DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BOSNA I BOSANCI - Page 5 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
BOSNA I BOSANCI - Page 5 BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 BOSNA I BOSANCI

Ići dole 
+26
Astra
Danubius
sonia
AstrinaKomsinica
Kijara-brm
promaja
ZoxZoja
Lakota
dusicaa
Gothic
Nono 64
Samouka
podbarac
Zana
Djoka20
doctorr67
Samhain
neiskusan
slatkicass
vulencedj
debilko
Lily
vasko1
Smiljan01
cojle
Aurora Borealis
30 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Apr 22, 2010 7:47 pm

First topic message reminder :

Bosanci

BOSNA I BOSANCI - Page 5 35px-Coat_of_arms_of_Bosnia_and_Herzegovina.svgBiH portal

Odjeljak isključivo posvećen Bosni i Hercegovini

Bosanci su nacija i narod, a čiji pripadnici smatraju Bosnu i Hercegovinu
svojom domovinom. Bosanci su i glavni pojam za pripadnike stanovnika
zemlje Bosne i Hercegovine, što po
opredjeljenju može da uključuje današnje Bošnjake,
bosanske Srbe i bosanske Hrvate, kao i ostale stanovnike zemlje Bosne i
Hercegovine, kako u samoj Bosni, tako i u inostranstvu.
Ime se odnosi na sve stanovnike Bosne i Hercegovine, pripadnike zemlji
Bosni i Hercegovini, bez razlika u regionalnim, vjerskim ili nacionalnim
pripadnostima.
Mnogi građani Bosne i Hercegovine se nazivaju Bosancima uglavnom u
nezvaničnom govoru te tamo gdje je takvo opredjeljenje prihvaćeno kao
zvanično (u većini stranih država). Neki se čak izjašnjavaju ekskluzivo
kao Bosanci i često kad ne žele da izraze svoju etničku pripadnost (tj.
kao bosanski Srbi, bosanski Hrvati ili Bošnjaci) ili ako potiču iz
mješanog braka. Neki od primjera ljudi koji se izjašnjavaju kao Bosanci
su: Sergej Barbarez, Branko Đurić Josip
Katalinski i Danis Tanović.
Historija


Stanovnici srednjovjekovne Bosne su bili Bosanci. U srednjem
vijeku za stanovnike Bosne pominju se nazivi Bosanac i Bošnjanin
(Bosignanin).
Prije oko 100 godina riječ “Bošnjaci“ je imala isto značenje koje
riječ “Bosanci“ ima danas. Mnogi stanovnici Bosne su se nekad zvali
Bošnjacima uključujući katolike i pravoslavce međutim to značenje je u
međuvremenu zamjenjeno. Tokom austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine
od 1878. do
1918.
godine administracija austrougarskog guvernera u Bosni i Hercegovini,
Benjamina Kallay-a je podržavala ideju zajedničke bosanske nacije
(bosanstva) koja je trebala da uključi bosanske katolike i bosanske
pravoslavce kao i bosanske muslimane.
Ideji su se oštro protivili Hrvati i Srbi ali
također i mnogi bosanski muslimani tog vremena pošto je ideja nastala u
vremenu kad su susjedne države jačale svoj nacionalni i etnički
identitet kroz proces stvaranja zasebnih nacionalnih država. Ovakva
politika je škodila bosanskom etničkom pitanju i zvaničnom korištenju
imena Bosanci. Bosanci se mogu uporediti sa stanovnicima Bosne i Hercegovine koji su se za vrijeme bivše Jugoslavije nazivali Jugoslavenima.
Jugoslaveni ipak su bili priznati kao narod u jugoslavenskim popisima
stanovništva dok Bosanci nisu nikad bili priznati kao narod od strane
Jugoslavije. Naime, oni su bili predstavljeni kao “regionalna
pripadnost“ po jugoslavenskim statistikama što se odnosi i na zadnji
popis stanovništva u Bosni i Hercegovini 1991. godine.
Ipak, format popisa u bivšoj Jugoslaviji je često bio predmet političke
manipulacije. Bosancima nije bilo dozvoljeno da se izjašnjavaju po
nacionalnoj pripadnosti kao Bosanci čak i nakon što su zatražili tu
opciju u ustavnim amandmanima iz 1947. i 1973. Naime
morali su se izjašnjavati kao “Srbi“ ili “Hrvati“ do 1963.
“neopredjeljeni“ ili “muslimani u nacionalnom smislu“ do 1973., i
“Muslimani“ (sa velikim M) do 1993. godine.
1993. godine ime Bošnjaci je vraćeno kao zamjena imenu Muslimani,
ali je bilo prekasno da taj naziv realistično uključi i Bosance
ne-muslimane kako su oni već bili naturalizovani Srbi i Hrvati u
stopedesetogodišnjoj nacionalnoj supresiji Hrvatske, Srbije i, na kraju,
Jugoslavije. Bosanska narodnost je bila pod napadom nacionalista sa
svih strana već više od 100 godina, a njeno poricanje postojanja se
često koristi od strane političkih stranaka koje pokušavaju da udalje
konstitutivne narode Bosne i Hercegovine jedne od drugih.










BOSNA I BOSANCI - Page 5 155klf10


Poslednji izmenio Danubius dana Sub Jan 23, 2016 11:15 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/

AutorPoruka
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★



Datum upisa : 17.02.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Okt 03, 2013 3:48 pm

Aaaa pa teško da se kod nas ikad išta naroda pitalo...Uvijek sve išlo od vladajućih,pa tako i ovo.
Ne vjerujem da je išta drugačije i u mjestima gdje je već. manjina srpsko ili hrvatsko stanovništvo.

Jes' vidjela bona da Musliman iz Kiseljaka naveo da je pravoslavne vjere,samo da bi konkurisao na mjesto popisivača...mis'im... niĐe k'o u Bosni sladoled 
Nazad na vrh Ići dole
Nono 64




Datum upisa : 21.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Okt 03, 2013 3:55 pm

Kad igra Srbija - Bosna, uvjek navijam za Srbiju
Kad igra Bosna - Hrvatska, navijam za Bosnu
Kad igra Srbija - Hrvatska, naravno ... Srbija
Kad igra Bosna, osim sa Srbijom, uvjek navijam za Bosnu
Uvjek sam se osjecao i izjasnjavao Srbinom u Bosni, nikad Bosancem
Isti slucaj sa Hrvatima u Bosni, nisu Bosanci vec Hrvati

I to je jedina prava istina, kad svi to shvate, a posebno muslimani, tek onda ce biti normalan zivot u Bosni, podjeljena Bosna na tri entiteta, pa da svi zivimo lijepo i postujemo se kao prave komsije. Sve ostalo je nametanje koje nikome ne odgovara.

PODJELJENO TROJSTVO - SRBA, HRVATA I MUSLIMANA
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic



Datum upisa : 21.04.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Okt 03, 2013 9:59 pm

A jel ima odje neke dobre "Trebe"o9o9 ... da se nadje ,ako nema ja bih jednu pivu...smehsmeh ...BOSNA I BOSANCI - Page 5 Uwvb2ot3
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Okt 04, 2013 12:32 am

Nono 64 ::

Uvjek sam se osjecao i izjasnjavao Srbinom u Bosni, nikad Bosancem
Dzaba sreco, Bosnjo si od do trtrr smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 

Msm. i sela i zaseoci pripadaju hahahahahahahahahahahahha De suti jadan ne izvaljuj se iz cipOla;)))))))))))

Boske, jes, mene kako zulja u BL, tako me zulja svugdje u Bosni, i to je vjerojatno i najbitnija razlika izmedju mene i mozda cak i tebe lu6777 

Da su "moji" ne znam kako, ako je oFca, oFca je :zubi3:  Samo sto su moji svi Bosanci i Hercegovci, a ne pojedine vjeroispovijesti migg 
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySub Okt 05, 2013 2:24 pm

Marija je imala tako debele i masne usi da ni kilo plavetnila nije uspijevalo da prodre do ono malo zakrzljale sive mase skrivene duboko u iza naslaga mrznje :zubi3: 



Amina Šiljak-Jesenković: Šta zna dijete šta su četiri grama
Teška, brate, ova četiri grama! Teška do bola. Neg’, ima li šta lakše? Ima, uzdah iz duše. Kad se otkine iz duše osobe kojoj je nanesena nepravda, čije je pravo uzurpirano, iz duše bolnoga, povrijeđenoga, nesretnoga, tužnoga – težak je toliko da se Arš (Božije prijestolje) od njega potrese. Tako su me naučili. Sad – bujrum ulemi nek raspravljaju o vjerodostojnosti ovog čemu sam naučena, al’ me ovaj uzdah pritišće toliko da ću od njegove težine prsnut ako o njemu barem ne progovorim

Piše: Amina Šiljak-Jesenković. Objavljeno : 25-09-2013 13:18h



Ne znam odakle mi taj podatak, al’ meš’čini da sam ili u nekom filmu vidjela ili u nekom članku pročitala da čovjek nakon smrti teži svega četiri grama manje negoli u času dok je još duša u njemu. Od mog sina pa nadalje – sve koji se bave egzaktnim znanostima molim da tačnost ili netačnost ovog podatka u mom tekstu ne uzimaju ozbiljno i prema ovom ne cijene validnost cijeloga teksta, jer ga posmatram na simboličkoj ravni. Ne razumijem se u grame, ma šta u grame – ni u kašike, i kad kuham kuham ofrlje, odoka, od onog kako me srce ponese. I kad pišem, ne volim se trpat u broj karaktera, nego opet kako me srce i glava nose, pa šta od to dvoje pretegne.

Znači, sva je čarlama u ta četiri grama, na simboličkoj ravni. Ta nas “četiri grama” obavezuju na zavjet, predstavljaju našu bit, granica su između zemnog života i zemne smrti. Od toga koliko su ta četiri grama prosvijetljena ili zaprljana, koliko su vjerna svom Izvoru i datom zavjetu, ovisi i naš hod zemljom, i naše stanje kad s nje odemo. I zato nam je rečeno da o ta “četiri grama” ne raspravljamo, jer i dok smo u samoj fazi razmišljanja o njima, dovoljno nas zadevera. Teška, brate, ova četiri grama! Teška do bola. Neg’, ima li šta lakše?

Ima, uzdah iz duše. Kad se otkine iz duše osobe kojoj je nanesena nepravda, čije je pravo uzurpirano, iz duše bolnoga, povrijeđenoga, nesretnoga, tužnoga – težak je toliko da se Arš (Božije prijestolje) od njega potrese. Tako su me naučili. Sad – bujrum ulemi nek raspravljaju o vjerodostojnosti ovog čemu sam naučena, al’ me ovaj uzdah pritišće toliko da ću od njegove težine prsnut ako o njemu barem ne progovorim. Kad smo išli u školu – osnovnu – nosili smo kecelje. Roditelji mi nisu dali da se pretjerano gizdam u školi, ni ispod kecelje, ni da nosim neke olovke-šiljala-gumice koje bih dobila iz inozemstva, a ostala ih djeca nisu imala. S jedne strane, i kući i u školi su me učili o socijalističkoj jednakosti, o idealu jednakih i jednakopravnih, a s druge strane – a o tom samo doma, a u školi se nije smjelo spominjat – o tome da neko ko nema to što ja imam može na mene uzdahnut. Može toliko silno poželjet, i ako nisam spremna to svom drugu ili drugarici poklonit, da ne pokazujem. I dan-danas me stid – a četrdeset je prošlo – što za nekakvo šiljalo rekoh da je fukarsko, u odnosu na ono što sam ja bila dobila iz Kanade. Nije šala, preko okeana!!! Taj stid možda ne bih u prvom momentu ni osjetila, a pogotovo zapamtila da nisam dobro zapamtila združene roditeljske snage – predavanje+degenek kad se za moju izjavu čulo. Hajd se ti ne pohvali pred drugaricama 1970. da imaš Kena, koji još priča na engleskom! I plavo-bijelu cvjetnu haljinu s bijelom šlinganom kragnom, i crvenu haljinu s aplikacijom kakvu je nosila Tvigi. Al’ hajd nek ti drugarica kaže da joj se sviđa i da bi ona to isto željela, al’ nema ovdje kupit. A meni se žao s tim rastat. Žao – i gotovo. I onda ta tvoja drugarica uzdahne. (zamišljala sam mračne scenarije – neko uzdahne, i ja se ukočim, i nikad više ne mognem maknut; ili oslijepim; ili zanijemim; ili neko uzdahne – i onda izgubim nekog bliskog, mamu, babu, sestru… gluho bilo) Bolje mi se ne hvalit u raji, jer ništa teže od uzdaha. To je bila tačka gdje su se nekako pomirivali socijalizam i islam kao dva koncepta na kojim sam odgajana, a gdjekad se mojoj dječijoj glavi činilo da su suprotstavljeni; tad mi je mati – kao reprezent islamskog učenja u užoj i široj familiji – objasnila da je socijalizam u biti dobar, samo mu je danas u praksi mahana što su ljudi napravili vezanu trgovinu, pa tu gdje smo, tvrde da ako hoćeš socijalizam, moraš prihvatit i ateizam. I dodala da nije musliman ko legne sit a da mu je komšija gladan. Pošto kod moje mame nije bilo dvosmislenih poruka, nastavila bi: ateizam ni pod razno ne prihvatam (barem ne dok si pod mojim krovom), a odnos prema dragocjenostima kao što su talijanski “eurokrem”, američke žvake, “Toblerone” – zovi kako hoćeš – il’ dijeli s rajom u skladu sa socijalističkim odgojem ili islamskim adabom, il’ se sakrij pa sama smlati, al’ jadna ti majka ne budeš li se pridržavala. Kad bi se na sokak iznesi kriška – smio je bit samo bestilj (pretpostavljalo se da ga sva djeca u mahali mogu imat, a i ko nema lahko je bilo viknut iz bašče rahmetli daidžincu ili tetu što me čuvala: “Namaži XY krišku”). Alternativa je bila pouljena-pobiberena-popapričena kriška (i dan-danas to volim, istina s maslinovim uljem) ili pouljena i pošećerena. Dakle, na sokak se smjelo iznijet samo ono čega trenutno ima u kući u dovoljnoj količini za svu djecu koja bi se u tom trenutku mogla zateći na sokaku. I tačka! Da ko ne uzdahne.


Kuknjava u trendu

Kako je još od mog ranog djetinjstva televizor već bio uobičajen u prosječnim domaćinstvima – moram se vratit koju godinu prije svog rođenja; znam da je rahmetli daidža Mustafa kupio jedan od prvih televizora na Hridu. I niko nije uzdaho, jer svi bi iz mahale dođi – od najave programa, pa do odjave presjedi, a rahmetli daidžinca i baba bi prinosi – kahve, razmuti sok, naguli jabuka… Od mene osam godina starija sestra je zapamtila da bi omladina poslije odjave programa igrala činkvine… Komšiluk nije uzdahnuo, jest rahmetli baba znala otpuhnut koji put, bezbeli i daidžinca, onda bi popila Plivadon i zamotala glavu bijelom keranom jemenijom – al’ to više radi općeg dojma i dramskog efekta.

Mama je ’72 kupila “folciku”. “Bubu”. Prije toga su u mahali bila još dva auta: rahmetli Izetbeg je imao “škodu”, rahmetli Safetbeg “fiću”. I niko nije uzdaho ni na jedno, jer su ta auta bila na raspolaganju mahali. I za žalost i za radost, i za sijela, i za izlete. Bez riječi, bez smrknute čehre. Neki dan slušam: pita otac dijete može li uzeti djetetovo auto, biva nešto s njegovim (tj. očevim) autom nije uredu. Dijete kaže ocu da ide taksijem jer ima svoje planove. A otac kupio auta baška sebi, baška djetetu. I doda “čorbe” kad zatreba.

Ja sam drugi degenek zapamtila sa deset godina – kad sam dobila prve Leviske, a sva raja imala Rifle, pa htjela i ja. Prvo plakala što sam htjela Rifle, onda plakala zbog degeneka. Tad niko nije govorio da je neimaština, i da je teško. Bilo sramota. Ili nije bilo u trendu. Danas – svi kukaju kako se nema. Ne’š pustit da ti se dijete frustrira – imaju svi, imat će i tvoje. I vozačku, i auto, i goriva, i dobru markiranu garderobu. Pa valjda će i položit ispite, dat godinu. Nek se zdravo. Neko i te ispite, navodno, plati. Kažu, mora se. Da se dijete (moje) ne pati, da ne uzdahne. Meni jedino nije bilo zabranjeno da najviše u svojoj sredini čitam, učim, imam uspjehe u školi. Jer na to niko nije imao pravo uzdahnut. Odnosno – tako su bar meni objasnili – mog’o je uzdisat koliko mu volja, al’ se ti uzdasi ne pikaju – svi mogu zapet.


Tuspas mene!

Sad mi pogotovo teško kad čujem kuknjavu iz džipova (vazda se otplaćuju), iz prostranih i napucanih stanova i vila. Valjda – s visine džipa i u velikim prostorima više odjekuje, šta li. Još kad kuknjava iz džipova i prostranih stanova dobije medijsku podršku – pa se jetko obruši na državu, na tajkune s političkom podrškom, na korumpirane sudionike u vlasti. Odjekuje, medijski prepoznavatelji nepravde valjda misle da su se svojom kritikom “tuspasili” od uzdaha nevoljnika. (Tuspas mene, ili pik mene –uzvik kojim dobiješ imunitet u igri, da te ne zaledi, učoli il’ da ne žmiriš). Sad među djecom nisu u fazonu ni bebe ćele i barbike, ni tene, ni namazane kriške. Ipedi, ipodi, ifoni, najnoviji modeli s tačskrinovima i memorijama. Prije – kad se imalo – i komšijska i djeca iz familije su se vodila na more, na kampovanje. Sad kad se nema, jedva se svoja djeca povedu – ili se pošalju u “all inclusive”. Prije su se iz Podgore donosile hedije i za komšiluk, sad je sve u New Yorku, Parizu ili Stambolu tako poskupjelo da ne može izać’ ni tetki dvadeset deka kahve. Prije se – i socijalistički i islamski, i prije svega ljudski – bojalo uzdaha. U meni, Bogu hvala, još ima tog straha – bojim se težine uzdaha i za sebe i za druge (koji su bili ili još jesu prisutni i dragi u mom životu) kako ćemo se nositi s tom težinom kad budemo lakši za ona četiri grama.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre



Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySub Okt 12, 2013 10:53 am

Izbori i  popis nisu još ni počeli -ali svađe i razne zloupotrebe već jesu .
Toliko ,da koliko sam ja razumeo ,EU je morala da se umeša da pokuša da spreči diskriminaciju onih koji kao ovce ne žele da se izjasne za neku od "svojih" nacionalnih partija ?
Nisam baš nešto puno pratio ,ali mi se čini da onih koji ne žele da ih silom strpaju u "konstitutivne narode" ima priličan broj ,i to i iz Srpske i iz Federacije .
Ako se ja pitam -ne sme se dopustiti "nacionalistima" da iste satanizuju i uguše -jer će time opet dobiti duboko (nacionalno i verski ) silom podeljenu Bosnu .
Moraju i oni imati fer šansu -koja je praktično oduzeta svima nama u matičnim državama ,da se izjasnimo kao "Jugosloveni" .
Nema ni Palestine,ni Kurdistana  -pa se Palestinci i Kurdi ipak tako izjašnjavaju ,a nas gurnu u "ostale" 

Stranica ljubavi izmedju Srba, Hrvata i Muslimana. Sirimo ljubav a ne rat!link 

BOSNA I BOSANCI - Page 5 563649_10151921868429847_843606046_n
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne



Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySub Okt 12, 2013 8:50 pm

NETAKNUT : Bosanac prodaje golf 2 u celofanu !
Golf je umotan u celofan , a za njega traži 15.000KM ili zamenu za golf 7.

SARAJEVO - Bosanac prodaje golfa 2 u celofanu . Naime , na jednom od bosanskuh blogova objavljen je oglas u kojem prodavac prodaje svoj golf i to zapakovan .
Nepoznati prodavac je postavio sliku neotpakovanog crvenog golfa , koji svog kupca čeka na parkingu . Golf je umotan u celofan , a za njega traži 15.000 KM ili 7.500 evra . Da sve bude zanimljivije , pristaje i na zamenu - sedmom verzijom golfa !
BOSNA I BOSANCI - Page 5 U1hf

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyNed Okt 13, 2013 3:04 pm

BOSANSKA POEZIJA: Ima mora, ima rijeka, cvrkut ptica iz daleka, daj mi bona sto si neka!!!

trtrr smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer



Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 16, 2013 6:32 pm

Ljiljana iz Sarajeva:) Ko da je mojom rukom pisala:) <3

OVO MORAM NAPISATI... Nekako ne mogu da ne prokomentarišem sve ovo večeras. Zaista se radujem pobjedi naše reprezentacije, a onda dobijem u inbox poruku od jedne (sad već ex prijateljice), koja od početka rata živi vani (nebitno gdje): "Hej, pa kako se tako raduješ pobjedi BiH u fudbalu, ti se zoveš Ljiljana, nisi Muslimanka!" E tu sam načisto pukla. Naravno, obrisana je sa liste prijatelja po defaultu, jer ne vidim svrhe da više ikad razmijenimo i jednu jedinu riječ. Dva smo svijeta različita. Pa, napisaću ovako: Ponosna sam na Bosnu, ponosna na sve nas... ne samo večeras, kad smo presretni zbog odlaska naše reprezentacije u Brazil, nego sam ponosna i onda kad nam ne ide. Nisam od onih koji su Bosanci samo kad nam ide, a kad nam ne ide - onda smo najgori na svijetu. To sam što sam, i kad plačemo i kad se smijemo, tu sam rođena, tu živim, tu ću umrijeti. Istina, Bosna je zemlja krvlju natopljena, prokleta, ali je bila i biće zemlja dobrih ljudi, najboljih viceva, ćevapa, boze, baklave.. meni najljepša, ja druge domovine nemam. Nekako mi svu radost umanji kad vidim da oni koji su ovdje rođeni, odrasli, školovali se, a sad sticajem okolnosti žive negdje drugo, odavno ne doživljavaju Bosnu kao svoju zemlju, ne raduju se njenim uspjesima, ne bole ih njene tuge i bolesti. Znam - daleko je Bosna od ideale, daleko od svega što bi trebala biti, ali nikada ne možeš pobjeći od onog što jesi, ne možeš pobjeći od sebe. Još više me iznenađuju svi oni koji žive tu, u ovoj istoj Bosni, ali se osjećaju građanima druge države, kao da nemaju ništa sa svojim korjenima, mjestom rođenja, poznatim sarajevskim ulicama kojima su odzvanjali njihovi koraci, nekad u sretna vremena. S druge strane oduševljavaju me svi oni koji već jako dugo žive negdje preko, daleko od svoje Bosne, postali su uspješni poslovni ljudi, ostavili životne ciljeve koje ovdje vjerovatno ne bi, ali su ostali to što jesu - ponose se Bosnom gdje god da su, raduju se svim našim pobjedama i tuguju nad svim našim porazima. Svaka vam čast! Možda ja ovu zemlju doživljavam na drugačiji način, onako kako je želim vidjeti negdje u svojoj glavi, mašti, u svojim željama... možda mi je tako i lakše. Ne mogu promijeniti baš ništa u ovoj prelijepoj zemlji, gdje moćni ljudi zarad ličnih interesa prodaju ono najvrijednije - prodaju dušu svog naroda i sve ono što zemlju čini zemljom. Ne mogu je mijenjati ali mogu je voljeti čistom i iskrenom ljubavlju, kako sam je uvijek voljela, kao i sve ljude koji u njoj žive, bez obzira na ime, jer takvu vrstu podijeljenosti ne priznajem! I ako nekom slučajno smeta, to što volim sve ljude, ma gdje bili, sa naglaskom na "LJUDE" i bez obzira na ime i naciju, to što se radujem uspjesima i susjednih zemalja kao i našim, e onda neka me sam obriše sa liste prijatelja, jer ja ću VOLJETI LJUDE SVE DOK ŽIVIM...Zaljubljena sam u život, zaljubljena u šarenilo svih praznika u Bosni, u crkvene tornjeve i minarete..I dok ima mene, biće i Bosne u mom srcu, tamo gdje se rodila, zajedno sa mnom, tamo će i da živi. Najtopliji pozdrav svim mojim dragim prijateljima koji, poput mene, vole svoje, a poštuju tuđe :)))
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 16, 2013 8:15 pm

aplauseee 

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Wv4a











[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Okt 17, 2013 12:17 pm

Ne da mi se prevodit, ali stvarno divan clanak:)

Ova zena uvijek ima dobro oko za dogadjanja oko nje:) Izmedju ostalog govori o vaznosti sporta kao karike koja ujedinjuje ljude:) Love it!

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Okt 18, 2013 6:14 pm

Dobro da geniji nisu krenuli za Srbiju -završili bi u Siriji .:zubi3: 
___________________

KAKVA ISPALAAA!
DA NE POVERUJEŠ: Bosanski navijači pogrešili državu!
Autor: RTS | 18.10.2013 - 16:53:00h |

Pažnja: Nije Njuz net. Grupa navijača fudbalske reprezentacije BiH kupila avionske karte i umesto u Litvaniju otputovala u Letoniju.

"Kad smo stigli tamo, videli smo mi sve neka tišina, nema naših navijača nigde."

BOSNA I BOSANCI - Page 5 787782-navijaci-bih
Navijači BiH | Foto: RTS


CEO TEKST link










BOSNA I BOSANCI - Page 5 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Okt 18, 2013 6:31 pm

E jesu dobri , ma nema pravog smeha bez mojih zemljaka . smehsmeh smehsmeh :rlol: 










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySub Okt 19, 2013 6:40 pm

Ovaj kreten nije Bosanstva vidio affraid  Sticajem okolnosti, upoznala sam imbecila, i vec iz prvog utiska protaberila mucak od covjeka koji jeste :blabla: Dobar na labri, al kad dodje do djela, ojhaaaaaaaaa

Sramota za tv mreze koje ga unajmljuju.

Iako se slazem sa detaljima o turbo folku, i seljackom politikom koju optuzuje, gadi mi se pogledat kako zamotava sopstveni shit u celofan opcenarodne kulture. Fuj

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Okt 21, 2013 11:38 am

“Nedopustivo je da Mijajlović prenosi utakmice na ekavskom”: KOMENTAR FATMIRA ALISPAHIĆA …
Prenosimo ovaj tekst zato da biste bili informisani. Mr. Fatmir Alispahić objavio je svoj komentar o komentatoru utakmica bh. reprezentacije na Face TV Marijanu Mijajloviću. Pročitajte i donesite svoj sud za sebe…


Taman koliko sam se radovao posljednjoj utakmici naše reprezentacije na putu za Brazil, toliko sam ostao rezigniran, i ljut, kada sam ugledao da će susret BiH-Litvanija prenositi Face tv, odnosno, da ćemo komentar ovog važnog meča slušati na ekavskom izgovoru iz usta srbijanskog komentatora Marjana Mijajlovića kojeg upošljava Senad Hadžifejzović. Možda je taj Mijajlović dobar čovjek, možda stvarno voli Bosnu i Hercegovinu, ali, nedopustivo je da iko, pa makar to bio i Mahatma Gandi, na jeziku susjedne države prenosi naš najvažniji državni sportski događaj.

Upitajmo se da li je moguće da u Beogradu neko na ijekavici, sarajevskim slengom, prenosi utakmice srbijanske reprezentacije, ili, da li je moguće da u Zagrebu, Marjan Mijajlović, na svome ekavskom, beogradskim slengom, prenosi utakmice hrvatske reprezentacije? Naravno da nije, i tako i treba da bude. Srbija ima svoj ekavski govor, i srbijanski građani treba da na svome jeziku

prate svoje nacionalne događaje. Bosna, kobejagi, ima tri jezika, ali ni jedan od ta tri jezika nema ekavski izgovor. U ratu su pokušali na Palama da u medijima inauguriraju „lepo” i „belo”, ali, kada se vidjelo da „šaraju”, da su smiješni, odustali su od te budalaštine. Prema tome, Mijajlovićevo ekakvsko kreveljenje sa Face tv ne pripada nije jednom bosanskom narodu, ni jednom građaninu, a pogotovo ne pripada Bošnjacima za koje je ekavica jezik genocida. …S jedne strane linije je Srebrenica, a s druge je ekavica. No, i da ne ulazimo u ove osjetljive detalje kolektivnog emotivnog naslijeđa, sasvim je dovoljno reći kako nigdje na svijetu nema da se mečevi reprezentacije jedne zemlje prenose na jeziku druge zemlje. Kako se to dogodilo? Na isti način, istom velikosrpskom metodologijom, kojom Radio-televizija Republike Srpske namjesto utakmice bh. reprezentacije, prenosi utakmicu Srbije. Pa evo i ovaj put! Kao da je Republika

Srpska samo srpska, a ne i bošnjačka i hrvatska, i kao da Srbi iz Republike Srpske meč Srbije protiv Makedonije ne mogu gledati na Radio-televiziji Srbije!? Šta u ovom slučaju radi Regulatorna agencija za komunikacije, kao još jedna velikosrpska poluga u dejtonskoj državi? Je li normalno da se javni emiteri ponašaju kao ekspoziture susjednih država? U državnom poretku koji je priznao rezultate genocida, sve što je nenormalno biva normalno, i obratno. Zato je normalno da ni državna BHT, ni Federalna tv, ne prenose – ili svaki drugi put prenose – utakmice bh. reprezentacije. U Srbiji i Hrvatskoj mečeve državne reprezentacije redovno prenose državne televizije. Kod nas je državna BHT „velikodušno” taj posao prepustila privatnoj Face tv. Zašto? Baš zato da bismo slušali ekavsko urlikanje Marjana Mijajlovića! Bilo bi previše upadno da državna BHT u sportski program dovede spikera sa tipičnom beogradskom dikcijom, koju ne može

isprati ni kad na silu, vidi se vještački, ubaci ijekavicu u govor, pa onda opet zglajza u ekavicu. O kontekstima koji otkrivaju da Mijajlović nije domaći da i ne govorimo. BHT je izložila građane ove zemlje, a posebno Bošnjake, stašnom poniženju, da eho svojih najvatrenijih patriotskih emocija čuju u izgovoru, i u dikciji, na jeziku kojim se ova zemlja iz Beograda mrzila i ubijala godinama. Dakako, riječ je o kolonijalnom naslađivanju, o agresiji, o uvredi, o iživljavanju nad bosanskim uhom, koje je primorano da u sebe upusti beogradski uličarski govor kako bi učestvovalo u nogometnoj ljubavi prema svojoj zemlji. Nije kriv taj Marjan Mijajlović. On je jedan katastrofalan, vašerski spiker, koji nema osjećaja za dramaturgiju, za mjeru, jer do maksimuma vrišti i dok lopta stoji, pa kad padne go nema đe vrištati dalje, jer je svo vrištanje potrošio bezveze. Njega bi trebalo skloniti iz ovog posla, čak i kad bi govorio lijepi i

tečni bosanski jezik, jer to njegovo vrištanje po televiziji nema veze ni sa čim. Elem, žao mi je što ću, kao i prošli put, morati smanjiti tv i gledati gluhu sliku na Face tv. Volio bih da mi neko javi ima li kakav radio prenos na bosanskom jeziku, ili da neko taj prenos organizira, pa da pustim u kuću normalnog spikera, i da gledam u ovaj prenos bez tona na Face tv. Ovo je jedna obična bosanska želja. Volio bih da mi kućom odzvanja jezik Bosne i Hercegovine dok navijam za reprezentaciju Bosne i Hercegovine.

mr. Fatmir Alispahić


E sad nek neko kaze da smo normalan narod...nekoga bode u uho E,najmanje bitan rezultat,igra,sport...sto bi rekli bas ti Bosanci...Hrdjavom q****u i dlake smetaju.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Okt 21, 2013 11:42 am

Ev' sad sam to turila na fb,,,koji imbecil.

And btw. kad je vec patriota (sve sa baterijama), kako to da ne zna (neJma mooda) da se u Bosni nikad nije govorilo "elem", nego "helem" trtrr smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: 

Dok je ovakvih, neJma hajra mota.
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Okt 21, 2013 11:49 am

E jes papak .










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Okt 21, 2013 12:23 pm

E'o, coJek zdrav i prav:)


NIJEMCI O MIJAJLOVIĆU
Izdajnik srpskog naroda i trn u oku svih nacionalista: Ja se zovem Marjan i ja volim Bosnu!
Piše: TAZ.de
Ni u jednoj evropskoj zemlji nije se tako dugo čekalo na plasman na Svjetsko prvenstvo kao u Bosni i Hercegovini.

Mnogi ljudi u BiH se nadaju da bi ovaj uspjeh mogao barem donekle ujediniti ovu podijeljenu zemlju.

Dok Bošnjaci navijaju za Zmajeve, dobar dio bosanskih Srba i Hrvata navija za Srbiju i Hrvatsku.

Međutim, to se polako počelo mijenjati kada je BiH 2011. godine u Genku sa 4:2 savladala Belgiju.

Ipak, tada se u kafićima u Republici Srpskoj nisu prenosile utakmice, a premijer ovog bh. entiteta Milorad Dodik je izjavio kako je za BiH navijao samo onda kada su igrali protiv Turske.


Stvari se, međutim, polako mijenjaju. Sve više Srba i Hrvata u BiH počinje sa simpatijama pratiti utakmice reprezentacije svoje domovine. Mišo Vidović, novinar iz Sarajeva, javlja kako je povećan interes za Zmajeve u srpskom dijelu zemlje.

Međutim, taj je interes dobrim dijelom i zbog čovjeka, koga su davno proglasili izdajicom srpskog naroda od strane nacionalista.

Bosanski Srbin Marjan Mijajlović danas je jedna od najpopularnijih osoba u Bosni i Hercegovini. On komentariše utakmice za privatnu TV stanicu FACE TV. Sa svojim glasom i komentarima, on plače i luduje zajedno sa publikom.

On spontano odgovara klasičnom bosanskom mentalitetu. Kada je BiH u utorak u Litvaniji pobjedom izborila Brazil, Mijajlović je skočio pred kamere i grlio se i slavio sa reprezentativcima BiH. Ništa nije bilo planirano, sve se desilo spontano, a upravo to je njegova čar.

Mijajlović je postao kult u Bosni. Dao je nadimke Edinu Džeki (Dijamant) i reprezentaciji (Zmajevi).

“Kako ću izdržati zadnjih 20 minuta, a da ne dobijem srčani udar?”, pitao se Mijajlović u mikrofon, nakon što je Vedad Ibišević postigao gol u Litvaniji.

Na kraju je utakmice u transu ponavljao: Bosna je u Brazilu, Bosna je u Brazilu… a to je samo dodatno zapalilo navijače, koji ovog momka ludo vole.

Mijajlović sebe vidi veoma jednostavno, kao bh. patriora.

“Moje ime je Marjan i ja volim Bosnu”, kaže ovaj komentator.

Rođen je u Tuzli 1972. godine, ali je dobar dio života živio u Srbiji.

Bez obzira na sjajne finansijske ponude koje ima iz Srbije, Marjan je odlučio ostati u Bosni i Hercegovini. Zbog toga ga nacionalisti još više mrze.

Fudbal nije sila ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u svijetu. Međutim, u Bosni i Hercegovini uspjeh reprezentacije i ovaj komentator su političko pitanje.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Okt 21, 2013 12:30 pm

podbarac ::
E jes papak .
Sto rece jedna
Kako mu nikad nije smetala ekavica Ejupa Ganica?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Okt 28, 2013 12:07 pm

Banjalučani automobilom sletjeli u rijeku, mladić podlegao
NEDJELJA, 27 OKTOBAR 2013 12:30

Nebojša Šajinović (19), student na Elektrotehničkom fakultetu iz Banjaluke, podlegao je teškim povredama, a njegov vršnjak Đuro Škondrić lakše je povrijeđen u saobraćajnoj nesreći danas iza ponoći u Zelenom viru, kod Vrbanje.
Nesreća je policiji prijavljena oko 1.15 iza ponoći na magistralnom putu Banjaluka - Teslić.
Tokom uviđaja policija je utvrdila da se nesreća dogodila kada je reno senik, koji je vozio Šajinović, iz zasad nepoznatih razloga, sletio sa ceste u rijeku Vrbanju.
O kakvoj nesreći se radilo govori podatak da je automobil reno nakon slijetanja u korito rijeke u potpunosti bio smrskan.
Šajinović je u besvjesnom stanju prevezen u Klinički centar Banjaluka, gdje je preminuo nekoliko časova kasnije. Uzrok smrti teško povrijeđenog mladića bile su višestruke povrede vitalnih organa.
O nesreći je obaviješteno Okružno tužilaštvo Banjaluka, a dežurni tužilac, koji nije bio na mjestu nesreće, naredio je da budu sprovedene sve radnje, među kojima i obdukcija, a kako bi bio utvrđen tačan uzrok nesreće.
U KC je potvrđeno da je pacijent Škondrić van životne opasnosti, ali da će narednih dana ostati na bolničkom liječenju.
Očevici nesreće i mještani koji žive u neposrednoj blizini slijetanja automobila i juče su bili u šoku.
Niko nije mogao odgovoriti kako je automobil sletio sa magistralnog puta, preletio nekoliko desetina metara preko parkinga na kojem se okreće autobus, a zatim sletio u rijeku Vrbanju.
Kažu da je dodatnu pometnju nakon slijetanja stvorio povrijeđeni suvozač koji je tvrdio da je u automobilu bio i treći mladić.
"Vidjelo se da je jedan mladić u besvjesnom stanju i on je odmah prevezen u bolnicu. Povrijeđeni mladić koji je bio pri svijesti govorio je kako je sa njima bio i drugar pa smo pretraživali korito rijeke, zajedno sa vatrogascima. Kasnije smo utvrdili da to nije tačno te da je mladić tu informaciju ispričao u bunilu", naveo je jedan od mještana Vrbanje, koji je među prvima pritekao u pomoć, a koji je želio da ostane anoniman.
Napao mladićevog oca zbog šljive
Nepoznati čovjek, koji je tvrdio da je vlasnik zemlje uz obalu rijeke Vrbanje, juče je verbalno napao oca pokojnog mladića Nebojše Šajinovića tražeći odštetu.
Iako su mu svi govorili da njegovo ponašanje nije u redu, nepoznati čovjek je potrčao prema automobilu u kojem je bio otac mladića i obratio mu se: "Ko će da plati štetu za moju polomljenu šljivu?"
(Nezavisne)


Log: Tekst kopiran sa BanjalukaLive portala: [You must be registered and logged in to see this link.]

Only in Banjaluka trtrr 
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyUto Okt 29, 2013 6:36 pm

e ovaj je za ovdje


Pita profesorica zemljopisa učenike iz Hrvatske i Srbije:
"Znate li gdje je Bosna?
"- a oni ko iz topa: "Znamo, u Brazilu..."
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 30, 2013 12:45 am

Jeza!

Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 30, 2013 7:06 am

'bem ti al peva , viš Kona kak se to radi a ne ti i ja kad zaurlavamo ođe po forumu smehsmeh 










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 30, 2013 11:31 am

podbarac ::
'bem ti al peva , viš Kona kak se to radi a ne ti i ja kad zaurlavamo ođe po forumu smehsmeh 
Prijavicemo se i mi trtrr smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 30, 2013 11:57 am

hahahahahahahahaah E volim Bosance vise neg pare!

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Brazil%202014
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Okt 30, 2013 12:15 pm

trtrr trtrr trtrr trtrr 

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Popis_stanovnistva2
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyUto Nov 05, 2013 11:53 am

Gužva na ulicama Sarajeva. Totalni zastoj saobraćaja. Jednom čovjeku neko kuca na prozor, ovaj otvara i pita -Šta se ovo događa
-Ma teroristi oteli ''šestorku'', pa traže milion maraka ili će ih politi benzinom i zapaliti, pa eto skupljamo...
-I koliko ljudi daju?
-Pa kako ko, litar ,dva...
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Nov 06, 2013 12:43 pm

Ode Dodo nazad u prasumu trtrr 


INTERES, NOVAC I MOĆ
Njemačka preuzima inicijativu na Balkanu - Za početak maknuti Dodika!
T. C. 05/11/2013 22:15:00
Angela Merkel
SARAJEVO - Njemačka je jedina zapadna zemlja koja posjeduje sve potrebne instrumente: interes, novac i moć. Berlin stoga ne treba da se dalje angažuje samo u Srbiji, već i u Grčkoj povodom njene destruktivne blokade Makedonije. A prije svega je neophodna promjena kursa, kada je u pitanju Bosna i Herecegovina.

Nasilje koje je obilježilo lokalne izbore održane u nedjelju (3.11.) na Kosovu i danas zaokuplja pažnju štampe na njemačkom jeziku. No, listovi pišu i o cijelom Balkanu kao jednom velikom kriznom gradilištu.

"Dobre vijesti ove godine su stigle s Balkana, prije nego nego što su nasiljem obilježeni lokalni izbori na Kosovu: u aprliu postignuti sporazum Srbije i Kosova i mirna promjena vlasti u Albaniji su proslavljeni kao da je region već sad zreo za Evropsku uniju. Ali, činjenica je ipak da Balkan još nije zreo i da je još uvijek jedno veliko gradilište", piše Ziddojče cajtung i smatra da njemačka vlada mora mnogo više da se angažuje.

"Jer, iz ugla Balkana, Njemačka je jedina zapadna zemlja koja posjeduje sve potrebne instrumente: interes, novac i moć. Berlin stoga ne treba da se dalje angažuje samo u Srbiji, već i u Grčkoj povodom njene destruktivne blokade Makedonije. A prije svega je neophodna promjena kursa, kada je u pitanju Bosna i Herecegovina. U BiH njemačka savezna vlada i EU godinama slijede pogrešnu politiku. I Berlin kao i Brisel slijepo slijede fikciju da vlade u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci streme ka Evropskoj uniji i reformskom procesu. A činjenica je zapravo da mnogi građani žele da se zemlja priključi Uniji, ali ne i njihovi srpski, hrvatski i muslimanski lideri. Oni izuzetno dobro žive od podjela, jer im u korist ide korumpiranost vlade i državne administracije, a približavanje EU upravo te beneficije dovodi u opasnost. Tako je i korumpirani hrvatski premijer Ivo Sanader završio u zatvoru.

Milorad Dodik

Zastoj u Bosni i Hercegovini je moguć samo zbog toga što se međunarodna zajednica godinama odriče prava koje još uvijek posjeduje - a to je da dekretom visokog predstavnika smijeni korumpirane političare i usvoji neophodne reforme.

Dodik kočničar

Sada je vrijeme da se greške isprave i da se vratimo sankcijama koje bi dovele do svrgavanja Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske koji je najveći kočničar funkcionalne zajedničke države BiH; ili daljim zamrzavanjem sredstava iz fondova EU i drugih sredstava pomoći bez kojih bi Bosna i Hercegovina brzo mogla da bankrotira. Pored političkih i finansijskih pritisaka morala bi da se srednjeročno (na dvadesetu gdoišnjicu od potpisivanja Dejtonskog sporazuma) organizuje druga konferencija o Bosni i Hercegovini koja bi dovela do reorganizacije zemlje. Trebalo bi da se groteskno narasla državna administracija zamijeni funkcionalnim vladajućim strukturama. A ovo sve neće biti moguće bez jedne nove njemačke inicijative. Sada je vrijeme da se gradilište zvano Balkan ponovo aktivira. A ovo do daljnjeg neće biti moguće bez graditelja iz Berlina", zaključuje Florian Hasel u listu Ziddojče cajtung.

Poništiti izbore na Kosovu?

Listovi na njemačkom jeziku pišu da je moguće da nakon nasilja i upadanja na biračka mjesta tokom lokalnih izbora na sjeveru Kosova dođe do ponavljanja izbora. Nasilje su oštro osudili i Brisel i Berlin, piše Frankfurter algemajne cajtung (FAZ). FAZ citira i portparola njemačke vlade Štefana Zajberta, koji s malo optimizma kaže da 'to što se dogodilo ipak neće moći da zaustavi razuman put kojim se već krenulo'.

FAZ podsjeća: „U podijeljenoj Mitrovici, u kojoj prevladava srpska većina, biračka mjesta su zbog nasilja morala ranije da budu zatvorena. Maskirani napadači su razbili izborne kutije i napadali birače i članove posmatračke misije, a bacali su i suzavac. Prema navodima kandidata za gradonačelnika, kojeg podržava i zvanični Beograd, Krstimira Pantića jedna žena je teško povrijeđena. A i samog Pantića su pretukli nepoznati napadači.

Najveći broj Srba na Kosovu je ipak izašao na lokalne izbore

Ponašanje na izborima oko 40.000 Srba koji žive u sjevernom dijelu Kosova očekivalo se s napetošću. Ta oblast, koja je do sada bila kontrolisana od strane Srbije, ovim izborima bi kroz jednu vrstu autonomije trebalo da bude integrisana u državu Kosovo. Beograd je konstantno pozivao da Srbi uzmu učešće na izborima. Ovo su prvi izbori na kojima od rata NATO-a protiv Jugoslavije (SRJ) 1999. učestvuje i srpska manjina na Kosovu a koje podržava i zvanični Beograd“, piše dnevnik iz Frankfurta i zaključuje: „Trebalo je da ovi lokalni izbori budu važan korak ka normalizaciji odnosa Beograda i Prištine. No, ono što se u nedjelju uveče dogodilo na sjeveru Kosova na prvi pogled izgleda kao korak unazad“.

Srpski ekstremisti postigli šta su htjeli

„Srpski ekstremisti na sjeveru Kosova su postigli šta su htjeli. Nasiljem i terorom protiv onih koji su izašli na glasanje, uspjeli su da naruše izbore. Tako da o regularnim izborima nema ni govora“, komentariše Tagescajtung iz Berlina i napominje da su nakon ovog nasilja i Beograd i Brisel i Priština ali i Berlin zbunjeni. Komentator ovog lista napominje da su "kosovski Srbi možda jedna od najprivilegovanijih manjina u čitavoj Evropi".

„I šta sad?“ – pita se komentator lista Tagescajtung.

„Kako je bilo uopšte moguće da pored prisustva Eufora i međunarodne policije maskirani muškarci upadnu na birališta i maltretiraju birače i ukradu glasačke kutije. Stoga je izlaznost nemoguće utvrditi. Ispostavilo se još jednom da su međunarodne snage na Kosovu, koje se finansiraju milijardama koje plaćaju poreski obveznici, samo tigar od papira. Vrlo je vjerovatno da će doći do ponavljanja izbora, ali bi u tom slučaju izborna mjesta morala biti bolje obezbijeđena“, smatra komentator Tagescajtunga.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPon Nov 11, 2013 11:51 am

[img]BOSNA I BOSANCI - Page 5 2q7c [/img]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Nov 21, 2013 1:50 pm

Only in Bosnia trtrr 


POTVRĐENE INFORMACIJE FTV-A O SARAJEVSKOJ ZAOBILAZNICIUkrali tri centimetra asfalta Sarajevska zaobilaznica: Sudski vještaci provjeravaju debljinu asfaltaFOTO: AVAZ


Asfalt na sarajevskoj zaobilaznici tanji je za oko tri centimetra od projektom predviđene debljine, potvrđeno je Federalnoj televiziji u Tužilaštva BiH.

Već tri dana, po nalogu Tužilaštva BiH, sudski vještaci uz asistenciju Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) provjeravaju debljinu asfalta. Sumnja se da je smanjenjem debljine asfalta budžet Federacije oštećen za najmanje 300.000 KM.

Afera „Remorker“

Preliminarni nalaz vještaka može biti dokazan i laičkim metodama. Prema saznanjima FTV-a, na početku asfalta debljina je deset centimetara, 500 metara dalje asfalt ima samo sedam centimetara. Tri su centimetra, dakle, ukradena.

- To mi nije poznato. Ako jeste, organi su na terenu. Ako oni naprave uvid i sve utvrde, onda će postupiti prema takvim saznanjima - kazao je za FTV Filip Vujeva, direktor „Cesta FBiH“.

Strani izvođač radova na ovoj dionici sarajevske zaobilaznice bila je hrvatska firma „Osijek-Koteks“, koja je pod istragom USKOK-a u aferi „Remorker“, a asfalt je postavljalo preduzeće “Strabag”, koje je, također, pod istragom hrvatskog USKOK-a.

- Nadzor vrši naš inžinjer, a to je firma IGH - kazao je Vujeva.

Inače, IGH je hrvatska kompanija čiji je direktor bio Jure Radić, bivši hrvatski ministar obnove. Kada i kako je ova kompanija uvedena u bh. ceste, za sada nije poznato. Također, mnogo toga nije poznato i u federalnim javnim preduzećima “Autoceste” i “Ceste”. Ove dvije državne firme, naime, odavno nemaju nadzorne odbore koji kontroliraju poslovanje.

- „Ceste“ nemaju Nadzorni odbor već godinu, možda dvije - rekao je Vujeva.

Raspolažu milionima

Izvještaji o radu ovih dviju javnih kompanija, koje raspolažu milionima, isključivo su podnošeni ministru prometa i komunikacija Enveru Bijediću (SDP), odnosno Vladi FBiH. Stoga, kako zaključuju na FTV-u, i ne čude propusti i nezakonitosti u radu, koje provjerava Državno tužilaštvo.

Istraga o dionici Vlakovo - Lepenica

Predmet istrage, osim sarajevske zaobilaznice, navodno je i ugovor o gradnji dionice na koridoru 5C Vlakovo - Lepenica, koji su „Autoceste“ potpisale s turskim „Cengizom“, a na osnovu kojeg je, zbog navodne računske greške, FBiH oštećena za oko 14 miliona KM.

- U Tužilaštvu BiH u radu je predmet koji se odnosi na određena dešavanja u okviru gradnje koridora 5C. S obzirom na to da je predmet u radu, ne možemo medijima i javnosti dati više detalja - rečeno je FTV-u u Tužilaštvu BiH.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyNed Nov 24, 2013 11:27 pm

Sretan Dan Drzavnosti mojoj lijepoj domovini:) zateleban 

[img]BOSNA I BOSANCI - Page 5 Mu7g [/img]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyUto Nov 26, 2013 12:35 pm

Mozda da svi uzmu svoj part u prici, zavrsila bi se jednog dana.


(EKSKLUZIVNO)Bivši srbijanski specijalac: U istočnoj Bosni postoji neotkrivena grobnica veća od Tomašice



Postoji jedna masovna grobnica u kojoj se nalazi između 1.000 i 2.000 muslimana, u čijoj likvidaciji su učestvovali policajci iz Policijske uprave Leskovac, angažovani u 37. odredu. Grobnica još nije otkrivena a nalazi se u istočnoj Bosni.

Slobodan Stojanović, bivši pripadnik Četvrte čete 37. odreda Posebnih jedinica policije Srbije i bivši zaštićeni svjedok Tužilaštva za ratne zločine Srbije, ovih dana iz temelja je uzdrmao Tužilaštvo svojim tvrdnjama da glavni tužilac Vladimir Vukčević, štiti policajce koji su počinili montruozne zločine nad albanskim stanovništvom na Kosovu i BiH.

Stojanović za ‘Slobodnu Bosnu’ otkrio koje metode zaštite zločinaca Vukčević koristi i u kojim još neotkrivenim zločinima na prostoru BiH su učestvovali policajci iz Srbije.

Na pitanje da li su ubistva na Kosovu bila brutalnija od onih koje je ova jedinica izvela na prostoru Bosne i Hercegovine, Stojanović kaže:

“Ubistva nisu bila brutalnija nego u Bosni. Bila su ista, jer su ih isti ljudi činili. Ukoliko mislite na čoveka koji je pravio lampe od lobanja i hteo da upari žensku i mušku lampu u spavaćoj sobi, to je delo jednog psihopate kojeg inače lično poznajem. Završio je u duševnoj bolnici ili su ga proglasili ludim. Jer oni tako rade, kada neko progovori, proglase ga ludim. Mogu vam objasniti i kako je djelovala policija iz Srbije na teritoriji BiH tokom rata. Prilikom prelaska Drine kod Malog Zvornika oduzimali su nam službene legitimacije, daju nam vojnu opremu da se presvučemo i mi postajemo vojnici. Država Srbija nas je mobilisala. U Bosni su počinjeni strašni zločini i Tužilaštvo, odnosno Vladimir Vukčević o tome puno zna. Taj naš 37. odred bio je i u BiH.”

Na pitanje koji su bili njegovi glavni zadaci Stojanović kaže – “uništiti živu silu” i dodaje:

“Postoji jedna masovna grobnica u kojoj se nalazi između 1.000 i 2.000 muslimana, u čijoj likvidaciji su učestvovali policajci iz Policijske uprave Leskovac, angažovani u 37. odredu. Grobnica još nije otkrivena a nalazi se u istočnoj Bosni. Srbijansko tužilaštvo jako dobro zna gde se nalazi. Kako ne bi znali kada je preko noći došla komanda da se u tajnosti upute rovokopači, da se iskopa velika jama i da se kamionima dovezu leševi. Tela muslimana su noću dovezena i položena u tu jamu, preko njih je bačena zemlja pa je onda išao drugi red leševa I tako redom. To su sve žene, deca i starci, koji su bili nemoćni da pruže bilo kakav otpor. Grobnica Tomašica kod Prijedora biće mala u odnosu na ovu kada se otkrije. Ja bih rado rekao gde se nalazi, ali vidite kakva opstrukcija postoji kod našeg Tužilaštva, a smatram da ništa bolja situacija nije ni kod vas”.

Na pitanje šta bi ga motivisalo da otkrije lokaciju masovne grobnice, Stojanović kaže:

“Da dobijem azil u nekoj evropskoj zemlji, jer ovde je moj život postao nemoguć. Sve što kažem obije mi se o glavu. Poznajem kolege koje su stavljale leševe na kamione. Oni su bili spremni da svedoče o tome, ali su odustali kada su videli šta se dogodilo meni i ostalim svedocima. Moj kolega policajac Jovan Golubović bio je prisutan u nekoliko navrata u Bosni, video je gde su ljudi zakopani, on je o tome govorio u Haškom tribunalu, međutim, niko nije hteo da ga sasluša, rekli su – to nas ne zanima. E, to meni najteže pada. Evo mi sada razgovaramo. Vi će te u Slobodnoj Bosni objaviti sve šta sam rekao, ali posle toga se ništa neće desiti. Što kažu po onoj narodnoj – ‘ pas laje, a vetar nosi’. Dakle, niko ništa ne poduzima”.

Stojanović kaže da su svi oni koji su počinili monstruozne ratne zločine u Bosni i na Kosovu zbrinuti od države Srbije.

“Devedeset posto zločinaca normalno živi i radi, i niko im ne može ništa.Većina njih nalazi se u Žandarmeriji, neki su instruktori u Specijalnoj antiterorističkoj jedinici (SAJ). Svi su zbrinuti i u proseku imaju platu od oko 1.000 eura. Žandarmerija je inače elitna jedinica za ubistva i likvidiranje mirnih građana. Pre mesec dana u Nišu su ubili zlatara. Dugo su mu uzimali reket i na kraju ga ubili. I u Beogradu rade isto, reketiraju i maltretiraju ljude. U svim tim jedinicama su i Srbi iz Bosne i Hercegovine koji su izbegli u Srbiju. Oni se međusobno čuvaju da ne bi procurila tajna kako su ubijali, pljačkali i krali. Ljudi su se na Kosovo neverovatno obogatili od pljački. Među njima i policajci, a pogotovo ljudi iz linije komandne odgovornosti”, kazao je Stojanović za Slobodnu Bosnu.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Nov 28, 2013 8:39 am

Anketa u Nemačkoj: "Treba li vratiti ove Bosance odakle su došli?"

- 18%-Da, ovdje im nije mjesto.
- 5%-Ne, dobri su to ljudi.
- 77%-Neka nas!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Dec 19, 2013 12:11 am

smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: 

[img]BOSNA I BOSANCI - Page 5 Jprk [/img]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Jan 17, 2014 10:30 pm

BOSNA I BOSANCI - Page 5 N5ea

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Jan 17, 2014 10:36 pm

Dobro je nema nigde Glamoca  smehsmeh 

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Bayu











[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyNed Jan 19, 2014 4:26 pm

Ah politicarU rasni!

U Bosnu stigao prvi arapski emigrant. Pratnju mu čine neizbježne pi*da-hanume.
……………..
Milorad Dodik: "U Bosni i Hercegovini se radi na islamizaciji društva. Postoje ozbiljni projekti da se iz islamskog svijeta u BiH naseli između 300.000 i 500.000 ljudi koji bi mogli da promijene sliku BiH. Postoji tačan plan i tu bi dolazio najniži sloj iz arapskog svijeta."

PrepisaTo sa bloga:)))))))))))))))))
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Jan 29, 2014 1:15 pm

- Koliko ima država u Europi?
Odgovor: - Tri.
Pitanje: - A koje su to tri?
Odgovor: - Europska unija, kandidati za Europsku uniju i Bosna.

 smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Jan 30, 2014 8:18 pm



Ma kakve skije, sanke ...
Bosna je to bato!  smehsmeh 











Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Jan 31, 2014 6:04 am


BOSNA I BOSANCI - Page 5 Vezd











[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Jan 31, 2014 6:11 am

A svi skacu na glavu , sto je sigurno sigurno je  smehsmeh  odlicni su 'ebes Grindelvald .










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Jan 31, 2014 12:51 pm

[img]BOSNA I BOSANCI - Page 5 E4rs [/img]
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyUto Feb 04, 2014 12:17 pm

Došao neki tip iz Srbije u Sarajevo i sjeo u caffe bar. Dođe ubrzo konobar:

- Što ćeš?
- Kafu, molim.
- Nema.
- Pa dobro, onda kavu, molim.
- Nema.
- A jednu kahvu, možda?
- Čovječe božji, nema vode!

 smehsmeh smehsmeh smehsmeh smehsmeh smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Feb 05, 2014 7:35 pm

Demonstracije u Tuzli. Ugusene silom.

E moja Bosno, fuj.



Neredi u Tuzli pod kontrolom: Uhapšene 22 osobe, policajci povrijedili dječaka koji se vraćao iz škole!



Neredi u Tuzli su pod kontrolom i uspostavljen je saobraćaj koji je bio prekinut, potvrdio je Agenciji Fena glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona Izudin Šarić.



Prema posljednjim informacijama, dodao je on, do sada su uhapšene 22 osoba koje su, prema procjeni policije remetile javni red i mir.


- Povrijeđeno je i pet policajaca, od toga su dvojica zadobila teže povrede – naveo je Šarić i dodao da je dosta službenih i privatnih vozila oštećeno. U međuvremenu je premijer TK-a Sead Čaušević je napustio zgradu na bočni izlaz u pratnji policije. U neredima je povrijeđen dječak, a njegov otac Asmir Kahrimanović izjavio je novinarima da se njegov sin u tom trenutku vraćao iz škole. On je kazao da su dječaka udarali pripadnici policije i da ne zna gdje se sada nalazi.

Kako javlja dopisnica Fene iz Tuzle, zgradu Vlade Tuzlanskog kantona u ovom trenutku osigurava veliki broj pripadnika policije, koji demonstrantima onemogućavaju pristup zgradi.



Prema posljednjim informacijama u Hitnu službu Doma zdravlja Tuzla do sada je primjeno 18 povrijeđenih osoba, potvrdio je za Fenu glasnogovornik Doma zdravlja Tuzla Adis Nišić.

On je naglasio da povrijeđene osobe uglavnom imaju lakše do srednje lakše povrede koje su nanijete čvrstim predmetom, najvjerovatnije kamenicama.

- Također smo primili i dva policajca kojima su utvrđene kontuzije, odnosno blagi prijelomi. Oni su upućeni u Univerzitetski klinički centar Tuzla – naveo je Nišić.

Protesti su počeli jutros kada su predstavnici sindikalnih organizacija nekadašnjih privrednih giganata fabrika Dita, Konjuh, Guming, Polihem i Poliolchem, Facebook grupa “50.000 ljudi na ulice za bolje sutra”, predstavnici Udruženja nezaposlenih TK-a, te brojni penzioneri i građani, blokirali prilaze Sudu i Tužilaštvu Tuzlanskog kantona.

Kasnije su proteste nastavili ispred Vlade TK-a da bi izrazili nezadovoljstvo trenutnom situacijom u Kantonu. Demonstranti su u jednom trenutku zdradu gađali kamenjem i jajima.

U jednom trenutku učesnici protesta su upali i u zgradu Vlade zbog čega su intervenirali pripadnici policije, a tom prilikom je povrijeđen kamerman RTV Slon iz Tuzle.

Predstavnicima radnika obećan je sastanak s premijerom TK-a Seadom Čauševićem, ali u ovom trenutku još nema zvanične potvrde o održavanju spomenutog sastanka.

Spasite firme

- Vrijeme je da se prestane s uništavanjem dobara ove zemlje, krađom imovine i da se omogući posebno mladima da rade i žive od svog rada, a ne od milostinje – izjavio je pokretač Facebook grupe “50.000 ljudi na ulice za bolje sutra” Edin Širanović. Od Vlade TK-a radnici traže isplatu jednokratne novčane pomoći u iznosu od 500 KM, uvezivanje radnog staža i osiguranje prava na liječenje.

- Naši zahtjevi su da se spasu firme koje se još mogu spasiti, ove firme koje se ne mogu spasiti da se radnicima uveže radni staž, te da se ministrima u Vladi TK-a smanje plaće i da se penzije ne povećavaju linearno – izjavila je diplomirana socijalna radnica Denisa Ćeramović. Na stotine okupljenih demostranata ispred Vlade TK-a, proteste najavljuju i u ostalim gradovima Bosne i Hercegovine.

U međuvremenu, Vlada Tuzlanskog kantona saopćila je da je svjesna problema s kojima se suočavaju radnici fabrika Dita, Konjuh, Polihem i Poliolchem te da je kao i dosad spremna na dijalog. Podsjeća, međutim, da je rješavanje ove dugogodišnje problematike potrebno pokrenuti u okviru Ekonomsko-socijalnog vijeća u kojem ravnopravno učestvuju predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade TK-a. Kroz zaključke ovog tijela, Vlada Tuzlanskog kantona će preuzeti rješavanje onog dijela zahtjeva koje objektivno i zakonski može i smije riješiti, saopćeno je iz Ureda za zajedničke poslove kantonalnih organa Tuzlanskog kantona.

Budući da se Kantonalni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH za Tuzlanski kanton “ogradio” od istupa i aktivnosti pojedinca i grupa, Vlada TK-a poziva nezadovoljne radnike da svoje aktivnosti i ostvarenje svojih prava traže putem institucija sistema sindikalnog organizovanja i djelovanja s kojima Vlada ima kontinuirano dobru saradnju, prenosi Fena.



Pendrekom po glavi

Kamerman RTV Slon iz Tuzle Branislav Pavičić povrijeđen je danas prilikom obavljanja redovnih redakcijskih zadataka u zgradi Vlade Tuzlanskog kantona. Kako je saopćeno iz redakcije RTV Slon, ekipa je pratila proteste nezadovoljnih radnika i nezaposlenih te kada je probijen policijski kordon, kamerman je ušao u zgradu kako bi snimio radnike.



-Ulaskom u zgradu, pripadnik MUP-a TK koji je radio na obezbjeđenju udario ga je pendrekom u predjelu glave – navode u RTV Slon.

Podsjećaju da je kamerman imao sve službene oznake na sebi i službenu opremu kojom je snimao.

U RTV Slon navode da će se o cijelom događaju tražiti službena zabilješka, a policajac će biti prijavljen Jedinici za profesionalne standarde MUP-a TK.

-Današnji događaj još je jedna statistika više u broju povrijeđenih novinara i kamermana prilikom obavljanja redovnih zadataka. Uvrijeđeni današnjim incidentom, podsjećamo da nismo televizija niti jednog političkog režima i godinama savjesno i transparentno obavljamo svoj posao u korist građana – navodi u saopćenju redakcija RTV Slon iz Tuzle.

Saopćenje Vlade

U cilju informisanja javnosti, Vlada Tuzlanskog kantona oglasila se saopćenjem za javnost u kojem, kako navodi, predočava činjenice o firmama čiji radnici danas protestvuju pred Vladom Tuzlanskog kantona.

Sav državni kapital fabrike deterdženata “Dita” (59 posto ukupnog kapitala) kupili su radnici “Dite” u junu 2002. godine. U oktobru 2005. Kantonalna agencija za privatizaciju potvrdila je da su kupci fabrike (radnici) ispunili ugovorne obaveze, čime su sve ingerencije vlasnika preduzeća prestale biti državne, i postale privatne. Kasnije su svoje dionice radnici prodali preduzeću “Lora” iz Sarajeva, koje je krajem prošle godine pokrenulo predstečajni postupak, navodi se u saopćenju.

Godine 2000. 942 radnika “Konjuha” otkupili su od države 51 posto kapitala, a javnim upisom dionica privatizovano je preostalih 49 posto kapitala, te od maja 2002. “Konjuh” je registrovan i posluje sa 100 posto privatnog kapitala. “Resod – Guming”, preduzeće nastalo integracijom državnog preduzeća “Guming” i privatnog preduzeća “Resod Derventa”, od 1999. godine je prestalo sa radom. Od tada do danas vodi se istovremeno nekoliko sudskih sporova o vlasničkim udjelima. Radnici su jula 2010. godine pokrenuli stečajni postupak, koji još traje.

Kako se navodi u saopćenju, “Polihem” je 2000. godine privatizovala Federalna agencija za privatizaciju. Društvo je od 2002. godine u stečaju. Stečajni upravnik d.d. “Polihem” pokrenuo je projekat izdvajanja i obnove dijela proizvodnih postrojenja “Polihema” u funkcionalnu proizvodnu cjelinu. Vlada Kantona podržala je ovaj projekat sa 1.060.000 KM nepovratnih sredstava. Pogon je 2006. godine prodat firmi “Organika – Trade” SA iz Poljske i registrovan kao D.o.o. “Poliolchem”, Tuzla, sa 250 radnika.

-Od 2008. godine radnici pokreću sudske sporove za zaštitu svojih prava, i od 200 sporova u njihovu korist presuđeno je u preko 150 predmeta, ali sudovi do sada nisu izvršili ni jednu svoju presudu.
Iz navedenih činjenica očito je da su Vladi Tuzlanskog kantona vezane ruke za rješavanje problema radnika ovih preduzeća – ističu u Vladi TK.


Dodaje se da sudovi vode stečajeve, i sudovi donose i izvršavaju presude. Unatoč tome, Vlada je spremna uključiti se u traženje rješenja, poštujući načela socijalne osjetljivosti ali i pravne države.

-Od jutros smo više puta pozvali na razgovor predstavnike radnika ovih preduzeća. Međutim oni traže da Vlada primi desetine predstavnika. Tu nema razgovora – navodi se u saopćenju Vlade Tuzlanskog kantona.













Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptySre Feb 05, 2014 7:49 pm

Naprijed Bosanci,konacno se neko trgnuo i odlucio da mjenja stanje u drzavi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Feb 06, 2014 5:20 pm

Zakuhava se ozbiljno! Gradovi jedan po jedan ustaju polako:)

Ovo je jedan djecak postavio na fb, nasmijala sam se, al pametno dijete:)

EK-----------Važno znati SAVJETI ZA NOVE DEMOSTRANTE
Kaciga od motora je jača kaciga od policiske i bolje je zastićena

1) oko vrata uvjek imajte gask masku ili maramu običnu kapi za oci u unutrašnjem dzepu kapajte kad upadate u područje sa suzavcem

2) na sebe obucite nešto od kože u jakine od vanjskih dzepova stvaljajte živi kreč u prahu (građevinski) policiska maska ne prekriva dojni dio lica i bradu kreča uzimajte malo u šaku i bacajte na policajca tako da mu gađate gornji dio prsa, prah pogađa oci i dišne puteve gore je o d suzavca

3) palice od drveta vežite za ruku da ne izgubite

4) nikad ne napuštajte kolonu uvjek se borite u grupi od 10 do 15 napadajte prvo policajce koji su agresivniji i poicajce koji imaju naradzaste rusake tosu policajci sa tekucim suzavcem imajte zastitne naocale koje zatvarau oči .
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyČet Feb 06, 2014 7:30 pm



 jwwwwww 











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 7:01 pm

Narod  u Bosni pokazuje da mu je dosta bede ,politike i naročito -NACIONALISTA .  top88 


Gore zgrade lokalnih vlada u više gradova  ,a izgleda i "federacijska" u Sarajevu ,koliko razumeh u poslednjim vestima .
A sve je krenulo odavde :

BOSNA I BOSANCI - Page 5 432539_aldin-siranovic-foto-facebook_f

Narod Bosne pokazuje OTPOR i jedinstvo -bravo ,Bosanci !

Evo slike demonstranata iz Jajca .

Demonstranti u Jajcu povezali srpsku, hrvatsku i bosansku zastavu

| 07. 02. 2014. - 16:24h | 
Demonstranti, koji protestuju u Jajcu dok se dešavaju nemiri širom čitave Bosne, povezali su srpsku, hrvatsku i bosansku zastavu.

BOSNA I BOSANCI - Page 5 432525_zastave-foto-klix.ba_ff
Foto: Klix.ba
Na slici, koju je objavio portal Klix.ba se vidi kako demonstranti poziraju zajedno sa zastavom.










BOSNA I BOSANCI - Page 5 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
dusicaa
الحالم الأبدي
dusicaa


Location : Tamo gde Dunav ljubi nebo :)
Datum upisa : 02.12.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 7:33 pm

Ovo je čovek koji je zapalio Bosnu
 
Aldin Širanović, vođa Fejsbuk grupe „Udar“ jedan je od ljudi koji je “zapalio” Bosnu i Hercegovinu.
 
BOSNA I BOSANCI - Page 5 432539_aldin-siranovic-foto-facebook_f
Širanovićeva Fejsbuk strana
 
BOSNA I BOSANCI - Page 5 432532_aldin-siranovic-foto-dnevni-avaz_f
Aldin Širanović
 
[You must be registered and logged in to see this link.] je %C4%8Dovek koji je zapalio Bosnu] [/url] link
 
_____________________
_____________________
 
Da li ce se naci jedan slican, da pokrene Srbiju ????
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 8:41 pm

BOSNA DA PROSTIŠ JEDNA ZEMLJA IMADE …
(Mak Dizdar)


Pitao jednom tako jednog vrli pitac neki

A kto je ta, a što je ta, da prostiš,

Odakle je ta Bosna rekti.

A zapitan odgovor njemu tad hitar dade

Bosna da prostiš jedna zemlja imade

I posna i bosa da prostiš

I hladna i gladna

I ktomu još da prostiš

Prkosna od sna

E ako sam ikad osjecala ponos i pripadnost,onda sam to danas...naprijed Bosno moja...takva prkosna od sna.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne
podbarac


Godina : 68
Location : Novi Sad
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 9:17 pm


BOSNA I HERCEGOVINA

Noćna mora političke elite se dešava - narod se ujedinjuje!
Protesti nezadovoljnih radnika i građana u Tuzli proširili su se i na druge gradove. Svi oni na ulice su izašli jer nemaju od čega da žive.


I dok vlast tvrdi kako su oni izmanipulisani, čime aludira na to da u Bosni i Hercegovini niko ne zna razmišljati kao pojedinac nego kao stado kojem treba čoban, analitičari ocjenjuju da ovakve izjave predstavljaju strah postojećih vlasti. Njih brine da se socijalni bunt ne proširi, čime će priča o navodnoj nacionalnoj ugroženosti pasti u vodu, a time i oni koji je plasiraju više od 20 godina.

* ajd da jednom i Bosni svane pa nek ide sve niz vodu










[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★
bosankaa


Godina : 42
Datum upisa : 17.02.2010

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 9:57 pm












Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 10:06 pm

Je, sto vise gledam, vise mi smrdi na tor stvarno. Grupica idiota pokrene paljenje zgrada, umjesto da mirno sklone smrad iz fotelja.

A u tom onaj sumar sjedi i objasnjava kako se boji "da se stanje iz ocigledno problematicne Federacije ne prosisri na prosperativnu Sumsku", odoh lijepo da se ranim tupim nozem.

Iskreno se nadam da narod nije jedno veliko govedo, taman fajn spremno za mesnicu.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 10:25 pm

:heart1: 

Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava
cojle


Location : Kumova slama
Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 10:53 pm

dusicaa ::
Ovo je čovek koji je zapalio Bosnu
 

Da se pomogne. Sve što treba. smehsmeh :rlol: 











Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyPet Feb 07, 2014 10:57 pm

cojle ::
dusicaa ::
Ovo je čovek koji je zapalio Bosnu
 

Da se pomogne. Sve što treba. smehsmeh :rlol: 

Preklinjaces jadan da ti damo ponovo pasos, suti!  smehsmeh :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: :rlol: 
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyNed Feb 09, 2014 1:49 pm

Evo šta je poručio čovjek na čijem je autu razbijeno staklo:

(from Muharem): Draga omladino, neko mi je razbio kamenom staklo na autu, koje je bilo kod Doma Zdravlja. HALALOSUM! NEKA STE! Popraviće Muharem, al ne odustajte od sebe, ni od svojih prava! Ne dajte im da vas varaju kao što su mene izvarali! Imate punu podršku od mene i od svih građana BiH!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyNed Feb 09, 2014 1:51 pm

Izvjestaj porodilista u Sarajevu
Nocas rodjene 3 bebe
2 huligana i 1 huliganka
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
AstrinaKomsinica


Location : Daleko
Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 EmptyNed Feb 09, 2014 4:09 pm



 top88 
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   BOSNA I BOSANCI - Page 5 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
BOSNA I BOSANCI
Nazad na vrh 
Strana 5 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeći
 Similar topics
-
» Bosna bez viza?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: BOSNA i HERCEGOVINA-
Skoči na: