Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:45 pm
Način podizanja i negovanja bebe sigurno zavisi od ličnosti oba roditelja, od njihovih uzajamnih odnosa i odnosa prema bebi. Ono što je najvažnije za prvu godinu života svake bebe je razumevanje i zadovoljenje svih njenih potreba, podsticanje razvoja svih njenih čula sa mnogo ljubavi i nežnosti.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:47 pm
Kako da izaberete ime za vašu bebu
Biranje imena za dete ponekad može biti zahtevan posao. Ime ostaje zauvek, tako da je potrebno pažljivo doneti odluku o najprikladnijem imenu za sina ili ćerku.
Kada budete počeli da razmišljate o imenu deteta, verovatno ćete čuti brojne predloge rođaka, prijatelja, ili čak komšija. Iako nije loše da budete otvoreni za nove predloge, najvažnije je da odluku o imenu vašeg deteta donesete zajedno sa partnerom.
Odakle krenuti? Tokom trudnoće, počnite da razmatrate moguća imena zajedno sa partnerom, napravite svoju listu omiljenih imena i u nju unosite sva dodatna imena koja vam se svide. Prilikom izbora imena za bebu trebalo bi uzeti u obzir i želje vas, kao i vašeg partnera. Bilo bi dobro da se usaglasite oko toga da li želite da dete nosi ime nekog dragog člana porodice, ili ne. Takođe, vodite računa o tome da detetu ne dajete ime zbog kojeg će mu drugi ljudi tepati na neadekvatan način. Evo nekoliko saveta o pravilnom postupku biranja imena:
• Kako zvuči: Verovatno najvažnija stvar o kojoj treba da razmišljate je kako zvuči neko ime kada ga izgovorite. Da li je melodično? Da li se lepo slaže sa prezimenom? Često se dešava da duža imena zvuče bolje uz kraća prezimena i obrnuto. Ne preporučuje se da detetu date ime koje se završava samoglasnikom ukoliko će mi u prezime početi takođe samoglasnikom. Izbegavajte da detetu date ime koje se rimuje sa prezimenom. I molimo vas, nemojte detetu davati šaljiva imena – imajte na umu da će ga nositi ceo život.
• Unikati: Takozvana “unikatna” imena, imena koja ste sami smislili ili koja su izvedena iz nekih drugih reči nisu baš najbolje rešenje. Zašto? Veoma često takva imena deluju nespretno, teško se izgovaraju, teško pamte i ne određuju identitet osobe na pravi nači.
• Rođaci i prijatelji: Veliki broj roditelja odluči da detetu da ime po deki ili baki, nekom drugom rođaku ili bliskom prijatelju. Na ovaj način lakše ćete se odlučiti za pravo ime, pošto kandidata ima savim dovoljno. Ukoliko želite da detetu date ime po nekom rođaku ili prijatelju, onda to učinite svojevoljno. Nemojte dozvoliti da vam okolina nameće svoja rešenja, makar ona bila i najdobronamernija. Na kraju krajeva, baka Bosiljka je u vreme kada je živela imala ime koje je oslikavalo tadašnje običaje i kulturu. Zapitajte se da li želite takvo ime zbog uspomene na baku ili zato što vam se ono dopada.
• Kumovi: U našem narodu je veoma poštovana tradicija kumstva. U nekim sredinama samo kumovi daju ime detetu, bez obzira na to da li se roditeljima ime posebno dopada. Ukoliko će presudnu ulogu u odabiru imena vašeg deteta imati kumovi, onda bi bilo dobro da im napomenete koja imena su vama draga, a koja nikako ne biste želeli da budu odabrana. I na kraju, zapamtite da su najvažniji kriterijumi u izboru imena za bebu vaš lični osećaj i zajednička odluka vas i vašeg partenra.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:47 pm
Izaberite prava kolica za bebu
Prilikom izbora kolica za bebu, morate voditi računa o tome da ona budu udobna i sigurna za dete, ali isto tako i da vama ne budu previše teška, kabasta i nepraktična za korišćenje. Dobra kolica mogu da se koriste ne samo za jedno, već i za više dece, tako da je poželjno da izaberete zaista kvalitetno i pozdano «prevozno sredstvo» za mališane. Kolica bi trebalo da budu što lakša: preporučujemo vam da izaberete kolica koja sadrže cevi aluminijumskih legura. Imajte na umu da ćete verovatno morati da nosite kolica kada ne radi lift u zgradi, ili ukoliko na ulazu u zgradu ima puno stepenica. Izaberite kolica sa više položaja: naslon sedišta bi trebalo da ima tri ili četiri položaja, od ležećeg do sedećeg. Dobra kolica su ona kod kojih se položaji lako i jednostavno menjaju. Ručka za guranje iz jednog dela: korisno je da kupite kolica sa ručkom za guranje koja je iz jednog dela, jer će vam onda biti mnogo lakše da gurate kolica. Dodatna oprema: poželjno je kupiti kolica kod kojih se sva dodatna oprema - korpa, auto sedište, kapuljača, prekrivač za noge, providna folija (zaštita od vetra i kiše), ravna tenda, mrežica... što jednostavnije montira.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:48 pm
Mali saveti za negu bebe
U najranijem periodu detetovog života povremeno dolazi do nekih neprijatnih i za roditelje uznemiravajućih pojava. Evo nekoliko praktičnih saveta koji će vam pomoći da se izborite sa temenjačom, ojedom, stomačnim grčevima, zapušenim nosićem i temperaturom kod malih beba.
Temenjača Ukoliko beba dobije temenjaču (masne žućkaste naslage na glavi) u podne natopite bebinu kapicu nekim uljem, stavite je bebi na glavu i držite je sve do večeri. Nakon večernjeg kupanja bebi dobro istrljajte glavicu peškirom. Ponavljajte postupak sve dok se temenjača potpuno ne povuče.
Ojed Ako vaša beba »zaradi« neprijatan ojed na guzi predlažemo vam toliko puta isproban metod ozdravljenja: operite bebinu guzu bebi sapunom pre svakog presvlačenja i dobro osušite toplim vazduhom. Osušenu kožu premažite tankim slojem Jekoderm kreme. Budite strpljivi i istrajni u tretiranju ove neprijatne pojave za bebe.
Stomačni grčevi Ukoliko vašu bebu muče grčevi (obično prestaju oko četvrtog meseca) najbolji način na koji joj možete pomoći je da je obaspete nežnošću. Grlite vašu bebu, pevušite joj, privijte je uz vaše telo. Pošto se stomačni grčevi pojavljuju najčešće u popodnevnim i večernjim časovima, pokušajte da ih »preduhitrite« masažom. Namažite ruke bebi uljem, zagrejte ih i kružnim pokretima (u smeru kazaljke na satu) blago masirajte bebin stomačić. Nakon toga dajte bebi da jede i obavezno je podignite da podrigne. Uveče ili tokom noći, ukoliko je potrebno, stavite bebu da leži pored vas. Na našem tržištu u ponudi su i raznovrsni čajevi i sirupi protiv grčeva koji daju dobre rezutate.
Zapušen nosić Ukoliko bebi curi nosić ili je zapušen, najjednostavniji način da joj pomognete je da joj nosić redovno ispirate fiziološkim rastvorom. Ispiranje bi trebalo vršiti nekoliko puta dnevno, pre svakog obroka, a posebno uveče pred spavanje.
Visoka temperatura Ukoliko vaše dete dobije temperaturu, oslobodite ga suvišne odeće i trljajte ga sunđerom nakvašenim mlakom vodom. Prethodno razblažite supenu kašiku kuhinjskog ili jabukovog sirćeta u jednoj litri hladne vode. Sunđerom istrljajte najpre grudi i leđa, a zatim ruke i donji deo tela. Ponavljajte ovaj postupak svakih dva sata. Ukoliko detetu naglo skoči temperatura, do odlaska kod lekara možete mu dati paracetamol ili brufen (u obliku sirupa ili čepića). Mlađe bebe sa visokom temperaturom (preko 38,5 stepeni Celzijusa) odmah odvedite kod pedijatra. Deci sve do 14. godina starosti nikada nemojte davati aspirin jer može imati vrlo opasne posledice po njihovo zdravlje.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:48 pm
Zašto moja beba plače
Beba kada plače, ne uznemirava samo sebe, već i svoje roditelje. Roditelji koji su suočeni sa plačom bebe često su skloni da pomisle da je njihovo dete tužno ili nesrećno, misleći da čine nešto pogrešno. Ako spadate u ovu kategoriju roditelja, nemojte brinuti. Za početak preispitajte da li postoji bilo koji objektivan razlog (glad, potreba za snom, pune pelene ili čak dosada) zbog kojeg vaše dete plače. Zatim proverite da li bebu muče grčevi ili možda sumnjate na urinarnu infekciju, zapaljenje uva, dečiju kilu ili možda čak alergiju. Dojena deca često mogu da reaguju na promenu majčine hrane, samim tim i kvaliteta mleka, zbog previše kafe ili začinjene hrane koju majka unosi. Bebe najčešće plaču zato što su gladne, a velikoj većini uznemirenih mališana je samo potreban zagrljaj i toplina majke ili oca. Nedavna istraživanja američkih pedijatara su pokazala da bebe koje roditelji često nose i drže u naručju manje plaču od beba kojima je to zadovoljstvo manje priušteno. Ne zaboravite da je vašoj bebi potrebna stimulacija – vrlo često ona može plakati iz čiste dosade. Druga krajnost je da je beba previše stimulisana i da joj je potrebno da se odmori i naspava. Kako biste smirili vašu bebu pokušajte da je nosite, plešete sa njom u naručju, da joj pevate ili pričate. Dobar način da smirite vašu bebu je i da je umotate u ćebe, stavite na grudi, noseći je dok se ne umiri. Na kraju, ukoliko vaša beba i pored potpune brige često plače, potražite savet pedijatra.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:50 pm
U koje vreme hraniti bebu
U koje vreme tj. na koliko sati hraniti bebu – najčešće je pitanje koje mame postavljaju sebi, ali i pedijatrima. Najvažnije je da posmatrate vašu bebu i prilagodite vreme hranjenja njenim dnevnim i noćnim potrebama. Svakom odojčetu potrebno je određeno vreme (nekada i nekoliko meseci) da uspostavi svoj ritam hranjenja. Ima beba koje će plakati već dva sata nakon obroka – to je najčešće znak da su gladne. Druga deca će mirno čekati da prođu i tri, nekada četiri sata (kada je beba starija) od poslednjeg obroka. Budite mudri, rukovodite se sopstvenim osećajem u vezi sa razvojem vašeg deteta i vremenom ćete uspostaviti redovnu praksu hranjenja bebe. Beba nije uvek podjednako gladna. Njeno osećanje gladi zavisi od mnogo čega: od toga koliko je gukala, koliko se praćakala, koliko je bila na svežem vazduhu između dva obroka. Zbog toga se zimi mame koje ne iznose često svoju decu napolje žale da ona imaju slab apetit. Naš savet je da decu nikada ne držite u kući kada je napolju hladno. Čak iako je napolju minus, dobro obucite bebu i izvedite je u šetnju od pola sata. Posle šetnje biće sigurno gladna. Razmak između obroka može se nekada skraćivati – ukoliko je beba nekog dana bila puno na vazduhu ili se mnogo bacakala pa izgladnela; ili malo produžiti ako je beba bila u zatvorenom prostoru i mirovala. Ukoliko je beba bolesna ili nazebla mama neće pokušavati da joj da količinu hrane koju inače uzima, ali će voditi računa da beba uzima dovoljnu količinu tečnosti. Kada prezdravi, beba će brzo nadoknaditi sve što je za vreme bolesti izgubila. Savremeni pedijatri preporučuju da se po dolasku iz bolnice bebi ponudi hrana (majčino mleko ili adaptirana mlečna formula) u sledećim vremenskim razmacima: 02, 05, 08, 11, 14, 17, 20 (posle kupanja) i u 23 časa. Beba bi trebalo da posle mesec dana sama izbaci obrok u 23 časa, a zatim u 02 ili obrnuto. Ukoliko vam se beba i posle 40 dana bude budila u 02 časa dajte joj malo prokuvane vode i posmatrajte njene reakcije. Ako vam se učini da je i dalje gladna obavezno je nahranite, a ukoliko mislite da lepo napreduje i da se budi u to doba noći po navici, možete da probate da je odviknete od ovog obroka.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:50 pm
Zašto moja beba bljucka
Kada beba posisa ili popije iz flašice određenu količinu mleka, ona prirodno mora jedan deo tečnosti da izbaci iz želuca, putem bljuckanja. Na taj način, želudac se oslobađa pritiska izazvanog unošenjem viška mleka i gutanjem vazduha. Roditelji koji imaju prvo dete često su previše zabrinuti zbog ove pojave, dok oni iskusniji već znaju da bljuckanje spontano prolazi kod beba najčešće do četvrtog ili petog meseca života. Svaki pedijatar ovu pojavu objasniće vam lako: probavni sistem malih beba nije dovoljno razvijen u prvoj godini života, što izaziva da se mleko koje beba popije spontano vraća u jednjak i usta. S vremenom i razvitkom bebe, ove neprijatnosti prolaze. Roditelje najčešće brine količina izbačene tečnosti iz organizma bebe. Međutim, najčešće se radi o jednoj ili dve kašičice mleka, što je neznatna količina u odnosu na recimo 150 grama mleka koje beba popije. Takođe, važno je reći da beba posle bljuckanja, koje spontano i brzo prolazi neće biti gladna, već će samo lakše svariti hranu. Ukoliko beba često i u velikom mlazu posle svakog obroka bljucka, onda bi trebalo proveriti sa lekarom stanje bebinih organa za varenje.
Nekoliko saveta -Prema rečima pedijatara, do bljuckanja najčešće dolazi zbog prekomernog unosa hrane (mleka). Rešenje je da bebi ponudite manje ali češće obroke. Manji obroci omogućiće zadržavanje optimalne količine hrane u bebinom želucu. - Podstičite bebu na češće podrigivanje posle hrane. Dovoljno je da bebu nakon jela postavite u položaj tako da joj je glavica malo iznad vašeg ramena. Blago je potapšite po leđima ili je jednostavno držite u tom položaju dok ne podrigne. Češće podsticanje bebe na podrigivanje može da oslabi pritisak hrane na jednjak, sprečavajući njeno izbacivanje. - Zaštitite vašu i bebinu odeću tako što ćete preko ramena prebaciti pelenu ili manji peškirić i držati ga dok beba ne podrigne. Bebi obavezno stavite portiklu. - Obratite pa žnju na to u kom položaju vaša beba pije mleko. Ukoliko se vaša beba tokom sisanja ne nalazi u odgovarajućem položaju, najverovatnije će progutati i veću količinu vazduha, što će povećati pritisak u njenom želucu. Veoma je važno da beba tokom sisanja pravilno obuhvati bradavicu, kako bi lepo gutala mleko. Ukoliko beba pije mleko na flašicu, pobrinite se da beba ne bude u previše ležećem položaju, već da joj gornji deo tela bude blago izdignut. - Ukoliko primetite da vaša beba jače bljucka posle konzumacije veštačkog mleka, probajte da joj ponudite neku drugu mlečnu formulu.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:51 pm
Pravilno kupanje bebe
Kupanje može biti predivno iskustvo za vas i vaše dete, sve zavisi od toga kako se postavite prema ovom »poslu«. Neka deca obožavaju da se brčkaju u kadici, dok druga počnu da plaču čim spomenete reč voda. Ukoliko se vaše dete plaši vode, probajte da ga opustite pre kupanja ili da se poigrate pored kadice napunjene vodom. Što se tiče broja kupanja koje bi nedeljno trebalo obaviti – na vama je da razumno procenite. Možete bebu kupati svaki dan - ujutru, ili uveče, a možete se, kao žene iz skandinavskih oblasti voditi logikom da je kupanje na svaka dva do tri dana sasvim dovoljno za dete. U tom slučaju, podrazumeva se da ćete detetu svakoga dana prati predeo oko pelena, lice i rukice. I naravno, kada dođu vrućine, nema ni potrebe da vas podsećamo na to koliko je lepo brčkati se u kadici više puta dnevno. Pre nego što počnete da kupate vašu bebu, proverite da li imate sve što vam je potrebno:
• blagi sapun
• šampon za bebe
• frotirska rukavica (ako želite)
• peškir
• pelena
• krema za telo
• čista odeća
Pripremite se: Pre nego što počnete sa kupanjem morate biti sigurni da je vaša beba smirena i da nije previše gladna. Odaberite doba dana kada je beba inače najmirnija. Obavezno kupajte svoju bebu sunđerom sve dok joj ne otpadne pupak, nakon toga je možete slobodno kupati u kadici. Kupajte bebu uvek u prostoriji koja je provetrena i topla. Kako biste isprali bebu posle kupanja, koristite plastično ili neko drugo lagano lonče. Ukoliko kupate bebu u kupatilu stavite njenu kadicu u veliku kadu. Pripremite bebine stvari kako bi vam bile na dohvat ruke posle kupanja. Nikada, ali baš nikada ne ostavljajte bebu u kadi i ne napuštajte prostoriju u kojoj se vaša beba kupa. Temperaturu vode u kadici proverite laktom. Voda bi trebalo da bude topla, ali prijatna za kožu.
Počnite: Skinite vašu bebu. Držeći je čvrsto pazite da bebu celu obuhvatite oko leđa. Ne skidajte pogled sa bebe dok je stavljate u kadicu. Ukoliko vaša beba još uvek ne može dovoljno čvrsto da drži glavicu, obavezno joj pridržavajte glavu i vrat. Tokom kupanja pevajte svom detetu ili mu nešto nežno pričajte, jednostavno učinite kupanje prijatnim.
A sada - čišćenje: Koristite nežan sapun ili šampon za bebe. Uvek počnite kupanje pranjem lica i vrata, predela iza ušiju i ispod brade, a zatim se spustite na druge delove tela. Na kraju ćete prati bebinu kosu (dobar deo topline detetovog tela se gubi baš kroz glavicu, tako da ju je najbolje prati na kraju). Bebi obavezno operite ruke, predeo ispod pazuha, grudi i stomak, noge, a zatim pređite na genitalije koje ćete prati s preda ka pozadi i dobro ih isprati na kraju. Ne zaboravite da operete predeo između prstića na rukama i nogama. Bebinu kosu operite koristeći malo šampona kako se ne bi stvarala prevelika pena na glavi. Slobodno joj nežno istrljate glavicu i ukoliko je beba još veoma mala, kosu joj isperite sunđerom.
I na kraju: Kada završite sa kupanjem pažljivo uvijte bebu u veliki peškir, obrišite je i namažite joj predeo oko genitalija odgovarajućom kremom, a lice i telo blagom kremom za telo. Bebi stavite čistu pelenu i obucite joj čistu odeću.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:51 pm
Šta boli vašu bebu
Grčevi, takozvane kolike, uobičajeni su kod novorođenčeta, i od njih pati bar 25 odsto beba starih između tri nedelje i dva meseca. Ono po čemu i najneiskusniji roditelj prepoznaje grčeve kod svog novorođenčeta jesu neutešno plakanje, povlačenje nožica prema trbuhu, ispuštanje gasova i povremeno podrigivanje. Simptomi se najčešće pojavljuju predveče a noću se mogu i pogoršati. O ovoj pojavi razgovaramo sa dr Aleksandrom Šaranović, porodičnom lekarkom iz ordinacije „Eterna”. Ona objašnjava: – Ono što je tipično za pojavu grčeva kod beba jeste da se pravi uzrok u stvari ne zna, kao što se ne zna ni pravi lek za njihovo smirivanje. Drugo, posle navršena dva ili tri meseca, grčevi nestaju isto tako naglo kao što su se i pojavili. Pomoć lekara po pravilu nije neophodna, osim u slučaju da dođe do povraćanja ili proliva i ako primetite fizičko slabljenje bebe – savetuje naša sagovornica. Uprkos svim nepoznanicama vezanim za grčeve kod beba, postoje neki opšteprihvaćeni stavovi, kao i saveti iskusnih lekara koji mogu pomoći zbunjenim i uplašenim roditeljima da savladaju ovo prvo iskušenje koje ih snađe po dolasku bebe u kuću. O nekima od njih dr Aleksandra Šaranović govori:– Majčina ishrana nije jedini i direktni krivac za kolike jer grčeve imaju i bebe koje se hrane na bočicu, kao i one koje majke doje. Ako jede gotovu hranu, moguće je da je beba alergična na neki od sastojaka. Dete često može da bude alergično i na belančevine kravljeg mleka koje je i bez toga teško svarljivo i lako izaziva neke probleme kod bebe. Ipak, činjenica je da bebe koje sisaju nešto manje pate od grčeva od veštački hranjenih. Ukoliko i one ipak imaju izražene grčeve, onda je za početak najbolje da majka iz svoje ishrane izbaci sve namirnice koje stvaraju gasove, ljutu i prezačinjenu hranu. Iskusni porodični lekar dr Šaranović savetuje sledeće:– Majka može da pokuša da modifikuje svoju ishranu tako što će iz nje izbaciti sve namirnice koje mogu da budu odgovorne za alergiju i odmah će primetiti da li su se grčevi smanjili ili čak sasvim izgubili. Takođe savetujem majkama koje doje svoju decu da ne jedu beli luk, kelj, kupus, prokelj, pasulj, grašak, krastavac, karfiol, papriku, jaja, kukuruz, limun, narandže, grejp, čili papričice... Izbegavanje mlečnih i proizvoda od pšenice preporučuje se zato što su oni potencijalni alergeni.
Majke treba da izbegavaju i korišćenje laksativa, a za regulisanje stolice preporučuju se semenke lana. Tu su i već provereni saveti iz bakine priručne apoteke, oni koji se s generacije na generaciju prenose u besanim noćima kada bebin plač razbija noćnu tišinu i nagoni suze na oči mlade majke. A to su čaj od kamilice za oboje i pripravak od korena đumbira za majku. A za utehu – deca brzo rastu, a bolni grčevi zaborave se posle prvog bebinog osmeha.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:54 pm
Isecite bebi nokte pravilno
Seckanje noktića maloj bebi može da bude prilično komplikovano novopečenim roditeljima. Ipak, veoma je važno da se nokti na prstima ruku i nogu bebe seku redovno, jer se time smanjuje rizik od eventualne povrede. S obzirom na to da bebe nemaju izraženu mišićnu kontrolu, ukoliko imaju duže nokte, mogu se povrediti i iseći tanku kožu jednostavnim mlataranjem ruku i nogu. Takođe, kada dete počne da se igra sa drugom decom, važno je da ima uredno skraćene nokte, kako ne bi povredilo sebe ili nekog drugog. Iako se većina beba rađa sa malo dužim noktima, potrebno je sačekati da oni malo otvrdnu, pa ih tek onda, po prvi put skratiti. Nekim roditeljima je lakše da iseku bebine nokte uz pomoć partnera: dok jedan roditelj pridržava bebu, drugi joj seče nokte. U tom slučaju, potrebno je da roditelj koji seče nokte nađe dobar položaj, kako bi mogao stabilno da drži bebinu šaku ili stopalo. Prilikom skraćivanja noktiju možete držati bebu u krilu, ili joj možete seći nokte dok spava. Pre nego što počnete da sečete nokte, držite stabilno bebinu ruku i prstić jednom rukom, a drugom joj isecite nokat. Bebine nokte secite samo bebi-makazicama koje imaju zaobljene, bezbedne ivice. Nokte secite tako da budu malo zaobljeni na rubovima. Ukoliko slučajno ubodete bebin prst (često se dešava ukolko je beba nemirna) sterilnom gazom zaustavite krvarenje. Nikada nemojte bebi da zavijate prstić gazom jer bi mogla da je stavi u usta, olabavi i proguta. S obzirom na to da malim bebama nokti rastu brzo, poželjno je skraćivati ih jednom nedeljno.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:55 pm
Dojenje: princip ponude i potražnje
Bez obzira na to da li vam je ovo prvo dete ili ste već “mama profesionalac”, uvek postoje određene nedoumice vezane za dojenje. U ovom tekstu navešćemo osnove principa ponude i potražnje tokom dojenja.
Smanjeni priliv mleka Priliv mleka u dojku zavisi od toga koliko će vaša beba “tražiti” mleka tokom dojenja. Drugim rečima, što više dojite, više mleka će se stvarati. Zato, ukoliko primetite da imate manje mleka nego obično, trebalo bi da pokušate da dojite bebu češće. Poznato je da stres i bolest majke mogu privremeno da smanje priliv mleka. Pijte što više vode, jedite što kvalitetniju hranu – to će vam sigurno pomoći. Isto tako koristiće vam ukoliko izdvojite tokom dana neko vreme samo za sebe, makar to bilo 15 do 30 minuta. Između podoja se možete izmlazati, kako biste stimulisali proizvodnju mleka. Ukoliko budete pravili veće pauze između dojenja, stimulacija mleka će se smanjiti. Vaše telo tada jednostavno dobija signal da vam je potrebna manja količina mleka.
Povećani priliv mleka Nekim ženama se dešava da imaju i previše mleka za jedan podoj. Može se desiti da na početku dojenja majčino mleko suviše brzo izlazi iz dojke, tj., da je suviše jak mlaz, zbog čega se beba može zagrcnuti. Nekim mamama je lakše da doje bebu na samo jednoj dojci tokom podoja. Ukoliko je mlaz iz dojke suviše jak, možete usmeriti mlaz na početku dojenja u malu posudu, kako bi oslabili pritisak u dojci, a tek onda bebi dajte da jede. Vremenom ćete uvideti da je ponudu mleka mnogo lakše kontrolisati. Neke bebe više vole da sisaju na levoj ili na desnoj dojci. Možda je razlog veća bradavica ili areola na jednoj dojci. Ipak, trebalo bi da vodite računa o tome da obe dojke budu redovno ispražnjene, kako bi priliv mleka bio neometan. Američka Akademija za pedijatriju preporučuje dojenje beba na obe dojke tokom svakog podoja. Međutim, neki stručnjaci za dojenje sada preporučuju podoje na samo jednoj dojci za svaki obrok. Vremenom, tehnika i organizacija dojenja postaju sasvim prirodni i za majku i za bebu. I za kraj: važno je samo da se vi osećate ugodno i da beba dobro napreduje.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:55 pm
Čaj i dojenje
Jedan od najčešćih mitova koji stoje na putu uspešnom dojenju je da je bebama potreban čaj. Često se mamama savetuje da bebama između podoja daju čaj, kako ne bi bile žedne, ili kako bi im se smirili grčevi. Zašto to nije preporučljivo? Bebi do šest meseci starosti potrebno je i dovoljno samo majčino mleko; njen sistem za varenje nije spreman da primi nikakvu dodatnu hranu (iako ponekada to zaboravljamo, čaj je upravo to – dodatna hrana) i davanje čaja, čak i u malim količinama može stvoriti probleme kako za bebu, tako i za majku. Čaj (ili voda) puni bebin želudac i ona je manje zainteresovana za dojenje, ne dobija dovoljno potrebnih hranjivih sastojaka i zbog toga može slabije da dobija na težini. Kod majke se povećava verovatnoća prepunjenosti dojki, jer beba koja pije čaj provede manje vremena na dojci. Osim toga, remeti se proizvodnja mleka po načelu ponude i potražnje. Proizvodnja mleka zavisi od toga koliko često, koliko dugo i koliko efikasno beba sisa. Beba koja između podoja dobija čaj ili vodu imaće veće razmake između podoja, poješće manje mleka i moguća je manja efikasnost sisanja. Sve to će uticati na smanjenje mamine proizvodnje mleka. Istraživanja pokazuju da davanje čaja u prvim danima nakon porođaja povećava nivo bilirubina u krvi. On se najviše izlučuje mekonijem, a kolostrum ima laksativni učinak i, pomažući bebi da mekonij izbaci što pre, utiče na snižavanje nivoa bilirubina. Čaj, kao i adaptirano mleko, može kod malih beba da izazove preosetljivost ili alergiju. Ako se daje na bočicu, može doći do konfuzije bradavice. Beba na sasvim drugačiji način sisa dojku nego cuclu i veliki broj beba kojima je u prvim nedeljama ponuđena bočica ima ozbiljnih problema s dojenjem. Kada se beba rodi, njen sistem za varenje je nezreo pa je majčino mleko savršena hrana za njega: sve osim majčinog mleka može da naruši bebin idealan razvoj. Majčino mleko pomaže sazrevanju sistema za varenje tako što oblaže creva zaštitnim filmom i ona postaju manje porozna, štiteći tako bebu od mogućih alergija. Čaj ili voda ispiru taj zaštitni sloj i mogu da izazovu smetnje u varenju kod bebe ili da podstaknu razvoj alergija. Rano uvođenje dohrane (vode, čaja, adaptiranog mleka) je usko povezano sa skraćivanjem perioda dojenja, što može biti uzrokovano gore nabrojanim faktorima, ali i neizrečenom, neispravnom porukom koju mama dobija kada beba dobija nešto što nije majčino mleko – da njeno mleko nije dovoljno za njenu bebu. Isključivo dojenje, (što znači da beba ne prima osim majčinog mleka ništa – ni vodu, ni čaj, ni adaptirano mleko), jedan je od preduslova uspešnog dojenja. Ako je beba dojena na zahtev, onda nema opasnosti da će biti žedna. Sastav majčinog mleka se menja tokom svakog podoja, pa je na početku podoja mleko vodenastije i služi za utoljavanje žeđi, a na kraju je masnije i služi za utoljavanje gladi. Upravo zbog tog prvog vodenastog mleka bebi nije potrebna nikakva dodatna tečnost, čak i u vrućim letnim mesecima. Dovoljno je ponuditi bebi dojku svaki put kada je zatraži.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:56 pm
Bebe vole masažu
Masaža svima prija, a bebama najviše. Pomaže im da se opuste i da lakše i brže utonu u san. Dodir je osnovna potreba koja omogućava roditeljima da na zdrav i umirujući način brinu za zdravlje svog deteta. Istraživanja su dokazala da su očevi koji su tokom jednog meseca masirali svoju decu 15 minuta pre spavanja razvili bolji odnos s njima.
Zbog čega je dobro masirati bebu O pozitivnim učincima terapijske masaže na različite uzrasne grupe sprovedena su mnoga istraživanja. Najzanimljiviji rezultati su brži rast i razvoj kod prerano rođene dece, smanjeni bolovi, ređi autoimuni problemi (na primer, pojačana funkcija pluća kod astme i nivo glukoze kod dijabetesa), kao i poboljšana funkcija imunološkog sistema (povećana aktivnost ćelija prirodnih ubica kod HIV-a i raka). Kod dece koja pate od astme masaža je dovela do pojačanog protoka vazduha i poboljšane funkcije pluća i sniženog nivoa hormona stresa (kortizola) i manje straha. Pozitivni učinci masaže zabeleženi su i kod dece sa Daunovim sindromom. Nakon terapije masažom deca su imala bolji tonus mišića pa su uspešnije radila motoričke zadatke.
Šta treba da znate pre masaže Da biste postigli najbolje rezultate, masažu treba da obavljate ispravnim pokretima. Bitno je da je beba sita i mirna. Najbolje vreme je pre kupanja. Soba treba da bude topla jer beba mora da bude gola, a ako je napolju hladno, pokrijte delove tela koje nećete masirati. Stavite bebu na mekanu površinu da bi se osećala prijatno i sigurno. Pre masaže uzmite deblji sloj kreme i zagrejte je između prstiju, čime će vaše ruke postati mekane i tople, pa će vaš dodir da prija bebi. Tokom masaže važno je da koristite nežne i sigurne pokrete (nesigurni i mlaki pokreti iritiraju decu, kao i većinu odraslih) i ne prekidajte kontakt s bebom. Tokom masaže, nežno gledajte svoje dete i slobodno pričajte s njim. Na taj način stimulisaćete sva bebina čula i uspostaviti intenzivniju vizuelnu komunikaciju. Ako beba želi da se okrene i promeni položaj, dozvolite joj. Nemojte da je forsirajte da ostane u istom položaju jer i kasnije možete da se vratite na delove tela koje niste uspeli da izmasirate. Da biste znali koliki pritisak odgovara vašoj bebi, uradite sledeće: zatvorite oči i prstima pritisnite svoje kapke. Pritisak kojim masirate bebu je isti kao onaj kojim pritiskajte kapke bez ikakvog osećanja neprijatnosti. Manje delove tela masirajte vrhovima prstiju, a veće masirajte celim dlanom.
Masaža glave i vrata Dodirujte čelo, slepoočnice, obrve i kapke očiju, nos, obraze, područje oko usana, ušiju itd. Nežno gladite i masirajte zadnji deo vrata laganim pokretima prema ramenima. Nežno položite obe ruke na ramena. Negujte dete od vrata do ramena u smeru grudnog koša.
Kako masirati ramena, ruke i stomak Prstima i palcem oblikujte prsten oko dečje ruke. Počnite da gladite područje oko pazuha, pa se krećite prema dole duž ruke. Budite oprezni kad dođete do lakta jer je to izuzetno osetljivo područje. Stomak masirajte kružnim pokretima (područje genitalija nije uključeno u masažu). Negujte abdomen pomerajući ruke u smeru kazaljki sata počevši od područja ispod rebara.
Kako masirati noge, stopala i leđa Celom rukom negujte svaku nogu. Nežno pojačajte pritisak na bedrima. Polako savijte kolena nežno pritiskajući bedra u telo. Počnite nežno pritiskajući svaki nožni prst i zatim stopalo. Vratite se nožnim prstima. Nežno ih gladite. Kružnim pokretima masirajte pete. Masaža stopala izuzetno opušta i ponekad može da ublaži bolove u stomaku. Prilikom masaže leđa, dete okrenite na stomak, ali bebino lice ne sme da bude uronjeno u ćebad. Uvek samo u jednom smeru, počnite da izvodite lagane pokrete koji uključuju glavu, vrat, leđa i noge. Masirajući vrhovima prstiju, kojima izvodite kružne pokrete, nežno gladite dete na području ramena i leđa. Nemojte masirati po karlici. Dlanove položite na karlicu deteta tako da može da oseti toplinu koja se širi iz vaših ruku. Ruke položite na vrh nogu i počnite nežno da gladite postupno se krećući prema stopalima.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:56 pm
Fiziološka žutica
Većina dece se rodi s viškom crvenih krvnih zrnaca koji se razgrađuju i eliminišu iz tela tokom prvih nekolino nedelja života.
Bilirubin je žuti pigment koji se javlja kao rezultat ovog procesa.
Žutica se javlja kada se u krvi akumulira preterana količina bilirubina a to se događa zbog sledećih razloga: - povećana produkcija bilirubina - ograničena sposobnost jetre novorođenčadi da barata velikim količinama bilirubina - povećana mogućnost creva da ga apsorbuje
Više od pola novorođenčadi dobije žuticu u prvoj nedelji života. Stanje je privremeno i obično se reši u toku nekoliko dana, bez ikakvog tretmana. Iako neki doktori još uvek preporučuju prekid dojenja kako bi se smanjio nivo bilirubina, istraživanja pokazuju da postoje druge dobre metode da se to postigne bez ometanja dojenja. Kako se žutica često javlja, trebalo bi ohrabriti roditelje da se raspitaju i informišu o tome pre porođaja. Majke dece sa žuticom su zabrinutije, pod većim stresom i imaju veće mogućnosti da ranije prekinu s dojenjem. Dete koje ima žuticu često će biti podvrgnuto analizama krvi. Mamu bi trebalo upozoriti da dete koje prolazi bolne medicinske tretmane može biti nezainteresovano za hranjenje sve dok se ne bude osećalo bolje. Istraživanja pokazuju i da dojenje deluje kao analgetik, pa je odlično ako dete može da sisa tokom bolnog postupka. Tri potencijalna ublaživača bola kod novorođenčadi su: kontakt koža-koža, sisanje i ukus slatkog. Dojenje daje svo troje. Ako roditelji primete da je detetova stolica svetla i da je mokraća kao tamno pivo, moraju odmah da se jave lekaru.
Žutica koja počinje od drugog do petog dana života To je normalna, fiziološka žutica i zahvata više od pola novorođenčadi. Dojena deca imaju veći nivo bilirubina od nedojene. Kako je indirektni bilirubin topiv u masti, ne može se rastopiti u krvi ili urinu. Da bi se eliminisao iz tela, mora da se veže u krvi za proteine topljive u vodi i preradi u jetri. Jetra ga pretvara u formu koja je topiva u vodi (direktni bilirubin), koja se može dovesti u creva i stolicu i tako izbaciti iz tela. Fiziološka žutica nije bolest, već stanje, sve dok nivo bilirubina ne bude previsok. Visok nivo bilirubina može da učini bebu pospanom i zato bi je trebalo buditi i stimulisati da doji češće. Za većinu novorođenčadi se preporučuje da se hrane 8-12 puta ali za decu koja imaju žuticu preporučuje se 10-12 puta u toku 24 časa. Slabija do umerena žutica ne mora da utiče na dojenje i rešava se bez ikakvog tretmana.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:57 pm
Vlažne maramice
U današnje vreme mame sebi olakšavaju posao po pitanju higijene svojih beba. Devet od deset majki koristi vlažne maramice koje, inače, zauzimaju 65 odsto tržišta proizvoda za dečiju higijenu.
Sa mlekom ili losionom? Izbor zavisi od navika. Žene koje koriste mleko za svoju higijenu, izabraće maramice sa mlekom, a one koje više vole vodu, odlučiće se za maramice sa losionom. Ipak, mleko, kao "bogatije", bolje uklanja nečistoću prilikom promene pelena. Maramice na bazi losiona više odgovaraju licu, jer ne ostavljaju masni film na koži. Zapamtite: bilo da su na bazi losiona ili mleka, vlažne maramice su hidratantne ako sadrže ulje cveta pamuka, badema.
Ne za ruke pre 18 meseci! Mališani sisaju palac, stavljaju prste u usta, a losion i mleko iz maramica ipak nisu za to namenjeni! Iako nisu toksične, bolje je ne brisati bebi ruke maramicama pre osamnaest meseci. Najbolje je to učiniti vodom.
Izbegavajte kod nekih beba Ako je beba podložna alergijama (ako ima ekcem), ako pati od eritema na koži, izbegavajte maramice.
Protiv bakterija... Upotreba vlažnih maramica podrazumeva često otvaranje i zatvaranje kutije ili kese. Pored toga, uvek ih uzimamo više ili manje čistim rukama. Zbog toga, a i zbog sprečavanja razvijanja bakterija, vlažne maramice sadrže veći broj konzervansa od drugih kozmetičkih proizvoda. To je određena sigurnost. Međutim, među konzervansima koji se koriste, nalazi se i paraben koji je trenutno na lošem glasu jer je alergen. Obavezno proverite da li se nalazi među sastojcima.
Bolje se čuvaju u kutiji Rok trajanja maramica zavisi od toga koliko su vlažne i od pakovanja. Izaberite one u kutiji pre nego u kesi. U svakom slučaju, možete ih čuvati tri meseca.
Astra Zvezda Foruma
Godina : 64 Location : podnozje Alpi Datum upisa : 20.06.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:57 pm
Iz mog iskustva:
Poslije kupanja,bebi ostane uvijek vlazno tjeme i kosica iako ima samo par dlacica,a onda se tu stvara temenjaca,ruzna masna koza koja se guli.Moja djeca to nikad nisu imala,mada se posebno u Bosni smatralo tu je na tjemenu mekana glava,ne dirati,ne trljati,a meni je to uvijk bilo tako ruzno,kao da se beba ne kupa.Poslije kupanja,uvijek sam djecii na tjeme sipala bebi ulje i posebnom cetkicom za bebe icetkavala taj dio ,nikad se nije stigla skupiti ta koza i uvijek su djelovalo lijepo i uredno.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:58 pm
Kako hraniti bebu na flašicu
Dojenje je najbolji način hranjenja bebe, međutim ukoliko je žena u nemogućnosti da doji, onda se beba mora hraniti nekom od adaptiranih mlečnih formula. Za hranjenje beba na flašicu potreban vam je određeni pribor: četiri do šest flašica, silikonske ili gumene cucle (vodite računa da kupujete cucle koje imaju sasvim male rupice za male bebe i nešto veće rupice za bebe starijeg uzrasta), sterilizator ili posebna posuda za iskuvavanje pribora, a biće vam od koristi i grejač za flašice koji suži za podgrevanje i održavanje optimalne temperature mleka, četke za pranje pribora.
Priprema mleka Pre nego što krenete da pripremate mleko, obavezno operite ruke. Koristite samo sterilisane flašice za svaki obrok u toku dana i noći. Sipajte u flašicu propisanu količinu čiste prokuvane vode (vodite računa da voda bude umereno tople temperature) i zatim dodajte tačnu količinu mleka u prahu i dobro promućkajte.
Telesni kontakt je važan Za vreme hranjenja, držite bebu uz svoje telo, okrenite flašicu tako da se cucla napuni mlekom, kako beba ne bi progutala previše vazduha. Možete da zagolicate bebin ugao usana ili da joj pomilujete obraščić kako bi se ona glavom okrenula prema flašici. Beba će početi da sisa čim joj je cucla pravilno postavljenja u ustima. Ukoliko ima potrebe, povremeno izvadite cuclu iz bebinih usta, jer se ponekada dešava da se rupica začepi od neprekidnog sisanja. Nakon hranjenja, obavezno podignite bebu u uspravan položaj da podrigne, a nekada ćete to morati da uradite i za vreme hranjenja.
Noćni obroci Noćni obroci su velika mana ishrane na flašicu. Roditelj mora da ustane da pripremi obrok, bude budan dok hrani bebu i da je podigne da podrgine. Pripremite sve unapred kako biste što kraće bili budni. Najbolje je da pripremite dve flašice za svaki obrok: jednu sa prokuvanom vodom, drugu sa mlekom u prahu. Zatvorite flašice. Kada se beba probudi dodajte vodu u prah, stavite sterilnu cuclu, promućkajte i dajte bebi da pije. Da vam se voda u flašici ne bi ohladila, stavite je pored radijatora, u grejač za flašice ili je zamotajte u ćebence.
Šta ne bi trebalo raditi Nemojte da ostavljate bebu sa flašicom u ustima, čak i ako ste prezauzeti. Nikada nemojte da upotrebljavate ostatak hrane od prethodnog obroka, uvek bebi spremajte sveže mleko. Ukoliko idete na put sa bebom, nemojte pripremati mleko unapred, osim ako ćete ga držati u ručnom frižideru. Nikada nemojte da preterujete sa količinom mleka ili vode – uvek koristite propisane doze.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:58 pm
Četiri najbolja položaja za držanje bebe
Po rođenju, dete je još nezrelo na nervnom i motoričkom planu. Zato je veoma važno pravilno ga držati u rukama. Ako ga ne držite kako treba, smetaće mu i biće nemirno. Na primer, ako joj je glava uvek okrenuta na istu stranu ili stalno naslonjena na vašu podlakticu, može ga zaboleti vrat. Bolovi zbog lošeg položaja mogu izazvati nervozu. Ali ponekad su roditelji zabrinuti kad uzimaju bebu u ruke. Ona je tako mala i nežna da se boje da je ne povrede. Da biste bebu držali u pravilnom položaju, vodite računa pre svega da joj glava bude u pravoj liniji sa telom. Pravilan položaj bebi prija... a i vama jer se nećete ukočiti. Tako će beba biti mirna i opuštena i osećaće se sigurnom u vašim rukama.
Evo četiri pravilna načina nošenja bebe:
1. Položaj lotosa, za smirivanje Ovaj položaj, koji bebu podseća na položaj u kojem je bila u maminom stomaku, idealan je za opuštanje i smirivanje. Okrenite bebu leđima prema sebi, a njen potiljak oslonite na svoje grudi. Jednom rukom savijte bebine noge prema njenom stomaku. Beba je u pravilnom položaju, a vi je možete maziti drugom, slobodnom rukom. Ovaj položaj, sličan položaju fetusa, može se praktikovati sve do treće godine.
2. Na ramenu, za maženje Ovaj položaj ima dvostruko značenje za bebu. Može da se mazi uz mamin (ili tatin) vrat, što joj veoma prija i smiruje je zbog dobropoznatog mirisa. Isto tako joj omogućava da otkriva svet oko sebe, gledajući preko ramena onoga ko je nosi. Okrenite bebu grudima prema sebi. Podignite je toliko da može da spusti glavu na vaše rame, bilo da gleda u vas ili od vas. Jednom rukom pridržavajte potiljak, a drugom guzu. Pažnja! Vodite računa da bebina glava ne padne na vaše grudi - suviše je nisko. Potiljak i vrat neće biti u dobrom položaju, što može dovesti i do povraćanja, naročito posle podoja ili obroka. Iz predostrožnosti, uvek stavite peškirić na rame...
3. Na stomaku, za bolje varenje Ovaj položaj je naročito povoljan za bebe koje imaju problema sa varenjem (ne mogu da podrignu, imaju grčevec). On im greje stomačić i opušta ih. Podvucite nadlakticu pod bebin stomak, a šakom pridržavajte bebu između nogu. Beba se glavom oslanja na unutrašnju stranu vašeg vrata. Menjajte ruke da beba ne bi bila okrenuta stalno u istu stranu. Drugom rukom je možete maziti po leđima, nogama ili stopalima.
4. Na leđima, za buđenje Ovaj položaj je koristan za bebe koje piju na flašicu ili za ljuljuškanje ili šetanje. Obuhvatite bebu rukom oko leđa, a glavicu joj pridržavajte unutrašnjom stranom lakta i vodite računa da uvek bude u liniji sa telom. Rukom pridržavajte bebu oko kukova.
Pazite sa "kengurom"! Kengur nosiljka je veoma praktična jer mamama oslobađa obe ruke, ali je loše prilagođena bebama koje još imaju slabe mišiće. Ona pospešuje loš položaj bebinog tela koje često u njoj sedi. Ako već morate da je koristite, šetajte najviše 20-30 minuta, nabavite nosiljku sa ojačanjem za leđa i u kojoj se beba leđima naslanja na vaš grudni koš.
Sanjalica Maman Papillons Charmants Petits
Godina : 49 Location : Tamo gde vecno sunce sja... Datum upisa : 16.08.2008
Naslov: Re: Bebin svet Pon Nov 23, 2009 4:59 pm
Dojenje: kako tata može da pomogne
Tate koje imaju prvo dete u najvećem broju slučajeva smatraju da je njihova uloga u dojenju bebe minorna. Međutim, to baš nije sasvim tačno! Istraživanja pokazuju da je stav i ponašanje oca najvažniji faktor u odluci majke da počne da doji bebu, kao i da nastavi da to čini kontinuirano. Očev primaran instinkt je zaštita nove porodice. On svojom aktivnom ulogom u pružanju podrške i pomoći majci koja doji takođe doprinosi boljoj sigurnosti njegove porodice. Tatina pomoć sastoji se u tome da ohrabri partnerku u odluci da doji bebu, kao i da da obezbedi udobno okruženje i atmosferu za čin dojenja. U prvim danima posle rođenja bebe, od tate se očekuje da pomogne majci (koja se tek oporavlja od porođaja) tako što će joj pomagati u pripremi bebe za dojenje: tata može da presvuče bebu, da je prinese majci na grudi, dok će ona imati dovoljno vremena da se udobno smesti i pripremi za dojenje. Nakon dojenja, tata može pomoći majci tako što će nositi bebu dok ona ne izbaci višak progutanog vazduha. [You must be registered and logged in to see this image.]
Orhideja
Location : u tvom srcu Datum upisa : 22.11.2009
Naslov: Re: Bebin svet Pet Jan 29, 2010 10:18 pm
Uh svega ovde ima, letimično sam čitala. Evo nekih mojih odgovora:
1. Izbjegavati sva sredstva za kupanje beba koja sadrže metilparaben i druge parabene, veoma su štetni a nalazi se svuda, u apoteci kupite Hemelovu kupku za bebe potpuno prirodna i zdrava. 2.Bebu nahranite kad god je gladna. 3.Crveni luk u ishrani dojilje pospješuje stvaranje veće količine mlijeka. 4.U toku dojenja (zaboravila sam kad) dolazi do dan-dva nestanka mlijeka(mislim oko mjesec i po ako se sjećam dobro) bez brige to se dešava svima neko primijeti neko ne, za te dane uzeti kupovnu hranu za bebe da bi izdržale taj period.
Koža je čudesno složen organ. Sadrži stotine različitih ćelija, koje su posebno osetljive na toplotu, hladnoću, pritisak, bol.
Razvoj prvog čula dodira započinje još u materici. Lice, dlanovi, tabani, kao i polni organi su područja kod kojih se prvo razvija čulo dodira, a u kasnijem periodu - ove regije će imati najviše, i to najraznovrsnijih receptora za dodir. Oko osme nedelje od začeća, pojavljuju se prvi «odbrambeni» pokreti - izbegavanje dodira vlastite ručice ili pupčane vrpce na obrazu. Istraživanja pokazuju da se osetljivost kože brzo proširuje na područje polnog organa (oko 10. nedelje), dlanova (11. nedelja) i tabana (12. nedelja). Ali, beba tada još uvek izbegava dodir. Ona će da povuče ručicu ili da savije nožicu ako je nešto dotakne. U kasnijem periodu trudnoće, beba otvara usta na pritisak ručice na obrazu, ili blizu usta, a glavu okreće prema šaci, pokušavajući da sisa. Oko 17. nedelje, svi delovi stomaka i guze su osetljivi, a u 32. nedelji su skoro svi delovi tela osetljivi na lagani dodir.
● SLUH
Zvukovi imaju iznenađujući uticaj na rad srca nerođenog deteta: pet sekundi nadražaja može da uzrokuje promenu u brzini rada srca i pokretima deteta, koja traje jedan sat. Neke melodije mogu da izazovu promene u metabolizmu.
Prevremeno rođena deca, koja slušaju Bramsove uspavanke - šest puta na dan, po pet minuta, brže dobijaju na težini od dece koja prema istom rasporedu slušaju ljudski glas.
Kada se rodi, beba najviše voli glas svoje mame, jer ga je «slušala» dok je bila u njenom stomaku. Iako postoji čitav niz prepreka između bebe i spoljnog sveta: plodova voda, plodovi ovojci, materica i, na kraju, mamin stomak - plod živi u vrlo podsticajnoj okolini, punoj zvukova, vibracija i pokreta. Pre svega, tu su zvukovi koji dolaze od majčinog organizma: rad srca, vazduh koji prolazi kroz pluća, rad creva...
Mnoge studije potvrđuju da i glasovi iz spoljne sredine uspevaju da dopru do bebe u stomaku, a da šumovi majke i posteljice ne mogu da ih nadjačaju. Intonacija, naglasak, ritam, melodija - dopiru do fetusa bez značajnog izobličenja. Majčin glas je posebno snažan, jer dopire iz samog tela majke, pa do bebe dolazi u snažnijem obliku od ostalih.
Mnoge majke su primetile da su njihove bebe mirnije na levoj dojci. To je zato što tu čuju poznat zvuk - otkucaje majčinog srca. Na dete umirujuće deluje i snimljen zvuk rada srca ili nekog drugog šuma koji je prisutan u materici.
Još u stomaku, beba ima razvijeno čulo ukusa, a najviše joj se sviđa sladak ukus.
Stručnjaci veruju da se oko 14. nedelje trudnoće javlja čulo ukusa. Istraživanja pokazuju da fetus češće guta slatko, a broj gutanja će se smanjiti uz gorak i kiseo ukus. Novorođenče ima snažno razvijeno čulo ukusa i odmah jasno pokazuje koje ukuse više voli.
● MIRIS
Do nedavno, stručnjaci su verovali da je za čulo mirisa potreban vazduh i mogućnost disanja. Međutim, poslednja istraživanja su pružila uvid u jedan potpuno neistražen svet. Naime, nosni hemoreceptivni sistem je puno složeniji nego što se do sada znalo. Nos se razvija između 11. i 15. nedelje trudnoće. Mnoge hemijske supstance prolaze kroz posteljicu i mešaju se sa plodovom vodom koja okružuje fetus, ulazeći mu u nos, usta i ždrelo. Dete je udiše i guta, pa na taj način u direktan kontakt sa ukusima i mirisima dolaze «pupoljci» hemoreceptivnog sistema, «zaduženi» za ukus i miris.
Zahvaljujući brojnim istraživanjima koja se odnose na razvoj i sposobnosti nerođene bebe, danas se pouzdano zna da je čulo mirisa dobro razvijeno pre rođenja. Kada se rodi, beba odmah svoju majku prepoznaje po mirisu. Dokazano je da plodova voda može da bude različitog mirisa, kao i da ga plod oseća. U jednom istraživanju, zabeleženo je čak 120 uzoraka plodove vode različitog mirisa. Osim toga, preko posteljice i krvi, do detetovih kapilara sluzokože nosa dolaze i sastojci majčine ishrane. Iskustvo sa mirisima nerođenog deteta najverovatnije priprema ovaj osetljiv sistem za traženje određenih (poznatih i ugodnih) mirisa ili grupa mirisa. Novorođene bebe privlači miris majčinog mleka, iako nemaju prethodnog iskustva. Izgleda da je to «posledica» učenja pre rođenja.
● VID
Nakon rođenja, od svih čula čovek najviše koristi vid. To čulo se lagano razvija tokom cele trudnoće. Međutim, nije lako proučavati njegov razvoj. Iako neposredna ispitivanja vida u majčinoj utrobi nisu izvodljiva, moguća su testiranja prevremeno rođene dece. Sposobnost izoštravanja slike, kao i vodoravnog i vertikalnog praćenja - kod njih se pokazuje od 31. do 32. nedelje gestacije. Vežbom vrlo brzo napreduju, tako da sa 33 do 34. nedelje mogu da prate kretanje predmeta u svim smerovima, a pažnju mogu da zadrže koliko i deca rođena u terminu.
Stručnjaci su ustanovili da i bebe u maminom stomaku sanjaju. Već sa 23 nedelje, prisutni su brzi pokreti očnih jabučica (takozvana REM faza sna), a do 30. nedelje trudnoće, dete provodi skoro 100 odsto vremena spavajući. To vreme se postepeno smanjuje, da bi sa 40 nedelja iznosilo otprilike 50 odsto.
Na vreme rođena novorođenčad poseduje začuđujuće vizuelne mogućnosti: oštrinu, prilagođavanje oka, poimanje prostora, dubine i udaljenosti, razlikovanje boja, osetljivost na svetlucanje i kretanje uzorka. Ali, mada bebe imaju sposobnost izoštravanja, slika im je najjasnija na udaljenosti 20-30 centimetara, što odgovara razmaku do majčinog lica kada sisa.
Izvor: Yumama
Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: Bebin svet Uto Nov 15, 2011 10:49 am
Divno, mnogo sam toga naucila citajuci vase postove.. neke stvari sam znala, ali ne bas sve.. Hvala vam u moje i u ime svih buducih mama ovog foruma. Ovo je veoma edukativna tema.
Promjene temperature, bilo da se radi o povišenju u samom tijelu ili u okolini, izazivaju određene reakcije: dolazi do smanjenog ili pojačanog znojenja, promjena u protoku krvi, promjeni izvanstanične tekućine. Na što trebaju paziti roditelji kad opaze povišenje temperature kod djeteta?
Temperaturom tijela upravlja centar za temperaturu smješten u dijelu mozga koji se zove hipotalamus.
Postoje dnevne promjene temperature u skladu s cirkadijskim ritmom (tijekom 24 sata): temperatura tijela je niža za oko jedan stupanj od popodnevne. Normalne dnevne varijacije temperature su od 36,5 (ujutro) do 37,5 (podne), no postoje individualne razlike.
Dob djeteta i vrućica
Iako dijete vrlo mlade dobi, posebno nedonošče, može biti ozbiljno bolesno i kad temperatura nije jako visoka, svako povišenje u djeteta mlađeg od tri mjeseca može biti sumnjivo na bakterijsku infekciju i značiti ozbiljnu bolest. Većina bolesti u toj dobi uzrokovana je virusima, no pojava temperature u prethodno zdravog dojenčeta, koja je iznad 38 C može značiti i ozbiljnu bolest, zahtijeva liječnički pregled, a čest je i uzrok hospitalizacije ove dobne skupine. Općenito je pristup vrućici i u djece mlađe od tri godine nešto različit nego u djece predškolske i školske dobi, no i u odraslije djece povišenje temperature može biti početak ozbiljnije bolesti, ali su simptomi jasniji i dijagnostički pristup bolesniku je jednostavniji. Ozbiljne infekcije djece školske dobi, kada je organizam već imunološki stabilan, obično su rijetke i ako se do njih dođe, posljedica su infekcije virulentnim bakterijama i nemogućnosti organizma da svlada infekciju zbog niza neočekivanih reakcija, kao primjerice kod teške meningokokne sepse.
Mjerenje temperature
Roditelji lako uoče vrućicu, no sama toplina [You must be registered and logged in to see this link.] nije uvijek znak vrućice i polaganjem ruke na čelo ne može se reći da je dijete febrilno. Dijete se ponekad u igri zarumeni i uslijed živahnosti i uzbuđenja, kakva su gotovo uvijek tijekom proslava rođendana, mogu izazvati i malo povišenje temperature, koja sama po sebi pada na normalu.
Temperaturu treba ipak izmjeriti na objektivan i primjeren način uporabom digitalnog ili obično živinog toplomjera. U male djece lakše je mjerenje rektalne temperature, dok se kod nešto starijih jednostavnije provodi mjerenjem aksilarne temperature (na koži ispod pazuha). Razlika iznosi obično 0,5 C u korist unutarnje temperature izmjerene rektalno. Ovaj način mjerenja potraje određeno vrijeme, obično oko 10 minuta. Ako je vrućica veća, mjerenje se odvija brže.
Kako sniziti povišenu temperaturu?
Snižavanje temperature odvija se dvojako: odvođenjem topline preko kože stavljanjem obloga mlake vode, tuširanjem, kupanjem i primjenom lijekova. Prvi način nije uspješan kada je koža hladna i dijete se trese, tada temperatura raste i o tome treba voditi računa. Lijekovi – antipiretici – djeluju na mehanizme uzroka vrućice i na središte za regulaciju temperature tijela u hipotalamusu inhibicijom sinteze prostaglandina. Zdravo dijete s temperaturom nižom od 39 C obično ne treba posebno primjenu lijekova za sniženje temperature. Primjena obloga i vanjskog hlađenja kada je koža topla, snizi temperaturu za jedan stupanj.
Izbor antipiretika nije širok u dječjoj dobi i kod svake primjene treba se točno držati preporučenih doza jer više ne znači bolje. Koristi se paracetamol i ibuprofen. Svaki lijek može u većoj dozi biti štetan pa i bez toga izazvati neželjene posljedice. Procjena koristi i štete mora biti presudna kod primjene antipiretika. Zadnjih godina uporaba paracetamola u prvoj godini života povezuje se s kasnijom pojavom astme. No istina je da je ovaj lijek najčešće korišten antipiretik u dojenačkoj dobi, a gotovo nema djeteta koje tijekom tog životnog razdoblja nije bilo febrilno. Za pojavu astme sigurno moraju postojati i drugi parametri, koji pridonose pojavi bolesti.
Dovoljan unos tekućine važan je čimbenik u snižavanju temperature jer tijelo znojenjem i ubrzanim disanjem dovodi do gubitka vode iz organizma.
Previše odjeće i pokrivanja također ne pridonosi poboljšanju stanja: lagana odjeća, ugodna temperature okoline, oblozi prema potrebi pridonijet će da se dijete bolje osjeća.
Koliko su točna neka uvriježena mišljenja?
• [You must be registered and logged in to see this link.] je uvijek opasna.
NE, radi se o simptomu koji je koristan jer pokazuje da je imunološki sustav djeteta aktivan. Porastom temperature tijelo postaje za viruse i bakterije neprijateljsko stanište. Vrućicu treba pratiti kontrolnim mjerenjima temperature i promatranjem općeg stanja djeteta. To je posebno važno u djece vrlo mlade dobi, kao što su dojenčad i djeca do tri godine, čiji sustav obrane još nije u potpunosti uspostavljen.
Ako vrućicu prate simptomi kao: klonulost, povraćanje i proljev, stanje djeteta je znatno ozbiljnije iako temperatura nije značajnije povišena, nego vrijednosti izand 38,5 C uz dobro opće stanje djeteta – živahno je, igra se. Povišenje temperature kod najmanjih do šest mjeseci zahtijeva i pregled pedijatra jer njihov organizam nema još razvijen sustav regulacije – centri u mozgu su nezreli, a imunitet tek u razvoju.
• Kod povišenja temperature treba uvijek dati antipiretik.
NE, Do temperature od 38,5 C mjereno rektalno (“u guzi”) nije potrebno dati antipiretik jer oni ne utječu na ozdravljenje i na neki način ometaju obranu organizma. No treba ih dati kada dijete ima vrućicu (više od 38,5 C). Druga pravila vrijede za djecu koja su sklona pojavi febrilnih konvulzija. Neki antipiretici su korisniji od drugih.
NE, ni ova tvrdnja nije točna. Djeci se daju antipiretici na bazi paracetamola i ibuprofena. Za oba lijeka vrlo važno bez obzira na dob djeteta je poštivati upute koje je dao pedijatar glede doze i razmaka između pojedinih doza u 24 sata: paracetamol se daje svakih šest sati, a ibuprofen svakih osam sati. Lijekovi se daju na usta u obliku sirupa, odnosno kapi ili rektalno kao čepići. Apsorpcija lijeka uzetog na usta je brže i sigurnija, ali ako dijete povraća, treba primijeniti čepiće.
A aspirin? U prošlosti se naširoko koristio kao antipiretik i u djece. No danas je poznatno da može izazvati vrlo ozbiljne komplikacije i međunarodne organizacije pedijatara nikako ne savjetuju korištenje ovog lijeka.
No što učiniti ako temperatura i nakon primjene lijeka ne pada? Nikako ne povisivati dozu lijeka! Mlaki oblozi, tuširanje ili kupanje (uz uvjet da je koža topla!) te dovoljan unos tekućine pomoći će u sniženju temperature, koja ne mora pasti na normalu. Povećanje doze lijeka može povećati i rizik od nepoželjnih reakcija.
• Najbolji je način mjerenja temperature ispod pazuha (aksilarno).
Većina pedijatara u male djece mjerit će temperaturu rektalno jer je rezultat objektivniji i mjerenje brže do dobi od dvije do tri godine. O vrućici se govori kada je rektalna temperatura 38 C i više. Djeca nakon treće godine ne vole rektalno mjerenje, često pružaju otpor te je stoga bolje mjeriti temperaturu aksilarno, a vrijednosti su za 0,5 stupnja niže od rektalnih.
Mjerenje u uhu posebnim toplomjerom za mame je praktično i rado ga primjenjuju, iako je nešto manje pouzdano. Pri korištenju ove metode treba postupati vrlo pažljivo jer je moguće pogrešno očitanje rezultata. Ovaj način mjerenja vrlo je praktičan za mjerenje temperature u ambulantama i bolnicama.
Mjerenje temperature, ovisno o vrsti toplomjera i načinu mjerenja traje različito vrijeme. Za točan rezultat mjerenje živinim toplomjerom treba potrajati 8 minuta (“u guzi”), ako je toplomjer prizmatičnog oblika 4 minute, digitalni 2 minute, s tekućim kristalima 5 minuta.
• Temperaturu bi trebalo uvijek mjeriti ujutro.
Ne, nije točno jer razina temperature ovisi o mikroorganizmima koji su do nje doveli i o sposobnosti djetetovog organizma da na infekciju odgovori obranom. Čim mama primijeti da se dijete drugačije ponaša (npr. pospano je), treba izmjeriti temperaturu. Temperatura se mjeri svakako u početku bolesti i dalje prati dnevno kretanje (ujutro i poslije podne), a po potrebi izmjeri i uvečer, odnosno noću. Ne treba svaki čas uznemiravati dijete i čekati hoće li temperatura pasti na normalu. Svakako je dobro zabilježiti izmjerene vrijednosti i dati liječniku na uvid: temperatura je obično ujutro niža, poslije podne viša, povisi se nakon obroka i kasno popodne, a zatim prema večeri pada.
Dijete koje ima vrućicu mora ostati ležati u krevetu.
NE. Ako se dijete želi igrati i kretati po kući, treba mu to omogućiti jer očito njegov organizam dobro podnosi vrućicu i nema potrebe za odmaranjem. Svakako treba izbjegavati oblačenje suvišne odjeće, ali ga ne treba niti potpuno skinuti i pripaziti da mu ne bude hladno, no ne treba ga previše pokrivati. Idealna temperatura prostorije u hladnim mjesecima trebala bi biti od 19-20 C.
• Kada dijete ima vrućicu, ne smije se kupati.
NIJE TOČNO. Dijete se smije kupati, čak mu se može oprati i kosa. Dodir s vodom nikako ne može naškoditi, a dat će mu osjećaj svježine i bolje će se osjećati. Svakako treba izbjegavati nagle promjene temperature okoline. Primjerice iz kupaonice dijete se ne smije iznijeti u znatno hladniju prostoriju jer će naglo rashlađivanje oslabiti obranu organizma. Dijete najprije treba dobro osušiti, obući i zamotati i tada prenijeti u drugu, hladniju prostoriju.
• Febrilno dijete ne smije se iznositi iz kuće.
Većina roditelja bi željela da im liječnik pregleda dijete kod kuće, no nije točno da dijete koje ima temperaturu ne smije niti nos pomoliti iz kuće. Korisno ga je odvesti u ambulantu, gdje će pedijatar moći učiniti i neke jednostavnije pretrage: uzeti sekret iz nosa ili grla za mikrobiološku pretragu, te analizu krvi i mokraće. Nije uputno iznositi dijete iz kuće samo ako je dan jako hladan i vjetrovit, a temperatura iznad 38,5 C.
• Za snižavanje temperature korisno je hlađenje djeteta vodom i alkoholom.
NIJE TOČNO. Ovaj način je koristan samo kada se periferna temperatura tijela poveća. Djetetu je vruće, koža je jako topla, kao primjerice kod toplotnog udara. Kod porasta temperature obično se odvija prethodno opisani proces uz osjećaj zimice. Kada se postiže razina temperature zadane od hipotalamusa, tijelo samo aktivira mehanizme koji ju snižavaju: krvne žile se šire, koža postaje topla i crvena. Ako je temperatura visoka, mlaki oblozi i kupanje bit će ugodni. Alkohol nije dobro koristiti jer se isparava na vrućoj koži i dijete udiše alkoholne pare te u ekstremnim slučajevima može uslijediti trovanje alkoholom.
• Kada je dijete febrilno, prehrana mora biti lagana.
Kada je dijete bolesno, prehranu treba prilagoditi njegovom apetitu i dati mu hranu koju voli. Ako ga boli grlo i ima smetnje kod gutnja, sigurno će mu najbolje odgovarati lagana mliječna prehrana – polutekuća, osobito ako se radi o malom djetetu. U slučaju proljeva, daje se čvršća hrana – tjestenina, riža s malo začina ili posebna dijetalna hrana (mliječna formula). Tekućine treba dobiti u svakom slučaju: najbolje svježe iscijeđeni voćni sok, vodu od ukuhanog voća (kompota). Dijete odbija hranu kad je bolesno, ali zaslađenu tekućinu mora dobiti kako bi se izbjegla acetonemija (aceton u mokraći i izdahnutom zraku), kao posljedica gladovanja.
•Ima temperaturu zbog nicanja zubića.
Ovo mišljenje je vrlo prošireno, ali je neutemeljeno. Okolnosti su takve da dijete češće pobolijeva u razdoblju od jedne do tri godine, kada mu niče najveći broj mliječnih zubi. Može biti i obratno: zbog ubrzanog metabolizma uspijed povišene temperature ubrzana je i erupcija zubi.
Autor: Prim. mr. sc. dr. Ružica Duplančić-Šimunjak, pedijatrica
Tekst preuzet iz časopisa Bebe, veljača 2013.
vitamini.hr
Magazin.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Sve što činite ostat će zapisano duboko u dječjem mozgu
Bebama je najvažnije da se u prvoj godini vežu uz barem jednu odraslu osobu koja im osigurava ljubav i brigu. Ova prva temeljna emocionalna privrženost je osnova za sve kasnije odnose s ljudima, temelj je njihove sreće i uspješnosti u ljubavnim, prijateljskim, obiteljskim i poslovnim odnosima. A da biste ste to postigli trebate samo svoje ruke i puno ljubavi.
Evo i nekoliko savjeta kako ćete to postići:
Navečer prije spavanja uvijek pjevajte istu pjesmu vašoj bebi, ljuljati je lagano, nježno joj mazite trbuščić.
Uzmite odmah bebu kad zaplače, pokušajte otkriti uzrok. Je li gladna? Mokra? Je li joj vruće? Dosadno? Ako je utješite kad plače, beba shvaća da ima smisla komunicirati i glasati se i da je uz nju netko kome je stalo o tko je shvaća.
Nježno pomičite bebine ruke i noge. Nježno je škakljajte ispod brade ili po trbuščiću. Kad počne micati glavu, lezite na pod, stavite je na svoje grudi. Dopustite joj da vas uhvati za nos i [You must be registered and logged in to see this link.]. [You must be registered and logged in to see this link.] se bebom, imenujte ono što dodiruje.
Mazite bebu i pjevajte s njom. Držite je u naručju ili krilu s glavom na koljenima. Vodite računa o tome da je bebina glava dobro pridržana i zaštićena.
Plešite lagano po sobi s bebom u naručju.
Sve ove aktivnosti – dok beba osjeća vaš dodir, čuje vaš glas , i uživa u ugodnoj tjelesnoj bliskosti – pomažu joj da razvija osjećaj [You must be registered and logged in to see this link.] i privrženosti.
Najvažnije je pružanje ljubavi u ranom djetinjstvu
Rano djetinjstvo je najkritičnije i najranjivije razdoblje u razvoju svakog djeteta. Istraživanja su pokazala da se u prvih nekoliko godina života stvaraju temelji za djetetov emocionalni i intelektualni razvoj. Djeca koja ne dobiju ljubav i njegu, vjerojatno će u razvoju, kao i u odrasloj dobi imati emocionalne poteškoće, ma koliko se trudili da kasnije nadoknadite izgubljeno.
Uloga roditelja u ovom razdoblju neizmjerno je važna. Svako je dijete rođeno s jedinstvenim biološkim naslijeđem, ali to ne znači da je njegova [You must be registered and logged in to see this link.] predodređena. Način na koji roditelj brine o djetetu ima značajan utjecaj na razvoj djeteta. Djeca nisu samo proizvod genetskog nasljeđa, već se i mnoge biološki određene osobine iskazuju ovisno o nizu događaja i utjecaja iz djetetove okoline, uključujući one u stanicama, tijelu i socijalnom okruženju. Priroda s jedne strane i odgoj s druge strane tako djeluju zajedno.
Unatoč dokazima o važnosti ranih godina, neka istraživanja upućuju na to da su kasnija iskustva jednako važna u oblikovanju djetetove ličnosti te da vršnjaci, a ne roditelji, imaju najveći utjecaj. No, iako su odnosi s vršnjacima važni, oni se grade na temelju odnosa koji je dijete izgradilo s roditeljima. Djeca koja nisu imala njegujuće odrasle koji su se adekvatno brinuli o njima, imaju problema već i sa stvaranjem prijateljstava, a kamoli s razrješavanjem poteškoća i sukoba.
Usklađenost majke i djeteta
Već u dobi od 6 mjeseci majčina usklađenost s dojenčetom počinje ga učiti koja su emocionalna stanja prihvatljiva za druge ljude. Majčini strahovi, želje, osjećaj srama i vlastite fantazije postaju važne te određuju koji aspekti djetetove ličnosti će se poticati i razvijati, a koji će se potiskivati i nestati.
Majka koja odobrava i potiče samo određeni dio djetetovog unutarnjeg života – koja vrednuje, primjerice, samo njegovu pobuđenost, angažman i aktiviranost, a ne i pasivnost, ili koja obraća pažnju na dijete samo kad se ono osjeća loše, a ne i kad se osjeća dobro – pokazuje djetetu koji dio sebe „treba“ pokazivati u međuljudskim odnosima. Svojim ponašanjem i reakcijama mu također pokazuje da ga razumije ili ne razumije te je li [You must be registered and logged in to see this link.] svoje osjećaje dijeliti s drugima.
Usklađenost majke i djeteta odnosno stupanj u kojem majka zadovoljava [You must be registered and logged in to see this link.] potrebe smatra se osnovama za sve aspekte psihološkog razvoja djeteta te utječe na vrstu privrženosti koju dijete razvija prema majci.
Zapamtite:Sve što činite ostat će zapisano duboko u dječjem mozgu i ono će po tome definirati svijet i ljude koji ga okružuju.
Iz knjige „Odgajam li dobro svoje dijete“ Gordana Buljan Flander, Ana Karlović
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Djeca su mali istraživači i vole svoj nosić ili, bolje rečeno, prstiće svugdje gurnuti. Mislite da je vaš dom siguran jer ste stavili zaštitu na utičnice, nemate bazen, zaštitili ste i vrata da dijete ne ozlijedi prstiće... Što kažu stručnjaci?
Vjerujte, oni će pronaći još mnogo opasnih zamki, a vi ćete shvatiti da vam je dijete u 'minskom polju'.
Primjerice vitamine ili tablete koje pijete ostavili ste na noćnom ormariću da vam budu nadohvat ruke. Za znatiželjno dijete to je pravi izazov. I kuhinjske krpe koje ste objesili o ručku pećnice također su mamac. Poželjet će ih skinuti i pritom će se najvjerojatnije opeći.
Potičete bebu da sama stoji i pritom ste je stavili na komodu. Ništa neobično jer vaša leđa neće trpjeti, a svoje zlato ionako držite i pazite. Osim toga, beba se sama ne može popeti gore.
Stručnjaci se s time ne bi složili. Istina je da ste bebu vi stavili na komodu, ali otvorene će joj ladice poslužiti kao ljestve.
Naime, postoji i opasnost od sredstava za čišćenje koja primjerice držite ispod sudopera. Nije bezopasno ni otvaranje ormara jer se može domoći tatine kravate i pokušati je svezati sebi oko vrata oponašajući tatu.
Stručnjaci savjetuju da lijekove ne pijete pred djetetom jer postoji mogućnost da odbije povrće koje mu servirate za ručak i želi 'ono što je mama jela'.
Ako ste imali namjeru postaviti videonadzor u bebinu sobu kako biste nadgledali dijete dok spava, ne stavljajte ga na krevetić jer postoji opasnost da se dijete uguši žicom. Radije se ušuljajte u sobu i provjerite kakva je situacija.
Ne dopustite djetetu da se igra loncima i tavama da ne pomisli su to njegove igračke. Opasnost vreba, upozoravaju stručnjaci, u činjenici da ćete u loncu nešto kuhati ili pržiti u tavi, a dijete će posegnuti za svojom 'igračkom', što je iznimno opasno.
Daljinski upravljač, kao i druge stvari koje imaju baterije, također predstavljaju opasnost. Dijete može progutati bateriju, što može izazvati teške ozljede, pa čak i smrt.
Prilikom pospremanja i čišćenja stana sve površine temeljito isperete od kemikalija, dijete će ih dodirivati, a potom rukice stavljati u usta. Ili koristite netoksična sredstva za čišćenje.
No, i ta sredstva treba držati u ormariću koji dijete ne može otvoriti.
Osim toga, treba dobro pripaziti što ostavljate u noćnom ormariću u spavaćoj sobi. Zabranjeni su oštri i lomljivi predmeti.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Djeca uče još u trbuhu Učenje i aktivni razvoj djeteta počinju od trenutka začeća, nove studije pokazuju da nerođena djeca imaju veliki broj sposobnosti
Učenje, komunikacija i aktivan razvoj počinju puno prije odlaska u školu, savladavanja prvih riječi ili koraka. Sve veći broj studija upućuje na to da djeca još za boravka u trbuhu imaju veliki broj sposobnosti koje im omogućuju učenje, razumijevanje vanjskih podražaja pa čak i nekog vida komunikacije s roditeljima.
Od samog začeća djetetu se razvijaju osjetila, a u 28. tjednu trudnoće već mogu misliti je rim to dopušta dovoljno razvijena moždana kora. Time se ujedno otvara i čitav splet novih mogućnosti za učenje i komunikaciju.
Nakon 2 mjeseca razvoja, s djetetom u trbuhu moguće je razviti i neki oblik direktnije komunikacije. Naime, nakon tog perioda djetetu je razvijen osjet dodira te ono može osjetiti vibracije koje se prenose kroz plodnu vodu.
Nekoliko tjedana nakon toga dijete se već može kretati, preokretati u sigurnosti majčinog trbuha razvijajući pritom motoričke vještine. Tu veliki utjecaj ima i umirujući učinak ritmičnog koračanja majke na bebu. Sličan učinak ono zadržava i nakon rođenja – zibanje kolijevke, nošenje u naručju, vožnja autom imaju vrlo umirujući učinak na veliki broj djece.
Nakon otprilike šest mjeseci trudnoće, djeca mogu reagirati na vanjske zvučne podražaje je rim je razvijeno osjetilo sluha. Može vrlo dobro čuti roditeljski glas, glazbu te sve ostale zvukove okoline. Pri tome mu najviše odgovara zvuk kucanja majčinog srca.
Osim toga, mala djeca vrlo dobro reagiraju na glazbu čiji ritam otprilike odgovara ritmu kucanja srca. Prema nekim istraživanjima dijete koje je svakodnevno slušalo neku pjesmu u trbuhu nakon poroda na nju reagira umirujućim ponašanjem.
U svom opsežnom istraživanju, dr. Manrique je pratila utjecaj prednatalne stimulacije na razvoj djece. Rezultati su pokazali das u majke koje su na neki način pokušale komunicirati s djetetom u trbuhu imale lakši porod.
Naime, takva novorođenčad je imala bolje motoričke sposobnosti, bolje razvijen sluh i sposobnost pamćenja u odnosu na djecu koja nisu bila prednatalno stimulirana. Pozitivni efekti prednatalne komunikacije vidljivi su i nakon poroda jer se takva djeca brže i bolje razvijaju u velikom broju aspekata.
Zato dragi roditelji, pjevajte, svirajte, čitajte svom djetetu, lupkajte po trbuhu i najvažnije od svega – imajte pozitivan stav te ga prenesite na svoje dijete još dok je u trbuhu.
Autor: Josipa Kovač Preuzeto s: Naturala.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Ispravan razvoj stopala iznimno je važan za razvoj kralješnice i pravilno držanje tijela. Zato je od najranije dobi potrebno voditi računa da djetetova obuća bude adekvatne veličine i izrađena od kvalitetnih prirodnih materijala.
Kada djetetu kupiti prve cipelice?
Trebaju li djeca cipele i prije nego prohodaju? Stručnjaci tvrde da je najbolje da djeca prohodaju bosa. Potičite dijete da hoda boso po kući jer će na taj način razviti i ojačati svoja stopala. Hodanje po travi i pijesku još je bolje: Ako ste u mogućnosti, bebi i to omogućite. Prije nego beba počne samostalno stajati i činiti prve korake, nema potrebe da joj kupujete cipelice jer su do tada dovoljne samo čarape. Dakle, idealno vrijeme za kupnju prvih cipelica jest kada dijete prohoda ili kada počne stabilno stajati.
Cipela ne smije biti pretijesna kako ne bi sprječavala rast i razvoj stopala, ali ne smije biti ni prevelika jer na taj način ne omogućuje pravilnu potporu nježnog dječjeg stopala. Nošenje uske i neodgovarajuće obuće može dovesti do nepravilnog rasta kostiju, mišića i ligamenata što može uzrokovati anomaliju u razvoju odraslog stopala.
Razvoj djetetova stopala
Dječje stopalo raste vrlo brzo i obuća postane premala već kroz nekoliko mjeseci. Zato treba mjesečno provjeravati obuću. Možete očekivati da ćete u početku svakih 3 do 6 mjeseci djetetu kupovati nove cipele, odnosno za svako godišnje doba. Stopalo najbrže raste u prvoj godini života, a od 16. do 18. mjeseca izraste za pola broja. Nakon treće godine života rast stopala usporava, otprilike svaka tri mjeseca izraste za pola broja cipele. Djeci u dobi od tri do šest godina veličinu je dovoljno provjeravati svakih četiri do šest mjeseci.
Cipele za djecu trebaju biti napravljene od prirodnih materijala, pazite da budu mekane i elastične kako bi stopalima pružile ravnotežu. No, ne smiju biti premekane jer neće pružiti stabilnost, ali ni suviše tvrde da ne bi sprječavale savijanje stopala. Cipela ne smije stezati stopalo, a naprijed treba biti dovoljno široka da prsti nisu savijeni niti stisnuti tako da se dijete može normalno kretati. Prirodni materijali najbolji su izbor jer omogućuju koži da diše.
Odabir odgovarajuće obuće
Kod kupnje cipela pazite da budu odgovarajuće veličine kako bi se dijete u njima dobro osjećalo i kako mu ne bi sputavale nogu. Neka ne budu prevelike. U prevelikoj cipeli stopalo šeta pa se dijete nepravilno oslanja. To može dovesti do nepravilnog hoda i deformiteta stopala koje je kasnije mnogo teže korigirati. Kada je obuća prevelika, djeca grče prste i tako se "zaustavljaju" što dovodi do kontraktura (skraćenja) tetiva, zbog čega se u nekim slučajevima moraju i operirati. Potpora za članak ne smije biti previsoka, pretvrda i ne smije fiksirati gležanj jer je na ovakav način rad mišića ograničen i ometa pokretljivost gležnja. Lagano povišeni modeli cipelica koji štite zglob idealan su odabir.
Dječje stopalo je izuzetno osjetljivo, kosti i zglobovi su mekani, a mišići i tetive nedovoljno jaki da izdrže opterećenje težine tijela. Zato cipela mora preuzeti ulogu stabilizatora i spriječiti deformaciju stopala, a u isto vrijeme osigurati dovoljnu stabilnost da bi dijete hodalo. Cipelica treba biti anatomski oblikovana tako da stopalu pruža udobnost i zaštitu. Također je bitno da ima unutarnji uložak od mekanog i prirodnog materijala koji pruža dodatnu udobnost kod hodanja. Cipela treba imati nisku petu da bi se tjelesna težina ravnomjerno rasporedila na cijelo stopalo.
Kupujte cipelice u specijaliziranim dućanima koji će vam ponuditi kvalitetnu, zdravu i udobnu obuću. U takvim dućanima će vam i prodavači pomoći pri odabiru prvih cipelica za dijete te će na pravilan način izmjeriti veličinu djetetova stopala.
(M.G.)
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
[You must be registered and logged in to see this image.]Kako vaša beba spava je jedan od pokazatelja kakvi su ostali aspekti vašeg života. Da li ćete, zbog nepravilnog bebinog sna, loše spavati neko vreme ili duži period, zavisi od bebine navike kod spavanja. Male bebe mnogo više provode spavajući nego što su budne, dok starije bebe imaju različit ritam spavanja. Loše navike kod spavanja se mogu ispraviti. To što ste postali roditelj, ne mora da znači da ste izgubili pravo da spavate!!!
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
[You must be registered and logged in to see this image.]Sve bebe plaču, ali bebe koje plaču više od tri sata dnevno uzastopno više dana u nedelji imaju grčeve (kolike). Bebe sa grčevima će plakati nekontrolisano i neutešno, uprkost tome da su zdrave i da dobro napreduju. Grčevi su bezopasno stanje, mada mogu biti vrlo uznemirujući za roditelje. Svaka peta beba ima grčeve. i jednako pogađaju i dečake i devojčice. Generalno se pojavljuju oko druge do četvrte nedelje života i traju do kraja trećeg meseca, a u retkim slučajevima i duže. Uzrok grčevima je nepoznat, međutim postoje načini da pomognete vašoj bebi. Ranije se smatralo da su grčevi povezani sa probavnim sistemom. Međutim, iako gasovi u stomaku mogu da doprinesu grčevima, ipak malo je dokaza koji povezuju grčeve sa gastrointestilnim problemima. Drugi mogući uzrok grčeva je kombinacija bebinog temperamenta i nezrelog nervnog sistema. Bebin temperament može uzrokovati da je beba osetljiva na okruženje, i može odreagovati na normalnu stimulaciju ili promenu okruženja tako što će plakati. Zbog nezrelosti bebinog nervnog sistema, beba nije u mogućnosti da kontroliše plakanje. Glavni simptom grčeva je konstantno plakanje neko određeno tj. duže vreme. Mada se ovakvo plakanje može javiti bilo kada, obično se pogoršava uveče. Iako grčevi nisu povezani sa bolovima, bebe sa grčevima mogu izgledati kao da im je neugodno ili da su u bolovima. Bebe mogu podizati glavu, uvlačiti noge prema stomaku, pocrveneti u licu i mogu puštati gasove. Neke bebe odbijaju da jedu. Teškoće pri spavanju i česta buđenja su takođe česti kod grčeva. Normalno, grčevi nisu ozbiljno i zabrinjavajuće stanje, mada ne deluju tako. Istraživanja su pokazala da bebe sa grčevima nastavljaju normalno da jedu i dobro napreduju, uprkos plakanju. Glavni problem ovog stanja je stres i nervoza koju stvaraju u kući. Roditelji i drugi članovi porodice se mogu teško nositi sa konstantnim plakanjem, pa je izuzetno važno da imate bilo kakvu podršku i da se odmarate kad god imate prilike. Grčeve ne treba medicinski lečiti. Međutim, svaki roditelj bi verovatno želeo savet od doktora kad im beba puno plače, da se uvere da je sve uredu. Pre nego što posetite doktora, uverite se da su svi drugi uzroci plača eliminisani. To uključuje glad, umor, nedostatak kontakta sa vama, temperatura ili neki drugi bol. Ako su vam dijagnostikovani grčevi, postoji mnogo načina da pomognete vašoj bebi a i sebi. Iako ne postoji jedinstveni dokazan medicinski lek za grčeve, koji će delovati na sve bebe, postoji nekoliko mera koje će pomoći. Bebe različito reaguju na različite mere, pa roditelji obično moraju da probaju više metoda da bi videli koja je najdelotvornija.
Roditelji koji hrane bebu adaptiranim mlekom možda mogu promeniti mleko;
Majke koje doje bebe trebalo bi nastaviti sa tim načinom ishrane jer odbijanje od dojenja može pogoršati grčeve;
Neke žene su otkrile da određena hrana koju jedu pogoršavaju grčeve i izbacivanje te vrste hrane iz jelovnika mnogo pomaže bebi. To uključuje povrće i voće kao što je kupus, brokoli, karfiol, prokula, paštrnak, luk, pasulj, grašak, boranija, beli luk, breskva, dinja, citrusno voće, začinjena hrana, kofein i alkohol. Upoznavajući postepeno bebine reakcije, moćićete da saznate koje su to namirnice na koje je vaše beba osetljiva, ako uopšte neka izaziva probleme;
Ako u porodici postoji osetljivost na laktozu (mlečni šećer), majke koje doje trebale bi izbaciti ili smanjiti upotrebu kravljeg mleka. Nekada bebe nisu u stanju da vare laktozu, ali se to kako rastu poboljšava;
Ako vam se čini da vaša beba ima puno gasova, omogućite joj da podrigivanjem smanji količinu vazduha u stomaku. Bebe koje se hrane na flašicu mogu progutati vazduh kroz flašicu pa pokušajte hraniti bebu u drugačijem položaju, ili koristite bočice koje su osmišljene da smanje količinu vazduha koju beba proguta tokom hranjenja. To uključuje zakrivljene bočice, bočice sa ventilom...;
[color][font] Da biste smirili bebu sa grčevima možda će vam sledeće metode pomoći: [/font][/color]
Nosite bebu u kengur nosiljci;
Umotajte je u ćebe da biste je utoplili;
Stavite bebu u ljuljašku i nežno je ljuljuškajte;
Stavite bebu blizu konstantnog zvuka ili vibracije koje puštaju kućni aparati, kao što je mašina za sudove, usisivač ili mašina za sušenje...;
Provozajte ili prošetajte bebu;
Dajte bebi cuclu da sisa;
Stavite bebu na stomak i nežno joj češkajte leđa;
Istuširajte se zajedno sa bebom jer će joj toplina prijati, takođe možete peglom grejati pelene i stavljati na bebin stomak;
[color][font] Imati bebu sa grčevima može biti izuzetno stresno, frustrirajuće i izazovno za svakog roditelja, posebno ako vam je prvo dete. Preterana briga za bebom može pogoršati grčeve. Važno je da se prema bebi ophodite normalno i opušteno da beba ne bi osetila vašu zabrinutost. Kad god imate mogućnosti iskoristite vreme za odmor makar sat ili dva, prijaće vam.[/font][/color]
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
NEĆE SPAVATI?[You must be registered and logged in to see this image.] Svi žele znati kako djecu naučiti da sigurno spavaju cijelu noć. Koliko god se trudili, neke bebe kao da to odbijaju. Zašto? Pa, možda ste vi krivi. Provjerite savjete stručnjaka. 1. Očekujete da beba odmah spava cijelu noć To nije toliko greška, koliko neshvaćanje. Odrasli mogu spavati kao bebe, ali bebe ne mogu spavati kao odrasli. Sve dok bebe ne budu stare između 8 i 12 tjedana, nemojte to ni očekivati od djeteta.
2. Koristite krevetić kojemu se ograda može spuštati
Od 2011. godine novi je standard da se stranice krevetića ne mogu spuštati, a u SAD-u su takvi i povučeni s tržišta. No to puno roditelja ne shvaća. Takvi su krevetići ocijenjeni kao nesigurni.
3. Ne držite se rutine odlaska na spavanje
Čak i ako je u pitanju novorođenče, trebate biti dosljedni. Koliko god jednostavno zvučalo, dosljednost u rutini ključno je da dijete nauči spavati. Izradite plan koji će vam odgovarati i držite ga se svaku večer.
4. Stavljate dijete u krevet s bočicom
Ako su to vama radili vaši roditelji ne znači da je to dobro. Želite izbjeći djetetovu ovisnost o hranjenju kako bi utonulo u san. Osim toga, ne želite da se dijete samo hrani tijekom noći. Ne samo što riskirate razvoj karijesa, nego i opasnost od gušenja. Sudeći prema stručnjacima, dijete rijetko treba noćno hranjenje nakon 9. mjeseca.
5. Dozvoljavate djetetu starijem od 3 mjeseca da zaspe prije nego ga stavite u krevet
Primamljivo je nositi i maziti dijete prije nego ga stavite u krevet, ali dijete biste u krevetić trebali staviti dok je budno. Može biti sneno, ali budno. Ako zaspe pod okolnostima koje ga ne okružuju kada se preko noći probudi, neće biti u stanju ponovno se samo uspavati.
6. Stavljate plišance, jastučiće ili deke u krevetić
Izbjegavajte te stvari dok dijete ne navrši barem 6 mjeseci. Želite stvoriti sigurno okruženje, a idealno je da dijete spava na leđima u vreći za spavanje, bez nepotrebnih stvari.
7. Dozvoljavate novorođenčetu da spava u autosjedalici
Većina beba će zaspati dok se voze u autu, ali to može biti problem jer nemaju kontrolu nad vratom. Može se dogoditi i da glavica padne naprijed, pa joj brada stoji na prsima, što može otežati disanje.
8. Dopuštate da se premori
Neka djeca ne pokazuju znakove umora zijevanjem, nego divljanjem i hiperaktivnošću. Naučite znakove koje vam dijete daje i stavite ga u krevet prije nego postane premoreno, jer će tako teže zaspati.
9. Previše slušate tuđe savjete
Preopterećeni ste? Možda je razlog u tome što slušate druge ljude umjesto svoju intuiciju. Prestanite slušati savjete baka i djedova koji govore što biste trebali raditi. Prestanite slušati prijateljice koje kažu da njihovo dijete spava cijelu noć od prvog dana. Sve dok je dijete normalno i zdravo, znači da radite pravu stvar. Svako je dijete posebno, a vi najbolje znate što mu odgovara.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
NAVALA SLANOG Preslatka reakcija bebe koja prvi put isprobava čips Sadie ima 14 mjeseci i prvi put su joj roditelji dali da proba čips, i to s dodatkom octa! Face koje mala radi naprosto su presmiješne Malu Sadie roditelji su snimili u trenutku njezinog prvog susreta s okusom slanog čipsa, a tata je video postavio na YouTube i, dakako, osvojio simpatije gledatelja. Otac Graham Simon za ABC News rekao je: 'Jasno je da je tražila još. Mislim da čips ima takav efekt na svakoga - u početku se namrštite, a onda shvatite kako je fino. Mislim da je reagirala kako bi reagirala većina odraslih.'
Ako se pitate zašto je 14-mjesečna Sadie uopće dobila čips, Graham kaže da je to zato što je to omiljena hrana njegove supruge Joanne. 'Sadie sad već jede gotovo sve pa joj je Joanna počela davati svoju omiljenu hranu. Ona je iz Kanade i čips umače u mlijeko što je tamo uobičajeno. Ovaj koji je završio kod Sadie nije bio u mlijeku, ali ne sumnjam da će se i to uskoro dogoditi', dodao je tata.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Što uistinu znači plač vaše bebe? U ranom razdoblju života djeca često koriste plač kako bi komunicirala s okolinom, najviše s roditeljima. Roditelji u najvećoj mjeri nisu sigurni kako interpretirati plač djeteta: događa li se nešto ozbiljno ili dijete tako samo privlači pažnju. U svakom slučaju, potrebno je postupno, malim koracima izgraditi komunikaciju s djetetom kako ne bi moralo svaki puta plakati kako bi vas uputilo na nešto.
Gledajte na plač svog djeteta kao na oblik komunikacije, a ne na sredstvo manipulacije. Trebate ga tumačiti kao signal – poslušajte ga i pokušajte ga interpretirati bez bojazni da ćete tako ˝razmaziti˝ dijete.
Postoji mit, pogotovo kod novopečenih roditelja, da što dulje odgađate odgovoriti na djetetov plač to će ono prije prestati s plakanjem. Jednim dijelom to može biti točno, međutim postoje i nešto osjetljivija djeca koja na ignoriranje mogu reagirati apatijom.
Studije su pokazale da djeca koja su dobivala redovitu pažnju i reakciju roditelja na plač, postaju samostalnija i manje plačljiva tijekom daljnjeg razvoja.
Prikladno reagirajte na djetetov plač. U prvih par tjedana djetetova života reagirajte intuitivno, već na prve znakove plača. Upoznavanjem sa svojim djetetom u narednim mjesecima lakše ćete moći procijeniti ulogu njegovog plača.
Ipak, znajte kada reći ˝da˝, a kada reći ˝ne˝. U početku ćete vjerojatno više govoriti ˝da˝ dok će vam s iskustvom tu i tamo doći i odgovor ˝ne˝. Potrudite se da kroz upoznavanje s djetetovim plačem u početnoj fazi i vi i dijete razvijete međusobnu komunikaciju.
Isprobajte takozvani karipski pristup. Zamislite situaciju u kojoj vi telefonirate, a pod vašim nogama se igra dijete od sedam mjeseci. Dijete se odjednom počne vrzmati i upućivati vam molećiv pogled. Umjesto da smjesta spustite telefon i primite dijete, radije mu se nasmijte od uha do uha te mu mirnim glasom recite da je sve u redu. Ova metoda proizašla je iz poznate karipske uzrečice: ˝ don't worry, be happy˝.
[You must be registered and logged in to see this image.]Preuzeto s: Naturala.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
NEĆETE VJEROVATI Zašto bebe noću plaču? Evolucijski biolog David Haig s američkog Sveučilišta Harvard nedavno je iznio hipotezu koja će mladim roditeljima pomoći da shvate zbog čega njihovo čedo usred noći gorko plače, a pritom nije gladno
Znanstvenik tvrdi da, iscrpljujući majku, beba nesvjesno nastoji spriječiti majčinu ovulaciju i potencijalno začeće brata ili sestre. Usto, noćnim hranjenjem, odnosno dojenjem bebe produljuju fazu majčina neplodnog razdoblja koje uslijedi nakon porođaja, piše profesor Haig u listu Evolution, Medicine and Public Health. Noćna buđenja češća su tijekom druge polovine prve djetetove godine života te tijekom razdoblja njegova dojenja. Iako zvuči pomalo neuvjerljivo, za ovakav zaključak postoji logična pretpostavka, tvrdi Haig dodajući da je takvo ponašanje djeteta evolucijski uvjetovano.
Naime, u razdobljima koja su nekad bila česta i tijekom kojih su vladali glad ili zarazne bolesti, izgledi beba da prežive bili su veći ukoliko su razmaci između rođenja djece bili veći. Na majčinu iscrpljenost može se gledati kao na sastavni dio djetetove 'strategije' da poveća vrijeme do sljedećeg porođaja, tvrdi Haig.
Antropologinja Holly Dunsworth sa Sveučilišta Rhode Island priznaje da je Haigovo gledište zanimljivo, ali da definitivno 'nije jedino'. Haigovo istraživanje, kaže Dunsworth, ne uzima u obzir sve dobre strane dojenja tijekom noći kojim dijete ne prima samo hranu već i majčinu ljubav i toplinu. 'Iz ove perspektive, dječji plač i hranjenje tijekom noći više izgledaju kao međusobna suradnja nego kao nekakav konflikt', smatra Dunsworth.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Koje je zamjensko mlijeko najbolje i kojeg treba biti sastava? Majčino mlijeko najbolji je izbor za bebu do navršenih šest mjeseci života. No, kada dojenje iz nekog razloga nije moguće, majke se suočavaju s dvojbama koje je zamjensko mlijeko najbolje za dijete, kojeg treba biti sastava, te za kojeg se proizvođača mliječnih formula odlučiti na tržištu kojime vlada velika konkurencija.
Umjetne formule
Smjernice za proizvodnju zamjenskog mlijeka za dojenčad temelje se na tome kako da mliječna formula bude što bliže sastavu majčinoga mlijeka. Postoji puno vrsta adaptiranoga mlijeka. One su najčešće grupirane u više linija proizvoda namijenjenih različitim dobnim skupinama. Ujedno je i svaka linija maksimalno prilagođena djetetovome probavnom sustavu koji još nije potpuno razvijen i neodgovarajuće adaptirano mlijeko moglo bi prouzročiti zatvor, proljev ili grčeve.
Najčešće se dogodi da prvo zamjensko mlijeko koje ponudite djetetu, njemu ne odgovara i da ćete morati promijeniti nekoliko vrsta dok ne dođete do mliječne formule koja bebi najbolje odgovara. Formule se rade od kravljeg mlijeka, ali visokomodificiranog, zbog čega sadrže sve hranljive tvari neophodne za bebu. Također, u procesu proizvodnje iz kravljeg mlijeka odstranjuju se svi teško probavljivi sastojci koji mogu izazvati alergijske reakcije.
Smjernice za proizvodnju zamjenskog mlijeka
Prije nekoliko godina Europska komisija za hranu dala je smjernice za proizvodnju zamjenskoga mlijeka. One se, prije svega, odnose na količinu bjelančevina koja ne smije biti veća od 1.4 grama na 100 ml, a sveukupna energetska vrijednost 65 kcal na 100 ml. Cilj tih novih smjernica je što više približiti zamjensko mlijeko majčinome, što ujedno znači spriječiti određene bolesti kasnije u životu buduće odrasle osobe (debljina, šećerna bolest, koronarna bolest). Te promjene se, prije svega, odnose na standardna zamjenska mlijeka - početno i prijelazno, ali ne i na posebne mliječne formule koje su namijenjene nedonoščadi, za one koje se primjenjuje kod alergije na kravlje mlijeko te koje se koriste u liječenju proljeva (HN).
Najbolja su zamjenska mlijeka koja sadrže od 1.2 grama do 1.4 grama bjelančevina na 100 ml pripremljenog mlijeka. Sadržaj bjelančevina odnosi se na početno mlijeko (0-6 mjeseci), a nakon 6 mjeseci do prvog rođendana sadržaj bjelančevina može biti nešto veći , do 1.5 grama na 100 ml. I roditelji i stručnjaci odavno zapažaju da su djeca hranjena zamjenskim mlijekom veće težine od onih koje majka doji.
U prehrambenom i energetskom smislu uzor za proizvodnju zamjenskoga mlijeka je majčino. U početku se smatralo da je bolje dodati mliječnoj formuli nešto više bjelančevine nego što sadrži majčino mlijeko (1. 9 grama/100 ml, a samo 1 gram u majčinome) radi nepotpune iskoristivosti. No, istraživanja su pokazala da prevelik unos bjelančevina nije od koristi, osnova je za kasniju pojavu pretilosti u djece. Djeca koja su dobivala više bjelančevina u zamjenskome mlijeku u dobi od 6 godina nisu bila viša od vršnjaka, ali su bila deblja.
Podjela zamjenskog mlijeka
Mliječna formula dijeli se na dvije osnovne kategorije. Prvo mlijeko koristi se u prehrani novorođenčadi do šestog mjeseca, a kasnije se može nastaviti hraniti prvim mlijekom ili se bebi daje obogaćena mliječna formula, koja sadrži veće količine željeza, vitamina i minerala. Prijelazno zamjensko mlijeko od 6-12 mjeseci mliječna je formula obično označena brojem 2. Razlikuje se od početne po većoj količini bjelančevina (30% više), koja je i dalje smanjena u odnosu na kravlje mlijeko. I dalje je ova formula obogaćena mineralima, vitaminima i oligoelementima.
Mlijeko za skladan rast (nakon godine dana) sadrži veće količine željeza u odnosu na kravlje mlijeko, dok je unos bjelančevina i mineralnih soli smanjen. Preporuka je ne davati djetetu kravlje mlijeko prije navršene godine dana s ciljem sprječavanja debljine i povećane tjelesne težine jer sadrži previše bjelančevina. S druge strane, bilo bi bolje preporučiti kravlje mlijeko tek s navršene dvije godine jer se tako prehrana bolje prilagođava prehrambenim potrebama djece.
Priprema zamjenskog mlijeka
Adaptirano mlijeko priprema se s kupljenom vodom za bebe ili prokuhanom vodom iz slavine, što je manje preporučljivo. Prije nego umiješate adaptirano mlijeko u prahu, prokuhana voda treba se ohladiti na barem 50°C kako se ne bi uništili vrijedni sastojci. Idealna temperatura za hranjenje je oko 37°C, što znači da ne biste trebali osjetiti toplinu kada kapnete sadržaj bočice na ruku. Ukoliko osjetite da vas mlijeko grije, znači da će djetetu biti prevruće te ga je potrebno rashladiti.
Adaptirano mlijeko uvijek se mora pripremati svježe, neposredno prije hranjenja. Ukoliko idete na put ili iz nekog razloga nećete imati gdje ugrijati vodu, dobro je prokuhanu vodu staviti u termosicu , a u bočicu unaprijed staviti potrebnu količinu adaptiranog mlijeka, te kada zatrebate hranu, samo pomiješati. Ovo je ujedno i najbrži način za pripremiti noćni obrok, kada sve imate spremno i dovoljno je samo pomiješati s vodom. Ovako se beba neće potpuno razbuditi čekajući obrok kada se probudi zbog hranjenja, te će stoga i znatno lakše zaspati nakon hranjenja.
Koju vodu koristiti?
Obična voda za piće sadrži minerale koji se u njoj nalaze, uz dodatak klora koji priječi rast bakterija. Mlijeko sadrži minerale koji su bebi potrebni, no dodatkom vode, količina minerala u pripremljenom obroku se poveća za novorođenče čiji organizam još nije u stanju nositi se sa suviškom minerala. Iz tog razloga pedijatri preporučuju vodu koja sadrži minimalnu količinu minerala.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Bilo bi najbolje ne uzimati nikakve lijekove, no ponekad se to ne može izbjeći
Jedno od najčešćih pitanja koja se postavljaju liječnicima u vrijeme dojenja, a zadaje velike brige svakoj mami, glasi: koje lijekove smijem koristiti i trebam li zbog terapije lijekovima prekidati dojenje? Kako pojedini lijekovi djeluju na dijete? Koji su rizici naglog prestanka dojenja zbog majčine bolesti? Dakako da bi bilo najbolje u razdoblju dojenja ne uzimati nikakve lijekove, no, to često nije moguće izbjeći i onda je potrebno dobro odvagnuti sve potencijalne rizike djelovanja lijeka na dijete i nasuprot tome sve posljedice ako se zbog terapije prekine dojenje.
Hoće li majka izdajanjem uspjeti zadržati potrebnu količinu mlijeka, hoće li dijete kad se nauči na bočicu uopće više htjeti dojiti nakon završetka terapije? Ako znate da se radi o privremenoj terapiji, izdajanje planirajte unaprijed, a proizvodnju mlijeka održavajte redovitim izdajanjem prema rasporedu sličnom onom kojim je dojilo dijete. Mlijeko izdojeno za trajanja terapije bacajte.
Kako djeluje lijek na dijete?
Ako se radi o manjoj infekciji ili primjerice zubobolji zbog koje majka mora uzeti lijek, ali možda u samo par doza ili primjerice u sedmodnevnoj terapiji, liječnik će joj pripisati odgovarajući lijek koji je dokazano najmanje štetnog djelovanja za dijete putem majčinog mlijeka. U slučaju da se radi o temperaturi, gripi, savjetuje se ne prekidati dojenje, jer majčino tijelo prirodno počinje stvarati antitijela koja se dojenjem prenose i bebi, tako da se donekle štiti i dijete. Zapravo kad majka počinje osjećati simptome bolesti, njena je beba već neko vrijeme bila izložena uzročnicima bolesti.
No, ako se radi o ozbiljnijoj zdravstvenoj tegobi koja zahtijeva dugotrajnu terapiju i s lijekovima koji su zabranjeni za vrijeme dojenja, preporuka je prekinuti dojenje. U slučaju potrebe liječenja kemoterapijom ili zračenjem, nužno je prekinuti dojenje kako bi se majka mogla izliječiti, a lijekovi koje treba uzimati mogu štetno djelovati na dijete. U svakom slučaju, samo liječnik može dojilji prepisati ili preporučiti lijek i dati informaciju o djelovanju određenog lijeka na nju i njezino dijete putem majčinog mlijeka.
Za svaki lijek pitajte smije li se uzimati
Bilo koji lijek ili zapravo sve što majka konzumira prenosi se mlijekom u djetetov organizam. Iznimno je važno uvijek napomenuti liječniku da kad vam odredi određeni lijek da dojite dijete i da pri terapiji o tome vodi računa. Čak i kod jednokratnog uzimanja lijeka, kao i kod lijeka koji se kupuje u slobodnoj prodaji, te kod korištenja homeopatskih i biljnih pripravaka (biljne kapi, razni čajevi za čišćenje, smirenje i sl.), uvijek je bitna informacija da dojite, jer gotovo svi lijekovi, iako u iznimno malim količinama, ubrzo se nađu u majčinom mlijeku.
Važno je znati da za najveći broj kroničnih bolesti postoje lijekovi koje majka na savjet liječnika bez bojazni može koristiti dok doji. Nikako ne smijete samovoljno određivati dozu lijeka koju vam je propisao liječnik. Djelovanje lijeka na dijete ovisi o tome koliko je dijete staro, što je mlađe, slabija mu je sposobnost razgradnje lijeka, zatim i o tome koliko je dijete teško. Što je dijete teže, manji će učinak na njega imati lijek (doziranje lijekova za djecu najčešće se određuje po težini).
Koliko često dijete doji? Dojenče koje je isključivo dojeno dobivat će više lijeka od djeteta koje se dohranjuje nadomjescima za majčino mlijeko ili starijeg djeteta koje uz dojenje jede i ostale obroke krute hrane. Provjerite s liječnikom i koji je način uzimanja lijeka najpogodniji za vaše dijete.
Uzeti lijek prije ili poslije dojenja?
Najvažniji čimbenici koji utječu na prijenos lijeka u mlijeko uključuju vrijeme primjene lijeka u usporedbi s vremenom dojenja, dozu lijeka, brzinu kojom majka metabolizira (prerađuje)lijek. Kako se lijekovi izlučuju u majčino mlijeko ubrzo nakon uzimanja, jako je bitno što je moguće više povećati vremenski razmak između uzimanja lijeka i sljedećeg podoja. Dogovorite s liječnikom raspored terapije koji je usklađen s dojenjem kako bi najmanje štetno djelovao na dijete.
Lijek bi trebalo uzeti odmah nakon što se završi s podojem, tako da se koncentracija lijeka razblaži ili izgubi iz majčinog tijela do sljedećeg podoja za recimo 2,3 ili 4 sata. Najčešća pitanja koja majke postavljaju kod uzimanja lijekova vezana su za analgetike i antibiotike. U načelu se može prihvatiti da kod kraće terapije vezane za primjenu penicilina, i srodnih lijekova neće biti štetnih efekata. Kod analgetika mogu se dozvoliti terapeutske doze paracetamola i brufena. No, o svemu mora odlučiti liječnik.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Izazov je saznati sve što je potrebno o novorođenim bebama. Naročito kada se radi o njihovom rasporedu spavanja. Tu se pravila ne znaju, jer svaka beba je specifična i ima svoj sopstveni ritam. Nema sumnje da bebin raspored spavanja može biti veoma iscrpljujuć i da će vam biti potrebno vremena da se svojoj bebi prilagodite. Ipak, nema potrebe za stresom i nerviranjem – sve se da naučiti.
U prvim nedeljama, spavanje bebe je čvrsto povezano sa njenim hranjenjem, što za vas znači buđenje na svaka 2-3 sata. Bebe ove dobi obično spavaju između 15 i 18 sati. Generalno pravilo za mame jeste da se odmah prilagode svojoj bebi i činjenici da u prvih nekoliko meseci neće baš mnogo spavati. Prečesto se dešava da vaša beba jednostavno ne može da odspava mirno celu noć. Ne nervirajte se. Spavajte kada vaša beba spava. Najvažnije je da sebe ne iscrpljujete u pokušaju da uradite sve što ste radili pre nego što je vaša beba rođena.
Jedino što možete da uradite jeste da noću držite prigušena svetla, govorite malo tiše i adaptirate atmosferu tako da vaša beba ima inspiraciju za spavanjem.
Novorođenčad uglavnom spavaju između 16 i 24 sata, ali to je pravilo koje zaista zavisi od bebe do bebe. One se non-stop budne, jer još uvek nisu uspostavile cirkadijalni ritam i jer ih bude njihovi maleni stomaci.
Pustite ih da spavaju kad god im se spava i ne pokušavajte da ih uglavite u sopstveni ritam spavanja, jer to može kod bebe izazvati nervozu.
Razvijte kod beba naviku da spava. Iako će prvih meseci stalno biti prijatelja koji će želeti da grle i drže vašu bebu, probajte da ih zovete samo kada je budna i spremna za saradnju. Isto kao i odraslima, i bebama je neophodan san bez prekida kako bi se propisno odmorile. Pustite ih da spavaju, pa će vremenom naučiti da se same uspavaju i da im ne treba prisustvo odraslih. To će biti korisno i za vas, jer za vreme njenog spavanja možete da se istuširate, operete kosu, ili jednostavno sednete kraj svog muža i odgledate novu epizodu omiljene serije. Za sve će biti bolje ako vaša beba prirodnim putem sama nauči da spava sama u sobi gde nema odraslih.
Verovali ili ne, čak i u tim prvim mesecima postoje stvari koje možete uraditi da pomognete vašoj bebi da nauči da su noć i dan dve različite stvari i prilagodite je nekim navikama.
Možete uspostaviti regularnu dnevnu dremku.
Možete navići bebu na to da zaspi uz zvuke televizije ili razgovora.
Možete naučiti bebu na razliku između dana i noći.
Možete je naučiti da zaspi, a da se pre toga ne mazi sa vama u naručju i na taj način uspava
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
ZNANOST IMA ODGOVOR Napokon otkriveno zašto su bebe toliko slatke Bebe su slatke, to je svima jasno, no ima li znanstvenog razloga tome ili se jednostavno radi o činjenici da volimo svoje potomke bez obzira na sve? Itekako ima
Bilo da se radi o bebama, štencima, minijaturnim zečevima ili bebama žabama, svi ćemo se složiti u jednom, preslatki su. Svejedno padate li na velike oči, okrugle obraščiće ili pogled 'tužnim' očima, gotovo da nema nikoga tko neće biti 'kupljen'.
Jeste li se ikada zapitali zašto je tome tako? U priloženom videu vidjet ćete znanstveno objašnjenje ovog 'problema', a koje je ustvari prilično jednostavno.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
bosankaa ★ Prva Oklagija Foruma ★
Godina : 43 Datum upisa : 17.02.2010
Naslov: Re: Bebin svet Ned Apr 27, 2014 2:35 am
Ono što ću reći svakoj mami... ukoliko primjetite da bebčetu "bježi" oko, odmah doktoru.Ne slušajte priče kako bebe ne mogu da kontrolišu pogled... PROVJERITE zašto je to tako. Nakon svega što sam prošla sa svojom curom, svakoj majci bih rekla da se ne zavarava i ne bježi od takvih stvari. Od rodice bebče... jedno oko joj bježi i to se ne radi o "skrivenom" strabizmu...kažemo joj, ali jok... to je normalno kod beba i ne treba da je nosi kod doktora. Ne znam, zašto na neki način bježimo od takvih stvari. Neki i znaju kroz šta sam prolazila i prolazim sa ćerkicom... kad sam saznala koliko ozbiljan problem ima, imala sam osjećaj da mi se svijet ruši...u nekim momentima sam poželila da umrem... sve dok nisam upoznala jednu divnu ženu ...ništa mi nije "uljepšavala" ... iznijela mi je sve koliko je loše i koliko loše može da bude, ali mi je dala toliku snagu... hrabrost... da se borimo.. Suočila sam se sa problemom i činim sve što je u mojoj moći da pomognem mom anđelu.
Zašto ovo napisah... upravo zbog te rodice i njene tvrdoglavosti... Ako je spam, brišite :))
Boske ovo i jeste bebin svet... Nadam se da će još neko pročitati...i da će ovo svatiti ozbiljno kao i ti.
Samo hrabro devojke:)
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
bosankaa ★ Prva Oklagija Foruma ★
Godina : 43 Datum upisa : 17.02.2010
Naslov: Re: Bebin svet Ned Apr 27, 2014 2:52 am
Hvala Kijara
Par puta sam pokušala da pokrenem i takve teme...pa da počnem od kratkovidosti, dalekovidosti, strabizma, astigmatizma itd. itd. ... svaki put bi mi bilo teško i odustajala bih. Ali jednom hoću ili će neko drugi, a ja ću ostaviti i našu priču... :heart1:
Par puta sam pokušala da pokrenem i takve teme...pa da počnem od kratkovidosti, dalekovidosti, strabizma, astigmatizma itd. itd. ... svaki put bi mi bilo teško i odustajala bih. Ali jednom hoću ili će neko drugi, a ja ću ostaviti i našu priču... :heart1:
Ti Boske..Prošla si mnogo..i lično iskustvo je uverljivije(na žalost)
Budući roditelji, posebno oni koji će to postati po prvi put često se nalaze u nedoumici koliko im stvari treba za njihovu bebu...
U slakom ste iščekivanju svoje prve bebe ili već imate stariju djecu i baš se ne sjećate svega što vam treba od stvari za prinovu koja je na putu? Vjerujemo da je vaša glava puna dobrih i dobronamjernih savjeta što vam sve treba za dolazak bebe, no čini li vam se sve to možda malo pretjerano?
Naravno, ponekad je vrlo teško odoljeti preslatkoj odjeći u trgovinama, ali budimo realni, mnoge stvari kojem ćete samo kupiti djetetu ili ono koje će dobiti, prije će prerasti nego iznositi.
Kako bi umanjili vaše nedoumice evo popisa stvari koje su vam potrebne od prvog dana rođenja pa sve do prve godine života, pripremili smo popis odjeće koja vam je potrebna za dane od rođenja pa do trećeg mjeseca života.
Dječja odjeća
Gotovo svaki brand dječje odjeće ima malo drugačiji način označavanja veličina odjeće, no ono što vam treba za dolazak prinove je odjeća za novorođenčad brojevi 50-56. Većim bebama su već ovi brojevi premali, pa zato bebe od 4 kilograma na više mogu obući broj 62, nakon tri mjeseca 68, zatim broj 74 do šest mjeseci, ali za to još imate vremena. Iako je teško točno predvidjeti djetetovu veličinu gotovo do samog kraja trudnoće, to će vam možda biti malo prekasno za veće kupovine, te zato predlažemo da u pripremi imate i jednu i drugu veličinu. Osim toga, veličine se dosta razlikuju od proizvođača do proizvođača.
Kada birate odjeću koju će beba nositi svaki dan kada će biti kod kuće, mislite na praktičnost i udobnost na prvom mjestu. Mora se lako oblačiti i svlačiti (većina beba ne vole duga presvlačenja), te mora biti pogodna za česta pranja na višim temperaturama. Bebu ćete nerijetko morati presvući i više puta na dan.
Odjeća neka bude od prirodnih tkanina. Perite ju s blagim deterdžentima koji neće iritirati osjetljivu bebinu kožu.
Evo prijedloga koliko vam odjeće po svakom broju treba za novorođenu bebu od rođenja do prvih tri mjeseca:
Jednodijelni kompletići (pet do sedam komada): Jednostavni su za oblačenje, svlačenje, spavanje, šetnje, igranje... Potražite kompletiće koji se kopčaju od naprijed ili odostraga i na području prepona.
Bodi (pet do sedam komada kratkih rukava i/ili dugih): Potražite bodi majčice koje se lako oblače preko glave i jednostavno kopčaju na preponama. Izbjegavajte one koje imaju jednostavne uske proreze za glavu.
Hlačice (pet do sedam komada): Trebaju biti dovoljno duboke i dovoljno široke kako biste bebu lakše obukli. Potražite one koje su rastezljive u struku ili se mogu prilagoditi na više veličina.
Ostala odjeća (pet komada): vestice, jaknice, pamučne majčice s dugim i kratkim rukavima koje se lako oblače i kopčaju sprijeda. Kupite koju majicu ili jaknicu s kapuljačom, ako je dovoljno praktična da ju stavite na djetetovu glavu. Ako ih nećete stavljati na glavu, izbjegavajte ih jer će bebi samo smetati s obzirom da u tim mjesecima većinom leži. Nemojte zaboraviti na čarapice, ovisno o godišnjem dobu i naravno. Cipelice služe više za ukras nego za toplinu.
Kape, šalovi, rukavice: Za ljeto potrebni svijetli prozračni šeširići s obodom koji će štititi djetetove oči od sunca, a zimi, debela kapa, šal i dekica za pokrivanje u kolicima. Male bebe nemaju klasične rukavice nego samo navlake u obliku kapica koje se navlače preko ruku
Pidžamice (pet do sedam komada): Kada kupujete pidžamice za bebu morate razmišljati o njezinoj udobnosti, praktičnosti (za eventualnu potrebu mijenjanja pelena u noći). Ma kako bile lijepe pidžamice kupujte samo one koje se lako oblače i svlače, koje ne trebate provlačiti kroz glavu i koju je moguće djelomično svući zbog lakšeg mijenjanja pelene.
Općenito izbjegavajte odjeću koja nije načinjena od prirodnih vlakana, nego u sebi ima velike postotke sintetike, poliestera i drugih umjetnih vlakana. Izbjegavajte odjeću koja ima različite vezice, lančiće i druge slične predmete, kako ne bi došlo do slučajnog gušenja.
Pelene: Bez obzira hoćete li koristiti jednokratne pelene, platnene ili nešto između, imajte na umu da će vašu bebu na početku trebati premotati i do 12 puta na dan. Ako primijetite da vaša beba nema pretjerano osjetljivu kožu, možda možete nešto uštedjeti na pelenama kupujući jeftinije brandove pelena. Ionako ćete bebu presvlačiti svaka dva do tri sata.
Mokre maramice: Neki roditelji odlučuju se radije na mokre maramice kućne radinosti koje umaču u prokuhanu toplu vodu, dok većina ipak zbog praktičnosti u svim situacijama koristi kupovne bebi maramice.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Odradili smo odjeću, sada je red na opremi za spavanje, sigurnosne gadgete i njegu...
Što vam sve treba za dolazak bebe?(II. dio)
Beba je dobrano na putu, a vi se nalazite u nedoumici što vam sve treba za dolazak malog stvorenja na svijet? Sa svih strana „bombardiraju“ vas sa dobronamjernim savjetima, a vama sve to nekako čini previše... Naravno, dobar savjet je uvijek zlata vrijedan, ali kako znati koji je zaista onaj pravi?
Zato smo mi odlučili stati na kraj vašim mukama i sami napravili popis predmeta za koje mislimo da su vam potrebne za prvih šest mjeseci do godinu dana. Naravno, na vama je da na kraju odlučite što ćete od toga kupiti. Neće vam sve stvari trebati čim se beba rodi, neke ćete moći nabaviti, posuditi ili kupiti nekoliko mjeseci nakon bebina rođenja.
Što bebi treba za spavanje?
Dječji krevetić i madrac - Ako imate dovoljno mjesta kupite dječji krevetić nešto većih dimenzija, kako bi dijete u njemu moglo spavati do druge-treće godine života. Većina tih krevetića ima sistem postavljanja madraca na dvije razine, onu pliću, za novorođene bebe i onu dublju za bebe koje se počinju okretati u krevetu i naravno stariju dob. U nekim zemljama zabranjeni su krevetići u kojima se jedna strana ograde može spustiti i dići, zbog smrti novorođenčadi i beba uzrokovane tom ogradom.
Krevetić mora biti stabilan i čvrst, izrađen po standardima EU-a (obavezno tražite ima li krevetić certifikat), a razmak između prečka na ogradici ne smije biti preveliki, ne više od pet i pol ili šest centimetara. Nemojte štedjeti na madracu, kupite kvalitetniji, kako bi beba spavala na udobnom ležaju, zdravom za njezinu kralježnicu.
Posteljina za dječji krevetić - Potrebno vam je tri do peta plahta, od kvalitetnijeg pamuka koje možete prati često na visokim temperaturama. Preporučamo vodonepropusni prekrivač za madrac koji se stavlja ispod plahte. Također, preporučuje se mekana ogradica za dječji krevetić, koja se postavlja su unutarnje strane, a koja će ublažiti udarce kada se beba počne okretati i puzati, te spriječiti guranje nogu i ruku između prečki na ogradi, gdje se bebe često zaglave.
Najbolje da beba spava u vreći za spavanje. U krevetiću, posebno prvih šest mjeseci ne bi smjelo biti nikakvih jastuka, dodatnih prekrivača, i sličnih stvari, kako se beba tijekom spavanja ne bi ugušila.
Vreće za spavanje - Već smo spomenuli da su vreće za spavanje mnogo bolje, sigurnije i praktičnije kada je u pitanju spavanje beba. U njima će bebama biti toplo, nećete morati strahovati da će se otkriti tijekom noći i da će im biti hladno, niti da će se slučajno ugušiti ili zaplesti u nju. Postoje zimske i ljetne vreće za spavanje. Kupite po dvije za proljeće i ljeto, te dvije za jesen i zimu.
Jastuk za bebe - Tek rođene bebe vole biti zamotane u jastuku za bebe, jer ih to podsjeća na uvjete u majčinoj utrobi. Osim toga, prvi posjetitelji bebe najlakše će ju držati kada će biti smještena u jastuku, te će se svi osjećati udobnije.
Što treba za sigurnost?
Sigurnosni „gadgeti“ - Čim se beba počne okretati, a zatim i dizati i puziti, krajnje je vrijeme da svoj dom osigurate od mogućnosti nezgoda. Primjerice, stepenice treba osigurati sigurnosnom ogradom, zaštititi utičnice od umetanja predmeta i prstiju, zatim zaštitit izvore topline i ukloniti predmete koji su bebi na dohvat ruke, na koje bi se mogla ozlijediti ili ih progutati.
Potrebno je zaštiti oštre rubove namještaja, posebnim dodacima koji se mogu kupiti u trgovinama s dječjom opremom. Nabavite držače koji će spriječiti dijete da zatvori vrata od sobe, te nakon toga ne može izaći. S druge strane, osigurajte kuhinjske i druge ladice posebnim držačima koji će spriječiti male istraživače da ih otvore i ozlijede se sa stvarima koje se unutra nalaze. Osigurajte toaletnu školjku, ako dijete ima laki pristup. Naime, mala djeca se mogu vrlo lako utopiti u školjki.
Bebi monitori - Ovo je naprava bez koje većina roditelja ne bi mogla normalno funkcionirati, jer im dopušta kretanje po kući, pa čak i izvan nje (dvorište i sl.), kada beba spava, jer čuju kada se probudi i zaplače, te događa li se nešto čudno. Standardni monitori imaju samo zvuk, dok moderniji i skuplji dolaze i s kamerama i ekranima.
Što treba za njegu?
Pumpica za čišćenje nosa na baterije - Bebe ne znaju ispuhati nos, a ova naprava će bebi osigurati lakše disanje, a vama sačuvati mnogo živaca.
Igračke za desni - Prije i za vrijeme izlaženja prvih zuba, ove igračke će biti savršene za bebine desni. Digitalni termometar - Za samo nekoliko sekundi znati ćete ima li beba povišenu temperaturu. To je nešto što svaki roditelj mora imati!
Škarice ili grickalica za rezanje noktiju od beba - rezanje noktiju od beba nije niti malo lak zadatak, pa zato nemojte se ustručavati kupiti grickalicu ili škarice. S njima će biti mnogo manja mogućnost ozljeđivanja.
Deterdžent za bebe - Kada perete odjeću ili posteljinu za bebe koristite samo lagane deterdžente koji neće nadraživati nježnu i osjetljivu bebinu kožu.
Meka četka za kosu - Neke bebe već od rođenja imaju gustu i dugu kosu, koju je potrebno svaki dan počešljati.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Na redu je oprema za hranjenje, dojenje, prijevoz....
Što vam sve treba za dolazak bebe? (III. dio)
Svi oni koji su se pitali jesmo li u svojem popisu zaboravili na kolica, sjedalice, dudice, nosilice, kadice i slično, neće ostati razočarani. Sve smo ih stavili na treći dio našeg popisa potrebne opreme za dolazak bebe. Vjerujemo da će budući roditelji pronaći nešto što su zaboravili staviti na svoj popis.
Naravno, na vama je uvijek da odlučite hoćete li nešto kupiti ili ne, ali ako niste sigurni za neki dio, kupite ga tek onda kada vam zatreba ili ako je moguće posudite od rodbine, prijatelja...
Ako možete posuditi, nemojte kupovati, štedite novac za nešto drugo!
Bebi „Top gear“
Kolica - ultimativni „must have“, a toga su vjerujemo svjesni svi budući roditelji. Najbolje je da kupujete kolica koja imaju univerzalno postolje, na koje se stavljaju različiti nastavci kolica. Za početak potrebna vam je, takozvana, „košara“ u kojoj beba i leži i u kojoj je zaštićena od sunca, vjetra, kiše, hladnoće, odnosno svih vremenskih utjecaja koji bi joj mogli smetati.
Dobro će vam doći nastavak za kolica, takozvano „jaje“ koja najčešće ima trostruku funkciju, a to ručna nosilica, auto-sjedalica i nastavak za kolica u kojem beba od tri mjeseca na više sjedi u poluležećem položaju. Naime, nakon tri-četiri mjeseca bebe sve manje vole biti ležećem položaju u kolicima. Treći nastavak za kolica je standardna sjedalica, a koja se pak može prilagoditi u nekoliko različitih položaja - sjedeći, polusjedeći i ležeći, a njega možete početi koristiti kada beba započne sjediti, od šest mjeseci na više, pa sve do druge, čak i treće godine života. Nemojte zaboraviti gledati na težinu kolica, ako se mnogo penjete po stepenicama, na praktičnost sklapanja, te naravno kotače kolica.
Nosilica za bebe - ovo nije toliko neophodan dio opreme, pa se neki roditelji odlučuju za njezinu kupovinu, a neki ne. Postoje različite vrste nosilica, od marama koje se vežu oko tijela osobe koja nosi bebu i same bebe, te standardnih nosilica. Oduku o potrebi nosilice donesite tek nakon rođenja djeteta, jer će njezina upotreba uvelike ovisiti ne samo o vašim aktivnostima s bebom, nego i godišnjem dobu.
Sjedalica za auto - ako ju niste kupili u sklopu kolica, ovaj dio bebi opreme nikako ne smijete zanemariti, jer sigurnost bebe u autu je ključna. Prije kupnje provjerite odgovara li europskim sigurnosnim standardima. To je dio opreme na kojem ne smijete štedjeti.
Hranjenje bebe
Jastuk za hranjenje - neke mame se kunu da ne bi mogle bez njega, dok druge kažu da je to bespotreban dio opreme. Na vama je da odlučite. Svrha tog jastuka je da u njemu leži beba za vrijeme hranjenja, bilo dojenja, bilo hranjenja na bočicu. Jastuk će olakšati majci hranjenje u prvim mjesecima.
Asesoar za dojenje: Lanolinska krema za bradavice, koja će spriječiti pucanje i ublažiti bol. Hladni/topli gel oblozi koji mogu pomoći kod bolnih grudi. Jastučići za bradavice, je mlijeko teče iz grudi i kada ne dojite. Meke gaze - Barem 20-ak komada, za brisanje beba oko ustiju Pumpica za izdajanje - Većina majki ih treba za vrijeme prvih mjeseci kada se još količina mlijeka nije prilagodila bebinim potrebama, ali i za izdajanje potrebnih količina mlijeka kada majka slučajno neće moći dojiti, jer će biti odsutna i sl.
Asesoar za hranjenje na bočicu: Bočice - Novorođenčad najčešće započne s količinom od jednog decilitra, pa vam za početak neće trebati veće bočice, no s vremenom će vam trebati one veće od dva decilitra kako beba raste. Kupite najmanje jednaki broj dudica koliko i bočica. Formula za bebe - ako ne planirate ili ne možete dojiti, trebat će vam formula za bebe. Na vama je da odlučite o brandu. Posavjetujte se u rodilištu ili pak kod drugih roditelja.
Asesoar za krutu hranu Sjedalica za hranjenje - ovaj dio opreme će vaša beba koristiti od četvrtog ili šestog mjeseca života kada započne jesti krutu hranu, do neke treće godine života. Ako nemate dovoljno mjesta, kupite onu na rasklapanje. Plastične posudice - za prve kašice najpraktičnije su plastične posudice, koje ako i padnu, ništa im se ništa dogoditi. Žličice za bebe - malene, anatomski oblikovane žličice za bebina usta. Bočice s kljunom - Praktične plastične bočice za čajeve, vodu i sokove koje beba može sama uhvatiti, a imaju nastavak za pijenje uz pomoć kljuna. Blazinice za hranjenje (partek, partikla) - Toga će vam trebati u neograničenim količinama, čim više tim bolje. Birajte one koje su podstavljene ili plastificirane, kako bi do kraja zaštitili odjeću od tekućina Dudice - neke ih bebe ne vole, a neke ne mogu bez njih. Na vama je da odlučite, hoćete li uopće dati bebi.
Ostali asesoar Kadica za kupanje - Gotovo sve bebe vole se brčkati u kadi od prvog dana, pa će vam kada dobro doći.
(vam)
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Savjeti za sve žene koje su nedavno postale mame Greške koje morate izbjegavati ako ste nova mama
Majčinstvo je izuzetno težak zadatak, a najteže je ženama koje su tek postale majke. To je razdoblje puno pokušaja i pogrešaka kroz koje moraju proći sve novopečene mame. Ipak, to je ujedno i najljepše razdoblje u životu mnogih žena. No to je samo dio putovanja koje čini roditeljstvo.
Postoje određene pogreške koje nove mame čine, otkrijte koje su i probajte ih izbjeći ako se nađete u ulozi nove mame.
1. Rezanje noktiju dok je beba budna
Ovo je jedna od pogrešaka koju čine mnoge mame. Naime, mnogo je lakše i sigurnije bebi rezati nokte prilikom spavanja. Beba je mirna dok spava pa joj je stoga mnogo lakše odrezati nokte, a i ne postoji rizik od ozljeđivanja.
2. Forsiranje brzog oporavka
Mnoge bi se žene željele oporaviti odmah nakon porođaja, što je nemoguće. Naime, porođaj je prilično kompliciran proces i potrebno je neko vrijeme da biste se od njega oporavili. Ne možete se odmah vratiti na noge i obavljanju svojih uobičajenih dužnosti. Dajte si neko vrijeme kako biste se oporavili i kako bi vaše tijelo ozdravilo. Ne brinite, s vremenom će se sve ponovno vratiti u normalu.
3. Zanemarivanje partnera
Ponekad nove mame nesvjesno i nenamjerno isključuju svoje partnere, odnosno očeve kad dođe mala beba. Imajte na umu da bi oba roditelja jednakom mjerom trebala sudjelovati u odgoju djeteta od malih nogu, stoga nemojte zanemarivati oca svog djeteta i dajte mu priliku da i on bude dio novonastalog života. To je pogreška koju čine mnoge nove mame. Srećom, može se vrlo lako izbjeći. Vi samo morate dopustiti partneru da bude uz vas te da vam pomaže u brizi oko bebe.
4. Sramite se pitati
Nove mame često ne postavljaju dovoljno pitanja i to jednostavno zato jer se srame svog neznanja. Ipak, ne biste se trebali sramiti informirati se o svemu što ne znate a zanima vas. Nemojte se osjećati neugodno i pitajte liječnike i žene s iskustvom o svemu što vas zanima. Istina je da ne postoje glupa pitanja, postoje samo glupi odgovori. Zadatak liječnika i pedijatara je da vas savjetuju i informiraju u vezi svega što vas zanima.
5. Podcjenjivanje same sebe
Ženama koje tek postale majke često nedostaje samopouzdanje te se boje kako će se snaći u novoj ulozi. Istina je da je majčinstvo težak proces koji iziskuje mnogo truda i učenja, ali isto tako nitko ne radi bolje svoj posao od brižne majke. Sasvim je normalno da ćete se u početku osjećati pomalo nelagodno, ali s vremenom će sve postati lakše.
6. Bojite se zatražiti pomoć
Ako se odlučite za dojenje, velike su šanse da ćete se suočiti s određenim nedoumicama. Ne brinite zbog toga, većina novih mami susreće se s tim problemima i ne morate se sramiti. Dakle, ako vam zatreba, nemojte se bojati potražiti pomoć i podršku.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Čini se da je spavanje beba neiscrpna tema za sve mame i tate, što i ne čudi jer spavanje jedna od najvažnijih značajka tih malih osoba Savjeti prijatelja, roditelja, susjeda o spavanju beba već su vam se popeli na vrh glave, ali ništa što se pokušali ne pomaže... No, jeste li ikada razmišljali da možda trebate promijeniti više stvari u odnosu prema bebinom spavanju, a ne samo jednu?
Nespavanje beba može zadavati mnogo briga i problema za roditelje, makar s vremenom počinju prepoznavati pospanost prema određenim znakovima, ali ih isto tako vrlo često zanemaruju. Makar je svako dijete drugačije i morate sami otkriti bebin „recept spavanja“, postoje određena pravila koja bi trebala funkcionirati na većini beba. Zapamtite uvijek postoje iznimke.
Evo što smijete i ne smijete raditi kada je u pitanju spavanje beba...
Prepoznajte pospanost
Ovo ne bi trebala biti nikakva znanstvena fantastika, ali eto mnogi roditelji jednostavno ne reagiraju na vrijeme kada dijete počne zijevati, trljati oči, hvatati i trljati uho, plakati bez razloga, te pokazivati znakove razdražljivosti. Bebe koje su previše razdražene ili pak uzbuđene, mogu imati problema sa tonućem u san. Starije bebe pak mogu u takvim situacijama postati hiperaktivne, još više nespretne, te pretjerano zahtjevne bez mogućnosti udovoljavanja. Na prve znakove pospanosti, pripremite dijete na spavanje...
Nemojte buditi bebu
Što ako beba (do 6 mjesevi) zaspi u sjedalici u autu? Odnesite ju s cijelom sjedalicom iz auta, te joj dopustite da odspava do kraja. Isto vrijedi i za druga slična mjesta tijekom dana. Nikako nemojte dijete ostavljati na takvim mjestima tijekom noći. Vjerujemo da postoje roditelji koji se ne bi složili s tvrdnjom da je bolje ne buditi dijete, uz izgovor da dijete neće spavati po noći, ako spava previše po danu ili da će propustiti obrok. Kao što smo rekli, na vama je procjena kako ćete postupati s djetetom, ali budite svjesni da je dijete zaspalo jer mu se spava i kada će ogladniti sigurno će se probuditi.
Bebama treba miran san
Možda ćete često biti u napasti da stavite dijete u kolica ili auto sjedalicu i da ga pustite da spava u njima dok vi obavljate svoje obaveze. Naravno, s vremena na vrijeme to nije loša solucija, ali nije primjenjiva svaki dan, jer vama će se možda činiti da vaša beba mirno spava, no različiti nepoznati zvukovi i pokreti mogu joj remetiti san. Postoji mogućnost da će dijete biti cijelo vrijeme neispavano, što nije dobro za njezin razvoj i zdravlje.
Ako vam je pak raspored toliko zgusnut, razmislite o tome da vam netko pričuva dijete za vrijeme jutarnjeg ili popodnevnog počinka ili biste pak sami trebali razmisliti oko reorganizacije vremena.
Hranjenje, igra, spavanje
Bebe, a posebno one do tri mjeseca vrlo često zaspe za vrijeme ili odmah nakon hranjenja, a upravo dojenje ili hranjenje na bočicu može kasnije postati ključno za spavanje djeteta. Naime, dijete bi trebalo biti u mogućnosti zaspati bez hranjena, pa se preporuča da igrom razlomite hranjenje i spavanje pa barem na nekoliko minuta, ako ne želite da djetetovo tonuće u san ovisi o hranjenju. Između jela i spavanja, otpjevajte pjesmicu, premotajte pelenu, poigrajte se sa zvečkama....
Produžite dnevna spavanja
Dijete vam je staro šest mjeseci i više, te još uvijek tijekom dana spava puno puta, ali vrlo kratko vrijeme? Pokušajte produžiti njezin san, tako da tijekom dana ima dva duža sna, a ne pet-šest kratkih. Kako? Držite dijete budno, zabavljeno, aktivno, te tek kada mislite da je vrijeme za spavanje, uspavajte ga u krevetiću, gdje će imati mir i sve uvjete za miran san. Možda vam neće uspjeti od prve, ali trud će se sigurno s vremenom isplatiti. Ako će vam spavati sat do dva ujutro i sat do dva popodne, to je idealan ritam za cijelonoćno spavanje.
Uspostavite rutinu
Bebe su ovisnici o rutini! Kod njih se cijeli njihov život vrti upravo oko toga, jer o tome ovise tri najvažnije stvari - hranjenje, igranje, spavanje. Stavite dijete spavati svaki dan u isto vrijeme. Izbjegavajte kasnopopodnevno spavanje, jer ćete dijete imati probleme sa spavanjem navečer i po noći. Ako vam dijete zaspi prekasno, pustite ga da samo malo odspava i u tom slučaju smijete ga probuditi. Za stvaranje rutine svaki puta ga stavite u njegov krevetić, što će biti znak da mora spavati.
Nemojte požurivati
Kihanje, šticanje, uzdasi, meškoljenja i različiti drugi „bebi“ zvukovi, pa čak i plakanje ne znači da je beba budna. Dajte joj vremena neka se ponovno namjesti i zaspi, naravno osim ako mislite da dijete nije sigurno, u neudobnom položaju ili pak gladno.
Stavite bebu spavati dok je budna
Nakon nekoliko tjedana, vaša beba ne treba čvrsto spavati kada ju stavite u krevetić na počinak. Dovoljno je da je pospana. S time ćete ju polako učiti da se sama uspava bez vaše pomoći, odnosno bez držanja, njihanja ili hranjenja. S time ćete ju ujedno i naučiti da se sama uspava ako se probudi tijekom noći.
Rast novorođenčeta prati iz mjeseca u mjesec i njegov motorički i psihički razvoj. Znatiželja koju pokazuje prema predmetima oko sebe, pružanje ručica prema igračkama, gledanje otkuda dolazi zvuk, sve su to pokazatelji da se beba želi igrati, i da joj je potrebna dodatna pažnja, nove aktivnosti koje će ju zabaviti i potaknuti da razvija nove vještine koje su okosnica psihomotoričkog razvoja dojenčadi. Igračke i i igra motiviraju aktivnost djeteta koja mu pomaže u upoznavanju svijeta kojim je okruženo i kroz koji gradi odnose s bliskim osobama, ponajprije dakako s roditeljima. Bebe vole zvukove Do trećeg mjeseca beba je zaokupljena ponajprije maminim licem i glasom.No, ujedno počinje pokazivati zanimanje i za stvari u okruženju, za igračke obješene iznad krevetića, za vlastite ručice, nožice. Vrijeme je za prve igračke, koje ne moraju biti samo one kupljene u trgovini, jer će djetetu biti zanimljiv i niz stvari iz svakodnevne upotrebe kao što su plastični poklopci raznih veličina, vunene loptice. U prvoj godini života igračka bi trebala biti jednostavna, lagana, mekana, jasnih svijetlih boja. Treba paziti da je dosta velika da je dijete ne može progutati , te da je od materijala koji se lako pere i dezinficira. Poželjno je da proizvodi različite zvukove i da zvečka. Nabavite i igračku koja se može koristiti za igru u vodi kod kupanja. Bebe uživaju u umjerenim različitim zvucima i melodijama, pa će ih zabaviti igračka koja je predviđena za taj uzrast, a muzički je instrument.
Igračke u prvih šest mjeseci U prvih šest mjeseci najbolje su male gumene lutke ili životinje, različiti krpeni visuljci koji proizvode zvukove i pokreću se u vidokrugu djeteta. Dok još ne mogu sjediti i hodati bebama su najzanimljivije igračke koje proizvode različite zvukove. Najviše ih privlače jarke boje, posebice crvena, te jaki kontrasti. Idealne su igračke koje se mogu objesiti iznad krevetića, to mogu biti zvečke ili mekani vlasuljci koji se okreću, budući da je bebama posebice zanimljivo sve što se kreće. Kada počne stavljati igračke u usta, pazite da su čiste i zato je važno da su igračke od materijala koji se može lako prati. Poželjne su i igračke koje svjetle, te gumene igračke koje može stiskati u kadici prilikom kupanja. Kad bebi počnu izbijati zubići, trebat će joj šareni prstenovi da ih može žvakati, tzv. grickalice za zube.
Mali istraživači Sa šest mjeseci bebe su sve pokretljivije, zanima ih sve više njihovo okruženje, pa njihovom razvoju treba prilagoditi izbor igračaka u toj dobi. To mogu biti plišane igračke, mekane lutke, omiljeni medo s kojim će spavati, razne prostirke za igre, igračke koje se kreću. Nakon šest mjeseci do godine dana nabavite prikladne igračke raznih geometrijskih oblika za slaganje jedna u drugu, vodootporne slikovnice, gumene obruče, gumene igračke, muzičke kutije koje oponašaju glasove životinja. S osam mjeseci dijete se može igrati s dva predmeta istodobno te udarati jednim predmetom o drugi. U razdoblju do godine dana beba će pokazivati sve veću sklonost prema interakciji, bit će joj zanimljiva lopta koju može gurnuti, telefonska slušalica, plastične posude. Vrijeme je i za prve slikovnice s velikim slikama životinja i predmeta. U igri se mogu početi koristiti i prve kockice. Kako bude napredovala u hodanju, bebi će biti sve zanimljiviji nov pogled na svijet oko sebe. Djeci je u toj dobi jako zanimljiva igra skrivača. Uživaju se igrati vodom. Uoči prvog rođendana dijete voli eksperimentirati s bojama, pa ih koristite u igri, može crtati prstićima ili raditi otiske dlana. Voli slagati kocke u kutiju. I početi slagati prve riječi, ali to je već jedna druga priča, nova stepenica u razvoju djeteta, o kojoj govorimo u jednom od idućih članaka na portalu Žena.hr.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.