DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Govori srpski da te ceo svet razume BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
Govori srpski da te ceo svet razume BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Govori srpski da te ceo svet razume

Ići dole 
+3
Astra
daljinski
Danubius
7 posters
AutorPoruka
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 06, 2015 1:03 pm

Na ovu temu me je podstakao članak u Blicu. Pretpostavljam da je ovo zvanično saopštenje sponzora Sabora u Guči - Apatinske pivare.

Kada-iz-Jelen-frizidera-izadje-Guca link

Sviđa mi se ono što je Apatinska pivara pripremila kao iznenađenja za posetioce Sabora. Radujem se što promovišu akciju Čep za hendikep (ima tema na Forumu, pogledajte) ... Ono što mi smeta je nepoznavanje maternjeg jezika njihovog PR tima ili marketing odeljenja ili ko je već ovo saopštenje spremio i pustio u javnost.

"Ovaj video na originalan način poručuje svima da posete Sabor trubača u Guči, a pored brojnih koncerata i dešavanja u okviru 55. Dragačevskog sabora, kao pravi domaćin manifestacije, Jelen pivo je pripremilo brojne zanimljive aktivacije kojima će dodatno zabaviti, ali i edukovati posetioce. "

Ovo boldovano je ono što me je nateralo da otvorim ovu temu. Šta su to AKTIVACIJE??? Nije mi pri ruci Vujaklija ali onako kako me sećanje služi sigurno nije neka "igrica" na nekom vašaru.

Mogu da se kladim da je na nekom predmetu na "marketingima" neka engleska definicija prevedena bukvalno. Bez ulaženja u smisao ili stvarno značenje u srpskom jeziku.

Da se razumemo, nemam ništa protiv stranih reči, kao ni protiv tvorbe novih u mom maternjem, srpskom. Jezik je živa stvar, neki izrazi i reči umiru jer više nema potrebe za njima. Nove eči se rađaju s pojavama novih tehnologija. Ali žestoki sam protivnik uvođenja reči koje nemaju nikakvog smisla ni značenja u rečenici. Samo zato jer neko nije naučio ni svoj maternji niti engleski jezik. Prevođenje je zanat koji se uči godinama i ne treba ga prepustiti svakom. Zanimljive aktivacije su baš zgodan primer.

Takođe na kraju članka je AGENDA. Po onome što sledi iza toga to je RASPORED DEŠAVANJA.

Ne znam zašto mi se čini da čujem Steriju kako se smejulji i šapuće - Komifo Femo, komifo.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 06, 2015 1:28 pm

ZoxZoja ::


Takođe na kraju članka je AGENDA. Po onome što sledi iza toga to je RASPORED DEŠAVANJA.

Ne znam zašto mi se čini da čujem Steriju kako se smejulji i šapuće - Komifo Femo, komifo.
Evo šta kaže sajt pod nazivom "Značenje srpskih reči" 
[You must be registered and logged in to see this link.]

АГЕНДА?

Šta znači AGENDA?
» agenda • ženski rod Dnevnik, beležnik; spisak stvari koje treba obaviti; knjiga koja sadrži bogoslužbene obrede evangelističke crkve, zbornik propisa koji se odnose na vršenje službe božije. 
zraz AGENDA se sastoji iz 6 karaktera što je za 2.8 manje od prosečne srpske reči. Sadrži 3 (50%) samoglasnika, što je za 7.2 procenata više od prosek


Po Викиречник (u )reč je latinskog porekla i znači -posao . 

Aktivacija pak......

Šta znači AKTIVACIJA?
» aktivacija • ženski rod U hemiji: (hemijskoj kinetici); prelazak molekula iz neaktivnog stanja u stanje sa povećanom energijom dovoljnom za izazivanje hemijskih promena. 
U fizici: proizvođenje radioaktivnih jezgara bombardovanjem neutronima ili drugim česticama. 

Ima mišljenja koje meni malkice zvuče "novosrpski" Aktivacija bi bila "prorada" .

Ali obe reči nekako nisu rečene u tom tekstu u očekivanom kontekstu ,te zaista ne znam šta nameravaju sa "Jelenkom" . 
A sad mi je po agendi da izvršim  aktivaciju jedne konzerve "Jelen Cool" .  :948208144:










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
daljinski

daljinski


Godina : 61
Location : Schweiz
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 06, 2015 7:58 pm

Vlasnik pivare je Molson Coors Europa.....sto se cudite sto neznaju srpski. I oni Srbi sto rade unutra primorani su da zaborave materinji jezik
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 06, 2015 8:45 pm

Vlasnik pivare nema nikakve veze s tim što urednik novina nije pročitao tekst i zapitao se šta je to što je pročitao. Vlasnik Pivare bi trebao da proveri kakvi ljudi rade za njega da jednog dana B E N Z I N ne pročitaju kao VODA. I ne naprave neki bada-BUM.

Nisam jezički čistunac. Nisam čak ni pristalica teze da je srpski savršen, ni da ga je Vukova reforma učinila takvom. Ali ovolika količina ekementarne nepismenosti i nepoznavanja sopstvenog jezika kakva se u zadnjih nekoliko godina praktikuje u raznim sferama javnog života je više nego zabrinjavajuć. Što nam deca više uče gramatiku u školama izlaze sve nepismenija iz iste. Mogli bismo da popričamo o tome šta rade recezenti udžbenika kojima promiču ovakve greške kao što je aktivacija u smislu društvena igrica, zanimacija za posetioce na vašaru. I Agenda umesto rasporeda.

Pored Nušića i Domanovića koji i mtrvi umiru od zavisti gledajući satiru u kojoj živimo (odsek Narodna skupština - poslanik Babić) sad i Sterija počinje da oseća zavist i ljubomoru šta su nove Feme u stanju da nalupetaju (pokušati čitati neko od sočinjenija M. Mateus recimo).










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyPet Avg 07, 2015 9:55 am

ZoxZoja ::


Pored Nušića i Domanovića koji i mtrvi umiru od zavisti gledajući satiru u kojoj živimo (odsek Narodna skupština - poslanik Babić) sad i Sterija počinje da oseća zavist i ljubomoru šta su nove Feme u stanju da nalupetaju (pokušati čitati neko od sočinjenija M. Mateus recimo).
Apropo teme ...koliko ima "englezisanja" kod raznih PR "privrednih subjekata" ,toliko ima i" branioca kirilice ",a i jedni i drugi su poprilično smešni sa svojim  lupetanjima ,bar nama koji smo učili srpsko-hrvatski ,a poznajemo i srpski (a bogami i koji" stranI" jezik,i malkice i nacionalne istorije ) 
 Koliko puta ste mogli po društvenim mrežama da pročitate ovakve stvari? 

НЕЗНАМ ДА ЛИ САМ ВАМ ТО РЕКАО, АЛИ ЈА ВОЛИМ СРБИЈУ ВИШЕ ОД СВЕГА НА СВЕТУ. И НЕРАЗУМЕМ ЗАШТО СВИ НЕ ПИШЕТЕ ЛЕПИМ СРБСКИМ ПИСМОМ, ЈА НЕ ЋУ ДА ПИШЕМ ИСТО КО ХРВАТИ И СЛОВЕНЦИ. КАЖУ МИ ДА САМ НЕ ПИСМЕН, АЛИ ТАКО СУ ГОВОРИЛИ И ВОЈВОДИ ВОЈИ ПА ЈЕ ОН РАЗБУЦО ХАГ! ЈЕР СТЕ ВИДЕЛИ КАКО ГА САД НЕЗОВУ???


Ovima bi na "javni nabavci "mogli da nabave i koji udžbenik gramatike za niže razrede osnovne škole ,ne bi li se telepromtovali u bar "osnovno obrazovane" .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyPet Avg 07, 2015 6:24 pm

Šefe malo si skrenuo sa teme. Elementarna nepismenost koja se čita po net portalima odsek "komentari na dnevne vesti" jeste zabrinjavajuća. Ali ne toliko koliko je to kod onih koji su nosioci javne reči (novinari, nazovi pisci, razne PR službe) dakle ljudi koji bi trebalo da imaju više ili visoko obrazovanje i da maternji jezik poznaju natprosečno jer on im je alat kojim 'leba i nuzLeba zarađuju.

Evo danas, otegao se red u banci, dosadno jer nemam sa kim da pričam, telefon mi mobilni "alo Požega" pa ne mogu na Forum preko njega ... kud ću šta ću kratim vreme čitajući reklame i obaveštenja okačena okolo. Pažnju mi privuče nešto što menja čuvenu "Knjigu utisaka". Mož' da popunite odmah na onom šarenom papiriću i ubacite u kutiju (ista istacka kao glasačke samo malo manja). Mož' da to odradite elektronski. A sve to čita i po tome platu zarađuje neko u nečemu što se zove - ODELJENJE ZA UPRAVLJANJE ZADOVOLJSTVOM KORISNIKA.

E pa volela bih da znam kako to tamo neko "upravlja" mojim zadovoljstvom. Otprilike imam predstavu šta bi to trebalo da bude ali im je ime rogobatno i smešno.

Ovakve stvari bi u Francuskoj recimo pokrenule Akademiju nauka (ili kako se već to kod njih zove) a kod nas prolazi ladno. Čak postoji velika verovatnoća da ovakvi kao ja budu proglašeni picajzlama kojima sve smeta i koji traže dlaku u jajetu.











Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyPet Avg 07, 2015 8:27 pm

ZoxZoja ::
. A sve to čita i po tome platu zarađuje neko u nečemu što se zove - ODELJENJE ZA UPRAVLJANJE ZADOVOLJSTVOM KORISNIKA.


Takve stvari se dešavaju počešće ,recimo ta banka ,ako je "Vojvođanska",ona  je sada grčko vlasništvo . Oni su sa sobom doneli svoju terminologiju i nomenklaturu ,i sistematizaciju  radnih mesta ,i neki naš ovdašnji "referent"(koji ima sad novu "titulu" )  onda to "GoogleTranslatuje" ,zato imamo te rogobatije . 
Za neke stvari i nemamo dovoljno "otmene" reči u srpskom jeziku .
Probaj nekom PR da kažeš da je "glasnogovornik" ,i da izostaviš iz titule "menadžer" ? 
On ti je PR Mendžer -na srpskom ,tačka . Bavi se "odnosima sa javnošću" . Tako da ,od kada se približavamo Evropi , imamo "menadžmente" ,više se ne ide na "radne sastanke" ,nego na "brifinge ",pozivamo se na razne  "evente" ,pazarimo u šoping -centrima ,i gledamo u bilbordove , što jeste "englezisanje" ,ali to bar razumemo ,jer se toliko ponavljalo ,da je ušlo u "srpski" jezik. 
Dakle ,ovo na čega ukazuješ je "gubljenje u prevodu" ,tj ,bukvalno prevođenje bez znanja engleskog jezika ,i bez ikakve želje da se "prevede " tako da ne zvuči bez veze na srpskom .  
Kad se negde zaposliš ,ne ideš u "kadrovsko" ili "personalno" odeljenje -nego ideš u "odeljenje za ljudske resurse" ,što jeste još jedan bukvalni prevod . Proizvodnja ,prodaja , distribucija ,usluge ,veleprodaja , čime god da se baviš ,u Srbiji znači da imaš svoj "biznis",sve je obuhvaćeno tom rečju . 
Ne kažem da nije lepše reći "toalet" nego klozet ,ili da treba inzistirati na "našim rečima" (kao što to rade u Hrvatskoj ,pa mnoge stvari bukvalno smešno zvuče) ali neke formulacije kao ova tvoja ,sa "zadovoljstvom korisnika" ,zaista su nakaradne .
Takvih formulacija se moglo naći i na zvaničnom sajtu Vlade Republike Srbije ,što je zaista sramota .










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Avg 08, 2015 1:05 am

da li je ovo lapsus mozga ili nesto drugo

Sirijski opservatorij za ljudska prava izvijestio je da je ISIL oteo najmanje 230 ljudi, uključujući 60 kršćana." - Je li ovo dokaz da kršćani nisu ljudi?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Avg 08, 2015 1:14 am

To je baš to o čemu ja pričam. Opservatorija je zgrada (institucija) iz koje se radi posmatranje neba. Grubo rečeno. Verovatno je neki komitet, služba ili šta već nadležno u Siriji dalo dotično saopštenje a neki "poznavalac" engleskog ga preveo doslovno. Moja pretpostavka da je Institut za opservacije (istraživanja/posmatranja) pravi prevod.

Ovo za ljude i hrišćane je kao kad su neke novine objavile da su se Šeik i njegova supruga posle dvoje dece obradovali sinu. Sad dal' sinovi nisu deca ili se sinovima više raduju od dece ko će ih znati.

Prevodilaštvo je zanat i to težak zanat koji zahteva perfektno poznavanje i jezika sa kog prevodiš i svog maternjeg. Nije dovoljno samo završiti početni kurs i biti "prevodilac". Poznavanje stručne terminologije je tek pipav teren. Tu prevodilac mora da sarađuje i sa stručnjacima iz oblasti koju prevodi.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Okt 15, 2016 1:59 pm

Slušajte ovoga ,ovaj je direktor firme 

[You must be registered and logged in to see this link.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sanjalica.ns
Explorer Of Dreams
sanjalica.ns


Datum upisa : 06.01.2010

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Okt 15, 2016 2:04 pm

Jooooj, gledala sam neki klip sa ovom budalom još pre nekih godinu dana. Sadeo lik u kancelariji i davao intervju u vezi poslovanja, ....užas blagi kako se izražava...kao da je juče odkojekuda stigao u Srbiju trtrr smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Okt 15, 2016 2:07 pm

sanjalica.ns ::
Jooooj, gledala sam neki klip sa ovom budalom još pre nekih godinu dana. Sadeo lik u kancelariji i davao  intervju u vezi poslovanja, ....užas blagi kako se izražava...kao da je juče odkojekuda stigao u Srbiju trtrr smehsmeh
Nije taj jedini takav direktor . 
Još je svojevremeno Slatka stavila svoga ,strašno . 
Ja lično znam jednoga koji kaže "Pozvat sam na jednu večeru ....."










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Okt 15, 2016 2:14 pm

Danubius ::
Slušajte ovoga ,ovaj je direktor firme 

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ovaj je samo malo nedošlifovan da ne kažem glup mada deluje simpatično čak. Govori prostonarodnim govorom koji je pola svetlosne godine udaljen od književnog. To što ovakav neko ima javnu funkciju je za neku drugu temu. Mada ako ostvaruje rezultate nek se "frlja s padeži" koliko hoće, mada sumLJam u tako nešto. Šefe nemoj da mi slučajno a ni namerno ovde raspredaš čiji je kadar i tako to.













Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
sanjalica.ns
Explorer Of Dreams
sanjalica.ns


Datum upisa : 06.01.2010

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Okt 15, 2016 2:18 pm

Danubius ::

Ja lično znam jednoga koji kaže "Pozvat sam na jednu večeru ....."

Da, i ja sam skoro imala priliku da upoznam jednog 'glavonju', čudo božije kakav je to debil od čoveka :brdski2: , al' trenutno imamo koristi od njega pa ćutimo i privatno se družimo trtrr  Jbga, u današnje vreme drugačije ne možeš ako želiš da bar kol'ko tol'ko živiš normalno, na žalost.
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 31, 2017 6:26 pm

Danubius ::
Ja lično znam jednoga koji kaže "Pozvat sam na jednu večeru ....."

Pa šta će kad je pozvat :brdski2: Što si ti ljubomoran smehsmeh smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 31, 2017 7:31 pm

Uvođenje retorike kao izbornog predmeta ili bar kao obaveznog dela maternjeg tj srpskog u Srbiji bi bio potez koji bih pozdravila. Sećam se priča radijskih i televizijskih spikera koji su jednom godišnje išli kod legendarne Drage Jonaš na "proveru" i teško onom ko bi po na "testu". Taj bi eventualno kuvao kafu u Redakciji. Baš kao što je i svaka ozbiljnija novinska redakcija ili izdavačka kuća imala lektora/lektore. Koji su upotrebu padeža po pravilima lokalne čuke dozvoljavalji samo u književnim delima s lokalnom tematikom (Stevan Sremac recimo) ali ne i u ozbiljnim naučnim ili sličnim knjigama/člancima.

Srbija ima ozbiljan problem da nema standardizovan jezik. Da dozvoljava da se upotreba lokalnih dijalekata (i gramatika da tako kažem) na velika vrata uvukla ne samo na televizije već i u najviše državne institucije. Ako se poslanici gađaju padežima (umesto cipelama ko u normalnim demokratijama) zašto bismo očekivali nešto bolje od nekog običnog činovnika?











Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard
Crni Mag
Crni Mag
Black Wizard


Godina : 49
Location : Crne Dveri
Humor : S' vremena na vreme
Datum upisa : 15.12.2016

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyNed Sep 03, 2017 6:49 pm

Kad Zorana Babića skinu sa piDEJEstala, mogli bi da ga dalje proslede bespilotnim vazduPLOHOvom, a možda bi i sam mogao da se telePROMPtuje
Nazad na vrh Ići dole
http://huaweimods.boards.net
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyUto Dec 18, 2018 2:44 pm

Aupićku™ i silovanje isforsiranih hrvatskih prijevoda IT-rječnika, kada ti pri ulasku na stranice koje se bave kulinarstvom iskoči pop-up s tekstom:
- - -
"Coolinarika koristi kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem web pregledniku. Više o kolačićima možete pročitati ovdje. Nastavkom pregleda web stranice Coolinarika.com slažete se s korištenjem kolačića."
- - -
Ma ne trebam nikakve kolačiće, jebli vas kolačići!
Došao sam na Coolinariku pogledati kako da skuvam pasulj sa suvim rebarcima!

Igor Berecki

Ajde kolačići još i nekako odomaćilo se ali onaj deo boljem korisničkom iskustvu. E taman da se pod ruku uhvate s onim našim bankarima koji upravljaju zadovoljstvom korisnika.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySre Feb 20, 2019 2:41 pm

"Na jednoj nacionalnoj tv u emisiji na srpskom jeziku govorila je jedna gospodja i toliko puta je ponovla reč "targetira" da mi se nametnula kao gospodja Targeta. I nebih ja o ovome da mi se ta reč nije svaki put zaglavljivala u mozgu, u krvnim sudovima, u crevima, u bubrezima, bešici pa i niže. Naravno nije ona jedina ali od nekoga sam morao da počnem. I da skratim uz jednu poruku: Pametni ljudi, verujte mi na reč, nećete izgledati pametnije ili obrazovanije ako bez krajnje potrebe koristite strane reči a pogotovo ako ih uklapate u naše gramatičke okvire."

Targetiranje" je glagolski oblik nastao od engleske reči target ili meta. Targetiranje nema neku reč kojom se doslovno prevodi. Ali jezik nam je dovolno bogat da se možemo izraziti i njim bez bespotrebne proizvodnje reči. Uglavnom "targetiranje" kod nas znači crtanje mete na nečijem čelu ili bukvalno poziv na linč.










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Feb 23, 2019 1:07 am

ZoxZoja ::
"Na jednoj nacionalnoj tv u emisiji na srpskom jeziku govorila je jedna gospodja i toliko puta je ponovla reč "targetira"  
Ne znam što te to uzbuđuje ? Pa ti što "targetiraju" idu ne "ivente " (čak kažu i evente) ,kuliraju (cooliraju), selfiraju se , bave se biznis planingom , i-bankingom i sl .Paze na tajminge ,printaju ,bave se P(i)Arom i modelingom . U fulu su ,hejtuju ili lajkuju i tako to .
Potpuno su fensi ,a ipak kežual. I da ne tupim -razumeš poentu.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
ZoxZoja
Stela Polaris
ZoxZoja


Godina : 56
Location : Plava Planeta
Datum upisa : 13.01.2013

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyČet Avg 20, 2020 7:36 am

Ovih dana se razvila diskusija o ekologiji, recikliranju (koja je srpska reč za ovo) i naravno maternjem nam jeziku a u povodu Imlekovog bukvalnog prevoda Tetra pak samoreklame o ambalaži im. Poznavaoci engleskog kažu da ni orginal nije mnogo bolji od prevoda mada je mrvicu razumljiviji.

Sve u svemu kako smo uspeli da rasčivijamo ambalaža se pravi od recikliranog kartoona a moguće je da se za proizvodnju istog koriste namenski gajene šume. Sve u svemu recikliranje nije loša aktivnost dok je se ne dočepaju PR stručnjaci.

[You must be registered and logged in to see this image.]










Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptyNed Dec 13, 2020 1:33 pm

😂Dopune srpskog jezika

 Šaner  Ekskluzivni distributer robe koja je %22ispala iz kamiona%22 u Italiji, Francuskoj, Nemačkoj... 🙃  

Stereo  je kad ti istovremeno %22drže predavanje%22 žena i keva. Ako se uključe i deca i ćale onda je to %22Surround%22.

🙃  Dođem ti  Dužničko-poverilački odnos na kojem počiva srpska privreda. 🙃


 Ikonostas  Mesto gde stoje ikone. Na srpskom - desktop. 🙃

 Nema roaming  Auto koji ne sme preko granice. 🙃

 Hajde poljubi tetu pa će ti teta dati čokoladu  Prvi korak ka prostituciji. 🙃

 Kako znaš da si Srbin?  Popnes se na Ajfelovu kulu i ako je prva stvar koja ti padne na pamet da pljunes sa vrha - onda si sigurno Srbin! 🙃

 Sud  Posle kafane, mesto najmasovnijeg okupljanja komšija i rodbine. 🙃

 Prva linija odbrane  Kad na nekoj proslavi pojedes svo meze, u nadi da će ti to pomoći da se ne napiješ. 🙃

 Samofinansirajuća  Sponzoruša nakon raskida sa dečkom. 🙃

 Pravo luđeg  Osnovno saobraćajno pravilo na kružnim tokovima u našim krajevima. 🙃  

Sve sem ćumura  Odgovor halapljivca na pitanje radnika u ćevabdžinici %22A šta ćemo od priloga u punjenu?%22 🙃

 Novobeogradski čoček  Uđeš u kuhinju, upališ svetlo i pokušaš da zgaziš sve bube. 🙃

 Nikotinski šok  Ustaneš ujutru, skuvaš kafu, otvoriš paklu i shvatiš da ti je neko popušio poslednje dve cigarete. 🙃  

Pop  Čovek čija je profesija da živi od tuđe slave. 🙃

 Radna temperatura  Temperatura sa kojom 'oćeš-nećeš moraš sutra na posao. 🙃

 Bife  Suviše otmen da bi bio kafana, a nedovoljno fensi da bi bio caffe. 🙃

 Srpski feng šui  Kombinovanje nameštaja tako da se ne vidi gde je zid otpao i vlaga povukla.[/img]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Jul 30, 2022 2:09 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nema dalje ludismeh










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Samouka
PrEkoBrojNa
Samouka


Datum upisa : 24.05.2011

Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume EmptySub Jul 30, 2022 4:56 pm

Mislim da se srpski jezik toliko iskvario a inace je bio pun turcizama, germanizma i ostalih jezika  balkanskih osvajaca. Sada je pola engleski sa mesavinom novokomponovanih slengova i kovanica.

Astra likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Govori srpski da te ceo svet razume Empty
PočaljiNaslov: Re: Govori srpski da te ceo svet razume   Govori srpski da te ceo svet razume Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Govori srpski da te ceo svet razume
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» SRPSKI (S)TRIP :))))))
» SRPSKI HOROSKOP
» GUSLE....Srpski mit
» Srpski vladari
» PESAH...ili "PASTVA"(srpski) ..

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: JEZIKOVA JUHA :: ŽARGON/SLENG-
Skoči na: