe ili pojedinca, za vandalizam pod parolom "naša deca se zaigrala" ... Da citiram Dušanov zakonik: "Da niko ne bude iznad zakona pa bio on prosjak ili Car" (tako nekako da sad ne googlam tačan citat).

Za sebe mogu da kažem da sam zadrti konzervativac sa liberalnim stavovima i radikalnim idejama. Dakle običan čovek koji razmišlja svojom glavom i ima mišljenje o određenim pojavama i dešavanjima.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 5:32 pm

Ovo ne bi bila tema za filozofiju,kad ne bi trazili objasnjenja..ajde ,kazi mi,kako se to kod tebe spaja,ili preklapa-zadrti konzervativac sa liberalnim stavovima?  55555 ...ajde ovo za radikalne ideje,to mi je jasno..
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 8:05 pm

Malo sam karikirala ali da ukratko objasnim tog "Zadrtog konzervativca s liberalnim stavovima i radikalnim idejama".

Smatram da kodeks oblačenja u nekim prilikama mora da se poštuje i da vrućim pantalonicama nije mesto u sudu ili operi. Da je glasno puštanje muzike u vreme kad komšije spavaju ružno ... znači ono što bi se zvao bon-ton ili kućno vaspitanje. To je otprilike taj konzervativac u meni. Liberalu recimo ne smetaju gej brakovi (ako nekom odgovara izraz istopolna zajednica nemam ni protiv tog ništa). Radikalne ideje su vezane za razne sfere i ličnog i društvenog života i ne moraju nužno da budu nasilnog karaktera (kao moj stav o kažnjavanju pedofila i silovatelja) nego i da je neka promena sasvim OK mada se kosi s ustaljenim šemama.

Rekoh već mislim svojom glavom ili se bar trudim da to radim i da odluke donosim na osnovu zdravog razuma i savesti a ne zato što mi Crkva, Partija ili udruženje ljubitelja plavorepih veverica kaže šta treba da mislim o nekoj temi ili pojavi.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 8:12 pm

Ali to nije konzervatizam,to je nesto opste prihvaceno,svuda u svetu,pristojnost.Konzervatizam je recimo,kad bi se zalagala za zabranu nosenja mini suknji,ili zabranu da zene nose pantalone..
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 8:27 pm

Laki to i jeste suština mog opisa same sebe - pristojnost, ne zavlačenje nosa u tuđ tanjir i novčanik, poštovanje i sebe i drugih ...

Problem je što "konzervativci" oni iz Danijevog posta sebi pripisuju da su čuvari ovakvih vrednosti. Ja sam tradicionalista u toliko što volim praznike i sekularne i verske, što volim male kućne tj porodične rituale ... Problem nastaje kad nazovi konzervativci i nazovi liberali ovakve vrednosti pripisuju samo sebi i sebe proglašavaju neprikosnovenim čuvarima istih. Konzervativci "porodične vrednosti" a liberali "ljudska prava" nazovi štite kao da su im dedovina i ne razmišljaju da je velika većina ljudi normalna i da im ne trebaju tutori da bih živela ... Suština i konzervatizma i liberalizma je KONTROLA.

Konzervativci bi ti propisali i dužinu suknje a liberali bi te razapeli konjma na repove zato što se usuđuješ da nekom osporiš pravo da ne poštuje neka elementarna pravila pristojnosti. Opet sam malo karikirala ali nadam se da sam razjasnila šta mislim.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 64
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 9:03 pm

Najbanalinije objašnjenje (karikiram ,ali ne može jasnije )
Konzervatizam -konzerva -zatvoreno ,zapečaćeno ,poznat tačan sadržaj ,uhodan i nepromenjiv sistem "kako se radi" , može samo tako i nikako drugačije .
Liberalizam -libera -sloboda .
Više izbora ,vezano za svačiju maštovitost i umešnost ,slobodna konkurencija (ili takmičenje ) onim što nudite ,nema ograničenja .
Ne treba mešati liberalizam sa anarhijom ,jer i tu ima nekih osnovnih pravila , ali zato konzervatizam možemo mirno uporediti sa težnjom da sve ostane kako je bilo (od stepena konzervatizma zavisi koliko vremenski unazad -može i vekovima ) ,neprihvatanje ničega novog ,drugačijeg ,čak i ako se pokaže da je bolje ,,ako treba i silom.
Liberalizam znači napredak i prihvatanje novih pravila koje vreme donese,prestrojavanje u hodu ,konzervatizam koči svaki napredak koji ne odgovara nekoj elitističkoj grupi .
Iako liberalni kapitalizam deluje surovo ,budite uvereni da konzervativci duboko žale za robovlasništvom i kolonijama -da se ne lažemo .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/ Na mreži
Lakota
- slučajna prolaznica-
Lakota


Datum upisa : 11.07.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 9:08 pm

E bas to Dani  top88 ..zato me je i zanimalo,u svetlu prethodnih izbora,koliko u nama ,uprkos visepartijskom sistemu,svesnosti o promenljivosti i dalje cuci ono secanje na jednog coveka,vlast i koliko to poistovecujemo sa necim sto jedino moze biti dobro?
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 9:19 pm

Dani tvoje "karikiranje" je sasvim u redu. Napisala sam u prvom postu da kako si ti opleo po konzervativcima meni je ostalo da "opljujem" liberale.

Možemo ovu temu da vodimo u dva pravca tj o društveno-ekonomskom uređenju po jednom ili drugom principu ili na ličnom nivou analizirajući sebe u svetlu definicija K&L.

Lično mislim da ni jedno ni drugo kao politička i društvena opcija ne valja i da će do kraja dovesti do neofašizma ili neokomunizma. Totalitarizam nam ne gine bez obzira koja opcija da pobedi u sukobu K&L.

Slažem se da Liberalizam izvorno znači sloboda (učio se malo latinski u Gimnaziji) ali današnji liberalizam je toliko iskrivljen do sopstvenog neprepoznavanja. Tu mislim da se više pažnje poklanja formi nego suštini. Politički korektno je reći "čovek sa posebnim potrebama" a ne invalid ali zato se niko ne trudi da obori ivičnjake, da napravi prilazne rampe ...

Sloboda DA ali ne onako kako je današnji liberali zamišljaju.

Što se tiče naše političke scene nemamo mi ni liberale ni konzervativce. Mi imamo smešu nečeg (da budem politički korektna i ne nazovem tu kloaku pravim imenom) što će prodati sva "uverenja" za mesto u nekom Upravnom odboru. Možda zvuči suludo ali Dveri su još "najpoštenija" opcija a i to samo zato jer nisu dobili priliku da prodaju veru za večeru.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam EmptyPet Mar 21, 2014 10:51 pm

debilko ::
Slažem se dani da treba umanjiti uticaj mantije na društveni život, ali obavezno onda islam kao još jedan stepenik konzervativniji u najmanju ruku zabraniti i staviti van zakona.
Naravno, liberalizam treba i zaštiti od nus pojava poput homosexualizma, koje takođe treba posmatrati kao jedan oblik bolesti, a ne nešto normalno i kako slobodu.


ZoxZoja ::

Svaka interesna grupa pa bila to verska zajednica ili LTBG lobi ili udruženje ljubitelja plavorepih veverica ima pravo da promoviše i zalaže se za svoje interese. Dok ne krše Zakon nema problema. Problem nastaje kad se nekom gleda kroz prste za govor mržnje, za pozivanje na linč određene grupe ili pojedinca

Debi - mrzac  smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: 
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Konzervatizam VS Liberalizam Empty
PočaljiNaslov: Re: Konzervatizam VS Liberalizam   Konzervatizam VS Liberalizam Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Konzervatizam VS Liberalizam
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: FILOZOFIJA-
Skoči na: