Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.
DOBRO NAM DOŠLI !
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-
90-dnevna dijeta (ili dijeta kod nas poznata pod imenom UN dijeta ili dijeta Ujedinjenih naroda) vrlo je popularna, prvenstveno zbog toga jer daje vrlo dobre rezultate. Cilj ove dijete nije samo skidanje viška kilograma već i promjena metabolizma, čime se isključuje mogućnost brzog vraćanja kilograma. Upravo iz tog razloga je izvorni naziv ove dijete UN DIET, što bi u prijevodu značilo ne-dijeta, s obzirom da ova "dijeta" treba asocirati na pravilan način prehrane, a ne izgladnjivanje, na što se odmah pomisli.
Dijeta traje 90 dana i u tom periodu možete smršavjeti 18-25 kg. Ako želite skinuti manje kilograma, samo ranije prekinite dijetu.
Dijeta se sastoji od četiri dana – proteinskog, škrobnog, ugljikohidratnog i voćnog dana, a čijeg redoslijeda se morate strogo pridržavati.
Doručak: kroz svih 90 dana doručak je isti – voće u paru (2 jabuke, 2 naranče, 2 kruške, i sl.) ili 2 šake sitnog voća kao što su šljive, trešnje, borovnice i dr.
PRVI DAN – PROTEINSKI DAN:
Ručak: meso kuhano ili pečeno u količini 3 šnicle (jedna težine 180 grama), šnita integralnog ili crnog kruha i salata u neograničenoj količini. Meso možete zamijeniti sa istom količinom (tri) kuhanih ili pečenih jaja. Ovaj dan su dopušteni sir i mlijeko. Nakon ručka obavezno popijte 2 dcl juhe (bistre juhe, bez tjestenine)
Večera: isto kao i ručak, samo bez juhe. Ono što ste ručali, morate i večerati, dakle ako ste jeli meso, isto ćete i večerati, a ako ste jeli jaja, za večer uzmite isto jaja.
DRUGI DAN – ŠKROBNI DAN
Ručak: možete uzeti grah, grašak, mahune, rižu, krumpir i sl. obavezno kuhano uz dodatak svih začina radi okusa (sol, papar, vegeta, koncentrat rajčice i sl.) Uz to možete uzeti jednu šnitu integralnog ili crnog kruha i salatu.
Večera: isto kao i ručak, ali u manjoj količini
TREĆI DAN – UGLJIKOHIDRATNI DAN
Ručak: ručajte bilo koji oblik tijesta uz dodatak začina (kečap, origano, povrće i sl.) U obzir dolazi tjestenina, slano pecivo, pizza vegetariana...
Večera: dva komada torte, ili 3-4 kolača ili 3 kuglice sladoleda i obavezno jedno rebro čokolade za kuhanje.
ČETVRTI DAN – VOĆNI DAN:
Za ručak i večeru uzmite voće.
Tijekom držanja dijete jednom mjesečno trebate uvesti vodeni dan koji obavezno slijedi iza voćnog dana, a nakon njega vam slijedi opet proteinski dan. Kavu i čaj (po mogućnosti bez šećera) možete piti u neograničenim količinama tijekom svih dana dijete. Možete piti i sokove, ali vodite računa da je u njima što manje šećera
Poslije završene dijete možete nastaviti sa svojom uobičajenom (normalnom) dijetom, s tim da nastavite još slijedećih 90 dana jesti za doručak voće. Ako u ta slijedeća 3 mjeseca izgubite još 3 kilograma, znači da je došlo do promjene u metabolizmu. U slučaju potrebe možete ponoviti dijetu, ali tek nakon pauze od 3 mjeseca.
Važne napomene:
· strogo se pridržavajte propisanog rasporeda · dozvoljeno je promijeniti redoslijed obroka u jednom danu (ručak sa večerom, doručak sa večerom, ali to vam ne smije biti praksa) · jedite namirnice sa što manje šećera · namirnice kojima nije ograničena količina u dnevnom jelovniku mogu se jesti u neograničenoj količini · nikako ne smijete preskakati obroke · ne smijete jesti između obroka · umjesto šećera koristite umjetne zaslađivače · hranu možete začiniti svim željenim začinima · od masnoća koristite isključivo biljna ulja, po mogućnosti ekstra djevičansko maslinovo ulje · u što većim količinama jedite sezonske salate, te jedite svježe voće i povrće · jednom dnevno obavezno pripremite limunadu od jednog limuna koju možete zasladiti umjetnim zaslađivačom ili medom · dnevno je potrebno popiti minimalno 2 litre tekućine u obliku vode, kave, čajeva, limunada, dijetalnih napitaka i sl. · nemojte gladovati jer ćete samo usporiti metabolizam, a nećete izgubiti suvišne kilograme · ne bi bilo loše da jednom dnevno uzmete jednu multivitaminsko- mineralnu tabletu
Poslednji put izmenio Danubius dana Pet Jun 12, 2015 9:33 pm, izmenio ukupno 2 puta
Uz sve štetne učinke, stres je stanje u kojem je vrlo teško održati zdravu tjelesnu težinu, a još je teže smršaviti. Evo savjeta kako se izvući iz stresa i zatvorenog kruga debljanja
Kada se osvrnemo na dane iza sebe, kada sve zbrojimo i oduzmemo, većina će nas zaključiti da su blagdani ispunili očekivanja. Ali to zadovoljstvo svakako je imalo svoju cijenu – visoku razinu stresa koju smo prošli da bi sve bilo kako treba.
Svatko od nas reagira drukčije, ali skupljaju se uvjerljivi dokazi da je jedan od najčešćih pratilaca kroničnog stresa – nemogućnost da izgubimo na težini. Način na koji se vaš organizam nosi sa stresom može vam otkriti put kako da postanete smireniji i vitkiji. Povezanost stresa, mršavljenja i prehrane tema je nove knjige dijetetičarke Charlotte Watts, čiji sažetak donosi Daily Mail.
Možda pripadate vrsti koja na veliki psihički pritisak reagira potocima suzama. Ili svoj mentalni teret razvrstavate u beskonačne liste obaveza, ili ste stalno bolesni, virozni, gripozni. I ne samo da nas osjećaj stresa stalno potiče da nešto prigrizemo (i utjehu i dodatnu energiju često pronalazimo u visokokaloričnoj hrani), nego osjećaj napetosti također čini da kilogrami koje već imamo teže možemo izgubiti. Lučenje hormona stresa potiče na stvaranje masnih zaliha, posebno onih kojih se poslije najteže riješiti.
Većina dijeta neće imati učinka ako ste pod stresom. Ali promjene u prehrani i načinu života mogu promijeniti vašu reakciju na stres, tvrdi Charlotte Watts u knjizi 'Protustresna prehrana'.
Podvrgnite se testu kako biste utvrdili kojem tipu reakcije na stres pripadate. Ako u ijednom odjeljku imate više od tri potvrdna odgovora, vjerojatno je da je tu vaš problem. Slijedite savjete stručnjaka za vitkiju, smireniju i zdraviju 2012.
NADUTI I POD STRESOM Osjećate li se često naduto poslije jela? Osjećate li sindrome upalnih bolesti crijeva, koji postaju izraženiji kada ste pod stresom? Jeste li osjetljivi na pojedinu hranu? Jeste li bili na dugoj terapiji stereoidima ili antibioticima? Hranite li se s puno šećera i ugljikohidrata?
Ako je ovo vaš tip stresa, mnogi vaši problemi uzrokovani su nedostatkom korisnih bakterija u vašem probavnom sustavu, što uzrokuje potrebu za šećerom i probavne probleme, a na kraju vodi do sklonosti debljanju.
Što poduzeti: Povećajte unos prirodnih probiotika, koji će vam pomoći da uzgojiti korisne bakterije. Njih najviše ima u povrću (posebice u artičokama, cikoriji, bananama, češnjaku i poriluku) ili koristite dodatke prehrani u kapsulama. Počnite svaki obrok jednom tabletom, kako biste pomogli tijelu u razgradnji hrane. Temeljito žvačite i nakon obroka proteina čekajte sat vremena prije nego što pojedete voće – ta kombinacija može uzrokovati fermentaciju i proizvodnju plinova koji vam daju osjećaj nadutosti.
Smanjite šećer, alkohol i kofein, koji smanjuju prisutnost potrebnih bakterija, koji pomažu vašoj probavi. Jedite polako i prožvačite svaki zalogaj, kako biste omogućili svom probavnom sustavu da s najmanje naprezanja obavi svoju funkciju.
NAPETI I POD STRESOM Osjećate li da ste u stalnoj napetosti? Reagirate li istog časa na stresne događaje? Imate li problema s opuštanjem? Osjećate li pritisak kada preuzimate odgovornost? Osjećate li rastuću nemogućnost da se nosite s problemima? Imate li česte promjene raspoloženja i/ili ste razdražljivi?
Ovo je najčešći tip stresa i posebno je štetan na duge staze jer troši naš psihosustav. Nadbubrežne žlijezde (koje kontroliraju većinu hormona stresa) toliko su preopterećene da stalno potiču potrebu za hranom i jačaju apetit. Što poduzeti: Pazite da dobivate sve sastojke potrebne vašem tijelu: za svaki obrok jedite proteine (jaja, riba, meso), zdrave masnoće i puno povrća. Razmislite o uzimanju dodataka cinka, željeza, B i C vitamina, joda i magnezija, koje najviše gubimo u stresnim reakcijama. Ne igrorirajte umor: opustite se navečer. Nakon ustajanja i prije odlaska u krevet nekoliko minuta duboko dišite. Usporite sa vježbanjem. Izbjegavajte sve situacije koje vas dovode u poziciju natjecanja, kako biste smanjili razlog za stres.
[You must be registered and logged in to see this image.] Većina dijeta neće imati učinka ako ste pod stresom
HLADNI I POD STRESOM Žalite li se često da vam je hladno kada je drugima toplo? Imate li slabu cirkulaciju? Kosa vam se prorjeđuje? Teško vam je usredotočiti se? Imate sve manje energije? Često ste promukli? Budite se umorni?
Ovi simptomi najčešći su znak da stres usporava i smanjuje rad vaše štitnjače – a ona kontrolira metabolizam. To je način na koji vas vaše tijelo želi usporiti da biste sačuvali energiju. A u takvom stanju gotovo je nemoguće smršaviti. Što poduzeti: Uravnotežite razinu šećera u krvi – jedite manje šećera i ugljikohidrata, jedite proteine i zdrave masnoće sa svakim obrokom. Smanjite alkohol i kavu. Ne propuštajte gimnastiku – ona potiče rad štitnjače. Pokušajte s jogom. Isprobajte poze koje potiču cirkulaciju i donose hranu i kisik štitnjači. Proteini i lisnato povrće sadrže aminokiselinu koja se zove tirozin i pomaže štitnjači da proizvede tiroksin, koji oporavlja metabolizam. Izbjegavajte sirovo zelje, brokule, cvjetaču i kelj. Jedite namirnice koja daju osjećaj topline – čili, zeleni čaj, jabučni ocat, hren.
BOLESNI I POD STRESOM Jeste li skloni peludnoj groznici, astmi, ekcemu, artritisu i psorijazi? Imate li često upale uha, nosa i grla? Imate li česte glavobolje? Jeste li bili na dugotrajnoj terapiji stereodima ili antibioticima? Jedete li puno šećera i ugljikohidrata? Imate li osteoporozu ili srčane smetnje?
Ovi simptomi mogu biti znak da je vaš imunološki sistem prebrzo radi. To rasipa energiju i susteže hormone koji daju osjećaj sitosti grelin i leptin – a u toj je situaciji vrlo teško smršaviti.
Što poduzeti: Reducirajte unos šećera, kako biste smanjili moguće upalne procese koje on uzrokuje u vašem tijelu. Uzimajte više hrane koja obiluje vitaminima C i E (njima obiluje voće i povrće jakih i žarkih boja), a za vas su dobri zeleni čaj, češnjak, (kao i malo crnog vina i crne čokolade).
Jedite više voća i povrća kako biste spriječili dehidraciju (zato što oni imaju kalij i šećere koji pomažu da voda lakše prodire u stanice nego li voda koju pijemo). Ako dobivate premalo omega 3 kiselina, to može uzrokovati upale, strmu, kožne bolesti, migrene, peludne alergije. Može pomoći ako omegu 3 uzimate kao dodatak prehrani. Tjelesna aktivnost je obavezna jer tako ojačavate kosti. Izbjegavajte kardio vježbe i umjesto toga odaberite lagani džoging ili hodanje.
HORMONALNI I POD STRESOM Imate li PMS ili ste imali menstrualnih problema? Imate li pojačanu potrebu za šećerom u vrijeme menstruacije ili ovulacije? Imate li hormonalne faze razdražljivosti, plakanja i negativnih misli? Imate li simptome menopauze? Imate li problema s plodnošću? Jeste li više godina uzimali hormonalnu kontracepciju?
Ova vrsta zahvaća samo žene, hormoni stresa miješaju se estrogenom, progesteronom i testosteronom, narušavajući osjetljivu ravnotežu koju vaš hormonalni sustav treba da bi normalno radio. Posljedica je debljanje, posebice stražnjice, bokova i bedara.
[You must be registered and logged in to see this image.] Jedan od najčešćih pratioca kroničnog stresa je nemogućnost da izgubimo na težini
Što poduzeti: Smanjite konzumaciju alkohola jer on potiče cirkulaciju estrogena i simptome PMS-a može učiniti još izraženijim. Meso, jaja i perad uglavnom imaju hormonski sastav koji može poremetiti vašu unutrašnju ravnotežu. Zato jedite soju, umak od soje, miso, tamari, tempeh – Kinezi i Japanci uočili su da to može pomoći uravnoteženju ženskih hormona.
Jedite puno vlaknastih žitarica kako biste eliminirali višak hormona). Vježbate svaki dan – potičući cirkulaciju i detoksikaciju, fizička aktivnost pomaže uravnoteženju hormona.
UMORNI I POD STRESOM Budite se s osjećajem neodmorenosti? Imate li padove energije? Ovisite li o šećeru i kofeinu da biste mogli funkcionirati? Osjećate li se smeteni? Osjećate li se krajem dana iscrpljeni? Loše spavate?
Ako ste neko vrijeme bili 'napeti i stresni', lako možete postati 'umorni i stresni'. To vas može dovesti do stupnja u kojem ne možete funkcionirati bez dodatnog unosa šećera i nezdravih stimulansa.
Što poduzeti: Zamijenite energetske stimulanse kao što su šećer, kava, alkohol i cigarete multivitaminima i mineralnim dodacima sa željezom, vitaminima B i C i magnezijem. Jedite više crvenog mesa, ribe i jaja, špinata (koji je bogat željezom), zatim perad, mlijeko, tofu i gljive (zbog vitamina B 12). Povećajte unos tekućine s dodatnim obrocima voća i povrća, tjelesa aktivnost važna je za smanjivanje stresa.
NEMOTIVIRANI I POD STRESOM Čini li vam se često da nemate motiva ni za što? Naginjete li depresiji? Treba li vam šećer da biste se osjećali bolje? Jedete li noću ili često pretjerujete s hranom? Spavate li loše?
Nemojte kriviti nedostatak volje – stres crpi hormone dobrog raspoloženja serotonin i dopamin. Njihova niska razina vodi u depresiju i daje vam nezadrživu potrebu da jedete brzu hranu jer tijelo traži brz energetski poticaj.
Što poduzeti: Uzmite omegu 3 da pojačate lučenje seotonina i dopamina. U svaki obrok uključite proteine da biste mozgu dali što više energije. Pijte probiotičke jogurte i smanjite šećer. Uzmite dodatak magnezija. Vježbajte u prirodi. Smijte se, slušajte glazbu, družite se, vodite ljubav, to su prirodni načini da vratite dobro raspoloženje.
Blic-dijete završe neslavno već nakon 15 dana, a nakon stroge dijete većina žena ima više kilograma nego što ih je imala prije dijetnog. Na godišnjem popisu najgorih popularnih dijeta koji utvrđuju britanski dijetetičari ove godine vodi dijeta Dukan kao najopasnija i najmanje učinkovita
Milijuni će se početkom godine okrenuti dijetama koje promoviraju slavni kako bi istopili kilograme koje su dobili tijekom blagdana. No nova studija pokazuje da popularne tehnike mršavljenja koje preferiraju zvijezde vrlo vjerojatno završavaju neuspjehom, piše Daily Mail.
Prosječna blic-dijeta traje samo 15 dana, 35 posto ispitanica kaže da su završile dijetu s više kilograma nekog što su ih izgubile. Većina nas završi s dva i pol kilograma više kad se vratimo u režim prehrane prije dijete. Dijeta Dukan, čije su sljedbenice majka vojvotkinje od Cambridgea, Carole Middleton, Jennifer Lopez i Gisele Bundchen, a koja traži radikalno isključivanje različitih skupina hrane postaje sve popularnija posljednjih godina. Omiljena je još uvijek i Atkinsova dijeta koja zahtijeva nizak unos ugljikohidrata i puno proteina. U studenom je Britanski savez dijetetičara izdao svoju godišnju listu pet najgorih celebrity dijeta s ciljem da se upozori javnost na njihovu neučinkovitost i rizike po zdravlje.
Na prvom je mjestu popularna dijeta Dukan, čiji se koncept sastoji na ograničavanju hrane i kalorija. Upozoravaju kako ne postoji čarobni štapić kojim možete smršavjeti. Ako trebate skinuti kilograme, radite to na zdrav način pridržavajući se pravila zdrave prehrane i redovita vježbanja. Nisu propustili ni napomenuti da tijela zvijezda kakva viđamo u časopisima ne postoje u stvarnom životu.
Prema britanskoj anketi provedenoj na uzorku od 2.000 žena sugerira se da je na dulji rok uravnotežena dijeta najučinkovitiji način gubitka težine. Gotovo polovica (48 posto) ispitanih žena rekla je da im je dijeta propala jer nisu uspjele izbaciti grickalice iz prehrane, a 33 posto ih je bezuspješno pokušalo izbaciti kruh. Većina Britanki kaže da im se kilogrami vraćaju samo 22 dana nakon kraja dijete, a samo jedna od pet žena uspješno će doći do svoje ciljne težine.
Tehnike su razne, a problemi uvijek isti – američki istraživači napravili su istraživanje što nam pomaže, što nas motivira, što nas vodi naprijed kada zaključimo da je vrijeme za skidanje kilograma
Dok smo na dijeti, većina nas jede više povrća i voća, velik broj izabire neku isprobanu dijetu, a svaki četvrti Amerikanac pomoć traži u smartphone aplikacijama. Tako kažu rezultati istraživanja čije rezultate donosi Los Angeles Times, a provedeno je u Sjedinjenim državama na 3200 ispitanika, koji su iznijeli svoja iskustva s pokušajima da se dovedu u tjelesnu formu.
Kako je ostalo svega nekoliko dana do 2. siječnja, kada masovno krećemo u boj za povratak dobroj formi, možda vas neki od rezultata nadahne da krenete u dobrom smjeru. Čak 2680 ispitanika dosad je u životu isprobavalo poznate dijete. Polovina ispitanika slijedila je upute popularne stranice Weight Watchers. Više od četvrtine iskušalo je dijete s redukcijom ugljikohidrata (ne uključujući Atkinsovu).
Kada odluče smršaviti, velika većina (74 posto) u svojoj prehrani povećava udjel voća i povrća. Podjednak broj (71 posto) pazi kolike su im porcije, a 69 posto smanjuju šećer u prehrani i pićima. Manje popularna metoda je puno malih obroka (34 posto ljudi to je iskušalo). Na pitanje što ih motivira da ustraju, 76 posto zamišlja koliko će bolje izgledati i osjećati se s manje kilograma, dok jednak broj razmišlja o zdravstvenim prednostima koje donosi vitka linija.
Metoda koja je najbolje djelovala bila je podsjećanje na napredak koji su postigli – i pokazalo se da su oni koji su se na taj način hrabrili u prosjeku duže ustrajali na odabranim dijetama. Tu je dobro imati dnevnik dijete, u koji bilježimo što smo jeli, kako smo vježbali i koje smo rezultate na vagi uočili. Također, postoji cijeli niz kompjutorskih programa i aplikacija za smartphone koje pomažu da vodite evidenciju.
No svaka dijeta koju odaberete ima i drugu stranu medalje: nuspojave koje vas tjeraju da odustanete. Ne volite hranu koja je na propisanom jelovniku ili ste nesretni što je upravo vaše omiljeno jelo najstrože zabranjeno.
Ispitanici koji su sudjelovali u istraživanju kažu da je podvrgavanje dijetama svakako imalo dugoročne koristi za njihovo zdravlje: usvojili su prehranu s više voća i povrća, više su razmišljali o kalorijskoj vrijednosti hrane koju jedu, čak i kada je dijeta prestala. Nezanemariv postotak tvrdi da su trajno usvojili naviku vježbanja. Pa ako je samo i to – već je puno.
Kijara-brm Glavni Administrator
Datum upisa : 21.12.2008
Naslov: Re: DIJETA Uto Jan 03, 2012 11:14 pm
SVE POČINJE U GLAVI
Evo kako od 1. siječnja možete uspješno smršavjeti
Ključ uspjeha je u glavi, ne u utezima. Prije negoli odjenete trenirku i bacite se na ubrzano skidanje kilograma, napravite dobar plan – jer bez realističnog cilja i upornosti nema rezultata
Sezona velikog unosa kalorija je na vrhuncu. Pladnjevi s kolačima još se nisu ispraznili, a kupnja delicija za novogodišnju noć već počinje... Već sada osjećamo da nas odjeća steže, da se loše osjećamo u svojoj koži i zaklinjemo se sami sebi da od 1. siječnja okrećemo stranicu i podvrgavamo se dijeti kakvu svijet još nije vidio.
Eksperti kažu da vas puste želje neće učiniti vitkijima, ali zamišljanje i vizualizacija mogu pomoći. 'Predočite si uspjeh koji želite postići', savjetuje instruktorica fitnesa i autorica knjiga o dobroj formi Shirley Archer, a prenosi Reuters. 'Zamislite fantastičan dan u kojem ćete biti u formi kakvu priželjkujete. Kako ćete izgledati, kako ćete se osjećati, što ćete biti kadri učiniti ako postignete svoju idealnu formu?'
Nakon toga, nastavlja ona, zadajte si ciljeve. 'Tipična je greška biti previše općenit ili preambiciozan. Umjesto konstatacije 'moram smršavjeti', recite 'svaki dan hodat ću 10 minuta'. I nemojte si postaviti ciljeve koji su vam preteški, dok najprije ne svladate lakše.'
Nema ništa loše u velikim ciljevima: no često se dogodi da od njih odustanemo prije negoli smo započeli. 'Zapitajte se zašto niste ustrajali, ali nemojte si predbacivati: hladno analizirajte', kaže Shirley Archer. 'Praksa pokazuje da treba oko osam tjedana da doista usvojite novu naviku. Znači, potrebno je puno truda i znoja da biste se promijenili.'
Siječanj je top sezona za fitnes-centre, no iskustva kažu da već nekoliko tjedana kasnije gužva u garderobama prestaje. Ako ne želite biti među onima koji su se zaustavili na neuspješnom ili poluuspješnom pokušaju, važno je da na valu odlučnosti koju imate u siječnju isplanirate cjelogodišnje fizičke aktivnosti i od njih ne odustajete. Jer, ni Rim nije sagrađen u jednom danu.
'Nije dobra strategija uletjeti u teretanu 3. siječnja i odabrati najteže utege', kaže Geralyn Coopersmith, voditeljica lanca fitnes-centara. 'Postupnost i upornost su put do pobjede. To nije toliko zavodljiva ideja kao slogan 'vratiti se u formu za 30 dana', ali ionako nije moguće učiniti čudo u 30 dana'. Umjesto vjerovanja u nerealne mantre, ona preporučuje individualizirani pristup.
'Vježbanje nije disciplina u kojoj postoje univerzalni recepti. Dobro je da ljudi imaju svoj vlastiti, prilagođeni plan vježbanja, čak i kada nisu redoviti.'
Zato smatra da program vježbanja trebaju pripremiti stručnjaci, jer ljudi koji su prepušteni sami sebi često donose odluke koje nisu učinkovite i nisu dobre za njih. U ljudskoj je prirodi, nastavlja trenerica, da odabiru liniju manjeg otpora. No u ovom slučaju za dobre rezultate treba ići linijom većeg otpora. To znači zaboraviti brza rješenja i shvatiti da se put do vašeg cilja zove – upornost i ustrajnost.
Kevin Burns, glasnogovornik američkog udruženja za rekreaciju, smatra da treba odustati od grandomanskih ciljeva i umjesto da živimo u iluzijama, za početak trebamo odabrati dva ili tri realistična cilja. Zatim ih treba napisati na papir.
'Umjesto da kažete 'u 2012. vježbat ću svaki dan', napravite raspored koji će biti realan, podložan promjenama, ali vrlo konkretan. I treba shvatiti da su novogodišnje odluke maraton, a ne sprint'. Također, on preporučuje da se prisjetimo prijašnjih planova koji su propali i analiziramo što je u njima bilo nerealno, zašto smo odustali.
'Ako je ta odluka već jednom propala, vjerojatno će ponovo propasti. Zašto početi godinu planom koji se neće ostvariti?'
Kakvu god odluku donijeli, koji god oblik rekreacije odabrali, važno je da shvatite kako ste u svoj raspored uvrstili novu obavezu koja će tražiti da joj posvetite vrijeme. Jer, razlika između uspjeha i neuspjeha jest u tome da održite obećanje koje ste sebi zadali. I da odaberete obećanje koje možete održati.
Gost Gost
Naslov: Re: DIJETA Uto Jan 03, 2012 11:19 pm
Najbolja dijeta je nikakva dijeta. Dnevna kolicina kalorija 2000cal za 24 sata, normalno krecanje, nemorate ni sport raditi. Ako uzimate vise od 2000cal na dan, onda ste sami krivi.
Kijara-brm Glavni Administrator
Datum upisa : 21.12.2008
Naslov: Re: DIJETA Uto Jan 03, 2012 11:27 pm
Nekome je u genetici da se ne goji... A što kad su mnogo skloni gojenju? Staviti flaster na usta? Ja sam poguzija.Za sada se ne prima. No..Videćemo. S godinama...možda počne da se lepi... Ali uz malo vežbe i discipline,nadam se da neće..U ničemu ne treba preterivati,pa ni u jelu...
Nova, Ornish dijeta zbog posebne dobrobiti za zdravlje srca proglašena najboljom prema U.S. Newsu koji je drugi put sastavljao takvu listu. U ocjenjivanju dijeta sudjelovala su 22 stručnjaka i nutricionista
Ornish dijeta dobila je naziv po svojem osnivaču, doktoru Deanu Ornishu koji redovno surađuje s poznatim listom Huffington Post te smatra da se problemi sa srcem mogu poboljšati uz promjenu životnih navika, ali ne način da je čovjek na dijeti s kojom kad-tad planira prestati. Zato svoj sistem prehrane smatra pogodnim za liječenje i sprečavanje nekoliko bolesti.
'U više od 35 godina istraživanja došli smo do zaključka da je ovakvom prehranom moguće poboljšati zdravlje srca, čak i kod nekih koronarnih stanja', objasnio je doktor Ornish za Huffington Post i dodao da osim za srce, ova dijeta može biti korisna ljudima koji su na granici da obole od dijabetesa ili već boluju od dijabetesa tipa 2.
Neka su istraživanja, pak, potvrdila da Ornish dijeta može usporiti ili čak zaustaviti razvoj raka prostate u ranoj fazi. Ornish program djeluje na gene tako da uključuje one koji mogu pomoći usporavanju ili čak zaustavljanju rada gena koji su zaslužni za početak spomenutih bolesti.
Istodobno isključuje gene zaslužne za rak prostate, debelog crijeva i bolesti srca. U tri mjeseca tretman je imao pozitivan učinak na više od 500 gena.
Ornish je sudjelovao i u jednoj studiji s dobitnicom Nobelove nagrade, doktoricom Elizabeth Blackburn. Zajedno su zaključili da je Ornish program u tri mjeseca povećao rast enzima telomeraza za 30 posto. Razlog zašto je uspjeh studije važan je što taj enzim reparira i produljuje telomere koji su zaslužni za naš dulji životni vijek.
'Iako nas naši geni u nekim stvarima određuju, ne moraju nam zapečatiti sudbinu', smatra doktor Ornish i dodaje da ljudi krivo misle kako za neke stvari jednostavno imaju loše gene i ne mogu ništa promijeniti.
[You must be registered and logged in to see this image.] Osim dijete i vježbanja, bitna je i sreća
Smatra da je njegov pristup dijeti dobar jer zapravo ne možete pogriješiti pa nećete niti odustati.
'Bitan je cjelokupan pristup prehrani i životu općenito. Ako si ugodite jedan dan i pojedete malo više hrane ne znači da ste upropastili dijetu', kaže doktor Ornish i preporuča da se već idući dan potrudite i birate samo zdrave namirnice. Isto pravilo vrijedi i za vježbanje. Ukoliko ste rekreaciju jedan dan preskočili, drugi dan za vježbu odvojite malo više vremena.
U svim svojim istraživanjima i studijama ističe da se kvaliteta života mijenja na bolje čim se čovjek trudi jesti zdravije i živjeti bolje. Stoga je umjesto zadanog koncepta koji imaju gotovo sve dijete odlučio hranu kategorizirati u grupe za lakšu svakodnevnu prehranu.
Složio je pet skupina hrane od najzdravije (Grupa 1) do najmanje preporučljive (Grupa 5). U prvoj grupi, kojoj bi trebali težiti, nalazi se svježe i neobrađeno povrće, voće, cjelovite žitarice, mahunarke i soja. U drugoj grupi nalaze se gotovo jednake namirnice kao u prvoj, ali nisu svježe. Tako primjerice u drugu grupu spadaju kompoti i konzervirano povrće. U treću grupu pripadaju srednje zdrave namirnice, a u četvrtu one koje sadrže više masnoća. U zadnju grupu spadaju crveno meso, pržena hrana i trans masne kiseline.
Za primjer je dao skidanje kilograma i smanjenje kolesterola, šećera u krvi ili krvnog tlaka. Za početak trebate odlučiti koliko možete promjena unijeti u svakodnevicu i kojom brzinom. Ako se inače hranite uglavnom nezdravo i namirnice pripadaju u grupe 4 i 5, probajte s kombinacijom hrane iz grupa 1 i 3. Ukoliko se ovo pokaže uspješnom kombinacijom koja vas vodi do cilja, nastavite s takvom prehranom, a ako ne vidite dovoljno dobre rezultate, potrudite se napraviti još veću promjenu. Ako vam se dogodi da kiksate jedan dan, idući se držite namirnica iz prve dvije skupine.
Uz prehranu i vježbanje, koji su sastavni dio svake druge dijete, Ornish naglašava da je za cijeloživotne promjene poput njegove metode potrebna i psihosocijalna potpora.
'Dijeta je važna, ali trebamo ući dublje u problem', rekao je Ornish koji ističe da glavni uzrok nije bolest srca ili dijabetes već usamljenost i depresija. Kada poradimo na tim dubljim problemima, lakše se okrećemo pozitivnim i zdravim promjenama u životu i tada nam ne padaju tako teško.'
Lily First Bride
Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: DIJETA Pon Jan 23, 2012 3:21 pm
Ma najjednostavnija i najlaksa jeste sa jabukovim sircetom.. sve jedi a kile idu dole.. [You must be registered and logged in to see this image.]
U želji da smanjite trbuh poduzeli ste rigoroznu dijetu i kilogrami su se otopili svugdje - osim na trbuhu. Nova teorija kaže da je moguće ciljano djelovati na uklanjanje masnih naslaga pojedinih dijelova tijela
Često slušamo da dijeta i vježbanje neće sami ukloniti masne naslage. Ali naturopat Max Tomlinson se neće složiti s tim. Već 25 godina vodi uspješan program za mršavljenje u svom londonskom centru.
'Vidio sam mnogo mladih žena koje iskušavaju rigorozne dijete i treninge da bi se riješile velikih stražnjica, a na kraju drastično omršave u licu i grudima, i nigdje drugdje. Često su dolazile žene u menopauzi kojima su se sa starenjem nakupljale masnoće na trbuhu i pod pazusima', govori Tomlinson. On pak vjeruje da se masne naslage u pojedinim dijelovima tijela nakupljaju pod hormonskim djelovanjem.
'Tjelesne procese koordiniraju hormoni, a oni navode gdje će se deponirati masnoća. Problemi nastaju zato što mnogi od nas žive u stanju hormonalne neravnoteže uzrokovane nekvalitetnom prehranom, stresom, zagađenjem i tjelesnom neaktivnošću.'
On vjeruje da je svaka nakupina masnoća (bez obzira na to govorimo li o trbuhu, predjelu ispod pazuha, stražnjici ili velikim bedrima) nastala zbog djelovanja specifičnih hormona. Ako uravnotežimo naše hormone posebnom prehranom, vježbanjem, općenito promjenom stila života, nestat će i tvrdoglave masne naslage. Preporučuje mediteransku prehranu (voće, povrće, ribu, malo mesa, zdrava ulja te izostavljanje šećera i brze hrane), dnevno konzumiranje multivitaminskih dodataka te minerala ili ribljeg ulja i program redovnog vježbanja.
To je načelna teorija. Potom za svaku pojedinu nakupinu masnog tkiva predlaže različit način na koji ispraviti hormonalnu neravnotežu koja je uzrokuje. Daily Mail donosi neke od najčešćih problema i kako ih, po Tomlinsonovoj metodi, riješiti.
Pojasevi za spašavanje
Masne naslage iznad bokova i stražnjice koji stvaraju obla zadebljanja iznad ruba vaših hlača mogu biti znak da imate problema s inzulinom koji regulira razinu šećera u krvi. Ako on nije usklađen, to dovodi do taloženja masnog tkiva u predjelu struka.
Ako jedete previše šećera, to tjera vaše tijelo da proizvodi inzulin (da bi odstranio šećer iz krvotoka). Ali nakon nekog vremena, ako se konzumacija šećera ne smanji, stanice će prestati reagirati ispravno, višak glukoze taložit će se u krvotoku i tako će se uspostaviti neželjene naslage masti.
Plan akcije: Da biste smanjili proizvodnju inzulina i time istopili 'pojaseve' oko struka, morate staviti pod nadzor unos šećera i ugljikohidrata. Držite se mediteranske prehrane, izbjegavajte šećer i namirnice koje brzo sagorijevaju (alkohol, bijeli kruh, kekse, čips, rižu, žitarice s dodanim šećerom za doručak, zaslađena pića).
Jedite hranu bogatu antioksidansima (to pomaže prevenciji lošeg učinka slobodnih radikala) kao što su cimet, klinčići, svježe trave, čili, brusnice, borovnice, brokula i zeleni čaj. Uz dodatak multivitamina i ribljeg ulja, bilo bi dobro da uzimate tablete kroma (odlične za kontrolu šećera u krvi), magnezija i cinka.
Jastučići ispod pazuha
Kada iznad remena vašeg grudnjaka vire jastučići masnog tkiva, to može biti znak usporenog rada štitnjače. Ta žlijezda kontrolira potrošnju kalorija iz hrane. Ako štitnjača ne radi dobro, stvorit će se takvi masni otoci, općenit porast tjelesne težine, umor i depresija.
Plan akcije: Neke sirove namirnice mogu otežavati normalan rad štitnjače. Zato ako primijetite te simptome, smanjite unos brokule, kupusa, kelja, repe, bresaka, špinata, jagoda i prerađevina soje. Ali termička obrada tih namirnica, čini se, uklanja neželjene učinke. K tome, kao dodatke prehrani uzimajte jod i selen koji potiču rad štitnjače.
Zato su korisni brazilski oraščići, smeđa riža, češnjak, morske trave, jetra, luk, losos, tuna i integralne žitarice. I svakako izbjegavajte stres. Hormon stresa kortizol usporava rad štitnjače.
[You must be registered and logged in to see this image.] Masne naslage u pojedinim dijelovima tijela nakupljaju se pod hormonskim djelovanjem
Šišmiševa krila
Kada se unutarnja strana nadlaktice opusti i objesi pod nakupinama masnih naslaga, to može značiti opadanje razine testosterona uzrokovano približavanjem srednjih godina. Povećanje razine testosterona, uz odmjereno vježbanje, može vratiti vitak i snažan izgled ruke. Plan akcije: Vrijeme je za više seksa! Zaljubljivanje povećava razinu testosterona, a redovno spolna aktivnost šalje signale tijelu da proizvodi veće količine tog hormona. Važna je i zdrava količina sna – za noćnog odmora pojačava se proizvodnja testosterona. Opustite se i izbjegavajte stres, jer napetost smanjuje hormonalnu proizvodnju. Nedovoljna tjelesna aktivnost također smanjuje proizvodnju, a vježbanje potiče: pogotovo vježbe snage. Dizanje utega i opterećenje mišića šalju signal organizmu da mišići trebaju više testosterona.
Smanjite unos šećera i ugljikohidrata jer visoka razina šećera u krvi također smanjuje proizvodnju hormona. No nemojte se izgladnjivati, jer dugoročan manjak kalorija također će nepovoljno utjecati na razinu hormona. Dobro će vam činiti zdrave masnoće koje nalazimo u lososu, avokadu i lanenom sjemenu.
Pozamašni bokovi i guza
Ženski hormon estrogen potiče taloženje masti oko vrhova nogu. Mnoge od nas su izložene visokoj razini prirodnog (nalazimo ga u vodi i uzgojenom mesu) i sintetskog estrogena.
Plan akcije: Jedite više voća, povrća i integralnih žitarica. Oni sadrže posebne sastojke koji pomažu vezati višak estrogena.
Izbjegavajte alkohol, sedative, pića s konzervansima i umjetnim bojama, jer oni otežavaju napore jetre da očisti višak estrogena. Jedite prirodni jogurt koji razvija korisne bakterije u vašem probavnom sustavu, a one pomažu izbaciti estrogen kroz probavni trakt. I smanjite kavu. Nova istraživanja pokazuju da više od dvije šalice dnevno mogu pojačati lučenje estrogena kod žena.
Zaokružen trbuh
Masnoće na trbuhu ukazuju na probleme s nadbubrežnim žlijezdama i pretjerano lučenje hormona kortizola. Dugotrajan stres također povećava proizvodnju tog hormona, što će pak podići razinu glukoze u krvi. To pak uzrokuje lučenje inzulina, koji tijelu nalaže da višak glukoze deponira oko trbuha. Najveći neprijatelji tu su previše kalorija iz šećera, pogotovo iz alkohola, rafiniranih žitarica i brašna.
Plan akcije: Opustite se da smanjite stres i tako prekinete ciklus lučenja hormona koji dovodi do debljanja. Studije pokazuju da će odmor umanjiti želju za kaloričnom hranom.
Zamijenite je pojačanom konzumacijom hrane koja se sporo probavlja (integralne žitarice, povrće, riba i meso), a smanjite unos one koja povećava prisutnost šećera u krvi (hrana iz konzerve, šećer, mliječni proizvodi, suho voće, pivo, vino, voćni sokovi i kava). Umjereno vježbanje može smanjiti stres, ali ne treba pretjerivati.
Gost Gost
Naslov: Re: DIJETA Sre Feb 08, 2012 2:52 pm
Kijara-brm ::
Nekome je u genetici da se ne goji... A što kad su mnogo skloni gojenju? Staviti flaster na usta? Ja sam poguzija.Za sada se ne prima. No..Videćemo. S godinama...možda počne da se lepi... Ali uz malo vežbe i discipline,nadam se da neće..U ničemu ne treba preterivati,pa ni u jelu...
Redovno masiranje guza i dnevni sex, nebrini se,kad superman kaze da je tako, onda je tako.
Nekome je u genetici da se ne goji... A što kad su mnogo skloni gojenju? Staviti flaster na usta? Ja sam poguzija.Za sada se ne prima. No..Videćemo. S godinama...možda počne da se lepi... Ali uz malo vežbe i discipline,nadam se da neće..U ničemu ne treba preterivati,pa ni u jelu...
Redovno masiranje guza i dnevni sex, nebrini se,kad superman kaze da je tako, onda je tako. [You must be registered and logged in to see this image.]
JEL.. joj..idi vežbaj sa Rrenatom Sopek... [You must be registered and logged in to see this image.]
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Gost Gost
Naslov: Re: DIJETA Sre Feb 08, 2012 7:00 pm
Kijara-brm ::
Dolinac ::
Kijara-brm ::
Nekome je u genetici da se ne goji... A što kad su mnogo skloni gojenju? Staviti flaster na usta? Ja sam poguzija.Za sada se ne prima. No..Videćemo. S godinama...možda počne da se lepi... Ali uz malo vežbe i discipline,nadam se da neće..U ničemu ne treba preterivati,pa ni u jelu...
Redovno masiranje guza i dnevni sex, nebrini se,kad superman kaze da je tako, onda je tako. [You must be registered and logged in to see this image.]
JEL.. joj..idi vežbaj sa Rrenatom Sopek... [You must be registered and logged in to see this image.]
Zasto ja da vjezbam? Sam ja ili ti poguzija?!
Gost Gost
Naslov: Re: DIJETA Sub Feb 11, 2012 8:05 am
...izbacila sam vecheru,ubacila pilates i sobni bicikl..nemam potrebe za dijetom
slatkicass Frumos si de foc
Godina : 63 Location : (zlutala negde.....u mashti) Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu! Datum upisa : 10.10.2007
Naslov: Re: DIJETA Sub Feb 11, 2012 10:17 am
Išćitah sve postove i sad da ću vam napisati dijetu kojom sigurno skidate kilograme a možete je držati dokle god ne uspete da promenite način življenja jer osnova svega je upravo to. Više kretanja, ne morate iz sebe crpiti zadnji atom snage u teretani i padati u nesvest od napora, dovoljno je šetati , e sad zavisi od toga ko koliko može, jer je nekada i to veliki teret verujte. Meni je bio, jer nisma izlazila iz auta. Sad svuda idem pešaka, sem kad nešto moram obaviti na brzaka. Prvo i osnovno morate piti najmanje dva litra tečnosti dnevno ne računajući supu ili čorbasti obrok. Ja već mesecima pijem Minaqu jer ona sadrži sve minerale koji su potrebni organizmu. Doručak: 1/2 litre jogurta
Užina: jabuka ili neko drugo voće
Ručak: Kriška hleba, i tanjir onoga što ste skuvali za svoje ukućane i obavezno tanjir proceđene supe, salata sezonska, po volji, znači nije ograničena.
Riba ili šnicla mesa - obavezno Ja recimo ne jedem hleb, njega zamenjjem kropirom ili kuvanim pirinčem. Kad se zadesi da nemam skuvano, ja izmešam kuvani pirinač i konzervu tunjevine i eto odličnog ručka. Užina: opet voće
Večera: - čaša jogurta - kuvano jaje
ili
- parče sira - salata od cvekle
Naravno ne odričite se ničega, možete pojesti ponekad i parče gibanice ili četvrt bureka, može i parče torte... ali onda nema užine pred spavanje.
Užina: opet voćka pred spavanje
Pre započinjanja dijete konsultujte se sa lekarom!!! i na svakih 15. dana proveriti krvnu sliku jer će možda biti potrebno uvesti nešto od lekova, sve ima svoje.... Nikakvu dijetu samostalno ne primenjujte, niti koristite preparate koje reklamiraju! Ja sam sebi raznoraznim dijetama napravila haos u organizmu sa kojim se već čitavu deceniju borim i konačno sam se, nadam se, uspešno izborila. Ne mislim samo na kilograme, već na mnoge druge nedaće koje vas mogu zadesiti, jer se telo prilikom dijeta čisti od toksina, e te otrove treba na pravi način izbaciti iz svog tela i ne dozvoliti da se gomilaju gde ne treba, zato, kao što sam vas već posvetovala, ništa bez lekara.
Helena Trojanska Slatkiš iz Neoplante
Godina : 54 Location : Novi Sad Humor : da,uvek!!! Datum upisa : 05.02.2011
Naslov: Re: DIJETA Sub Mar 17, 2012 10:25 pm
Ko o čemu,baba o šipcima,a ja o dijeti Koleginica mi je preporučila da, do 18h jedem sve,ali umereno. A od !8h da u 1l vode iscedim 1 limun,bez šećera i da to pijem dok ne podjem na spavanje. Tvrdi da se oseća dobro, nema iritaciju želuca,a definitivno je za 14 dana smanjila težinu i obim za jedan konfekcijski broj. Da li je ovo iko probao? Njoj je to lekar preporučio me zanima stručno mišljenje?
Milijuni ljudi diljem svijeta obožavaju ga i hrane se prema njegovim savjetima postižući i održavajući idealnu težinu, a istovremeno ga drugi napadaju i prozivaju. On je Pierre Dukan (71), liječnik i autor jedne od najpoznatijih svjetskih dijeta, koji je još jednom razotkrio tajnu uspjeha.
Naime, najnoviji broj talijanske Panorame u intervjuu s Pierreom Dukanom donosi priču kako je slavni liječnik 'složio' najbolju dijetu kojom je željenu težinu postiglo čak 13 milijuna ljudi.
Dukan je svoju knjigu, koja je doživjela čak 29 izdanja, prodao u 10 milijuna primjeraka diljem svijeta, no stručna je javnost i danas podijeljena oko toga je li pariški dijetolog trgovac bez morala ili je doista tvorac idealnog modela ujednačene prehrane koji jamči zdravlje i dugovječnost.
Raznolikost hrane i održavanje rezultata mršavljenja u prvih nekoliko tjedana hranjenja prema Dukanovim savjetima tajna je dijete koju je kreirao Francuz, i sam, kako kaže, ljubitelj ukusne i raznolike hrane. Drastičan gubitak težine slijedi tek u drugoj fazi, kad se oni koji prihvate ovakav način prehrane priviknu na dinamiku hranjenja, razdvajanje namirnica, kontrolu količine na tanjuru i jednodnevnog posta svaki tjedan. Objašnjavajući svaku fazu prilagodbe prehrane, koja je puno više od dijete, ona je način života, Dukan je izgradio svoje carstvo. Četiri milijuna Francuza, najvećih gurmana na svijetu, slijedi njegov način prehrane, a knjiga je bestseler u Europi.
'Trenutak u kojem se ljudi odlučuju pročitati moje savjete jest spoznaja da nisu zadovoljni svojim načinom prehrane, najčešće zbog debljine, no djelomično i zbog zdravstvenih tegoba koje nepravilna prehrana donosi. Mojih pobornika ima i među premršavima', objašnjava Dukan.
Želudac možemo 'dresirati'
Dodaje da se za vrijeme dijete često jede i više nego što su ljudi navikli, no glavna je tajna u podjeli namirnica i načinu na koji se pripremaju. Neki su ga čak i tužili, a lani je dobio spor protiv kolege liječnika koji ga je optužio da njegova dijeta izaziva kardiovaskularne bolesti i rak dojke.
Prva faza hranjenja prema Dukanu traje samo dva dana i počinje prilagodbom na mesna jela koja čine bazu svih faza i tijekom koje se gubi tek jedan kilogram. U drugoj se fazi tri mjeseca kombiniraju povrtni i mesni dani, izbacuju masti te gubi desetak kilograma, što je najčešća 'meta.
Najosjetljivija faza dijete je ona kad je organizam potrošio sve ili većinu zalihe. U ovom su trenutku ljudi najčešće zadovoljni rezultatima i često se opuste, no posustanu li i vrate li se starim navikama, organizam će svaku prekomjernu kaloriju spremiti. Deset dana za svaki kilogram manje. Budete li kontrolirano jeli, tijelo će nastaviti trošiti iz postojećih resursa – dakle, mršavjet ćete i dalje.
Agencija Vlm/hot.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Gotovo svake godine svjedočimo pojavi barem neke nove, globalno popularne redukcijske dijete pa govorimo o redovitim plimnim pojavama, pretežno proljetnim sezonskim hitovima.
Broj dostupnih knjiga s različitim pristupima kontroli tjelesne mase daleko prelazi brojku od tisuću. Riječ je o tzv. popularnim dijetama, što su zapravo restriktivni načini prehrane s obzirom na unos energije.
Takvi prehrambeni režimi su nezahtjevni za korisnike, ne iziskuju ekukaciju i promišljanje, promoviraju 'čaroliju', temelje se na vanjskom autoritetu i daju lažnu sigurnost. Iako se između pojedinih od takvih dijeta mogu analizom utvrditi razlike, veća ili manja prihvatljivost osnovnog koncepta, njihova zajednička neupitna i najveća mana je vremensko ograničenje, zbog čega se ubrajaju u tzv. brze dijete.
"UN dijeta" je jedna od najpopularnijih dijeta na našim prostorima. Postoje brojne nejasnoće oko njezina naziva. Neki smatraju da UN znači Ujedinjeni narodi, a neki čak navode da UN zapravo znači UH, tj. ugljikohidrati (latinično h se na ćirilici čita kao n). Naziv UN dijeta dolazi od engleskog undiet, tj. ne-dijeta. Također, "UN dijeta" nije samo jedna dijeta; naziv undiet odnosi se na sve popularne dijete uz čiju se pomoć mršavi, a da pritom ne gladujete, tj. trebali biste se osjećati kao da niste na dijeti.
Magazin.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
AstrinaKomsinica Master Spamer
Location : Daleko Humor : :) Datum upisa : 22.01.2011
Naslov: Re: DIJETA Sre Apr 11, 2012 1:38 pm
hahahaha Kijara, na prvi pogleda pomislih da "bacaju pakete", hahahahaha
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Naslov: Re: DIJETA Čet Apr 12, 2012 10:18 am
AstrinaKomsinica ::
hahahaha Kijara, na prvi pogleda pomislih da "bacaju pakete", hahahahaha
Hahahahaaa.. skoro stadoh u red! Hahahahahaaa..
Danubius Čuvar Vatre
Godina : 64 Location : Datum upisa : 19.01.2008
Naslov: Re: DIJETA Sub Apr 21, 2012 9:44 am
Odvratno Guraju cevčice u nos da bi smršale za venčanje
Stil, 15:00, 20.04.2012.
Neveste da bi ušle u venčanicu iz snova posežu za E-K dijetom, kako bi za deset dana smršale deset kiloframa
Buduće mlade sve češće koriste ekspres dijetu kako bi ušle u svoje savršene venčanice. Kontroverzna dijeta podrazumeva guranje cevčice za hranu u nos sve do želuca, prenosi Libela.
Reč je o K-E dijeti uz koju se skida deset kilograma za deset dana. Uz pomoć cevčica u organizam se unosi 800 kalorija dnevno, i to tečnost koja sadrži proteine, masnoće i vodu. Jedna od budućih nevesta koje su izdržale ovu ekstremnu dijetu je i Džesika Šnajder, koja je uspela da smrša pet kilograma pred svoje venčanje.
"Bila sam deset dana bez hrane, što je poprilično emocionalno iscrpljujuće. Ljudi su me čudno gledali. Većina je mislila da sam bolesna. Morala sam ponaosob da objašnjavam da sam dobro, da ne umirem i da nisam bolesna. Bila sam strašno umorna. Doktor mi je preporučio da svaki dan šetam po sat-sat i po, ali nisam imala volju", ispričala je Džesika.
Ona je istakla negativne strane ove dijete. Iako doktori naglašavaju da ovakav način mršavljenja ne nosi nikakav rizik, gubitak deset kilograma u deset dana nije nimalo zdrav način.
[You must be registered and logged in to see this image.] Kakve veze imaju ženska torba i losion za samotamnjenje s debljanjem? Ne biste vjerovali, ali velike! Otkrivamo vam kako naoko nevažne stvari mogu sabotirati vitku liniju Zbog straha od debljanja i gubitka vitkosti odrekli ste se čokolada, finih tjestenina i sočnih pizza. No unatoč mukotrpnim nastojanjima [You must be registered and logged in to see this link.] na određenim dijelovima tijela nakupljaju se i tvrdoglavo ne žele otići. U čemu je problem? Vjerovali ili ne, piše Daily mail, mnogo toga utječe na debljanje. [color:079e=#018D25 !important]Otkrijte sami što je vaš kamen spoticanja.
Ženska torba Kakve veze imaju ženska torba i kilogrami? Itekakve! Dr. Michael Prager uočio je da neke njegove pacijentice imaju više masnih naslaga na jednom dijelu tijela. Shvatio je da je obično riječ o strani tijela na kojoj nose torbicu ili bolje rečeno moderne velike [You must be registered and logged in to see this link.] torbe. Položaj tijela u velikoj mjeri utječe na kojemu ćemo dijelu tijela skupljati mast. Kada se veći teret nosi, primjerice, stalno na lijevome ramenu, neće se jednako aktivirati svi mišići pa će se u ovom slučaju masne naslage nakupljati na lijevoj strani. Rješenje? Ne pretjerujte s veličinom i težinom ženskih torbi! Taman ten
Mnogi ljudi koriste različite losione i kreme za samotamnjenje kako bi održali taman ten tijekom cijele godine jer vjeruju da su tako mršaviji. Je li to istina? Nipošto! Švedski znanstvenici dokazali su da takve kreme i losioni sadržavaju kemikalije – ftalate - koje zapravo uzrokuju debljanje. Putem [color:079e=#018D25 !important]kože te kemikalije ulaze u organizam i uzrokuju procese koji rezultiraju debljanjem, a u ozbiljnijim slučajevima i dijabetesom.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Posljedice nedovoljnog spavanja najprije ćete vidjeti na vagi. Zbog manjka sna tijelo nema energiju za normalne funkcije, metabolizam se usporava, a kilogrami se gomilaju Spavate li dovoljno u posljednje vrijeme? Ako ne, možda ovo bude argument za raniji odlazak u krevet. Prema novim saznanjima, manje od pet i pol sati sna nepovoljno će se odraziti na vašu liniju. Posljedice manjka sna vidjet ćete čim stanete na vagu.
Čak ako ništa ne promijenite u prehrani i navikama što se tiče tjelesne aktivnosti, promjene u metabolizmu mogu uzrokovati porast težine. Možda je to odgovor na pitanje zašto se ljudi sa starenjem debljaju, a istodobno im san postaje sve lošiji. Također, to može biti objašnjenje zašto radnici u noćnim smjenama, koji se muče da danju nadoknade san, istodobno vode tešku borbu s kilogramima.
Koncept studije [You must be registered and logged in to see this link.] Daily Mail: znanstvenici iz Bostona usporedili su učinke spavanja na dvadeset i jednom ispitaniku-dobrovoljcu u periodu od šest mjeseci. Započeli su s deset sati noćnog sna, ali tijekom istraživanja to je smanjeno na pet i pol sati, i to ne samo noću, nego u bilo kojem trenutku dana kada se ispitanici osjete umornima.
Rezultati govore da je reduciranje sna dovelo do pada aktivnosti metabolizma prosječnih 12 posto. Znanstvenici su izračunali da, kada ispitanici spavaju manje od pet i pol sati, dnevna potrošnja kalorija smanjuje se za 120 dnevno. Kada bi tako bilo cijele godine, dobili bi 12 i pol kilograma na godinu samo zbog manjka sna.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
[You must be registered and logged in to see this image.] Možda stezno donje rublje nije najseksi kad skinete haljinu, ali ste vi najseksi žena kad ga nosite ispod haljine! Evo što ima novo na planu pametnog donjeg rublja koje skriva nedostatke i ističe obline rublja koje skriva nedostatke i ističe obline
[You must be registered and logged in to see this link.] Stezno donje rublje, potpuno nevidljivo, pritišće trbuh, podiže guzu, čarobno postiže potpuno nestajanje celulita te povećava i podiže grudi, totalni je hit među celebrity ljepoticama. Što mislite, zašto grudi glumica tak divno i nepogrešivo stoje ispod haljina bez naramenica, kako to da su im guza i bedra tako zategnuti u preuskim svilenim opravicama?
Gaćice, grudnjaci, tuba haljine i bodiji koji oblikuju tijelo sve češće dolaze i u [You must be registered and logged in to see this link.] lanaca ulične mode s donjim rubljem za 'obične žene', a da sve veća [You must be registered and logged in to see this link.] prati potražnju, govori činjenica da je Sara Blakely, žena koja je prva kreirala trenutačno najpopularnije stezne hlačice spanx na popisu 100 najbogatijih na svijetu!
Vjerovali ili ne, spanksice šeću svakim crvenim tepihom po cijelom svijetu, uključujući našim jer i besprijekorne damice poput voditeljice Fani Stipković priznaju da se koji put posluže nekom od steznih blagodati. 'Jednom sam imala pozirnu haljinu i smišljala kako je isfurati, pa sam za ispod nje u Londonu uzela neki tuba steznik boje kože. Doista je udoban, praktičan, podiže stražnjicu, stanji struk, no kako puno vježbam, još mi ne treba toliko zbog oblikovanja figure koliko mi dobro služi kod prozirnih kreacija', otkrila nam je Fani.
[You must be registered and logged in to see this link.] Popularnost steznog rublja ne jenjava, a sada ga u ponudi, barem malim dijelom, imaju i svi poznati brandovi s donjim rubljem. Žešće se s takvim novitetima ovog proljeća predstavio i Triumph s kolekcijama Shape i Cool Sensation. Triumphovo rublje Cool Sensation je napravljeno od anticelulitnog materijala koji hladi tijelo, a sve to mogu i njihovi novi badići.
Američki brend donjeg rublja Maidenform također je najavio lansiranje kolekcije rublja koje oblikuje tijelo, a izgleda čak i – seksi, što sve do sada baš i nije bio slučaj. Oni su se priklonili vintage stilu, želeći oživjeti rasne ljepotice s oblinama kakve su vladale 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
AstrinaKomsinica Master Spamer
Location : Daleko Humor : :) Datum upisa : 22.01.2011
Naslov: Re: DIJETA Pet Apr 27, 2012 2:53 pm
Bes torture chamber sta je ovo!
Lily First Bride
Godina : 28 Location : .. majka Serbia.. Datum upisa : 12.09.2008
Iako je epidemija debljine većim dijelom izazvana aktivacijom mehanizma opstanka koji skladišti masnoću, ipak je postojao određen broj ljudi prekomjerne težine. Mnogi su tvrdili kako ne jedu previše, a pokazalo se da su govorili istinu. Suprotnost njima bili su ljudi koji su pohlepno jeli, a nikad nisu dobili ni kilogram.
Iako brzina metabolizma ne igra tako veliku ulogu kako ljudi misle, činjenica je da svi mi imamo različitu brzinu metabolizma i da ona utječe na to dobivamo li na težini lakše ili teže. To je postalo sasvim očito nakon kanadske studije o blizancima. U toj studiji 12 parova jednojajčanih blizanaca je tijekom sto dana, šest dana u tjednu, bilo hranjeno sa tisuću kalorija više nego što je potrebno.
Količina vježbanja bila je pažljivo nadgledana i bila je jednaka za sve. Dakle, svi su sudionici imali isti unos energije koja se jednako trošila na identične vježbe. Pri kraju studije svakom paru blizanaca težina se jednako povećala, ali između različitih parova dobitak na težini varirao je od 4 do 13 kilograma. Ta je studija potvrdila da je glavni doprinos povećanju tjelesne težine brzina metabolizma koja je uglavnom genetski predodređena.
Važno je da osobe koje se podvrgavaju dijeti razumiju tu činjenicu jer će brzina metabolizma utjecati na učinak dijete i vježbanja. Nemojte se obeshrabriti ako je vaš metabolizam spor. Jednostavno ćete morati biti malo savjesniji u pridržavanju principa pravilne prehrane i uložiti malo veći napor u vježbanje.
Isto tako potpuno je sigurno da će svako mršavjeti, bez obzira na kromosomske ili hormonske poremećaje i bilo kakve druge bolesti vezane uz metabolizam, ako unosi kalorijsku vrijednost hrane koja nije dostatna za energetsko pokrivanje dnevnih potreba.
Dijeta
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
Gost Gost
Naslov: Re: DIJETA Uto Maj 15, 2012 11:24 pm
Dijeta, nutricionista i razgovor sa njim
2012 by Francky Delevra in Ekipa i Lokanje
-Dobar dan jedini rešenju svih mojih problema. -Dobar dan. Da li imate zakazano? -Ne, nego mi bilo dosadno u kafani pa reko’ dodem kod nutricioniste možda je bolja atmosfera i jeftinija Klekovača. Normalno da imam. -Pod kojim imenom? -Zorica Ocokoljić. -Pa vi niste Zorica. -Imate sjajnu moć zapažanja, zavidim vam, svima ću vas hvaliti. Stevo Đubre, drago mi je. -Ne razumem, a gde je Zorica? -Otkud znam gde je, otišla sa bratom da kupi letnju garderobu za maltezera pa ga je sad verovatno zavezala za biciklarnik dok se dobro ne zagaravi u solarijumu… -Brata zavezala za biciklarnik? -Maltezera, mada ti nije loša ideja, i meni je pala na pamet nemalo puta. Ostavi se njih sad, ote noć. Ona mi je zakazala. -Ona zakazala vama, zašto? -Zato mi je devojka, i roditelje sam joj upoznao, a 2.7 puta je lakša od mene. Dok šetamo ulicom misle ljudi da mi je ćerka i da je vodim na sekciju iz ritmičke gimnastike. Prošli put je moj ortak kog nisam video sto godina uštinuo za obraz i rekao: „Bući, bući… jel te sluša ćaća? “ Ubila je sramota. -Pa što nju da bude sramota? Zorica je… -Mršava, prijatelju… mršava. A nije da se nema. Pun frižider mesa k’o Zabela, kad ga otvaraš moraš paziti da ti dinstan fazan ne padne na nogu… -Citiraću vam sad jednog od pionira moje profesije: „Lako je otvoriti vrata frižidera, ali ih je teško zatvoriti“. -Auu… da znaš da je u pravu. Teško, baš teško. Ramenom ih zatvaram, guram, gužva unutra, nabreko k’o trudan, puca po štokovima. Razmišljam da kupim još jedan. -Ne bre, ne. U prenesenom značenju… -Mani me sad prenesenog značenja. Problem je jasan. Ona neće da jede, žvaće zalogaj 43 puta, prevrće ga po ustima, ja prevrćem očima, a kad bih bacao hranu ćale, prvi kasapin gornjeg Podunavlja, bi mi se po grobu prevrtao. Kao da živim sa koalom, a ne sa ženom. Rešavaj problem! -Da li se bavite nekom fizičkom aktivnošću? -Izbegavam. -Sport neki? -Mnogim sportovima se bavim. -Na primer? -Sportski ribolov i lov. Prvog vepra sam ubio u šestoj godini. Pikado… -Mislim na neki aktivniji sport, fudbal recimo… -Do nedavno sam igrao fudbal skoro svaki dan. -Što ste prestali? -Izbacio Ranko sto iz kafane. -Kakav sto? -Solidan, vukao je malo prema zidu doduše i slabo koji igrač je imao glavu, ali nije bio loš uopšte. Ubacio još četiri stolice umesto njega, isplativije mu. Nije imao ko da igra, današnji klinci igraju fudbal umesto u kafani na televizoru. Tužno. -Dobro, ne vredi… Evo ovako, prepisaću vam početnu dijetu koja je do sada davala neverovatne rezultate na polju zdravog života i gubitka masnih naslaga. -Može li ukratko i bez mnogo palamuđenja? Čekaju me u kafani, a ako kažem gde sam bio biću prinuđen da pojedem tri metra srpskih kobasica bez ‘leba da mi se dekontaminira organizam. -Evo, zapisaću vam sve lepo na papir. Prvi dan vam je „mesni dan“, drugi je „voćni dan“, zatim ide „riblji dan“, četvrti vam je „vodeni dan“, onda „povrtnji dan“, a šesti dan jedete samo testeninu zbog ugljenih hidrata i na kraju… -I na kraju izvršim devetostruko ubistvo nedužnih komšija zarđalim vilama zbog mentalne labilnosti koja je došla kao posledica etiopijske gladi i završim u Blicu i na mardelju. Navešći te kao saučesnika na sudu kad se budem branio svega mi. Sti normalan? -Ne, ne gospodine… ova dijeta je toliko popularna baš zato što nećete biti gladni. -Pa ajde… ovaj prvi, mesni, dan možda i neću. Tako se uglavnom i hranim, mesište doručak-ručak-mala užina-velika užina-večera. Samo izbacim hleb i rendan kupus… -Eto vidite… -Ovaj voćni dan mogu da preživim samo ako popijem po po’ kile voća za svaki obrok. Doručak Jabukovača, ručak Viljamovka, večera Kajsijevača neka, a? Da bude raznovrsno. Može tako? -Zaboga, nikako… -Treći dan je takođe podnošljiv moram priznati. Drži kum ribarnicu, tu će neke kapitalne štuke i bucovi aterirati na ćumur i utovljena šarančina od sedam kila predveče u kotlić… -Eto vidite… -A šta je ovaj „vodeni dan“ lica ti baršunastog? Tad se kupam? -Pa možete i da se okupate neće vam pasti kruna sa glave, ali za taj dan je predviđeno da se u organizam unosi samo voda. -Neće kruna sa glave, pašće mi glava sa ramena! Otkačiće mi se tromb, želudac će početi da mi vari ostale unutrašnje organe… Zajebavaš me, jel da? Zorica te nagovorila da mi vrati što sam kupio crnca na naduvavanje i okačio joj je na štrik da se suši? Komšije je oseravaju od zajebavanje već pola godine. Znam te puško praćka kasi… -Ma kakav crnac neandertalcu, pećinski čoveče, Veljo Iliću ova dijeta je biser nutricionističke nauke i ponos svih nutricionista od Bečkereka do Tokija… Sram te bilo! Zbog takvih kao ti, ova zemlja… -Dobro de, ajde, ajde, nemoj mi se rasplakati sad tu, uzjebaće ti se šminka. Verujem ja tebi ali ne mogu. Ne slaže mi se držanje dijete sa moralni načelima. Nego imam ja predlog za tebe, zanima te? -Kaži ako baš moraš. -Moram, dakako. Zorica tebe iz nekog razloga jako poštuje i sluša sve što ti i tebi slični kažete. Ona je povodljiva, naivna, neiskvarena… ako joj kažu da je moderno biti beo, a ne crn kao do sada, ona će umesto u solarijumu da se sunča u zamrzivaču. Nosiće baletanke na ličke čarape ako misli da to sad tako treba, kapiraš? -Ne kapiram! -E, ja ću tebi da platim koliko treba, a ti ćeš njoj da kažeš da je ovo leto nedopustivo biti mršav i da rebra više ne smeju da se vide ispod majice nego iksljučivo na tanjiru. Kazaćeš joj i da je iz zdravstvenih razloga bolje da se malo podgoji i prepisati joj taj tvoj „mesni dan“ svih sedam dana u nedelji. Može tako? -E pa nisam siguran da je to u skladu sa mojim moralnim načelima. -Platiću ti koliko god treba da ti se suhomesnati proizvodi, mlečna mast i žuti šećeri usaglase sa svim načelima ovo leto. Vi nutricionisti volite pare ko vaši pacijenti masno. -Preteruješ. -Nemoj zajebavati, ne podmećemo joj spid u pogačice ščvarcima. Volim je jebiga, uredna je, pametna, zabavna, čak je znala i da kuva dok tebe nije upoznala. Neću da dozvolim mi je upropastiš pa makar. -Dobro, dogovorićemo se ako me posluša, mada nisam siguran… -Bez brige, poslušaće. Kaže da je za mene Džingis Kan bio feminiziran, da sam bizon u telu čoveka, da je kulen ubistvo, a keleraba oslobađa neki Seretonin ili kako se već kaže, a to si je ti naučio garant. Kad si u takve gluposti mogao da je ubediš, možeš u sve. -Dobro, daću sve od sebe. -Jašta ćeš, ako uspeš vodim te na bele bubrege od tek uštrojenog bika i jareći mozak na žaru, to sigurno nikad nisi jeo. K’o duša, topi se ustima, ne znaš šta propuštaš. Budobar. Vidimo se uskoro.
:joint:
slatkicass Frumos si de foc
Godina : 63 Location : (zlutala negde.....u mashti) Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu! Datum upisa : 10.10.2007
Naslov: Re: DIJETA Sre Maj 16, 2012 9:05 am
John Doe sve si reko, u to ime
Astra Zvezda Foruma
Godina : 64 Location : podnozje Alpi Datum upisa : 20.06.2008
[You must be registered and logged in to see this image.] Nevjerojatno je do kojih smo sve granica kroz povijest prehrane otišli samo kako bismo smislili - kako smršavjeti. No, da ne biste pomislili da su bizarne dijete rezervirane samo za tamo neka mračna, davna razdoblja, od preporuke žvakanja i negutanja hrane s početka 20. stoljeća došli smo do propagiranja života samo od zraka i sunca
18. stoljeće: Život što dalje od močvare
U 18. stoljeću autor Thomas Short napisao je studiju 'Uzroci i posljedice korpulencije' u kojoj je istraživao lokacije na kojima žive ljudi koji imaju problema s debljinom i zaključio da puno češće žive blizu močvara. Njegova preporuka i rješenje za pretilost? Pretili ljudi trebali bi preseliti u manje vlažna područja i izbjegavati očito negativan utjecaj močvarnog područja. Premda mu savjet u zdravstvenom smislu možda nije bio pretjerano suvisao, što se tiče ekonomije i nekretnina, uopće se ne čini loš.
Početak 19. stoljeća: Dijeta s vinskim octom
Anoreksični i bulimični pjesnik Lord Byron popularizirao je dijetu s vinskim octom početkom 19. stoljeća. Kako bi 'pročistio' tijelo, pio je velike količine vinskog octa i vode dnevno (uz svoju standardnu šalicu čaja s umiješanim sirovim jajetom). Posljedice su, naravno, uključivale povraćanje i proljev, pa nije čudno da je uvijek bio jako mršav.
Prodavač umjetnina iz San Francisca, Horace Fletcher, postao je poznat kao 'Veliki žvakač' nakon što je zaslugu za gubitak 19 kilograma pripisao žvakanju hrane i negutanju. Nakon što su mu nekoliko puta odbili otvoriti policu zdravstvenog osiguranja zbog debljine, okrenuo se vlastitoj metodi – žvakao bi svaki zalogaj točno 32 puta, a zatim bi ga ispljunuo. On je, naime, smatrao da tijekom žvakanja tijelo apsorbira sve hranjive tvari koje treba, a moto mu je bio: 'Priroda će kazniti sve one koji ne žvaču.'
1925: Dijeta cigaretama
Teško je zamisliti da je pušenje ikad promovirano kao dobro za zdravlje, no prije nego što su zdravstvene institucije izdale službena upozorenja o štetnosti cigareta, one su služile upravo tome. Nekoliko duhanskih kompanija isticalo je suzbijanje apetita kao jednu od [You must be registered and logged in to see this link.] svojih proizvoda. Jedna od reklama primjerice za Lucky Strike cigarete pozvala je pušače: 'Zapalite Lucky i više vam nikad neće nedostajati slatkiši koji vas čine debelima.'
1928: Eskimska dijeta
Kanadski istraživač Vilhjalmur Stefansson predložio je ekstremnu verziju Atkinsonove dijete. Nakon što je neko vrijeme živio na sjeveru, fasciniralo ga je kako su Eskimi nevjerojatno zdravi unatoč tome što žive od karibu mesa (vrsta soba), sirove ribe i masnog tkiva kita i gotovo da uopće ne konzumiraju voće i povrće. Stefanssona je toliko oduševila njihova prehrana te je čak tvrdio da i sam samo to jede i, kako bi dokazao učinkovitost, prijavio se u bolnicu Bellevue u New Yorku gdje su doktori nekoliko mjeseci pratili njegovo zdravlje. Nakon pomnih ispitivanja, proglašen je zdravim. Rane 30-e: Sapun za mršavljenje
Oprati viška sala na tijelu pod tušem? Zvuči predobro da bi bilo istinito, ali sapuni za mršavljenje natjerali su ranih 30-ih godina mnoge žene na češće kupanje. [You must be registered and logged in to see this link.] poput Fatoff, Fat-O-NO i La-Mar Reducing Soap pozivali su kupce da se samo dobro nasapunaju i tako smršave. Unatoč grandioznim obećanjima sapuni, naravno, nisu imali nikakvu čarobnu moć - bili su obični sapuni za ruke.
Šezdesete: Dijeta Trnoružice
Teško je jesti za vrijeme spavanja, pa je logično pretpostaviti da su povremeni drijemeži vrlo dobar izbor za gubljenje kilograma. To je barem osnovna ideja dijete Trnoružice, odnosno The Sleeping Beauty Diet, kako su je zvali, koja je bila prilično popularna u Americi šezdesetih godina. Sljedbenici, a među njima je navodno bio i Elvis Presley, konzumirali bi teške sedative i zatim danima spavali.
Japanske naočale za dijetu
Sedamdesete: Prolinn dijeta
Sedamdesetih godina prošlog stoljeća doktor Roger Linn zagovarao je dijetu nejedenja ničega osim, naravno, njegove 'čarobne' tekućine, nazvane Prolinn. Napitak se navodno sastojao od životinjskih rogova, kopita, tetiva, kostiju i drugih nusproizvoda klanja koji su se tretirali umjetnim okusima, bojama i enzimima za razgradnju. Prolinn je davao 400 kalorija dnevno i nula hranjivih tvari. Stoga ne čudi što je minimalno 58 ljudi, koji su isprobali ovu vrstu dijete, imalo problema sa srcem.
Kraj 20. stoljeća: Breathariani
Većina dijeta sugerira konzumaciju nečega, bilo mesa, ugljikohidrata ili šećera, no samo jedna dijeta traži da se odreknete baš svega. Da, prema njihovoj filozofiji trebali biste preživjeti samo od zraka i sunca. Breathariani vjeruju da, kad čovjek pronađe najčišći oblik harmonije s prirodom, onda više ne treba hranu, vodu ili san. Jedna je Australka tvrdila da je breatharian i pokušala je to dokazati u TV emisiji '60 Minutes'. No, cijela je stvar otkazana nakon četiri dana kad joj se usporio govor, zjenice raširile i nakon što je dehidrirala. 21. stoljeće: Naočale za dijetu
Jeste li ikad primijetili kako lanci brze hrane koriste dosta žute i crvene boje na svojim logotipovima i u restoranima? Te nijanse navodno potiču apetit. S druge strane, plava bi trebala suzbijati apetit. Jedna je japanska [You must be registered and logged in to see this link.] ove godine na tržište izbacila naočale koje pomažu mršavjeti, i to tako što zavaravaju osjetila, čime osoba stječe privid ukusnijeg i obilnijeg obroka.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Preskakanje užeta nije dječja igra, s tom vježbom steći ćete kondiciju, očvrsnuti tijelo i izravnati trbuh
Preskakanje užeta izvrsna je kardiovaskularna vježba za zimske dane, kada vam se [You must be registered and logged in to see this link.] ne izlazi iz toplog [You must be registered and logged in to see this link.]. Ne samo da ćete vrlo brzo dobiti ili poboljšati kondiciju, dobro ćete se oznojiti, a kilogrami će se polako topiti.
Ne treba zaboraviti da je preskakanje užeta jedna od osnovnih vježba koje rade boksači, kako bi bili i poboljšali kondiciju i formu, pa je to i više nego savršena vježba i za sve rekreativce. Osim užeta za preskakanje za ovu aktivnost najvažnije su dobre tenisice i nešto mekša podloga po kojoj ćete skakati.
Odaberite tenisice namijenjene za tenis ili košarku, a izbjegavajte tenisice za trčanje, jer vam one neće dati dovoljno potpore na prednjem dijelu stopala i prstima, po kojima ćete skakati. Đon neka bude deblji i anatomski, po mogućnosti da za prste i nožne jagodice postoje zračni jastuci ili neka tehnologija.
Izbjegavajte skakati po betonskim površinama, te površinama popločenim [You must be registered and logged in to see this link.] ili kamenom. Vježbajte po parketu, laminatu ili nekim drugim sličnim površinama. Ako pak nemate mogućnost za vježbanje po nekoj od mekanijih površina, na pod stavite tanju podlogu za vježbanje i skačite po njoj (stari madrac za jogu, tepih ili nešto slično). S time čuvate svoje zglobove i kralježnicu od bolova, ozljeda i trajnih oštećenja.
Koje grupe mišića vježbate?
Da ne bi bilo zabune, preskakanje užeta nije niti malo lagan zadatak, a ono što je savršeno kod nje je da vježbate sve skupine mišića na tijelu. Vrlo brzo nakon početka preskakanja otkrit ćete koji dijelovi tijela su vaše najslabije karike, a to će posebno doći do izražaja, dan ili dva dana nakon vježbanja, kada će vas zaboljeti mišići. Preskakanje preko užeta osim za noge i stražnjicu [You must be registered and logged in to see this link.] će vam da definirate trbušne mišiće i izravnate trbuh. Naime, s preskakanjem užeta, trbušni mišići posebno rade, pa ćete učvrstiti i kompletnu strukturu kralježnice.
Veza između užeta i hormona
HGH - hormon rasta je hormon kojeg tijelo u za vrijeme fizičke aktivnosti, kao što je preskakanje užeta, otpušta u tijelo i služi za sagorijevanje masnoća. Najbolji način kako biste povećali proizvodnju tog hormona, je da provodite vježbe visokog kardio intenziteta između 30 i 60 sekundi, iza kojih će slijediti minuta do dvije hodanja ili kardio vježbe slabijeg intenziteta.
Kako vježbati?
Dakle, nakon što ste obukli dobre tenisice i našli pogodnu podlogu i naravno nabavili uže, pripremite se na 15 minutno preskakanje, ako ste u lošijoj formi ili 30 minuta ako ste u boljoj formi. Naravno, ako ste izvan forme, započnite polako, preskačite svaki drugi dan i pojačavajte intenzitet.
1. Stanite ispred sata, na kojem ćete moći mjeriti sekunde 2. Zagrijavajte se tri minute preskačući uže ujednačenim, ne pretjerano brzim ritmom 3. Odmorite se 30 sekundi 4. Skačite preko užeta 60 sekundi, što je brže moguće 5. Odmorite se 30 sekundi. 6. Sljedeću minutu radite čučnjeve, što je moguće više ponavljanja. Pazite da čučnjevi budu pravilni. 7. Skačite preko užeta 60 sekundi, što je brže moguće. 8. Odmorite se 30 sekundi. 9. Sljedeću minutu napravite što je više moguće sklekova ili polusklekova. 10. Ponavljajte ovaj obrazac sljedećih 15 d0 20 minuta.
Možete promijeniti rutinu, pa između preskakanja užeta dodati vježbe za trbušne mišiće, zatim dizanje utega, bućica, zvona, kako biste dodatno ojačali gornji dio tijela. Sami odaberite vježbu. Pokušajte preskakati uže različitim intenzitetom i različitim stilovima.
Ako ste u boljoj formi, produljite vježbanje na pola sata, no možda ćete se i iznenaditi, jer odmah na početku nećete moći izdržati više od nekoliko krugova, makar ste imali dojam da ste u dobroj formi.
Činjenica je da je preskakanje užeta teško, no kako će vam se kardiovaskularni sustav poboljšavati, moći ćete dulje vježbati i povećavati intenzitet. U slučaju ozljeda zglobova ili kralježnice, preskakanje užeta se ne preporuča, jer ono može još pogoršati ozljedu.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Kontrolirajte tjelesnu težinu hranom niskog glikemijskog indeksa, te sačuvajte svoje zdravlje...
U posljednjih nekoliko godina mnogo se priča o dijeti s niskim glikemijskim indeksom ili GI dijeti, koja je u biti baza za mnoge poznate dijete kao što je „South beach“ dijeta, „Dijeta u zoni“, „Nutrisistem dijeta“ i tako dalje. Radi se o načinu ishrane u kojem glikemijski indeks mjeri razinu ugljikohidrata u krvi nakon što se pojede mala količina određene hrane.
Glikemijski indeks je u biti originalno osmišljen za dijabetičare kako bi pod kontrolom mogli držati razine šećera u krvi. Znači u teoriji, ako funkcionira na dijabetičarima, tada bi trebalo funkcionirati i na [You must be registered and logged in to see this link.] osobama kako bi lakše kontrolirale težinu. No, li zaista tako u praksi?
Što je to u biti GI?
Svi ugljikohidrati povećavaju razinu šećera u krvi, ali efekt nije uvijek isti. Primjerice, čaša soka od naranče će mnogo brže povećati razinu šećera u krvi, nego posudica zobene kaše, zbog vrste ugljikohidrata i vlakana. Naravno, razina šećera ovisi i o mnogim drugim faktorima, uključujući i količinu unesene hrane, količini i vrsti ugljikohidrata koju u sebi ima određena namirnica, metodi spravljanja jela, stupanju procesuiranosti, hormonima u organizmu i tako dalje.
Svaka vrsta hrane ima svoju skalu glikemijskog indeksa, koja ima raspon od jedan do 100, a taj indeks 100 predstavlja čistu glukozu. Prema toj indeksaciji hrana je podijeljena u tri skupine:
1. Hrana visokog GI - indeks viši od 70 2. Hrana srednjeg GI - indeks između 56 i 69 3. Hrana niskog GI - indeks ispod 55
Primjeri namirnica prema podjeli: Visok GI - pivo, krumpir na sve načine, osobito pečen na ulju, rižino brašno, [You must be registered and logged in to see this link.] kruh i općenito namirnice spravljene od [You must be registered and logged in to see this link.] brašna, kuhana mrkva, kuhan korijen celera, kukuruzne pahuljice, med, rižino mlijeko, kuhani bob, buča/tikva, lubenica, datulje, Coca cola, bijela riža, marmelada s šećerom, voće iz konzerve, slatki kukuruz, muesli, sladoled, banane...
Nizak GI - avokado, orasi, paprika, tofu, klice, špinat, soja, kiseli kupus, zelena salata, grah, rotkvica, rabarbara, bademi, kikiriki, masline, luk, gljive, poriluk, đumbir, krastavci, komorač, cvjetača, kupus, brokula, kelj pupčar, patlidžan, čokolada s 85 ili više posto kakaa, jagode, artičoke, ribizl, maline, kupine, rajčica, kruške, jabuke, humus, grejp, cikla, marelice, divlja i integralna riža, jogurt...
U čemu je kvaka?
Cijela logika GI dijete je da se konzumira hrana s niskim GI-em, jer će tijelo u duljem vremenskog period opskrbiti s ujednačenijim razinama ugljikohidrata, što znači da će i razine šećera u krvi biti ujednačenije. Sasvim drugačiji slučaj je s hranom visokog glikemijskog indeksa.
U čemu je ustvari razlika? Hrana niskog GI-a se mnogo duže apsorbira u organizam, pa tako i osjećaj sitosti ostaje duže, te je zbog toga i mogućnost konzumacije prevelike količine hrane manji. U tu skupinu spada svježe voće, povrće, grahorice. Namirnice koje imaju u sebi puno vlakana je najbolje kombinirati s proteinskom hranom, jer ćete s tom kombinacijom najdulje osjećati sitost.
Hrana visokog GI-a se apsorbira relativno brzo u organizam, njegova količina je prevelika za normalno sagorijevanje, pa ju zbog toga organizam pohranjuje „za ubuduće“. Zbog toga nastaju naslage sala i nastupa debljanje koje se ne može kontrolirati. Osim toga, s hranom visokog GI-a ćete brzo ogladnjeti i nećete osjećati onaj dobar „osjećaj sitosti“.
Neka istraživanja su, također, pokazala da osim kontrole tjelesne težine, GI dijeta pozitivno djeluje na prevenciju određenih kroničnih bolesti, koje su najčešće povezane s pretjeranom tjelesnom težinom i nezdravom prehranom - dijabetes, povišeni kolesterol, srčani [You must be registered and logged in to see this link.], povišeni krvni tlak, te pojavu raka.
Kada malo bolje pogledate tablicu glikemijskog indeksa (link na TABLICU na freedomtek.org), postoje određene nejasnoće kada je u pitanju indeksacija određenih namirnica.
Ljuštena i neljuštena riža ima gotovo isti glikemijski indeks, kao što je slučaj i s bijelim kruhom i kruhom od cjelovitih žitarica, no jasno je koja je riža i koji kruh zdraviji. Dakle, rezultati su u najmanju ruku zbunjujući. Nadalje, mrkva koja je vrlo bogata nutrijentima i vlaknima ima raspon od niskog do visokog GI-a.
S druge strane, neki bomboni koji u sebi sadrže orašaste plodove imaju niži glikemijski indeks nego primjerice krumpir. Zrele banane imaju viši GI, nego nezrele banane. Kada skuhate tjesteninu „al dente“, dobiva se niži GI, nego kada je ona [You must be registered and logged in to see this link.].
Također, ne samo da GI nije baš postojani kod namirnica, ne reagira svaka osoba na visoki i niski GI na isti način. To ovisi i mnogim faktorima i procesima koji se događaju u organizmu, usudili bi se reći na dnevnoj bazi. Osim toga, nitko ne jedne jednu namirnicu kada je u pitanju glavni obrok. Kada se ugljikohidrati pomiješaju s drugim namirnicama, sve to utječe na razine šećera, pa zbog toga mnogi stručnjaci tvrde da GI dijeta nije veoma učinkovita, jer je prekomplicirana i teško se kontrolira. Smatraju da je mnogo lakše kontrolirati količinu unosa određenih namirnica i pri tome insistirati na [You must be registered and logged in to see this link.] i što manje procesuiranoj hrani.
Za početak - selekcija hrane
Činjenica je da zaista ne treba previše komplicirati. Sve što treba je pogledati GI tablicu, odabrati namirnice niskog glikemijskog indeksa, te ih konzumirati u što manje procesuiranom stanju i što više izbjegavati namirnice visokog GI-a. Kada to savladate, tada možete pomnije pratiti reakcije vašeg tijela na određene namirnice i razinu njihovog glikemijskog indeksa.
U globalu, svo svježe voće, povrće te cjelovite žitarice su vrlo zdrave jer u sebi ima ugljikohidrate i vlakna, makar u sebi neke od tih namirnica imaju veću razinu prirodnog šećera.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Vruće je, a vama treba nešto osvježavajuće i okrepljujuće, nešto što vam istovremeno može [You must be registered and logged in to see this link.] da smršavite? To je moguće s popularnim ukusnim kiselkastim mliječnim proizvodom - jogurtom!
Jogurt dijeta je plan prehrane koji uključuje intenzivnu konzumaciju jogurta. Ovo nije dijeta u pravom smislu riječi, iza koje stoje autor i strogo određeni plan prehrane, već se radi o internetskom fenomenu i postoji puno različitih verzija. Jogurt dijeta je detaljnije opisana u knjizi Ane Luque, istog naziva.
Osnovna načela
Djelovanje jogurt dijete se zasniva, navodno, na svojstvu probiotičkih jogurta da stimuliraju rast zdrave crijevne flore, a koja kao posljedicu ima brže probavljanje hrane, eliminaciju toksina pa tako i mršavljenje. Kada se hrana temeljito probavi, ujedno se unapređuje zdravlje crijeva i opće zdravlje organizma. Crijevna flora je sastavljena od različitih bakterija koje žive u čovjekovom probavnom traktu koje imaju i funkciju zaštite organizma od infekcija.
U čovjekovom organizmu prisutno je od 400 do 500 različitih vrsta bakterija i većina na organizam utječe pozitivno. Ostale su potencijalno škodljive, posebno kada crijevna flora nije uravnotežena. Do neuravnoteženosti može doći zbog stresa, lošeg [You must be registered and logged in to see this link.], konzumacije antibiotika i loše hrane. Preporučuje se popiti čak do 2 l jogurta svaki dan. Uz jogurt se može jesti svježe voće, a trebaju se izbjegavati zašećereni jogurti.
Prema verziji Ane Luque, jogurt se ne pije sam već se uz njega preporučuje konzumacija hrana s dozvoljene liste.
Jedna od internetskih verzija Jogurt dijete izgleda ovako:
Prvi dan
Doručak Ujutro pojedite voćni ili obični nemasni jogurt s pahuljicama po vlastitoj želji.
Ručak Na maslinovom ulju prodinstajte povrće i na kraju pomiješajte s rižom. Osim soli i papra u povrće nemojte dodavati nikakve začine. Za desert pojedite voćni jogurt.
Večera Prije spavanja zasitit će vas salata sa šunkom i mrkvom. Dakle, nasjeckajte jednu mrkvu, jabuku i 50 g šunke pa sve popržite na maslinovom ulju. Sve zajedno pomiješajte s nemasnim jogurtom.
Drugi dan
Doručak Za salatu od krastavaca potrebni su vam jogurt i krastavac koji ćete isjeckati na kockice te na kraju sve zajedno pomiješati.
Ručak Posolite i popaprite malo puretine isjeckane na kockice i ispecite na maslinovom ulju. Dodajte isjeckane šampinjone, jednu rajčicu i papriku. Kada povrće omekša dodajte jogurt.
Večera Dvije čaše jogurta pomiješajte s nekoliko bobica miješanog šumskog voća.
Doručak S jogurtom pomiješajte sir, nasjeckanu jabuku, malo cimeta i na kraju malo posolite i popaprite.
Ručak Ispecite 150 grama filea od oslića, a kao prilog napravite salatu od jogurta, nasjeckanog krastavca i malo senfa.
Večera Skuhajte sto grama tjestenine, dodajte jednu nasjeckanu papriku i kuhano jaje. Sve zajedno pomiješajte s jogurtom.
Utjecaj na [You must be registered and logged in to see this link.] i ostale napomene
Probiotički jogurti su sigurno korisni za zdravlje, ali za sada ne postoje čvrsti znanstveni dokazi koji povezuju Jogurt dijetu sa mršavljenjem niti sa prethodno iznesenim teorijama o Jogurt dijeti. Kratkotrajna primjena ove dijete (1-2 dana) sigurno neće štetiti [You must be registered and logged in to see this link.] ljudima, ali se ne preporučuje dugotrajno prakticiranje. Mršavljenje se postiže kalorijskom restrikcijom.
Dostupnost namirnica, izvedivost i trošak
Dijeta je vjerojatno postala popularna jer je [You must be registered and logged in to see this link.] za izvedbu i umjerene je [You must be registered and logged in to see this link.].
Izvor: Dijeta.co
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Dijeta za mršavljenje i dijeta koja usporava starenje te smanjuje nastanak bora
Perriconeovu dijetu osmislio je dermatolog Nicholas Perricone. Dijeta je još nazivana i Perriconeovo obećanje po jednoj od njegovih knjiga i prvenstveno je promovirana kao dijeta za mršavljenje i dijeta koja usporava starenje te smanjuje nastanak bora. U svojoj prvoj knjizi „The Wrinkle Cure“ Perricone tvrdi kako je ishrana ključ u prevenciji i eliminaciji kožnih bora. U svojim kasnijim knjigama preporuke je proširio na mršavljenje, unaprjeđenje zdravlja, usporavanje starenja i protuupalno djelovanje hrane.
Osnovna načela
Perriconeov program uključuje tri koraka, dijetu, dodatke prehrani i primjenu na koži. Naglašava konzumiranje lososa i drugih namirnica bogatih antioksidansima. Osnovne komponente dijete su u stvari namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama i proteinima. Dominira riba, osobito divlji losos s Aljaske kojeg Perricone predlaže jesti najmanje pet puta tjedno, a po mogućnosti i više. Ostala riba koja se preporučuje je bakalar, tuna, iverak, sabljarka, pastrva, [You must be registered and logged in to see this link.] itd. Pored ovih namirnica preporučuju se orasi, zeleno povrće, grah, bjelanjak jajeta, nemasno mlijeko i sir, agrumi, maslinovo ulje, masline, jabuke, kivi, dinja, nektarine, breskve, kruške, paradajz, tofu i jogurt.
Treba izbjegavati kruh, tjesteninu, rižu, žitne pahuljice, šećer, kavu, pizzu, crveno meso, maslac, margarin, banane, lubenicu, mrkvu, kukuruz, krumpir i alkoholna pića. Razlog zbog kojeg Perriconeova dijeta izostavlja i neke očigledno zdrave namirnice je taj što mu je glikemijski indeks osnovni vodič za odabir namirnica. Sve koje imaju glikemijski indeks veći od pedeset treba izbjegavati, a one sa glikemijskim indeksom ispod pedeset su prihvatiljive.
Preporučeni dodaci prehrani su oni koji ubrzavaju topljenje masnog tkiva, djeluju protuupalno, zacjeljuju rane i sprječavaju nastanak bora. Pored prethodno navedenih namirnica, Perricone je sastavio i listu super namirnica koje sadrže puno esencijalnih masnih kiselina, vlakana i antioksidanta. To su acai bobice, klice pšenice, plavo zelene alge, luk, češnjak, poriluk, ječam, heljda, grahorice i mahunarke, ljuta paprika, orašasti plodovi i sjemenke te jogurt.
Osnova Perriconeove dijete je u pet dnevnih obroka, doručku, ručku, večeri i dva međuobroka, te dvadesetominutne vježbe.
Primjer:
Doručak Dimljeni losos i uz to pola šalice zobenih pahuljica sa dvije jušne žlice svježih borovnica i malo badema. Piće može biti zeleni čaj ili voda.
Ručak Nemasna pečena puretina, zelena salata, paradajz i malo kuhanog graha. Popodnevni međuobrok Kuhana ili pečena pureća ili pileća prsa, četiri lješnjaka i mala salata od svježeg celera.
Večera Od 100-150 g pečenog lososa, zdjelica juhe od leće, zelena salata s maslinovim uljem i limunovim sokom, a kao prilog špinat kuhan na pari.
Večernji međuobrok Jedno tvrdo kuhano jaje, mala salata od svježeg celera, 3 crvene svježe paprike i 3 masline. Kao piće se uvijek preporučuju zeleni čaj ili [You must be registered and logged in to see this link.].
Uz dijetu se preporučuju razni dodaci za revitalizaciju kože, [You must be registered and logged in to see this link.] i jačanje imunološkog sustava.
Utjecaj na zdravlje i posebne napomene
U knjizi „Perricone Promise“ govori se da će se nakon dvadeset osam dana osobe koje su se pridržavale propisanog plana osjećati i izgledati mlađe, no za to postoji malo znanstvenih dokaza. Također, vrlo je malo znanstvenih istraživanja koja potkrepljuju većinu njegovih tvrdnji o usporavanju starenja. Ipak, neupitna je korist Perriconeove dijete u smanjenju rizika od mnogih bolesti, kao što su bolesti srca i dijabetesa budući da dijeta promiče prehranu ribom, povrćem i voćem.
Dostupnost namirnica, izvedivost i trošak
Jedan od najvećih nedostataka Perriconeove dijete su visoke [You must be registered and logged in to see this link.] dijetetskih dodataka i krema za koje Perricone tvrdi da ih ljudi trebaju koristiti svakodnevno kako bi zadržali [You must be registered and logged in to see this link.] i mladenački izgled. Preporučuju se i multivitaminski dodaci, uglavnom vitamini B kompleksa, a i losos i svježa riba spadaju u skuplje namirnice u Hrvatskoj.
Dijeta će se svidjeti osobama koje vole ribu i onima koji su zainteresirani za pomlađivanje, no ne mogu ju primjenjivati svi, osobito ljudi sa gastroenterološkim [You must be registered and logged in to see this link.] ili nekim alergijama. Zbog smanjenog udjela ugljikohidrata dijeta utječe na gubitak tjelesne težine, ali ljudi iz naših krajeva teško će ju prakticirati duže vrijeme obzirom na specifičnost jelovnika.
Izvor: Dijeta.co
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Smršavite i detoksicirajte se s ovom jednostavnom trodnevnom dijetom
Proces mršavljenja je najuspješniji kada se to čini malo po malo, bez izgladnjivanja. To znamo svi. No, isto tako znamo da nam se u [You must be registered and logged in to see this link.] ponekad zalome situacije kada imamo želju skinuti što je više moguće u što kraćem roku. A ako u to vrijeme još možemo uživati u omiljenoj slastici, tko sretniji od nas, zar ne?
Ovog puta vam predstavljamo plan mršavljenja prema kojem možete jesti sladoled i svejedno smršaviti čak 4 kila u tri dana, ili do 9 kilograma u deset dana. Što se ove dijete tiče, postoji mnogo priča o tome odakle je ona potekla. Neki tvrde da je smišljena u Clevelandskoj bolnici, drugi da pripada Američkoj asocijaciji za srčana oboljenja. Kako god bilo, na internetu ima mnogo svjedočanstava ljudi koji tvrde da ova dijeta zaista pali kada je potrebno u kratkom roku smršaviti, a ova trodnevna dijeta također dobro služi i ako vam je samo potrebna detoksikacija.
Kada krenuti na dijetu sladoledom?
Ima nekoliko stvari koje morate zapamtiti – ova dijeta nije najlaganija i od vas zahtijeva da budete snažno motivirani, pa ako vam snaga volje baš i nije neka, teško da ćete stati u svoju omiljenu haljinu u nekoliko dana, ili ako samo želite manji broj na vagi... Dakle, probajte ovu dijetu kad ćete zaista imati veliku motivaciju da to i ostvarite. I sama sebi ponavljajte: "To je samo tri dana. Jedan, dva, tri i gotovo..."
Zauzdajte želju za hranom
Dobra stvar kod ove dijete jest ta što je ona dobra da njome pokrenete dugoročniji plan zdravije prehrane. Nakon ta tri ili devet dana (koliko je možete držati) vidjet ćete da nećete imati želju za ugljikohidratima ili slatkom hranom. A već taj početak, ta početna detoksikacija pomoći će vam da prijeđete na dugoročniji [You must be registered and logged in to see this link.] način prehrane.
Kako početi?
Ova dijeta je definitivno u zdravim okvirima – možete provjeriti nutricionističke vrijednosti namirnica sami. I ima samo jednu manu – ona neće biti toliko [You must be registered and logged in to see this link.] ako već gubite kile. Ona je za početnike koji žele početi mršaviti.
Ja sam dijetu isprobala tri puta i ovoj je jako dobar način kako izgubiti 4 kile u 3 dana ili 9 kila u 10 dana. Zadnji puta kad sam bila na njoj čak sam i malo "varala", ali sam svejedno ostala unutar strukture – jela sam losos umjesto tune, ponekda sam poduplala porcije i svejedno sam izgubila dvije i pol kile u tri dana. Naravno, većina toga bila je voda, ali sve dok se one ne vrate – masnoće i voda su oboje dio moje težine. Ako dijetu planirate držati tjedan dana, preporučujem vam da počnete u srijedu, vidjet ćete zašto:
Plan prehrane:
1. dan:
Doručak: 1 grejp 2 tanke šnite kruha s malo ugljikohidrata (integralni, sa što više žitarica, svaki komadić oko 45 kalorija) 2 žlice maslaca od kikirikija bez šećera
Ručak: pola šalice tune ILI pola šalice posnog feta ili svježeg sira ILI pola šalice sardina. Bez dodavanja ulja. 2 tanke šnite kruha s malo ugljikohidrata
Večera: 150 grama nemasnog mesa (ili drugih proteina) po želji, možete koristiti začine, ali ne ulje 1 šalica zelenog povrća (mahune, špinat, tikvice) na pari, žaru, sirovo ili pirjano 1 šalica cikle ili repe ili mrkve ili celera 1 mala jabuka ili kruška (jedite s korom) 1 šalica sladoleda od vanilije ili nekog drugog okusa bez šećera, (ne brinite o kalorijama ili masnoćama, samo morate bili sigurni da je bez šećera)
2. dan
Doručak: 1 jaje pripremljeno bez ulja 2 [You must be registered and logged in to see this link.] šnite kruha s malo ugljikohidrata pola banane
Ručak: 1 šalica tune ILI 1 šalica posnog feta ili svježeg sira ILI 1 šalice sardina. Bez dodavanja ulja. 2 tanke šnite kruha s malo ugljikohidrata
Večera: 150 grama nemasnog mesa (ili drugih proteina) po želji, možete koristiti začine, ali ne ulje 1 šalica zelenog povrća (mahune, špinat, tikvice) na pari, žaru, sirovo ili pirjano 1 šalica cikle ili repe ili mrkve ili celera pola banane 1 šalica sladoleda od vanilije bez šećera
Ručak: 1 jaje pripremljeno bez ulja 2 tanke šnite kruha s malo ugljikohidrata
Večera: 1 šalica tune ILI 1 šalica posnog feta ili svježeg sira ILI 1 šalice sardina. Bez dodavanja ulja. 1 šalica cikle ili repe ili mrkve ili celera 1 šalica cvjetače ili zelenog povrća 1 jabuka pola šalice sladoleda od vanilije bez šećera
Pravila
Ne smijete koristiti dodatke kao što su kečap, senf ili majoneza. Ne smijete koristiti previše soli, no sa svim ostalim začinima imate otvorene ruke. Ne smijete piti zašećerena pića, dozvoljeni su voda (barem 10 čaša vode) i nezašećeren čaj (posebice zeleni) ili crna kava. Ovo je detoksikacijska dijete, pa morate izbjegavati sve loše stvari čak i ako nemaju baš puno kalorija.
Važno je da dijetu ne držite nikada duže od maksimalnih deset dana. A ako se odlučite na desetodnevnu "kuru" – prvo tri dana držite dijetu, zatim četiri dana jedite normalno, ali tako da ne pređete granicu od 2000 kalorija dnevno i u te dane ne jedete ništa slatko niti proizvode od bijelog brašna. Nakon toga ponovite trodnevnu dijetu.
Dovoljno spavajte ovih dana i ograničite se na laganije vježbe – bicikliranje ili hodanje. Nemojte raditi napornije kardio vježbe – nemojte se prenaprezati, ali nemojte niti samo sjediti kod [You must be registered and logged in to see this link.].
Svaku večer prije spavanja popijte multivitaminski suplement (nemojte ga uzimati ujutro jer bi vam mogao povećati apetit).
Slatki uspjeh
Veoma je važno da pazite da pijete dovoljno vode i da dovoljno spavate, a ako to učinite i svejedno osjetite vrtoglavicu, glavobolju, ubrzan rad srca ili općenitu malaksalost – prestanite s dijetom i normalno jedite. Od samo tri dana ili devetodnevnog programa ne bi vam se smjelo to dogoditi, no svaki je organizam drugačiji, a nikakav kratkoročni cilj nije vrijedan toga da se razbolite.
Pripazite i na slijedeće – naša se tijela lako prilagođavaju. Nama je u genima da izdržimo periode kada jedemo jako, jako malo, no kada se tijelo osjeti ugroženim ono će se prebaciti na "mod gladovanja", a to je važno i za vaše zdravlje i mršavljenje. Nemojte na dijeti ostajati duže od tri dana i nemojte jesti još manje od preporučenog. Uvijek napravite pauzu od barem četiri dana, a ne preporuča se niti da pređete onaj plan od devet dana. Nakon toga potrebno je barem mjesec dana normalnije prehrane – u to vrijeme možete paziti na unos kalorija, šećera i [You must be registered and logged in to see this link.] brašna.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Nutricionist Gaylord Hauser je već sredinom prošlog stoljeća upozoravao na važnost zdrave prehrane, te sastavio sedmodnevnu dijetu od voća i povrća...
[You must be registered and logged in to see this link.] prehrana nije [You must be registered and logged in to see this link.] „izmišljotina“ posljednjih 20-ak godina, iako joj se pridaje više pozornosti nego ikada prije. Jedan od pobornika [You must be registered and logged in to see this link.] prehrane bio je i američki nutricionist Gaylord Hauser koji je sredinom prošlog stoljeća sastavio sedmodnevni jelovnik za rastvaranje suvišnih masnoća i organizmu, a s kojim ćete istodobno opskrbiti tijelo dodatnim vitaminima i mineralima te u to vrijeme izgubiti i do tri kilograma.
Ako ste ljubitelj voća i povrća, bogati i raznovrstan jelovnik će vam sigurno odgovarati.
Hauser je jela svrstao u sedam grupa, a njih sve možete konzumirati prilikom tog tjedna.
Sedam grupa jela
Prva grupa Voćni sokovi - prirodni sokovi od ribiza, naranče i grejpa.
Druga grupa Sokovi od povrća - prirodni sokovi od rajčice, kiselog zelja i mrkve.
Treća grupa Vrući čajevi - prirodni čaj od mente, lišća jagode ili matičnjaka.
Četvrta grupa Različita pića - crna [You must be registered and logged in to see this link.] bez šećera, blagi crni čaj bez šećera s limunom.
U četvrtu grupu spada i vruća Hauserova kaša. Priprema: uzmite punu šalicu celera, nasjeckanog zajedno s peteljkama i lišćem, punu šalicu nasjeckane mrkve, pola šalice nasjeckanog špinata, jušnu žlicu usitnjenog peršina, čajnu žličicu soli, litru [You must be registered and logged in to see this link.], šalicu soka od naranče te malo smeđeg šećera ili meda. Sve to prokuhajte zajedno pola sata, procijedite i popijte.
Peta grupa Mliječni napitci - jogurt od obranog mlijeka, kefir, mlijeko, mlaćenica
Sedma grupa Svježe voće - naranča, grejp, ribiz, ananas, limun, jabuka, breskva, grožđe, kruške, marelice, svo bobičasto voće, lubenica.
Kako se pridržavati dijete?
S ovog popisa možete napraviti jelovnike za ovu sedmodnevnu dijetu, a vrlo važno je da obroci budu što raznovrsniji. Svo povrće koje je moguće, jedite sirovo ili ona kuhano na pari, slanoj vodi, pirjano ili pečeno, na tavi bez dodatka masti i ulja.
Za sva jela zabranjeni su bilo kakvi dodaci za poboljšanje okusa, osim soja umaka, meda, smeđeg šećera i soli.
Tijekom dana ne smijete konzumirati više od tri šalice jela iz pete grupe.
Dopuštena su miješana jela, a sve vrste povrća i voća smijete jesti s jogurtom ili limunovim sokom. Posebno se to odnosi na salate, koje možete začiniti i sa soja umakom.
Zabranjene su namirnice koje nisu navedene u grupama, a pri tome se misli i na banane, krumpir, kruh, maslac, šećer, mast, meso, alkohol...
Jedite koliko možete, da budete siti, ali bez pretjerivanja.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Iako su među najpopularnijima, liječnici ih ne preporučuju
Neke od najpoznatijih dijeta za brzo gubljenje kilograma bile su visoproteinske dijete sa niskim udjelom ugljikohidrata. Ove su dijete karakteristične po tome što se najveći broj kalorija unosi iz namirnica bogatim bjelančevinama, kao što su crveno meso, riba, jaja, perad i sirevi, dok se namirnice bogate ugljikohidratima izbjegavaju ili konzumiraju u maloj mjeri.
Iako Američko udruženje za srce i Nacionalno društvo za edukaciju o kolesterolu ne preporučuju provođenje ovih dijeta, one su ipak jedne od najpopularnijih, vjerojatno zbog brzog mršavljenja na samom početku.
Neke od najpoznatijih visokoproteinskih dijeta su: Atkinsova dijeta, South Beach dijeta i Dukanova dijeta.
Kako djeluju?
Cilj većine visokoproteinskih dijeta je izazvati stanje „pozitivne ketoze“ koja za posljedicu ima intenzivno trošenje masti kao izvora energije. Iz ovog razloga se ove dijete nazivaju još i ketogene dijete.
Preciznije, ketogena dijeta je poseban način prehrane koji se temelji na stanju ketoze, u koji organizam stupa nakon određenog vremena prehrane, pretežno bjelančevinama i mastima. Kada tijelo jednom uđe u stanje ketoze, umjesto šećera primarni izvor energije postaju masti.
Do ove pojave dolazi kada organizam kroz određeno razdoblje dobiva vrlo male količine ugljikohidrata. Nakon što započne sa ketogenim načinom prehrane, tijelo prolazi kroz više promjena. Poslije otprilike 48 sati od početka ovog načina prehrane, organizam počinje koristiti ketone kako bi [You must be registered and logged in to see this link.] koristio energiju skladištenu u masnim stanicama. Drugim riječima, primarni izvor energije za organizam prestaju biti ugljikohidrati (tj. glukoza), dok njihovo mjesto zamjenjuju masti, tj. masne kiseline. Zbog toga, za vrijeme ketoze nije problem jesti hranu s većim udjelima masnoće nego što bi se inače činilo razumnim.
Obzirom da je na ketogenoj dijeti važno unositi vrlo male količine ugljikohidrata, prevladava većinom hrana temeljena na siru, jajima, mesu i ribi. Takva vrsta prehrane, međutim, može imati nepovoljne zdravstvene utjecaje. Mnogi pojedinci koji se drže prehrane pretjerano bogate životinjskim bjelančevinama, često imaju povišen kolesterol, osteoporozu ili povišene trigliceride.
Rizici visokoproteinskih dijeta
Najčešći [You must be registered and logged in to see this link.] i komplikacije povezane sa visokoproteinskim dijetama su:
Zatajenje bubrega
Konzumirajući previše bjelančevina opterećuju se bubrezi, što može pogoršati zdravstveno stanje osoba koje već imaju [You must be registered and logged in to see this link.] sa bubrezima.
Visok kolesterol
Dobro je poznata povezanost visokoproteinske dijete (koja se sastoji od jedenja crvenog mesa i masnijih mliječnih proizvoda) sa visokim kolesterolom.
Osteoporoza i bubrežni kamenac
Visokoproteinske dijete potiču povećano izlučivanje kalcija kroz urin, (više nego kod osoba sa uravnoteženom prehranom), što kroz duže razdoblje povećava rizik od osteoporoze i bubrežnih kamenaca.
Karcinom
Visokoproteinske dijete ne uzrokuju karcinom, ali ograničavaju unos voća, povrća, žitarica, a samim tim i vitamina, minerala, enzima, vlakana i antioksidanta, koji su najveći borci protiv raznih oblika karcinoma.
Stručnjaci za prehranu i mršavljenje smatraju da visokoproteinske dijete sadrže puno više rizika nego dobrobiti te da se njihova privlačnost uglavnom sastoji od obećanja brzog mršavljenje te da teorije visokoproteinskih dijeta nisu znanstveno potvrđene.
U većini slučajeva ljudi će radije [You must be registered and logged in to see this link.] brzu dijetu nego definitivnu promjenu navika i [You must be registered and logged in to see this link.] stila. Na taj način, nakon gubitka težine mogu se vratiti starim prehrambenim navikama koje su i uzrokovale pretjeranu tjelesnu težinu, što je u suprotnosti sa preporukama o [You must be registered and logged in to see this link.] mršavljenju. Gubitak kilograma bi trebao kao posljedicu imati smanjenje postotka tjelesne masti, a kao cilj smanjenje rizika za bolesti srca, povišeni krvni tlak, dijabetes i karcinom, a ne samo mršavljenje zbog stjecanja bolje linije.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Promijenite svoje životne navike i umjesto nezdravih salama, namaza i druge masne hrane, za doručak jedite ukusne kaše od cjelovitih žitarica
Želite jesti zdravi doručak, a jednostavno više ne znate što biste pripremili? Rješenje je u cjelovitim žitaricama, odnosno različitim vrstama kaša koje možete spraviti od njih. Nabavite potrebne sastojke u trgovinama sa zdravom hranom i spremite ih na ukusan način uz [You must be registered and logged in to see this link.] recepata koje smo pripremili. Zapamtite, cjelovite žitarice pune su proteina, vitamina, minerala, [You must be registered and logged in to see this link.] masnih kiselina i vlakana, koje su potrebne za zdravlje organizma i kontrolu tjelesne težine.
Spremite krupnik pahuljice prema uputama na pakiranju, te nakon toga dodajte mlijeko, banane, orahe, brusnice i med. Poslužite odmah.
Ječmene pahuljice sa sušenim višnjama
Sastojci: 950 ml nezaslađenog mlijeka od badema 1 i ¼ šalice ječma 2 žlice mljevenog lana ¼ žlice soli ½ šalice sušenih višanja ili brusnica ¼ žlice mljevenog cimeta 2 do 3 žlice smeđeg šećera, plus još jedna žlica (prema želji) 1 šalica svježih malina
U veliku posudu ulijte 700 mililitara mlijeka od badema, ječam, mljeveni lan, sol i zagrijte na plamenu srednje jačine. Kada zavrije, kuhajte na laganoj vatri 10 minuta, često miješajući. Nakon toga dodajte višnje i cimet te dalje miješajte, dok smjesa ne postane [You must be registered and logged in to see this link.] i kremasta (po prilici dodatnih pet minuta). Maknite posudu s vatre i dodajte šećer. Podijelite kašu u šalice i dodajte ostatak mlijeka od badema. Na vrh dodajte maline te šećer prema želji.
Ukusna zobena kaša
Sastojci: 2/3 šalice zobi za zobenu kašu 1/3 šalice mlijeka Sol Smeđi šećer Banana čips (po izboru) Nasjeckane marelice (po izboru) Tostirani orašasti plodovi (po izboru)
Večer prije, u posudi zagrijte pola litre [You must be registered and logged in to see this link.] i dodajte 2/3 šalice zobi. Miješajte kašu tako dugo dok se ne ohladi na sobnu temperaturu. Posudu pokrijte i preko noći stavite u hladnjak. Ujutro dodajte malo soli i zagrijte kašu do vrenja. Smanjite vatru i pustite da se lagano kuha, tako dugo dok kaša ne omekša, ali da se ne raspada nego normalno žvače (kuha se oko 15 minuta, uz povremeno miješanje). Nakon toga dodajte mlijeko i sve kuhajte još koje dvije do tri minute dok kaša ne postane kremasta. Raspodijelite kašu u dvije posudice, posipajte ju sa šećerom i dodajte voće po želji.
Ječmena kaša s marelicama, lješnjacima, čokoladom i medom
Sastojci: 2 i pol šalice vode ¼ žličice soli 1 šalica ječma 1 šalica mlaćenice ¼ šalice sjeckanih sušenih marelica ¼ šalice sjeckanih tostiranih lješnjaka ¼ šalice sjeckane tamne čokolade (65 i više posto kakaa) ¼ šalice meda
Zavrijte vodu sa solju, dodajte ječam i nakon što ponovno sve zavrije, smanjite plamen. Kuhajte ječam na laganoj vatri u pokrivenoj posudi kojih sat vremena. Nakon toga neka odstoji pet minuta. Kašu promiješajte s vilicom i dodajte preostale sastojke.
Proso s ananasom, kokosom i lanom
Sastojci: 6 šalica vode ¼ žličice soli 1 šalica prosa ½ šalice sojinog mlijeka ½ nasjeckanog svježeg ananasa ¼ šalice tostiranih pahuljica od kokosa 4 žličice lana ¼ šalice javorovog soka (po želji)
Zavrijte vodu sa solju i dodajte proso, a kada sve ponovno zavrije, smanjite vatru. Kuhajte na laganoj vatri 30-ak minuta. Neka nakon toga odstoji pet minuta. Promiješajte sve s vilicom i dodajte ostale sastojke.
Bulgur kaša s jagodama
Sastojci: 1 šalica light mlijeka (1 posto masnoće), plus još mlijeka za serviranje ½ šalice bulgura (napola skuhana, osušena i zdrobljena pšenica) ¼ šalice grožđica ¼ žličice soli 1 do 2 žlice smeđeg šećera narezane svježe jagode
U posudi za kuhanje pomiješajte 1 šalicu vode, mlijeko, bulgur, grožđice, sol i sve zavrijte. Smanjite vatru na srednju jačinu te kuhajte miješajući sastojke s vremena na vrijeme, tako dugo dok bulgur ne omekša i dobije se kašasta smjesa (potrebno oko 10 do 15 minuta). Podijelite kašu u dvije zdjelice i posipajte sa smeđim šećerom. Kašu poslužite toplu, dodajte malo mlijeka i nasjeckane jagode.
[You must be registered and logged in to see this link.] sojine pahuljice s lješnjacima i malinama
Sastojci: 1 šalica brusnica, svježih ili smrznutih 2 naranče, oguljene i nasjeckane 2 šalice prigodnog soka od jabuka 1 šalica mrvljene pšenice ½ šalice sojinih pahuljica ½ heljde ¼ šalice tostiranih lješnjaka
Zagrijte tavicu na vatri srednje jačine, dodajte brusnice i dvije žlice vode. Kuhajte ih tako dugo dok ne puste sok i omekšaju (oko dvije minute). Nakon toga dodajte naranče, dobro promiješajte i maknite s vatre. U posudi zavrijte sok od jabuke i tri šalice vode. Dodajte pšenicu i smanjite vatru tako da lagano vrije, pokrijte posudu i kuhajte sve 15-ak minuta. Dodajte sojine pahuljice i kuhajte sve skupa još pet minuta. Dodajte heljdu i kuhajte pokriveno sve narednih 10 minuta. Otkrijte posudu, kako bi u posljednjih pet minuta ispario višak tekućine. Rasporedite kašu u posudice, dodajte lješnjake i voće iz tavice. Servirajte vruće.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Stručnjaci tvrde da ova dijeta ima brojne i nezanemarive nedostatke
Gotovo svake godine svjedočimo pojavi barem neke nove, globalno popularne redukcijske dijete pa govorimo o redovitim plimnim pojavama, pretežno proljetnim sezonskim hitovima. Broj dostupnih knjiga s različitim pristupima kontroli tjelesne mase daleko prelazi brojku od tisuću. Riječ je o tzv. popularnim dijetama, što su zapravo restriktivni načini prehrane s obzirom na unos energije.
Takvi prehrambeni režimi su nezahtjevni za korisnike, ne iziskuju ekukaciju i promišljanje, promoviraju „čaroliju“, temelje se na vanjskom autoritetu i daju lažnu [You must be registered and logged in to see this link.]. Iako se između pojedinih od takvih dijeta mogu analizom utvrditi razlike, veća ili manja prihvatljivost osnovnog koncepta, njihova zajednička neupitna i najveća mana je vremensko ograničenje, zbog čega se ubrajaju u tzv. brze dijete.
UN dijeta je jedna od najpopularnijih dijeta na našim prostorima. Postoje brojne nejasnoće oko njezina naziva. Neki smatraju da UN znači Ujedinjeni narodi, a neki čak navode da UN zapravo znači UH, tj. ugljikohidrati (latinično h se na ćirilici čita kao n). Naziv UN dijeta dolazi od engleskog undiet, tj. ne-dijeta. Također, UN dijeta nije samo jedna dijeta; naziv undiet odnosi se na sve popularne dijete uz čiju se [You must be registered and logged in to see this link.] mršavi, a da pritom ne gladujete, tj. trebali biste se osjećati kao da niste na dijeti.
UN dijeta ima nekoliko pravila, a neka od njih mogu se susresti i kod drugih popularnih dijeta:
dijeta traje 3 mjeseca
dnevni unos hrane raspoređen je u 3 obroka, uvijek u isto vrijeme tijekom dana
zajutrak je svaki dan isti i sastoji se od voća
proteini i ugljikohidrati ne smiju se kombinirati
ponavlja se slijed od 4 dana koji se ne smije mijenjati: (1) proteinski dan, (2) škrobni dan, (3) dan ugljikohidrata i (4) voćni dan
svaki se 29. dan gladuje i dopušteno je samo piti [You must be registered and logged in to see this link.]
preporučuje se redovita tjelesna aktivnost
S UN dijetom se zasigurno postiže rezultat. Razlog je [You must be registered and logged in to see this link.] – unos energije znatno je smanjen, čemu uvelike pridonosi i dan kada se u potpunosti gladuje. Dobro je što se uz dijetu preporučuje i redovita tjelesna aktivnost. Međutim, ova dijeta ima brojne i nezanemarive nedostatke pa se ne preporučuje baš kao dobar način reguliranja tjelesne mase.
Jedna od glavnih zabluda UN dijete je tvrdnja da se postižu trajne promjene metabolizma. Dijeta uključuje brojne zabrane, ograničenja i stroga pravila zbog čega nije dugoročno održiva. Zabranjena hrana ne postoji i niti jedna namirnica sama po sebi ne deblja, jedino je važno koliko često i u kojoj količini se konzumira.
Definiranje škrobnog dana i dana ugljikohidrata kao zasebnih dana nije potrebno jer i škrob pripada ugljikohidratima, stoga je važnije koliko se ukupno ugljikohidrata unese, a ne je li riječ o jednostavnim ili složenim ugljikohidratima.
Odvajanje namirnica bogatih proteinima od namirnica bogatih ugljikohidratima može imati i nepoželjne posljedice. Prehrana s previsokim udjelom proteina opterećuje bubrege, može uzrokovati giht i prazni rezerve glikogena što je skladišni oblik glukoze u tijelu.
Glavni razlog popularnosti ove dijete leži u činjenici da je to dijeta niske energetske vrijednosti ponajprije zbog voćnog dana, a znatan deficit ostvaruje se i danom gladovanja. Ipak, brojna ograničenja čine je dugoročno neodrživom zbog čega spada u jednu od „čarobnih“ i, nažalost, znastveno neutemeljenih režima prehrane.
Preuzeto s: Dijeta.co
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Koje su se efikasne dijete zadržale do danas, a koje su zbog bizarnosti pale u zaborav?
Neke dijete popularne su već desetljećima, neke se tu i tamo ponovo vraćaju u modu kao i stil odijevanja, a neke pak su toliko čudne da nećete moći povjerovati što se nekad radilo samo da bi se potrošili mrske kilograme. Dijeta keksima je dobila na popularnosti kada je u javnost procurila priča da je njome smršavila Jennifer Hudson (što se kasnije ispostavilo krivim jer je Jennifer u stvari smršavila uz pomoć Weight Watchersa), ali ta je dijeta zapravo smišljena u sedamdesetima. A "generalno čišćenje limunadom" s kojim je navodno smršavila Beyonce? Vjerojatno je starije od vaše majke.
Portal Glamour.com je sastavio popis veoma zanimljivih načina mršavljenja kroz posljednjih pola stoljeća. Pročitajte ovdje neke od najpopularnijih načina mršavljenja kroz dekade, svi oni odnose se na Ameriku, no svi znamo da velika većina ideja i trendova kojih se i mi držimo danas dolaze od tamo. I da, neki od njih su potpuno bizarni i nezdravi...
Trend iz tridesetih/četrdesetih - pušenje i generalno čišćenje
Manekenke i poznate zvijezde morale su od nekuda dobiti ideju da se mršavi od pušenja cigareta, zar ne? I to je točno, a za to je kriva marketinška kampanja iz kraja dvadesetih i tridesetih godina. Marka Lucky Strike je svoj proizvod reklamirala s rečenicom: "Posegnite za Luckyjem umjesto za slatkišem". Ups! E, da su onda znali o pušenju sve što se danas zna... Trebamo li vas podsjećati – neplodnost, problemi sa srcem, rak pluća... Druga dijeta koja je bila veoma popularna u ono vrijeme je dijeta limunadom takozvana "Master Cleanse". Osmislio ju je Stanley Burroughs i ta je dijeta dozvoljavala samo sok od limuna, cayenne papar i javorov sirup. Gotovo sedamdeset godina kasnije, Beyonce je navodno istim režimom skinula kilograme za svoju ulogu u filmu Dreamgirls. A ova dijeta, iako nezdrava, drma svijetom i dan danas.
Želite smršaviti? Molite za gubitak kilograma. Ideja se možda nekima čini potpuno luckastom, ali u pedesetima je industrija kršćanskog mršavljenja eksplodirala u Americi, a onda i svijetu! Nakon gubitka 50 kilograma velečasni Charlie Shedd napisao je knjigu "Pray Your Weight Away" koja je objavljena 1957. godine. Ovaj bestseller je otvorio put naslovima poput "I Prayed Myself Slim" (1960), "Help Lord, The Devil Wants Me Fat!" (1978) i "The Weigh Down Diet" (1997), koja je čitateljima savjetovala da ne brkaju fizičku glad s onim što je zapravo duhovna glad. Mislite da je ovaj trend izumro? Ako vas ova knjiga iz '97. nije uvjerila – 2002. godine liječnik Don Colbert je objavio knjigu "What Would Jesus Eat?" i istoimenu kuharicu. Možda uskoro i nekom od našeg svećenstva padne na pamet objaviti nešto slično. Nećemo spominjati imena...
Trend iz šezdesetih – grupe za potporu i juha od kupusa
Šezdesete su bile vrijeme širenja ljubavi, a taj se koncept primijenio i na mršavljenje. Osobe na dijeti počele su osnivati organizacije i grupe za potporu. Rano u dekadi grupa osoba s problemom kompulzivnog prejedanja osnovala je i danas poznati "Overeaters Anonymous". Godine 1961. Jean Nidetch je u svoju kuću u New Yorku pozvala prijatelje da razgovaraju o problematici mršavljenja. I dvije godine kasnije nakon što je smršavila više od 30 kilograma pokrenula je Weight Watchers, i još dan danas jedan od nauspješnijih programa mršavljenja koji se temelju na sustavu međusobne potpore. U šezdesetima je osmišljena još jedna dijeta koja je popularnost zadržala i danas – dijeta kupusovom juhom, u čiju se učinkovitost i danas neki kunu.
Kako su napredovale znanost i medicina, tako su se uskoro pojavile i tablete za mršavljenje. Proizvođači su za neke tvrdili za zaustavljaju apsorpciju ugljikohidrata. U stvari, oni su obećavali da se možete natrpati pizzom i tjesteninom, bez ikakvih posljedica po vašu liniju. Međutim, nakon nebrojeno mnogo izvještaja o povraćanju, bolovima u želucu i probavnim problemima Američka uprava za hranu i lijekove (FDA) je povukla tablete s tržišta tek 1983. godine kako bi istražila dugoročne posljedice. Ovo se ispostavilo dobrom idejom jer su znanstvenici ustanovili da sav neprobavljen škrob ide ravno u debelo crijevo. Dexatrim je još jedna tableta iz te dekade. Suzbijač apetita je sadržavao štetni PPA (phenylpropanolamine), pa je povučen iz prodaje. Za mnoge se tablete za mršavljenje (čak i ove koje su danas dostupne) otkrilo da imaju brojne štetne, čak i kobne, nuspojave poput bolesti srca, ovisnosti o tim tabletama, poremećaja metabolizma...
Trend iz osamdesetih - Scarsdale dijeta (kod nas poznata i kao Dijeta 9 kilograma)
U osamdesetima se prestalo tražiti brzinsko i lako rješenje, i ponovo je u modi bila spartanska disciplina u prehrani i vježbanju. A tu je put predvodila Scarsdale dijeta – dvotjedni plan prehrane s visokim udjelom proteina, malo ugljikohidrata i ekstremno malo kalorija (1.000 ili manje kalorija dnevno). Autor dijete liječnik Herman Tarnower tvrdio je da ljudi koji se dijete drže svakih dva tjedna (dva tjedna dijeta, pa dva tjedna pauza, pa ponovo dijeta i tako unedogled) mogu izgubiti do 9 kilograma tjedno bez gladovanja ili gubitka vitamina ili minerala. No, riječ je o veoma restriktivnoj dijeti – nema maslaca, ulja i alkohola, a izbor međuobroka i grickalica su samo sirova mrkva ili celer. Ako vam gubitak 9 kilograma tjedno zvuči pre dobro da bi bilo istinito – onda to zaista i jeste tako. Za većinu ljudi, konzumiranje manje od 1.200 kalorija dnevno se smatra izgladnjivanjem.
U osamdesetima ljudi su postali svjesni činjenice da se crveno meso povezuje s bolestima srca, pa su mislili da su ugljikohidrati odgovor do duljeg života. No, u devedesetima se javila suprotna reakcija na tu potrebu da se jede što više ugljikohidrata – i to je bila Atkinsova dijeta koja je, iako je dr. Atkins knjigu s dijetom izdao još 1972. godine, pravu eksploziju popularnosti doživjela početkom devedesetih, posebice kada je 1992. godine izašla nova knjiga "Dr. Atkins’ New Diet Revolution". Tada je Atkins iz svega toga uspio napraviti pravi biznis, pa je osnovao i firmu “Atkins Nutritionals, Inc.” koja je prodavala različite proizvode poput shake-ova, slatkiša, tortilla, grickalica i sl. s niskom razinom ugljikohidrata za pomoć pri mršavljenju. Treba li spominjati da je dijeta jedna od najpopularnijih i dan danas?
Trendovi danas i kod nas
Dijete su i u današnje vrijeme nevjerojatno popularne. Nikada se u povijesti nije toliko radilo (i zarađivalo) na osmišljavanju dijeta i objavljivanju knjiga, videa i internetskih stranica posvećenih mršavljenju. Koje su dijete popularne u današnje vrijeme i kod nas? Neke od njih smo već spomenuli ovdje gore.
Dakle, gledajući sveukupnu čitanost naših članaka, čitateljice portala Žena.hr najviše zanimaju (a pretpostavljamo da ih se onda i drže) slijedeće dijete:
UN dijeta/90-dnevna dijeta
Dijeta 9 kg
Mjesečeva dijeta
Jutarnja banana-dijeta
Dijeta sa zelenim čajem
Montignacova metoda
Limun dijeta
Dijeta s grejpom
Dijeta s juhom od kupusa
GI - dijeta
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Najpopularnija, i trenutno najbolja, američka dijeta osvaja svijet
Svi mi znamo da trebamo se trebamo hraniti uravnoteženo i u određenim količinama kako bismo zadržali ili postigli [You must be registered and logged in to see this link.] težinu. Upravo smo zato u stalnoj potrazi za nekom savršenom dijetom koja će nam to [You must be registered and logged in to see this link.], onoj koja će nam ili pomoći riješiti problem mrskih kila ili pak smanjiti faktore rizika za razvoj bolesti.
DASH dijeta trenutno je broj 1 dijeta po mišljenju američkih nutricionista i liječnika. Zašto? Zato što se radi o zdravom, uravnoteženom planu prehrane koji dokazano poboljšava zdravlje. Ona pomaže sniziti krvni tlak i kolesterol, te je povezana sa smanjivanjem rizika obolijevanja od nekoliko vrsti raka, bolesti srca, moždanog udara, zatajenja srca, razvoja dijabetesa...
Što je DASH dijeta?
Dijeta se temelji na mediteranskoj prehrani, a razvio ju je američki Nacionalni institut za zdravlje (National Institutes of Health – NIH). DASH znači "Dietary Approaches to Stop Hypertension" ili u direktnom prijevodu dijetalni pristup zaustavljanju hipertenzije, no pokazalo se da nije uspješna samo u snižavanju krvnog tlaka, već se njome [You must be registered and logged in to see this link.] rješava [You must be registered and logged in to see this link.] viška kilograma.
DASH dijeta je plan prehrane koji je bogat voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i nemasnim mliječnim proizvodima. Dijeta uključuje namirnice koje imaju mnogo vlakana, kalcija, magnezija i kalija, a koja sadrži jako malo natrija, zasićenih masnoća i šećera.
Kako primijeniti dijetu?
Prvo morate saznati koliko vam je kalorija dnevno potrebno, a to pak ovisi o vašim godinama i tome koliko ste aktivni u toku dana, odnosno jeste li sjedilački tip (nemate nekakav poseban program vježbanja, samo lagane dnevne aktivnosti), umjereno aktivni (umjereno vježbate tri puta tjedno, ili recimo prehodate od 2 do 4.5 km laganim tempom svakodnevno), aktivni (intenzivno vježbate više od tri puta tjedno ili hodate više od 4 kilometra intenzivnim tempom).
Sada kad znate koliko kalorija smijete unijeti dnevno, proučite plan prehrane koji vam pokazuje koliko porcija iz svake prehrambene skupine smijete pojesti svaki dan.
Žitarice: 1 porcija = 1 kriška kruha ili 1/2 šalice suhih žitarica ili 1/2 šalice kuhane riže ili tjestenine. Preporučuje se ra se odlučite za cjelovite žitarice i proizvode od njih (dakle, integralno) jer su one bolji izvor vlakana i hranjivih tvari.
Povrće: 1 porcija = 1 šalica sirovog lisnatog povrća, 1/2 šalice kuhanog povrća i 180 ml soka od povrća. Posebno se preporučaju: rajčice, krumpir, mrkva, grašak, brokula, špinat, mahune, batat i grah. Oni su odličan izvor kalija i magnezija. Voće: 1 porcija = 1 voćka srednje veličine ili 180 ml prirodnog voćnog soka ili 1/2 šalice bobičastog voća ili 1/4 šalice sušenog voća. Posebno se preporučaju marelice, banane, datulje, naranče, grejp, mango, dinja, breskva, ananas, šljive, grožđice i jagode.
Nemasni mliječni proizvodi: 1 porcija = 200 ml obranog mlijeka ili jogurta ili 42 g nemasnog sira pružit će vam potreban unos kalcija. Uvijek odaberite mliječni porizvod s manje masnoća. Meso, riba, jaja: 1 porcija = 85 gr kuhanog nemasnog mesa (preporučuje se perad) ili 100 g ribe ili jedno jaje (no, jaje smijete samo 2 na dan).
Orašasto voće i sjemenke: 1 porcija = 1/2 šalice orašastog voća, 2 žlice sjemenki. Masti i ulja: 1 porcija = 1 žličica maslaca ili 1 žličica ulja (najbolje maslinovog) ili 1 žličica majoneze.
Šećer i hrana s dodanim šećerom: 1 porcija = 1 žličica šećera ili 1 žličica marmelade ili 1 red crne čokolade.
Pijenje previše alkohola može povećati krvni tlak i loše se odraziti na vašoj liniji. DASH dijeta preporučuje da se muškarci zaustave na dva ili manje pića dnevno, a žene na samo jednom. Dijeta također preporučuje redovitu tjelesnu aktivnost, što će ubrzati proces mršavljenja.
DASH dijeta preporučuje više dnevnih obroka voća, povrća i žitarica nego na što ste možda naviknuti. Kako biste se lakše prilagodili svom novom načinu prehrane, postupno povećavajte broj porcija voća, povrća i žitarica u obrocima. Neke dane možete jesti više nego što je preporučeno od jedne grupe hrane, a manje druge, ali budite sigurni da u tjedan dana pojedete prosječno ukupno onoliko koliko je preporučeno.
DASH dijeta vam daje dosta slobode u planiranju obroka. Samo se sjetite da su osnova svega voće i povrće i ne možete pogriješiti.
Postoji li rizik za [You must be registered and logged in to see this link.]?
Ne. No, ako imate zdrastvenih [You must be registered and logged in to see this link.] – posavjetujte se sa liječnikom o tome je li ovo prava dijeta za vas.
Više o dijeti možete pronaći u besplatnoj online brošuri na engleskom jeziku - opsežnijoj verziji na 64 stranice (PDF OVDJE) koja donosi i brojne recepte ili suženoj verziji na 6 stranica (PDF OVDJE).
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Na vodenoj se dijeti može izgubiti pola kilograma dnevno. Međutim, ona se smije provoditi najčešće svaki drugi dan. I to ne dugotrajno, nego samo povremeno. Mi je preporučamo jednom tjedno.
Doručak Velika čaša vode ili čaja ili prirodnog soka. Voća i sokova možete jesti i piti koliko god želite.
Tijekom prijepodneva Velika čaša [You must be registered and logged in to see this link.], čaja ili prirodnog soka. Nekoliko plodova voća, po mogućnosti kombinirajte različite vrste. Ovisno o dobu godine, najviše vode sadrže: jesen/zima: grožđe i citrusi; proljeće/ljeto: dinja i lubenica.
Ručak Velika čaša vode prije jela i čaj nakon jela. Jelovnik se sastoji od sirovog povrća na salatu u količini po želji, s dodatkom octa, ulja, limuna i začina po želji. Salati možete dodati i masline. Smijete jesti bilo koju vrstu sirovog i konzerviranog povrća: šparoge, artičoke, celer, zelenu salatu, mrkve, paprike, krastavce, luk, kukuruz, sojine izdanke, rajčice, endiviju...
Užina Velika čaša vode ili čaja ili prirodnog soka. Čaša mlijeka ili jogurt ili 30 grama sira ili 1 komad voća.
Večera Popijte čašu vode prije i šalicu čaja nakon jela, 100 grama mesa (piletina, teletina) ili 150 grama ribe (oslić) ili jedno jaje s povrćem i voćem.
Oprez: Dijetu nikako ne smijete provoditi tijekom cijelog tjedna jer će izazvati gubitak ravnoteže tvari u organizmu. Smije se provoditi najčešće svaki drugi dan. I to ne dugotrajno, nego samo povremeno.
Važno: Pijte barem 8 čaša vode dnevno, a prehrana mora biti bogata namirnicama koje sadrže puno vode kao što su voće i povrće.
I za kraj imajte na umu da niti jedna dijeta nije apsolutno dobra za vaše [You must be registered and logged in to see this link.]. Stoga, prije nego se posvetite "novom" režimu prehrane, potražite savjet svog liječnika.
Preuzeto s: Ordinacija.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Crni papar stoljećima se smatrao 'kraljem začina'. Osim što je služio kao začin za hranu, bio je i prijeko potreban konzervans za meso i druge pokvarljive živežne namirnice. Hrana se tako mogla sačuvati godinu ili više dana i bez hladnjaka. Danas liječnici smatraju da crni papar donosi i uži struk.
Papar ne nosi dramatične rezultate na brzinu, ali tko god je pokušao istopiti suvišne kilograme vrlo dobro zna kako je svaka pomoć vrijedna. Kada zbrojite [You must be registered and logged in to see this link.] nekoliko takvih sitnih koraka, dobijete konkretne rezultate.
Moć crnog papra leži u njegovom sastojku piperinu – alkaloidu koji mu daje specifičan okus i ima protuupalno djelovanje. Neke su studije čak pokazale i da štiti od određenih vrsta raka.
Australsko istraživanje
Australski su stručnjaci podijelili laboratorijske štakore u dvije skupine: jedne su [You must be registered and logged in to see this link.] namirnicama s puno masti i ugljikohidrata kako bi oponašali model metaboličkog sindroma, dok su druge hranili namirnicama na bazi kukuruznog škroba. Pratili su ih kroz razdoblje od 16 tjedana, a posljednjih osam tjedana su štakori također dobivali piperin.
Glodavci koji su jeli puno masti i ugljikohidrata imali su povišen krvni tlak, višu razinu oksidativnog stresa, razvili su abdominalnu pretilost s fibrozom jetre, tolerancija na glukozu im je oslabila, a zamijećene su i upalne promjene srca. S druge strane, dodatak piperina (oko 30 mikrograma po kilogramu težine dnevno) snizio je tlak, poboljšao toleranciju na glukozu, smanjio razinu oksidativnog stresa i upale, a istovremeno je poboljšao funkciju jetre.
Otkriveno je još jedno [You must be registered and logged in to see this link.] svojstvo piperina: ovaj sastojak poboljšava apsorpciju i biodostupnost drugih sastojaka. Tako je povećao izloženost resveratrolu za 229 posto.
'Rezultati sugeriraju mogućnost korištenja ekstrakta crnog papra piperina u borbi protiv pretilosti. Iako je piperin trenutno dostupan kao dodatak prehrani, potrebno je provesti dodatna istraživanja kako bi se koristio za mršavljenje', zaključili su voditelji studije objavljene u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry.
T.T./Ordinacija.hr
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
AstrinaKomsinica Master Spamer
Location : Daleko Humor : :) Datum upisa : 22.01.2011
[You must be registered and logged in to see this image.] Novo istraživanje donosi sasvim nova saznanja po pitanju dijete i gubitka kilograma, a znanstvenici tvrde kako pamćenje onoga što smo pojeli igra ključnu ulogu u smanjivanju apetita. Istraživanje, objavljeno u časopisu Plos One, pokazalo je da, ukoliko želite smršavjeti morate dobro pamtiti što ste jeli, a za gubitak kilograma ne morate prionuti na razne dijete i salate kako biste bili vitki.
Nova studija pokazala je kako zamišljanje da je obrok bio obilniji veći nego što je doista bio. U istraživanju je sudjelovalo stotinu muškaraca i žena kojima su pokazane veće i manje zdjele sa juhom koju su kasnije i dobili za jesti. Međutim, dio juhe je u određene zdjele dodan ili pak oduzet, što sudionici istraživanja nisu znali. Odmah nakon [You must be registered and logged in to see this link.], oni koji su dobili manje porcije, logično, manje su se i najeli, no nakon samo dva do tri sata količina pojedene juhe više uopće nije imala utjecaj na osjećaj gladi, piše Daily Mail. Umjesto toga, oni koji su mislili da su pojeli veći tanjur juhe osjećali su se sitijima.
Istraživanje objavljeno u časopisu Plos One pokazalo je kako je pamćenje onoga što smo jeli [You must be registered and logged in to see this link.] ključnu ulogu u smanjivanju apetita. 'Ovo istraživanje pokazuje kako glad koju doživljavamo između obroka nije jednostavan rezultat količine ili vrste [You must be registered and logged in to see this link.] koju smo pojeli, postoji i određena doza psihologije koja je u to uključena. Istraživanje je pokazalo da ako nekome ometate pažnju dok jede, imati će lošije pamćenje tog obroka te će puno prije osjetiti glad. Jedan od načina kako spriječiti prekomjerno jedenje je prestati jesti ispred televizora ili kompjutera,' kaže voditelj Jeff Brunstrom sa Sveučilišta u Bristolu.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Nagle promjene u načinu ishrane u mozgu mogu da izazovu slične simptome kao ostavljanje droge i veću osjetljivost na stresne situacije.
Naučnici sa Univerziteta u Montraelu kažu da njihovi rezultati ukazuju da započinjanje dijete može da ima slične efekte na mozak kao ostavljanje droge.
Ishrana bogata mastima aktivira veće lučenje hormona dopamina, zaslužnog za dobro raspoloženje, ali i hormona stresa, koji izaziva anksiozno ponašanje.
Dijeta može da izazove promjene u lučenju hemikalija koje su u vezi sa depresijom.
Kako piše Smedia, promjene u ishrani zatim izazivaju simptome kao kod prestanka uzimanja droga i veću osjetljivost na stresne situacije.
To može da vas uplete u nezdrave cikluse prejedanja i gladovanja.
Ova otkrića ukazuju na usku povezanost ishrane, tijela i uma, i na neophodnost da se psihički podrže oni koji pokušavaju da usvoje zdrave navike u ishrani, bez obzira koliko su korpulentni.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Po podacima koje nudi Google Zeitgeist, pokazalo se da najtraženija prehrana na popularnoj tražilici nije ona po kojoj se ravna neka manekenka, glumica ili pjevačica. Iako su i one u užem krugu, najveći interes izazvala je prehrana jednog zaista brzog muškarca.
Od prehrane supermodela do kontroverznih suplemenata, u 2012. ljude je zanimalo sve i svašta, ali ponajviše dijeta višestrukog olimpijskog pobjednika. [You must be registered and logged in to see this link.] koje su dijete bile najtraženije na Googleovoj tražilici u 2012. godini.
1. Dijeta Michaela Phelpsa
Rekorder i olimpijski prvak Michael Phelps ove je godine, osim po sportskim postignućima u bazenu, postao slavan i po prehrani od 12.000 kalorija. Dakako, njegov dnevni unos kalorija tijekom natjecanja zapravo je skromniji i iznosi 4.000 kalorija, prema pisanju USA Todaya.
Enormna količina kalorija navodno mu je potrebna da bi izdržao rigorozni raspored treninga. Zanimanje za ovu dijetu je dakle prije svega potaknuto znatiželjom zbog velikog broja kalorija, a ne zato jer je ljudi žele slijediti.
2. Beyoncéina dijeta
Superzvijezda je za potrebe snimanja filma Dreamgirls uz pomoć Master Cleansea naglo izgubila na težini. No, od tada je promijenila strategiju.
'Istina je da ovo zahtijeva puno žrtvovanja. Tu je više riječ o mentalnoj snazi. Moraš se tjerati. I nema veze kakvog trenera imaš. Ni na kakvom si programu. Moraš biti [You must be registered and logged in to see this link.] i mudro [You must be registered and logged in to see this link.]', upozorila je.
3. Dijeta Raspberry Ketone
Nakon što je dr. Mehmet Oz nazvao ovaj preprata od malina 'pravim čudom u bočici', interes za suplement je eksplodirao. Proizvod stimulira produkciju adiponectina, hormona koji se nalazi u masnom tkivu i jača našu sposobnost metaboliziranja masnoća. Studije su pokazale da mršave osobe imaju veće razine adiponectina od debljih. No, to ne znači da ćete uz čudo od maline zaista i smršavjeti.
4. P.I.N.K. Method
P.I.N.K. nema veze s poznatom pjevačicom, nego je riječ o kratici koja se sastoji od engleskih riječi power, intensity, nutrition i kardio. Dr. Heather Mangieri iz Academy of Nutrition and Dietetics ispitala je program i zaključila: 'Čak i u najboljim okolnostima, mnoge su tvrdnje prenaglašene i ne temelje se na istraživanjima.'
5. Dijeta Adriane Lime
Kad je mlada mama zakoračila na pistu Victoria Secreta, svi su se začudili kako je tako brzo vratila dobru liniju. The Telegraph je objavio da je to uspjela jer je devet dana prije revije u sebe unosila samo tekućinu. Navodno je pila litre vode dnevno, a uz to je devet dana prije revije umjesto krute hrane pila isključivo proteinske shakove, koji su načinjeni od jaja u prahu. Zdravstveni stručnjaci smatraju da je dijeta krajnje nezdrava.
6. Dijeta Mirande Kerr
Supermodel Miranda Kerr jela je zdravu i hranjivu hranu i smršavjela, a za Harper's Bazaar je izjavila: 'Prihvatila sam pravilo 80/20. 80 posto zdrave hrane i 20 posto hrane koja me usrećuje. Uz to sam pila toplu vodu s limunom, dosta vode i noni sok.' Istovremeno je pratila načela dr. Petera D'Adama iz njegove knjige Blood Type Diet.
7. Tableta za mršavljenje NV
NV Diet Pill popularizirala je Carmen Electra, jer navodno sagorijeva masnoće, učvršćuje tijelo i popravlja izgled kože, noktiju i kose. Ne postoje klinička istraživanja koja potvrđuju bilo koju od ovih tvrdnji.
8. Prehrana na cjevčicu
Ova dijeta se naziva i K-E Diet (skraćeno za Ketogenic Enteral Nutrition). Popularnost je krenula nakon što je New York Times objavio članak o ženama koje mršave na ovaj način. Na floridskoj klinici pacijente koji žele smršavjeti hrane na cjevčicu – pružajući im tek 800 kalorija na dan. U usta mogu unijeti tek vodu, nezaslađeni čaj i kavu bez šećera i mlijeka. Stručnjaci upozoravaju da je povrat kilograma moguć nakon što osoba počne normalno uzimati hranu.
9. Dijeta na sokovima
Ovdje je riječ o ispijanju voćnih i povrtnih sokova od tri do 14 dana s ciljem čišćenja organizma. Istraživanja pokazuju da se nakon osam dana razine kolesterola, inzulina i nekih masnoća snižavaju, ali već za tjedna dan vraćaju na one stare, prije posta.
10. Dijeta Marisse Miller
Model Victoria Secreta Marissa Miller svoj izgled može prije svega zahvaliti dobroj genetici. No, ona uvijek ističe sok od kelja. Jednom prilikom je za Women's Health objasnila što točno jede: 'Skuham šaku smeđe riže i quinoe i držim ih u hladnjaku. Tako kad ogladnim samo začinim maslinovim uljem, limunom, soli i paprom te dodam povrće. Najčešće tikvice i špinat.'
T.T./HuffingtonPost
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
8 iznenađujućih načina kako srezati kalorije, a opet uživati u delicijama ove sezone
Za neke ljude blagdani znače paravu katastrofu za njihovo držanje dijete, no [You must be registered and logged in to see this link.] pun delicija ne mora biti vaša propast. Postoji nekoliko jednostavnih načina na koji ćete "srezati" kalorije i zadržati istu težinu bez obzira na to na koliko blagdanskih i novogodišnjih fešti otišli.
Vi zaista možete uživati u blagdanima i ne morate se brinuti o tome da ćete se udebljati! Evo kako:
Vrijeme održavanja težine Umjesto da se živcirate i muku mučite kako smršaviti, zašto se ovih blagdana ne biste radije fokusirali na održavanje težine. Znači – nije da si u ovih dva [You must be registered and logged in to see this link.] sada smijete priuštiti apsolutno sve i prežderavati se jer ste na "pauzi", već smijete jesti ali ne i pretjerivati. Na svoj "dijetni program" ponovo se vratite 3. siječnja i nemojte se osjećati krivima što ste si priuštili malo blagdanskog užitka. Nećete propasti jer ste si u tih dva tjedna priuštili kolačić ili dva – no, ponavljamo: nemojte pretjerivati!
Odvojite se od [You must be registered and logged in to see this link.] Slane i slatke slastice primamljive su u najsnažnijima od nas. Ali prije nego prenatrpate tanjur, uzmite od svega po malo i onda se udaljite od stola. Nema potrebe da se previše zadržavate ondje, samo ćete se dovoditi u napast. Trik je da uzmete malo od svojih omiljenih jela ili slastica (i uzmite samo ono što vam je najdraže, ne morate uzeti sve što ima na stolu), otiđete od stola, pojedete ih i pričekate 15-ak minuta da osjetite kako ste u stvari siti. Tako ćete jesti ono što volite, a nećete u sebe trpati previše hrane samo zato jer je ona pred vama.
Počnite s vodom Stalno ponavljamo koliko je važno piti dovoljno vode, a u ovim trenucima je to još važnije. Često puta se žeđ mijenja za glad, pa prije nego posegnete za hranom – popijte čašu vode. Pričekajte 10 minuta i vidite jeste li još gladni. Ako jeste pojedite par zalogaja – i iznenadit ćete se da će vas kombinacija vode i par zalogaja hrane u potpunosti zasititi.
Oslonite se na cvjetaču Karfiol ili cvjetača može biti od velike pomoći kada je u pitanju "rezanje" kalorija. Cvjetača je veoma zasitna, nema puno kalorija i prepuna je vitamina i minerala. Ako je ne volite jesti samu – napravite pire od nje i krumpira ili napravite krem juhu od cvjetače.
Recite da tikvi Slično kao i s cvjetačom vrijedi i za sve vrste tikvi. Bilo da je riječ o kuhanoj tikvi, pečenoj bez masnoća ili onoj u savijači - tikve su veoma zdrave i zasitne!
Nemojte preskakati doručak Odlazak iz [You must be registered and logged in to see this link.] ujutro, prije nego što ste se najeli, baš i nije dobra ideja, osobito u one dana kada znate da vam slijedi obilni blagdanski [You must be registered and logged in to see this link.] ili večera. Ključ uspješnog održavanja težine i mršavljenja je konstantnost – pa nemojte zaboraviti na najvažniji obrok u danu – doručak - čak i za vrijeme blagdana. Započnite dan s uravnoteženim obrokom koji će vam pomoći da se u ostatku dana ne borite s napadajima gladi, a to pak bi vam moglo pomoći da ne pretjerate s hranom za vrijeme ručka ili večere.
Pametno s alkoholnim pićem Ako već morate/želite piti alkohol, birajte onaj s manje kalorija – dakle, držite se podalje od kaloričnih napitaka koji vam kvare liniju. Na primjer, vino ima generalno manje kalorija od pive ili koktela (posebice kremastog). Isto tako – uključite i nekalorično bezalkoholno piće u kombinaciju. Na svaku čašu vina popijte čašu vode – ili se odlučite za kombinaciju – dobri, stari gemišt (pola-pola). Ovako ćete pijuckati, i istovremeno ne pretjerivati s kalorijama (a i lakše ćete podnijeti mogući mamurluk).
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Kako vježbati tri minute tjedno i pritom mršavjeti?
[You must be registered and logged in to see this image.] I dok mnogi muku muče s nakupljenim kilogramima tijekom blagdana ili se pak spremaju na rigorozne dijete koju su često nezaobilazni dio novogodišnjih odluka, čini se kako su znanstvenici na pragu revolucionarnog otkrića te tvrde kako je za vitku liniju dovoljni vježbati svega 30 sekundi dnevno, odnosno tri minute na tjedan Znanstvenici koji su proveli studiju objavljenu u časopisu Journal of Clinical Psychology tvrde kako naporno vježbanje kraćeg trajanja ima iste učinke kao i vježbe koje traju znatni dulje te zaključuju kako je za gubitak kilograma i održavanja tijela zdravim dovoljno svaki dan intenzivno vježbati 30 sekundi, odnosno tri minute tjedno. Naime, prema riječima znanstvenika, u sklopu novogodišnjih odluka vrlo smo skloni ljestvice očekivanja postaviti vrlo visoko, a zbog blagdanskog entuzijazma koji vlada nerijetko smo u tim odlukama preambiciozni.
Međutim, novi režim vježbanja koji preporučuju znanstvenici sa Sveučilišta Nottinghama, Birminghama i Batha, itekako snižava tu ljestvicu očekivanja. Kako piše Daily Mail, dovoljno je odraditi tri snažno intenzivne vježbe u trajanju od 30 sekundi što smanjuje vrijeme odmora između vježbi.
Umjesto da se vježbajući znojimo satima, znanstvenici kažu kako je za put do vitke linije dovoljno energično voziti sobni bicikl, trčati na mjestu ili pak brzo trčati uz i niz stepenice. Nakon pola minute takvog snažnog napora, preporučuje se odmor u trajanju od 60 sekundi, a nakon toga to istu vježbu treba još dva puta ponoviti.
Čini se kako je ovaj novi, energični režim vježbanja savršen odgovor za sve one koji tvrde da za fizičke aktivnosti jednostavno nemaju vremena. Naime, čak 60 posto muškaraca i 70 posto žena tvrdi kako ne vježba zbog nedostatka vremena, a ovaj režim je izuzetno kratak i jednostavan.
Istraživanje pod vodstvom profesora i stručnjaka za vježbanje Jamieja Timmonsa, provedeno je nad stotinama volontera iz Kanade i Velike Britanije te je pokazalo kako tri minute vježbanja tijekom tjedna u konačnici daje jednake rezultate kao i sati provedeni u teretani ili na traci za trčanje.
Međutim, znanstvenici priznaju kako još uvijek ne razumiju u potpunosti razlog koji bi objasnio zašto kratko i intenzivno vježbanje daje iste rezultate kao i klasično vježbanje, no dodaju kako su uočili da ovaj režim vježbanja, koji nazivaju HIIT (High Intensity Impact Training) smanjuje čak i apetit.
Timmons i njegov tim tvrdi kako ovaj tip vježbanja omogućuje sagorijevanje kalorija čak i nakon vježbanja. 'Ovakvo vježbanje povećava stope metabolizma, jer se izgrađuju mišići koji potiču metabolizam na rad, a potiče se i razgradnja masnoća te sagorijevanje kalorija', kažu znanstvenici.
'Snažno voženje bicikla ne koristi žestoko samo mišiće nogu već i gornji dio tijela, uključujući ruke i ramena, tako da se čak 80 posto mišićnih stanica može aktivirati, u odnosu na 20 do 40 posto mišićnih stanica koje aktivira umjereno džogiranje ili umjereno voženje bicikla', poručuju znanstvenici.
Kako pravilo energično i kratko vježbati te postići željene rezultate? Kratko se zagrijte vježbajući umjerenim tempom te pažljivo istegnite sve mišiće. Mjereći vrijeme vježbajte svom snagom punih trideset sekundi. Odmorite se punu minutu te dođite do daha. Nakon toga sve ponovite još tri puta. Nastojte tako energično i kratko vježbati barem dva puta na tjedan.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Nova istraživanja dokazuju da maslinovo ulje nudi posebnu pomoć u mršavljenju. Ne samo što pomaže u procesu mršavljenju, nego čak i od njegovog mirisa osjećate sitost Ako stavite maslinovo ulje na stol za večeru, znajte da automatski radite na svojoj liniji. Zašto? Čak i miris maslinovog ulja stvara osjećaj sitosti, pokazuje nova studija.
Volonteri su pod pomnim pogledom znanstvenika svaki dan morali pojesti 500 grama jogurta tijekom tri mjeseca.
Neki su u njega stavljali maslinovo ulje, drugi maslac, ulje uljane repice ili mast. Volonteri koji su stavljali maslinovo ulje nisu dobili ni grama. Krvni test je pokazao bolju krvnu sliku, a otkrili su i visoku prisutnost hormona koji nas čini sitima.
Ispitivanja na sveučilištima u Münchenu i Beču pokazala su da nisu našli takve simptome kod drugih volontera.
Tajna nije samo u maslinovom ulju, nego u kombinaciji jogurta i maslinovog ulja.
Ukoliko jedemo tu kombinaciju, unosit ćemo čak 200 kalorije manje u danu. Profesor Peter Schieberle kaže da rezultati govore sami za sebe.
Iako ulje uljane repice ima slične vrijednosti kao maslinovo, nije dalo takve rezultate. 'Volonteri koji su jeli jogurt s maslinovim uljem osjećali su se sitijima. A nijedan volonter nije imao povišenje masti u krvi, kao ni porast tjelesne težine', zaključuje.
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
AstrinaKomsinica Master Spamer
Location : Daleko Humor : :) Datum upisa : 22.01.2011
Naslov: Re: DIJETA Ned Mar 17, 2013 3:17 pm
Maslinovo ulje, jabukovo sirce, svjeze voce, povrce, izbjegavanje bijelog brasna i secera,,,,I ne bi trebalo da bude zbog dijete, nego zbog generalnog zdravlja:)
Jedes koliko hoces, a ne prima se;)
Astra Zvezda Foruma
Godina : 64 Location : podnozje Alpi Datum upisa : 20.06.2008
Naslov: Re: DIJETA Ned Mar 17, 2013 5:06 pm
AstrinaKomsinica ::
Maslinovo ulje, jabukovo sirce, svjeze voce, povrce, izbjegavanje bijelog brasna i secera,,,,I ne bi trebalo da bude zbog dijete, nego zbog generalnog zdravlja:)
Jedes koliko hoces, a ne prima se;)
Sto bi narodski znacilo,dalje od svega sto je bijelo i produkt isztoga...znaci,secera,brasna i mlijeka...neko tu stvrstava i sol,ali ona je neophodna organizmu i ne smije biti izostavljana.
Neki od nas [You must be registered and logged in to see this link.] su mršavi, a drugi pak se itekako moraju pomučiti kako bi skinuli višak kila i održavali težinu – znojenjem u teretani (ili nekim drugim vidom vježbanja), smanjivanjem unosa kalorija, jedenjem više povrća ili detoksicirajućim čišćenjima tekućinama... Iako su sve ovo taktike koje stručnjaci preporučuju za mršavljenje, moguće je da vam vaš plan i način prehrane kvari cijeli proces mršavljenja.
Česte greške u prehrani mogu usporiti vaš metabolizam, tu unutrašnju peć koja sagorijeva kalorije 24 sata na dan, bez obzira što vi radili – trčali po kvartu ili sjedili ispred televizora.
Ovo su česte greške, a donosimo i načine kako ih ispraviti:
1. Doručak s puno ugljikohidrata
Koliko ste već puta čuli da su osobe koje jedu obilniji doručak sitije u ostatku dana, pa tako i lakše održavaju težinu? No, činjenica jest da nekim osobama obilniji doručak samo potiče glad. Ako vi spadate u te pojedince moguće je da vaš "zdravi doručak", primjerice od cornflakesa i voća, sadrži previše ugljikohidrata, koji mogu uzrokovati glad kasnije u toku dana.
Ako imate usporeni metabolizam, to je često znak otpornosti vašeg tijela na inzulin – vaše tijelo ima problema s pokretanjem šećera iz vašeg krvotoka u vaše stanice (za gorivo), a kad taj proces ne funkcionira kao što bi trebao, osjećate glad čak i kada niste fizički gladni. To se najviše može primijetiti nakon što se probudite. Ujutro razina inzulina je visoka, ako pojedete doručak s puno ugljikohidrata inzulin će se dići još više, a onda naglo pasti zbog čega ćete biti jako gladni oko podneva.
Rješenje: Kombinirajte ugljikohidrate s proteinima kako biste ustabilili razine šećera u krvi. Ciljajte na 30 grama proteina (manja šalica svježeg sira, 2 jaja, ili 300 grama jogurta) i oko 20 do maksimalnih 30 grama složenih ugljikohidrata (banana srednje veličine, integralno pecivo sa sjemenkama, zobena kaša...)
2. Preskačete proteine
Cijeli dan vaše tijelo troši energiju i razgrađuje vlastito mišićno tkivo (mišići se svakodnevno mijenjaju iako mi to ne vidimo, oni ili rastu ili se smanjuju). To je potpuno normalno, no mnogo žena ne jede dovoljno proteina (koji sadrže aminokiseline, glavni izvor "hrane" za mišiće) koji su ključni za održavanje mišićne mase. A to nije dobro ako znamo da što više mišićne mase imamo to više kalorija sagorijevamo čak i u stanju mirovanja.
Rješenje: Dnevni RDA (od engl. Recommended Dietary Allowances, odn. Preporučene dnevne količine) za žene je 45 do 50 grama, no mnogi stručnjaci i nutricionisti se ne slažu s time i tvrde kako je to premalo za optimalno funkcioniranje metabolizma u prosječnom ženskom tijelu. Dr. Caroline Cederquist, jedna od vodećih ekspertica za nutricionizam i funkcioniranje metabolizma preporučuje po 30 grama proteina za doručak, ručak i za večeru i 10 do 15 grama u međuobrocima.
3. Jedete manje kako biste smršavili
Da, vi morate smanjiti unos kalorija kako biste smršavili. No, kako se smanjuje brojka na vašoj vagi, i vaš metabolizam se može usporiti i to iz dva razloga: Prvo, iako su nešto od izgubljene kilaže masne naslage, nešto su i mišići koji pomažu sagorjeti kalorije. Drugo, vaše tijelo se nakon nekog vremena navikne na određenu "ugodnu" kilažu jer smo tako genetski programirani u borbi protiv izgladnjivanja. Dok mršavite, vaše tijelo pokušava zadržati svaku kaloriju i povratiti se na tu "ugodnu" težinu. U tim trenucima, kad vas tijelo "nagovara" da se vratite na početnu težinu, možete osjećati glad. Na svu sreći, vaše tijelo će se postupno naviknuti na novu, manju "ugodnu" težinu.
Rješenje: Sve dok vam vaše vlastito tijelo ne prestane sabotirati napore mršavljenja, najvažnija stvar je da konzumirate što je više moguće voća i povrća. Vaš probavni sistem tako će raditi "prekovremeno" kako bi ih razgradio (usput sagorijevajući nekoliko ekstra kalorija), ali ono što je još važnije – oni će pomoći u borbi protiv napadaja gladi držeći vas sitima uz pomoć niskokaloričnih vlakana. Uz svaki obrok jedite voće ili povrće, ciljajte na pola tanjura /porcije) i obavezno pojedite salatu (s malo masnoća) prije večere. Salata će protegnuti ukupno trajanje hranjenja, što će dati [color:6b3e=#E03985 !important]priliku vašem mozgu da shvati da ste vi siti na pola puta "konkretne" večere. Tako ćete definitivno manje pojesti.
Nije li zanimljivo kako vas upravo takozvana dijetna ili light pića mogu učiniti debljima? Brojna su istraživanja pokazala kako umjetna sladila stimuliraju iste hormonalne i metaboličke reakcije kao i pravi šećer. Ako jedete umjetno sladilo, receptori u mozgu i želucu očekuju kalorije iz šećera, za uzvrat, vaše tijelo otpušta hormon za pohranu masnoća – inzulin.
Rješenje: Izbacite sve te "light" gluposti iz prehrane i počnite jesti pravu, zdravu hranu. Ne morate odmah prestati, posebice ako ste primjerice navikli na barem tri čaše soka na dan – počnite sa smanjivanjem na jednu čašu dnevno. Tako će vaše tijelo dobiti kalorije koje očekuje, pa će biti manji "odaziv" inzulina.
5. Ne perete dovoljno voće i povrće
Pesticidi nisu pogubni samo za insekte, oni također poremećuju vaš endokrini sistem. Zbog toga što endokrini sustav kontrolira metabolizam, izloženost određenim kemikalijama može povećati apetit, stimulirati masne stanice i usporiti metabolizam. Pesticidi na povrću i voću (čak i male količine) mogu vam poremetiti razine hormona i usporiti mršavljenje ili čak pospješiti debljanje.
Rješenje: U današnje vrijeme teško je znati pravo porijeklo proizvoda (čak i na placu), ako niste [You must be registered and logged in to see this link.] odakle dolazi to voće i povrće – perite ih veoma detaljno, čak i one namirnice čiju koru nećete jesti jer ćete ih oguliti. Stručnjaci preporučuju da ih potopite u velikoj posudi vode na nekoliko minuta, a zatim isperete ispod tekuće vode. Za citrusno voće i drugo slično povrće i voće koje ima grublju koru – upotrijebite mekanu četku.
Detoksikacija i čišćenje samo tekućinama česta su taktika osoba koje žele na brzaka izgubiti nekoliko kilograma. No većina te težine su voda i mišići. Vjerojatno vam je jasno što želimo ovime reći – kada tijelu uskraćujete nutrijente koji su mu potrebni, i konzumirate premalo kalorija i potrebnih proteina, vaše tijelo će početi razgrađivati vlastito mišićno tkivo i prebaciti se u mod "preživljavanja" čuvajući masne naslage. Uz sve to, na kraju, kada ponovo počnete normalno jesti vratit će vam se sva kilaža, ako ne i više zbog izgubljene mišićne mase. Neki postovi tekućinama mogu trajati i nekoliko tjedana, no već i trodnevno čišćenje tekućinama dovoljno je da ošteti vaš metabolizam.
Rješenje: Jednodnevna detoksikacija je u redu, no sve više od toga izbjegavajte.
Izvor: Self.com Foto: Helga Weber / Foter.com / CC BY-ND
Nekad tako komplikovana,a tako jednostavna,ali uvek jedinstvena ღ.
Every girl can be a Princess and a Warrior. 👑
bosankaa ★ Prva Oklagija Foruma ★
Godina : 43 Datum upisa : 17.02.2010
Naslov: Re: DIJETA Uto Jun 18, 2013 7:42 pm
E 'vako... Ja smršala 5 kg
Kako? E pa svako jutro čaša mlake vode...u toku dana piti do 2l vode.Možete staviti flašice vode u frižider i kad uzmete jednu,u istu dodate šaku bobičastog voća(može i zaleđeno)... Slatkiše svesti na minimum... Za večeru preporučljivo jesti jogurt 0,1% masnoće i svjež ananas...
Zanimljivo je što ne gladujete,dobro se osjećate,a kg idu... dole
Ja planiram još 5 da smršam,pa vam se javim ponovo :mahhh: