DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? BFuWx

DOBRO NAM DOŠLI !


DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
 
PrijemPORTALLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?

Ići dole 
+25
ZoxZoja
Astra
Danubius
daljinski
bosankaa
MadamX
Sibila_
Kica/Praja
brunolino
pesma
Lakota
Kijara-brm
Marea
Samouka
promaja
AstrinaKomsinica
Uther Pendragon
Gothic
cojle
mIlAnO
Aurora Borealis
determinanta
norton
doctorr67
Orhideja
29 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyPet Maj 15, 2009 3:52 pm

Zašto imamo osećaj , da kada neko dodje iz inostranstva , vodi glavnu reč o političkim i ekonomskim prilikama u našoj zemlji ?

Da li vas to iritira?

Da li su možda zaista bolje informisani , ili je u pitanju odsustvo realne slike ?










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Nov 26, 2009 8:18 pm

Evo i ovde da se javim, poshto sam dijaspora DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Icon_geek
Nekoliko puta sam odlazila i vracala se u Srbiju...

Mogu reci da kad chovek gleda situaciju sa strane, bilo koju, pa tako i ovu u drzhavi, tek onda mozhe da vidi realno stanje ...
Internet i tv omogucavaju da se mnogo toga sazna iz vishe uglova, shto omogucava pravu sliku. Dobro recicete, pa to mozhe i iz nashe zemlje..

Jeste, ali kad si van svoje drzhave, tek onda shvatish koliko ona vredi, koje su njene prave vrednosti, pa vishe na njih obracash pazhnju i potencirash ih....
Prost primer je muzika.. Gledala sam nashe mlade ljude u Srbiji, samo bi da slushaju stranu muziku, vec koje pravce, nije ni bitno, a domaca je out! Sad gledam ove ovde mlade ljude, koji zhive u Evropi, za kojom mi toliko zhudimo.... Nece oni dati nishta svoje, ma kakvo bilo: ni muziku, ni bilo shta drugo..Prihvataju i strano, u redu, chovek treba da shiri vidike, ali chuvaju svoje... A nash narod to ne ume, pljuje po svemu shto ga okruzhuje, kao da zheli da se distancira od svega, da bi bio , chini mu se bolji...

Dace Bog, te i Srbija udje u Evropu, e onda cete videti....Opet cete reci, shto se ne vratish onda? Svako ko je otishao, bar mislim na porodichne ljude, imao je valjan razlog, a o njemu ne bih ovde....
Tek sam godinu dana na tlu Evrope, a videh puno toga shto sam kod nas mrzela, samo u 10x gorem izdanju...Pisacu o tome , tek da se nasluti....Naravno da ima i puno toga boljeg, ali....
Tesko je to objasniti nekome ko nije zhiveo van zemlje...Kad sam bila mladja,i prvi put otishla, nisam uopshte obracala pazhnju na to shta cu izgubiti time shto odlazim, bitno je bilo ono shto dobijam time.. Ovaj zadnji odlazak mi je bash teshko pao....
Nemam nameru da , kako autor teme reche, vodim glavnu rech o ekon. i polit. situaciji u zemlji, ali to ne znachi da nisam upucena..Daleko od toga...Imam familiju koja tamo zhivi, i odlichno znam kakav je zhivot tamo dole..... Pa kad jesu dole... DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 204557
Znachi , ako uchestvujem u polemici o stanju u drzhavi, u kojoj sam zivela 30 godina, a trenutno sam van , ne znachi da se pravim vazhna ili vec.... Imam pravo na svoje mishljenje kao i ostali... A za ljude koji su mnogo duzhe van zemlje, mogu da kazhem, da dosta dobro poznaju situaciju svoje otadzbine po rodjenju, iz prostog razloga, shto stalno imaju zhelju da saznaju vishe o onome za chim im srce zhudi...
E sad, medju svim tim ljudima ima razlchitosti , uostalom kao i medju onima koji su ostali. Ne mogu svi da razmishljaju na istom intelektualnom nivou, ma gde se oni nalazili.....










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Jan 23, 2010 1:07 am

Zvucat ce ruzno,ali sta mogu,nisu svi postovi ljub ljub,cmok cmok....

Nemam namjeru nikad u zivotu da se vratim DOLE,znaci u ni jednu drzavu bivse Yu,a samim tim me zivo zaboli i ko je predsjednik i koje su stranke na vlasti ili opoziciji.Zao mi je ekonomske nemoci naseg naroda,ali svako bira za sebe,nije ni meni bilo lako otici i reci zbogom zauvijek necemiu sto sam imala 30 godina...najljepse godine u zivotu mi je neko samo izbrisao gumicom....pa ciju ja politiku da bistrim,a i ovima ovdje kad krenu da "seru",sad sam vec bjesna,kazem, da idu dole i pokusaju da mijenjaju ili ucestvuju u svemu tome,jer lako je preko grane trljati praznu slamu.
Ljepo je napraviti ferije kod nas,doci pun love,pa ovo hocu,ovo necu....lijepo se i sjecati,.lijepo se prosetati po proslosti,sjetit se,ali buducnost ....ne nikada,jedva sam djecu iscupala.
Znam da ce biti kontra misljenja,ali zavisi mnoooogoooo ZASTO JE KO OTISAO V A N
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Orhideja

Orhideja


Location : u tvom srcu
Datum upisa : 22.11.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySre Jan 27, 2010 2:00 pm

Astra ::
Zao mi je ekonomske nemoci naseg naroda,ali svako bira za sebe,nije ni meni bilo lako otici i reci zbogom zauvijek necemiu sto sam imala 30 godina...najljepse godine u zivotu mi je neko samo izbrisao gumicom....

Astra svako ima svoje razloge, i za ostanak i za odlazak, da sam mogla otići 90-tih otišla bih ali nisam imala gdje...prema tome...
Ekonomska situacija u RS nije tako loša koliko pojedinci kukaju a zašto kukaju ne znam.
Ima svega za kupiti i markirane robe koja jeste skuplja ali iz razloga što je dozvoljena marža preko 37%. Iste stvari u Beogradu kupujem za duplo jeftinije ili bilo gdje dalje. Hoću reći da oni koji drže nešto privatno pogotovo ako su generalni zastupnici ponašaju se kao Bogovi i tresu cijene od kojih glava boli.
I ja sam ovde ali rat je ostavio traga daleko većeg a cijeli moj život je drugačiji, i moja mladost je izbrisana gumicom ...bila sam tu kad su mi nestajale generacije, kad su padale bombe, svašta nešto ima toga još...
Ali uvijek i uvijek kažem "Bože zdravlja svega ostalog imam".

P.S. Jesam i ja dijaspora, mislim pošto nisam u Srbiji...ali biću. :zlz:
Nazad na vrh Ići dole
http://www.kako-do.co.cc
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySre Jan 27, 2010 2:07 pm

Zivot je rizik,nisam ni ja imala gdje ali sam krenula grlom u jagode,jer je dole bilo losije i nisam odmah imala papire...recimo da sam punih 10 godina kao rijetko ko bila N kao Nichts-nista u ovoj drzavi,ali sam se borila.
Sa toga N sam izganjala drzavljanstvo,opet kao rijetko ko,a to mi je sve priredila moja zemlja i zato nikad ne bih nazad u nju,da ne budu moja djeca u istoj situaciji jednog dana.
Kao turista vrlo rado odem,ali da zivim vise ikad dole,ne bih zeljela,mada nikad se ne zna sta moze da nas natjera na nesto sto ne zelimo,kao sto nikad nisam zeljela otici iz svoje zemlje...pa,desilo se.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySre Jan 27, 2010 2:29 pm

Orhideja ::
...
Ekonomska situacija u RS nije tako loša koliko pojedinci kukaju a zašto kukaju ne znam.
Ima svega za kupiti i markirane robe koja jeste skuplja ali iz razloga što je dozvoljena marža preko 37%. Iste stvari u Beogradu kupujem za duplo jeftinije ili bilo gdje dalje. Hoću reći da oni koji drže nešto privatno pogotovo ako su generalni zastupnici ponašaju se kao Bogovi i tresu cijene od kojih glava boli.


P.S. Jesam i ja dijaspora, mislim pošto nisam u Srbiji...ali biću. :zlz:
Eto kako dijaspora zna najbollje. Draga moja -Beograd spada u najskuplje gradove Evrope , a kod nas je trgovačka marža "koliko ko hoće" Firmirana stvar ima svoju cenu svugde u svetu , i ako je u Bgd nadješ jeftinije -ili je ukradena , ili je falsifikat . Šta misliš zašto lovani i estradne zvezde idu u šoping u inostranstvo? E ,zbog toga. A što se trgovačkog monopola tiče- zna se ko drži sve u ovoj zemlji -Mišković i co . Tako da imamo najveće cene svega i svačega u regionu . Od goriva do hrane , struje -ama svega .I to čak i u objektima istog tog Miškovića , jeftinije je u Makedoniji nego u Srbiji. Kada bi bilo kome u Evropi rekla za maržu od 37 % umro bi od smeha .Marža u svetu ne može da predje 10 % , a profit se ostvaruje konkuretnom cenom i prometom , a ne pljačkom i monopolom kao ovde . A tamo i poreznici itekako motre. 75 % naših studenata imaju jedinu želju da diplomiraju i odu odavde -šta ti to govori? U pravu si za "bože zdravlja" E , zdravstvene usluge jesu jeftine -ali za one iz inostranstva .Naš čovek , ako se ozbiljnije razboli...nema čemu da se nada . Veruj da znam ovo -jer i radim u zdravstvu , nas su sveli na nivo najamne radne snage  , a imam i hronične bolesnike kod kuće. Nije tako uopšte kako vama iz RS izgleda , jer ste možda zbog ratnih zbivanja u goroj situaciji , pa vam možda deluje tako. Sve je to jedan lažni privid koji orkestrira država , krupan kapital i mediji. 










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Orhideja

Orhideja


Location : u tvom srcu
Datum upisa : 22.11.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 1:54 pm

Danubius ::
Eto kako dijaspora zna najbollje. Draga moja -Beograd spada u najskuplje gradove Evrope , a kod nas je trgovačka marža "koliko ko hoće" Firmirana stvar ima svoju cenu svugde u svetu , i ako je u Bgd nadješ jeftinije -ili je ukradena , ili je falsifikat . Šta misliš zašto lovani i estradne zvezde idu u šoping u inostranstvo? E ,zbog toga.

Beograd, ne diraj mi ranu. Možda jeste najskuplji ali je strašno dobro snabdeven, na osnovu nas jeste jeftinije a sad "lovani i estradne zvezde" da ne bude da sam neka zavidljivica i slično odmah ti moram reći da oni idu u šoping eto fore radi.
Ustvari "jako je bitno" reći "Bila sam u šopingu u Milanu, kupila sam cijele od 1000 eura i sl." dok masa ljudi gladuje ili živi na ekzistenciji.
Ovo je velika tema i možemo se sad širiti ali treba gledati "ko priča a ne šta priča". Moje mišljenje je da je VAŠA odnosno srbijanska roba daleko još nad kvalitetama svih ostalih, vaša tržna inspekcija pregleda sve bukvalno sve, znaš li da jedini u Evropi i svijetu Srbija pregleda prediva, konce i ostalo na radioaktivnost. Zašto? Treba li joj taj trošak, ne ...ali vaša roba je jedina koja je zdravstveno pregledana i ispravna. Da je skupa za nas, jeste, ali da je visokokvalitetna i to jeste. Zašto su vaši sokovi pobrali sva svjetska priznanja za sokove i zašto sad izvoz ide daleko bolje nego prije-KVALITET.
Stanci znaju ono što mi još trebamo saznati a to je da je prirodno bolje.
U toj sam sferi posla pa to znam.
Zdravstvo, imamo mi dobrih stručnjaka ali ih ne znamo cijeniti. Kod nas zdravstvo živi bogovski ako ne tako onda poprilično dobro.
Još uvijek je onima na "državnim jaslama" daleko bolje nego ostalima.

Bože jesmo neki nezadovoljan narod.
Život je lijep, znaš li to Dani?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.kako-do.co.cc
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 2:15 pm

Orhideja ::
. Moje mišljenje je da je VAŠA odnosno srbijanska roba daleko još nad kvalitetama svih ostalih, vaša tržna inspekcija pregleda sve bukvalno sve, znaš li da jedini u Evropi i svijetu Srbija pregleda prediva, konce i ostalo na radioaktivnost. Zašto? Treba li joj taj trošak, ne ...ali vaša roba je jedina koja je zdravstveno pregledana i ispravna. Da je skupa za nas, jeste, ali da je visokokvalitetna i to jeste. Zašto su vaši sokovi pobrali sva svjetska priznanja za sokove i zašto sad izvoz ide daleko bolje nego prije-KVALITET.
Stanci znaju ono što mi još trebamo saznati a to je da je prirodno bolje.
U toj sam sferi posla pa to znam.
Zdravstvo, imamo mi dobrih stručnjaka ali ih ne znamo cijeniti. Kod nas zdravstvo živi bogovski ako ne tako onda poprilično dobro.
Još uvijek je onima na "državnim jaslama" daleko bolje nego ostalima.

Bože jesmo neki nezadovoljan narod.
Život je lijep, znaš li to Dani?
Naša tekstilna industrija je propala . Ne znam odakle to vadis ? Pa samo u mom gradu su propale fabrika trikotaže , čarapa i 3 fabrike cipela -koje , jeste tačno , su radile skoro sve za izvoz. Ali znas kako ? Od "partnera" , stranih , su dobili modele i materijal , i imale obezbedjeno trziste. Čim su počela sr...nja kod nas -ovi se lepo pokupili . Sokovi? Pa opšte ti je poznato da Rusi dole po Srbiji otkupljuju celu žetvu malina i šljive, a Slovenci komplet jabuke, kruške, breskve, kajsije ....i onda nam se to vrati pod "Fructal" sokovi. Nešto malo pravimo i mi,ima nešto i privatne inicijative , ali kako da imaš konkurentu cenu kada tetrapak foliju i zapušače uvoziš, jer nema fabrike za to u Srbiji? Mi imamo kvalitetne sirovine, to je tačno , ali da mi nešto i uradimo sa tim? Pa Srbija kao takva nema nijedan svoj brend, koji je poznat u svetu? Draga moja , "državne jasle " daju ovde tek da prezivis , i sve je gore sa ovim "kapitacijama " i "tranzicijama" Teraju te da radiš na "crno" , na korupciju a posle traže način da kazne , oprezuju , svašta. Kupuje se tako socijalni mir i pravi privid da se država brine za svoje gradjane . Gradjani se podučavaju na sve načine da prijavljuju ,konkretno, zdravstvene radnike . Ne jedan lekar specijalista je gubio licencu za 100 Eu .Ne znam kako je tamo , ali znam bračni par stomatologa što su došli ovde kao izbeglice ,radili neko vreme , pa otišli za Banjaluku .Samo toliko su se javili , da su znali , ne bi gubili ni te dve godine ovde , što su bili.  










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Orhideja

Orhideja


Location : u tvom srcu
Datum upisa : 22.11.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 2:31 pm

O Bože Dani u stisci sam sa vremenom. "Next","Pionir","La Vita", "Zlatne kapi","Bambi","Hemel","La Skorpio","Todor"....to su neka vaša imena ili brendovi.Imam dosta familije u Srbiji tako da ja znam kako je tamo. Sve državne fabrike obuće i odjeće su propale i tu i ovde namjerno, bio je cilj da se to uradi i uradilo se, ja govorim o privatnim firmama. A sad bih trebala otići do spavaće sobe da vidim ko pravi donji veš moga djeteta ali nemam vremena.Javiću. I još ću mislim odgovarati, par stomatologa ti je jasno stavio do znanja kako je ovde u zdravstvu, međutim pošto se sad stranci počinju miješati ne znam kako će biti, još se odupiru ali dokle.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.kako-do.co.cc
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 4:27 pm

Posto zivim u BGD chitavih 43 god.moram ponekog demantovati jer neraspolaze pravim informacijama.
Iznajmiti stan ili kucu u centru grada je skuplje nego bilo gde u regionu.U samom centru u firmiranim buticima jeste vidno skuplje za razliku od takvih Shoping centara na periferijama.Isto tako renomirani restorani u centru su papreno skupi..pa ko voli nek izvoli.Razlog tome je cena zakupa kao i cena komunalija i svega sto nosi sam centar grada.Polovina zelenih pijaca je bitno jeftinija nego iste bilo gde.Kvantashke (na veliko) pijace su josh jeftinije, mega marketi ima ih puno...veliki izbor proizvoda i takmiche se ko je jeftiniji od njih ...Naravno sve bi to bilo ko raj na zemlji kad bi prosechna plata u Srbiji bila 1000 evra..medjutim taj prosek se u Srbiji kreche oko 250E a na nivou grada 330E..sto nije dovoljno za osnovne potrebshtine.U unutrashnjosti nema toliki izbor proizvoda pa su cene takve kakve su.Sam izbor proizvoda kao i veliki broj prodajnih mesta razlichitih trgovinskih lanaca dihtira spustanje cena.Npr. u Novom Sadu sam bio pre mesec dana i konstatovao da je vechina proizvoda skuplja u odnosu na BGD od 10-20%.Ali toliki procenat je i vechi prosechan lichni dohodak po glavi stanovnika.
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma
doctorr67


Location : Singidunum
Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 4:44 pm

Tema je krajnje diskutabilna.....svako ima svoje mishljenje u odnosu na "neka" iskustva.Odavde gledano odlazak na Zapad je nesto kao "raj na zemlji"...velike plate, pravno uredjena zemlja i sl.To je shto se samo vidi na prvi pogled....ali posto vechina koja bi otishla tamo nemaju nista , a hoche da dostignu "nesto"...tu leba nema.Mora da iznajmish bilo kakav smestaj, da plachash komunalije...uchish jezik...za prvo vreme radish bilo sta na crno( sve to nije lako a od toga sto kao zaradish nista ti neostane)..i takav je pocetak i da bi ista stekao moras guslati 20 godina i i ziveti ko ker.Jedini nachin za boravak vidno bolji jeste da kao "diplomirani" struchnjak sa pozivom odesh napolje u vetj rezervisano radno mesto gde ti je obezbedjen smestaj za neko vreme...imalo bi smisla.Nerachunam odlaske radi braka i sl. kombinacija....
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 7:37 pm

Doco,svaka ti je zlatna,jos bi doddala i ovdje je kriza za posao,nadjes ga za pola godine izgubis,pa sve tako u krug,tako da je i to ogromna stavka,danas imas posla a sutra ne znas,a vjerujte da vam kazem,ne volim kukati,nisam to radila ni kad sam dole zivjela u najgora vremena,ali i ovdje je plata predvidjena da zivis od nje mjesec,znaci,ako ces da imas sa strane,treba da se odreknes svih ovozemaljskih uzivanja i da zivis na jogurtima.
Jedino je prednost pravno uredjenje i sigurnost ,gladan ne smijes biti ovdje(ako si izganjao drzavljanstvo,naravno)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
norton

norton


Datum upisa : 27.01.2010

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Jan 28, 2010 7:53 pm

За мене нема нигде лепше од мог краја,неверујем да би икада променијо.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 06, 2010 9:22 pm

Astra ::
Doco,svaka ti je zlatna,jos bi doddala i ovdje je kriza za posao,nadjes ga za pola godine izgubis,pa sve tako u krug,tako da je i to ogromna stavka,danas imas posla a sutra ne znas,a vjerujte da vam kazem,ne volim kukati,nisam to radila ni kad sam dole zivjela u najgora vremena,ali i ovdje je plata predvidjena da zivis od nje mjesec,znaci,ako ces da imas sa strane,treba da se odreknes svih ovozemaljskih uzivanja i da zivis na jogurtima.
Jedino je prednost pravno uredjenje i sigurnost ,gladan ne smijes biti ovdje(ako si izganjao drzavljanstvo,naravno)

Prijatno je ziveti u sredjenoj i funkcionalnoj pravnoj drzavi.
To je Svajcarska, ali i Nemacka u kojoj ja zivim.

Mislim da bi to bio jedini razlog da se ne vracam u Srbiju.
Sve bih drugo mogla da podnesem, ali taj javasluk koji
je iz dana u dan sve strasniji i tom "strasnom" ne vidim kraj,
nikako.

Osim toga , i kad ostanes bez posla, dobiajs socijalnu
pomoc tako da ipak imas dovorljno za osnovne zivotne potrebe,
a to ukljucuje i stan,struju,grejanje,vodu.

Socijalna pomoc ( a pola stanovnika zivi na granici totalne
bede) u Srbiji je 2000 dinara ili 20 evra. Decji dodatak
je 1800 dinara. Hej, 1800 dinara u zemlji koju jede bela kuga.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 06, 2010 10:00 pm

Da nije tako Sophie,ne bih bila u njoj,jer istina,odvikla sam se vec dugo bas od toga javasluka,mita,sve preko veze,e po tome je uredjena pravno drzava,ali jadno je kad si stranac,ne mora ti niko to reci,znas da pripadas nekom drugoom svijetu,drugom temperamentu,drugim obicajima, i na neke stvari se ipak ne mozemo naviknuti.Njemacka ima jos bolje obezbjedjene prihode samohranim majkama,djeci,ali da je to nama,vjerujem da 80% zena ne bi radilo nikako vec bi rodile nekoliko djece,jer nasi koriste sve moguce,ne misleci da bi mogli i da doprinesu drustvu,vec samo kako da iskoriste drustvo.
Upravo taj odnos prema drzavi,drustvu vidljiviji je sa strane nego iz centra kad se gleda,a i ovdje smo mi svi vidjeli kako treba pa nam to sto se radi dole bas bode oci.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 06, 2010 10:06 pm

Ja sebe licno ne smatram strancem u Nemackoj. Jako sam dugo ovde,
u Beogradu sam zavrsila germanistiku,tako da mi je Nemacka bila
bliska i pre definitivne odluke da dodje ovde.Radim kao prevodilac
i jako cesto sluzbeno putujem u Srbiju, a od nostalgije
nisam nikada bolovala.

Ali , ja sam i malo poseban slucaj, uglavnom je tako kako ti pises,
s tim sto nase ljude niko i ne prepoznaje kao strance jer
se jako brzo uklope u drustvo u kome se nalaze.
Narocito druga generacija, a treca vise i ne zna odakle je.
I dobro je da je tako.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 06, 2010 10:13 pm

Sophie ::

Narocito druga generacija, a treca vise i ne zna odakle je.
I dobro je da je tako.
Hvala bogu da je neko realan , da ne psuje "proklete Švabe" i da se busa u grudi od silnog patrotizma -a još manje nama ovde daje savete i rešava unutrašnja i spoljašnja pitanja (ako treba i ratom) iz sedišta svog Mercedesa dok ide na Bodense na vikend . A većina je takva , u dijaspori.










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 06, 2010 10:21 pm

Pa ni ja nemam problema cak sam u opstini gdje zivim jedina "nasa" tako da ovdje vec godinama kazu da smo mi jednostavno njihovi Sviceri,nemam nikakvih problema ,ali sam se ja skroz integrisala,ja sam kao dosljak prihvatila sve njihovo i stopila se,zato me jos vise iritira ono sto vidim kod nas.Iskreno,mene ne vuce nostalgija u smislu da se vratim,to otvoreno kazem pa nek me smatraju kako hoce,da se nikada u zivotu ne bih vratila dole da zivim,2 sedmice ferija je sasvim dovoljno.
Upravo se zgrazam na nase petriote koji u domovinu odu puni love i provedu dvije sedmice odmora,a pojma nemaju sta se desava u njihovom seu ostatak godine.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 10:46 am

Danubius ::
Sophie ::

Narocito druga generacija, a treca vise i ne zna odakle je.
I dobro je da je tako.
Hvala bogu da je neko realan , da ne psuje "proklete Švabe" i da se busa u grudi od silnog patrotizma -a još manje nama ovde daje savete i rešava unutrašnja i spoljašnja pitanja (ako treba i ratom) iz sedišta svog Mercedesa dok ide na Bodense na vikend . A većina je takva , u dijaspori.

Eh. i moj ukus za automobile malo je drugaciji DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Icon_geek

Nije ono gastarbajterski Mercedes, pa josh srebrn.

Usput, ja uopste i ne vozim, javna sam radnica ( metro,busevi,
avioni,manje kamioni), ali imam sofera ( muza) pa ja odlucujem
koji i kakav se Aude pazari.

Moja iskustva sa ovim klasicnim patriotama iz dijaspore
su takva, da smem zaista da tvrdim da danas jednostavno
tih ljudi vishe nema. To o cemu ti prichas , zaista je bilo
tako, ali vise nije. Ti "klasicni gastarbajteri" sada su u penziji,
puno njih se i vratilo u Srbiju, ili zive nekako na relaciji
"Pariz-Texas" (asocijacija na genijalan film).

Mogu da kazem , a malo sam i ponosna, da su se deca iz
druge generacije jako lepo snasla,bilo je medju njima stvarno
lepih i pametnih i sada vidjas prezimena tipa Popovic,Petrovic
u vrhu velikih medijskih kuca, ali su postali i glavni akteri
u sektoru finansija,modernih tehnologija.

Za svoj uspeh mogu da zahvale samo sebi ( i roditeljima
naravno koji su ih podrzavali, ne toliko finansijski jer je ovde
skolovanje , ukljucujuci i univerzitete besplatno),
svojoj pameti,energiji i zelji,volji za karijerom.

U Srbiji uspevaju samo deca nekih bivshih komunista i"uspesnih
privrednika", a jos ako su iz kruga dvojke , vec im je sa rodjenjem
stavljeno u kolevku da ce doktorirati na Harvardu/( vidi naseg ministra
za spoljne poslove, ali i lider(k)e NVO organizacija).

Inace, hvala Bogu, ta nagvazdanja sa cetnicima,ustasam i balijama
polako jenjavaju jer to mlade ljude vise i ne zanima.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 11:04 am

Da sam znala prije za besplatno studiranje u Njemackoj,ehhhh,usparalo bi se tu dosta,ovdje je to privilegija bogatih i ambicioznih koji se skoluju na kredit.
Svaka cast za auto,kako samo mrzim te sto kupuju sta se selu svidja i sta je IN kod nas....to sam culöa toliko puta,bas za moj auto....jao pa taj kod nas nije na cijeni,hahahahah,kao da ga ja i vozim kod nas.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 11:09 am

Sophie ::


Za svoj uspeh mogu da zahvale samo sebi ( i roditeljima
naravno koji su ih podrzavali, ne toliko finansijski jer je ovde
skolovanje , ukljucujuci i univerzitete besplatno),

svojoj pameti,energiji i zelji,volji za karijerom.
.
Toliko o tome (vidi boldirano ) Sad svako ko ima dete na školovanju , neka se seti ovoga , kada jednog dana bude referendum (jer nama treba referendum i za očigledne stvari, pa neka razmisli šta će zaokružiti .
Ma koliko bio moj naslov teme pomalo ironičan, izgleda da je dijaspora znala bolje -na vreme su otišli , a mi gospodo patriote -izvol*te !
Najviše volim onu priču kako će "dijaspora uložiti z Srbiju "(isto iz tog patriotizma ) pa ćemo se dići u ekonomsku stratosferu .
Kada ćemo shvatiti , da svaki Jovo, Marko ili Janko je već naučio , za vreme dok je sticao tu "crkavicu" šta je slobodno tržište , stabilni politički uslovi, i pravna država -tako da im NE PADA NA PAMET da unose novac ovde i pokušavaju "podstaći" bilo šta ...stane se već kod prvog koraka , "dobijanje neophodnih dozvola" , kada shvate da treba da potplate svakog službeničića za svaki papir.Samo se okrenu i kažu -zbogom ,jer tamo gde jesu, obave to u najkraćem roku ,i još uz osmeh ljubaznih službenika .










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 11:12 am

Upravo nasa papirologija,nase korupcija odbija i onoga ko zeli da kupi nesto svoje,a da ne pricam da ulozi u firmu neku....to je robija,pa lakse je otici na Kanarska ostrva,vjerujte gdje nemate nikakve papire ni rodbinu,kupite sta zelite i to je to.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost
Anonymous



DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 11:38 am

Ministrastvo za dijasporu napravljeno je da bi se smestili tamo
rodajci,poznanici,kumovi da bi mlatili praznu slamu i ziveli
na teret nekolicie poreznih obaveznika. Ja ne znam drzavu koja
sebi moze da priusti luksuz jednog ministarstva za dijasporu.

Jako malo drzava ima i Unesko ambasadora u Parizu.
Sa Balkana samo Srbija.Uobicajeno je da regularne ambasade
imaju nekog cinovnika za kulturu pa on odrzava veze i odnose
sa Uneskom. Ali ne, Srbija ima ambasadorku kojoj
palaca apratman mesecno 7.000 evra ,a koja ima i auto,kuvara,
sofera, ali i platu naravno.

Onda se ispostavi da je drugarica Zorica sestra Bobe Mojsilovic
i da su njih dve isle zajedno u razred sa Borisom Tadicem
(jedna,valjda bas ova Zorica bila je i njegova devojka) i tako,
prva ljubav zaborava nema.
Neki dan ministar Jeremic u Pakistanu ( ej zemlja od 160 miliona stanovnika)
izjavi da ce se mozda otvoriti i tamo amabasada. A Pakistanci rekose
da bi rado saradjivali sa Srbijom na ekonomskom planu jer Srbija
ima specijaliste za hidrocentrale,hidroenergetiku.

Ali to je odmah posle povratka palo u zaborav. Za madame Zoricu
taj isti Jeremic rece da je ona jedna od najboljih , ako ne i najbolji
ambasador Srbije ( usput,ona je tek pola godine na mestu ambasadora).

Ako je toliko pametna,visprena, kao sto on tvrdi, zasto ona ne ode
u Pakistan?

Pre nje je neki covek ,koji i tako zivi u Parizu, ovo radio volonterski,
ali je umro, tako da je uz veliku pompu sada naptravljeno mesto
ambasadora. Ona kosta drzavu Srbiju ca. 300.000 evra godisnje.

Onomad su bile gadne poplave u Zajecaru.

Cvetkovic ( inache i sam iz Zajecara) i Dinkic dolaze trijumfalno
i daju 20.000 evra kao pomoc nastradilama u poplavi.
Mislim ukupno toliko pomoci DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 56516
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 11:54 am

Sophie ::
Ministrastvo za dijasporu napravljeno je da bi se smestili tamo
rodajci,poznanici,kumovi da bi mlatili praznu slamu i ziveli
na teret nekolicie poreznih obaveznika. Ja ne znam drzavu koja
sebi moze da priusti luksuz jednog ministarstva za dijasporu.
Sa ovim se slažem -iako dolazi iz dijaspore .Daleko od toga da ne mislim da diplomatija nije važna za jednu zemlju -itekako jeste .Da smo imali bolju -ratova ne bi ni bilo, jer diplomatija nije samo politika , nego i ekonomija . Malo teže se ugrožava uloženi kapital u neku zemlju . No kod nas je manir sledeći -isluženom političaru, ili onome ko bi se trebao malo ukloniti iz zemlje , jer mnogo priča, dodeli se neko ambasadorsko mesto . Može i u nekoj nedodjiji , svejedno - on ionako tamo živi kao car .
I onda kada neki krimos pobegne iz zemlje -dotični mu produžava pasoš i ostalo što treba , za lovu, naravno. Da li je iko odgovarao za to? Nije .
Najsvežiji slučaj -"Kovačević" Bahati balavac razbije školskog druga -naš ambasador ugrozi diplomatske odnose sa najvažnijom ekonomskom i vojnom silom sveta , iako zna da je pušten uz kauciju . Mi za to platimo 1000 000 dolara odštete porodici , a da nas niko ne pita hoćemo li .Šta bude ambasadoru-bude suspendovan . Kad se prašina slegne , isti taj će biti ambasador u Nikaragvi, recimo. Ko to zna, i ko te pita .










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Gost
Gost
Anonymous



DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 1:00 pm

----


Poslednji izmenio Sophie dana Ned Mar 07, 2010 3:59 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost
Anonymous



DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 07, 2010 3:24 pm

Posto dijaspora ne zna najbolje, evo teksta o onima koji
sve najbolje znaju DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 56516 Jedino ne razumem sta ce ministrastvo

za dijasporu ako vec neka druga misnistarstva salju svoje
genijalne strucnjake u dijasporu.

Beograd -- Buduće ekonomske diplomate, koje će od 1.
aprila biti raspoređene u najveće svetske metropole, ovih dana privode
kraju ubrzani ekonomsko - diplomatski kurs.



Srbija će tako za oko tri nedelje imati spremne ekonomske predstavnike
u 28 zemalja, među kojima su i one privredno najrazvijenije - Amerika,
Nemačka i Francuska.

Kako bi nas što bolje predstavili u zemljama u kojima će službovati i
privukli što veći broj stranih kompanija da ulažu baš u Srbiju,
dvadesetosmoro ekonomskih diplomata od 20. januara svakodnevno prolazi
kroz obuke i treninge.

U Agenciji za strana ulaganja i promociju izvoza, gde su trenutno na
kursu, kažu da će pet dana koliko traje njihova obuka iskoristiti da ih
bolje upoznaju sa poslovnim prilikama zemalja u koje odlaze i načinima
na koje će animirati strane investitore, kao i da uspostave što bolji
međusobni kontakt koji je itekako važan za dalje aktivnosti.

"Oni definitivno nemaju iskustva. Većina njih nema nikakvog iskustva u
promociji, ali su to mladi, obrazovani ljudi iz različitih vrsta
industrije. To se sve uči u hodu. Naučiće oni brzo kako treba da se
radi", kaže direktorka "SIEPE", Vesna Perić.

Pored "SIEPE", ekonomske diplomate prošle su kroz treninge u
Ministarstvu spoljnih poslova i ekonomije, Privrednoj komori Srbije,
ali i Bezbednosno informativnoj agenciji, gde su, kako sami kažu,
prošli kroz program podizanja bezbednosne kulture kroz koji obično
prolaze svi koji odlaze na državnu službu u inostranstvo.

"Uče nas na neke opasnosti do kojih može da dođe, kao na primer u nekom
momentu vrbovanje od neke strane obaveštajne službe, ali mislim da do
toga neće doći jer se mi bavimo prevashodno ekonomskim pitanjima, a ne
političkim", rekla je ekonomski diplomata u Parizu, Ivana Stanković.

S obzirom da će posao ekonomskih diplomata biti da vlasnicima i
ključnim ljudima velikih svetskih kompanija objasne da je baš Srbija
idealna da u nju ulože kapital, vežbali su i simulaciju razgovora sa
investitorima.

"Treninga nikad dosta. Ovih sedam dana koliko
smo ovde je koncizno isplanirano kako bismo se družili i upoznali sa
ljudima iz SIEPE, a imali smo i plastični primer razgovora sa korejskim
investitorima koji su pričali kako su i zašto oni došli", izjavio je ekonomski diplomata u Čikagu, Milomir Ognjanović.

Međutim, ovi nimalo laki i naporni treninzi nisu ništa u poređenju sa
izazovima koji im predstoje kada preuzmu dužnost u zemlji koja im je
određena. Neki od njih već su radili u stranim kompanijama ili čak
državama u koje sada odlaze kao ekonomske diplomate, ali ima i onih
koji se tek upoznaju sa tamošnjim poslovnim prilikama

"Ja sam
bila na sastanku Srpsko – Francuske privredne komore, kao i Dinkića i
An Mari Idrak, francuske državne sekretarke za ekonomiju, pre dve
nedelje tako da se polako informišem koja su goruća pitanja na šta
treba obratiti pažnju i sa kim se videti i tražiti razgovor, a prvo ću
kad stignem u Pariz da nađem stan", kaže ekonomski diplomata u Parizu, Ivana Stanković.

Ekonomske diplomate nisu srpski izum. Od zemalja sličnog stepena
razvoja ima ih recimo Makedonija, ali prema pisanju tamošnjih medija,
osim što su u proteklih godinu dana potrošili 600 hiljada evra iz
makedosnkog budžeta na avio karte i reprezentaciju, u tu zemlju nisu
doveli ni jednog jedinog investitora.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyČet Mar 18, 2010 11:31 pm

Dijaspora se u poslednje vreme ućutala ....

Tradicionalno naviknute na nacionalističke i desničarske tonove , sada su pomalo zbunjeni podelom SRS na dve stranke i pristupanju SPS vladajućoj koaliciji .Dodatno ih zbunjuje samo deklarativno pominjanje Kosova ,opet , izostankom DSS iz te priče .
Gledaju iz sigurnosti i udobnosti svojih "novih domovina" šta se dešava kod nas , a za to vreme svoje evriće , dolare i franke drže u stranim bankama i ne pada im na pamet da ulažu u bilo šta ovde .
Gradjevinci kažu da su potpuno nestali i oni koji se pojave sa audijem ili mečkom i traže kuću "ključ u ruke-ne pitam šta košta "










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyPet Mar 19, 2010 7:34 am

Orhideja ::
Život je lijep, znaš li to Dani?
Jel' to želiš da nam provučeš poruku filma istog naslova?
Za poštenog i srednje obrazovanog čoveka, život u Srbiji se jedino može definisati kao "iz šupljeg u prazno". I ovo što imam mogućnost da pišem ovde, je samo zahvaljujući roditeljima koji plaćaju adsl. Nemoj da me izazivate da krenem sa ciframa! Ovde život ima vrednost nule. Apsolutne-da ne bude zabune.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyPet Mar 19, 2010 11:04 am

determinanta ::

Jel' to želiš da nam provučeš poruku filma istog naslova?
Za poštenog i srednje obrazovanog čoveka, život u Srbiji se jedino može definisati kao "iz šupljeg u prazno". I ovo što imam mogućnost da pišem ovde, je samo zahvaljujući roditeljima koji plaćaju adsl. Nemoj da me izazivate da krenem sa ciframa! Ovde život ima vrednost nule. Apsolutne-da ne bude zabune.

Eto vidiš....zato sam i postavio tu temu . Dijaspora uvek ima istu pesmicu" pa super je vama" Njima je uvek teško u Nemačkoj , Švedskoj , Švajcarskoj...ali zato im ne pada na pamet ni oni , ni njihova deca da se vrate ovde . No "zavide" nam uvek kako mi lepo živimo . I veliki su "rodoljubi" , tri puta veći od nas koji smo tu i "to" živimo.










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyPet Mar 26, 2010 10:00 pm

[quote="Danubius
Eto vidiš....zato sam i postavio tu temu . Dijaspora uvek ima istu pesmicu" pa super je vama" Njima je uvek teško u Nemačkoj , Švedskoj , Švajcarskoj...ali zato im ne pada na pamet ni oni , ni njihova deca da se vrate ovde . No "zavide" nam uvek kako mi lepo živimo . I veliki su "rodoljubi" , tri puta veći od nas koji smo tu i "to" živimo.[/quote]

Zna dijaspora da vama nije lako, a zna zato sto je nekad bila deo tog zivljenja. Sad stoji cinjenica ustog pravca a suprotnog smera, ali vi ne mozete znati sta je to ovde tesko, zato sto niste nikad bili deo toga, a i njije bas lako objasniti sta je trulo u ovom napredom svetu..
I, itekako im pada na pamet da se vrate, ali zasto i gde? Ima li smisla vratit se kad si vec toliko toga preziveo da bi tvoja deca imala bolju buducnost? Da li je dijaspora kriva sto se ta bolja buducnost u nasoj zemlji i ne naslucuje u bliskoj buducnosti? Pustimo price politicara... Njima je posao da pricaju polulazi...
A rodoljubi jesu, jesmo, kao i u bilo kojoj drugoj oblasti, kad nesto izgubis tek onda vidis koliko vredi. Zato je osecaj jaci... Kad zivis tamo to je obicna svakodevica, a kad si daleko to je ceznja za necim sto je deo tebe...
Sad ce opet da ispadne da solimo sa strane, ali istina je sve gore napisano....










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 27, 2010 9:29 am

sonia ::
Sad stoji cinjenica ustog pravca a suprotnog smera, ali vi ne mozete znati sta je to ovde tesko
To jeste tačno, ali postoji izbor. Mi koji smo ostali ovde nemamo izbora. Vi možete između dva zla odabrati manje, što, pretpostavljam, i činite. Jasno je svima da ne može i jare i pare, ali ovde sve i da hoću da prodam "jare" neću dobiti pare. Država nas *ebe, pa rastura.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 27, 2010 9:43 am

interesantna tema....svako jutro kad se probudim pomislim...mrzim Norvesku....ja sam ovdje skoro godinu.....ali nikako ne mogu da se naviknem....mnogi misle da je zivot ovdje divan...naravno...oni koji nisu nikad dozivjeli...tacno je...da ovdje si na neki nacin materijalno i stambeno obezbjedjen......ali na koji nacin....tako sto si kreditiran....da do kraja zivota ne mozes da vratis ono sto dugujes...koliko je zivot ovdje dobar za nasu djecu....tu se ne slazem sa mnogima odavde....mislim da su nasa djeca dole mnogo vise sretnija nego ova ovdje.....da li ja zaista zelim da moje djete ostari ovdje...na kraju krajeva...i ovdje mnogi zive uz pomoc roditelja kao i dole....gotovo je nemoguce sam zapoceti neki zivot i osamostaliti se.....jer kada pocnes da sabiras ove cifre ovdje....i kada se jos uz ovo sve doda nostalgija....ne cudi me zasto su ovi ljudi ovdje svi depresivni...mnogi bi zeljeli da se vrate....ali gdje i kako....jer kada su mogli da se vrate nisu imali gdje a sada kad imaju vise ne mogu....
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 27, 2010 9:42 pm

determinanta ::
sonia ::
Sad stoji cinjenica ustog pravca a suprotnog smera, ali vi ne mozete znati sta je to ovde tesko
To jeste tačno, ali postoji izbor. Mi koji smo ostali ovde nemamo izbora. Vi možete između dva zla odabrati manje, što, pretpostavljam, i činite. Jasno je svima da ne može i jare i pare, ali ovde sve i da hoću da prodam "jare" neću dobiti pare. Država nas *ebe, pa rastura.

Kako god okrenes, ebani smo, izgleda DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 204557










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna
determinanta


Godina : 65
Datum upisa : 06.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 27, 2010 9:45 pm

sonia ::
Kako god okrenes, ebani smo, izgleda DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 204557
Ono jes', ali zar ne bi trebalo da nam u toj "raboti" bude dobro? Ovi nam to rade na silu, hohštapleri!
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 27, 2010 10:59 pm

ida1 ::
interesantna tema....svako jutro kad se probudim pomislim...mrzim Norvesku....ja sam ovdje skoro godinu.....ali nikako ne mogu da se naviknem....mnogi misle da je zivot ovdje divan...naravno...oni koji nisu nikad dozivjeli...tacno je...da ovdje si na neki nacin materijalno i stambeno obezbjedjen......ali na koji nacin....tako sto si kreditiran....da do kraja zivota ne mozes da vratis ono sto dugujes...koliko je zivot ovdje dobar za nasu djecu....tu se ne slazem sa mnogima odavde....mislim da su nasa djeca dole mnogo vise sretnija nego ova ovdje.....da li ja zaista zelim da moje djete ostari ovdje...na kraju krajeva...i ovdje mnogi zive uz pomoc roditelja kao i dole....gotovo je nemoguce sam zapoceti neki zivot i osamostaliti se.....jer kada pocnes da sabiras ove cifre ovdje....i kada se jos uz ovo sve doda nostalgija....ne cudi me zasto su ovi ljudi ovdje svi depresivni...mnogi bi zeljeli da se vrate....ali gdje i kako....jer kada su mogli da se vrate nisu imali gdje a sada kad imaju vise ne mogu....


Odjutros si ustala na levu? DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 204557










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
mIlAnO

mIlAnO


Datum upisa : 24.03.2010

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptySub Mar 27, 2010 11:13 pm

sonia ::
ida1 ::
interesantna tema....svako jutro kad se probudim pomislim...mrzim Norvesku....ja sam ovdje skoro godinu.....ali nikako ne mogu da se naviknem....mnogi misle da je zivot ovdje divan...naravno...oni koji nisu nikad dozivjeli...tacno je...da ovdje si na neki nacin materijalno i stambeno obezbjedjen......ali na koji nacin....tako sto si kreditiran....da do kraja zivota ne mozes da vratis ono sto dugujes...koliko je zivot ovdje dobar za nasu djecu....tu se ne slazem sa mnogima odavde....mislim da su nasa djeca dole mnogo vise sretnija nego ova ovdje.....da li ja zaista zelim da moje djete ostari ovdje...na kraju krajeva...i ovdje mnogi zive uz pomoc roditelja kao i dole....gotovo je nemoguce sam zapoceti neki zivot i osamostaliti se.....jer kada pocnes da sabiras ove cifre ovdje....i kada se jos uz ovo sve doda nostalgija....ne cudi me zasto su ovi ljudi ovdje svi depresivni...mnogi bi zeljeli da se vrate....ali gdje i kako....jer kada su mogli da se vrate nisu imali gdje a sada kad imaju vise ne mogu....


Odjutros si ustala na levu? DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 204557

da i ja bacim koju ne(pametnu)...;)....

pa na zapadu treba d se radi,da se gradi,da se napreduje,al nece bre,neide to tako lako...svi bi brzo da zarade love al nece...sama pomisao da citav zivot ces kredit da otplacujes,dobijas upalu malog mozga..dok veliki ne zeli ni da pomisli sta moze da se desi sa malim.:;)....ma svi su sretniji dole...tacno...samo mi smo bogu iza nogu,daleko bre....da odes i baterije da napunis,daleko,,al svuda je vecinom tako...svetlucavo,nakiceno,sve kic i ukras oko tebe dok je zivot surov,neradis mozes na ulicu...dole kod nas opet ces da prezivis nekako....zato budak sake,i u kameleonom..;)...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:29 am

Ko god se budi vani,pa ebe drzavu,gazdu,posao koji radi,racune...treba da se vrati dole,jer bolje i bijedno zivjeti a zadovoljno.Istina depresivni smo svi,ali otidji jarane praznih saka u svoju zemlju,masuci rukama,pa da vidim koliko ce da ti bude lijepo u domovini.Ja mislim da prvo materijalna sigurnost znaci mnogo,drugo politicka situacija,zar da i treca generacija budu izbjeglice(nikad se ne zna gdje ce da pukne,ali Ch je zemlja 750 godina bez rata,mogu da se nadam)
Jedan primjer,moja kcerka studira,kosta uzas jedan,za primjer izlazak na ispit kosta 1.500Fr,ali nece ni da zavrsi,vec firme mole gdje da ide da radi,a nasa djeca dole,ma mogu i tri fakulteta da zavrse,i to sve i da je dzaba,ko ce ga zaposli.
E tu mislim,investirala sam,ali ce i da se vrati ta investicija.
To je prednost zapada,ipak su mladi samostalni,a kod nas i dve generacije svekrvi i snajki zive pod jedniom krovom.
Necu da kazem da je ovdje sve divno...krasno....nije tako,rintas od jutra do sutra,2/3 plate odmah das za stan i socijalno,a ako imas uz to i neki porez,osiguranje,ode i pola od one zadnje trecine,pa ostane socijala,ali iduci mjesec ce opet da bude ta plata,pa ce se preklopi,ali dole,i kad radis,nema plate.
Zato jos jednom kazem,nikad ne bih otisla dole da zivim,pa ni pod starost...NIKAD,pored svega je dobro i ovdje.
Moze se citav roman napisati o tome,ZA i PROTIV....ali ja bih ipak dala prednost Evropi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
mIlAnO

mIlAnO


Datum upisa : 24.03.2010

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:54 am

Astra ::
Ko god se budi vani,pa ebe drzavu,gazdu,posao koji radi,racune...treba da se vrati dole,jer bolje i bijedno zivjeti a zadovoljno.Istina depresivni smo svi,ali otidji jarane praznih saka u svoju zemlju,masuci rukama,pa da vidim koliko ce da ti bude lijepo u domovini.Ja mislim da prvo materijalna sigurnost znaci mnogo,drugo politicka situacija,zar da i treca generacija budu izbjeglice(nikad se ne zna gdje ce da pukne,ali Ch je zemlja 750 godina bez rata,mogu da se nadam)
Jedan primjer,moja kcerka studira,kosta uzas jedan,za primjer izlazak na ispit kosta 1.500Fr,ali nece ni da zavrsi,vec firme mole gdje da ide da radi,a nasa djeca dole,ma mogu i tri fakulteta da zavrse,i to sve i da je dzaba,ko ce ga zaposli.
E tu mislim,investirala sam,ali ce i da se vrati ta investicija.
To je prednost zapada,ipak su mladi samostalni,a kod nas i dve generacije svekrvi i snajki zive pod jedniom krovom.
Necu da kazem da je ovdje sve divno...krasno....nije tako,rintas od jutra do sutra,2/3 plate odmah das za stan i socijalno,a ako imas uz to i neki porez,osiguranje,ode i pola od one zadnje trecine,pa ostane socijala,ali iduci mjesec ce opet da bude ta plata,pa ce se preklopi,ali dole,i kad radis,nema plate.
Zato jos jednom kazem,nikad ne bih otisla dole da zivim,pa ni pod starost...NIKAD,pored svega je dobro i ovdje.
Moze se citav roman napisati o tome,ZA i PROTIV....ali ja bih ipak dala prednost Evropi.

koliko ja znam nas narod zivi vise od 20god bez dinara i mase praznih saka pa je preziveo..tom narodu treba da zavidis,svajcarci bi se za onu stvar okacili kad bi zapali u tu situaciju i kad bi ostali bez para...ajd ti masi praznih saka u ch da vidim dal ces da prezivis,malo morgen....normalno da je 90% ljudi depresivni jer samo gledaju novac,hoce kucu,kola,sve zivo.za to mora da se rinta i placaju racuni,pa ni svajcarac ne daje svome sinu sve to,i on pocinje od nule al opet se ne stresa kao nas narod...sto se skole tice,nas djak je pametniji sa 8 razreda od onog sa zapada sa fakultetom..dokazano.....a to sto oni nas nas zajebaju pa nece da priznaju diplome to je vise politicki nego sto ima smisla sa skolom i strukom koju je taj djak zavrsio....doce vreme kad ni zapad nece biti zapad...a sto se rata tice,za sve postoji prvi put....nikad ne reci nikad.....
pozdrav...
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
Glavni Administrator
Glavni Administrator
Kijara-brm


Godina : 44
Location : 𝐹 - 𝐴𝑁 - 𝑇 - 𝐴𝑆 - 𝑇 𝐼 𝐶
Humor : 𝑌𝐸𝑆-𝑌𝑜𝑢 𝑛𝑜𝑤 :)
Datum upisa : 21.12.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 3:04 am

[You must be registered and logged in to see this link.] odličan post.Složila bi se sa tobom..Da,poznato je da su naši ljudi sposobniji i pametniji.Oni bi sa svojom školom kod nas morali da se doškolavaju.Da polažu vanredno..
I ja sam bila u ratu,pa nisam nigde htela iz naše zemlje,tj moji roditelji,bez obzira što smo pravoslavne vere u sred Zagreba..

To su naši ljudi,kad odu van-pa kad se opanak potpapuči,zaborave ko su /šta su i odakle su..Ali malo je takvih.Više ih je koje muči nostalgija,i vratili bi se ,pa makar kopali i orali ovde..










Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.






Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 11:39 am

Kijara-brm ::
.Više ih je koje muči nostalgija,i vratili bi se ,pa makar kopali i orali ovde..
[/b]
Evo trče . Obožavam kada nešto tako pročitam .

Istina je -da im ne pada na pamet , možda u nekim penzionerskim danima kada mogu da žive ovde kao lordovi , inače ne -ni njima , ni njihovoj deci . I to je istina -ostalo je kvazi-"patriotsko "baljezganje " za dnevnu upotrebu .

Sve analize kažu da čak 70 % naših studenata želi da diplomira i smesta zapali negde u inostranstvo . A to je najmladji , najinteligentniji i najviše radno sposobni deo stanovništva.
Suština cele priče je -ovde se ne može živeti iz svog rada i stvoriti nešto za svoju decu -zato ljudi odlaze tamo gde se može .
Milioni su otišli -ko se vratio ? Oni koji su na zalasku života , pa dolaze da prožive šta je još ostalo u obilju koje su tamo zaradili .
Nisu to nikakve "ode" zapadu -to je jednostavno tako. Evo, ima nas ovde puno iz "dijaspore" , što ne kažu otvoreno -kada će se vratiti , i kada njihova deca ? Malo sutra.










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 11:53 am

Jedino ja priznam ....muci me nostalgija koliko da dodjem i vidim par dana,ali da zivim ne vise tamo.Milano,balkan je zariste kroz istoriju,zato sam se odlucila za Ch,jer mnogo je manja mogucnost da pukne sve i zarati,a opet sto ovdje nisu rodoljubi koji bi ubili i protjerali zbog imena,vec ih zanima cista ekonomija,pa i sa crnim Ciganinom,bitno da se radi.
Izvini,ali tako je,ja sam zivjela u toj drzavi,isto prezivljevala...dobices od komsije cigaretu,pripazice ti dijete dok obavis nesto,zalice ti cvijece ako si na odmoru,ali padni na teret drzavi,da vidim kako ces da prezivis.Ovdje te komsija ne gleda,ali ako si bez posla,iz bilo kojeg razloga,pomoce ti drzava,opstina,pa ces opet da zivis.
Ne spadam u one sto su dosli da se obogate,da voze lude aute,da imaju najvislju kucu u selu....otisla sam od rata,a to sto su neki ostali,znaci da im nije bilo bas dur dupetu,jer da jeste otisli bi.
Ja nisam imala izbora,to znaci da mi je bilo gore nego onima koji su sacuvali i radno mjestio i staniste i NIKO ne treba da se petlja u taj izbor i da ovako pisu

-pa kad se opanak potpapuči,zaborave ko su /šta su i odakle su.

Ne zaboravljamo mi ko smo,ali se cesto moramo stidjeti toga odakle smo.(ako ces iskreno)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma
Astra


Godina : 64
Location : podnozje Alpi
Datum upisa : 20.06.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 12:01 pm

Sto se tice skole i sposobnosti,nasi su samo vise opstim znanjem naoruzani,ali kad zavrsi fax,strucnjak je za svoju oblast i bavi se samo time,sto i jeste normalno,jer sta briga jednog medicinara istorija,kao obavezan predmet,ili jednog muzicara sinus i cosinus.To i jeste greska naseg drustva i zato i nije priznata nasa diploma,jer teoretski sve znamo,a prakse nigdje kroz skolovanje.
Rano se ovdje djeca usmjeravaju,protiv toga sam,ali i kod nas izadje mehanicar iz srednje a pojma nema kako izgleda neka masina.
Ne mozete srati tako da je osnovac pametniji od studenta ovdje,samo zato sto ovdje do recimo petog razreda zaista imaju slabiji program,a sve u cilju da jeci produze djetinjstvo.
Lijepo je da dijete ima zadacu preko vikenda ili odmora?
Ma zajeb....ovdje su oslobodjeni svoih tih sranja od lektira cijelo ljeto,od matematickoh zavrzlama cijeli vikend.Da birate,i vi bi svojoj djeci pozelji isto,inace ne bi mnogo kopali nogama i ruklama da se dokopaju ovog svijeta(izuzeci su pohlepni koji zele da na brzinu zgrnu lovu)
Ko ne zna i nije probao drugaciji zivot,ne moze da uporedjuje....od rodoljublja se ne zivi..
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
mIlAnO

mIlAnO


Datum upisa : 24.03.2010

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 12:36 pm

Astra ::
Sto se tice skole i sposobnosti,nasi su samo vise opstim znanjem naoruzani,ali kad zavrsi fax,strucnjak je za svoju oblast i bavi se samo time,sto i jeste normalno,jer sta briga jednog medicinara istorija,kao obavezan predmet,ili jednog muzicara sinus i cosinus.To i jeste greska naseg drustva i zato i nije priznata nasa diploma,jer teoretski sve znamo,a prakse nigdje kroz skolovanje.
Rano se ovdje djeca usmjeravaju,protiv toga sam,ali i kod nas izadje mehanicar iz srednje a pojma nema kako izgleda neka masina.
Ne mozete srati tako da je osnovac pametniji od studenta ovdje,samo zato sto ovdje do recimo petog razreda zaista imaju slabiji program,a sve u cilju da jeci produze djetinjstvo.
Lijepo je da dijete ima zadacu preko vikenda ili odmora?
Ma zajeb....ovdje su oslobodjeni svoih tih sranja od lektira cijelo ljeto,od matematickoh zavrzlama cijeli vikend.Da birate,i vi bi svojoj djeci pozelji isto,inace ne bi mnogo kopali nogama i ruklama da se dokopaju ovog svijeta(izuzeci su pohlepni koji zele da na brzinu zgrnu lovu)
Ko ne zna i nije probao drugaciji zivot,ne moze da uporedjuje....od rodoljublja se ne zivi..

hehehhe.....dotakla si moju oblas,mehaniku,automehanicar,tu skolu imam,kad pricas o toj struci nemas blage o cemu govoris...nije tacno da zavrsis skolu a da nemas pojma ni kako motor izgleda....drugo: istina je da nase skolovanje je dosta obimno,s vremenom i to skolstvo se menja...taj student sto zavrsi skolu na zapadu,cime je on to potkovan?znanjem nije?praksom,jednim delom,sigurno ne vecom nego nasa deca...nasa deca nisu ni u kakvom zaostatku sto se skole,studija,prakse tice,vec su zakinuta tim sto nece svet da prizna diplome...zasto ne priznaju vozacku dozvolu,dal se tu ucilo o sinusu i kosinusu???,to nema veze o skolstvu,ima veze sa politikom....jer mnogi su dosli iz rata i rekli da imaju fakultete a ovce su cuvali po njivama...ja tacno znam jednu koja je rekla da je programer pa kad je nastavnik rekao da upalimo kompjutere ona nezna naci dugme na masini....jebaj ga....zbog toga i takvih ljudi,kupovinom vozackih dozvola,diploma doslo je vreme da ti vise niko neveruje sta od skole imas....to sto se ti stidis odakle si dal si sa balkana ili nisi to je problem do osobe i do tebe...ti si ta koja treba da predstavis sebe i svoj narod,da opovrgnes ono sto nisi,ne da savijes nos pa kad neko kaze ti si sa balkana ti se stidis,zasto????dal su balkanci zlocinci, *barabe*,lopovi,razbojnici ili??zato sto smo rat imali??zato sto smo se borili protiv tog istog zapada koji ti sve nudi i daje nebili se dokopao onog sto nema,a sta to ima kod nas,na tom nasem balkanu da svi prste mesaju,neki polizu prste,neki ostanu bez njih....???.....mnogi nasi su grebali da idu van,to je tacno..i dan danas grebu al kad dodju u svet,mnogi se razocaraju..koliko se njih vratilo kucama dok su bili u izbeglistvu po zapadu,i dan danas poneki gledaju kako dole da krenu biznis da zarade....mada ka i sto ti kazes,na zapadu mozes i sa ciganinom da zivis,ne zanima te,dok ti dole na tom balkanu sve smeta,pa i komsija kad te popreko pogleda.....cudan je nas narod,,gde god se nalazio,sve mu tudje valja a svoje u svojoj drzavi ne postuje .....

pozdrav...
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:06 pm

draga Sonja...nisam ustala na lijevu nogu....samo pisem ono sto mislim i kako ja vidim zivot ovdje...slozila bih se sa Milano...svaka cast...odlicno receno....ovdje djeca i kad zavrse studije ne znaju tablicu mnozenja...o drugim stvarima da i ne govoris....odes ljekaru i sjedis sat vremena dok covjek prelista biblioteku knjiga da bi on pretpostavio sta bi moglo da bude....ma uostalom....svako ima pravo da zivi gdje mu je volja....ali ipak je dole najbolje.....i ne pada mi na pamet da se stidim da kazem ko sam i odakle sam.....dok ne okusis zivot vani....i ne znas koliko dobro mi zivimo dole...pa i mi bi bili bogati kada bi za rucak jeli palacinku sa hrenovkom...u svakom slucaju...lako je slagati druge ali ne mogu lagati sebe...
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:09 pm

i da je zivot vani tako dobar,zanimljiv,lagodan i interesantan niko od nas koji smo vani ne bi provodio vrijeme na ovom forumu....
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
sonia


Godina : 50
Location : my world
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:20 pm

ida1 ::
i da je zivot vani tako dobar,zanimljiv,lagodan i interesantan niko od nas koji smo vani ne bi provodio vrijeme na ovom forumu....


Lele, bem ti Bosanku, s' neba pa u rebra!
Neka si nam rekla! DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 944472










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? CfsOgIw
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:28 pm

znas da ja uvijek kazem sto mislim....
Nazad na vrh Ići dole
mIlAnO

mIlAnO


Datum upisa : 24.03.2010

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:33 pm

ja sam novi na forumu i najmanje vremena tu provodim..ccccccccc...;)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre
Danubius


Godina : 63
Location :
Datum upisa : 19.01.2008

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:43 pm

mIlAnO ::


hehehhe.....dotakla si moju oblas,mehaniku,automehanicar,tu skolu imam,kad pricas o toj struci nemas blage o cemu govoris...nije tacno da zavrsis skolu a da nemas pojma ni kako motor izgleda....drugo: istina je da nase skolovanje je dosta obimno,s vremenom i to skolstvo se menja...taj student sto zavrsi skolu na zapadu,cime je on to potkovan?znanjem nije?praksom,jednim delom,sigurno ne vecom nego nasa deca...nasa deca nisu ni u kakvom zaostatku sto se skole,studija,prakse tice,vec su zakinuta tim sto nece svet da prizna diplome...
E a ti si dotakao nešto što slučajno dobro poznajem :
izvor -analize pokrajinskog ministarstva prosvete i obrazovanja .
TAČNO JE da imamo izuzetno talentovanu decu -u jednom procentu , što se pokaže na onim matematičkim itd olimpijadama ,no u svetskim razmerama , u globalu, i po poslednjim testiranjima , naša deca su pokazala prilično prosečno, tj slabo znanje . (Toliko o još jednom "socijalističkom mitu" -"mi najbolji . ")
Biće da ti nije poznat sistem obrazovanja u RS , tj mogućnosti istog ?
Ok , osnovno obrazovanje je opširno .No već srednje -stručno ...nemamo dovoljno časova prakse , nema mogućnosti da se sprovodi gde treba i kako treba, nema učila -pre svega računara , trenažera , radionica -sve ono što na zapadu ima . Evo , ja sam išao u "srednju stručnu" i izašao sam iz nje sa po 1 radom iz struke -i to na" fantomu ", dakle ne na pravom pacijentu , i ne uradjeno u materijalu sa kojim se radi . Tako da kada je došlo vreme da se radi-teoretski sam znao dosta -praktično -ništa .
Nastavnici su slabo plaćeni i nisu motivisani da izgaraju na poslu .
Fakulteti ? Pa nijedna naša diploma nije priznavana u inostranstvu nikada , ni u vreme ex Yu , i nema to nikakve veze sa kvalitetom nastave a jos manje sa politikom -nego sa našom, opet umišljenosću . Šta fali sada ? Svi koji su po "Bolonji" -priznaje se svudge u svetu . Sa koliko otpora je došlo do toga?
Pa mi smo do juče imali ministarku prosvete koja ne priznaje Darwina i smatra da engleski ne treba u nižim razredima????
Radi se o jednostavnom metodu školovanja na zapadu -strogo osposobaljavanje za posao za koji se školuješ . I ovo znam , jer mi je tetak profesor u Nemačkoj . Njegove(bolje ) djake (građevinci ) preduzimači bezecuju i zapošljavaju one sekunde kada dobiju diplomu -jer su ih pratili 4 godine .Deca su zidala , jer tamo ima gde x firmi imaju ugovore sa školama , i nema zezanja .Sistem plaća eventualno pokvareni materijal greškom djaka .Ali se zato pazi .Tamo izlazi gotov zidar, mehaničar ili šta već , a ne "pripravnik" kako kod nas .

Moj zet je završio srednju gradjevinsku a da nije ugradio ni jednu ciglu niti savio parče armature . Na praksi su eventualno gurali kolica sa malterom i to je bilo sve .Ostalo se odigravalo na crtežima .Corel za projektovanje su samo pomenuli -cela škola nije imala kompjutersku učionicu !

I mene su iznenadile sadašnji rezultati testiranja naše dece u odnosu na decu sa zapada -ali je to tako .
Tamo , ako si bravar -učiš struku , a ne hemiju i biologiju , što je kod nas slučaj. "Opšte znanje " je individualna stvar ,i nema veze sa strukom, na svim nivoima . Da ne pominjem sistem "projekata" gde se deca uče da rade timski , i opet -uslove . Tamo deca imaju kabinete , laboratorije ,informacije , internet, sve živo -naša deca nemaju ništa . Jednostavno smo godinama u tehničkom zaostatku za svetom, i što pre priznali -to bolje .










DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 155klf10
Nazad na vrh Ići dole
https://danubius.forumsr.com/
Aurora Borealis

Aurora Borealis


Datum upisa : 17.12.2009

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? EmptyNed Mar 28, 2010 1:49 pm

ali ipak si tu....ehheheh..dobrodoslica... DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? 558763
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty
PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 5Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» NAJBOLJE GITARE SVETA
» U kakvim cipelama se najbolje osecate?
» Ja znam najbolje kakav je ON(ona)-PROSVETLjENjE
» Omiljena replika iz domaceg filma :)))

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DIJASPORA-
Skoči na: