Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
Значај Видовдана за српски народ проистиче из историјских догађаја који су везани за тај датум. Од свих је најзначајнији Косовски бој, погибија кнезаЛазара (1371-1389) и тзв. пропаст Српског царства, па се тог дана, поред светог Амоса, од почетка XX века слави и црквени празник Светог великомученика кнеза Лазара и светих српских мученика
Na Kosovu il' u Krusevcu? Srecan praznik onima sto proslavljaju, mada je moje misljenje da tu nema mesta slavlju... Gde i kako, kad vec znamo zasto?
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti? Pon Jun 28, 2010 9:36 pm
Kako se uzme ...ako izdvojimo par dogadjaja iz srpske istorije -i nije baš neki datum koji je za slavlje .
1389. - Na polju Kosovu odigrala se presudna bitka srpske i turske vojske, bitka koja je označila početak kraja nezavisne srpske države i otvorila vrata Turcima za dalji prodor u Evropu. Oskudni istorijski podaci ne otkrivaju tok bitke, čak ni pobednika. Pretpostavlja se da je turski sultan Murat I, koji je na Kosovo stigao sa sinovima Bajazitom (potonji sultan Bajazit I) i Jakubom, predvodio 40.000 vojnika, a da je srpski knez Lazar Hrebeljanović sakupio 25.000 boraca. Srpski kralj Bosne Tvrtko I Kotromanić - koji je knezu Lazaru, suočenim sa islamskom najezdom posle pada u vazalni položaj romejskog (vizantijski) i bugarskog cara, pritekao u pomoć odredom pod komandom velikog vojvode Vlatka Vukovića - pisao je Trogiranima 1. avgusta 1389. o pobedi nad Turcima. Slično pismo poslao je u Firencu, odakle mu je odgovoreno da već znaju za turski poraz. Na pobedu Srba posredno ukazuje i dnevnik s puta u Carigrad ruskog mitropolita Pimena, u kojem se pominju veliki neredi u Turskoj 12 dana posle Kosovske bitke. U bici su poginula oba vladara - kneza Lazara Turci su zarobili i posekli, a sultana Murata I ubio je srpski ratnik Miloš Obilić, probivši se kroz tursku vojsku. U svakom slučaju, nesporna je posledica sudara hrišćanstva i islama i dveju u svemu različitih kultura - Srbija je, budući da nije imala tako velike rezerve kao Otomansko carstvo, ubrzo postala vazalna država. Sedam decenija kasnije, pokorena je i potom provela četiri veka u ropstvu. Kosovskoj bici prethodio je poraz Srba na Marici 1371, kad su poginuli gospodari srpske države Makedonije, kralj Vukašin Mrnjavčević i njegov brat despot Jovan Uglješa. Turci su potom dvaput upadali u zemlje kneza Lazara, ali su potučeni 1381. kod Paraćina i 1386. kod Pločnika, a osetne gubitke naneo im je i vojvoda Vuković 1388. kod Bileće. Kosovska bitka postala je predmet legende, najpre kod bugarskog pisca Konstantina Filozofa u "Životu despota Stefana Lazarevića", zatim kod dubrovačkog istoričara Mavra Orbinija u delu "Il Regno degli Slavi" (Carstvo Slovena), a najviše u ciklusu veličanstvenih srpskih narodnih pesama.
1874. - Umro je srpski državnik Ilija Garašanin, čije je delo "Načertanije", objavljeno 1844, predviđalo oslobađanje svih Južnih Slovena i stvaranje velike jugoslovenske države pod vođstvom Srbije. Zalagao se i za Savez balkanskih naroda koji bi se zajedno oduprli Otomanskom carstvu. Sin je trgovca Milutina Savića iz sela Garaši kod Kragujevca i prezime je uzeo prema nazivu rodnog mesta. Karijeru je počeo kao oficir 1837. i bio prvi starešina vojske kneza Miloša Obrenovića, ali je posle abdiciranja kneza Miloša 1839, morao u izbeglištvo. Po povratku u otadžbinu, od 1843. do 1852. bio je ministar unutrašnjih dela, do 1853. ministar spoljnih poslova, ali je smenjen pod pritiskom Rusije, iako se protivio austrofilskoj politici kneza Aleksandra Karađorđevića i smatrao da Srbija treba da se osloni na Rusiju i Francusku. Ponovo je postao ministar unutrašnjih dela 1858. i odluka Svetoandrejske skupštine o zbacivanju dinastije Karađorđević najviše je njegova zasluga. Na poziv kneza Mihaila Obrenovića, 1861. postao je šef vlade i diplomatije. Prihvatio je njegovu ideju o savezu s Crnom Gorom, Grčkom i Rumunijom u pripremanju ustanka protiv Turaka, takođe je vodio tajne pregovore o ustanku s prvacima Srba u Bosni i Šiptara, ali je otpušten 1867. zbog protivljenja kneževoj ženidbi s Katarinom Konstantinović.
Ovaj se smatra idejnim tvorcem , da uslovno kažem , ideje "velike Srbije " ili da bude jasnije "Srbije do Tokija" Povampirenje te ideje nije dobra Srbiji donelo .
1914. - U Sarajevu je srpski nacionalni revolucionar iz organizacije "Mlada Bosna", Gavrilo Princip, ubio austrougarskog nadvojvodu, prestolonaslednika Franca Ferdinanda, velikog pobornika rata protiv Srba i Srbije. Austrougarska je iskoristila taj događaj da Srbiji postavi ultimatum, optužujući je da stoji iza atentata. Pošto je Srbija odbacila ponižavajući ultimatum, Austrougarska joj je objavila rat i napala je, čime je kresnula varnicu Prvog svetskog rata. Prethodno je na Ferdinanda bacio bombu Nedeljko Čabrinović, ali je promašio. Atentatori su pohvatani i osuđeni - Veljko Čubrilović i Danilo Ilić na smrt, a Princip, Čabrinović i Trifko Grabež, budući maloletnici, na 20 godina robije, ali su ubrzo umrli pod torturom u tamnici u Terezinu u Češkoj, ne dočekavši raspad Austrougarske i oslobođenje Bosne i Hercegovine od okupacije.
Milioni žrtava ...prelaz preko Albanije , desetkovano stanovništvo
Srbije .
1921. - Ustavotvorna skupština Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca izglasala je Vidovdanski ustav, kojim je učvršćena vlast kralja. Skupština je u bitnim pitanjima potčinjena monarhu, a država je proglašena "ustavnom, parlamentarnom i naslednom monarhijom" s dinastijom Karađorđević. Ustav je važio do 1929, kada ga je kralj Aleksandar ukinuo i zaveo tzv. Šestojanuarsku diktaturu.
...što je bio uvod u ono što će se dogadjati u sledećih 20 godina .Unutrašnje razmiririce , oružani sukobi (Timočka buna ) pristupanje Trojnom paktu,,,,
I da ne idem dalje u nama bliže Vidovdane . Ne bih baš rekao da je Vidovdan mnogo srećan datum u srpskoj istoriji .
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti? Ned Jun 28, 2015 9:13 am
DANAS JE VIDOVDAN: Ko je Srbin i srpskoga roda slavi uspomenu na kosovske mučenike!
DRUŠTVO 00:15, 28.06.2015.
Vidovdan se proslavlja dostojanstveno, mirno, bez veselja. U svim srpskim hramovima služi se parastos našim vojnicima palim na bojnom polju, za „krst časni i slobodu zlatnu“, ali i svim postradalim mučenicima od Kosova do danas koji su život dali na razne načine za veru pravoslavnu
U starim, prekosovskim crkvenim kalendarima današnjeg dana se praznovao sv. Vid i prorok Amos. Prorok Amos živeo je u 8. veku pre Hrista i pominje se u Starom Zavetu. Kult sv. mučenika Vida (ili Vita) je rasprostranjen kako na Istoku, tako i na Zapadu. Otuda u narodu odomaćen naziv Vidovdan. Bio je rodom sa Sicilije, živeo je u vreme cara Dioklecijana. Postradao kao dečak za ime Hristovo. Poštovan među Slovenima, jedna ruka mu se nalazi u Pragu. U Sloveniji ima 76 hramova njemu posvećenih. Na Zapadu su ga za patrona uzeli lekari, kotlari, pivari, glumci, gluvonemi. Međutim, kako je na današnji dan 1389. bila Kosovska bitka, u kojoj je srpski knez Lazar Hrebeljanović u odbrani slobode i vere pravoslavne mučenički postradao, već nekoliko godina posle toga događaja, ovaj dan je bio posvećen svetoj uspomeni na njega.
CEO TEKST
----- Kao i obično ,mantijaši su "prilagodili" već postojećeg sveca koji ama baš nikakve veze nema sa događajima narednih vekova ,sem mučeništva "za veru hrišćansku" i dali mu , danas i političku konotaciju ,koja je prevazišla logičnu osnovu svega što je prorok Amos ,ili sv Vid u stvari, bio . Lično mi je glupo nešto što je tradicija pravoslavlja koristititi gotovo u dnevnopolitičke svrhe ,time se narušava dostojanstvo , ali tako je kako jeste ,i nažalost ,nema razloga za nikakvo slavlje -iako ,recimo ,onaj novokomponovani narodnjak baš to implicira .
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti? Uto Jun 28, 2016 9:41 am
Običaj je da se na ovaj dan ne prave slavlja ,igra i peva .
Gotovo nezapaženo i bez uobičajene halabuke državnih organa je prošla vest da je kosovska policija zaustavljala autobuse i oduzimala "rekvizite" o Vidovdanu . Evo jedne "grupe hodočasnika" koji su se sve sa ikonografijom "probili" do Gazimestana (verovatno zbog američkih pasoša ,jer se radi o "navijačkoj grupi" iz Čikaga )
Baš se čudim što je kosovska policija reagovala na četničke zastave i sl ?
Ovi srBski Ameri su čak tako velike patriJote da je za njih i "Hajduk "Split srpski klub ? (pogledaj zastavu levo ) Dok su ovi i ovakvi najpozvaniji reprezenti tumačenja i poštovanja srpske istorije ,ne treba se čuditi što nas drugi mrze .
debilko Pogrešila roda
Godina : 62 Location : Moskva Datum upisa : 22.06.2009
Ja sam išao u Cankarjev Dom i Sloveniju i davao podršku Janezu Janši. Misilm da se išlo tim putem, sve bi bilo ok. To bi bilo neko normalno bratstvo i jedinstvo. I tada sam bio nacionalista, ali nisam mešao nacionalno i političko opredeljenje. Prirodno je da su i Hrvati i Slovenci dolazili i proslavljali Vidovdan na Kosovu. Zar nije Tvrtko slao svoje trupe na Kosovo, a koliko znam, on je od Kotromanića i Hrvat (poluhrvat).
debilko Pogrešila roda
Godina : 62 Location : Moskva Datum upisa : 22.06.2009
I sad bih uvek otišao na Blajburg i odao poštu komunističkim ćrtvama. Bilo je tu i naših četnika, a posebno plavogardejaca slovenačkih koji su bili odani kralju dokraja rata.
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti? Sre Jun 28, 2023 10:53 am
Na Vidovdan se, prema knjigama i verovanjima ne radi u polju ni u vinogradu da se grožđe ne bi sasušilo, a na današnji dan treba probati i zrelo voće.
Jedan od običaja nalaže da danas ustanete pre zore, pogledate ka suncu i kažete "Oj Vido, oj Vidovdane, daj mi vid dok sam živ!". Smatralo se da je veoma važno ono što ćete danas videti jer ćete u tim stvarima kasnije imati uspeha.
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti? Pet Jun 28, 2024 2:58 pm
Svim mojim sugrađanima i sunarodnicima -srećan praznik .Neka nam Bog pomogne .
justicija likes this post
Eugen Grafvajer
Godina : 62 Humor : C Datum upisa : 15.07.2023
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti? Pet Jun 28, 2024 7:38 pm
1998. se rodio moj sin Martin a ostale "istorijske" i "svetovne" zajebancije me ne zanimaju.
Danubius, ZoxZoja and justicija like this post
Sponsored content
Naslov: Re: VIDOVDAN - praznik slavlja ili žalosti?